Eventjes denken. Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Voor de Jeugd Hierna was het woord aan mejuffrouw Deetman, de Provinciale Huisbezoekster voor haar verslag. Daaruit blijkt, dat 47 plaatsen een of meermalen werden be zocht, w.o Maldeghem en Westcapelle in België. De Emmabloemcollecte werd voor rekening der Prov. Vereeniging in 17 plaatsen gehouden. Aan den Cursus namen in het begin 8, aan het einde 14 zusters deel nl 1' wijkverpleegsters uit verschillende deelen van Zeeland en 2 zusters uit het Gasthuis te Goes. Zij maakten op 21 Juli een excursie naar Walcheren en bezochten daar het Consultatiebureau, het b.e paviljoen, de Röntgen-inrichting en den Ontsmettingsdienst en te Oostkapelle, Zonneveld en Westhove. Aan den kookcursus te Goes namen 7 dames deel, van wie 6 een diploma ont vingen. De wijkverpleegster te Axel is met groot succes een moeder- en baker- cursus begonnen te geven. De voor tbc. bestrijding noodige artikelen zijn in de magazijnen zelden aanwezig en dan nog dikwijls in gebrekkigen vorm, zoodat op dit gebied geldelijk veel moet bijgewerkt worden. 6pr. deed vervolgens verslag van de door haar gevoerde propaganda door lezingen enz. Het bezoek aan de beide genoemde Belgische plaatsen gold bespre kingeu met doctoren, die in onze grens gemeenten practiseeren en die alle mede werking toezegden. In de 10 jaar van haar arbeid kan spr. op weinige verandering wijzen. In December 1917 waren er slechts 3 huis bezoeksters in Zeeland. Na heel wat moeite en tegenslagen zijn er thans 4 specifieke (Z -Beveland 1, Walcheren 2, Z.-Vlaanderen 1) 32 huisbezoeksters, tevenB wijkverpleegster (Schouwen 4, Noord-Beveland 1, Tholen 2, Z -Beve land 9, Walcheren 4, Z.-Vlaanderen 12) In opleiding 15 en 1 tevens vroedvrouw in Z -Beveland In het Noorden der Prov. is dus nog veel te doen, Duivelaud en St. Philips- land zijn nog verstoken van deskundig huisbezoek. De verslagen werden goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer A C J Noteboom, mededeeling van de cijfers der rekeningen. Die der vereeniging wijst in ontvang en uitgaaf aan f 10.287.63 met een goed slot van f260,01. Die van het verpleeg fonds een eindcijfer van f3113,87, met een goed slot van f 2888,87 en die van het consultatiebureau een eindcijfer van f 20.348,63 met een goed slot van f 1409,47. Eveneens werden de cijfers der be grooting medegedeeld. Met dit alles kon de vergadering zich ten volle vereenigen Tot bestuursleden werden herkozen mej E, D. v. d. Broecke en de heer J. A Risseeuw Johzn. en gekozen in de plaats van den heer ds C. A. Duiivis, wien de voorzitter dank bracht voor alles wat hij sedert bet begin van den strijd tegen de t.b c. daarvoor heeft gedaan, de heer J, C. Paap, voorzitter van de Vereeniging te Vlissingen. Een geboren zwerver. In het jaar 1854 trok een ongeveer 14-jarige jongen uit een klein stadje in Midden-Dnitschland met een kwartje in de zak de wereld in ai zwervende kwam hij in Hamburg, waar hij als scheepsjongen op een schip dienst nam. Gedurende eenige jaren bezocht hij 'verschillende verre landen en kon dus al aardig wat vertellen. Doch dit was nog maar een begin. Twintig jaar oud Was hij soldaat om mee te vechten in de oorlogen van '64 en '66 Vervolgens gaf hij weer toe aan zijn verlangen naar het ruime sop, om na enkele jaren terug te keeren naar het vaderland en dit als militair te helpen in '70. Thans achterhaalde hem bijna het noodlothij werd gewond en geraakte in Fransche gevangenschap. Hersteld diende hij twaalf jaar in Algiers in het Vreemdelingenlegioen, gedurende welke jaren hij ook weer de noodige verwon dingen opliep. Na eenige jaren vinden wjj den ont slagen legionair in Indië terug, werkzaam bij de houtvesterij. Ook hier echter kon bij geen rust vinden Met een circus trok hij mee naar Zuid-Afrika. In den boe renoorlog streed hij mede aan de zij le der Transvalers, hetgeen hem in Engel sche krijgsgevangenschap en vervolgens jn Engeland bracht. In 1903 was hij weer in Duischland. Hier trof de inmid dels 68 jaar geworden zwerver zijn moe der, die in al deze jaren niets van haar zoon gehoord had, gezond en wel aan. Twee jaar later overleed de 106-jarige vrouw, waarna de moderne Adysseus er weer op uittrok. Gedurende eenige maan den woonde de zonderling nu in een hol nabij Greifenhagen, van waaruit hij groote bedeltochten ondernam, welke er toe bij droegen, dat zich langzamerhand allerlei legenden om zijn peisoon vormden. Wel dra stond hij in de omgeving bekend als „Fürst Greifenbergen», zooals hij zich ook zelf gaarne noemde Wegens stroopen veroordeeld, besloot Ahasverus maar weer zijn heil elders te zoeken. Hij wandelde naar Rusland, blijkens zijn papieren is hij hier in verschillende steden werkzaam geweest als ziekenverpleger zelfs zou hij zich als zoodanig hebben aangemeld toen in Siberië de pest uitbrak I ln 1919 keerde hij over Litauen en Vlemel naar Kuitschland en maakte voor het eerst van zijn leven gebruik van den trein, hetgeen hem bijna het leven kostte bij een botsing nabij Koningsbergen werd de grijsaard zwaar gewond, zoodat hij langen tijd in het ziekenhuis lag. Nau welijks genezen, trok hij naar Beieren, waar hij met een 40 jaar jongere vrouw huwde, die hij nu twee jaar geleden door den dood verloor. Op zijn ouden dag beleefde hij nog dat hij door de justitie over de lands grenzen werd gezet, zoodat deze „Ritter der Landstrasse" weer als vroeger langs velden en wegen trekt I Van een „Altersheim" wil hij niets weten onder al die oudjes zou hij zich niet op zijn gemak voelen, meent hij Bedelarij als b ij verdienste. Pierre Mille, de bekende publicist ver telt in de Temps" een gebeurtenis, voor welker waarheid hij instaat. Een Parljsche tooneelspeler en -speelster, die ook na hun huwelijk hun vak zijn blijven beoefenen en dus in den regel 's avonds niet thuis zijn, hadden de zorg voor hun vijfjarig zoontje aan een juf frouw van middelbaren leeftijd toever trouwd Na op een goeden dag door een ano- niemen brief te zijn gewaarschuwd, kwam het echtpaar eenige uren vroeger dan gewoonlijk thuis. Zij dachten hun kind natuurlijk te bed te vinden, doch het huis was leeg Het knaapje en de juffrouw waren uit. Te middernacht kwam het i weetal thuis, het kind haveloos gekleed, zijn gezicht opzettelijk vies gemaakt en zijn haren verward. De juffrouw had zich eveneens armelijk aangekleed. Zij droeg een klein mandje met geldstukken. Het bleek dat zij geregeld eiken avond met het kind uit bedelen ging en er goede zaken meemaakte. Het jongske vond het alleraardigst en had groot plezier in het werk Hij meent dan ook dat hij er niet op vooruit is gegaan nu de vriendelijke kinderjuffrouw, op wie hij zoo gesteld was, om een voor bem ondoorgrondelijke reden is weggegaan en hij om acht uur 's avonds al in zijn bed ligt 1 Een driejarige op stap. Charlie Goodsall, een knaapje van 3J jaar, wonende te Hastings, werd Zaterdag naar het huis van zijn grootmoeder, drie deuren verdër, gezonden. In plaats daar van reisde het ventje in zijn eentje en zonder kaartje naar Londen Hem was een bezoek aan zijn tante te Islington, een der Londensche boroughs, beloofd en nu probeerde hij er heel alleen te komen Hij liep ruim IJ km. naar het station van Hastings en wist, den controleur ver schalkend, in den trein naar Charing Cross te komen. Ook daar weer wist hii ongemerkt door de controle te komen, maar ten slotte weid hij door een stations beambte ontdekt. Men bracht hem naar het politiebureau van Bow-street waar hij bleef terwijl men zich met zijn ouders in verbinding stelde en Maandag heeft de tante uit Islington hem naar Hastings teruggebracht. S 1 a v e r n ij. Hoe de slavernij in Abessynië nog bloeit blijkt uit een coi respondentia tusschen het Britsch ministerie van buitenlandsche zaken en de anti-slavernij society. Daarin wordt vermeld, hoe gedurende de laatste 10 jaren menigten slaven uit Abessynië naar den Soedan zijn gevlucht. Zij zijn door de regeering van den Soedan ver zameld en hebben onder haar bescherming verschillende separate nederzettingen ge vormd. Geen enkele dier gevluchte slaven is weer naar zijn land teruggestuurd. Interessant zijn de afdrukken van brieven die enkele administrateurs van den Soedan van de hand van slavenhouders hebben ontvangen. Een dier slavenhouders schrijft „Na groeten en gebeden om Allah's genade en zijn zegeningen en na geïnfor meerd te hebben naar u en uw zaken hoop ik dat gij gezond zijt. Verder bericht ik u dat zes dagen geleden acht slaven ontvlucht zijn, waaronder een vrouw, die mijn echtgenoote is Wij hebben ze achter volgd, doch zij overschreden de grens naar uw gebied en de achtervolgers keerden onverrichterzake terug. Ik eisch van u dat u ze gevangen neemt en ze transpor teeren laat naar den administrateur te Gedaref, wien ik eveneens over mijn vrouw geschreven heb." Moord en zelfmoord. In de Düsseldorfer Strasse te Berlijn heeft de 27 jarige boekhouder Dudolf Kürchner, vermoedelijk in een bni van jaloerschheid de 24 jarige huishondster Elly Stolberg doodgeschoten, De dader heeft de vlucht genomen en is nog niet gepakt. Te Hamburg heeft een 20 jarig mon teur zijn twee jaar ouder meisje neerge schoten en zich daarna zelf een kogel door het hoofd gejaagd. DE BESTE VARINAS OOK verkrijgbaar ir> extra Zich te kwaliteit. INGEZONDEN STUKKEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Emigratie naar Zuid-Afrika. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor onderstaande een klein plaatsje in Uw blad. Voor m'u vertrek naar Zuid-Afrika vragen velen mij inlichtingen betreffende dat land. Van Zuid-Afrika weet ik daartoe te weinig, doch er is iemand daar die aan alle belangstellenden gaarne inlichtingen geeft. Het is de heer Hollebrands, een leeraar aan een gymnasium, Zeeuw van geboorte die al jaren in Pretoria woont, bij schreef mij „laat alle Zeeuwsche jongens die lust hebben naar Zuid Afrika te gaan naar mij schrijven, ik zal ze helpen, 't zij vaklui of onderwijzer", üoeie vaklui hebben daar goed kans van slagen. Verscheidene gingen reeds naar hem toe en deze zijn allen geplaatst. Het adres is M. Hollebrands, Markt straat 65, Pretoria. Met dank voor de plaatsing. RIN US POLS. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Alleen die gedichten hebben waarde en uitwerking, die ter rechter tijd op de juiste plaats zuiver tot uitdrukking komen MAANDAG. Niet werken doch de luiheid is ver achtelijk. Wees nooit lui en verzuim nooit uw plichten. DINSDAG. Bemerkt gij, dat de rust en de orde in uw werkende kracht zjjn verstoord, houd dadelijk eenige seconden of minu ten geheel met uw werk op, drink bijv, een glas water, haal rustig en diep- adem en breng behoorlijk orde in uw innerlijk wezen. WOENSDAG. Gewen u aan den vluchtigen blik en gij zult zien, dat hij u aan tijd en aan geld, aan rust en kalmte meer oplevert, dan gij ooit hadt kunnen droomen DONDERDAG. Die zichzelf niet kan lei-den, mag er niet aan denken andieren te willen leiden, VRIJDAG. De geestelijke werkzaamheid moet be staan in denken en niet in bet opnemen van veel kennis. ZATERDAG. Het denken is afhankelijk van den in- ncrlijken toestand van ons wezen. Helder denken eischt evenwicht in onzen VRAAGSTUK No. 1 Nog eenige lastige vragen. A. Gevraagd een HollandscK woord, waarin vijf maal achtereen „ten" voor komt. B. Gevraagd drie Hollandsche woor den, waarin elk acht medeklinkers op el kaar volgen. C. Gevraagd Hollandsche woorden, bestaande uit twee lettergrepen, die zoowel van links naar rechts als omgekeerd gele zen, hetzelfde blijven, zooals bijv. lepel. Een vijftal woorden is voldoende. VRAAGSTUK No. 2 Een geheimzinnige vermenigvuldiging. (Welk getal van twee cijfers geeft bij respectievelijke vermenigvuldiging met 3, 6 en 9, drie producten, die samen alle cijfers behelzen van 1 tot en met 9 (Elk cijfer mag niet meer dan ééns er in voorkomen). OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 1. Een Trein-probleem. De treinen zijn, als ze elkaar ontmoe ten, natuurlijk beiden EVEN VER van Amsterdam. Een strikvraag waarvan me nigeen de dupe zal zijn geworden. No. 2. Eenige lastige vragen. A. In de twee Hollandsche woorden? Lekkerkerker Kerkeraad komt te samen vijf maal achtereen ,lker voor. B. Zoo iets is bijv„Kalverstraat", want deze is geheel van asphalt, dus komt ar geen enkele klinker in voer. C. Soldaten ten tententoonsteirng of Ho tten to ttenten toonstelling. Zie verder :e nieuwe opgave onder A. hierboven m Puzzle No. 1, waarin men nu niet 4 maar 5 keer aohteir elkaar ten moet verwerken in een normaal Hollandsch woord. Oplossing probleem No. 3 van Isidore Weiss>, Parijs. (O ud-wereld kampioen De diagramstand in cijfers was: Zwart 10 schijven op 2, 3, 79, 13, 15, 20, 27, 36, en een dam op 26. Wit 13 schij ven op 16. 23, 24, 30, 33, 35, 38-41, 43, 45, 47. Wit speelt hier achtereenvol- volgens 47-42, 33-29, 29-24, 38- 32, 39-34, 30-25, 35 x 24 en 25 x 1 wint. Een bijzonder moeilijk vraagstuk, echt „a la Weiss". EEN INTERESSANTE STUDIE De onderstaande stand toont een fraai vraagstuk van den Rotberdamschen kam pioen E. J. van Rijn, die ook, of laten wij liever zeggen, bovenal een schitterend problemist is. De diagramsitand in cij fers behoort te zijn: Zwart 13 schijven op 6-9, 12, 13, 15, 17, 19, 20, 23 en 24. Wit 13 schijven op 28, 31\33, 35, 38, 39, 41—43, 45, 46 en 48. Wit speelt hier en forceert op de volgende wijze de winst door 3127, 2126, 27-22, 17-21; (op 6-11 volgt 33-29, 43-39, 38 x 18, 32—27, 42—37, 37- 31, 41 x 1). In den aanvangsstamd dus 31—27, 21—26, 27—22, 17-21, 22- 18, 13 x 22, 28 x 17, 12—18 gedwon gen. (Voor beginners is het een' nuttige oefening waarom 1218 gedwongen is). Wit 41-37. 21 x 12. 37-31, 26 x 28, 33 x 11, 6 x 17, 35-30, 24 x 35, 45 40, 35 x 33 en 38 x 7. Een zeer learzaam partij-fragment. VRAAGSTUK No. 3 van Geo J. A. van Dam, Baarn. Zwart3. Wit: 3. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 3 schijven op 15, 33, 38. Wit 2 schijven op 27 en 34, voorts een dam op 3. In dit leerzaam eindspel is wit aan den zet en forceert de winst. Oplossing van probleem No. 4 van Henri Rinck. (voorlaatste nummer). De diiagramstand van dit keurige eind spel was: Wit K fl, D c3. L h6. Zwart K e4, D h8 en drie pionnen op b6, f5 en h7. Wit K fle2 (D h8-c8), L K6-g7 (K e4f4A (L g7f6 (D c8-a6+), Db3-e3+ (K f4g4); D e3g5 f (K g4h3), D g5xf5 en geeft nu in een paar zetten mat. Op variant A zwart D c8a6 "f" volgt wit K e2f2 (D a6d3), D b3-e6 (K e4f4), L g7-h6 f (K f4—g4); D e6-g8 (K g4h3)D g8-g2) f (K b3h4)D g2g5 (K h4- h3)D g5b5 mat. VRAAGSTUK No. 4 van Meredith. Zwart6. abc d e f g Wit: 6. De diagramstand behoort te luiden: Wit K e7. D al. T d3, T f7, P b5, L f4. Zwart K e4, L c4, P el, P Ie2 en twee pionnen o.p eó en f2. Wit speelt en geeft in dit fraaie probleem ma! in twee zetten. NIEUWE RAADSELS Voor grooteren. No 1. Verborgen kleedingstukkeu. Ga je mee? Ja, Simon, ik ben klaar. Wil je Caro kunstjes leeren? Kwam U 't servies zelf bestellen of deed U dit per brief? Het antwoord zal Co U straks komen brengen. No 2. Mijn eerste is een rivier, die gedeeltelijk door ons land stroomt, mijn tweede is een stad in Zeeuwsch Vlaanderen en mijn geheel is eeu stad in Znid-Holland. No 3. Als I, 2, 3, 4 een wijnsoort is en 5, 6, 7 een bewoner van een Koninklijk in Europa, wat voor man is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7? Voor kleineren. No 4. De aarde bezit mij tweemaal. Keer mij om en ge vindt mij aan een geweer. No 5. Ladderraadsel. De woorden bestaan allen uit 5 letters, zooals uit de onderstaande afbeelding blijkt, waarin iedere letter door een punt wordt voorgesteld, behalven de middehten, die door een kruisje wordt weergegeven. Deze vormen van boven naar beneden gelezen den naam van een Koninkrijk in Europa. x 1ste sport van den ladder is een boom x 2de sport: een klein persoontje. x 3de sport: een knolvruchtje. x 4de sporteen groot roofdier x 5de sport: de naam eener maand. x 6de sport: een academie-stad in ons land. x 7de sport: een kruipend dier. x 8ste sport: een knaagdier. x 9de sport: een verzameling vee. No 6. Wie kan een landlooper maken van: BEN VOD GA? OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje". No 1. Blauw, kapel; Blauwkapel. No 2. wordt als volgt: HANNOVER. Aardbei. Nantes. Nacht. Olie. Vin. EI R. No 3. Oor, boor. No 4. Hillegom, Lei, mol, gom, heg. No 5. Roet. Voet. SNoet. Zoet. No 6. A dam; Adam. KUNSTJES Zooals ik jullie de vorige week beloofde, zou ik in het vervolg, voor zoover er plaatsruimte open blijft, ook telkens een spelletje of kunstje met jullie bespreken daar zal ik dus nu dan ook mee beginnen en wel met een lucifef-kunstje, Daartoe begin je met aan moeder een doosje lucifers te leen te vragen en dan leg je van 24 mooie heele lucifers een figuur, dat bestaat uit negen vierkantjes, die elk even groot als de andere moeten zijn en tevens te samen dan één heel groot vierkant vormeD, 't Is duidelijk, dat je er nu van die vierkantjes daartoe drie op elke zijde zult moeten hebben. Thans wordt gevraagd om er van die 24 nu zóódanig acht lucifers weg te nemen, dat de overblijvende figuur nog slechts uit niets anders dan twee volle dige vierkanten bestaat. Hoe zou je dat klaar moeten spelen? In ons volgend nummer zal ik de oplossing bekend maken, zoek dus nu eerst zelf maar eens en toon je scherpzinnigheid en vernuft. Ruilhandel. Van een nichtje kreeg ik een briefje of ik eens aan jullie wilde vragen wie of er Verkade's plaatjes en bons van „Texel" wil ruilen tegen de plaatjes „De bloemen in onzen tuin", nos. 1 t.m 89, die zij dubbel heeft. Neefjes of nichtjes, die willen ruilen, kunnen aan mij de bewuste plaatjes of bons toezenden, waarna ik zal zorgen, dat zij per omgaande een zelfde aantal „Bloemen in onzen tuin"-plaatjes retour ontvangen. En nu genoeg voor deze week. Allen hartelijk gegroet door jullie toegenegen TANTE FREDY. WATERGETIJEN VOOR J WEMELDINGE'. ?J Amsterdam schu tijd. Dagen. 25 Febr. 26 27 v 28 29 1 Mrt. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm, Nam. 5 55 6.34 7.12 7.57 8.55 10.24 11.55 6.18 6.69 7.42 11.17 11.29 0.31 1.20 2.16 3.83 5.14 11.46 0.13 0.57 1.50 2.51 4.29 6.02

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3