Stadsnieuws Kamer - Overhebt. Rechtszaken. BinDeDland maakte er 25 en een ander 30 cent per rit van. Velen toch van en naar Middelburg reizende, gaan over Goes, wat tijdsbespa ring is, men kan later uit Middelburg ver trekken en omgekeerd eerder aankomen Wat de kosten betreft deze zijn 3de klasse trein Middelburg-Goes, autobus Goes Katsche veer en 2de klasse boot vandaar tot Zierikzee f2 of f2.05. Per autobu: van Middelburg naar Wolphaartsdijksche veer en per boot 2de klasse tot Zierikzee kost f 1,95. Het prijsverschil is dus niem en waar het eerste tijdsbesparing feeef c, is het wel te begrijpen, dat g-en prijs wordt gesteld op doorvaren naar Middel burg, temeer waar de reis over Goes voor velen de voorkeur verdient, wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt, dat voor hen die in het bezit van een spoorweg abonnement zijn, die route nog voordeel brengt. Thans kan men van Zierikzee ver trekken 6 uur v.m., 10.35 n.m. en 16.50 n.m. en uit Middelburg per bus om 6.45, 11.15 en 17.30, dus belangrijk later dan in den winlerdienst 1922-'23. Trouwens hoe grooter die bootreis des te meer kans op vertraging en waar het buiten Veere in den Laatste» tijd allesbehalve is verbeterd, zou men zeker minder kans hebben dan thans op tijd aan te komen. Wat betreft het goe derenvervoer, wordt opgemerkt, dat er tusschen Zierikzee en Middelburg een beurtschipper is, die een reis- per week maakt, en wanneer de handel tusschen die twee plaatsen zoo belangrijk was, zouden er allicht meer beurtschippers zijn of zou de bestaande wellicht meer dan een rei 9 per week doen. De verkeerscommissie meent dan ook, dat er hier van geen ver betering sprake zou zijn en adviseert die Immer van koophandel te berichten dat er door haar geen prijs gesteld wordt op dook varen der boot tot Middelburg. Colijnsplaat. In de Maandag alhier gehouden vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig. Van den heer W. Potappel was een schrijven ingekomen, waarin hij bericht zijn benoe ming tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting niet aanneemt. Verder was ingekomen een adres van P. A. Korsuize en anderen met verzoek om verbetering te brengen in de afwatering voor hun woningen. Besloten werd de goot aldaar te verleggen. Een adres van M. Kramer en anderen om een lantaarn te plaatsen in de nabijheid hunner wonin gen aan de West-Achterstraat, werd in handen van B. en W. gesteld ter fine van onderzoek. Van het kerkbestuur der Geref. Ge meente was een adres ingekomen, waarin werd verzocht om gratis stroomlevering voor een door hen aan te brengen lan taarn aan hun kerk. Dit verzoek wend toegestaan. Vastgesteld werd het 2e suppletoir ko hier hondenbelasting 1927 tot een bedrag van f4,Eveneens werden vastgesteld de oninbare posten hondenbelasting 1927 tot een bedrag van fll, In de gemeentebegrooting 1927 werden eenige wijzigingen, alsmede eenige af- en overschrijvingen aangebracht. De leden der commissie van schoolver zuim, die heeren A. de Pree Az., C. Schrier, A. Schuit, C. Prinse, H. M. Haringman, L. H. Kievit en J. C. Niéuw- dorp, werden allen herbenoemd. Tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting werd benoemd de heer A. de Pree Az. Deze be dankte echter voor de benoeming, waar na benoemd werd de heer J. van Dis. Een voorstel van B. en W. om eenige gedeelten van straten en pleinen te ont trekken aan den openbaren dienst, bij ge legenheid van de kermis, van 11 tot 18 Juli', werd aangenomen met 6 tegieja 1 stietm (tegen de heer Verburg). Daarop volgde vaststelling van het voor schot aan de Chr. school volgens art. 101 der L. O.-wet, ten bedrage van f700, Ingevolge de nieuwe motor- en rijwiel- wet werd vastgesteld de bebouwde kom der gemeente. Hierin werd geen verande ring aangebracht. Het reglement van het burgerlijk armbe stuur werd weder gewijzigd, en daarin ingevoegd, dat ook degenen, die in ge zinnen worden verpleegd, zich eerst aan een geneeskundig onderzoek moeten on der werpen. Verder was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, betreffende vereenigiwg van de beide op Noord-Beveland zete lende vleeschkeuringsdienstenMet alge meene stemmen werd besloten goedkeu rend op het schrijven van Ged. Staten te beschikken. Door B. en W. vverd ver der voorgesteld om de vergoeding voor vuur en licht door de polders Oud- en Nieuw-Noord-Beveland te wijzigen en te rug te brengen op het oude bedrag. Ten slotte werd behandeld een verzoek van den polder Oud-Noord-Beveland om een aanvulling te brengen in de politie verordening, waarbij het weiden van vee langs de wegen in den polder wordt strafbaar gesteld. De raad besloot om hierop afwijzend te beschikken, daar ze meent, dat dit niet tot haar compe tentie behoort. De landbouwvereeniging „Umitas" alhier, hield Maandagavond in café „Zee- dig waren 55 lefet. A*" c1b OTde iwoor- was bespreking over het al of niet bouwen van een aardappelbewaarplaats. Aange zien nog geen voldoende opgaven waren ingekomen, kon nog geen besluit worden genomen en werd 't voorstel aangehouden. Daarna hield de heer Siebenga, secre taris der Z.L.M., een lezing over: „En kele landbouwvraagstukken van dezen tijd". Later vertoonde hij een film over de landbouwtentoonstelling te Dortmund in 1927 en verder een lichtbeeldenver- tooning over een reisje door Nederland. Het laatste gedeelte der vergadering was ook toegankelijk voor niet-leden. Ve len hadden van dit recht gebruik gemaakt, zoodat het bezoek zeer talrijk was. Een en ander veel zeer in den smaak der aan wezigen, zoodat de avond aangenaam en gezellig verliep. 's Gravenpolder. Maandagavond verga derde de vereeniging het „Groene Kruis" Slechts 18 van de 167 leden waren aan wezig. De rekening over 1927 werd vast gesteld in ontvangst op f312,96. In uit gaaf op f267,42, alzoo met een batig slot van f45,54. Door den heer Chr. Verhulst werd als afgevaardigde verslag uitgebracht van de vergadering der Prov Vereeniging het „Groene Kruis". De be grooting 1928 werd vastgesteld in onit- vangst en uitgaaf op f285,54, met oen post voor onvoorzien van f 15,39. Het bodeloon werd in verband met de meerdere werkzaamheden gebracht van 15 op 25 cent per lid. Verder werd nog besloten tot aanschaf fen van een driedeelige kapokmatras. Ds. Gerretsen aan de beurt van aftre den werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Heinkenszand. Ten overstaan van den notaris van Cleef te Heinkenszand, werd Maandag 1.1. ten verzoeke van de erven van wijlen den heer C. Mallekoote Sr. publiek verkocht boiiw- en weiland in de gemeente Kloetinge, groot 3.89.80 H.A. Koopier werd den heer Jacob Dek ker Lzte Kloetinge, voor f 3000,per H.A. of voor den hoop f 11.694,plus onkosten en f 75,voor accessoiren, Dinsdagavond gaf het muziekge zelschap „Euterpe" met medewerking van de tooneelvereenigiing „Kunst naar Kracht" een concert. In verband met ontstentenis voor den voorzitter en vice-voorzitter opende de heer Simonse, bestuurslid van „Euterpe" bet concert. Na een viertal muzieknummers werd opgevoerd het blij spel „Keesje". Zoowel tooneeivereeniging als muziekgezelschap kweten zich uitmun tend van haar taak en toen de burge meester na het slot een woord van dank richtte tot de medewerkende leden kon hij dit zeker namens alle aanwezigen doen, Kloetinge. Door duisternis en mist mis leid reed Mr. J. E. uit Oostburg met zijn automobiel in de breede sloot, welke door onvoldoende loozing geheel met water ge vuld is, voor de hofstede van den heer Bruijnzeel. De automobiel is door de firma Louisse uit de sloot gehaald en bleek niet beschadigd te zijn. De heer E. kwam met den schrik en een nat pak vrij. Kapelle. Aan den raad der gemeente is een verzoek gericht vergezeld met 6 bijlagen, niet minder dan 831 handteeke- ningen, allen meerderjarige inwoners der gemeente Kapelle. Verzocht wordt met den meesten aandrang om terug te komen op het besluit, genomen in den 1.1. gehou den vergadering van 30 Januari 1928, om alsnog zoo spoedig mogelijk in het dorp Kapelle een geschikt terrein aan te koopen en te bestemmen voor algemeene begraafplaats. Dat men op Kapelle niet bijster inge nomen is met het genomen raadsbesluit blijkt wel. De kiezerslijst voor de Tweede Kamer bevat 842 kiezers, dus dit is maar een enkele die niet teekende voor het verzoek. Kruidingen. De gemeenteraad van Kruiningen vergaderde Maandagnamiddag met elf leden, onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de begrooting 1928 met de aangebrachte wijzigingen is goedge keurd door Ged. Staten. Een verzoek van de beide gemeentebodein om verhoo ging van hun loon, dat vergeleken van het loon in omliggende gemeenten, zeer g is, wordt op voorstel van B. en W. aangehouden tot de behandeling van de begrooting 1929. Boeken en kas van den gemeente-ont vanger worden door B. en W. nagezien en in orde bevonden. Het aanwezige be drag aan geld, een som van f6241,gaf een halven cent meer aan dan in de boe ken is aangegeven. Een verzoek van Kruithof en andere bewoners om wegverbetering langs de wo ningen aldaar, zal door B. en W. na der worden behandeld. Het primitief ko hier voor de hondenbelasting voor 1928 wordt met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f614,voor 97 honden le klasse en 8 honden 2e klasse. Het suppletoir kohier voor 1927 wordt door den raad bepaald op f24,— vol gens voorstel van B. en W. In de be- grooting van 1927 wordt wijziging ge bracht door af- en overschrijving. I Naar aanleiding daarvan wordt de op merking gemaakt, dat de centrale verwar ming van de openbare school en bewaar school te Hans weert enorm veel meer kost dan de gas verwarming der open bare school en bewaarschool le Kruinin gen. B. en W. zullen een onderzoek in stellen naar de oorzaak van dit enorme verschil. Met algemeene stemmen wordt beslo ten tot het brengen van een nadere wijzi ging in het reglement van het burgerlijk armbestuur. Op verzoek van de besturen van de bijzondere scholen le Hansweert en Oost- dijk om een voorschot op de vergoeding van kosten van het gegeven onderwijs, wordt welwillend beschikt. Per kwartaal zal worden uitbetaald ais vergoeding 80°/o van de totale kosten van het onderwijs, De voorstellen van B. en W. met het oog op de inwerking getreden nieuwe mo tor- en rijwielwet worden door den raad met algemeene stemmen aangenomen in overeenstemming met de door het rijk en de pro vincis vastgestelde regeling. Bij dis rondvraag verzoekt de heer Minnaar eenige inlichtingen over de voor genomen demping van de watergang bjj Bauer en het aanbrengen van een ra-o ker ing daardoor heen. Nadat het be stuur van den pol der het werk heeft doen voltooien zal het gemeentebestuur ter loo zing van hst water, dat anders in den watergang wegliep, met door den polder verstrekte 30 c.M. cementbuizen voor af voer van het water zorgen en tevens den toestand bij Bauer afdoende verbeteren. De vergadering wordt daarna gesloten. Kortgene. Maandagavond bracht het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" alhier een serenade bij den heer J. C. Schuilwerve, wegens zijn benoeming tot burgemeester dezer gemeente. Hij werd door den voorzitter van liet gezel schap gefeliciteerd met zijn benoeming, waarvoor de heer Schuilwerve een woord van dank sprak. De muzikanten werden onthaald. Vervolgens werd er nog een rondgang door de muziek met fakkellicht door het dorp gemaakt. Wemeldinge. Ten aanzien van defeest- plannen van het comité voor huldiging van den burgemeester, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum kan worden me degedeeld, dat de datum van het fcelt is bepaald op Vrijdag 2 Maart a.s. Het programma houdt o.m. in, dat om 9 uur v.m. burgemeester Wabeke en zijn fa milie van de grens der gemeente (Post- brug) zal worden afgehaald door het comité en dat hij zijn „inkomste" doet door van de Postbrug af te varen door het kanaal met de beide bergings vaar tui gen „Adja" van Hoekman en „Doms R ij leer s" van Smits, terwijl hij verder op de kleine sluis zal worden opgewacht door het muziekgezelschap en een eere- wacht te paard, welke verder den stoet naar de voormalige bewaarschool, die voor deze gelegenheid voor feest- en receptie zaal wordt ingericht, zal escorteeren. Al daar zullen de kinderen der hoogste klas sen van de beide lagere scholen den burgemeester een zanghulde aanbieden, waarna al de schoolkinderen zullen wor den getracteerd. Te pl.m. 1 uur n.m. hoopt men de onthulling van 't monument dat op „de Loo" is verrezien, te doen geschieden. Vervolgens is er voor corpo raties en particulieren gelegenheid den burgemeester te gaan complimenteeren, ter wijl verder op den avond nog naast illu minatie van het gemeentehuis, woning bur gemeester en de feestzaal, een lichtstoet zal worden geformeerd. Wolphaartsdijk. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift: „Gellert und Holland" Ein Bei- trag zu der Kenninis des geistigen und lite- rarischen Beziehungen zwischen Deutsch- land und Holland im achtzehnten Jahr- hundert: de heer W. J. Noordhoek, ge boren le Wolphaartsdijk. Zuid-Bevelandsche paardenfokkers. De jaarvergadering van den bond van Zuid-Bevelandsche paardenfokkers, giste ren hier ter stede gehouden, onder presi dium van den heer P. Dekker le Bors- selen, was slechts matig bezocht. Medegedeeld werd dat het ledental in 1927 daalde van 91 op 83. Blijkens het verslag van den penningmeester werd in het afgeloopen jaar ontvangen f 576,67, uitgegeven f 402,92. Naar aanleiding van de rekening der medailles wijzen enkele leden op de hooge kosten van het graveeren der medailles. Opgemerkt wordt echter, dat ongegra- veerde medailles weinig waarde hebben, omdat de eigenaars ze aan ieder willekeu rig paard kunnen hangen. De aftredende bestuursleden P. Scheele de Putter en Iz. Groenewege worden her kozen. In de vacature-J. F. Geluk wordt benoemd de heer P. Vermue. Het bestuur stelt voor dezen zomer keuringen te houden te Heinkenszand, Krabbendijke en Goes, van hengst- en merrie-veulens, geboren in 1926, '27 en '28, van hengsten met afstammelingen, die geboren zijn in 1927 of '28 en van merries met 2 afstammelingen, welke niet ouder zijn dan 2 jaar. De heer van Hootegem wil niet te Krabbendijke, maar te Kruiningen doen keuren. Van Rilland komt er, niet één naar de keuring, wel van Schore. De voorzitter antwoordt, dat het billijk is, om beurten te Krabbendijke en le Krui ningen le do:n keuren. Besloten wordt deze gewoonte te handhaven. De heer P. Vermue wil meer keurings plaatsen. De voorzitter meent, dat dit op praclische bezwaien zal stuiten, tenzij er meer deelname aan de keuringen of toena me van ledental het gevolg zou zijn. Een voorstel om in plaats van. te Hein kenszand te 's Heer Arendskerke en te 's Heerenhoek te kernen, wordt verwor pen, waarna het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Nieuwe IanJbouwwagens. Gisteren waren op de Markt tentoonge steld een drietal boerenwagens, welke ge maakt zijn op advies van de ver. van oud- leerlingen van de Landbouw-wmtercursus- sen, in samenwerking met de werktuigen- commissie uit de Z. L. M. De landbouwers toonden groote belang stelling voor deze wagens; steeds stonden drommen nieuwsgierigen en deskundigen ze van alle kanten te bekijken. Wij willen ons als leek' géén oordeel vormen. Wij weten niet het verschil in prijs, in draagkracht, in sterkte, maar wel welen wij, dat het oude type veel fraaier van vorm en kleur is dan deze eentonige, vlakke wagens, waarin alle verscheiden heid im kleur en bouw geweerd is. De praktijk zal moeten ieeren welk mo del in gebruik zal biijven. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 58 biggen. TWEEDE KAMER. Twee begrootingen zijn gisteren goed gekeurd, die van Curasao en de begroo ting van de staatsmijnen in Limburg. Over de laatste is een goeddeels theoretisch debat gevoerd. Ons mijnbedrijf maakt een moeilijken tijd door. Aan de leiding ligt dit niet. Haar werd algemeen hulde gebracht, maar economische positie van het bedrijf is verre van gunstig en internationale organi satie laat zich gemakkelijker bepleiten, gelijk de heeren Djrop en Hermans deden, dan verwezenlijken. De groote machten op dit terrein hebben zeer uiteenloopende belangen en Nederland speelt hier een relatief te kleine rol om het initiatief te kunnen nemen. Sommigen hopen op den Volkenbond. Minister van der Vegte gaf reeds te kennen, dat ons land eventueel gaarne zal medewerken. Van verschillende ij den is het Staatsbedrijf verdedigd tegen over de anonymi in het Voorloopig Ver slag, die van oordeel waren, dat de Staat zich op dit gebied geheel moest lerugtrek- ti. Na uitvoerige gedac'htenwisseling ging de begrooting onder den hamer door. Politierechter te Middelburg. Een oude wildeman. J. E., 71 jaar, zonder beroep le Hein kenszand, werd' ten laste gelegd, dat hij op 16 Januari 1928 te Heinkenszand P. M. Polderdijk met een emmer heeft ge slagen, op den grond gegooid en gestompt. Eisch f5 subs. 3 dagen hechtenis. Uit spraak f 3 subs. 3 dagen hechtenis. Beleediging. S. v. D„ 31 jaar, chauffeur te Wis- senkerke, wegens beleediging van Hendrik Visser te Wissenkerke op 13 December 1927. Eisch f 10 subs. 10 dagen hechte nis. Uitspraak idem. Strooper.ij A. C. v. L., 42 jaar, brandstoffen- handelaar te Wissenkerke, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 Januari 1928 zich schuldig gemaakt heeft aan strooperij van zand, toebehoorende aan d:n polder N.euw Noord-Beveland, gepleegd met een auto. Eisch f20 subs, 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Geen zuiver spul. De firma Alle Spanninga, te Joure, heeft met de gemeente Leeuwarden een proces gevoerd, dat thans, in eerste in stantie, door de Leeuwarder rechtbank ten gunste van de firma Spanninga is beslist. De firma Spanninga had indertijd aan een afnemer te Oranjewoud een partij gouden en zilveren voorwerpen geleverd, ter waarde van pl.m. f4000,en zeer kort daama ging de afnemer failliet. Een deel van 't geleverde (voor plan. f 1800) bleek toen beleend te zijn in de bank van leening te Leeuwarden, en nu werd van de zijde der firma Spanninga be weerd, dat de administratie der bank had moeten begrijpen, dat het beleenen van zoo'n groote partij nieuw goudwerk geen zuiver spul was, althans kon zijn. Er zou dus van schuldheling sprake zijn, en op dien grond vroeg de firma S. teruglevering van 't beleende of vergoeding er van. Deze eisch is door de rechtbank toe gewezen, zoodat de gemeente Leeuwarden veroordeeld is tot betaling van ruim f 1800,plus rente en kosten. Ongeluk in Den Bosch. Maandagavond omstreeks kwart over zeven is op den Vuchterweg onder Den Bosch een dronken man uit de tram ge vallen. Op het moment dat hij op den grond terecht kwam stormde een motor met duozitter over hem heen. De motor rijder en de duozitter- waren eveneens dronken en met den trampassagier kwa men zij op den weg terecht-, waar zij bleven liggen. Intusschen naderde met zeer groo'.e snelheid een auto uit De.i Bosch die ondanks de signalen welke voorbij gangers gaven met stopte en vermoedelijk over het drietal is heengereden. Dit heeft het voorloopige politie-onderzoek echter nog niet uitgewezen. Wel is komen vast te staan, dat de bestuurder van den auto ook in benmelijken staat van dronkenschap verkeerde. De drie gewondsn zijn per rade,■brancard naar het protestantsche zie kenhuis vervoerd. De toestand van de gewonden is ernstig. De gasbedrijven le Amersfoort. B. en W. van Amersfoort hebben den raad medegedeeld, dat de winst van de gasfabriek over 1927 de f 100.000, zal overschrijden. Verwacht mag wer den dat ook in de toekomst over een ruime winst te beschikken zal zijn. Het gasverbruik over 1927 is n.l. met tien procent toegenomen. Het nog steeds toe nemende gasverbruik zal echter binnen korten tijd een belangrijke uitbreiding dar fabrieken ten gevolge hebben, waarvoor f 300.000,noodig zal zijn. Hiervoor is jaarlijks f 30.000,aan rente en af schrijving noodig, zoodat er bij een jaar- lijksche winst van f 110.000,na de uit breiding toch nog f 80.000,per jaar overblijft. In verband hiermede stellen B. en W. voor de gasprijs met een cent per kub. meter te verlagen. De vergiftiging van kapitein Queck. Het verzoek om gratie van majoor G„ door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, we gens vergiftiging van kapitein Queck, is afgewezen. Hij is door de militaire po litie naar de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Russische films. De burgemeester- van Den Haag heeft verboden de vertooning in het openbaar van de Russische sovjet-film „De Bark des Doods", welke film. afkomstig van dezelfde fabriek als de „Potemkin", in andere plaatsen, o.a. te Amsterdam, wel in het openbaar is vertoond. Het verbod van den burgemeester is gebaseerd op het éénstemmig advies van de bioscoopcommissie, wier meening was dat de film zeer opruiend en artistiek minderwaardig was, terwijl ook van po- litie-zijde de vertooning werd ontraden. Moerdijksche veer. Aan de werf van de N.V. Scheepswerf en gashouderbouw voorheen Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht is met goed gevolg le water gelaten de nieuwe stoompont voor het Moerdijksche veer, lenge 37.50 M„ breedte 10.50 M„ holte 4.45 M. Het hoofddek biedt gelegenheid tot plaatsing van 20 auto's; voor de reizigers zijn een ruim promenadedek en twee ka juiten beschikbaar. Het schip is ingericht voor koplading. waardoor een gemakkelijke en sneHe la ding en ontlading wordt bevorderd. De voortstuwing geschiedt door middel van een stoommachine van 5501.P.K. waarmee een vaarsnolheid van 17 K.M. per uur kan worden bereikt. Deze snelheid stelt in staat, de ruim 2 K.M. lange overtocht tusschen Moerdijk en Willemsdorp in 15 min. te volbrengen met inbegrip van. den voor de lading en ontlading noodigen tijd. Toch in den val. G. te Den Haag moest op 27 Sep tember van het vorige jaar voor de Haag- scbe tramwegmaatschappij bij welke maat schappij hij destijds als bankloqper in dienst was, f20.000 gaan halen bij een bank. Het geld werd hem op de bank uit betaald. Hij bracht echter slechts 50 bankbiljetten van 100 gulden op het kan toor en verklaarde de overige 15.000 gul den verloren te hebben. Destijds is nagegaan of er aanwijzingen tegen hem waren, zonder resultaat echter. Hij is aan een scherp verhoor onderwor pen, maar hield stijf en strak vol, dat hij van niets wrist. Hij deed voor bet oog mee, om de oplossing van het geval te vinden. Toen de maatschappij, waarbij de H.T.'M,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2