Uit den Westhoek ProVinciemeaWs Lcand en Tuii)bouW Rechtszaken. Kamer Overzicht. De radio-belasting. Nederland heeft zich een voor aan staan- tie plaats weten te veroveren op radio- gebied. Niet alleen heeft het in den laait- sten tijd de geheale wereld doen spreken - in de letterlijke beteekenis van liet woord van de vorderingen, welke Phi lips heeft weten te bereiken, waardoor in vijf minuten tijds alle de vijf wereld- deelen achtereenvolgens worden toege sproken. Ook in liet eigen land heeft de omroep in nationalen zin opbouwend werk verricht, en de gezamenlijke luisteraars hebben op organisatie-gebied heel wat tot stand gebracht. Zij hebben daarbij in den aanvang men mag zeggen: gelukkig weinig belangstelling ondervonden van of ficieel© zijde, en zij zijn er wèl bij ge varen. Totdat op een kwaden dag ook de politiek aan den radio-omroep aan dacht begon te schenken en haar grijp vingers naar dit propaganda-mid'1 e 1 g'ng uitstrekken. De gevolgen zijn voor onzen radio- omroep beschamend en voor de luiste raars vernederend. De belangstelling van Regeeringswege openbaarde zich in dien vorm van ©en ontwerp-Radiowet, waarbij voorgesteld werd, van de luisteraars een belasting te heffen van ten hoogste f 10 's jaars. Een belasting, welker opbrengst voor een deel ten goede moest komen aan de vereenigingen van luisteraars, die echter nadrukkelijk ven-klaarden aan deze belasting geen behoefte te hebben, daar zij wortelen in de genegenheid van haar leden en daardoor een voldoend zelfstan dig bestaan hebben om het zonder Over- heidsstein te kunnen stellen. De Tweede Kamer heeft gelukkig het regeeringsvoorstel inzake de radio-belas ting afgewezen en daarmee de vereemi- gingen van luisteraars een dienst bewezen. De vereenigingen op één na. De ver eeniging van arbeiders radio amateurs, de z.g. V.A.R.A. dacht er anders over. Deze vereemiging voelde wel voor regeerings- steun. De regeering mocht de V.A.R.A. belooinen voor het feit dat zij iederen Zaterdagavond beslag legt op den omroep. En hoe legt zij er beslag op! Op iederen uitzend-avond kan men „genieten" van een daverende propagan da-rede, die slechts in zeer beperkten kring zal kunnen worden gewaardeerd. Hoevelen zelfs van de directe aanhan gers zoeken, zoodra hun propagandist voor cle microfoon verschijnt, een ander sta tion op, dat opwekkender klanken in de huiskamer brengt dan een redevoering, dié den radio-omroep geheel brengt in de sfeer van de rumoerige meeting-met- debat. In deze uren, dat de radio world! misbruikt om landgenooten, die niet tot de eigen klasse of partij behooren, hoonend toe te spreken, verliest zij als beschavings- instituut alle waarde en wordt zij voor ons tot een vernedering jegens het bui tenland. In stede dergelijk uittartend politiek ge doe met belastinggelden kunstmatig le ven in te blazen, diende de Regeerimg te trachten, in gemeen overleg dergelijk meetingrumoer achterwege te laten ten einde den radio-omroep als beschavings instituut ten volle tot zijn recht te iatcn komen I subsidie van resp. f 1505,en f 3000, en een subsidie ad f 100,voor melk- 1 ij sten van de vereeniging voornoemd. De voornaamste uitgaafposten zijn: voor oprichtingssubsidies aan controlie- vereenigingen f 100,en voor melklijsten van deze vereenigingen f 1050,- voor oprichtingssubsidies aan fok ver eenigingen f50,en voor ingeschreven kalveren van deze vereenigingen f250, voor steun aan particulieren, die melk- s talen bijhouden en niet in de gelegenheid zijn zich bij een controle-vereeniging aan te sluiten f45, voor steun aan het Centraal-Labora torium voor melkonderzoek, hetwelk be heerd wordt door den Rijkszuivelconsu- lent f200, voor bijdragen en medailles aan goed gekeurde stieren 11347,65; door die be perkte middelen kon slechts een uitbeta ling van 33 van het volle premiebedrag begroot worden; voor medailles voor 100 goedgekeurde koeien met de hoogste pun ten f 100, voor kosten der keuringen, drukwerk, porti, kantoorbehoeften en salarissen f1350,-; voor bijdragen aan. fokveedagen en ten toonstellingen f 100,—. De Fokcentrale in West-Zeeuwsen- Vlaanderen is voornemens een fokveedag te houden, terwijl ook de Kring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de vereeniging vnd. voorloopige plannen heeft. De K rin g- ten toonstelling derr Z.L.M. te Zierikzec zal met f50,— door de vereeniging vnd. gesteund worden. De keuringen van stieren en vrouwe lijk rundvee zullen gehouden worden van 30 April—1 Juni door de heeren D. Koopman Pzn., C. Zwagerman en P. J. J. Dekker Wzn., terwijl de heer J. B. Becude Hullw zoo noodig als plaats vervanger zal optreden. Plaatsen, data en uren zullen in het Landbouwblad nader bekend gemaakt worden. Enkele opmerkingen en vragen ten aan zien van de keuringen in 3927 werden behandeld. Aangezien de Algemeene Vergaderingen van de vereeniging tot verbetering van het Rundvee meestal zeer slecht bezocht worden, werd besloten in 1928 geen al gemeen© vergadering te houden, tenzij on voorziene omstandigheden zulks noodig maken. Besloten wordt een onderzoek in te stellen of er belangstelling bestaat voor inzending van vee uit Zeeland naar de nationale tentoonstelling in Den Haag. De aangegeven dieren worden beoordeeld door een commissie van het N.R.S., die zal beslissen of het dier al dan niet kan ingezonden worden. Het N.R.S. neemt dan de vervoer-, voeder- en stallings- kosten op zich en geeft bovendien nog een zeker bedrag per dier. Door de vereeniging zal een crediei van f 200,geopend worden om an dere kosten van eventueele deelnemers te vergoeden. Bij de behandeling van de vraag of nog steeds de Friesche stieren' van onze keuringen dienen te worden geweerd, wordt deze bevestigend beantwoord, zulks voor al iii verband met liet feit, dat volgens de heer Wibbens, Hoofd-inspecteur van het N.R.S. onderhandelingen gaande zijn tusschen het N.R.S. en het F.R.S. De vergadering verheugt zich er over, dat er kans is, dat het geschil tusschen beide stamboeken tot oplossing zal komen. Bij het behandelen van de vraag of gelden moeten uitgetrokken worden voor rundertuberculosebestrijding wordt beslo ten voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, zulks naar aanleiding van de mededeeling van den heer Wibbens, dat de proeven, die volgens de methode Calmette-Guérin worden uitgevoerd, alle hoop geven. Drie jaren is men met deze proef bezig. Binnen twee jaar kan met zekerheid geconstateerd worden of he! helpt. Ook bij duizende behandelde kin deren is het succes van deze methode tot heden groot. Blijft dit bestendigd, dan is de bestrijding oneindig veel ver eenvoudigd. Met verwondering wordt er kennis van genomen, dat de vingerwijzingen die de commissie ter bestudeering der runder- tuberculose in haar rapport heeft neerge legd, door den minister in den wind wor den geslagen en hiermee geheel in strijd wordt gehandeld. Voor het eventueele door de Z.L.M. in te stellen., veevoederbureau zal een veehouder worden aangewezen Ier benoe ming in dat uit 5 leden bestaande bureau. Besloten wordt nog, zoo noodig met behulp der Z.L.M. een onderzoek in te stellen naar klachten inzake het op treden van ambtenaren van den Keu ringsdienst van Waren met betrekking tot het melkbesluit. Goes-iWolphaartsdijksche Veer. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten Is uw excellentie bereid den rechtsgrond aan te geven voor liet weigeren van ver gunning tot het in werking hebben van een dagelijkschen autobusdienst van Goes naar Wolphaartsdijksche Veer aan hen, d:e ja renlang tot tevredenheid van het publiek dien dienst onderhielden? Is uw excellentie niet van oordeel, dal gevreesde concurrentie voor spoor of tram geen grond biedt voor intrekken van een vergunning? Mogen van uw excellence stappen wor den verwacht tot wijziging van het konink lijk besluit, waarbij de noodig© vergun ning onthouden werd heeft de minister van waterstaat ge antwoord Bij Kon. besluit van 2 Februari 1928 (Stbl. no. 16) is krachtens de wet open bare vervoermiddelen beslist omtrent be roepen, doof de directie der Nederlanld- sche Spoorwegen en ©enige autobusonder nemers ingesteld legen een beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij o.m. vergunning voor één dagelijkschen dienst, als in de vragen genoemd, werd verleend en voor twee dergelijke diensten werd geweigerd. De gronden van deze Koninklijke be slissing, waarbij vergunning ook voor één dagelijkschen dienst alsnog is geweigerd en voor een wekelijkschen dienst naar een verder gelegen plaats onder bijvoeging van ©en gedeeltelijk vervoerverbod is gehand haafd, zijn vervat in de overwegingen van het besluit. Die gronden bestaan niet in vrees voor concurrentie ten madeele van esnig ver voermiddel, doch in zorg voor een goede en duurzame regeling van het vervoer, die door een te veel aan onderling concur- reerende vervoermiddelen zou kunnen wor den geschaad. Daar de Koninklijke beslissing <n hóóg stee aanleg is genomen, zijn stappen tot wijziging niet te venvachten. Het abattoir. Men verzoekt ons te melden dat het abattoir Zaterdagmiddag a.s. van 24 uur ter bezichtiging door h©t publiek open gesteld zal zijn. Inge'rokkeit. De verplaatsing van den commies der posterijen en telegrafie B. van der Snoek van Utrecht, inspectie der spoorweg postkantoren naar het post- en tele graafkantoor te Goes met ingang van 1 Mei a.s., is ingetrokken. Vakschool voor meisjes. In een achterstaande adverLntie wor den mededeelingon gedaan over de nieuwe cursussen aan de Vakschool voor meisjes hier ter stede. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd77 biggen. Zonder bril. Maandagavond ontstond te Vlissingen een twist tusschen ten caféhouder en diens bezoeker, welke zoo hoog liep, dat laatst genoemde met achterlating van esnige kke- dingstukken en zijn bril het hazenpad koos. De moeilijkheid was nu echter om zonder ongelukken naar Middelburg le komen met zijn automobiel, daar de man zonder bril heel slecht zien kon. In de Walstraat „strandde" dan ook al gauw het vehikel en riep de man Je lusschenkonist in van een inspecteur van politie, ter terugbeko- miing van zijn „tweede paar oogen", het geen geschiedde, waardoor de chauffeur weer „veilig" gesteld was. De mailboot „Oranje Nassau". De mailboot „Oranje Nassau" van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zal ge durende de Olympische Spelen te Am sterdam als hobelschip dienst doen. Het zal ligplaats nemen in het Oosterdok, twee minuten van het Gentraal-Sta tiom en 400 gasten kunnen herbergen. Men kan er logies, logies met ontbijt en volledig pension krijgen. De prijzen zijn voor een plaats statiehut (2 of 3 bedden) f8,50, f9,50, f 13,plaats in een dekhui f 7,50, f 8,50 en f 12,plaats in een éénpersoonshut f5,50, f 6,50 en f 10,- Op de slaapzalen kan men terecht voor f 3,f 4,en f 7,50. De fooien zijn in deze prijzen inbegrepen. Borssele. Maandag was deze gemeente in feesttooi. Van huis tot huis wapperde de driekleur. De burgemeester vierde zijn 50ste jaardag en elk wilde tooncn, hoe zeer men hem hoogacht. De leerlingen, zoowel van de bijzondere, als van de openbare school, schaarden zich in den loop van den voormiddag voor 's burge meesters woning, boden hem bloemen aan en zongen hem een feestlied toe. Ook het personeel van beide scholen schonk den jarige bloemstukken. Gemeenteraad en particulieren boden geschenken aan en des avonds bracht het muziekgezelschap „Oefening Kweekt Kunst" een serenade. De schoolkinderen werden rijkelijk ont haald. Heinkenszand. Maandagavond had al hier de e ind les plaats van den landbo uw- wintercursus. In tegenwoordigheid van den heer Stevens, rijkslandibouwconsulent, en de commissie van toezicht, bestaande ui de heeren Mr. Mes, burgemeester, H. van I waar den en A. Simonse Bz., werd de eindles gehouden door den onderwij zer, den heer H. 'Clement, alhier. Aan 10 cursisten werd een diploma uitgereikt. Met zeer veel vrucht aan de heeren W. Ka- relse, Joh. de Roo, Joh. IJzerman, P. van Damme en M.deRegt, „Met veel vrucht" aan de heeren A. de Korte en C. Koens en „Met vrucht" aan de heeren A. Hoek van Dijke, L. Boonman en K. Rottier. De heer W. Karelse dankte na de uit reiking dien onderwijzer voor het genoten onderwijs en bood hem namens de cursis ten een aandenking aan. De heeren Mr. Mes en H. v. Iwaarden spraken ©enige woorden van waardeering en aanmoediging waarna de onderwijzer deze les sloot. Onder groote belangstelling vierde het echtpaar A. Karelse-De Vos alhier gisteren in alle eenvoud hun gouden hu welijksfeest. Kapelle. In voltallige zitting kwam de raad der gemeente bijeen. Vers lagen wa ren ingekomen van de commissie tot we ring van schoolverzuim. en van de com missie tot toezicht op het lager onderwijs. Geklaagd werd door de openbare school te Kapelle over het niet op peil kunnen houden der leermiddelen. Ook werd ge vraagd om kasten voor liet opbergen der leermiddelen voor de openbare en Chr. Herv. school en om verbetering. De heer v. d. Graaff vraagt of B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met het hoofd der openbare school. De voorzitter antwoordt dat de be grooting reeds lang is behandeld en voor de post leermiddelen f 500,a f 600, is gevoteerd. Zestig gulden wordt meer gevraagd. Delheer v. d. Graaff geeft in overwe ging alsnog het mogelijke te beproeven, De heer Fraanje maakt de opmerking dat het wel noodzakelijk is borden „lang zaam rijden" te plaatsen bij de Chr. school Kapelle-Biezelinge, met het oog op het drukke au to-verkeer. De voorzitter deelt nog mee, dat de begrooting is opgemaakt door de gemeente- architect voor straatverbetering te Bie- zelinge, in totaal f4845,--, 't welk hij in besloten zitting nader wenscht te be handelen. Vastgesteld wordt het bedrag per leer ling wegens administratiekosten voor ver goeding aan besturen van bijzondere scho len op f 0,50. De kosten ingevolge art. 101 5e lid der lager onderwijswet 1920 voor de apenbare school worden voorr het dienst jaar 1926 vastgesteld op f 10,08 per leer ling, eveneens de gemeentelijke vergoe ding bedoeld in art. 101 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen in de ge meente voor liet dienstjaar 1928 op f 10,08 per leerling. Ingewilligd worden de verzoeken om voorschotten op de gemeentelijke vergoe ding, overeenkomstig art. 101 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen voor 1928 Vervolgens kwam én behandeling hel verzoek van de ingezetenen van Kapelle om alsnog te besluiten in een algemeen© begraafplaats op het dorp Kapelle te voorzien. Na uitvoerige gedachten wisseling wordt besloten om voor Kapelle een algemeene begraafplaats aan te koopen. De voorzitter deelt mee dat onder handelingen van B. en W, met de bouw ondernemers J. A. Mol en M. Staal hebben plaats gehad. B. en W. stellen voor om te eischen dat de nieuwen weg in het nieuwe bouw plan verhard moet zijn met macadalmi, alvorens hem over te nemen. Is de weg in orde clan kan verzocht worden aan Ged. Staten om opheffing van het Spel- depaadje. De heeren Fraanje en v. d. Have willen deze menschen woonachtig aldaar, zoo spoedig mogelijk helpen en geen 9 maanden meer laten zitten. Na een breede bespreking wordt besloten het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Daartoe uitgeiioodigd door de af- deeling van den VrijheidsbenJ te Kapelle trad in de zaal van Mej. E. Hanson op de heer H. Groenewou! uit Sanlpooit met het onderwerp: „Medezeggingschap en Socialisatie". Waarde. Tot notabele der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer Mathijs West- strale. Tot president-kerkvoogd is be noemd de heer G. Dees. Wemeldinge. Met ingang van 1 Maart a.s. zijn tot sluis knecht alhier benoemd J. M. Hardenbergh en J. Strijken, resp. sluis- en pontknecht te Roermond en Velsen. Met ingang van 24 dezer is in ge lijke betrekking naar hier overgeplaatst de heer J. H. Looijmans, arbeider-tele grafist te Wolpluartsdijk, zulks ter ver vanging van J. van der Stel, die zich metterwoon in Goes heeft gevestigd. Wissenkerke. Aan de Chr. school te Wissenkerke (dorp) is tot onderwijzer benoemd de tegenwoordige assistent, de heer G. E. Overweij, en tot assistente Mej. Contant te Colijnsplaat, zulks we gens het ontslagaanvragen van Mej. N. Lamain. Wolphaartsdijk. Maandagavond hield de vereeniging het „Groene Kruis" haar jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 12 is toegenomen en thans 501 be draagt. Door de wijkverpleegster wenden in 48 gezinnen bezoeken afgelegd voor de verpleging van één of meer leden van het gezin, terwijl 214 maal één van de verplegings-ar ti kelen in bruikleen werd gegeven. De Zuster bracht in 19 gezin nen 548 bezoeken als huisbezcekster. De drie ligtenten der vereeniging waren alle in gebruik, terwijl eir nog 2 tenten geleend moesten worden. Verschillende verple gings-artikelen werden vernieuwd. Uit liet in 1926 gestichte vcrplegmgsfonds werd nog niet geput, wat zeker een gunstig ver schijnsel mag worden genoemd. De ver koop van de Emma-bloem bracht netto f72,23 op. De rekening van het „Groene Kruis" sloot in ontvangst en uitgaaf met f 1102,93, waarbij een batig saldo van f443,89. De rekening van de wijkverple ging wees aan in ontvangst en uitgaaf een som van f 1921,19, waarbij een ba tig slot van f63,99. De rekening van de t.b.c.-bestrijding sloot in ontvangst en uit gaaf met f978,78, waarbij een batig slot van f 36,57. Het verplegijigsfonds bedraagt f569,27. De begrooting van het „Groene Kruis" werd vastgesteld op f 1091,39, met een post van onvoorzien van f351,39. De begrooting der wijkverpleging sloot met f 1832,72, met een onvoorziene post van f 21,52, de begrooting der t.b.c.-be strijding met f953,57, waarbij een on voorzien van f 9,84. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. C. J. Noteboom en C. van der Slakke en be noemd in de plaats van Dr. Preuniger de heer Dr. Meijnen. Als leden van de com missie voor zieken voeding werden herbe noemd de heeren N. Valkier en D. Vleu gel en in de plaats van G. Weijns, dae voor een herbenoeming niet in aanmer king wenschte te komen, de heer G. Heijnsdijk. Door den heer C. van dei" Slakke werd een lezing gehouden over: „Water, licht en lucht". De opkomst der leden was boven verwachting groot. Een revolutie in den graanbouw. Het „Alg; Ned. Landb.blad schrijft dat in het buitenland geruchten loopen omtrent een totalen ommekeer in de cul tuurmethode van den verbouw van gra nen. De nieuwe methode, die trouwens reeds 4000 jaren geleden in China werd toegepast, zou thans in Mecklenburg en in Engeland zeer gunstige resultaten heb ben opgeleverd en zelfs een 4 a 5 ma len hoogere productie hebben gegeven. Deze revolutie in de g.a.«ncultuur be staat in heit feit, dat de graanvelden voortaan met meer bezaaid, doch beplant zullen worden. Te voren wordt het zaai graan zorgvuldig op grooie zaaibedden uitgezaaid en eenige weken daarna wor den de jonge teere plantjes in het groot uitgeplant, n.l. op een voet in 't vierkant. Al^lan zou de plant zich gaan vertak ken, talrijke aren vormen en zoodoende ©en grootere opbrengst opleveren. Men spreekt zelfs reeds van een plantmachaiie, die 12.000 jonge graanplantjes per uur aan de aarde kan vertrouwen. In Engeland schijnt deze methode veel opgang te maken. De overweging van ge meld orgaan om deze uit de buitenland- schie vakpers afkomstige berichten slechts met een korrel zout te gemeten, achten we echter niet overbodig. Een vader die zijn zoon steekt. Oudejaarsavond van het jaar 1927 heeft zich in een woning op het hofje Neder- korn" te Hillegersberg e.n huiselijkentwisit afgespeeld waarbij een vader zijn 17- jarigen zoon met een mes in den buik heeft gestoken, waardoor een nier ge troffen werd, zoodat bij den getroffene operatief ingrijpen noodzakelijk was. Gisteren heeft de vader zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verant woorden gehad. Hij zeide zich niet meer te herinneren wat ei' dien avond gebeurd is. De zoon verklaarde bij zijn tante, die naast zijn ouders woont, op visite te zijn geweest toen hij hoorde dat zijn vader len moeder ruzie hadden. Daarop is hij :naar huis gegaan, waar hij partij koos voor zijn moeder. Toen zijn vader hem bedreigde had de jongen naar een stoel gegrepen. Kort daarop is hij met zijn vader handgemeen geworden. Plotseling was het net geweest of er een knoop brak, de jongen bloedde en .hij merkte dat hij was gestoken. Hij had niet gezien dat zijn vader hem stak. De zuster van den verdachte heeft de vechtenden gescheiden. Uit het getuigenverhoor bleek dat ver dachte veel drinkt en dat hij dan altijd ruzie maakt. Mr. J. A. de Visser, vertegenwoordi gend het O. M„ wees er in zijn requisi toir op dat verdachte een bruut is. Reeds eerder heeft hij messen gebruikt bij hui selijke twisten. De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. G. v. Geest riep de clementie van de rechtbank in. TWEEDE KAMER. De minister van oorlog heeft gisteren een nederlaag geleden. Oorzaak hiervan was de capitulantenwet. Minister Lambooy bedoelde met de invoering van het capi- tulamtenstelse] in ons leger, het mogelijk te maken een gedeelte van het lagere officiers- en onderofficierskader van de vredesorganisatie van het leger te vervan gen door verlofspersoneel, dat zich vrij willig zou moeten verbinden, om gedurende zes jaren of vier jaren in werkelijken dienst te blijven of te komen, Om de po sitie van capitulant aantrekkelijk te maken, zou gegadigden in uitzicht gesteld worden eon uitkeering na de beëindiging van bet dienstverband, een vaste aanstelling inbe- roepsdienst, of een burgerlijke betrekking. Een belangrijke besparing zou per jaar door het capitulantenstelsel voor het rijk verkregen worden, Hoe mooi het stelsel er op het eerste gezicht ook uitzag: de Kamer wilde er niet aan. En zóó werd het van het program ma afgevoerd. i Na dit nederlaagje wei-den de bespre kingen gewijd aan bet wetsontwerp be treffende de belasting van Nederlanders in het buitenland. Heel wat cvitiek kwam op bet wetsontwerp los. Het ontwerp be trekt de uitwoneode Nederlanders in de inkomsten-, vermogens- en verdedigings- belastingen op dezen voet, dat de belast bare som, behoudens tegenbewijs, niet lager wordt gesteld dan het hoogste be drag, waarnaar de belastingplichtige aan-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2