METSELAARS Uit de Radiowereld School en kerk. Binnenland Gemengd NieuWs aardigste wijze weten vast te leggen. Dat hem dit gelukte moet allereerst worden toegeschreven! aan Wallace Beery en Ray mond Hatton, die prachtige creaties van twee zeer onhandige soldaten-typen brach ten. Vooral Reery geeft een vertolking om van te smullen. Ondanks de valsche oor logs vlag waaronder d<eze rolprent circu leert, is ,,De schande van het regiment een zeer aantrekkelijke verheugend goed gespeelde film, humoristisch genoeg om zelfs dm verwenden toeschouwer te doen schateren. Ook het voorprogramma staat in het leeken dör vroolijltheid, en ook de daarin opgenomen nummers komen ver boven de middelmatigheid uit. De eigenaar van de Landbouwbioscoop deed deze week, uit kunstzinnig oogpunt, een zeer gelukkige keuze. Energie uit de lucht. Jenkins, de bekende Amerikaan, die o.m. een systeem voor radio-televisie heeft uitgewerkt, is van meening, dat de elec- trische energie nit de lucht gebruikt kan worden Hij is van plan, wanneer de televisie tot een goed eind gebracht is zijn krachten te gaan beproeven op ont trekking aan de lucht. Bij wijze van voor proefje heeft hij een klein motortje ge construeerd, dat aangesloten op een ge» wone antenne en aarde, door de statische electriciteit, in beweging wordt gebracht- Voor zoover valt na te gaan, is het nog niet meer dan speelgoed. Toelating tol de H. B, S. Naar de parlementaire redacteur van de „Tel" te 's-Gravenhage verneemt is dezer dagen de algemeene maatregel van bestuur te wachten, waarbij wijziging wordt gebracht in de thans geldende eischen van toelating tot de Hoogere Burgerscho len met 5-jarigen cursus. De gestrande „Shonga». Zaterdagmorgen zijn bij gunstig weder opnieuw pogingen gedaan om de beman ning van het stoomschip „Shonga» te - redden Deze pogingen werden thans ge lukkig met succes bekroond. De motor reddingsboot „Corus Rijkers» en de red dingboot uit Wijk aan Zee waren reels vroeg bij het gestrande schip. De red dingspogingen leverden geen moeilijkheden op. De „Dorus Rijkers» bracht 8 opvarenden mee, terwijl de andere opvarenden aan het Velser strand werden afgezet. De te iJmuiden aangebrachte zeelieden werden opgenomen in het „Koning Willemshuis" aldaar. Alle 40 opvarenden en 1 stowaway bevinden zic(i. in goede conditie, behalve de chefmachinist, die in zeer overspannen toestand is. Toen zij aankwamen, hieven zij een driewerf hoera op de redders aan Omtrent de redding van de bemanning van de „Shonga» werd nog nader gemeld De motorreddingboot „Dorus Rijkers» kwam Vrijdagnacht ongeveer 8 uur van Den Helder te IJmuiden binnen. Om streeks kwart over 5 is de „Dorus Rijkers" uitgevaren en reeds na 1 uur was het vaartuig bij het voorschip van de „ShoDga», dat nog steeds op het strand zit, aange komen. Ook de reddingboot uit IJmuiden was uitgevaren, doch had door de zware deining veel moeilijkheden te overwinnen doch men slaagde. Spoedig daarna was ook deze boot het schip genaderd. De bemanning van de „Shonga» ging daarop over in de beide reddingbooten, n.l. 83 op de „Doms Rijkers* en 8 op de red dingboot van IJmuiden. Bij het overboord springen is de eerste machinist gevallen en liep verwondingen op aan de beenen, die naar wij vernemen gelukkig niet van ernstigen aard zijn. Daarna werd de terug tocht aanvaard en arriveerde men om 7.10 aan den steiger te IJmuiden. Daar hebben wij een onderhoud gehad met den gezagvoerder van de „Shonga», den heer Lvgrershag. Hij deelde mede dat het schip, onmiddellijk nadat het buiten de pieren van IJmuiden gekomen waB, door een hevigen golfslag opgenomen werd en teruggeslagen en kwam zoodoende in de branding terecht. De geheele be manning, die het breken van het schip had zien aankomen, stond op het moment dat het schip brak, bij de brug, zoodat er gelukkig niemand op het achterschip is gebleven. Daar het achterschip weg sloeg, was men van alle eten en drinken verstoken, zoodat de bemanning sinds gisterenmorgen niets meer had gegeten Toch maakten zij een tamelijk rustigen nacht door. Allen waren gedurende den nacht in het kaartenhuis en stuurhuis De redders hadden in hun reddingbooten scheepsbeschuit en melk meegenomen waarvoor de schipbreukelingen, die daar mede hun eersten honger konden stillen, zeer dankbaar waren. De kapitein sprak vervolgens zijn groote bewondering uit over het reddingswerk dat door de mannen van de „Dorus Rijkers" en die van de reddingboot nit IJmuiden was verricht. Voorts sprak hij woorden van lof aan de Katwijkers en Wijk aan Zeeërs, die on danks het vliegende stormweer, nog ge tracht hadden het schip met een redding boot te bereiken. In het „Koning Willemshnis» werden allen goed verzorgd en nadat zij wat ge rust hadden en opgefrischt waren, gingen zij naar Amsterdam. Motorrijder gedood. De 22—jarige Hendrik Kalfsterman, wonende'1 te Holten reed gistermiddag met een vriend op den motor in de richting Kijssen. Halverwege laatstgenoemde gemeente vloog het motorrijwiel in volle vaart tegen een boom. De heer Kalfsterman werd tegen den grond geslingerd en was onmiddellijk dood. De duorijder, de heer Wansink werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Zijn toestand was van dien aard, dat de doctoren vervoer naar het zieken huis niet durfden adviseeren. Jeugdige straatroover. Reeds verschillende malen is in den laatsten tijd te Heerlen aan dames, vooral ouderen, door een onbekend individu haar handtaschje ontroofd. Gistermorgen werd aan mevr. v. d. E. toen zij uit de kerk kwam, op een be trekkelijk drukken weg door een jongen van ca. 18 jaar, die haar reeds een tijdje gevolgd had, haar tasehje plolselingontrukt Op het geschreeuw der dame werd de dief door een dame per rijwiel nagezet. De jongen gooide het tasehje weg, wat de juffrouw er toe bracht de achtervolging op te geven. Het bleek echter, dat de jongen onder het loopen een portemonnai tnet ca. 15 gulden inhoud uit het tasehje gehaald had. Hoewel de politie alle toegangswegen tot de stad afzette, is de straatroover voor de zooveelste maal ontkomen. De Rijksmiddelen. Het eerste overzicht van de rijksmid delen in dit jaar, vertoont nogal aanmer kelijke verschillen tegenover een jaar ge leden. In Januari heeft de opbrengst van het personeel f 8.037.50U bedragenof f 641.800 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar, terwijl de inkomstenbelasting een bate opleverde van f 9.226.400 of f 860.000 meer dan in Januari 1927. Een merkwaardig verschil, zoowel in raming als in opbreDgst, vindt men bij de rijwielbelasting. Een jaar geleden werd de bate voor 1927 op f6 250.000 ge raamd, thans komt de raming met niet meer dan f 625.000 op den staat voor. In het geheel is de opbrengst uit de gewone bronnen ad f 48.509.400 f 814.735 kleiner geweest. Neemt men de opgaat van een jaar geleden ter hand dan blijkt het nadeelige verschil echter heel wat omvangrijker. In werkelijkneid toch heeft de ontvangst in Januari 1927 niet f43.824 000, maar f46,772.300 bedragen. Er ontstaat hier eenige verwarring door de rijwielbelasting, waarvan nu, zooals gezegd, 10 pCt. ten bate van de gewone inkomsten worden gebracht, een jaar ge leden echter, op den middelstaat nog de volle 100 pCt. werd verantwoord. De zegelrechten brachten f 245.000 minder op, het registratierecht f 257.000 minder (v.j. hadden zij bijzonder ruim gevloeid); gedistilleerd f291.500 minder en vermogensbelasting f 188.000 minder Daarentegen waren er, behalve de stij gingen bij personeel en inkomstenbelas ting, o.a. vermeerderingen van f 248.000 van de grondbelasting, f 326.800 bij dividend-, en tantièmebeiasting, een accres van niet minder dan f798 000 bij de invoerrechten en een ongeveer daaraan evenredige stijging van f42.700 bij de statistiek. Voor suiker is een toeneming op te merken van f 495.700, tabak f291.000 en geslacht f 108.000. De inkomsten ten bate van het leeningfonds zijn f 1.281.000 kleiner geweest, in hoofd zaak door het vervallen van de 25 pCt opcenten van de inkomstenbelasting voor 1927/28. Het Moerdijksche veer. Met ingang van Maandag 20 Februari is de eerste afvaart van het Moerdijksche veer om 7 uur van Moerdijk en de eerste afvaart van Willemsdorp 7 u. 30de laatste dienst 's avonds van Willemsdorp om 8 u. 80 en de laatste dienst van Moerdijk om 8 uur. V e r w a a rlOozing van een kind. Naar aanleiding van klachten over kinderverwaarloozing te Landsmeer heef' de burgemeester dier gemeente in een gezin van een vissoher door den veld wachter en den gemeente arts een onder zoek doen instellen. Daarbij bleek, dat een jongetje van vijf jaar in zeer verwaarloosden toestand ver keerde, zoodat reiniging door de wijk verpleegster noodig was. De burgemeester heeft het geval ter kennis van den Voogdijraad gebracht. Inbraak. Vrijdagavond is bij de zusters A. H op de Heerengracht te Den Haag ruim 2000 gulden gestolen. De familie heeft op een bovenhuis een groote modezaak. Terwijl men in de voor kamer op de eerste verdieping aan tafel was, is een dief aan het werk geweest, op de tweede verdieping voor Daar staat een bureau waar het geld in wordt geborgen. Het is opengebroken en uit een geldkistje is ruim 2000 gulden aan contanten en eenige effecten gestolen. Niemand heeft eeuig vermoeden hoe de dief zich toegang heeft verschaft. Men heeft reeds diverse mogelijkheden nagegaan maar geen enkele heeft tot een aanvaardbaar resultaat geleid. Jammer genoeg heeft de familie den boel nie: onaangetast gelaten, toen het misdrijf ontdekt werd Een onbekende kan het moeilijk zijn geweest. Verkeerde Propaganda.. De vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Baarn's bloei» verspreidt, in verband met de aanstaande Olympische spelen te Amsterdam, overal in België eentalig Fransche circulaires, vergezeld van een alleen in dezelfde taal gestelden brief van „le maire de Baarn», waarbij de vreemdelingen, die het voornemen hebben de Nederlandsche hoofdstad te be zoeken, opgewekt worden ook Baarn aan te doen. Jn Vlaamsche kringen heeft dit negeeren van de taal der meerderheid van de Belgische en van de Nederlandsche be volking door „Baarn's bloei* en den burge meester dezer plaats, heel wat ontsiemming gewekt, schrijft de Nieuwe Rotterd. Crt en zoo is bedoelde circulaire o.m. door den voorzitter van den 70.000 leden tellenden Vlaamsehen toeristenbond, dr. ir. Stan Leurs, hoogleeraar aan de uni versiteit te Gent, teruggezonden met het verzoek om voortaan van dergelijke in slecht Fransch gestelde circulaires nit Nederland verschoond te blijven. De Indonesische studenten Den vier Indonesischen studenten, die thans gedetineerd zijn, Mohammat Hatta, Raden Mas Abdoel Madjid Djojo Adinin grat, Mr. Raden Ali Sastra Amidjojo en Mohammat Nazir Datoek Pomontjak, die 8 Maart voor de rechtbank te Den Haag terecht zullen staan, wordt in de tegen hen uitgebrachte dagvaarding ten laste gelegd dat zij opzettelijk bij geschrifte in het openbaar tot gewelddadig optreden tegen het Nederlandseh openbaar gezag hebben opgeruid door als bestuursleden van de vereeniging „Perhimpoean Indo uesia» (Indonesische vereeniging, mede belast zijnde met de redactie van het door die vereeniging uitgegeven orgaan „Indo nesia Merdeka» (Indonesië Vrij) op te nemen, althans te doen opnemen, artikelen, waarvan de inhond en strekking geheel althans gedeeltelijk, van opruienden aard waren. Als voorbeelden hiervan citeert de dagvaarding een aantaJ fragmenten eD zinsneden van artikelen uit de aflevering MaartApril 1927 van genoemd tijd schrift. In een dier artikelen komt o.m de volgende zinsnede voor„Ons volk kent slechts de gewapende daad als aan klacht tegen den vreemden geweldenaar. Ren verzetmiddel dat nimmer uitblijft en dat van tijd tot tijd door het volk wordt gehanteerd in iedere koloniale maat schappij". In een ander artikel heet het„Het Indonesische volk kent slechts den ware verdediging, nl. zijn verdediging als aan gerande en overweldigde natie, de verde diging der gewapende revolutie tegenover de Nederlandsche overheersching». Weer in een ander artikel wordt ge zegd„Wanneer ook vanuit N.-Guinea de vaan der revolutie zal wapperen, dan zullen wij als de laatste lachers ook het beste lachen. Moge de Hollandsche over heersching steeds bruter en bruter worden, de afrekening zal des te spoediger en grondiger plaats hebben». Vanwege den Officier van Justitie, mr. J. A. Rykens, zijn in deze zaak als tuigen gedagvaard de heeren L. Gerritsen, drukker, Han Tjauw Kie, student, en dr Tan Sin Hok, ingenieur, allen wonende te 's Gravenhage, en als deskundige Henri Koot, referendaris aan het departement van Buitenlandsche Zaken, De bankroof te Amsterdam De politie te Amsterdam heeft een spoor van den dader gevonden, die een bank looper op den Singel dezer dagen heeft beroofd. De vermoedelijke dader is de £6-jarige H. N. Met een vriend, P. V. geheeten, had hij een auto gehuurd en met een zuster van deze V. is men naar Utrecht gegaan, waar veel geld werd uit gegeven. Van Utrecht ging men naar Den Haag en Rotterdam, waar de auto in beslag werd genomen. Oe zuster van V. is daarop naar Amsterdam vertrokken, waar zij gearresteerd werd. De beide man nen zijn vermoedelijk naar Antwerpen ge vlucht, waar de schoonvader van V. woont. Nader wordt gemeld Door de politie te Utrecht is Zaterdag middag aldaar aangehouden de 26-jarige H. N. Kikkert, die verdacht wordt den 78 jarigen looper van de firma Matthes en Co. op de Singel te Amsterdam van zijn tasch met f 85.000 te hebben be roofd. Zaterdagavond is hij te Amsterdam aangekomen en overgebracht naar het bureau Singel Bij fouilleering bleek, dat hij zoo on geveer geen geld meer bij zich had. Het vermoeden is nu, dat zijn medeplichtige Veldhnyzen, die nog niet is aangehouden, in het bezit zal zijn van het overgebleven geld, Het Russische huwelijks- recht. De boeren klagen over de gevolgen van het nienwe huwelijksrecht, dat de sovjet- regeering heeft ingevoerd. Zooals bekend, is het trouwen en het scheiden terugge bracht tot zeer eenvoudige formaliteiten, die weinig tijd eischen en niets kosten. n kan zelfs gehuwd en gescheiden worden zonder dat men het zelf weet, Tegelijkertijd heeft de bolsjewistische wet gever het oude Russische recht afgeschaft, o a, ook het oude Russische principe, dat elke echtgenoot slechts over datgene be schikken kan, wat door hem (of haar) in gebracht of tijdens het huwelijk verwor ven werd. L)e sovjet-wetgever heeft in Rusland het principe van gemeenschap van goederen in het huwelijk ingevoerd De gevolgen hiervan zijn, dat de recht banken overstelpt worden met processen en dat de deur wijd geopend werd voor chantage, Hoe vreemd het ook moge schij nen, het zijn de vrouwen die chantage plegen, hoofdzakelijk de boerenvrouwen. In de „Bjednoto", het communistische blad voor de boeren, vinden wij een be schrijving van wat de „zags-bruidjes (zags is verkorte benaming van den bur gelijken stand), een nieuw begrip, dat nu in Rusland ontstaan is, op het platteland uithalen. Het komt vaak voor, aldus de „Biednota», dat een meisje na de regis- stratie van haar huwelijk bij de Zags een paar maanden bij het nieuwe gezin woont ^de jonggehuwden blijven op het platte land in Rnsland bij de ouders van den inan wonen) en daarna naar haar vader vertrekt. Zij begeeft zich daarna naar de autoriteiten en verzoekt haar het haar „toekomende" gedeelte van de bezittingen van haar man toe te wijzen. De overheid moet de wet naleven en zij legt beslag op de have, die het gezin van den man gedurende tientallen jaren heeft verzameld, om aan de verordering van het „zags- brnidje* te voldoen. Als gehuwde vrouw heeft zij volgens de sovjet wetgeving recht op een gelijk deel van de have als de overige leden van het gezin. Het komt zelfs voor, dat de hut, de eenige have van den man, afgebroken wordt om na verkoop van het hout het >zags bruidje het haar „toekomende gedeelte" te kunnen betalen. Zoodra zulk een vrouwtje dat gedeelte van de have verworven heeft laat zij zich scheiden en huwt met een anderen man, dien zij op dezelfde wijze behandelt als haar eersten man. Op deze wijze kan een vrouwtje in een korten tijd verschillende boerenhuishou dingen totaal ruineeren. De overheid staat machteloos tegenover deze uitwassen van een wet die geen rekening houdt met de Rnssische toestanden. Te groote moederliefde. Ongeveer vijf weke ngeleden werd in den Berlijnsehen Dierentuin een orang oetan geboren. Het was de eerste maal dat een oran oetan in gevangenschap ter wereld kwam. Het dier is thans gestor ven omdat de moeder het klaarblijkelijk al le lief had, en het te sterk aan haar hart drukte. Hierbij waren verschillende ribben van het aapje gebroken. Met in. gedrukte borstkas vond men het dood in zijn bedje. Een nieuwe r ij kaard. Het kleine Fransche stadje Longwy bij Arlon staat op stelten nu er is bekend geworden, dat een mijnwerker, Scarponi geheeten, honder millioen lire heeft geërfd van een oom, ditmaal niet in Amerika, maar in Italië overleden. Honderd millioen lire! Zelfs bij den huidigen koers van de Italiaansche munt is dit een niet onbe langrijk fortuin j geen wonder dan ook, dat het nieuwtje zich als een loopenc1 vuur door het plaatsje verspreidde. Wij kunnen er niet voor instaan dat het be drag van honderd millioen precies juist is als het over erfenissen gaat wordt er zoo licht overdreven. Maar wel schijnt het waar te zijn, dat de rijke mijnwerker nn met verzoeken van alle kanten om alles en nog wat wordt overstelpt. Hij moet reeds bijna tweehonderd schriftelijke huwelijksaanzoeken hebben ontvangen, voorstellen om in financieele ondernemin gen te treden, ongetwijfeld ingegeven door de door Alexandre Dumas uitgesproken gedachte, dat „zaken" altijd „het geld van anderen" zijn. Het aantal verzoeken om financieele hulp moet ontelbaar zijn De nieuwe rijkaard schijnt ondertusschen onder dit alles nog al kalm te blijven, INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De jeugd en het verkeer. Het Bestuur der Vrijwillige Verkeers- [nspectie in Zeeland richt de volgende oproep aan ouders en onderwijzers der Zeeuwsche Jeugd De dagen beginnen gelukkig weer te lengen, en daarmede krijgt de schooljeugd weer gelegenheid, om na de schooltijd buiten zijne ontspanning te zoeken. Is het wonder, dat hunne levenskracht zich moet uiten, nadat zij den heelen langen winter zaten opgesloten Een deel van hen uit zich echter op een wijze, welke gevaar kan opleveren voor leven, lichaam en bezit van anderen, en wel door het gooien van allerlei voor werpen, het in het wilde schieten met pijl en boog enz, enz. Als een auto passeert ontwaakt in velen van hen het jagersinstinct en deze voort rijdende auto wordt dan het doelwit van hunne krachtuitingen. De jeugd snapt niet met welk een kracht zulk een geworpen voorwerp de inzittenden of de auto moet treffen, door de snelheid van den auto, en aan welke gevaren de inzittenden worden blootge steld. Hetzij zij zelve getroffen worden, hetzij zij gewond worden door gebroken is. Het is de plicht van Ouders en Op voeders hunne pupillen te wijzen op de gevaren, die de kinderen in hunne on welend en onnadenkendheid door hun gooien en schieten kunnen veroorzaken. Het Bestuur van de V.V.l.Z doet dan ook een dringend en vriendelijk beroep op hen om medewerking in deze. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Catharina Johanna d.v. Jo hannes Jacobus Liplijn en Kriii-a Cooman; Johanna Catharina d.v. Petrus Jozef Luijk en Elizabeth Johanna Cornelia van Sprundel; Leendert z.v. Cornells Visser en Maria Harinck: Francina Neeltje d.v. Cornells Oele en Johanna Klazina van de Schraaf. LICHT OP. Dinsdag 21 Februari 5.51 uur Woensdag 22 Februari 5.53 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 776.8 te Carl- stadt. Laagste barometerstand 768.6 te Isafjord. De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: zwakke veranderlijke, Later zwakke wind uit Z. richtingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, om het vries punt des nachts, overdag iets zachter. - MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 20 Febr. 1928 Vlasaanvoer18500 Groningen f 1,50 af 1,90, 1500 wit f 1,10 a f 1,40, 7300 geel f 1,50 af 1,90, 20105 Blauw f 1,25 a f 1,90, 4150 Dauwroot f 1,a f 1,35. AardappelenZeeuwsche eigenheimers f5,75 a f6,blauwe f4,50 a f 5,75, bonten f 4,80 a f 5,80. Ajuinaanvoer tamelijk. Groote zomerajuin f 6,50 a f 7, Kleine ajuin f 4,a f 0,Pootajuin f 0,Maltha f 0,f 0,Zaai f 0,a f0,sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f0,a f 0,beste f 0,a f 0,prima f 0, f 0,per 100 K.G. Granen buitenlandsche, vast. Meel f 18,25 a f Mais mixed f 0, a f 0,Haver f 12,40 a f 0,gMais Laplata f 227. Binnenlandschej Tarwe f 10,50 a f 14,20 Gerst Chevalier 12,50 a 13,25 Haver 10,75 a 11,50 Erwten 18,a 28,50 Schokkers 20,a 33, Brnineboonen a Maanzaad 83,a 85, Karwijzaad 35,a 87, Koolzaad 28,a 24, Mosterdzaad (geel) 24,a 25, Kanariezaad a Lijnzaad (voer) 18,a 19, Lijnzaad (zaai) 24,a 25, Boekweit 18,a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1004, eerste kwaliteit f 0,65 a f 0,66 tweede f 0,60 a f 0,63 a derde f 0,54 a f 0,58zouters f 0,a f0,export f 0,52 a f 0,59. Handel goed. ADVERTENTIËN. GEVRAAGD. Bankgebouw Noordstr. Middelburg.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3