RUITENBOEfi N°. 28. Vrijdag 21 Februari 1928 118° Jaargang» Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Binnenland MIJNHARDT's Rechtszaken. Stadsnieuws VOO**, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SN801 I COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing •wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Slachtoffer van de wet. In de gemeente Oostzaan woont een gehuwd persoon, die vroeger dagelijks met melk naar Zaandam ging om deze daar aan zijn klanten te levei en. Eenigen tijd geleden is echter geble ken, dat hij typhu s-baciLleudrager is, zoo dat hij volgens de Warenwet hot beroep van melk slijter niet mag uitoefenen en nu werkloos rond loopt. In de raadsvergadering van Oostzaam kwam nu in behandeling een adres van dien, persoon, met verzoek om een gemesm- lebetrekking of schadevergoeding. De burgemeester deelde mede dat dit verzoek door den inspecteur der Volks gezondheid en andere autoriteiten wordt gesteund, die begaan zijn met het lot van dezen man, die de dupe van de rijks wetgeving is geworden. Hij krijgt nu eenige uitkeering van het burgerlijk armbestuur, doch dat is toch eigenlijk niet de manier. Als volgens de wet dergelijke maatregelen genomen wor den in het algemeen belang, dan dient toch de wet te zorgen voor den man, die door deze wettelijke maatregelen zich zijn broodwinning zag ontnomen. Men is al bij den Warenheurimgsdiensl van Amsterdam (waartoe Oostzaan be hoort) geweest om hulp, doch daar kon men aan het geval ook niets doen. Besloten werd om het adres aan te houden, opdat B. en W. nog eens een nader onderzoek kunnen instellen. Ernstige mishandeling. Een ernstige mishandeling heeft Woens dagnacht op den Vughterdijk bij Den Bosch plaats gehad. Toen de 18-jarige Josepha Crombach naar huis terugkeerde sprong de 19-jarige B. v. R. uit Vught, die met een groepje personen eveneens op weg was naar huis, onverwacht op haar toe en bracht haar een groote steek wonde in de linkerzijde toe. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar de verwonding van emstigen aard bleek. De dader, die in de drukte ontkomen was, werd later door de politie te Vught in zijn woning gearresteerd. Vrouwelijke wethouders. Onder dit opschrift schrijft mr. C. Bake in het „Wbl. v. h. Recht": Dat het wethouderschap bekleed wordt door een vrouw, komt in enkele gemeenten van ons land voor. In den Staatsaliganak voor dit jaar heb ik drie gemeenten ge vonden waar dat het geval is, namelijk Deventer (mevrouw T. SandersBlaau- boer), Gasselte (mevrouw E. ten Bos- Harkema) en Simpel veld (mejuffrouw G. Mulders). Buiten Overijsel, Drente ^en Limburg treft men dus als ik juist gezien heb nog geen vrouwelijke wet houders aan. Moet men vraagt misschien iemand nu ook spreken van een „Wethoudster" of van een „Wethou- 61 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Bij die vraag wierp hij zijn hoofd met een ruk achterover en liet haar zijn ge zicht in het volle maanlicht zien. En zij zag, dat zijn oogen kalm en zonder harts tocht waren, onpeilbaar als een bergmeer. „Indien je het over je zoudt kimmen verkrijgen als je je zoudt kunnen ver nederen mij een zoen te geven". Zij sprong op bij die woorden, maar zij wist onmiddellijk, dat zij niets te vreezen had. Hij vroeg het als een be wijs van haar vergevensgezindheid, van haar vriendschap en iedere edelmoe dige aandrift in haar dwong haar dien hein te geven. Zij wist, dat hij, als zij het weigerde, opstaan en, doodelijk gewond, heengaan zou. Het was haar, als voel de zij hem smeeken, redeneeren tegen vooroordeelen, tegen de wetten der con ventie, tegen het gezonde verstand zelf. En door dat alles klopte de liefde voor dien man in het diepst van haar hart «i vaagde allen twijfel weg. Zij boog zich over hem heen, haar handen op zijn schouders. deres Het tweede komt mij beter voor dan het eerste. Wethoudster zou gaan, Indien wij daarbij dachten aan het houden van de wet, zooals wij bij stalhoudster of logementhoudster denken aan het hou den van een stal of een logement. Maar dat doen wij niet. Het beste ware, dunkt mij, ook de vrouw die het wethouderschap bekleedt, wethouder te noemen. Ofschoon de naam wethouder den indruk maakt van betrekkelijk jong te zijn, komt hij reeds in de middeleeuwen voor; als be- teekenis wordt opgegeven: handhaven der wet, overheidspersoon, magistraat, rech ter, schepen. Een bedrieger. De commissaris van politie van de cen trale recherche te Rotterdam, waarschuwt legen practijken van J. Dijkstra, oud 32 jaar, zonder vaste woonplaats, die onder allerlei valsche namen, voorgevende dat hij adjunct-directeur is van een groote reeder ij aldaar met Rijnschippers con tracten tracht af te sluiten. Reeds werden verscheidene personen de dupe van zijn valsche voorspiegelingen, zulks niet al leen te Rotterdam, maar ook in andere plaatsen. Behalve dat deze man zich uitgeeft voor adjunct-directeur van een der groote reederijen, maakt hij zich bij schippers ook wel bekend als de zoon van een der directeuren van die reederijen. Hij confereerde in den regel met de schippers in cafés, waar hij heeft ver teld, dat hij vertrouwde menschen noodig had, die liefhebberij in hun vak hebben. De indruk, welken hij van hun schip heeft gekregen, zoo zegt hij, rechtvaardigt vol gens hem zijn vertrouwen in de schippers die hij dan voorstelt tegen een vast sa laris de voorstellen varieeren van f 4000f 6000 voor risico van de reederij te gaan varen. Om tot een over eenkomst te komen, moet echter een ga rantie van f400 worden gestort. Die stor ting behoeft niet in eens te geschieden. Voorloopig is f150 voldoende. De rest kan later wel worden bijgestort. Voor het tot teekening van het contract komt, excuteert Dijkstra zich en daarna ver dwijnt hij met de f 150. Voor soortge lijke praktijken is hij reeds eenige malen veroordeeld. In Januari is hij uit de gevangenis ontslagen en onmiddellijk is hij met de bovenomschreven practijken begonnen. 451 inwoners zoek. De gemeente-secretaris van Vlodrop, die tevens ambtenaar van dien burgerlijken stand is, had als totaal aantal inwoners van de gemeente 31 December 1927 op gegeven 2108 zielen. In de raadsvergadering van 9 Februari i.l. trok wethouder Lodewijks dit in twij fel en werd met algemeane stommen be sloten een volkstelling te houden. De beide wethouders en twee raadsleden stelden zich daarvoor ter beschikking en de uit slag is nu in een spoedvergadering mede gedeeld. Het bleek, dat er 31 December 1657 inwoners waren geweest, zoodat er een verschil van 451 is. De secretaris antwoordde dat bij de volkstelling in 1920 het aantal inwoners „Ten teeken, dat ik je vertrouw", zes de zij en bukte, om een kus op zijn voor hoofd te drukken. Doch in plaats daarvan gaf hij haar zijn lippen zijn dunne, cynische lip pen, die gewoon waren zoo bitter te glimlachen. Nu was iedere bitterheid ver dwenen. Zij waren nu ernstig tot op strakheid ^f. En zoo, na een korte aar zeling, kusle zij hem, zooals hij het wil de, en gaf hij haar een kus terug. Dan stond hij, zonder de stilte te ver breken, op en ging weg. HOOFDSTUK VI. Het begraVen van een veete. Gedurende de weken, die volgden, kreeg Anne iets van haar vroegere rust terug. Uit alles bleek, dat Nap zich voorge nomen had zich haar vertrouwen waar dig te toonen, want nooit maakte hij door woord of blik een zinspeling op wat er tusschen hen voorgevallen was. Hij kwam en ging op zijn gewone onverwachte ma nier. Nooit verwittigde hij iemand van zijn doian of laten en zelfs Lucas wist niet, wanneer hij op Baronmeaid ver wacht kon worden. Maar zijn afwezig heid was nooit van langen duur en Anne ontmoette hem dan ook vrij dikwijls. Zij zelf had veel meer vrijen tijd dan zij in jaren gehad had, want Lucas had een rentmeester voor haar gevonden, zoo dat de zorg voor de goederen van haar man niet langer meer op haar alleen Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staai-Tabletten 90 ct Maag Tabletten. 75 ct Bij Apoth en Drogister 1841 bedroeg en dat in 1920'27 het overschot tusschen geboorten en overlij den bedroeg 174, dus samen 2015 in woners. Van vertrokken personen wordt niet gesproken. Wethouder Lodewijks wenschle dat zijn telling van 1657 gecontroleerd wordt en een officieele volkstelling gehouden. Vanwaar nu heft tekort van 451 zielen? De secretaris deelde mede dat bet kloos ter die vertrokken personen niet afmeldt. Wethouder Lodewijks: „Waarom heb- be(n B. en W. vroeger dan nooit het be volkingsregister gecontroleerd?" en hij haalde als voorbeeld aan zekere P., die op last van het hoofd der politie over de grenzen werd gezet en toch in het be volkingsregister staat ingeschreven. De voorzitter gaf het register 1927 ter inzage dat elk jaar wordt opgestuurd naar het Centraal Bureau van Statistie ken van Volkstelling, waarop wethouder Lodewijks opmerkte, dat dit register niet is bekrachtigd door die handboekening van B. en W. Wethouder Lodewijks wilde nu zelf den uitslag van zijn telling opzenden naar bedoeld bureau, waartoe de raad met al- gemeene stemmen besloot. Poging tot vergiftiging. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag behandeld de zaak tegen een 29-jarige vrouw en een 34-jarigen arbei der te Hoorn sterzwaa g, beiden gedeti neerd, verdacht van poging tot vergiftiging van den echtgenoot van de eerste ver dachte. Tusschen beide verdachten bestond een ongeoorloofde verhouding en langzaam rijpte het plan om den echtgenoot uit den weg te ruimen. De arbeider kocht arse nicum bij een apotheker te Gorredijk en legde het in een hollen boom, die ook dienst deed als brievenbus voor hun cor respondentie. In den avond van 11 Oct. smeerde d>e vrouw een hoeveelheid van het rattenkruid op de boterham van haar man, die eenige dagen ongesteld werd. Juist gedurende die ziekte werd een brief gevonden van de vrouw aan haar min naar, die den brief uit den hollen boom had gehaald. Daarin gaf zij den arbeider de verzekering van haar liefde tot in het graf en sprak zij den wensch uit dat de vijand, haar man, dood zou gaan. Een bezwarende zinsnede uit dien brief was wel: „wij hebben naar den dokter ge weest en die zei wat hij gegeten had. Ik was al bang maar hij heeft er niets van gemerkt." De man is na het vergiftigde voedsel rustte. Het grootste gedeelte van haar vrijen tijd bracht zij door bij Mrs. Em>l. Haar gelukkigste uren wanen die, wel ke zij met Lucas en zijn moeder in de groote muziekzaal sleet. Hier leerde zij ook beter Nap.s ziel kennen, want dikwijls voegde hij zich bij hen en de muziek, die hij somber hartstochtelijk met een gevoel, dat woorden nooit zouden kunnen uiten, uit zijn viool haalde, was voor Anne de uitdrukking zelf van geheel zijn gecom pliceerd wezen. Er waren oogenbliklcen, dat zij niet zonder tranen naar die wilde muziek luisteren kon. Het was als het hui len om iets dat verloren was. Dikwijls nam zij, wanneer zij hem een tijdlang geaccompagneerd 'had, haar vin gers van de toetsen en zat dan stil met een vreemd en bitter gevoel van onmacht, alsof hij haar bracht, waarheen zij hem niet volgen kon. En Nap placht dan door te spelen in de stille kamer, alsof hij voor haar alleen speelde, met de zekere hand van een meester op de trillende snaren van een vrouwenhart. Doch nooit sprak hij haar van liefde. Geen enkel oogenhiik brachten zijn oogen een boodschap over. Zijn blik was ondoor grondelijk. Nooit raakte hij haar hand aan, tenzij zij hem de hare gaf. En lang zamerhand werd haar vertrouwen in hem sterker. Het instinct, dat haar aanraadde voor hem op haar hoede te zijn, veront rustte haar niet langer. Zij vond zichzelf in »t$at om hem zonder angstige voorge geheel of gedeeltelijk te hebben gebruikt herhaaldelijk gaan braken en kreeg diar- rhee. Hij herstelde na eenige dagen. De getuige-deskundige dr. Mieiemet uit Groningen concludeerde dat 7Vs gram arsenicum is toegediend. De arbeider had in October 1926 en in October 1927 esn pakje van 300 m.g. arsenicum gekocht; beiden hadden reeds eerder een poging gewaagd, doch da vrouw durfde toen niet en verbrande het pakje. Tijdens de behandeling beschuldigden de verdachten elkaar. Het O. M. eischte tegen elk tien jaar gevangenisstraf. Mr. Walvius piei'.te clementie. Een nieuw bedrijf. Wederom kunnen wij melding maken van een bedrijf, dat men hier ter stede, doch ook in geheel Zeeland tot nu toe niet aantrof. Het betreft hier de Electr. Duco Lakspuit-inrichting van den heer C. Ruitenbeek, welke gelegen is aan 'het Groene Weidje (bij de Ganzepoort straat De heer Ruitenbeek heeft aldaar een uitgestrekt terrein aangekocht en er een complex gebouwen doen verrijzen, waar van de werkruimte niet minder dan 80 vlerk, meter beslaat. In de motorkamer bevindt zich behalve een 8 P.K. Deutz ruw-oi:e-motor, welke dient om de verschillende instrumenten in beweging te brengen, een exhauster. Dit gevaarte is voor het bedrijf onmisbaar Het schoonmaken, gronden en lakken wordt in samenwerking met andere instru menten, door deze machine verricht. Hoe dit alles geschiedt? De heer Ruitenbeek stelde ons in de gelegenheid van een en ander kennis te nemen. Alvorens de le behandelen auto het vertrek der spuiterij binnenkomt, heeft hij in een ander gedeelte van het gebouw reeds een grondige beurt gehad. Eenmaal daar klaar zijnde, kan de spuiterij toe gepast worden. De exhauster zorgt voor lucht, die de auto geheel stofvrij blaast. Vervolgens wordt hij, door toediening van een terpentijn-bad, dat er evenals de verf en lak, met een „revolver" op wordt spoten, behandeld. Dan wordt de eerste laag verf en- pas opgebracht. Vervolgens 5 a 6 onmisbare tusschenlagen, eenmaal droog zijnde, wordt die lak verf er 2 a 3 maal opgespoten. De kleur hangt van de keuze af. (70 kleuren voorradig). Nu is de wacht op het drogen, zou men zeggen. Doch ook daar is men op berekend geweest. Een ingebouwde ka chel, welke buiten het gebouw staat, brengt de warmte in een groote hoeveelheid in het vertrek, en de exhauster, welke hier achter een pantserplaat over de geheele breedte van het lokaal, zichtbaar is, is het alweer, die de warmte langs alle kanten naar zich toe trekt, om deze tege lijk met de verflucht in de buitenlucht te loodsen. Dat het procédé uitstekend werkt, kan men afleiden uit het feit, dat in de auto- fabrieken der Renault, Chevrolet, Stude- baker enz., hetzelfde wordt toegepast. voelens te ontmoeten, daar zij geloofde, dat hij zich om harentwil overwonnen had, geloofde, dat hij zich nederlegde bij het onvermijdelijke en bereid was zich te vreden te steilten met haar vriendschap. Ongetwijfeld had er een verandering in hem plaats gegrepen. Lucas merkte dit ook, voelde het in zijn handdruk, in de zachtheid van zijn woorden en daden en schreef dat toe aan den invloed van een goede vrouw. Nap scheen eindelijk zijn ziel gevonden te hebben. Bertie was de eenige, die deze veran dering niet met pleizier gadesloeg, maar Bertie was geen onpartijdige beoordee- laar. Hij had Nap, en niet zonder reden, van zijn jongensjaren af gewantrouwd Doch dingen van meer persoonlijken aard namien in dien tijd zijn aandacht in beslag ien, met 'hetgeen er thuis gebeurde bemoeide 'hij zich niet veel. Om een bepaalde reden was hij ijverig gaan studeeren. Misschien had Mrs. Errol, als zij ge wild had, den sluier van beschaving, waar in' Nap zich gehuld had, kunnen verscheu ren, maar zij was de laatste persoon in de wereld, die zoo iets zou trachten. Er had nooit de minste sympathie tusschen dóe beidien bestaan. Evenmin was er sprake van openlijk antagonisme, want bij onder linge afspraak waren zij overeen gekomen alles, wat aanleiding tot strijd geven kon, te vermijden. Doch merkwaardigerwijze bestond er een zeker onderling begrijpen van elkaar, dat wederzijdsche achting, ju Dinsdag 28 Februari a.s. zal een en ander te bezichtigen zijn. Film der Amstelbrouwerij. De cinematografie speelt zoo langza merhand ook in de reclame een groote rol. Verschillende instellingen gaan er toe over door middel van de rolprent haar produc ten te propageeren. Een dei-gelijke propa ganda is le bereiken door een gefilmd lof lied op het product (niet je reclame), maai" ook door het in beeld brengen van het bedrijf dat voor de productie van het onderhavige artikel zorg draagt. De laatste weg, zeer geschikt om den consument meer voor een onderneming te ajnteresseeren, is gevolgd door de be kende Amstelbrouwerij. De directie der brouwerij deed de werkzaamheden welke noodig zijn om van gerst, hop en water Amstelbier te vervaardigen op' de film vast leggen en deze bedrijfsfilm wordt thans in diverse steden hier te lande en in liet buitenland voor genoodigden op het witte doek geprojecteerd. Woensdagavond rolde de Amstelbier- film in de Landbouwbioscoop. De belang stelling voor het werk was zoo groot, dat twee voorstellingen gegeven moesten wor den. De heer Hamer, die de rolprent toe lichtte, heette de aanwezigen welkom, ver telde een en ander over de organisatie der Amstelbrouwerij en gaf vervolgens het „beroep op het publiek" in hoofdzaak aan de fikn. Als bedrijfsfilm mag dit cinematografisch product alleszins ge slaagd heeten. Het geheele werk in de brouwerij is op zeer overzichtelijke wijze uitgebeeld. Als men de verrichtingen op het witte doek volgt wordt men overtuigd, dat het brouwproces gericht is op de pro ductie van een coulante en superieure kwa liteit bier en dat de Amstelbrouwerij een zeer modern geoutilleerd bedrijf mag hee ten, hetwelk is ingericht om meer bier dan eenag andere Nederlandsche brouwerij te vervaardigen en te transporteeren. Op den toeschouwer maakt het bedrijf een geweldigen indruk. Men ziet hoe de gerst wordt aangevoerd en automatisch opgeslagen, ingeweekt en in enorme trom mels in de mouterij tot ontkieming kolmiti Na in de eesten geroosterd te zijn en in de schrootmolen gemalen, begint het eigenlijke brouwproces in het wijdsche brouwhuis. Alles is hier enorm van af metingen. Ter illustratie dien©, dat de zoo niet vertrouwen, inboezemde. Zonder elkaar opzettelijk te vermijden kwamen zij nooit opzettelijk met elkaar in contact, en hoewel hun verhouding vriendschappe lijk was, kwamen zij nooit over de scheids lijn, die zich tusschen hen uitstrekte. Het was hun voldoende gewone kennissen te zijn, Anne verwonderde zich dikwijls over die houding van Mrs. Errol ten opzichte van haar aangenomen zoon, maai* nim mer werd dit onderwerp tusschen de bei de vrouwen besproken. Dikwijls herin nerde zij zich Capper's woorden en dan vroeg zij zich af, of zij de letterlijke waarheid hadden uitgesproken. Ook was zij benieuwd, wat Capper tegen zijn bond genoot© zeggen zou, wanneer hij aan het eind van den zomer terugkwam en de taak, die hij haar opgedragen had. niet uitgevoerd vond. Doch per slot van reke ning was Capper nauwelijks meer don een vreemdeling en na rijpelijk overwegen kwam het haar voor, dat hij met opzet de geheele zaak overdreven had. Zij ge loofde niet, dat het welslagen van Lu cas' operatie afhing van Nap's afwezig heid. Integendeel, er waren oogenblikken, dat het werkelijk scheen-, alsof hij op Nap vertrouwde als op een steun, dien niemand anders hem geven kon. Bovendien werd hij met den dag sterker en dat op zichzelf was reeds een voldoende bewij®, dat Nap geen belemmering was voor zijn genezing. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1