RÜITENBOER STER-TABAK NB. 51. Vrijdag 9 Maart 1928 115® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProVincienieiiWs Kunst. Rechtszaken. Uit de Radiowereld Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESdE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Godsdienst en politiek. De heer Polak heeft aan den manasler van binnenland sche zaken de vragen gedaan 1. Is het den minister bekend, op een vragenlijst, ter invulling gezonden aan gegadigden naar de betrekking van commies der provinciale griffie van Zee land, o.a. gevraagd wordt naar j dienst en politieke richting? 2. Acht de minister het stellen van dergelijke vragen geoorloofd en in over eenstemming 'met dan geest en de be doeling van art. 5 en 170 van de Grond wet? 3. Zoo aieen, is de minister dan be reld, Ged. Staten van Zeeland uit te moe digen bedoelde vragen te laten vervallen en verder allen, wiien het aangaat, er op te wijzen, dat vragen van zulken aard niet behooren gesteld te worden? Internationale Bakkerij-Tentoonstelling. Het volgend jaar zal de Provinciale Zeeuwsche Bakkersbond een internatio nale tentoonstelling voor het Bakkersbe drijf te Middelburg houden. Deze ten toonstelling wordt financieel gesteund dioor den Nederlandscben Bakkersbond, die tij dens de tentoonstelling te Middelburg zijne algemeene vergadering voor 1929 zal houden. Kapelle. Voor een flink bezette zaal trad in het lokaal van den heer Kra mer voor de vereemiging van Oud leerlin gen/ iv an de Tuinbouwcurdussem op idie rijks'tuinbouwcomsulent voor Zeeland, Ir. A. W. v. d. Plassche, om te spreken over kersen cultuur. Door den voorzitter de heer W. Glas werd de spr. ingeleid. Allereerst begon de heer v. d. Plas sche om medcdeelingen te doen over het bezoek van Prof. Sprenger uit Wage- nimgen en van Mevr. Prof. Johanna Wes- terdijk aan onze boomgaarden met ker sen. Bizonderhejden omtrent gedaan on derzoek inzake bestuiving, weiden meege deeld, ook is de volle aandacht door deze bezoekers geschonken aan de o.s. ziekten waarmede die soorten te worstelen hebben, onderzcekimgien, die nog steeds voortgezet worden. Spr. bepaalde zich bij de tijd van 50 jaar geleden, toen reed's de kersencultuur zeer belangrijk was en vele groote booan- 67 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Die laatste woorden sprak zij snel, bijna alsof zij bom smeekte haar zwak heid te begrijpen en te vergeven. Maar haar woosden beefden weg in de stilte. Nap zeidie geen woord. Den brief nog steeds in zijn hand, zat hij onbeweeglijk, zijn blikken geen oogsnbliik van haar af. Dat sphinx-achtige staren was tenslotte niet meer uit te houden. Zij verzamelde al haar krachten en stond op. „Je bent op een ongelukkig oogenMik gekomen", zeide zij. „Denk er niet mee, aan.' Als een steenen beeld bleef hij haar aanstaren, zonder één beweging, zonde» één woord. Iets, dat bijna angst was, greep in haar hart. Juist dat zwijgen had iets onheilspellends. Rechtop stond zij voor hem, uiterlijk tenminste kalm. „Mag ik mijn brief?" vroeg ze. De woorden klonken als een bevel, waaraan hij na eenigen tijd gehoorzaam de. Met een vlugge, lenige beweging stond gaarden weiden gevonden in Kapelle en omgeving. Men is niet in gelijken tred gebleven, wel in de laatste jaren met aam- planting en sterk achteruitgegaan. Waar hier de fruitteelt zoo enorm is toegeno men, is sedert 1912 de aaniplau'.ingen met 70 °/o zijn vermeend, was wel te ver wachten geweest, dat men ook met dezen cultuur niet achtedui't zou gegaan zijn. In Zeeland vinden wij ean circa 100 H.A., waarvan 76 H.A. grasboomgaa.'d en de rest met oridierheplaintng. Waren het vroeger meer kapitaalkrach tigen die groote kersenboojngaaadan lieten aanleggen, thans dost mien meer aan de beplantingen van appel en peer, bessen als onder beplanting en aardbeien. Toch dient ook de aanplanting van kersen niet te loor te gaan. Is de fruitteelt een bedrijf geworden, ook de kersen mogen niet ontbreken. In den breede werden de soorten be sproken. Belangrijke mediedeelimgen wer den weergegeven uit de Betuwe met zijn weldragende beroemde Meikersen. Lim burg verdiende eveneens de aandacht. Ook daar worden mooie boomgaarden aange troffen. Vooral vestigde spr. de aandacht op de bestuiving. Uitvoerig stond spr. stil bij bemesting ein ziekte-bestrijding. Met lichtbeelden werd het gesprokene verduidelijkt. Kloetinge. In Februari zijn in geks men: Willem Goeree en gezin, A 46; Carl Otto Flohr en gezin, A 49d; Ur- banus Izaak van Bemden, Barak; Andries Cornells Krijn Kloosterman, A 214; Flo ras Jacobus van der Jagt, B 11; Corne lls Karelse, B 161Joham Siebanga, B 65; Hendrik Frederik Dammers, A 202; Waltherus Marinus Joseph Tieleanans A 14a. Vertrokken: Frans Bazen, naar Goes, Leliestraat 83; Jannetje Schipper, maar Goes, Korte Kerkstraat; Jan Paauwo, naar Vlissimgem, Scbeldestraat 63; Jo hanna Maria Antoinette van Leeuwen, naar Goes, Oude Singel 60; Anton Cor nets van den Berg, naar Wissenkerke (Geersdijk)Jacob Moelker, naar We- meldinge; Coraelis van der Vliet, naar Kattendijke. Wemeldinge. Van het klipperschip van G. Verhoeven, dat even tem oosten van het kanaal ten anker was gekomen, kwam het anker onklaar te zitten, waarvoor de assistentie van het bergingsvaartuig „Trio" werd ingeroepen, dfe het anker boven bracht. Het bleek dat tusschem de anker- bladen twee grootie steanm zaten, ver moedelijk afkomstig van bakentormen. Ge noemd schip alsmede het anker met die steenen werd alhiier binnengebracht. Het zeilschip „Vriendschap 11", schipper Boons, geladen met looien, van Rurhort (D.) naar Zierikzee, geraakte in het Volkerak aan den grond en bLef zitten. Door het berginigsvaartuig „Trio" en de sleepboot „Adja" werd assistentie verleend. Eerstgenoemd vaartuig „Trio" nam een gedeelte der lading over, ten-wijl het schip door de „Adja" werd afge- sleept en behouden' te Ziierikzee binnen gebracht. hij op en gaf haar met een kleine buiging den brief. Vlak daarop, terwijl zij wacht te, tot hij iets zou zeggen, keerde hij zich om en ging heen. Even daarna kwam Mrs. Errol bin nen en dan één voor één degenen, die voor de uitvoering op het kasteel logeer den. Anne had haar zelfbeheerschimg te ruggekregen. Niemand merkte iets onge woons in haar manier van doen op. Nap kwam niet aan tafel. Iemand zei- de, dat hij nog een kleine verandering aan het tooneal wilde aanbrengen. Het was bij hem zoo iets gewoons niet aan tafel te verschijnen, dat niemand er zich over verwonderde. Alleen Anne verborg een gevoel van onrust onder haar kalm uiterlijk. Zij kon dien sphinx-aebtigen, sta renden blik niet vergeten. Hij vervolgde haar zoo, dat zij aan niets anders meer dacht. Den brief omtrent haai- man ver gat zij er geheel door. Zij kon alleen aan Nap denken. Wat had die blik ver borgen? Zij voelde, dat zij, als zij voor bij dien uitdagenden blik had kunnen zien, iets verschrikkelijks aanschouwd zou hebben. Toen zij hem echter ween- zag, vroeg zij zich af, of zij zich per slot van reke ning niet voor niets ongerust gemaakt had. Hij stond, toen zij aankwam, aan den tooneel-imgang van de tent te pralen met een van de gordijn-ophalers en ging, om haar door te laten, wat op zijde, waarna zij, zonder ham aan te kijken, Begrafenis Jan Toorop. Onder buiilengewootn groote blajk:n van belangstelling beeft Wocmeld/ag te Den Haag de uitvaart en daarna de begra fenis van den kunstschilder Jan Toorop plaats gehad. In de kerk waren. o.a. aan wezig minis Ier Waszink en jbr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Op de begraafplaats was de koningin vertegenwoordigd door baar kamerheer, baron Taats vain Air.erongcn, terwijl de regeerimg verlegenwooa digd was door mi nister Waszink. Tal van autoriteiten en ver tegen woor- gers van vereen'gingen op kunstgebied wa ren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Aan het graf weid niet gesproken. Misdadige liefde. De rechtbank te Leeuwaaden heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 29- jarige vrouw De B. en dan 34-jarigen arbeider R. de K., beidien te Hoornsiter- Zwaag, verdacht van poging tot vergif tiging van den man van de eerste ver dachte. Tusschen beide verdachten be stond een ongeoorloofde verhouding en beiden hadden het plan om dlsn man van vrouw B. door vergiftiging uit den weg te ruimen. De vrouw smeerde een hoe veelheid rattenkruid op de boterham van haar man. De poging tot vergiftiging mis lukte echter. De rechtbank veroordeelde vrouw B. totd 10 jaar gevangenisstraf en dien arbei der R. d. K. tot 8 jaar gevangenisstraf. Het gevaar van een slechte antenne. Reeds meerdere malen is er op gewe zen, dat een goede antenne een der eer ste voorwaarden is om met een eenvoudig ontvangtoestel goede resultaten te beha len. Hierbij werd echter steeds gedoeld op do hoedanigheid van de antenne uit electrisch oogpunt. Ook echter in mecha nisch opzicht moet de antenne goed ge construeerd zijn. Hoe noodlottig het kan zijn, indien de antenne niet sterk genoeg is of gedeeltelijk verleert, bewijst een ongeval met doode- lijken afloop dat uit Altone (Westfalien) bericht wondt. Daar brak de antenne-draad van een radio-luisteraar en het einde van den draad werd door den wind over een sterkstroom- ieiding van een achterliggend fabrieks terrein geslagen, 'terwijl bovendien nog een gedeelte van dien draad tot vlak bij den grond afhing. Ongelukkigerwijze kwam een vijftien jarige jongen met het afhangende gedeelte en daardoor met de sterkstroomleidiing in aanraking. Waar deze blanke draadleiding een spanning van 230 V. voerde, werd de jongen op slag gedood. snel voorbij ging. Tot baar beurt om op te treden kwam, bleef zij hem uit den weg, doch toen was zij verplicht hem weer te ontmoeten, daar hij vlak bij de opening stond, waardoor zij moest opko men. Op dat oogeniblik was er niemand anders in de buurt en zij voelde baar hart zwaar en snel kloppen, terwijl zij naast hem op haar „wacht" stond te wachten. Doch hij zeide niets, keek haar zelfs, meende zij, niet aan; doch na en kele pijnlijke seconden greep zijn hand de hare en drukte die stevig. De hare was krachteloos, koud als ijs. Zelfs al bad zij gewild, dan zou zij haar hand niet teruggetrokken kunnen hebben. Maar zij wilde niet. Het 'had integendeel een vreemden invloed op haar, kalmeerde haar weer ontwaakten twijfel. Zij voelde, dat het zijn bedoeling was haar gerust te stellen, doch het deed haar pijn ge rust gesteld te worden. Later verbaasde zij zich over de on- noozelheid, die haar zoo verblind had, verbaasde zij zich over zichzelf, dat gij zich had laten verblinden, verbaasde zij zich, het meest van al, over zijn zelf- beheersching, die zijn vurigen hartstocht, welke als vloeibaar vuur door lederen ader stroomde, zoo had weten te be dwingen, dat hij haar in. den waan ge bracht had, dat deze niet meer bestond. Toen eindelijk haar beurt kwam, ver mande zij zich en verliet hem glimlachend. Zij speelde haar rol zeer ver diens to- Daarom, antenne-bezitters, bouwt uwe antennes ook uit mechanisch oogpunt zoo sterk mogelijk en vergeet niet van tijd tot tijd te probeeren of alles nog in goeden toestand is. Wonder s ta tions Iin enkele Fransche vakblad.n vindt men enthousiaste uitlatingen over de reik wijdte der Spaansche omroep-zendera. Zoo verwondert men zich over hét ver mogen van den bekenden zender Radio- Catalana, welke te Valenciennes (Noord- Frankrijk) „even krachtig te hoorei is a.!|ï" de machtige Teiefunkem-zender Ie Langenberg", Wij verwonderen cos daarover in bel geheel niet. Het bedoelde station toch is de bekende, ook in ens land uitstekend te hoüren zender Radio-Barcelona. Deze omroepzender is reeds sinds jaren favoriet bij onze Lange-afsland-luisteraars doorzijn gunstige ligging en daardoor buitengewoon goede stralingsverhoudingen, niettegen staande zijn betrekkelijk geringe telefonie- energie. Overigens werkt dit station niet zooals de Franschen aangeven op 262 M„ maar op 460 M. In sommige gedeelten van ons land, speciaal in het Noorden echter wordt Radio-Barcelona overstemd door Oslo, die op 461,5 M. zendt. Het -trekhondenvraagstuk. De minister van b innen landsche zaken en landbouw heeft aan de colleges van B. en W. een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat blijkens nader overleg met de Veeartsen!jkundigc Facul teit, het gewenscht is, wat de borstbreedte van trekhonden betreft, in beginsel vast te houden voor een goeden trekhond aan de minimum maat van 16 c.M. gemeten tus schen de middenpunten der boegen. Er wei-den n.l. in ons land verschillen de hondenrassen als luxe- en tentoonstel lingshonden gefokt. Verschillende exem plaren hiervan worden voor laatstgenoemd doel afgekeurd en geraken dan in handen van personen, die deze dieren als trek honden gebruiken. Deze honden bezitten wel de vereischte schofthoogte, doch zijn door hun aard en verderen bouw niet of minder geschikt als zoodanig. Verschei den dezer honden zijn geneigd tot snel loopen, waarvan misbruik wondt gemaakt. Het is juist deze categorie, welke aan leiding geeft tot de rechtvaardige klach ten over het trekhond enwezen hier te laaide. Door bedoelde borstbreedte op 16 c.M. borstomvang te stellen, wordt bet gebruik van deze bondon voorkomen. Echter stelt de Faculteit een overgangs maatregel voor, volgens welkie weigering of doorhaling van inschrijving niet ge schiedt ten aanzien van, overigens aan de eischen van lichamelijke gesteldheid vol doende, in 1928 gekeurde of nog te keu ren honden, welke een minimum bórst- breedte tusschen de módidieinpunten der boegen van 14 c.M. hebben, en dien maat regel telkens tot tweemaal toe voor een lijk, doch was dankbaar, toen zij klaar was. „U bent moe, Lady Carfax", fluis terde Lucas, toen zij eindelijk op den stoel, dien hij naast zich voor haar open gehouden had, zat. „Een beetje," gaf zij toe. Dan maakte zich plotseling een onweer staanbare aandrang, om hem de ware oorzaak van haar verdriet to zeggen, var haar meester. Zij boog zich over hem heen en fluisterde, terwijl de muziek haar woorden voor de anderen onverstaanbaar maakte: „Mr. Errol, ik heb bericht gehad om trent mijn man. Hij wil thuis komen. Neem, hersteld is hij nog niet, maar wel veel beter, goed genoeg om onder toe zicht van een verpleger wij te kunnen rondloopsn. En dus en dus Haar stem begaf haar. Zij bleef zwij gen in afwachting van de sympathie, waar op zij wist altijd te kunnen rekenen. Maar hij sprak niet dadelijk. Het was, alsof hij niet wist, wat hij zeggen moest. Het was, alsof hij het loodem gewicht van wanhoop, dat haar zoo onbarmhar tig neerdrukte, te goed besefte, woor den te kunnen vinden. Dan echter zeide hij, langzaam en zacht, maar toch met zoo iets krachtigs, dat het was als een hoomsignaal voor haar moeden geest; „Moed gehouden, Lady Carfax 1 U zult er doorkomen, Het ergste heeft u Efkeftd de beste ;aar te verlengen, wanneer deze honden bij de in die jaren te houden al; herkeuringen overigens aan de eischen voldoen, Practisch wordt aldus de» tegenwoor dige» eigenaars van bedoelde honden een tijd van drie jaren gegeven om naar een anderen hond om te zien. De minister geeft in overweging zooveel doenlijk met dit advies van de Facul teit rekening te houden. De minister heeft aan de Rijksveeteelt- consulenten verzocht, hun aandacht aan deze zaak te schenken.' ein hun medewer king te verleenen, opdat het fokken van goede, aan de eischen van lichamelijke geschiktheid beantwoordende honden krachtig worde ter hand genomen. Gevecht in een kerk. Terwijl Woensdagavond juist zou be gonnen worden met de godsdienstoefe ning in de R.-K. kerk te Ophoven-Siltard kwam een man, die klaarblijkelijk krank zinnig was, naar binnen. Hij schreeuwde luid. Een pater, die zich achter in de kerk bevond, wilde den man tegenhouden, waarop deze een dolk trok en een dreigen de houding aannam. De man ging hierop naar voren, naar den anderen pater, die het lof zou celebreeren. Inmiddels was in de kerk een groot tumult ontstaan. De kerkgangers vluchtten zoo snel ze konden naar buiten. Een der beide paters slaagde er in, toen de kerk ontruimd was, de deur te sluiten, zoodat de man ingesloten was. De maréchaussees uit Ophoven werden gewaarschuwd en twee manschappen gin gen de kerk binnen. Tusschen hen en dein man ontstond een gevecht. Een der maré chaussees liep een steekwonde op in den bovenarm, terwijl de man met een sabel een snede over bet gezicht kreeg. De man werd ten slotte overmeesterd em op gesloten in het politiebureau te Sit tafel, totdat overbrenging naar een krankzinni gengesticht kan plaats hebben. Poging tot vergiftiging,, In bet huis van bewaring te Leeuwarden is opgesloten een lompenkoopman uit Hal lam, die een poging beeft gedaan zijn schoonmoeder, op wier herhaald bezoek hij niet was gesteld en dat aanleiding gaf tot oneenigheden, met zuringzout dat hij in een kopje thee had gedaan, te vergif tigen. al achter den rugl" Wanhopig en half beschaamd ant woordde zij„Ik wou van harte, dat ik ook zoo kon denken. Maar ik vraag mij nog af, of er geen middel is om er aan te ontkomen." In het schemerachtige licht keek hij haar aan en een gevoel van schaamte doortrilde haar. Toch wilde zij de woor den niet herroepen. Het was beter, dat hij het wist, beter, dat hij haar niet voor grooter of edeler hield dan zij was. „Dan zeide hij: „Ik ben u dankbaar, dat u het mij vertelde. Maar u zult u erdoor 9laan, u slaat u er altijd door". Die woorden troffen haar op een wij ze, die zij zelf niet verklaren kon. Haar oogen vulden zich plotseling met tranen. „Hoe komt het, dat u zooveel vertrou wen in mij heeft?" vroeg zij. Het was te donker dan dat zij zijn gezicht kon zien, maar zij wist, dat hij glimlachte, toen hij antwoordde; „Dat is nu juist één van de dingen, die ik mij niet verklaren- kan. Maar ik denk, dat God u tot een rondbank ge maakt beeft voor zinkende menschen, om zich aan vast te klampen". Zij glimlachte ondanks haar tranen .Moge het rondhout u nooit ontbreken 1" „Daar ben ik geen oogenblik bang voor", was zijn kalm antwoord'. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1