fk GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL ProViucienieuWs Uit de Radiowereld Sport Onze Leestafel. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Voor de VrouW Denken aan 3 dingen: Persil VAN DE VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1928 Ontwateringsplan. De buitengewoon hooge waterstand wel ke zich ook in Walcheren zoowel in den zomer 1927 als thans in dezen winter heeft doen gevoelen heeft het bestuur van den Folder Walcheren aanleiding gegeven het vroeger door de algemeene vergade ring afgewezen plan om hierin door be maling afdoende verbetering te brengen weer naar voren te brengen en opdracht te geven deze kwestie op nieuw onder de oogen te zien. De ingenieur van het waterschap heeft in een uitvoerig rapport er op gewezen dat alleen door een goede bemaling de ontwateringskwestie van den polder be westen 'het kanaal door Walcheren kan worden opgelost. Hij heeft daarbij twee plannen ontworpen, een voor een bema lingsinrichting te Vlis&ngen, dat met aaiv leg van een nieuwen watergang van Me- liskerke naar Vlissingen, dat en verdie ping en verbreeding van bestaande water gangen zal kosten f 400.000 en een voor een gemaal le Middelburg met ui loozing in het kanaal door Walcheren, dat ook nog inhoudt het maken van een watergang van Biggekerke naar den Domburgschen watergang en verruiming en uitdieping van andere tce voetwateren, en dat f 545.000 zal kosten. In beide bedragen is f 130.000 begrepen, die reeds gevoteerd is voor een deel van den watergang Meliskerkie- Vlissingen. De jaarlijksche expioi'atiekos ten, rente en aflossing raamt de ingenieur op resp. f53.400 en f62.200. Zoowel de ingenieur als het bestuur geven de voorkeur aan het plan Middel burg, omdat het andere op den duur geen waterstand zal doen verzekeren, die men in. de toekomst in het belang van het land- en tuinbouw wenschelijk zal achten, wat met het duurdere plan wel het ge val is. Voorioopig stelt het dageJijksch be stuur aan de op 10 Maart te houden buitengewone algemeene vergadering van den polder voor machtiging te verkenen tot het stichten van een gemaal te Mid. delburg en tot het uitvoeren van die wer ken, welke voor den onmiddejlijken aan voer van het water naar höt gemaal noo- dig zullen blijken te zijn en hen een cre- daet zal verteenen voor die werken van f 200.000. Nader zal een voorstel worden gedaan voor het aangaan eener geldleening voor dit bedrag. Werkloosheid in Zeeuwseh Vlaanderen. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den ministers van binoenlandische zaken en landbouw en van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de berichten, die er op wijzen, dat in de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent, Westdorpe en andere plaatsen bij de Belgische grens in Zeeuwseh Vlaan deren herhaaldelijk groote aantallen ar beiders werkloos zijn? 2. Willen de ministers omstandig me dedeeling doen van den omvang der werk loosheid en van hun inzichten omtrent de oorzaken? 3. Hebben de ministers al dan niet in overleg met de gemeentebesturen maat regelen tot het verleenen van hulp aan werkloozen genomen; zoo ja, in welke gemeenten en waarin bestaan die maat regelen; zoo neen, waarom niet? 4. Is het waar, dat in Westdorpe werklooze arbeiders door de gemeen.e productieve werkverschaffing waren ge plaatst tegen f2,50 per dag en dat op last van de regeering het dagloon op f2,is gebracht. J». Is het waar, dat daardoor het loon voor een deel van die arbeiders ver blijft beneden het gebruikelijke gedeelte van het loon, dat zij konden verdienen in de bedrijven, waarin ze anders gewoon lijk werk vonden? D« onregelmatigheden te Stoppeldijk. In de Woensdag gehouden raadszitting le Stoppeldijk (Zeeuwseh Vlaanderen) werd besloten den secretaris dier ge meente, den -heer W. van Son, tevens in zijn functie als gemeente-ontvanger, te schorsen, wegens geconstateerde onregel matigheden. Woensdag vertoefde het parket uit Mid>- delburg ter plaatse om een onderzoek in te stellen naar de gemelde onregelmatig heden bij bet burgerlijk armbestuur en bij de Gemeenle-Electriciteitswerken. Ook de administrateur en de electrician der Elec- trische bedrijven zijn geschorst. Tot plaatsvervangend gemeente-secreta ris werd benoemd de heer A. J. Baart, volontair ter secretarie te St. Jan Steen, Inbraak. Gisternacht werd door onbevoegden bin nengedrongen in het kantoor val» den FVo- HET WRAK VAN HET ENGELSCHE VRACHTSCHIP „SHONGA", nabij IJmuiden gestrand. Nu de storm bedaard is, was het mogelijk het wrak te naderen. Zooals men ziet ligt het achterdeel van het schip geheel aan de elementen overgeleverd. vinei alen stoombootdienst nabij het statiën le Vlissingen. Alles is overhoop gekaald terwijl de brandkast van haar plaats is weggevoerd geworden. Get,acht is door het inboren van gaten in de brandkast deze te openen, hetgeen evenwel niet is gelukt, zoodat geen geldswaarden zijn verkregen kunnen worden. Ook is een bezoek gebrachi aan de kiosk van den heer Timmerman daar ter plaatse, waar men blijkbaar gestoord is geworden, althans men is daar niet bin nen geweest, hoewel aan de buitendeur sporen van braak aanwezig wanen. 's Gravenpolder. Herbenoemd tot bur gemeester is de heer D. P. Prümers. Krabbendijke. Dinsdagavond werd al hier in de. openbare school de 14e ouder avond gehouden. Vele ouders en belang stellenden voor openbaar onderwijs waren opgekomen, waaronder een groot aantal leden van de afdeeümg „Volksonderwijs' De aftredende lieden van de oudercom missie de heeren A. Wabeke Mzn. en Jan van de Sande werden bij acclamatie herkozen, terwijl inplaats van den heer G. J. Slabbekoorn, niet herkiesbaar, werd benoemd de 'heer C. Traas Jzn. Daarna hiield de heer Jac. Welleman een lezing over: „Het verplichte zevende leerjaar" Het hoofd der school de heer M. Nieu- wenhuijse behandelde: „Iets over het voor komen van afwijkingen bij schoolleer!in- gen". Beide voordrachten werden met aandacht gevolgd. Na de pauze droeg de heer J. M. de Nooijer, hoofd der school te Oostdijk, een drietal schetsen in Zuid- Bevelandsch dialect voor. Een strijkje luisterde verder dezen avond op. Nisse. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Corn. J. Jansen-, is benoemd als on derwijzer aan een school te Standerton in Transvaal. Waarde. In de Woensdagnamiddag ge houden vergadering van - den raad, werd besloten de bebouwde kom der gemeente ten opzichte der uitvoering van de motor en rijwielwet te bepalen, zooals deze thans is. Het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging van liet regle ment van het burgerlijk armbestuur werd ingevolge ontvangen circulaire vain Ged. Staten nader gewijzigd. De begroeting, dienst 1927 en 1928 werd gewijzigd. Ten behoeve der uitbreiding van de gasfa briek „Oosteinde" en het aanschaffen van nieuwe lampen aan verbruikers van muntgas zal men twee geldleeningen slui ten, ieder groot f 1000,Het kohier hondenbelasting, dienst 1928 stelde den raad vast met 43 aanslagen tot een be drag van f 107,50. Ten slotte werd tot lid der commissie tot wering van school verzuim benoemd de heer A. Dek. Als rijwielpad, ingevolge de motor- en rijwiel- wet is aangewezen het pad, deel uitma kende van den Kerkweg en den Haven- noordschendijk. Wemeldinge. Woensdagavond geraakte de motorrijder J. H. op den kanaalweg alhier, zijn stuur kwijt, doordat zijn duo rijder J. L. van de duo afviel. Hij kwam te vallen. J. L. werd met een ontwrichte schouder en een wonde aan zijn hoofd opgenomen, terwijl J. H. eveneens kwets uren bekwam. Voor beiden moest heel kundige hulp ingeroepen worden-. Televisie voor amateurs. Voor het eerst zijn onder dee len van radio-televisie volgens het systeem Baird in Engeland in den handel gebracht. De kosten vallen nogal mee. Voor het samen stellen van een compleet toestel heeft men voor ongeveer tachtig gulden aan onderdeden noodig. Baird, de uitvinder, meent, dat hij op die manier de amateurs zal aanmoedigen, om aan de ontwikkeling van de radio-televisie deel te nemen.. De toestellen zijn zeer primitief en alleen ge schikt voor het zien van silhouetlen. Dit is echter nog maar het begin. De amateurs zullen op deze basis zelf wel verder voort bouwen en hun toestellen verbeteren tot zij zoover zijn om nachtelijke uitzendingen uit Amerika le kunnen volgen. Wanneet' men na middernacht op 45 meter golf lengte luistert, hoert men een soort ge zoem. Dit is afkomstig van den televisie zender. Bij de op2ning( van don verkoop wachtte een groot aantal belangstellen den op de eerste proef. Na het inscha kelen van het toesbei verschenen inder daad de beloofde silhouetten. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: N. O. A. D.iWilhelmina. N. A. C.'Willem II. M. V. V.Eindhoven. B. V. V.-P. S. V. L.O.N.G.A.Roermand. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: MiddelburgT. A. C. VlissingenBredania. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesVlissingen II. T emeuzenHulst. SinotoZeelandia II. GOESVLISSINGEN II Zondagmiddag wordt alhier op het ter rein van Goes aan den Polderschen weg de 12e competitie-wedstrijd door Goes gespeeld en wel tegen Vlissingen II. Bij den uitslag in Vlissiimgen vergeleken (in Vlissingen won Goes met 10) zal het elftal van Goes ook dezen wedstrijd wel winnen, gezien de laatste prestaties van Vlissingen II. Wanneer dat zoo is, dan is de kans op het kampioenschap nog zeer gering, maarhet kan toch. Na dezen wedstrijd heeft Goes nog 4 wedstrijden te spelen. Deze zijn: thuis tegen Huist en uit tegen Zierikzee, Terneuzen en Zee landia II. Dus Goes het beste beentje voorgezet, opdat nog een goed einde ver kregen zal worden. „Een verloren vrouw", door Willa Cather (Van Hoikema en Warendorf, A'dam). Alweer een bewijs van onze destijds op geworpen stelling: Er komt de laatste ja ren litteratuur uit Amerika, aan de over zijde van den Oceaan streeft men het litte raire Europa naar den KroonDeze tra gische geschiedenis van een vrouw, zoo bescheiden, zoo on-Amerikaansch te boek gesteld, en van een prachtige psychologi sche ontleding, is voor zoo ver ons bekend met geen ander geschreven vrouwenleven te vergelijken. Tusschen de regels staat de stilte, en deze geeft aan het boek een ongemeene bekoring. Van belang is ook, dat de schrijfster elk uiterlijk effect heeft vermeden, en zelfs de handeling van alle sensatie gespeend hield. Hetgeen in het boek gebeurt is in een paar woorden te vertellen: „Een bijzondere vrouw is met een ouden man getrouwd, en ze wordt een heldhaftige eenzame". Treffend is het dat ondanks het sim pele gegeven de aandacht van het begin tot het einde geboeid wordt. De overlaat", door J. Zwartendijk. (H. P. Leopold's Uifg. Mij., Den Haag). De schrijfster, een verpleegster, dien in ver- scli 11 nde gezinn nhaar '.aak vindt, heeft als zoo velen een overlaat voor het bewogen innerlijk leven noodig. Deze overlaat vindt ze in brieven aan een vriendin, en het zijn deze brieven, welke we hier te bespreken krijgen. Bij een in briefvorm geschreven werk denke men onwillekeurig aan epistels beginnend met „Lieve Kind," endigend met „je liefhebbende vriendin". Dit moet men hier vooral niet doen. Het prettig, soms humoristisch, soms zeer gevoelig geschreven werk herinnert geen moment aan de in vele gevallen terecht veraf schuwde ontboezemingen per brief. De verpleegster geeft een serie mar kante gevallen weer, die zij tijdens haar werk ontdekte. Ze verhaalt van de mem- schen, in wier omgeving ze was, en ze doet dit op gevoelige, schilderachtige wij ze. Haar kijk op ieder „geval" is s'eeds raak en van veel msnschen-iaizicht getuigend. „D« sneeuwvrouw", door Chikamatsu Monzalmon. (Hollandia-drukkerij Baarn). „De sneeuwvrouw" werd. omstreeks 1680 door een Japanner geschreven, de heer S. van Praag heeft het boek dezer dagen een Nederlawdsche bewerking doen ondergaan, en ons een daardoor alleszins merkwaardig werk geschenken. De vertaler heeft blijkbaar den typischen Japanschen verhaaltoon weten te vallen en zoodoende krijgt men den indruk niet een Neder land sche maar een Japansche liistorie te lezen. Verschillende uitgaven. Het „Bureau tot bevordering van hel kininegebruik" te Amsterdam, deed ons toekomen.Malaria en kinine". We treffen In het werkje een geschiedkundig overzicht der malaria, het wezen dier ziekte en de bestrijding. Van „Licht", uitg. W. de Haan, Utrecht, kwam reeds het 73ste nummer uit. Van de artikelen, hierin vervat, noe men we: „Waarom straffen wij misdadi gers", „Naar Canada", „Enkele eetbare paddestoelen", „Leven in Byzanthium III' en „Bliksem en andere elec tri sche ont ladingen". De verhouding tusschen on9 en onze kinderen. Een stelling, die de laatste jaren al mieer en meer ingang heeft gevonden is, dat het kind recht heeft op geluk. Vroe ger hadden de kinderen te zwijgen en af te wachten tot ze „groot waren en dan mochten ze nog niet eens meepraten, zoolang de ouders leefden. Tegenwoordig is dat anders. Het kind heeft ook een stem in het kapittel; het kind praat mee; ja, heeft 6oms het hoogste woord, niet alleen let terlijk maar ook figuurlijk. Er is niets naarders denkbaar dan zelf bewuste kinderen, die voor bumme rechten opkomen. Dit is een zeer modem ver schijnsel en een bedroevend verschijnsel tevens. Heeft het kind recht op geluk? Ja, natuurlijk -maar er as ook hier alweer een „maar bij. Een kind moet onbewust gelukkig zijn; het moet zich onbewust laten leven, het geen reken schap vragen of geven is op zichzelf reeds het groote geluk van de jeugd. Een blijde lach, een uitbundige vroo- lijkheiid en bovenal een heerlijke zorge loosheid zijn de drie groote voorrech ten van een gelukkige jeugd. Ais het land redeneert over zijn ge luk over wat hem toekomt en over zijn „rechten" zie, dan is het allang mis. Sommige zwaarwichtige naturen kun nen het tobben al heel vroeg niet laten. Dan is het ouderplicht zoo'n kind aan zichzelf le onttrekken, het te leeren jong te zijn en bovenal: het volstrekt onkun dig laten van ai wat wij, eigenwijze groote menschen voor diepzinnige bespie gelingen houden over de kinderziel. Broodje met Kaviaar. Zooals men weet wordt deze lekkernij gevormd door de eieren van den steur. De steur, die veelal in de wateren van Oost Rusland voorkomt, bereikt een lengte van ongeveer acht meter. Voor een broodje met kaviaar zijn on geveer 500 korreltjes noodig, zoodat wan neer al deze eieren tot ontwikkeling zou den komen, het resultaat van de hoeveel heid kaviaar bemoedigd voor een enkel broodje, een hoeveelheid visch zou op leveren van 4 kilometer lengte. Draagt de stekelbaars nauwelijks hon derd eieren, de forel slechts duizend en de snoek maar honderd-duizend, het aan tal eieren van den steur bedraagt minstens 3 millioen. De hoeveelheid van een visch is dus voldoende voor 6000 1. Perail in koud water oplossen; 1 2. Het waschgoed ln dat koude sop I doen 3. Het waschgoed gedurende een kwartier eenmaal koken! Zoo. Dames geschiedt het was» I I schen op de juiste manier! Indien I Gij dan nog grondig naspoelt, eerst I in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welrie« kend en heider wit als Gij nimmer I beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend Zelfwerkend Waschmiddel, zonder eenige toevoeging van zeep of I j zeeppoederwant alleen dan bereikt Gij een volmaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordeeligst 1 Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige/mp.'E. Oster» mann Co. Amsterdam. Fabrikante Henkei Cie„ A. G„ Düsseldorf, f Abrikozencompote. 18 abrikozen, 125 a 175 gram suiker, 3 d.L. water, des ver kiezende drie-vierde d.L. Rijnwijn em wat sago. De abrikozen worden voorzichtig af- gewasschen, clesverkiczeixle geschild (wat het beste gaat door de vruchten een paar minuten in warm water te houden), daar na middendoor gesneden en de pitten er uitgehaald. Nu wordt de suiker met het water een dunne stroop ingekookt. Daarin worden 8 halve vruchten tegelijk gelegd en gedurende 2 minuten zachtjes gekookt, terwijl er zorg voor gedragen wordt, dat ze niet kapot gaan. De abrikozen wonden

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1