Purol bij Ruwe en Schrale Huid. loos 30 ct. RUITENBÖÉR n\ 2e. Maandag 27 Februari 1928 lift* Jaargang Buitenland Kamer - Overzicht. Kunst. Sport ProVincienieuWs GOEjSGHG UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuvvens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIÊN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Ad ver ten ti en worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buitien Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OVERZICHT. Tien jaren Estland. Naar aanleiding van de herdenking der onafhankelij khe id s ver klaring van Es, land, tien jaar geleden, worden in het geheel© land groote feestelijkheden gehouden. De nationale vergadering hield Vrijdag een plechtige zitting, waarin de voorzitter der kamer een boodschap aan de natie voor las. De boodschap herinnert in de eerste plaats aan de omstandigheden bij de pro clamatie der onafhankelijkheid en zegt dan verder: Tijdens onzen heldbaftigen strijd voor de onafhankelijkheid hebben ons Finland, de Skandiinavische landen en Engeland, het groote geboorteland der burgerlijke vrijheden, gesteund. Onze strijd heeft ons de erkenning door de groote Westelijke mogendheden en do opneming in den Volkenbond gebracht. Het manifest gaat dan verder op de be reikte resultaten in en zegt: Het is aan Estland gelukt een staatsorganisatie te vormen op nieuwe grondslagen. De groote agrarische veranderingen zijn ingevoerd en openen aan het nationale leven nieuwe hulpbronnen. De economische ontwikke ling is verzekerd; de balans voor den bui len land schan handel is gunstig en de Est- landsche munt standaard vast. Met vele landen zij wij reeds door een handels verdrag verbonden en zijn voornemens nog meerdere verekagen te sluiten en meerdere vrienden te winnen. Vrijdagmiddag werd een groote mili taire parade gebonden, die door het diplo matieke corps werd bijgewoond. Let land, Polen en Finland hadden bijzon dere delegaties gezonden. Een oorlogs-herinnering. Men weet, dat de Engelsche film, die bet lot in beeld brengt van zuster Caveil, de Engelsche verpleegster, die in den oorlog te Brussel door de Duitschers ge- fusileerd werd, omdat ze weerbare man nen naar de andere zijde smokkelde, in Duitschland veel kwaad bloed gezet heeft. Dientengevolge heeft Chamberlain, de Engelsche minister van buitenlandsche za ken in een ongelooflijk toleran'e bui, aan bevolen deze film niet te vertoonen, om dat deze oud zeer weer zou doen gevoelen. Dit wordt, het moet tot aller lof gezegd worden, in den laatsten tijd steeds en overal zooveel mogelijk vermeden. De Engelsche King's Counsel, de heer Morgan, een autoriteit op het gebied van het volkenrecht, heeft echter een brie! aan Chamberlain geschreven, waarin hij van heel andere gevoelens doet blijken. Dat is niet de manier, vindt hij. De terechtstelling van zuster Cavell is ge beurd en hoeZfeer de Duitsche regeering daar ook formeel bet recht toe had, het was een zeldzaam grove daad, die niet voldoende betreurd kan worden. Nu is het niet voldoende aan deze en dergelijke daden, maar niet meer te denken. Dat zijn maar wiegeliedjes. Het zou heel wat be ter zijn wanneer de Duitsche regeerimg, inplaats van zich alleen maar afkeurend DOOR ETHEL M. DELL. Zij wist ook, dat Nap alles deed, wat in zijn vermogen lag om hem over te balen tot de operatie te besluiten, wanneer Capper in September terugkwam; maar zij was niet in de gelegenheid hem in zijn poging te steunen, omdat Lucas in haar bijzijn' die kwestie nooit aanroerde. Als hij een besluit genomen bad, dan had hij het toch aan niemand medegedeeld. Hij leek baar een soldaat toe, die met het taaie geduld, dat zijn tweede natuur geworden was, de bevelen, om op te rukken, wachtte. Zij wist, dat hij nooit op een impuls zou handelen, en zij be wonderde hem daarom. Dot, die alles van Bertie hoorde, be greep met, hoe hij kon aarzelen. Maar Dot was jong en bezat een overvloedige mate van energie, die geen s lapheid kende. Haan krachtig jong leven was vol plannen en het woord aarzelen stond niet in haar woordenboek. Zij was in dien tijd met Mrs. Damer, Mrs. Randal en enkele an dere dames druk bezig met het organise©- ren vmn vermakelijkheden ten behoeve van over deze film uit te laten, daarbij open lijk had verklaard dat zij de behandeling van miss Cavell door een vroegere regee ring betreurt. De heer Morgan heeft ge lijk. Dat zou veel beter geweest zijn. Dat is positief, terwijl „we spreken er maar niet meer over" slechts zeer negatief is. Daar komt men er ook noet mee, went als over iets niet meer gesproken wordt, dan zal er misschien op den langen duur wel eens niet meer aan gedacht worden ook. Maar meer ook niet. Als er zulke dingen gebeurd zijn, dan zal „we praten er niet meer over" toch nooit eenigen grond kunnen leggen voor een betere ver houding in later tijden. Maar als men zegt „het spijt mij", dan alleen kan men vergeven en vergelen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het Radio-ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, maar niet zonder dat het belangrijk gewijzigd was. Zoo is een der ergernissen van velen: de radiobelas ting, uit het ontwerp geschrapt. De minis ter bad wel gezegd, dat deze belasting, volgens hem slechts retributie, niet zou worden ingevoerd als de radiovereenigin- gen haar niet wenschten, en er aan toege voegd, dat de Staat er toch slechts een gedeelte van krijgen zou, maar hij bleef het amendement Droogleever Fortuyn om/t raden, al verzette hij er zich niet tegen. Het amendement werd aangenomen met 58 tegen 20 stemmen der S.D.A.P. en den heer Snoeck Henkemans, Krijger en Ruys de Beerenbrouck, zoodat de minister dus niet de bevoegdheid kreeg om radiobelas ting te heffen. De heer Van Dijk had een drietal amendementen ingediend; een om een ra- dioraad in te stellen, waarvan het maxi mum antal leden niet bepaald is, een an der, waardoor wordt bepaald, dat, be houdens uit hoofde van bezwaren van techniek en uitvoering, de machtiging tot uitzending slechts kan geweigerd worden wegens gevaar voor de veiligheid van dien Staat, de openbare orde of de goede ze den ,een derde om den beschikbaren zend tijd naar billijkheid ovex die omroeporga nisaties te verdeelen. De beide eerstge noemde amendementen vonden bij den mi nister geen verzet, ofschoon hij bet wel niet gewenscht vond, door de invoeging van het woordje „slechts" in het tweede amendement te bepalen, dat in alle andere gevallen de zendvergunning wel moet ge geven worden. Het eerste' en tweede amendement werden echter zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het derde amendement-V am Dijk luidde volgens de oorspronkelijke redactie al dus,, dat de zendtijd evenreldig moet wor den verdeeld. Daartegen had de minister bezwaar. Want waaraan moet de evenre digheid worden gemeten.: aan het aantal leden, het aantal organisaties of de gods dienstige gezindheid? Naar de minister mededeelde, zal er na de totstandkoming der wet een sradiocongres worden gebou- bet gemeentehuis en de openbare leeszaal, waarvoor Lucas zijn steun had toege-, zegd. Het was een openbaar geheim, dal hij aangeboden had de geheele benoo- digde som te geven, maar het moest, zoo als Dot opmerkte, geen liefdadigheid zijn en Baronford was niet zoo arm van geest, dat het geheel van Amerikaiansche vrijge vigheid behoefde af te hangen. Dus werd Lucas uitgenoodigd zijn stoffelijke hulp te geven, nadat Baronford eerst zelf uit den hoek gekomen was, wat volgens Dot nu niet zoo heel weinig beteekenen zou, Verschillende plannen waren besproken en verworpen, zoodat de commissie ten slotte besloot tot bet geven van een too- nieelvoorstelling door dilettanten. En ook hier weer werd Lucas Eir- rol's hulp ingeroepen, daar er voor iets dergelijks te Baronford geen geschikte ge legenheid was. Op haar naïeve manier had Dot hem aan zijn verstand gebracht, dat hij voor het tooneel en de tooneel- inrichting moest zorgen, waardoor de netto-opbrengst des te grooter zijn zou. Lucas kocht dadelijk een reusachtige tent (waarvan de kosten de grootst denk bare opbrengst zouden verslonden heb ben), die hij onder Dot's toezicht op zijn eigen terrein liet opslaan; van dat oogen- bli'k af kon men met de voorbereidende maatregelen beginnen, welke echter niet zonder verschillende moeilijkheden gepaard gingen, die Lucas dadelijk direct of in direct uit den weg ruimde. den, waarvan het doel is te komen tot een algemeeinen radio-omroep. Aanneming van het amendement in den eersten vorm zou het resultaat van dit congres kunnen scha den. De heer Van Dijk wijzigde zijn amen dement aldus, dat niet van evenredige, maar van billijke verdeel ing zou worden gesproken. Door deze wijziging waren de bezwaren van den minister vervallen, en het amendement werd aangenomen met alleen* de stemmen der heerem Van Rap- pard, Knottenbelt en Van Gijn tegen. Een amendement-Suring, om de regelen Ier voorkoming van gevaar voor de Staats veiligheid enz. bij uitzending te schelden van de regelen ter bescherming van der den bij ontvangst, werd door de Kamer z.b.s. aanvaard. Nadat het wetsontwerp was aangeno men kwam de Capitulanteawet aan de orde, waarvan de bedoeling is bezuiniging te verkrijgen door een gedeelte van het lagere officieren- en onderofficierenkadeir in het vredesleger te vervangen door ver- lofspersoneel, hetwelk vrijwillig een aan tal jaren in werkelijken dienst blijft. De heereo Tilanus en van Rappard be streden het ontwerp als onnoodig en on ge wenscht. Bij de verdere behandeling van het ontwerp komen wij er nader op terug. Mevrouw de Boervan Rijk naar Indië. Dit jaar hoopt mevrouw de Boervan Rijk haar vijf-en-zeventigste jaar te be reiken en wel op 29 Juli a.s. Tem einde de groote actrice bij die gelegenheid te eeren is een commissie in samenstelling. Het ligt in de bedoeling de actrice iin staat te stellen de tropen nog eens te zien en daar een tournee te maken met zoo klein mogelijk bezette stukken. Het comité wil trachten dit van Mei tot Sep tember te verwezenlijken. Van mevrouw De Boer's aanwezigd'heid in Indië zou dan tevens gebruik worden gemaakt, om er „Tropenadei" en „Suikerfieule" te verfilmen, welke beide stukken vereend zouden worden met eenige daarbij behoo- tende opnamen in Indische cultures, waar door mevrouw De Boer niet enkel in haar tragisch (Kniertje), maar ook in haar komisch genre voor het nageslacht bewaard zou blijven. Luchtvaart. Lindbergh's proeven. Lindbergh en majoor Lanphier hebben proeven gedaan met een nieuwen motor, die naar voorspeld wordt, een geheelen ommekeer in de theorie der luchtvaart zal Lucas drong eir op aan, dat Nap regis seur zou worden, een baantje, dat men hem met algemeene stemmen opgedragen had, maar waarvoor hij zich moreel en phy- siek ongeschikt verklaarde. Ook was hij het, die Anne overhaalde een kleine rol aan te nemen, ofschoon hij heel goed wist, dat zij aan die van toeschouwster verreweg de voorkeur gaf. Hij had haar dien avond in Maart onder zijn bescher ming genomen en had nooit de verant woordelijkheid, die hij toen op zich ge nomen had, opgegeven. Zooals bij alles zijn gewoonte was, liet hij met een glim lach zijn gezag gelden, en met een glim lach had zij, zelfs tegen haar eigen zin in, toegestemd. Nap lachte, toen hij het hoorde, niet tegenstaande het feit, dat hij zelf ook aan dezelfde macht toegegeven had. „Je schijnt Luke onweerstaanbaar te vinden", zeide hij. „Dat vind ik ook", stemde zij een voudig toe. „Je kan hem niets weigeren. Zekfer hetzelfde gevoel als jij hebt?" „Ik? O, ik doe altijd, wat hij me zegt. Hij regeert me met een ijzeren roede". Zij keek naar hem en zag even een zonderlinge, droefgeestige uitdrukking op zijn gezicht, die haar bedroefd maakte. Werktuigelijk ging zij voort, alsof zij het niet gezien had. „Met Bertie geloof ik, dat hij een geboren koning onder de menschen is. Hij is meer dan goed. Hij i» groot. Dat voel je zelfs «ra kleinighe teweeg brengen. De motor wordt gedre ven met electriciteit in plaats van met benzine. De uk vinder Hendershot ver klaart electro-magnetisme aan te wenden op dezelfde wijze ais de aarde om haai' as wentelt. De proef neming had volledig succes. De motor maakte 1890 omwente lingen per minuut. De uitvinder beweert dat hij op diezelfde snelheid gedurende 2000 uren kan loopen, zonder dat de magneet opnieuw geladen behoeft te worden. Gemeentehegrooting van Middelburg. Bij hun bericht van goedkeuring van de gemeentebegrooting van Middelburg heb ben Ged. Slaten vain Zeeland er op ge wezen, dat door de stijging van het be drag van de belasting op het inkomen van f 452.000,tot f 597.500,het verme- nigvuldigingscijfer vermoedelijk met ruim 30 o/o zal moeten stijgen. Deze steeds grootere stijging is h.i. slechts te remmen door de grootst mogelijke bezuiniging bij de uitgaven. Zij noemen in het bijzonder de kosten vóór steunverleening enz. aan werkloozen en wijzen er op, dat maair niet alles op de gemeenschap kan worden gelegd, waar het individu zelf de zorg moet dragen. Verder zijn zij van meening dat het aantal politiemannen in verband met de grootte der gemeente te groot 19 en noemen zij ook nog het verhaal van pensioensbijdragen van het gem.-personeel. Volksonderwijs. In de Zaterdagmiddag in café de Een dracht te Middelburg gehouden vergade ring van den Kring Walcheren van de vereeniging „Volksonderwijs", werden de rekening en 'liet jaarverslag goedgekeurd. In 'het Laatste wordt er opge wezen, dat 2 nieuwe afdeelingen, die te Gap.'mge en te Nieuw en St. Joosland toetraden. Overeenkomstig het desbetreffend rap port der commissie, die daartoe was be noemd, werd thans definitief besloten op Donderdag 17 Mei, Hemelvaartsdag, een openlucht-propaganda-samenkomst te hou den voor het openbaar onderwijs. Deze zal plaats hebben op het daarvoor door den heer J. Lindenberg Cz. belangloos afgestane buiten „Veldzicht" aan den ouden Vlissingschen weg. Een zangkoor zeide reeds medewerking toe en met mu ziekgezelschappen wordt nog onderhan deld. Verschillende namen van sprekers, die verzocht zullen worden zich te doen hooren, werden genoemd. Vergoeding voor het bijzonder onderwijs. Bij Kon. besluit is het beroep van den gemeenteraad van Middelburg ongegrond verklaard, waarbij werd opgekomen tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland tot uitkeering aan het bestuur der r.k. school adaar tot een bedrag den. Hij heeft zoo'n einddeloos geduld". „Kolossaal", zeide Nap en hij glim lachte gedwongen. „Daarom is hij voor iedereen zoo'n bijzondere, zoo'n speciale vriend. Hij neemt de moeite om te zoeken naar wat aan den binnenkant zit. Je vraagt je af, wat ter wereld hij voor interessants daarin vindt. Er is zoo mach tig weinig in de menschelijke natuur, dat het bestudeeren waard is. „Dat ben. ik niet met je eens", zeide Anne op haar kalme, besliste manier. Weer lachte hij en begon dan over iets anders. Hij wist dadelijk haar wenschen te raden en zich daaraan te onderwerpen. Hun gesprekken bewogen zich nooit op moeilijk of gevaarlijk terrein en Anne was zich ten volle bewust, dat dit meer te danken was aan zijn handigheid dan aan haar bedrevenheid. Om meer dan één reden was zij blij, dat Lucas er niet op aangedrongen had een groote rol te spelen. Zij liad een vaag en heel gauw juistblijkend voorgevoel, dat Nap als regisseur geen gemakkelijk heer zou zijn. Zeker zou hij zicHzelf niet sparen, doch de anderen ook niet. Toen hij voor de eerste maal de leiding op zich nam, bestonden er reeds talrijke verschillen; en zij was benieuwd of hij erin slagen zou de orde te herstellen, want hij bezat niets van de innemendde charme van zijn broer en erg gezien was hij over het algemeen ook niet. Doch van het eersite oogenblik af aan toonde Nap zich ten van f 1326,27. Dit geldt zoowel de kos ten van het leggen van een betonnen vloer in den keider der school, als de bijdrage aan het Permanent Bureau en een abon nement op „Ons Eigen Blad". De be tonnen vloer in den kelder, die water doorliet, komt als kosten van instand houding op grond van art. 101 lid 5 der L. O.-wet 1920 voor vergoeding in aan merking. Het permanent bureau is in het belang van den goeden gang van het onderwijs, omdat bet is het bureau, dat het schoolbestuur bij de commissie van beroep vertegenwoordigt. Aan een school bibliotheek kan niet een zoo beperkte be teeken is toegekend worden, dat daaron der alleen zouden vallen verzamelingen van lectuur voer de leerlingen bestemd en niet ook vaklitteratuur ten dienste van de aan de school verbonden onderwijzers, waardoor deze in het belang van het on derwijs in staat gesteld worden hun vak kennis te onderhouden en te bevorderen. Heinkenszand. Terwijl een zoon van den landbouwer v. D. alhier langs zijn wagen liep waarmede hij aardappelen ver voerde, gleed hij uit en ltwam daardoor zoodanig te vallen, dat zijn arm met een der achterwielen in aanraking kwam. Dr. Griep die heelkundige hulp verleende, constateerde erge kneuzing. Zondagnamiddag nam van de Ge reformeerde Kerk alhier, wegens ver trek naar Oude water, afscheid Ds. Keur. Hij deed dit naar aanleiding van Hebr. 13 vers 8. Na de predikatie sprak Ds. Keur ziijn Leden en kerke raad de consulent en het gemeentebestuur toe. Namens de ker- keraad werd den scheidenden leeraar toe gesproken door den heer Steketee en na mens de classis door Ds. Lanting, con sulent. De gemeente zong hem toe psalm 121 vers 4. Het kerkgebouw was geheel gevuld. In de plaats van den heer J. Do- minicus, ouderling der Geiref. kerk, die wegens ziijn hoogen Leeftijd had bedankt, is gekozen de heer C. Westveer en im de plaats van den lieer Westveer is tot diaken gekozen den heer P. Dieleman. Zaterdag kreeg de metselaar C. v. B. alhier, een steen zoodanig op zijn hoofd, dat hij zich direct onder heel kundige behandeling moest stellen. Kap el le. De werkliedenvereeniging t« Kapelle herdacht met leden en begunsti gers haar 25-jarig bestaan op feeste lijke wijze in het lokaal „Obadja", onder leiding van den voorzitter den heer M. Willeboer, die de talrijke opgekome- nen op dezen gedenkwaardigen dag har telijk welkom heette. De secretaris B. Oele gaf een histo risch overzicht. 25 Februari 1903 werd deze vereeniging opgericht dioor het hoofd der school te Kapelle, de heer A. v. d. Brugge, thans te Bodegraven, 80 leden traden direct toe; thans telt de vereeni- volle tegen zijn taak opgewassen. De eeme moeielijkbeid na de andere wist hij zoo handig en zoo vlug uit den weg te ruimen dat hij al spoedig zijn uitgelaten onderge schikten ontzag inboezemde. Nooit maakte hij ruzie, maar evenmin gaf hij toe aan iemands speciale gevoelens. Eern cynische opmerking was het uiterste, dat hij zich bij wijze van vergelding veroorloofde, maar hij bleef onwrikbaar op zijn standpunt staan, orde scheppend uit verwarring met een souvercine minachting voor allen tegen stand, die daardoor in het leven geroepen werd. Dot, die nog steeds een zeer sterk vooroordeel tegen hem had, stond letterlijk verstomd over zijn manier van doen. Wel twintig keer per dag had zij hem graag openlijk getrotseerd, maar Nap liet zich niet trotseeren. Met een arrogantie, die haar geheel in verwarring bracht, keek hij over haar heen, en Dot voelde zich ver slagen en machteloos. Zij had een der hoofdrollen op zich genomen, maar het duurde niet heel lang, of zij kreeg daar bitter spijt van. Hij raasde en tierde niet tegen haar, doch liet haar geen oogewblik met rust. Telkens en telkens weer liet hij haar opnieuw beginnen; telkens en telkens weer vond hij een nieuwe fout, totdat op een goeden dag Dot in een, zenuwachtige en overprikkelde bui plotseling midden onder de repetitie in een huilbui i i 1 i 1st! (Wordt vervolgd). 62 FEUILLETON

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1