RUITENBOER N#. 27, Woensdag 29 Februari 1928 lift6 Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën. School en kerk. FRISO-BAAI Binnenland Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Mnandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vöimoiotschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De toestand te Moskou. Do Moskousche conospondeiit van de „Socialistische Westrick" (een van de meest vertrouwds corresponden,tengeeft een interessante beschrijving van den te gen woordigen toestand in Moskou: „In Moskou is het lieven nu zeer onrustig, de menscben maken zich zenuwachtig door het ontbreken van eetwaien en andere artikelen. Boter is bijna niet te krijgen. Als bij een der coöperaties een zending boter arriveert, is deze zending binnen een paar uren verkocht. Er is geen thee en geen zeep te krijgen, alleen kan men op de markt met veel moeite aan surro gaat-thee en slechte zeep komen. Maar de meeste onrust ontstaat bij de bevolking, omdat geen meel te bekomen is. Bij de meeste bakkers zijn de winkels leeg, en bij de overige ziet men een soort grijs- brood. Als de coöperaties het vei*strek ken van meel 5 foexit (pl.m. 2 K.G.) per persoon, bekend maken, dan staat den volgenden dag "zoon lange rij van menscben voor den winkel, ais men zich dat herinneren kan uit het jaar 1920. Manufacturen met uitzondering dei* be tere soorten, zijn niet te krijgen. De menscben, die uren moeien staan wachten om een brood te bekomen, zijn zeer ver bitterd over bet feit, dat in het centrum der stad bij de banketbakkers alles nog verkocht wordt: gebakjes, taarten, koek enz. De toestand is zoo, dat de menscben geen vertrouwen hebben in den volgenden dag en koopen maar wat te koopen is alles voor reserve. De voorraad graan in de steden is zeer gering. In Moskou is in vergelijking met andere steden, de toe stand op dit gebied nog goed. DeOekrain- sche sleden hebben graan voor slechts 3—5 dagen. In de hooge communistische kringen geraakt men door dien toestand in steeds grootere verlegenheid. De een© groep raadt aan de boeren met rust te laten en te probeeren op een andere ma nier wat van hen te krijgen, een andere groep dringt er op aan om onmiddellijk over te gaan tot de tactiek van de recht- sche oppositie, een. derde groep wenscht aanstonds maatregelen te nemen om graan te koopen in het buitenland, anders, zeg gen zij, dreigt ons de hongersnood. Er wordt zelfs onder de communisten al over gesproken dat Stalin's positie als secretaris van de partij, nog maar een kwestie van korten tijd is. In de fabrieken is de toe&dand ook erger geworden; lei ders, ingenieurs en technici gevoelen zich niet op hun gemak en dit heeft, natuurlijk, invloed op hun arbeid: Het werkt verslap pend op het geheele bedrijf, wat ook leidt tot verschillende onaangenaamheden en conflicten. In het algemeen is de stemming gedrukt, men gelooft wel in de duurzaamheid van Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK. 63 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. het gezag, maar dat dit gezag in staat zou zijn het land uit buatenlandsche en bininjemlandscbe moeilijkheden le helpen, dat gelooft niemand. De immigratie in de Ve/eznigde Staten. Reuter meldt uit Washington, dat in gevolge de voorstellen door den president gedaan nopens de regeling dor immigrate in de Vereenigde Staten er per jaar 153.685 zouden mogen worden toegela ten. Die regeling zou dan van kracht wor den op 1 Juli van dit jaar. De belang rijkste wijzigingen zijn als volgt: Groot- Britannië en Noord-Ierland mogen 91.900 landverhuizers meer pier jaar sturen, Ita lië 2100, Nederland 1400 cm Rusland 1300. Een vermeerdering van het aantal per jaar bedraagt voor Duitschland 26.300, den Ierschen Vrijstaat 11.110, Zweden 66100, Noorwegen 400, Denemarken 1500. De Iersche Vrijstaat komt er betrek kelijk nog zeer goed af; eerst wilde men zijn quotum verlagen met 14.700. Nap haalde eenvoudig zijn schouders op en begon met iets anders, terwijl Anne het snakkende meisje meenam en haar op een eenzaam plekje tot kalmte trachtte te brem gen. Maar het duurde eenigen tijd voor Dot zich troosten liet. Haai* grieven tegen Nap waren zeer diep geworteld en deze 'nieuwe ergernis was voldoende geweest om den beker te doen overloopen. Al heel gauw begon Dot, die haar armen om Anne's hals geslagen had, alles te ver tellen: hoe „dol" zij en Bertie van elkaar hielden, hoe niemand het mocht weten, hoe zij dus elkaar in het publiek nauwelijks durfden aankijken, hoe er nooit, nooit van een engagement sprake kon zijn, omdat die akelige Nap er op had durven zinspelen, dat zij Bertie om zijn geld naliep. „Ik haat hem", snikte Dot. „Ik haat hemjl Hij is wreed en boosaardig en wraakzuchtig. Ik weet, dat hij ons ons geluk niet gunt. En en ik weet, dat Als Bandoeng zendt.... Evenals Philips en Kootwijk in Neder land, doet ook Bandoeng zich nu reeds eenigen tijd over vrijwel de geheele we reld hooren en tot in de verste landen klinkt Nederlands stem ontroerend soms voor den Nederlander, die als enke ling al jaren zijn arbeid vond in vreemde streken. Onlangs was de krislalzender weer in de lucht en gedurende zeker wel een half uur was de omroeper bezig met voorlezing van uit alle declen der wereld ontvangen rapporten, uit Noord- en Zuid-Amerika, uit Las Palmas, uit de Straits, 'talrijke rapporten uit Australië. En bij die brieven, welke werden ont vangen van luisteraars uit Australië, was een ontroerend schrijven van een Neder lander, wonend in de afgelegen streken van de binnenlanden, die vertelde hoe hij dank zij den Bandoengschen zender voor de eerste maal sedert zeven-en-twin tig jaren weer eens de Nederlandsche taal had hooren spreken. Kan men zich voorstellen wat het be- teekent vraagt de „Loc." voor iemand in de eenzaamheid, die des avotnlds zijn radiotoestel inschakelt, zit te zoeken en te luisteren, verbinding krijgt met die wijde wereld, die dan daar voor het eerst na 27 jaren de Nederlandsche taal te hooren krijgt, de eigen taal na het af scheid van het moederland waarschijnlijk nimmer meer gehoord? Na voorlezing der verschillende rap porten werd de Nederlanders in Austra lië speciaal nog eens toegesproken, Ban doeng gaf muziek, later gaf het radio station verbinding met de stad, vanwaar iemand door de telefoon verder sprak. A. Heering f Te Zierikzee is op 29-jarigen leeftijd overleden de heer A. Heering, heraar aan de R. H. B. S. aldaar. Bertie bang voor hem is en ik ook! Anne luisterde naar dit alles met een oprechte sympathie en met die woorden van troost, welke het meest geschikt wa ren, om Dot in een kalmer stemming te brengen. Doch Dot was niet zoo makkelijk tot kalmte te brengen. Het gebeurde hoogst zelden, dat haar gemoedsrust verstoord werd, eigenlijk alleen maar, wanneer haar diepste gevoelens gekwetst werden, maar dat maakte haar radeloosheid dan ook des te grooter. Onder een tranenvloed maakte ze haar excuses, dat zij zich op de repetitie zoo dwaas aangesteld had, wat zij aan lichamelijke vermoeidheid toe schreef. 's Ochtends was zij bij den ouden Squinny geweest en zij geloofde, dat nn toch zijn einde nabij was. Hij had ?oo gehuild, zij had niet geweten, hoe zij hem troosten moest, en toen zij thuis gekomen was, had zij geen tijd meer ge had om te lunchen; zij had zich haast-je- rep-je verkfleed en was zonder te eten hierheen gekomen. O en dit zeide zij met haar armen vast om Anne's hals geslagen zij wou, dat ze een moeder had om haar te heipen. De arme pappie was heel lief, maar begreep haar zoo weinig. Wel bijna een uur lang troostte Anne haar met een liefdevolle teederheid, wat op Dot zeer kalmeerend werkte. Er kooi' Het zevende leerjaar. In antwoord op de desbetreffende vraag van den heer Albardn met welk bedrag 's Rijks uitgaven zullen stijgen, indien die wederinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar gepaard zou gaan met het herstel van de leerlingen- schaal, zooals deze werd vastgesteld bij de wet van 16 Februari 1923, deelt mi nister Waszink mede, dat voor de be antwoording van deze vraag in de eerste plaats noodig is met eenige zekerheid te weten, met hoeveel leerlingen de be volking van elke schooi afzonderlijk zal toenemen door de wederinvoering van den 7-jarigen leerplicht. Hiervoor bestaan niet alleen geen ge gevens, maar ontbreekt zelfs elke maat staf voor globale becijfering. Om deze reden is de minister hoezeer tot zijn groot leedwezen niet in staat op be doelde vraag een antwoord te geven. Aan den dood ontsnapt. De talrijke passagiers van de laatste autobus HilversumBusduim zijn Zon dagavond door een bloot toeval ontkomen aan een ernstig gevaar, 't Was omstreeks kwart voor twaalf, de overweg bij de begraafplaats te Bussum was niet geslo ten, zoodat de bestuurder zou zijn door gereden, wanneer niet toevallig een paar passagiers hadden willen uitstappen. Vlak voor de boomen stopte daarom de wagen en op datzelfde oogenblik ratelde een sneltrein voorbij. Een botsing was onver mijdelijk geweest als de autobus niet ge stopt had. De nalatige overwegwachter, die een ramp zag komen, was geheel ontdaan. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Inbraak. Terwijl de bewoners afwezig waren is Zondagavond ingebroken bij den brieven besteller Schelle vis te Loos duinen, die er aan de Burg. Hovylaan een kruide- nierswinkeltje op na houdt. Een jongen, die omstreeks 9 uur bij S. eenige bood schappen wilde halen vond de winkeldeur geopend en de bewoners afwezig. Politie onderzoek wees uit dat de deur met een valschen sleutel geopend was. Toen de bewoners thuiskwamen, kon worden vast wel een men schenleef tijd tusschen deze twee in gelegen hebben in plaats van ze ven korte jaren. Want Anne was lang voor haar tijd een vrouw geweest en on danks al haar zelf vei* trouwen was Dot nog een ltind. Eindelijk werd ze kalm en begonnen zij weer over het gebeurde. Geloofde Lady Carfax, dat zij zich terugtrekken kon'? Nap maakte haar zoo zenuwachtig. Zij wist zeker, dat zij er onder zijn lei ding niets van terecht zou brengen. Anne raadde haar ten sterkste aan dat niet te doen. In verband met liet feit, dat Dot igenlijk degene was, die het geheele plan in elkaar gezet had, zou zoo'n handeling niet veel minder dan een ramp zijn. Ze ker, een plaatsvervangster zou wel ge vonden kunnen worden, maar het zou te vens een openlijke breuk met Nap betee- kenen. Bertie zou natuurlijk in onmin met hem komen, wat weer een diepe teleurstelling voor Lucas zijn zou. „En we moeten het Lucas in geen en kel opzicht moeilijk maken", drong Anne aan. „Hij heeft toch al zooveel te dra gen. En en hij heeft zich den Laat- sten tijd om Nap zooveel gelukkiger ge voeld". „Bezorgt Nap hem ook al last?" vroeg Dot gauw. „Een mispunt. Iedereen maakt hij het leven zuur". „Neen, neen!" zeide Anne. „Hij zou gesteld dat aan geld ruim f 300 ontvreemd was. Het wisselgeld in de toonbanklade had men onaangeroerd gelaten. De boven bewoners hadden den hond, die in het achterhuis was opgesloten, wel hevig hoo ren blaffen, maar daar dit dier meermalen loos alarm maakt, schonk men daar jam mer genoeg geen a indacht aan. Een mooie prestatie. De K. L. M. deelt mede: Heden, 27 Februari, werd wederom een mooie vlucht volbracht door het K. L. M.-vliegtuig H. N. A. D. P., bestuurd door Geyssemdorffer cm Scbolle, met als passagier den lieer Van Lear Black mei gezelschap. Te Kopenhagen werd gestart te 8.50 uur Nederlandsche tijd en te 15.10 landde de H. N. A. D. P. op het vlieg veld Croydon bij Londen. Het traject van bijna 1100 K.M. werd zonder tus schen landing afgelegd. Bedorven ham. Te Nieuw-Vennep werd e._m geval van vergiftiging geconstateerd door het gebruik van ondeugdelijke ham. Verschillende le den. van' het gezin P. Dol hadden ervan gegeten er werden daarna ernstig onge steld. Het vleesch was afkomstig van huis slachting en werd voor consumptie goedgekeurd. Een poes, die eveneens van het vleesch had gegeten, is reeds over leden. Een slager, die de ham te rooken had gekregen, heeft erop attent gemaakt, dat ze bedorven was. De keurimj onderzoekt het geval. Zonderlinge liefhebber ij. De centrale recherche te Rotterdam heeft aangehouden een 25-jarigen bank werker J. B. G., die een papier had 'sa mengesteld, waaruit moest blijken, dat de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage hem had benoemd tot des kundige voor het keuren van papieren geld, Bij verschillende instekiiigen te Rotter dam is hij geweest en heeft hij dat biljet getoond, waarna hij een groot aantal bank biljetten van f 100, f 200 en f 300 heeft nagezien. Zoover men heeft kunnen na gaan, is er niemand benadeeld. G. had natuurlijk geen machtiging van den pro cureur-generaal ontvangen. Omtrent de eigenlijke drijfveer tast men nog in het duister. De telefoonverbinding met Amerika. De telefoonverbinding met Amerika, welke thans ongeveer een maand oud as heeft in disn tijd bewezen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het verkeer is, om technische redenen, totnutoe aan Nederlandsche zijde beperkt tot de kantoren Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die elk een rechtstreeksche kabel verban ding met Engeland bezitten. De resultaten doen evenwel verwachten, dat ook bij gebruik van luchtlijnen een goede geluidsoverkomst gewaarborgd is. In verband hiermede zal worden ge tracht binnenkort alle plaatsen m Neder land toe te laten tot het telefoonverkeer met alle plaatsen in de Ver. Staten. Met de Engelsche administratie, wier mede- werkinig hiervoor noodig is, wordt hier omtrent overleg gepleegd. voor Lucas alles doen. Dat is zijn eeni ge deugd, waarop je kan vertrouwen". Op datzelfde oogenblik ging de deur geruischloos open en kwam Nap zelf bin nen. Hij ging met de zelfverzekerdheid van iemand, die weet welkom te zijn, naar haar toe. „Neen, u moet hem recht laten weder varen, Lady Carfax! In ieder geval heb ik er nog één!" Zelfs Anne geraakte door het plotse linge van zijn binnenkomen even in ver warring. Dot sprong met een vuurrood© kleur op. Het was blijkbaar haar bedoe ling, om te ontvluchten, maar hij hield haar tegen. „Ik kwam juist voor u", zeide hij, „niet voor Lady Carfax. Wilt u nog even blijven?" Dot wachtte en trachtte zich een waar dige houding te geven. Nap keek haar scherp aan. In de stilte, die volgde, stond Amine op en stak haar arm geruststellend door dien van Dot. Nap keek nu ook haar aan. ,Dat as niet aardig van je", zeide hij, „ik kwam juist jouw hulp vragen Zij glimlachte flauwtjes. „Ik vermoed, dat je het daar wel buiten kunt stellen. Dot zal je graag vergiffenis geven, als je er behoorlijk om vraagt". „Zou ze dat?" vroeg hij, nog steeds Veefokkerij. In het Landbouw huis vergaderde de Prov. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland, tevens Bestuur van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland, onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten weer hebben herbenoemd tot lid dier Commissie, de heer J. M. Bom te Wissenkerke. De heer H. A. A. baron Coilot d' Escury, die met 1929 periodiek moet aftreden, zal eveneens ter herbenoe ming worden voorgedragen. Vervolgens deelt bij mede, dat het le dental der vereeniging ongeveer station- oair blijft, n.l. 534 in 1927. De hoeveelheid melk die coöperatief verwerkt wordt, neemt sterk toe en wordt hierdoor tot hoogere waarde gebracht. De Coop. Zuivelfabriek „Walcheren" heeft een sterke toename van levering. Ook de roomboterfabriek te Klooster- zande, verleden jaar opgericht, werkt guns tig. In Aardenburg is een dergelijke fa briek opgericht en worden in Ovezand pogingen hiertoe gedaan. De fabriek te s Heer Arendskerke kampt nog met te geringe aanvoer. De fabriek te Wemel- dinge werkt gunstig. Van Tholen gaat veel melk naar Wouw en Oud-Gastel, Schouwen levert veel aan de fabriek „De Duif te Nieuwerkerk en ook veel naar Rotterdam. De Weide-commissie, ingesteld door de Z.L.M., is met succes werkzaam. In 1926 1927 werden 4 cursussen in rundvee-kennis gegeven dezen winter wordt geen enkele gehouden, aangezien, jammer genoeg, de aangifte van leerlingen te gering was. Meer belangstelling onder vonden de melkers-cursussen. In Oost burg werd 1 cursus voor voor-melksters gehouden, op Schouwen 3 en in Walche ren 5 voor melkers en melksters, totaal met 114 leerlingen, waarvan 88 gediplo meerd zijn. Ook werd in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een cursus in kaasbereiding gegeven met 30 leerlingen, welke uitmun tend slaagde. Op het Centraal Labora torium werden in 1927 van 29 controle- vereenigingen en 6 particulieren 2268 melklijsten bijgehouden. Een 4-tal nieu we controle-vereenigingen kwamen tot stand. Vooral op Tholen was veel actie. In 4 fokvereenigingeu werden 341 kal veren geschetst. Het aantal Stieren vereen! gingen blijft stationnair, n.l. gjg 35. In Biervliet werd een goed geslaagde fokveedag gehouden. Ook organiseerde de Fokcantrale in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren een goed geslaagde keuring van (onge stieren en vaarzen. Door de Prov, Staten is aan de vereeniging voor de jaren 1928 1929 en 1930 een jaarlijksch cre- diet van f 3000,verleend. Het werkplan der Prov. Commissie voor 1928 werd, zooals dit in ontwerp was opgemaakt, goedgekeurd en zal ter definitieve goedkeuring aan den minister worden gezonden. In ontvangsten vermeldt het als voor naamste posten een Rijks- en Prov.- zijn blikken op het half afgewende gezicht van het meisje gericht. „Ik zou die wel weigeren, als ik Dot was. Onze veeto dateert namelijk niet van gisteren, moet U weten. Wij negeeren elkaar altijd, als we elkaar op straat tegenkomen en zoo in het oog loopend, dat niemand zich ooit zal kunnen verbeelden, dat we vreemden zijn. We vinden het geen van beiden pret tig, maar we zijn allebei zoo vervloekt trotsch, dat er niets anders overschiet, En we zullen steeds op dezelfde wijze moeten doorgaan, nog lang nadat de oor spronkelijke reden van dat alles al lang vergeten is. Tusschen twee haakjes, ik ben de oorspronkelijke reden al lang ver geten". „Maar ik niet", zeide Dot fluisterend. Haar benedenlip beefde. Zij beet er wan hopig op. „Niet?" „Neen!" Zij wendde haar bloozend ge zicht plotseling naar hem toe. „En het was uw bedoeling ook niet, dat ik het vergeten zou zeide zij met een stem, die haars ondanks beefde. „Dan moet het iets bijzonder gemeens geweest zijn." „Dat was het ook", antwoordde zij; ,en dat weet u zelf ook heel goed". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1