RUITENBOER 1V.50. Woensdag 7 Maart 1928 iiöa Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën. Lrand en Tuinbouw Sport Uit de Radiowereld ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Versebijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en KI ecu wens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Uitstervend Europa. Uit alle steden in West-Europa en Amerika komt hetzelfde bericht, dat het aantal geboorten steeds afneemt. Som migen stellen hiervoor de moderne vrouw, die geen kinderen wil hebben, aanspra kelijk; anderen spieken van het uit sterven van het blanke ras. Dit vooruit zicht is allesbehalve rooskleurig, temeer omdat het geboortecijfer van het gele en zwarte ras steeds toeneemt. De zelf moord van het blanke ras zou ongetwij feld tot barbarisme en verval moeten lei den en noodlottige gevolgen met zich mede sleepen. De oorzaak van het kwaad dient men, volgens dr. E. I. Ekerhard, bij de vrouw te zoeken. In zijn belangwek kend, maar veel te weinig bekend boek „Feminismis und Kulluruntergang" toont deze geleerde aan, hoe de ondergang van het Avondland voor een zeer belangrijk deel aan het feminisme te wijten is. De vrouwen van tegenwoordig houden zicht baar steeds meer op, vrouw te zijn in den waren zin des woords. Zij oefenen be beroepen uit als de mannen, kleeden zich als de mannen en zijn dikwijls even en thousiaste sportliefhebbers als de mannen. Zelfs willen zij aan haar lichaam den vrouwelijken vorm ontnemen, zijn zij voor standers van de .slanke lijn"! Nauw hiermede in verband staat het feit, dat zij geen tijd en geen lust meer hebben, om kinderen groot te brengen. De daling van het geboortecijfer is, evenals de toe stand, waarvan zij een uitvloeisel is, in ternationaal. Zij is volgens de theoriën der biologen de eerste acte van de groot ste tragedie dier menschheidiWil men beletten, dat dit treurspel plaats grijpt, idlan zal in de eerste plaats van de vrouwen een krachtigen invloed moeten uitgaan. Een geheel veranderde levens houding is dan noodzakelijk en het zal de taak van het huidige geslacht en de komende geslachten zijn, om deze nieuwe tevenshouding aan te kweeken, zonder ook maar eenigszins afbreuk te doen aan de rechten, die de vrouwen in het cultuurleven toekomen. De gemechani- seerde-Amerikaansche en zielloos wor dende cultuur van onze dagen zal zich eindelijk ook eens met ideëeler vraag stukken dienen bezig te houden. Genèv®. In Genève is de raad van den Vol kenbond weer bijeen. De eerste dag der raadszitting is vrij kalm verloopen. De Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 66 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Hij sprak die laatste woorden met groot ten nadruk. Nog steeds keek hij haar vrien delijk, maar zeer doordringend aan. Zij voelde het bloed naar haar hart stroom». Voor 'het eerst sloeg zij haar oogen voor de zijne neer. Ais om haar gerust te stellen en haar tijd te geven, begon hij dadelijk door te spreken. „U bent een trouwe vriendin voor hem geweest, dat weet ik, u hebt veel voor hem gedaan. U hebt hem getemd, opnieuw geschapen, een mensch van hem gemaakt. Ik heb uw invloed op hem ge voeld, vóór ik u ooit gezien had. Ik kende voor dien tijd reeds uw moed, uw stand vastigheid, uw goedheid. Maar u bent slechts een vrouw, niet Lady Carfax? En Rome is niet in één dag gebouwd. Er kan een tijd komen, dat de woesteling in hem weer de overhand krijgt. En dan zou hij, als ik er niet was, om hem in te hou den, zijn eigen ondergang of dien van een ander veroorzaken. Dat heb ik te be heer Beelaerts rapporteerde over de twaalfde zitting van die mandatencommis- sie. In zijn rapport deed hij uitkomen, hoezeer het gewenscht is dat de manda tarissen zich tijdens de zittingen d:r man- datencommissie doen vertegenwoordigen door hooge ambtenaren, die direct bij het bestuur van de mandabenlan den betrok ken zijn. Zoowel die lieer Beelaerts als 'de vice- president van de mandatencommissie, de heer Van Rees, dóe de mandatencommissie vertegenwoordigde, bracht hulde aan de nagedachtenas van het onlangs overleden Zweedsche lid der commissie, mevr. Bug- ge Wicksel, die het ©enige vrouwelijke lid van deze commissie was en zeven jaar iaing deel er van had uitgemaakt. De raad benoemde voorts een speciale commissie voor de bestudeering van den financieelem toestand van Portugal, dat zich tot den Volkenbond heeft gewend met het doel om onder zijn auspiciën een leening aan te gaan. Hiérbij is de financieel© commissie op enkele politieke moeilijkheden gestuit, die zij voor reke ning van den raad zelf heeft gelaten. Men zoekt nu naar een garantie-formule, waardoor het onmogelijk wordt dat een door de huidige regeering aangegane- lee- ning door een volgende regeering niet meer zou worden erkend. In deze com missie zijn benoemd de vertegenwoordi gers van Duitschland, Finland, Frank rijk, Engeland, Italië en Portugal zelf. Amok Uit Batavia wordt gemeld: Een amok- maker doodde op Molenvliet één en ver wondde 23 inlanders, van wie verscheide- nen zeer ernstig. De diader, die bijna door de bevolking gelyncht werd, is met een hersenschudding- naar het hospitaal ge bracht. Vuurwerkfabriek ontplof It. Een vuurwerkfabriek te Koedoes is in de lacht gevlogen. Er zijn honderd hui zen verwoest. Twinltig lijken zijn -reeds gevonden, 30 gewonden zijn onder de puinhoopen weggehaald. De verwoesting strekt zich over een groot gebied. Zeven doktoren zijn naar het terrein van de ramp vertrokken. De veldpolitie en vrij willigers zijn met het opruimingswerk be zig. Er moeten nog veel gewonden onder de puinhoopen liggen. Het „Hbld." teekent hierbij aan: Ontploffingen en branden in de vel© vuurwerkfabrieken op Java zijn niet zeld zaam, en men vroeg zich herhaaldelijk af of een deugdelijker controle niet mo gelijk was. Maar een zoo ontzettende ramp als deze herinneren wij ons niet. Koedoes ligt in het Moeria-gebied aan Java's Noordkust, even beoosten Sema- rang; het is het plaatsje van de ernstige relletjes tusschem inlanders, S. I.-leden en Cihineezen van eenige jaren geleden. Juist in deze weken werken de vuur werk-fabrieken op volle kracht met het oog op de Chineesche nieuwjaar- en tsap gemehfeesten en zijn overal geweldige voorraden opgestapeld. En Indisch vuur denken voor ik een besluit neem". „Maar kunt u hem altijd inhou den?" vroeg Anne. „Altijd, Lady Carfax." Rustig, maar met volkomen zekerheid klonk zijn ant woord. „Daar kunt u uw laatsten dollar onder verweddenu zult hem niet ver liezen. Wij hebben dat jaren geleden eens en vooral geregeld. Maar in den laatsten tijd vraag ik mij af, of ik werkelijk wel zoo angstig behoef te zijn, of misschien Rome nader bij zijn voltooiing is dan ik denk. Is dat zoo? Soms geloof ik, dat u hem beter kent dan ikzelf". „Ik?" „Ja, u, Lady Carfax". Zij keek naar hem op. Zijn blikken waren niet langer op de hare gericht, schenen ergens in de verte te staren. „Indien u hem kunt verteouwen", ging hij kalm voort, „dan weet ik, dat ik het ook kan. De vraag as kunt u het?" Hij wachtte kalm op haar antwoord, dat echter lang op zich wachten deed. „Ik geloof niet, dat ik hem zoo goed ken als vroeger", zeide zij eindelijk fluis terend, „en ook is mijn invloed op hem niet zoo groot als hij vroeger was. Maar ik geloof, dat hij, wanneer u hem ver trouwt, u niet zal teleurstellen". Zijn vriendelijke oogen rustten weer even op (haar, maar hij ging niet ver werk is lang niet ongevaarlijk; juist dezer dagen vestigden Indische bladen nog dje aandacht op de vervaarlijke bommen, die overal verkrijgbaar waren gesteld en in samenstelling en uitwerking meer aan ont- ploffings-middelen dan aan vuurwerk de den denken. Naar Zuid-F rank? ij k. Bij de regeeringscommissie be re ff en le de emigrate van landarbeidersgezinnen naar Zuid-West-Frankrijk hebben zich een vrij groot aantal personen uit alle dee'en des lands voor die emigratie aangemeld. Uit een nader ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de a.s. herfst de meest ge schikte tijd is voor de vestiging van z.g. dieelbouwers in Frankrijk. De Franschie commissie stelt tegen dien tijd een flink aantal deelbouw-boerderijen ter grootte van ongeveer 20 a 30 H.A. beschikbaar. De gegadigden zullen echter reeds met April, bij voorkeur met het geheel© ge^in, naar Frankrijk vertrekken en zoolang miet regeeringssteun in loondienst zijn. De be doeling is, dat de gezinnen de proef zal genomen worden met een 6-lal ge zinnen van de meest gunstige formatie zoo mogelijk in dezelfde streek tewerk gesteld zullen worden en een F.ransch- sprekemd voorman van raad en voorlich ting zal dienen. Luchtvaart. Acht dagen op ijsschotsen. Sedert 17 Februari was van de lucht- verkenningsdienst op Labrador een vlieg tuig vermist, dat de ijs-toestanden langs de kust moest waarnemen'. De bemanning bestond uit vlieg-officier A. Lewis, vlieg- sergeant Terry en een eskimo-gids Bobby. De dagen verliepen zonder bericht, zoo dat de kameradien hen als verloren be schouwden. Wie beschrijft hun verbazing en vreugde, toen ze in den nacht van Donderdag 1 Maart gewekt werden door kloppen op de deur en de vermisten ge zond en wel voor hen stonden Ziehier het eenvoudige verhaal van hun avontuur. Op 60 mijl afstand van de kust van Labrador moesten ze een noodlan ding op een groot ijsveld maken. De vlieg machine was onbruikbaar geworden: een gebroken schroef en beschadigde ski's, zoodat ze moesten trachten, te voet de kust te bereiken. De eerste dag bracht hen aan den rand van de open zee. Hel weer klaarde wat op, waardoor ze rich ting konden nemen, waarbij ze bemerkten, dat ze Oostelijk in plaats van Westelijk waren gegaan. Ze keerden op hun schre den terug en bereikten na zeven dagen de Labrador-kust bij Kamaktorvik. Daar ontmoetten ze een Eskimo-jager, die ben in vier dagen in Noordelijke richting voerde naar hun kamp bij Port Burwell. Tijdens hun tocht over de ijsschotsen gebruikten ze eerst een luchtvlot, om van ijsveld tot ijsveld te komen, maar onge- verloor de Eskimo-gids dit ver der in op den vorm, waarin zij haar antwoord gekleed had. HOOFDSTUK VIII. 'Een plotselinge slag. Anne kwam dien avond vóór het diner het eerst in dien salon. Het was nog vroeg, nauwelijks half acht. De voor stelling zou om negen uur beginnen. Zij had de nog ongeopende brieven bij zich en ging voor het open raam zit ten, om ze door te lezen. De avondzon viel in vurige glorie op haar. Wat moe, leunde zij met haar hoofd tegen het kozijn. Werktuigelijk maakte zij den eerstien brief open. Haar gedachten waren er echter niet bij. Onverschillig haalde zij hem uit de enveloppe, zag dadelijk, dat er niets van belang in stond, en deed hem weer in het couvert. De tweede derging hetzelfde lot. Den derden hield zij eenigen tijd in haar hand en opende hem dan met blijkbaren tegenzin. Hij was van den dokter in het gesticht, waar haar man was. Langzaam gingen haar oogen langs de bladzijden. Toen zij het blaadje omkeerde, beefden haar handen, beefden zoo, dat het papier ritselde als was het iets levends. De brief eindigde op de derde pagina, doch voor zij hem uit had, liet zij hem uit haar handen val- voermiddel. De roeispanen echter werden gered en toen moesten kleine ijsschotsen dienst doen als vlot. Een deel der nood voeding raakten ze ook kwijt, zoo dat ze de laatste dagen zich moesten voeden met rauw walrussenvleesch, geschoten door Bobby met een klein geweer. Alle drie kwamen ze gezond aan en him ontsnapping aan den dood veroor zaakte groot© vreugde in het hoofdkwar tier van den vliegdienst te Ottowa. De radio N ede id Zondag heeft de heer A. van Santen, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren ter gelegenheid van het feest van de Duitsche Vereeniging voor Radiohandelaren te Leipzig een rede uitgesproken over: De toestand op radio- gebied in Holland. Deze rede die ge houden werd in het Huis voor Electro- techniek op het terrein van de Technische Messe, is uitgezonden door den zender Leipzig. De heer Van Santen gaf o.a. een over De anders zoo kalme, zich zóó beheer- schende, zoo statige Anne zat in elkaar gedoken in haar stoel een bevende, zwaar getroffen vrouw met haar han den dicht tegen haar oogen gedrukt, als om een vreeselijk visioen niet te zien. In de stilte, die volgde, kwam iemand met een zochten, katachtigen tred de ka mer binnen en ging naar het raam, waar tegen zij geleund zat. Doch zóó kapot was zij dat oogenblik, dat zij niet eens zijn aanwezigheid merkte, voordat Nap tegen haar begon te spreken en zij schrok hem zoo vlak bij zich te zien. Zij richtte haar bleek gezicht naar hem op en greep onwillekeurig naar den brief, die op den grond gevallen was. Hij raapte hem op. „Wat is er?" vroeg hij en zij meende in zijn stem iets 'hards te hoornen. „Slechte tijding?" Zij stak haar hand uit naar den brief. „Neen, dat niet, alleen wat moe, dat is alles". „Dat is niet alles", zeide hij en zij hoorde den vasthoudenden toon in zijne stem, dien zij 'had leeren kennen als het teeken van een onwankelbaar besluit. Hij ging, met den brief nog steeds in zijn hand, naast haar zitten. Zij maakte een wanhopig gebaar, trachtte zichzelf wat te beheerschen. Zij wist, dat zijn blikken haar geen oogenblik verlieten. Hel zicht van den loop van in- en uitvoer van radio-artikelen naar en van Neder land in de laatste drie jaren. Hieruit blijkt, dat Nederland in dezen korten tijd van een invoerend een uitvoerend land is ge worden. Spr. noemde daarbij ©en aantal interessante cijfers, waaruit bleek, dat de uitvoer van radio-artikelen in dit tijd vak ongeveer vervijfvoudigd is. Wal den invoer in Nederland betreft, daarvan heeft Duitschland nog steeds het leeu wenaandeel, in 1927 zelfs 54 °/o. Nederland is, ging spreker voort, één van de eerste laaiden geweest, die een openbaar zendstation in werking hebben gesteld, welks programma's vooral in En geland met belangstelling zijn gevolgd. In Nederland heeft ook voor de eerste maal in de geschiedenis ©en Staatshoofd door middel van de radio gesproken tot zijn on derdanen in de verre koloniën. Ook voor dit gesprek heeft de buitenlandsche pers» naar spreker persoonlijk heeft ondervon den., groote belangstelling gehad. Spreker gaf vervolgens een overzicht van den radiodienst in Nederland, waarbij hij zich objectief aan de feiten hield', zonder in een beoordeeling te treden. Deze dienst wijkt in vele opzichten af was de oude truc om haar zijn wil op te dringen. Dikwijls had zij er zich te gen verzet. Doch vanavond viel hij haar op een onverwacht oogenblik aan. Zij was ongewapend en machteloos. Eindelijk keek zij hem aan en zeide: „Lees den brief maar". Zijn dunne lippen glimlachten minach tend. „Ik heb hem al gelezen", zeide hij. Zij keek eenigszins verschrikt naar hem op. „Al gelezen?" „Op je gezicht", zeide hij koud. „Hij bevat nieuws omtrent den man, dien je je echtgenoot noemt, om te zeggen, dal hij beter is en thuis komt." Hij sprak de laatste woorden, alsof hij ze werkelijk één voor één in haar tra gische oogen las. „Het is een proefneming", fluisterde zij. „Hij wil het blijkbaar zelf en zlij ichijnen te denken, dat verandering hem mogelijk goed zal doen. Hij is veel beier werkelijk veel beter. En hij heeft den wensch te kennen gegeven mij te zien. Natuurlijk", hier aarzelde zij even „zal ik niet alleen met hem zijn. Er komt een. oppasser mee. Maar maar je moet niet denken, dat ik bang ben. Dat was het niet. Maar maar het komt zoo onverwacht. Het komt zoo plotseling. Gewoonlijk laat ik me niet zoo van streek brengen." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1