Grinnik*Pilletjes Buitenland Gemengd Nieuws Meubelen en Huisraad le doove„Ga je wandelen?" 2e doove; „Neen, ik ga wandelen." Ie doove: „O, ik dacht dat je ging wandelen". Eens kwam er ee<n straatarme Chi nees bij den rijken Tse em vroeg smee- kend om hulp. Tse wilde liever niet helpen. Daarom beloofde hij den ander een fliinke som geld, indien hij een raadseltje kon oplos sen, dat hij, Tse, zou opgeven. De arme drommel wilde de kans niet voorbij laten gaan en Tse vroeg wat hem een onop losbaar raadsel leek: „Ik heb een glazen oog, welke is het?' Zonder een oogenblik na le denken antwoordde de arme „Het rechter". Tse keek den ander stom van verba zing aan. Aarzelend greep hij naar zijn wel ge vulden buidel, want de arme had niet misgeraden. „Hoe wist je dat?" vroeg hij, nadat de ander het geld met vele diepe bui gingen had aangenomen. „Ik zag het dadelijk", antwoordde de ondervraagde. „Het keek mij zooveel vriendelijker aan dan het linker!" Een dokter had de gewoonte om zijn patiënten van aanzien als ze overleden waren, de laatste eer te bewijzen en hun uitvaart bij te wonen. Zijn vrouw gaf hem onlangs in over weging dit voortaan te laten. En waarom zou ik niet meer mee gaan? vroeg de dokter. Och, zei zijn lieve wederhelft ik vind, dat je dan precies doet als een kleermaker, die zelf zijn werk wegbrengt. Langvingerige Sam was doorkneed in het vak, maar zijn makker, Bill, was slechts een amateur. Toen ze de elegante villa in de voor stad binnendrongen, stootte Sam zijn knie tegen een stoel. -„Wie is daar?" riep een stem uit de slaapkamer. „Miaaauuw", deed Sam. „Het is de kat maar", zei de heer des huizes geruststellend, tot zijn vrouw. Een oogenblikje later struikelde de ama teur over een voetenbankje. „Wieisdaar?" klonk het nogmaals. „Een andere kat", schreeuwde Bill. Hij (na de eerste ademlooze minuut): „Liefste, ben ik de éérste man die Jou ooit in zijn armen gehouden heeft?' Zij „Ja, natuurlijk. Maar waarom vragen jelui mannen dat toch altijd da delijk?" Mabel (pas getrouwd)„Je ziet er erg treurig uit, George, spijt het je dat je met mij getrouwd bent?" George: „Neen, lieveling, natuurlijk niet. Ik dacht alleen maar aan de aar dige meisjes waarmee ik nu n;et kan trouwen". maar ook onderling aan elkaar gelijk. Ook is er meermalen verschil tusschen naam en of voornamen in de aanvraag, in de doktersverklaring en of het uittrek sel uit de bevolkings- of geboorte-regis- ters. Uit deze en dergelijke vormfouten spruit allerlei correspondentie, opont houd en onnoodige hinder in de afwik keling der aanvragen en den goeden gang van zaken voort. Er wordt daarom dringend verzocht nauwkeurig te zijn en de voorschrif ten na te leven. Ook de secretariën wor den met nadruk uitgenoodiigd op deze dingen nauwkeurig toe te zien; ieders werk wordt er door vereenvoudigd. Colijnsplaat. Namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente is door ar chitect M. W. van de Weert te Goes onderhands aanbesteed het bouwen eener pastorie. Ingeschreven werd als volgt: C. J. Anemaet te Colijnsplaat f 10.995; J. M. Haringman le Colijnsplaat f8445; Gebrs. Kieviet te Colijnsplaat f 8406; Verfwerk: Gebrs. Kramer le Wissen- kerke f849; W. Adriaanse te Colijns plaat f792; J. C. Nieuwdorp te Co lijnsplaat f599. Het werk is gegund aan Gebrs. Kieviet en J. C. Nieuwdorp. Woensdagavond werd door den heer A. Hanson alhier, aanbesteed het bouwen van een huis bij de hofstede „Stadwijk". Ingeschreven werd door de heeren: L. W. Leendertse voor f4009; Gebrs. Kieviet voor f3650 en C. J. Anemaet voor f 3595. Gegund aan den laagsten inschrijver. Alle inschrijvers wo nen te Colijnsplaat. Nisse. Gisteren hielden de aandeel houders der weegbrug „De Palmboom hun. eerste jaarvergadering alhier. Mede gedeeld werd, dat de oprichtingskosten hebben bedragen f 1673,39V2. De inkom sten der geplaatste aandeelen brachten op f 1679,40, aldus een saldo van f 6,00V2. Uit de exploitatie-rekening bleek, dat de inkomsten over 1927 bedroegen f 354,45 plus 't saldo van de oprichtingskosten is f 360,45 V2. De uitgaven waren f 2OLO6V2. Alzoo een goed slot van f 159,39. Hel dividend werd vastgesteld over het tijd vak 1 Juli tot 31 December 1927 op 8 Gewogen werd aan verschillende producten 1.741.101 K.G. Het loon van den weger werd bepaald op 50 °/o van het weegloon, terwijl het loon van den secretaris-penningmeester vast Werd ge steld op f25,— per jaar. Besloten werd tot het beslaan van het brugdek. Yerseke. J.l. Woensdag 15 dezer hield de af deeling van „Volksonderwijs" haar jaarvergadering, die wegens ontstentenis van voorzitter en vice-voorzitter gepresi deerd werd door den secretaris J. Osse- waarde. De opkomst was groot. Notulen werden 11a lezing goedgekeurd, mededee- lingen en ingekomen stukken behandeld. -Secretaris en penningmeester brachten zeer bevredigende verslagen uit. Als gedele geerde in het bewaar schoolbestuur werd gekozen de heer M. Minnaard, als lsle penningmeester herbenoemd de heer C. Hage, tot 2de secretaresse Mej. M. de Korte gekozen. Het nuts-ensemble gaf keurige muziek, dames serveerden thee met gebak. Voordrachten en redevoerin gen hielden de heer J. Oom, J, Osse- waarde en I. Hage. Meermalen werden school- en volksliederen aangeheven. Staande de vergadering sloten zich elf nieuwe leden aan. Het totaal is thans 160. OVERZICHT. Het Amerikaanscbe vlootplan. 't Was reeds terstond voorspeld, dat de geweldige vlootbouwplannen derVer- eenigde Staten wel nooit geheel verwe zenlijkt zouden worden. Er zou met groot bombarie begonnen worden, zoo dacht men en dan zal het tempo zoetjesaan, ongemerkt, langzamer worden totdat het ten slotte zoo geworden zal zijn dat de volledige uitvoering van het program niet voor Sint Juttemis klaar zal zijn. Nu echter heeft zich iets voorgedaan dat het proces der vertraging zeer ver haast en het heeft getransformeerd in een proces van den doofpot. Want hel bleek opeens dat men zich met de kosten berekening een beetje vergist had. De uitvoering van het geheele program zou n.L niet slechts een billioen, maar vier billioen moeten kosten. Nu zijn er zelfs in Amerika nog menschen die over zulke kleinigheden vallen. Het schijnen er zelfs vrij veel te zijn en die hebben de vlooi en thous'iaslein dermate met adres en en protesten overstroomd, dat hun program er onder in de verdrukking is gekomen. De heer en zijn thans bereid er een tiende gedeelte, vier milliard, af te doen. Dat lijkt nogal weinig als men hoort dat het aantal te bouwen kruisers van 25 op 12 zal worden teruggebracht en dat er 35 duikboolen van het plan geschrapt zullen worden. Nu hebben we er niet danig veel verstand van, hoeveel deze artikelen kosten, maar we vermoeden dat deze vier milliard van het ééne billioen afgetrok ken dienen te worden. Wat men met de andere drie billioen dan nog wil gaan doen, dat kunnen we niet bevroeden. In Amerika neemt alles dadelijk zulke ko lossale dimensies aan dat wij het niet kunnen overzien. Er zullen van die vier billioen er wel een paar overdreven zijn. Maar in ieder geval wordt de Ameri- kaansche vloot niet zoo schrikwekkend groot als men van plan was haar te ma- kien. Amerika, dat altijd van alles hel grootste moet hebben, dus ook de groot ste vloot, schijnt zich deze kwantitatieve luxe toch nog niet te kunnen veroorloven. Op het buitenland moet dit gekke teruggekrabbel een zeer zonderlingen in druk maken. Zooiets als van Tartariin de Tarascon, die uitging om een leeuw te schieten en voor een ezeltje als den dood werd. Maar in Amerika bekreunt men zich om andermans oordeel niet veel, als dat tenminste geen geld kost. En dat is hier niet het geval, integendeel. In tusschen zijn er weer heel wat on vriendelijke woorden gevallen', die niet uitgesproken hadden behoeven te worden. Amnestie beloofd. Generaal don Jaime Carillo, de bevel hebber der regeeringslroe,pen in Mexico, die tegen de katholieke opstandelingen in de centrale staten optreden', heeft, naar de „Times" meldt, met goedkeuring van president Calles een manifest uitgevaar digd waarbij amnestie wordt beloofd aan alle opstandelingen, die zich binnen een week overgeven. In het manifest wordt den opstandelingen verzekerd, dat hun levens en eigendommen zullen worden be schermd en dat hun vrijgeleiden zullen worden verstrekt om hen in staat te stellen naar huis terug te keeren. Een commissie van zakenlieden, boe ren, en arbeiders heeft een bezoek ge bracht aan den minister van binnenland- sche zaken Tejeda om hem aan te bie den te helpen de orde te herstellen door te trachten de opstandelingen t?e overreden de wapens neer le leggen. Door den verrekijker. Het mislukken van de onderhan delingen over de schoolwel ia de inler- fraclioneele commissie van den Duilscben Rijksdag heeft het lot van de regeerings- coalitie bezegeld. I11 onderling overleg hebben de leiders der regeeringsp ar tijen besloten, dat de Rijksdag uiterlijk 31 Maart zal worden ontbonden. De kindermoordenaar van Dos Angeles. William Edward Hickman, de ontvoerder en moordenaar van het meisje Parker, is gisteren door den rechter die over zijn lot had te beslissen, ter dood veroordeeld. De datum der terechtstelling is ook reeds vastgesteld: Vrijdag, 27 April Natuurlijk zal in den tusschentijd de advocaat van Hickman niet stilzitten en trachten alsnog zijn cliënt van den strop te redden. Hoe zonderlinge wegen een verdediger tot bereiking van zijn doel kan gaan, is ook weer bij het geval-Hickman gebleken De moordenaar van het meisje Parker heeft nog de hand gehad in een andere moord, op Ivy Thoms. Die moord zou dan door Hickman zijn gepleegl in samenwerking met een vriend van hem, Welby Hunt De advocaat van Hickman in de zaak Parker had nu aangeboden Hickman „schuldig" te laten pleiten in de zaak- Thoms, indien «in ruil daarvoor!" het vonnis in de zaak-Parker „levenslang" zou luiden en niet „de doodstraf. Ce rechter ging daar natuurlijk niet op in. Weer een zwen delzaak. De„Voss Ztg.„ deelt mede: Een zwendel- affaire van buitengewoon grooten omvang, waardoor het Duitsche rijk voor millioenen- bedragen is benadeeld, houdt op het oogen blik de politie-autoriteiten te Berlijn bezig Men heeft ontdekt, dat er sedert meer dan een jaar groote bedriegerijen met oorlogsleeningen (inlevering van fondsen uit „oud-bezit") zijn gepleegd. Als een der hoofischuldigen is in den nacht van Dinsdag de bankier Kunert, bekend uit het groote aandeelenzwendel-pioces van VJoabit, door ambtenaren van de politie en van de recherche gearresteerd en in de gevangenis voor preventieve hechtenis te M.oabit gebracht. Te aangelegenheid zal nog wel verder om zich heen grijpen, daar nog moet worden nagegaan op welke wijze het Kunert gelukte om de inleveringszwendel te plegen Volgens de meening van den rechter van onderzoek leverde Kunert reeds voor zijn arrestatie en ook weer na zijn vrijspraak langs bedriegerij ken weg, oorlogsleeningen nieuw - bezit als ond-bezit in en benadeelde op die manier het rijk voor bnitengewoon groote bedragen. 3 Het verschil tusschen Toud-bf zit en nieuw-bezit speelt daarom ,bij de valo risatie van oorlogsleeningen zulk een bij zonder groote rol, omdat de bezitters vaD oude obligaties een vijfmaal zoo hooge valorisatie krijgen als de bezitters van nieuwe obligaties. Onschuldig veroordeel d.Jg Drie jaar geleden werd de metselaar Leister door de juryrechtbank van Eisenach ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Dit vonnis was uitsluitend op aanwijzingen gebaseerdhet werd veran derd in levenslange tuchthuisstraf. Leister zelf hield vol onschuldig te zijn zijn vrouw had, zeide hij zelfmoord gepleegd Deze bewering werd niet geloofd omdat men wist dat Leister ongelukkkig getrouwd was en met een ander wilde trouwen. Een dezer dagen heeft het Oberlandes- gericht te Jena in een erfenis procedure, die tusschen Leister en zijn kinderen gevoerd werd, beslist, dat de rechtbank te Eisenach haar vonnis op een geheel on voldoende bewijs had gesteund en dat, ge zien het karakter van den veroordeelde zijn vrouw zeer waarschijnlijk niet door hem gedood is. Het proces van Leister zal thans her zien worden. Het reisbureau Cook. Het groote Engelsche reisbureau der firma Cook, die vroeger de uitsluitende leverancier van patent-Engelschen was in de kluchten en ook wel in werkelijkheid, de reeder van Nijl-stoombooten, de ban kier en eigenaar van hotels, gaat ver dwijnen. Doch het zal een dood vol schoonheid zijn. De fameuse Compagnie Internationale des Wagons Lits et des grands expres européens, gaat èn het groote reisbureau èn de reisbank van Gook opslorpen. Cook wordt dus Belgische doch alleen in naam. Want de slaap wagen maatschappij is weliswaar gevestigd te Brussel, doch de meerderheid van haar bestuur en speciaal haar president, lord Dalziel of Wooler, is Engelsch. Het doel van de vereeniging is bezuiniging op de agentschappen. Men rekent, dat de com binatie alleen door deze samensmelting zes millioen gulden per jaar kunnen be zuinigen op de agentschappen. Natuurrijk blijven de zaken van Cook in stand, doch de zelfstandigheid verdwijnt en daarmee komt er een einde aan deze firma, die in 80 jaar een enorme betee kenis heeft gekr gen. Men denke eens het was in 1841, dat Cook, de groote Thomas Cook zelf, zijn eersten trein liet loopen van Leicester naar Longhborovgh een Zondagschool-trein. De zoon deed de zaken al op grooter en moderner schaal. Tijdens de groot- Londensche tentoonstelling, ging hij ge regeld met een leegen trein op betaaldagen naar een of andere stad in de Midlands en trachte de werklui met een muziek corps en mooie woorden te overreden om met zijn trein mee te gaan om de ten toonstelling te bekijken. Dat gelukte en zoo bracht hij in het geheel 165000 men schen uit die streek naar de tentoonstelling. Spoedig werkte nu de zaak over de ge heele wereld en werden de zaken zoo enorm groot, dat er een aparte maatschap pij voor de reisafdeeling en een voor de bankafdeeling noodig was. Curieus is het feit, dat intertijd de groote geruchtmakende reclame-tocht van Keizer Wilhelm naar Palestina geheel door Cook werd georganiseerd en uitgevoerd. „Grootvorstin" Anastasia, Zes jaar geleden verbleef ten huize van een gewezen Russischen garde-officier te Berlijn een jonge vrouw, die iedereen „grootvorstin Tatjana" (grootvorstin Tat- jana was de tweede dochter van Nicolaas tlzij is in 1897 geboren) noemde, schrijft de Russische correspondent van het „Hbld.". Welke verhoudingen tusschen de twee jongelui hebben bestaan, is onbe kend. Om eveneens onbekende redenen verliet de jonge vrouw het huis van den officier en deed een poging zich te ver drinken. Zij werd gered en naar een zie kenhuis overgebracht. De onbekende, die in beklagenswaar- digen toestand verkeerde, had haar ge heugen verloren, althans zoo beweren haar partijgangers nu. Zij sprak een ge broken Duitsch (de dochters van Nicolaas II spraken vloeiend Duitsch hun moeder was, zooals bekend; een Duitsche van ge boorte). Over zich zelf vertelde zij ia het ziekenhuis niets. Het gerucht, dat zij een der dochters van den tsaar zon zijn, be reikte echter ook het ziekenhuis. Er wer den foto's van de keizerrijke familie ge haald men liet haar het portret van Tatjana zien en vroeg haar: „Bent u dat f». Zij schudde ontkennend het hoofd en wees met haar vinger naar Anastasia (de vierde dochter van Nicolaas II; ge boren in 1901). De in het buitenland toevende leden van de Russische keizerrijke familie wer den onmiddellijk op de hoogte gebracht van het gebeurde. Grootvorstin Olga Alexandrowna (een zuster van Nicolaas li, dus een tante van de „prinses") kwam naar Berlijn, bezocht haar vermeende „nicht" en verklaarde na een onderhoud met haar, dat zij een bedriegster was. Tot dezelfde conclusie kwam ook Gilliard, de vroegere gouverneur van de kinderen van Nicolaas II. De vrouw van Gilliard was het met haar man niet eens en was wel geneigd in de onbekende grootvorstin Anatasia te herkennen. Ook andere per sonen, die de kinderen van den Tsaar persoonlijk goed kenden, verklaarden unaniem, dat de onbekende Anatasia niet was. Tegen haar sprak ook het feit, dat zij geen Russisch, geen Eransch en geen Engelsch spreekt, terwijl baar Duitsch ook afschuwelijk isgrootvorstin Anatasia sprak vloeiend vier talen. Daartegenover kent de jonge vrouw, die zich voor groot vorstin Anatasia uitgeeft, Poolsch. terwijl geen der dochters van den tsaar het Poolsch kenden. Dit alles spreekt das tegen haar. Voor haar spreekt het feit, dat voorloopig alleen door haar partij gangers bevestigd wordt, dat zij goed op de hoogte schijnt te zijn van de toestan den aan het Russische hof. In hoeverre dit waar is, valt niet met zekerheid te zeggen. In elk geval kon zij de bijzon derheden van iemand hebben vernomen of ergens hebben gelezen. Haar partijgangers geven de volgende lezing. Bij de terechtstelling van de keizerrijke familie in den kelder te Jeka terinburg was Anaslatia niet gedood maar slechts gewond. Toen de lijken naar het bosch werden overgebracht om verbrand te worden, bemerkte een der roode gar disten, een zekere Tsjajkowsky, dat de grootvorstin nog leefdehij verborg haar (de partijgangers nemen dus aan, dat de bolsjewiki bij het verbranden van de rijken deze niet geteld hebben en het verdwij nen van het rijk van Anastatia niet heb ben bemerkt) en bracht haar naar een dorp. Toen de vorstin hersteld was van haar wonden, vluchtte Tsjajkowsky met haar naar Roemenië en huwde haar. Uit deze echtverbintenis is een zoon geboren. Wat daarna met Tsjajkowsky is gebeurd, weet men niet. De bolsjewiki spreken dit gerucht tegen en verklaren pertinent, dat alle prinsessen waren gedood; ook de overige mede- deelingen van de pseudo-Anastatia worden gelogenstraft. Er zijn leden van de afgezette dynastie, die bereid zijn de onbekende als groot vorstin Anastatia te erkenen. Tot dezen behoorena. grootvorst Andrej Wladimi- rowitsj (een broeder van „keizer Kirill I") en de hertog van Leuchtenbergdeze laatste protegeert de onbekende op een opmerkelijke wijze. Daartegenoververklaren grootvorstin Xenia Alexandrowna (de oud ste zuster van Nicolaas II, dus de tante van Anastatia) en haar man, grootvorst Alexander Michajlowitsj, pertinent, dat de onbekende bedriegster is Verdacht is de volgende bijzonderheid: toen de onbekende te Parijs toefde, bezocht zij wel grootvorst Andrej Wladimirowitsj, maar niet haar tante Xenia en juist deze tante en haar man gingen bijzonder veel met de kinderen van Nicolaas II om. Tot de personen die de onbekende als grootvorstin Anastatia hebben erkend, be hoort nog de zoon van dr. Botkin (die samen met de keizerrijke famielie vermoord werd) maar deze man kende de keizerrijke prinsessen slechts oppervlakkig. Zooals bekend, is de vrouw, die voor geeft grootvorstin Anastasia te zijn, naar Amerika gegaan waar zij toeft ten huize van de vroegere grootvorstin Xenia Micha- jlowa (een ver familielid van den tsaar), die nu met een Amerikaanschen millionair gehuwd is. Onder de Russische monar chisten heerscht opwinding; een groep is vóór de onbekende, een andere groep tegen haar. Sommigen hechten aan het geval een politieke beteekenis. Dit is echter on- j uist. Het gaat eenvoudig om geld. Tsaar Nicolaas II, die weinig vertrouwen stelde in de stabiliteit van zijn macht en van de Russische iinanciën, hield zijn vermo gen niet in Rusland maar in Engeland, waar het door een Engelsche bank be heerd werd. Dat vermogen is zeer groot en de leden van de dynastie, die het geluk hadden uit Rusland te vluchten en die dus aan de klauwen van de Tsje- Ka waren ontsnapt, doen alle moeite om die sommen te bemachtigen. Lukt het den beschermers van de onbekende ge daan te krijgen, dat Tsjajkowksky erkend wordt als de dochter van Nicolaas II, dan wordt zij de erfgename van het ver mogen van den tsaar. Het geval is dus veel prozaischer dan men gewoonlijk denkt. Intusschen is in Polen alweer een nieuwe Anastasia verschenen, die even eens beweert op wonderbaarlijke wijze aan den dood le zijn ontsnapt. Tegen over hen, die de erkenning van Tsjajkows ky als de dochter van Nicolaas II wil len bewerkstelligen, zal nu een andere groep voor de erkenning van de nieuwe „grootvorstin Anastasia* kunnen gaan werken. Lawines in Zwitserland. De plotselinge dooi in Zwitserland heeft een aantal lawines veroorzaakt. In hel gebied van den boven-Rijn en in de om geving van Toggenburg bestaat ernstig ge vaar voor overstroomingen. Op de Wen- gern-Alpen in het Berneroberland moest het verkeer wegens het gevaar onderbro ken worden. Op de Thunerseebahn moest het verkeer gestaakt worden. Bij Oberied in het Berneroberland heeft gisteren een lawine een brug verwoest. De badplaats Elm is geïsoleerd. Honderden arbeiders zijn in den stroomenden regen bezig de wegen weer vrij te maken. Ook bij Britt- nau is een lawine neergekomen. Van Schwander Matt zijn niet minder dan 6 lawines in het dal neergekomen. Twee ar beiders werden door een lawine bedolven en gedood. ADVERTENTÏËN. Heden overleed plotseling zacht en kalm in den ouderdom van 71 jaar en 3 maanden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES BAAS. Uit aller naam, Ha. BAAS. Kapelle, 15 Februari 1928. De Notaris PILAAR te Goes, zal DONDERDAG 1 MAART 1928, des morgens te 10 uur te G o e sin de „Prins van Oranje", tegen contante betaling verkoopen: w. o. mahoniehouten en andere kasten, bedden met toehehooren, ledikanten, wasch- tafels, 2 bonheurs du jour, secretaire, orgel, buffet, canapé met 6 stoelen, di verse stoelen en tafels, spiegels, gravu res, pers, pendules met coupes, brand kast, kachels, schermen, loopers, klee- dem, gordijnen, lampen, keukengerief, co- pieerpers, glas-, blik- en aardewerk enz. Te bezichtigen Dinsdag 28 Febi ïari van 105 uur.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2