RUITENBOER BIJVOEGSEL. GOESCHICOÜRANT ProVinciemeu\Vs Sport W etenscbappen. Rechtszaken. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1928 Juist behouden. Schipper J. Erasinus van Bireskens, wiais ©enigen tijd geleden met de „Br. 30' ©en open, houten vaartuig vam 11 M lengte, waarin een 15 P.K. Kromhout motor geplaatst is, ter hoogte van Os- tende, om een lading van ongeveer 3000 K.G. haring, welke hij tusschen Duinker ken en Calais had gevischt, ter markt te brengen, en werd in de ochtenduren door vliegend stormweer overvallen. Aanboord waren de schipper met zijn beide zoontjes en een jongen te O stemde thuisbehoorcn- de. Door de beweeglijkheid der lading, welke begon te schuiven, gaf Erasmus last zooveel mogelijk van de lading over boord te werpen. Het vaartuig nam ech ter zooveel buiswater over, dat de toe stand bedenkelijk werd, temeer nog daar de lenspomp door het schuiven der lading verstopt geraakte. Op lijfsbehoud be dacht, meende Erasmus daarom niet be ter te kunnen doen dan het vaartuig recht op het strand af te sturen. Zijn ©enige hoop was op den motor geves tigd, doch hij zag den toestand zóó kritiek in, dat hij zijn beide zoontjes er op voorbereidde, dat zij waarschijn lijk het land niet levend zouden bereiken. Intusschen had het vaartuig zooveel water overgenomen, dat er nog slechts 50 c.M, boord overbleef. Gelukkig echter hield de motor zich g oedofschoon er niets dan witte damp uit het pijpje van den uitlaait kwam, bLeef hij draaien. Meer en meer naderde het vaartuig het land, tot ten slot: twee achter elkaar aanrollende golven he scheepje op het strand wierpen en de ronddraaiende schroef zich in het zand woelde, waardoor de motor stepte. Schip per Erasmus kon met de zijnen, tot aan de lenden door het water gaande, het hoo- ger gelegen strand bereiken en was be houden. Den volgenden dag, nadat het weer ^kalmer was geworden en het water ge vallen, kon een en ander grondig worden schoongemaakt. Van de lading was nog slechts 50 K.G. aanwezig ©n had zich tusschen alle bewegende deelcn van den motor vastgezet. Het carter, waarin de krukas draait, bleek tot de helft met zeewater gevuld te zijn. Nadait een en an der vluchtig was schoongemaakt, kon het vaartuig spoedig van het strand worden afgebracht en kon de motor weer worden aangezet. Tomaten. Te Middelburg had Woensdag eene vergadering plaats van tomatenkweekers, Door den directeur der Veilingsvereem: ging Walcheren werden op deze vergade ring plannen ontwikkeld om een aparte veiling van tomaten te Kouden in het a. seizoen. Contact was gezocht met verschillende handelaren, die hun volle medewerking toezegden de tomaten te koopen, teneinde ze via Vlissingen naar Engeland te ver zenden. Een sorteermachine zal aan de veiling worden geplaatst, en na gesorteerd te zijn onder toezicht van het Uitvoer Con trole Bureau zullen de tomaten in z.g. eenmalige kisten worden verpakt. De voornaamste tomatenkweekers uit Walcheren en Zuid-Beveland waren ai 58 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Waarom spreekt u niet met Nap, als hij de hinderpaal is?" vroeg Anne. Gapper haalde zijn schouders op. „Die kan mo niet luchten, of zien en geen wonder. Ik heb hem te dikwijls de waar heid gezegd." Anne ging er niet verder op in. En Lu cas wil zich niet aan de operatie onder werpen?" „Dat is het duivelsche van het geval," barstte Capper uit. „Hij zou zich morgen aan den dag laten openeeren, als hij niet dacht onmisbaar te zijn voor die twee jonge welpen. Maar dat is niet alles. Hij heeft hulp noodig, Lady Carfax. Hij heeft een sterk iemand noodig om hem bij te staan. En ik geloof, dat u, alls u diaiti willdie, dat zoudt kunnen. U behoort tot de vrou wen, tot wie mannen zich wenden, als zij in! moeilijkheden 'zijn. Ik heb iu (nauwkeurig gadegeslagen. Ik weet het." Weer lachte Anne flauwtjes. „Dr. Cap per, heeft Lucas u omtrent mijn omstan digheden verteld?" Capper stak haar zijn hand toe. „Ja." vvezig en verklaarden zich éénparig be reid aan de plannen mede le werken. Op de eerstvolgen'e ledenvergadering zal getracht worden verplicht vei'en van tomaten in te vcere t. Hein'.enszaad. Woensdagavond hield de O. L. school alhier haar onder-avond. Buiten gewoente waren til van ouders opgekomen. De' burgemeester was mede tegenwoordig. De voorzitter der ouder commissie opende de vergadering en gaf de leiding aan het hoofd der O. L. school. Deze had de leerlingen der 2 hoogste klassen laten komen om aan de ouders te doen zien, wat de leerlingen prestee, den ern hoe het onderwijs wordt gegeven. Door alle aanwezige leerlingen, werd werk gemaakt, dat bestond uit lezen, re kenen en zingen. Na ongeveer ©en ander half uur met de kinderen te zijn bezig geweest, werden deze getracteeid. Na dat die kinderen het locaal hadden verla ten werd de vergadering voortgezet. No tulen werden gelezen en goedgekeurd. Tot leden der ouder-commissie werden her benoemd de heer J. de Mol en M. de Wilde. Bij de rondvraag werd gevraagd of het geen aanbeveling verdiende rap porten uit te geven. Het 'hoofd der school zag meer nadeel dan voordeel in het gi ven van een drie -maande] ij k s ch rappo.. en noemde eenige madeelen op aan het rapport verbonden. Een der ouders meen de dat de genoemde bezwaren niet op wegen tegen de voordeden ©n drong daar om aan op het geven van rapporten.. Het hoofd der school Let door stemming uit maken of de aanwezige ouders vóór of tegen rapporten waren. Met groole meer derheid van stemmen werd blijk gegeven dat geen prijs op rapporten werd. gesteld. Op een vraag of de schoolbibliotheek nog niet voor vernieuwing in aanmerking kwam werd meegedeeld, diat deze vanaf dit jaar geleidelijk zal worden vernieuwd. Kruiningen. Ten overstaan van No taris Verbist te Goes werd' Woensc u namiddag ten verzoeke van de erven Luijk te Vlake verkocht het koffiehuis met bij staande schuren en stal en weiland. Koo- per werd de heer L. Luijk te Rilland van perceel 1, 2 en 3 voor f15.025, van perceel 4 voor f115,van perceel 5 voor f85,samen f15.225,van perceel 6 de heer P. Knuijt te Hansweert voor f3471,van perceel 7 de heer J. v. Putten te Yerseke voor f2325, Krabbendijke. Dinsdagavond hield de heer Jac. Welleman. een lezing voor het Nutsdepartement enz. alhier, voor een vrij talrijk pub Lek. Zijn onderwerp was „In en om Rome". Voor de pauze ver telde hij op onderhoudende wijze over zijn reis naar Italië en daarna liet hij een honderdtal lantaarnplaatjes zien van Rome, Florence, Verona en Venetië. De voorzitter bracht dank aan den spr. voosr deze mooie voordracht. Ten overstaan van Notaris Pilaar is verkocht een woonhuis, werkplaats en loods, groot 6 A. 70 c.A. van den heer Abr. van de Sand© Jr. alhier. Hoogste bod f 3550,Koop niet gegund. Woensdag gaf de tconeelclub van het Nutsdepartement alhier, met veel suc ces een uitvoering voor de leden van de Steenbergsche Ontspanningsclub „T.A.V E.N.U." te Steenbergen. Opgevoerd werd Om Papa's Principe", blijspel in 3 be drijven door C. E. M. Lugt, bewerkt naar den roman van F. de Sinclair. Kortgene. Door den architect S. de Koning te Goes werd Woensdag aanbe steed: het bouwen van een. landbouw- schuur, een varkenshok en bijbehoorende werken namens de heer L. de Vos te Kortgene. Inschrijvers waren: M. F. „U is dus op de hoogte?" „Ja." In Capper's stem of op zijn ge laat was geen medelijden te potdekken, wei' in zijn handdruk. „En gelooft u, dat ik iets voor Lucas zou kunnen doen?" „Ik geloof het niet, ik weet het." Hij 'iet haar hand even schielijk los, als hij "ie genomen had. Zijn lange vingers be gonnen werktuigelijk te knappen. „Ik zal u wat zeggen. Waarom ik het doe, weet ik zelf niet, maar ik zal u wat vertellen, Ik houd van Lucas ais was hij mijn zoon." „Zoo," zeide Anne vriendelijk. „Ik ge- oof, dat we ieder op. zijn manier van hem houden". Werkellijk vroeg de Amerikaan. ,Dan kan ik hem gerust aan u overlaten, Lady Carfax. Ik kan heel' goed zien, dat u een knappe vrouw bent. In Sep tember kom ik terug, om de operatie te doen. U zult wel zorgen, dat u dan een gewiliigen patiënt voor mij hebt met gewillig bedoel ik, wat vroolijker dan gelaten en dat mijn boeman Nap aan de andere zijd© vain den Oceaan op de scalpen jacht is". „O, dat weet ik niet", zeide zij vlug. Dat weet ik niet!" Zij sprak moeilijk als iemand, die on verwacht in een sterken stroom gewor den is. Haar gezicht was gebogen over iet takje rosmarijn, dat zij in haar japon vlocht. Haar vingers beefden. Zwijgend sloeg Capper haar gade. DE OLYMPISCHE SPELEN. De winterspelen behoorende tot de Olympiade, due dit jaar in ons land gehouden worden, zijn thans in St. Moritz in vollen gang. Hierboven de intocht van de deelnemers in het stadion. In het midden met de Nederlandsche vlag, de Hollandsche deelnemers. Goedemondt te Goes f13.385,M. Schrijver te Goes f12.693,J. M. de Kater te Kortgene f 11.979,P. A. Remeeus Co. te Kats fl 1.470, Gebrs. J. A. en A. M. Schippers te Kortgene fl 1.160,Gegund aan Ge broeders Schippers. In de raadsvergadering van 13 dezer werd o.m. aan den heer M. C. Maas, sedert Nov. 1902 hoofd der O. L. school alhier, met ingang van 1 Mei a.s. op. d© meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten in de be trekking aan de gemeente bewezen. Aan het harmonie-gezelschap „Een dracht Maakt Macht" werd een jaarlijk- sche subsidie verleend van f 100, Nog werd besloten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage. Wemeldinge. Dinsdag werd door het bergingsvaartuig „Trio", van Van der Tak te Rotterdam, alhier binnengebracht het klipperschip „Spes Major", schipper Louret, van Terneuzen, hetwelk met ge scheurde zeilen op de Oos ter-Schelde ronddreef. Door hetzelfde vaartuig werd Dinsdag met roerschade naar Rotterdam gebracht het motorschip „Helvetia II", terwijl voorts de sleepsehepen „Augusta" en „Progres", welke in aanvaring waren ge weest met het schip „Briabo", van een noodreparatie werden voorzien en hun reis konden vervolgen. Wolphaartsdijk. Op het groo'.e ccn- cours voor brood- en banketbakkers, ge houden te Lille, werden door J. Verboom bakker alhier, de volgende prijzen en be kroningen behaald: voor tarwebrood en wittebrood een gouden medaille met di ploom; voor ontbijtkoek en krentenbrood eveneens een gouden medaille met diplo ma; voor biscuit een zilveren medaille met diploma; voor koekjes idem. Hi kreeg tevens een eere-prijs met diploma voor de mooiste inzending. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld BredaniaBreda. MiddelburgVlissingen. AllianceD .O .S .K .O Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wed s'rij den worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesMiddelburg 11 HulstZeelandia II. Vlissingen IIZierikzlee. WalcherenSino to GOES—MIDDELBURG II. Zondagmiddag wordt alhier op. het ter rein van Goes aan den Polderschen weg de wedstrijd GoesMiddelburg II ge speeld. Wanneer het weer medewerkt zal het ongetwijfeld een wedstrijd worden, die als een der belangrijkste beschouwd kaïn worden, omdat beide partijen tegen elkaar opwegen en de wedstrijd Middelburg II Goes te Middelburg iin een gelijk spel (33) eindigde. Goes dat nog steeds no. 2 op de ranglijst staat, zal zich nu ook van haar beste zijde moeten geven, wil 'zij niet het onderspit moeten delven.. DE BESTE VARINAS OOK verkrO'gbaar in extra lichte kwaliteit. „Mag ik u helpen?" vroeg hij eindelijk. Mei een hand, die geen oogenblik beef de, nam hij het takje van haar af, hield het een oogenblik vast, schean te aarzelen en slak het dan in zijn eigen knoopsgat. „Ik gelioof, dat ik het liever zelf houd, wanneer u het goed vindt, als een her innering aan een goede vrouw". Anne had haar zelfbeheersching weer terug en keek hem aan. „Houd u het maar, maar verwacht niet te veel van mij. Geen vrouw is altijd goed. De besten van ons falen soms." „Maar u zult uw best doen, als de tijd komt", zeide hij op een vreemden toon, waarin een smeekbede en een aan drang tegelijk klonken. Zij keek hem recht in zijn oogen. „Ja", zeide zij, „mijn best zal- ik doen". „Dan ben ik niet bang", antwoordde Capper. „Dan zullen we samen hem er wel- door halen. Het zal een wonder zijn, dat spreekt, maar plotseling verhel derde een glimlach, die zijn geheele per soon veranderde, zijn gelaat „er ge beuren wonderen, Lady Carfax". HOOFDSTUK V. Het vriendschapsband. Langzaam schoof Anne het gordijn op zijde en keek in den nacht, een zoelen, wondermooien, oneindig rustagen nacht. De volle maan scheen hoog aan den he mel met een grooten lichtkring om zich heen. In de lucht was de geur van ko Prof. Hugo de Vries. Die Senaat van de landbouwhoogeschoiol te Wageningen heeft besloten aan prof. Hugo de Vries bij gelegenheid van zijn 80s ben verjaardag het ©ere-doctoraat in de landbouwkunde te verleenen. Ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van prof. dr. Hugo de Vr.es verscheen „Natura", het orgaan der Ned menden regen, maar wolken waren nog niet te zien. De sterren schenen, dof en ver, bijna gebluscbt door dien stroom van maan licht. Over den stillen tuin kwam de zang van een nachtegaal in een der heesters, nu ©ens zacht ©n ver als de tonen van een too verfluit, dan dichtbij en de heele wereld met muziek vervullend. Als een zwijgend toeschouwster stond Anne op den rand van den too verkring. Zij was juist van de piano opgeaftaan, waaraan zij de laatste uren de koorts, die in haar brandde, had trachten te ver geten. Nu had zij ten slotte de jammer lijke vergeefsche poging opgegeven ©n doodelijk vermoeid stond zij de lemte- heerujkheld in te ademen. Het liep tegen middernacht. Allen be halve zij zelf waren naar bed gegaan. Zij wist, dat zij de knippen op het raam moest doen en ook ter ruste gaan; doch ook wist zij, dat geen rust haar wachtte. De in zilver badende stilte, waarin zij blikte, was als balsem voor baar ver moeiden geest, maar tocb kon zij a.s het ware alleen maar op- den rand staan. Een groot verlangen was in haar, een onuitgesproken, onbeschrijflijk hunkeren, dat in haar innerlijk zoo n onrust bracht, dat geen invloed van buiten in staat scheen te zijn die aan te raken. Zij •jeun- de met het hoofd tegen het raam, zich bewust, dat zij leed, maar nauwelijks tot denken in staat. Natuur-historische Vereniging met ©en speciaal nummer, geheel aan den jarige gewijd. De heeren van Burkom, prof. Went, J. Heimans en A. v. Nijnanten en me vrouw A. BremerBeukers herdenken daarin den oud-hoogleeraar en zijn werk. Melkvervalsching. Voor hst Kantongerecht te Middelburg heeft Woensdag een landbouwer terecht gestaan wegens het in December j.l. af leveren van melk met ongeveer 80% wa ter en in Januari weer een hoeveelheid melk met 70% water. Hij verklaarde niet te weten, hoe het 'water in de melk kwam, en zegt het zelf er niet ingedaan te hebben. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat het hier geldt ©en frappant geval van melkvervalsching. De eisch luidde voor het eerste geval f 1000 boete of 100 da gen hechtenis en voor het tweede 3 maan den principiale hechtenis. De kantonrech ter veroordeelde den verdachte direct tot f 800 boete Voor het eerste feit en voor het tweede overeenkomstig den eisch. Een 40-tal andere melkveehouders uit verschillende gemeenten van Walcheren werden wegens het afleveren van melk met koevuil en andere vuile stoffen tot boetes van f25 tot f150 veroordeeld. De Culemborgsc'h© moordzaak. Het gerechtshof te Arnhem heeft gis ter de verdachten in de Culemborgsche moordzaak V. en S. vrijgesproken. Hoog water. Uit Grave wordt gemeld: Op den 13en dezer was de stand vain de Maas 10.08 M. plus N.A.P. Het water stond toen van dijk tot dijk. De Veerstraait was dientengevolge overstroomd en de gierpontdienst gestaakt. Alle verkeer gaat echter geregeld zijn gang, dus ook auto's worden overgezet per pont en motor. Op 14 Februari teekende de schaal 10.60 Zonder dat zij behoefde te denken kwamen de gebeurtenissen van dien mid dag haar weer voor den geest. Zij hoorde weer de hartstochtelijke stem van den vriend, die minnaar geworden was. Hij had haar, naar het scheen, liefgehad van het eerste oogenblik af, en zij had het niet geweten. Was het ook mogelijk, dat ook zij hem, zij het dan onbewust, lief had gehad? Weer kwamen haar voor den_ geest de vurige, dringende oogen, die hardnekkige koppigheid, waarmede hij haar besluit be streden had, het plotselinge als bij toover- slag zacht worden van dat barsche ge laat, toen hij glimlachte. Weer kwam haar voor den geest het hartstochtelijke beven van zijn stem, weer tintelden haar handen in zijn vasten greep; weer meen de zij het woeste kloppen van zijn hart te hooren. Zij strekte haar handen uit boven haar hoofd met het gebaar van iemand, die iets ontzettends van zich afweert, doch onmiddellijk liet zij ze weer vallen. Zij was zoo moe zoo moe. Zij had zoo zwaar en zoo lang gestreden. O, waarom was er geen vrede voor haar? Wat had zij gedaan, om zoo gemarteld te moeten worden? Waarom was de l efde tot haar gekomen? In haar onvruchtbaar leven had zij nooit om lLfde gevraagd. "3 8 (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 5