Grinnik-Pilletj es De Hóllandsche Waschvrouw JE ZEEPPOEDER Buitenland W etenscbappen. Rechtszaken. Bij Handwondjes PUROL Binnenland ProVincienieuWs De beschroomde jonge boer zat op een bank naast de boerendochter en hij achtte het oogenblik gekomen om bet b; slissende woord te spreken. Mina, begon hij, je weet, dal ik binnenkort een aardige boerderij krijg, waar? Entwee paarden, en tien koeienen zes varkensen drie geitenen vijftig kippenen een paar eenden Op dit oogenblik klonk de stem van Mina's moeder uit de boerderij: Mina, is je Teunis er nog niet? Hij is op komst, moeder, z'n vee is er al, antwoordde Mina. En meteen was de zaak in orde. Een klein meisje trok leelijke gezicb ten tegen haar tante. Dat moet je niet doen, zei tante toen ik een klein meisje was, zei men mij, dal, als je ouder wordt, gezicht zoo blijft staan. - En dat is dan ook gebeurd, hé tante? vroeg het kind lief. Oude heer: Waarom huil je zoo? Keesje: Ik ben mijn bal kwijt en ik heb geen geld om een nieuwen te koopen! Oude lieer: Heb je daar zoon ver driet van? Loop maar gauw naar 'n speelgoedwinkel om den boek en koop een nieuwen. Hier heb je een kwartje. Het jongetje stamelt een woord van dank, Oude heer: Hoe heb je hem verloren! Keesje: Ik heb hem per ongeluk door uw raam gegooid. En weg was Keesje. Lot: .Vader heeft een huis laten bou wen en we krijgen er een daktuin op Dot: „Dat is niets bijzonders. Vader beeft gezegd, dat er op ons huis een reuze hypotheek komt". Mi De baas van bet kantoor was in een buitengewoon slecht humeur en bovendien had hij juist zijn lorgnet gebroken en kon bij slechts met groote moeite de cij fers lezen die de klerk hem voorlegde. „Kijk nou zoon 9 eens aan brulde hij, „bet is precies een 7 „Het is ook een 7, mijnheer", zei de klerk. „Wel", mopperde de oude heer, „waar om lijkt hij dan zoo op een 9?" j I I I-4j Gedurende een politieke vergadering werd bij erg uitgejouwd. Eindelijk verloor bij zijn geduld, en riep trillend van woede uit „Wie balkt daar?" „Het was een echo", klonk een stem temidden van daverend gelach. er dan met de schuimspaan uitgenomen en het vocht wordt met een weinig aange mengde sago gebonden of men laat het inkoken en voegt er dan den wijn bij. OVERZICHT. Het Rijnland. Al is het reeds veertien jaren geleden, dat de wereldoorlog uitbrak en al is sindsdien het verdrag van Locarno tot stand gekomen, niettemin duurt de be zetting van het Rijnland, die krachtens het vredesverdrag van Versailles een feil werd, nog onverminderd voort. Dit is mede te danken aan. de Fran- sche nationalisten, die van tijd tot tijd nog een nachtmerrie van de Germaamsche oorlogszucht hebben. De meer democra tische elementen in Frankrijk zijn wel voor een bespoedigde ontruiming te vin den, mits Duitschland bereid is tot te genprestaties. Wat België betreft, dit trekt betgeen te verwachten was, gezien de zeer nauwe staatkundige relaties tusschen Brussel en Parijs, één lijn met Frankrijk. Dit is dezer dagen opnieuvv gebleken, toen Hijmans, de Belgische minister van buitenlandsche zaken., bij de behandeling der begrooting verschillende politieke vraagstukken aanvoerend, ook geruimen tijd stil stond bij de kwestue der Rijnland- ontruiming. Met voldoening gewaagde Hij mans van de Fransch-Duitscbe toenade ring, die zijn sympathie bad, omdat vol gens hem ook België elke poging welge zind is, waardoor bet stelsel van interna tionale eendracht en politieke stabilisatie wordt bevestigd. Ook vond bij nog gele genheid op te merken, dat België tot do meest pacifistische landen behoort. Wat nu de ontruiming van het Rijnland aan gaat, België heeft er geen bezwaar tegen, dat deze een feit wordt, maar Hijmans meende, dat men niet overijld te werk mocht gaan, doch zich door voorzichtig heid diende te laten leiden. Daarom be pleitte hij ook niet een onvoorwaarde lijke ontruiming, maar stelde deze afhan kelijk van het vooraf verschaffen, dooi Duitschland, van waarborgen. Zonder deze garanties, die de zekerheid moeten bieden, dat Duitschland op 't gebied der bewapening niet buiten den band springt en. evenmin, wat het betalen der schade vergoeding betreft, in verzuim geraakt, kan België bet niet stellen. Vandaar, dal Hijmans Duitschland bedektelijk den raad gaf met duidelijke voorstellen te komen, waarin waarborgen zijn belichaamd, die even effectief zijn als de garanties welke thans de bezetting verschaft. Zoodra Duitschland deze voorstellen heeft inge> diend, is België bereid deze met zijn bondgenooten zoo objectief mogelijk aan een onderzoek te onderwerpen. Iin elk geval verlangde Hijmans als iets onont beerlijks zoowel voor België a's voor geheel Europa, aldus de minister dat er garanties worden geboden voor de eerbiediging van het demilitarisme-regime in het Rijnland. Duitschland zal echter ook nog an derszins over de brug moeten komen zooals men weet berusten er bij de Na tionale Bank te Brussel nog mil liar den marken, die bij den wapenstilstand iin België zijn achtergelaten en die, naai' België wenscht, door Duitschland moe ten worden teruggenomen. Hijmans ge waagde in dit verband van een „onaan vechtbare schuldvordering", ten aan zien waarvan Duitschland bepaalde toe zeggingen niet is nagekomen. Wan neer er dan ook schikkingen mochten worden getroffen met betrekking tot de ontruiming, dan dient eveneens aldus het Belgische standpunt - de markenkwestie vooraf te worden gere geld op een wijze, die België bevredigt, Het woord is nu aan Stresemann. Een noodkreet. In Albanië Ls 't de laatste maanden treurig gesteld. Er wordt honger geleden, want de oorlog mislukte, overal is ellende en armoede. De regeering is ten einde raad en beeft zich nu, gedachtig aan de humanitaire beginselen, die de grondslag zijn van de weldadigheidsactivite.it van den Volkenbond, tot den raad te Genève gewend. Zij vraagt om hulp en -herinnert er aan, dat reeds sinds eenige maanden hongersnood in het Noorden van Albanië heerscht, die te wijten is aan den slech ten oogst van het afgeloopen jaar. De budgetaire mogelijkheden van de Alba- neesche regeering zijn zeer beperkt en hebben haar niet veroorloofd op voldoende wijze aan de behoeften van de streek tegemoet te komen, zoodat, ondanks de pogingen der regeering van Albanië zelf en ondanks den edelmoedigen bijstand van bet Italiaansche Roode Kruis de toe stand van de bevolking nog steeds zeer veel te wenschen overlaat, daar de uitge breidheid van bun behoeften steeds groo- ter is dan de middelen van bijstand, die tot dusverre konden genomen worden om aan hun meest dringende behoefte tege moet te komen. En zij veroorlooft zich den Volkenbondsraad le verzoeken zich haar aanstaande zitting voor de kwestie te interesseeren, zoodat zoo spoedig mo gelijk een afdoende hulp ten gunste van de noodlijdende bevolking zal kunnen ge- ganiseerd worden. De Albaneescbe re geering verklaart in haar schrijven, dat zij werkelijk zeer gelukkig zal zijn en met innige dankbaarheid zal ontvangen alle bijdragen die de Volkenbondsstaten zouden willen geven aan d'it werk van hulpverleening, waarvan het dringende karakter zeker niet aan de aandacht van den Volkenbondsraad zal ontgaan. On vruchtbaar maki'ng van krankzinnigen. Reuter meldt uit Frankfort (Kentuckyi) dat het parlement van den staat Kentucky met 65 tegen 10 stemmen een wetsont werp heeft aangenomen, dat een wette lijke goedkeuring bevat van de onvrucht- baarmaking van zekere geesteszieken in krankzinnigengestichten. In dit verband is het interessant om er de aandacht op te vestigen, schrijft de „N. R. Crt.", dat de Engelsche be trokken vereeniging een aanbeveling heeft aangenomen om aain de regeering wette lijke maatregelen, te vragen ten einde huwe lijken tusschen personen, die niet in het volle bezit zijn van hun geestelijke capa citeiten, onwettig te verklaren. Men meent, dat de tijd nog niet ge komen is om de onvruebtbaarmaking van bepaalde krankzinnigen te overwegen. Rechtbank te Middelburg. bi de zitting van héden werden de 'olgende vonnissen uitgesproken: Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ontucht. F. d. E„ 25 jaar, arbeider te Wol- phaartsdijk, 2 maanden gevangenisstraf. Diefstal. C. T., 23 jaar, arbeider te Hein- ken szand, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. M. C. d. B., 18 jaar, landbouwers knecht te Yerseke, f25 boete of 15 dagen hechtenis. A. v. S., 19 jaar, werkman te Yer &eke, 3 weken gevangenisstraf. Het 1 ij k in het duivenhok. De Haagscbe rechtbank heeft uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van bet plegen van abortus in een perceel aam de Van Limburg Sti rum straat te 's Gra- venhage. Tengevolge van een dei' zooda nig gepleegde misdrijven is een jeugdige Duitscbe dienstbode overleden, wier lijk daarop in een duivenhok naar Rotterdam Ls vervoerd, waar het in de Waalhaven geworpen werd, waaruit het later is op gehaald. De koopman K., tegen wien 3 jaar gevangenisstraf was gevorderd wegens 2 feiten van abortus en het verbergen van een lijk, werd tot 2 jaar veroordeeld. Zijn knecht U., werd overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 3 maanden ver oordeeld wegens het verbergen van een lijk en de vrouw van K., tegen wie 2 jaar was geëischt wegens abortus op het Duit- sche meisje, werd vrijgesproken. Ken groote schenking geweigerd. De gemeenteraad van Alkmaar heeft behandeld een voorstel tot wijziging an het bouwplan voor een gemeenteziekenhuis in de voormalige Cadettenschool en het toekennen van crediet n daarvoor. Hierbij kwam ter sprake de in de vorige vergadering reeds ingekomen brief van de tichting Alkmaarsch neutraal ziekenhuis waarbij onder voorwaarden aan de gemeente f150.000 als hening werd aangeboden voor dat ziekenhuis tegen 4'/a rente, welke rente telkenjare weer zou worden geschonken ten behoeve van de exploitatie van het ziekenhuis. Indertijd heeft de raad besloten tot den bouw, op voorwaarde, dat van de zijde der burgerij f 150.000 zou worden bij. gedragen. Van verschillendekanten kwamen daarop giften in, die werden afgedragen aan een hoofdcomité, dat zich thans ge constitueerd heeft tot een stichting, om zooals blijkt uit de stichtingsacte, een waarborg te hebben voor het voortdurend neutraal blijven van de ziekeunmehting. Van katholieke zijde werd in de jongste vergadering de oprichting van deze stich ting becritiseerd Namens Burg. en Weth. stelde de voor zitter daarop voor, bet aangeboden be drag van f150.000 niet te aanvaarden, maar nit erkenning voor de schenkers van het genoemde bedrag en om den afbouw van het ziekenhuis niet in gevaar te brengen, aan Burg. en Weth. een crediet te verleenen tot dat bedrag ten behoeve van dien af bouw. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Over afsluitboom geklommen. Woensdagmiddag is het 5-jarig doch tertje van den heer J. Modderman, wonende in de Plankeurspoort te Groniugen, over deafsluitboomenvan den spoorwegovergang aan den Parallelweg geklommen. De kleine werd door een passeerenden trein gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zij 's avonds aan de bekomen verwondingen is overleden Vacantiekaarteu. Door de Nederlanctsche Spoorwegen zullen in 1928 vacantiekaarteu worden afgegeven van 6 tot 12 April (Paschen) van 25 tot en met 80 Mei (Pinksteren) en van 1 Juli tot en met 15 September Henri Polak 60 jaar, In de bovenzaal van café .Parkzicht» te Amsterdam heeft de voorzitter van den A N.D.B., de heer Henri Polak zijn 60sten verjaardag gevierd temidden van ak- en partijgenooten. De heer Jan A. van Zutphen had de leiding van den feestavond. Hij verwel komde de familie Polak, die voor het podium bad plaats genomen, waarop een schat van bloemen, den jarige in den loop van den dag geschonken, was opgestapeld. De praeses van den avond wenschte eerst de moeder en de eeh'genoote van den 60-jarige geluk. De feestredevoeringen tot den jubilaris zelf wilde hij aan anderen overlaten. De eerste feestredenaar was de heer A. Posener, die namens de leden van denj HOE NEDERLAND ZIJN HISTORISCHE MOLENS BEWAARD. Hierboven een kijkje op de ernstig ver waarloosde molen nabij Neder-Hasselt, de St. Sebastiaan. Als deze molen moet afgebroken worden, zal zij ook wel weer door een of ander comité voor behoud van natuurschoon en monumentale gebou wen worden opgekocht. A.N D.B. den jubilaris geluk wenschte, De heer Andries de Rosa bood namens de oud-diamantbewerkers een ets van Bauer aan, voorstellende het oude Jeru zalem, de stad, die zoo vaak belegerd is, maar evenmin als Polak's vakvereeniging ooit is vernietigd. Namens de Hóllandsche diamantbe werkers uit Antwerpen sprak de heer D. Posener, die zijn „geliefden» Henri Polak een man uit een stuk noemde, die ook voor de in Belgjë werkzaam zijnde dia mantbewerkers zoo veel beteekent. De heer S. Hartog sprak den heer Polak namens den Bondsraad toe. De heer 8. Pach schetste, als ver tegenwoordiger der diamantbewerkersleer lingen de verdiensten van Henri Polak voor de jeugd, namens wie hij een schil derij aanbood, voorstellende het eerste, kleine Bondsgebouw op den Amstel. Daarna voerde het woord de heer J. Oudegeest, als voorzitter van het partij bestuur der S.D.A.P. Duizenden in bin nen- en buitenland verheugen zich in het feest van Henri Polak, die terug kan zien op een leven van daden en schoon heid. De heer R. Henhuis, die namens het N. V. V. de gelukwenschen overbracht, bood den jubilaris een koperen emmer met een palm aan. Mevr. C. Poshuis-Smit huldigde uamens de Eerste Kamer- fractie den heer Polak, die een sieraad is van de S.D.A.P.. fractie in den Senaat. Namens den wereldbond van juweliers overhandigde de heer W. van Rossum du Chattel den 60-jarige de eere-penning van dezen wereldbond. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd en souvenirs aan geboden hadden, verhief de heer Henri Polak zich om te danken voor de groote eer, die men hem hedenavond heeft ge bracht. De bedriegers bedrogen. Onder den rook van Tilburg heeft zich een der laatste dagen een vermakelijk voorval afgespeeld, meldt het »D. v. N.-B.» Tot goed begrip zij vooraf medegedeeld, dat de zoogenaamde „zwarte kommiezen» van-huis-utt gewone smokkelaars zijn, die echter het beroep van smokkelaar eraan hebben gegeven en thans des nachts er op uittrekken om zich in hinderlaag te leggen, de jeneversmokkelaars op te wach ten en als eehte kommiezen hun vroegeren collega's het onverbiddelijke „halt» toe te roepen. Het gevolg van dit optreden is steeds, dat de smokkelaars op den loop gaan en hun buit voor de gewaande kom miezen achterlaten. Een der laatste nachten nu vielen twee zwarte kommiezen» een bende smokke laars op het lijf tusschen Goirle en Til burg. Alles ging naar wensch. De smokke laars lieten hun zuur verkregen waar in den steek en kozen het hazenpad. De zwarte kommiezen schoten toe en consta teerden tot hun vreugde, dat de buit niet minder dan ruim zeventig literflesschen groot was. Een en ander werd door de mannen opgenomen en welgemoed aanvaardden zij den tocht naar huis. Dat was nu maar een peulschilletje meer. Zij waren reeds dieht bi) Tilburg en zoover komen de kommiezen nooit. Maar wat nooit gebeurd was, gebeurde thans. Nauwelijks hadden de mannen enkele honderden meters afgelegd, of daar sprongen plotseling van achter het struik gewas twee donkere figuren te voorschijn. Het licht van een zaklantaarn flitste hun tegen en een tweevoudig „halt» werd hun toegeroepen. De beide mannen trachtten alsnog te ontvluchten, doch toen de kommiezen eenige schoten in de lucht losten, achtten zij het blijkbaar raadzamer zich over te geven. En zoo kon het gebeuren, dat de twee zwarte kommiezen, die op zoo'n handige manier aan een prachtigen buit waren gekomen, niet alleen verplicht waren hun waar tot de laatste flesch toe af te geven, doch bovendien nog een proces -verbaal opliepen. T. B. C. - bestrijding. Gistermiddag vergaderde de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in de Sociteit St. Joris te Middelburg onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen. De heer dr. A. J. Hoorweg bracht ver slag uit als Districts-Tuberculose-arts over de werkzaamheden van het Districts- Consultatiebureau en van de Kring bureaux in Zeeland. Aan dit lijvige verslag ontleenen wij het volgende: Het totaal aantal nieuwe patiënten is iets minder dan het vorige jaar (18) het aantal mannen en vrouwen ieder 10 meer, het aantal kinderen 88 minder. Zeer waar schijnlijk zal het aantal nieuwe patiënten om een gemiddelde van 700 blijven schom melen. Er overleden in Zeeland 217 personen aan t.b.cwaarvan 128 bij het bureau bekend, welk getal onbevredigend is. Het aantal gezinnen waaruit patiönten bij het bureau zijn ingeschreven steeg van 888 tot 1047, in 64 van de 224 nieuwe in 1927 ingeschreven komt een lijder aan open t.b.c. voor. Het totaal aantal dier gezinnen is thans 204. Van de onder zochte patiënten werden er 45 in een ziekenhuis, 65 in een sanatorium, 7 in een dagverblijf en 2 in een nazorg kolonie opgenomen. Van de bedreigde kinderen gingen er 51 naar een vacantie kolonie, 20 in gezinsverpleging en 1 naar een buitenschool. Wat betreft nazorg waarschuwt spr. voorzichtig te zijn in Zeeland en nog even te wachten met het maken van misschien kostbare inrichtingen, werkplaatsen enz. ook in verband met het zoo op decen tralisatie aangewezen zijn der provincie. Spr. hoopt dit jaar eenige gegevens te kunnen verwerken om na te gaan wat het resultaat van die 5 jaar is geweest.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2