RUITENBOER N\ as. Maandag 20 Februari 1928 IIS6 Jaargang. Buitenland Rechtszaken. ProvincienieuWs MIJNHARDT'S j tabletten |verstopping ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, Buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Gaesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf AGVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15. cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Paschen in Engeland. In het Engelsche Lagerhuis is door eenige conservatieven een eigenaardig in: tjatief wetsontwerp ingediend, n.l. om Paschen voortaan te vieren op den eersten Zondag na den tweeden Zaterdag in April. Dit zou de speling tusschen den vroegstem en laatsten datum die thans 35 dagen bedraagt, terugbrengen tot den tijd fas- schen 9 en 16 April. Sir Henry Slesser bestreed het voorstel evenals lord Cecil, op grond van zijn meening dat eerst over eenstemming met andere landen en de diverse kerkgenootschappen moest ver kregen worden. Minister Joynson Hicks verklaarde per soonlijk een voorstander be zijn, maar hij wilde de zaak aan de beslissing van 'het Huis overlaten. Nadat de voorstellers ver klaard hadden, dat bun voorstel slechts bedoelde de zaak warm te houden, en den Volkenbond en de kerkgenootschap pen aan de urgentie te herinneren, en dat bet ontwerp, bij aanneming niet zou be hoeven te worden ingevoerd zonder toe stemming van het Parlement, trok Sir Henry Slesser zijn motie van verwerping in en werd meteen tot de tweede lezing overgegaan. De tweede lezing werd daarop aan genomen. Door een conservatief lid is er nog op gewezen, dat voor de Paaschdagen zooals zij nu vallen, na een volle maan, meer kans is op mooi weer, wat hij met allerlei meteorologische statistieken aantoonde. Doch steekhoudend wend dit argument niet geacht. Men voelde meer voor het motief, dat de Interna tionale Kamer van Koophandel, en de betreffende Volkenbondscommissie en de spoorweg-autoriteiten van het belang van den maatregel overtuigd zijn. De crisis vertraagd. De negeeringscrisis in Duitschland is voorloopig van de baan. Zaterdag heeft de rijksregeering aan de partijen een nood- programma voorgelegd, teneinde de loo- pende begrooting te kunnen afwikkelen. Zij zal na afwikkeling van het programma en vanzelfsprekend ook bij zijn mis lukking den Rijkspresident verzoeken den Rijksdag te ontbinden. Harerzijds zal de Rijksregeering maatregelen treffen om op zijn laatst in de tweede helft van Mei nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. De Rijkspresident heeft aan de Rijks regeering laten weten, dat hij met haar een beslissende beteekemis toekent aan de uitvoering van het noodprogramma en dat hij den termijn voor ontbinding van den Rijksdag dn overleg met de Rijksregeering zal vaststellen. Zonder licht. De Kantonrechter te Middelburg heeft P. C. v. M. uit 's Heer Arendskerke wegens het rijden met een rijwuel zonder Licht, veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. 59 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. En nu zij gekomen was, was het al leen, om zoo onbarmhartig te pletter ge slagen te worden. Wat had zij met liefde te maken liefde bovendien van een man, die haar slechts den vurigen hartstocht van een wilde aan kon bieden, een man, voor wien alles in haar instinctmatig 'te rugdeinsde, een man, die spotte met hei lige dingen en alle hinderpalen der con ventie omver wierp met een cynisme, dat alle tegenspraak het zwijgen oplegde. Wat ja wat inderdaad had zij met lief- 1de te maken? Zij had een rein leven geleid. Lang geledien had zij de vuren van haar jeugd zonder aarzelen gedoofd. Zij had in de woestijn geleefd en daarvan haar tehuis gemaakt. Was het haar schuld, dat die vuren weer opnieuw ontbrand waren? Was het haar schuld, dat die woestijn plotse ling een oase geworden was? Kon zij daar verantwoordelijk voor gesteld wor De groot e suikersmokkel. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 52- jaragen verificateur sectiechef der Invoer rechten en Accijnzen W. P. J. B. en den 46-jarigen cargadoor N. S., die betrok ken zijn geweest in de bekende smokkd- affaire van suiker, die van België naar Holland vervoerd werd onder een h veevoeder. De rechtbank veroordeelde B. wegens valschheid in geschrifte tot 2 jaar ge vangenisstraf en S. wegenis omkooping van een ambtenaar tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De eisch was resp. 4 en 3 jaar. Oplichter aangehouden. Door de politie le Middelburg is aan gehouden en Zaterdag aan de Justitie voorgeleid de koopman A. I. P. O., al daar, verdacht van oplichting door het in onderpand geven van wissels, die val- schelijk opgemaakt bleken te zijn en dus niet inbaar en dit tot een bedrag van enkele duizenden guldens. De brugbouw te Tholen. Bij de werken voor het maken van de brug over de Eendracht, die het eiland Tholen met den vasten wal van Noord- Brabant zal verbinden, ondervindt men nogal eens stagnatie. Thans is door den storm de damwand doorgebroken van den heiput aan de zijde van Tholen en is die put onder water geloopen. Het is niet te zeggen wanneer met heien kan wor den voortgegaan. Vrijwilligs Verkeers-Jnspecie Blijkens het verslag van de verrichtin gen van de Vrijwillige Verkeers Inspectie in Zeeland over 1927, werden in de af- deeling Zuid-Beveland, Tholen, en Wal cheren gehouden 137 ritten. Dit aantal was voor Zeeuwsch-Vlaanderen Weste lijk deel 78 en voor idem Oostelijk deel 90, terwijl het voor Schouwen en Duive- land 23 bedroeg. Over geheel Zeeland dus 328. Op 1 J-anuari 1928 bedroeg het aantal leden van de afdeelimg Zuid-Beveland, Tholen en Walcheren 65. Het Zeeuwsche mosselbedrijf. Men meldt aan de ,,N. R. Crt.": De eendracht in optreden door de leden van den Bond van Zeeuwsche mosselkwee kers heeft een gevoeligen knak gekregen door het zoogenaamde vrijgeven in den handel, waardoor de Zeeuwsche mossel producenten onmiddellijk gevoelig in de beurs worden gestraft, want algemeen luidt het, dat de prijzen bijna gehalveerd zijn. Mossels, die nog per ton tot f 1,75 gol den, zijn thans verkocht voor f 1,Er valt niet veel aan toe te voegen. De vrees, dat die eenheid in optreden niet zoo van langen duur zou zijn, is al spoe dig bewaarheid geworden en bevestigt oude vermeldingen van Zeeuwsche mos sel visschers, toen nog heel andere toe standen op visscberijgebied heerschten en de reglementen en verordeningen nog an ders luidden, dat de concurrentiestrijd niet zelden aanleiding gaf tot botsingen tus- den, zij, die in blindheid rondgetast had tot het wonder ook haar aangeraakt, ook haar oogen geopend had? Zij huiverde. Waarom werd haar geen reddende hand toegestoken, om haar te bevrijden uit dien doolhof van ellende? Zij zag weer den stillen tuin slapende in het maanlicht voor zich liggen en had een gevoel, alsof God heel ver moest zijn. Zij was zoo akelig alleen. Plotseling kreeg zij een aandrift om naar buiten in die bedauwde stilte te gaan; zij gehoorzaamde, maar nauwelijks wetend wat zij deed. Als een spook bewoog zij zich over het zilveren gras. Het was, alsof een stem haar geroepen had haar de seringen met hun last van geurende bloesem, waarin de lijster zijn lied van verrukking uitgezonden', waar zij die eerste verschrikkelijke liefdesproef doorstaan had. Zij kwam bij de bank, waar zij dien middag gezeten had. Geen blaadje be woog zich. Het nachtegalenlied klonk ver weg in de verte. ,De middernachtsvrede lag als een lijkwade over alle dingen. Doch plotseling doorrilde haar een angst, die iedere zenuw in haar trillen deed. Zij wist hoe zou zij niet hebben kun nen zeggen dat zij niet langer al leen was. Zij stond roerloos-tril, maar het Bop- J tegen Doos 6Oef Bij Apofh.en Drogisten. schcn de belanghebbende visschers onder ling, d.w.z. dat van dien ouden geest in het eigenaardig visschers volkje is blijven voortleven. Jiammer, dat het werk van belangstellende voormannen, die feitelijk buiten het bedrijf staan, op zoo wreede wijze weer in duigen is gegooid. Er is vóór die oprichting van den Bond voor speld dat, als er geen verandering kwam, het Zeeuwsche mosselbedrijf in het doode teeken zou komen te staan, en nu zullen de leden zelf veroorzaken, dat opnieuw de grondslag voor die vrees is Polders in W.-Zeeawsch-Vlaanderen. Uitgaande van de Vereeiniging van Oudileierlingen van landbouw-winiercursus- sen is een beweging gaande, om te trach ten de verschillende polders en poldertjes in West Zeeuwsch-Vlaanideien tot één wa terschap te vereenigen. De aanleidend© oorzaak daartoe is de bijzonder hooge regenval van 1927, die de lager gelegein deelen langen tijd onder water zette. Na dat eerst in besloten vergadering de kwes tie was behandeld, werd besloten, de verschillende polderbesturen tot medewer king uit te noodigen. De opkomst was tamelijk groot. Zooals het meestal gaat in vereeni gingen, wordt elke gelegenheid aangegrepen om persoonlijke grieven tegen een bestuur naar voren te brengen. Het was daarom van de leiding der vergade ring goed gezien, om niet in bespreking te geven de verschillende plaatselijke ge breken. Daardoor kreeg echter bet ver loop der vergadering een min of meer gedwongen karakter: het is moeilijk, al leen een kwestie in hoofdlijnen te bezien en te bespreken. Het resultaat der verga dering was dan ook eigenlijk nihil. De samenkomst met de dijkgraven leverde ook niet veel op. Ieder hield vast aan wat voor zijn polder het goedkoopste is. Bovendien, als de beweging tot tast baar resultaat zou voeren, was men geen koning meer in eigen landje. Toch is een commissie aangewezen ter bestudeering van het plan. De vereeni- ging hoopt dan ook die zaak aan hiet rol len te houden tot te zijner tijd de gelegen heid zal komen, dat de hulp van over heidswege kan worden ingeroepen. Het vervolgonderwijs in Zeeland. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De besturen van Nutsdepartementen, nf- deelingen van volksonderwijs, oudiercom- missies e.d., die zich het lot van het vervolgonderwijs hadden aangetrokken, na de opheffing in 1923 in zoo goed als alle Zeeuwsche gemeenten, worden de laat ste dagen wel wat kriebelig. Zooals in dertijd werd gemeld, hebben Ged. Sta ten van Zeeland dit onderwijs met ingang van 1928 den genadestoot gegeven, door alle gemeen lebegrootingen, waarop sub sidies voor deze vereenigingen waren uit getrokken om het z.g.n. buitenwettelijk on pen van haar hart dreunde aan één stuk door in haar oonen als het roffelen van een trom. Onmiddellijk kwam zij tot de overwinning, dat een' innerlijke aandrift haar hierheen gebracht had. Zij had ge hoorzaamd aan een stem, die haar riep. Lang stond zij roerloos, nauwelijks adem halend, niet omkijken durvend. Toen zij echter langzamerhand haar krachten voelde terugkeeren, deed zij een paar stap pen in de richting van de bank onder de sering, en riep, terwijl zij haar hand op de leuning legde: „Nap!" Als een schim gleed hij achter haar. Langzaam draaide zij zich om en keek hem aan. Hij was nog in rijkostuum. 'Zij hoorde weer het zachte rinkelen van zijne spo ren. Nu scheen het maanlicht op hem neer, gaf hem iets vreemds, iets niet bij elkaar passends; het verbaasde haar, dat zij dat vroeger niet opgemerkt had. Het woeste, donkere gezicht met de harts tochtelijk gloeiende oogen en wreeden mond, kwam haar nu zoo onbekend voor, hoewel zij het allemaal zoo goed leende. In haar fantasie kleedde zij hem met de deken en sandalen van Capper's zon derling verhaal, en zij werd bang. Zij wist niet hoe de stilte te verbre ken. Hftar hart sprong en klopte als derwijs tie doen geven, terug te zenden ter wijziging. In 60 van de 100 Zeeuw sche gemeenten werd dit buitenwettelijk vervolgonderwijs gegeven, die zich nage noeg alle haastten bedoelde gelden te schrappen, wat gelijk stond met opheffing van dit onderwijs. Slechts enkele gemeen ten, als Kloetinge, Kruinimgen en Wemel- dinge voerden weer het wettelijk vervolg onderwijs in. De gemeente Clinge ging evenwel in hooger beroep en is thans zooals reeds in dit blad is gemeld door de Kroon in het gelijk gesteld, omdat liet alleen de bedoeling van den minister is te ver bieden gemeentelijke gelden toe te staan voor cursussen, waarop andere dan door de wet verplichte vakken worden onder wezen. Maar dit was op misschien geen enkele der bedoelde cursussen het geval. Deze uitspraak treft te meer, daar G. S. uitdrukkelijk schreven: „Aan de betrok ken gemeenteraden wordt in overweging gegeven, de hier bedoelde posten van de begrooting af te voeren. Een besluit tot handhaving zou slechts aanleiding geven tot een meer of minder langdurige admi nistratieve procedure, zonder dat ver wacht mag worden, dat de zienswijze van dien raad bij de Kroon instemming zal vinden". En vóór deze uitspraak bekend was. bad men zich al verwonderd over die hou ding van G. S. zelf. St. Maartensdijk, dat van gemeente wege ook een cursus voor buitenwettelijk onderwijs gaf, was niet zoo vlug geweest met de schrapping van de gelden, bad zich nogmaals met een adres tot G. Staten gewend en ontving bericht, dat genoemd college geen bezwaar zou maken tegen het geven van subsidie aan de oudercom missie om dit onderwijs te doen geven. En dan te- moeten denken, dat als G. S. twee maanden geleden daartegen geen be zwaar gemaakt haddien, bet vervolgonder wijs niet zou zijn afgeschaft in het o'ver- overgroote deel van de 60 bovenbedoelde gemeenten. De vraag komt onwillekeurig naar bo ven of ,G. S., die in hun correspondentie met den minister zoozeer overtuigd ble ken van „die zegenrijke gevolgen van dit buitenwettelijk vervolgonderwijs voor hun gewest", dan toch niet wat al te voort varend zijn geweest. Thans is het kwaad geschied. De enkele uitzonderingen daar gelaten, kan men wel zeggen: „In Zeeland bestaat geen vervolgonderwijs meer". Men denke nu niet, dat dit nu tegen, bet vol gende seizoen weer gauw genoeg in orde gemaakt kan worden. Vele gemeentebe sturen toch waren maar al te happig die gelden te schrappen. Zoo diep zit bij de meeste de zorg voor dit ondierwijs nog niet. Maar in 1923 weigerden G. S. eenvoudig liet besluit om het vervolgonderwijs op te' beffen, goed te keuren, als er niet wat anders voor in de plaats kwam. Om toen van het „dure" vervolgonderwijs af te komen, was men wel bereid wat subsidie aan een of andere vereenigimg te geven. Nu hebben G. S. evenwel niet meer zoon stok achter de deur staan. Colijnsplaat. Donderdagavond hield de werkliedenvereeniging „Uit het Volk Voor bet Volk" alhier in café „Dorp- zicht" een algemeene vergadering. Deze droeg een feestelijk karakter, een wild dier in de kooi. (.jWaarom ben je 'bier?" vroeg zij, en zij voelde, dat baar stem beefde. Onmiddellijk antwoordde hij haar met een zekere norschheid: „Ik wil wetein, wat Capper tegen je gezegd heeft." Bijna als was zij zich van een misdaad bewust, sprong zij op. Haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen. „Je kunt het me gerust zeggien. Vroeg of kat kom ik er toch achter". Met alk macht bedwong zij haar op winding. „Dan moet het maar later zijn", zeide zij koeltjes. „Nu kan ik hier niet met je blijven praten". „Waarom niet?" Wanhopig keek zij hem aan, haar hart hamerde nog. Den schrik van Capper's onthulling was zij nog niet te boven. Hij was te gauw gekomen. „Nap", zeide zij, „ik verzoek je dringend heen te gaan In plaats hiervan kwam hij nog dich ter bij haar staan; zij zag, dat zijn ge zicht ernstig stond. Hij boog zich over haar heen en keek haar diep in de oogen. „Dus", zeide 'hij langzaam, „heeft hij je alles van me verteld? Zij boog haar hoofd. Het was nutte loos nog te trachten zich aan het nood lot te onttrekken. „Ik ben hem daarvoor buitengewoon dankbaar. Ik had graag, dat je het wist". wegens de herdenking van het 25-jarig be staan der vereenaging. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Tegenwoordig waren 104 leden en 11 donateurs. Bij den aan vang zongen 2 dames en 4 beeren een welkomstlied, waarna de voorzitter, de heer H. M. Haringman, het woord nam. De voorzitter zegt, dat, gelet op het groot© getal aanwezigen, duidelijk blijkt, dat het een goede gedachte van het be stuur was, dezen avond een feestelijk karakter te geven. Hij spreekt de hoop uit, dat meerdere herdenkingsavonden de zen feestavond mogen volgen, want de vereeniging heeft in de afgeloopen 25 jaar getoond in een behoefte te voorzien. Op 28 April 1903 werd „Uit het Volk Voor 'het Volk" opgericht met aanvan kelijk 35 leden. Dit aantal is thans ge stegen tot 140. Een ander bewijs van bloei is wel het totaal eigendom der ver eeniging, n.l. :ziekenfonds f 1113,25Vb steunfonds f 1086,45 Va en overlijdens- fonds f 388,26. Hoewel het jaar 1927 inzette met het eischen van groote offers wegens het heerschen van de griep (in het eerste kwartaal beliepen de uitgaven f611,60) gaf de eindrekening toch nog een goed slot aan van f56,65. Vervolgens gaf de voorzitter nog een kort overzicht van die geschiedenis der vereeniging, waar bij hij nog gelegenheid vond te wijzen op de weinige wijzigingen in het bestuur. De secretaris D. J. Anemaet was van de oprichting af bestuurslid, terwijl de heer J. Fortuin wegens een gebrek aan zijn oogen genoodzaakt was geweest als bestuurslid ontslag te nemen, na 24 jaar deze functie te hebben bekleed. De aftredende bestuursleden D. J. Anemaet, J. de Looff en J. van Hekke werden als zoodanig herkozen, terwijl de beer Th. J. J. Geelhoed herkozen werd als lid der commissie van toezicht. Tot afgevaardigden naar de vergadering van den Zeeuwschen Bond werden be noemd de heeren H. M. Haringman- en P. Janse, terwijl als plaatsvervangers wer den aangewezen de heeren D. J. Ane maet en Th. J. J. Geelhoed. Na afloop der huishoudelijke zaken kwam de feestviering. Door de zange ressen en zangers van het welkomstlied werd opgevoerd „Oude Toon", dramati sche schets in 2 bedrijven door J. Tolle naar. Tot slot volgden nog eenige voor drachten en cabaretliedjes. Heinkenszand. Vrijdagnamiddag kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter wensebt de leden en de ge meente op deze eerste vergadering in 1928 alle goeds toe, een wensch die wederkeerig door den heer van Iwaardien tot den voorzitter wordt geuit. De no tulen worden gelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd. De rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch wordt vastgesteld op een bedrag van f3355,36, met als aandeel dezer gemeen te van f268,76. De gemeeutebegrooting voor 1928 wordt gewijzigd in verband met de aanvraag van de vereeniging „Ei gen Erf" om een bedrag van f3550. tot het bouwen van een „plaatsje". Ver schillende verordeningen ondergingen eeni ge wijzigingen en werden nader vastge steld. Het kohier hondenbelasting over 1928 werd vastgesteld op een bedrag van f320,Na uitvoerige bespreking van Anne bleef zwijgen. Dan ging hij voort: „Ik was van plan het je zelf te vertellen. Ik was zelfs al eens begonnen het je te vertellen, maar toen heb je mie het belet. Het was dien avond op Baronmead weet je nog wel? Dien avond, dat je me wou helpen". Heel goed herinnerde zij zich nog dien avond zijn nauwelijks bedekte wan hoop, zijn bitteren spot tegen de ironie van het leven. Dat was dus de oorzaak ervan geweest. Een huivering van mede lijden doorvoer haar-. „Ja", zeide hij. „Ik wist, dat je mede lijden met me zoudt hebben. Medelijden is zoo ongeveer het goedkoopste artikel op de markt. Maar al zul je het nauwelijks kunnen gelooven ik wil je medelijden niet. Per slot van rekening is een man, wat hij van zichzelf maakt en kan 'het niet van veel belang zijn, waar hij vandaan komt in ieder ge val ten minste voor de vrouw, die hem lief heeft". i Hij sprak overmoedig en toch meende zij in zijn woorden iets smeekends te ontdekken. Zij staalde haar hart daarte gen, maar desniettemin trof het haar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1