Uit den Westhoek Stadsnieuws Kamer - Overzicht. Laatste Berichten, Potverteren. De Oranje-vereeniging „Oos-tsiïigel", omvattende de bewoners van het oostelijk stadsdeel, is dezer dagen, zooals men onder .Stadsnieuws" lezen kan ..terdege en op niet bekrompen wijze am liet pot verteren geweest. Vooropges leid, dat de leden van de oranje-vereeniging volkomen gerechtigd zijn de door hen bijeen gebrachte dubbeltjes te laten rollen naar hel hun lijkt! Maar Wa t is het doel van een vereen [ging, die onder de oranje-vlag leden werft ctn behoudt? Het organaseeren van teer-avondjes of hel organiseeren van feesten ter gelegen heid van een of ander gedenkwaardig feit in het Huis Oranje. We meenen zeker te weten lieL laatste. Welnureeds eemge jaren achtereen heeft Goes onopgemerkt bij uitstek vader land sche dagen aan zich laten voorbij gaan. Oranje-feesten, ook in dezen tijd nog van be teekenis voor de Goesche samen leving, werden niet in het leven geroepen Dit heeft ons meermalen verwonderd, en we hebben af eens de vraag gesteld ..Waarom organiseeren de oranje-vere:ni- ginigen in Goe's geen openbare feesten tei gelegenheid van den jaardag der koningin". Het antwoord bleef uit en we vermoed den: „Geld zal de oorzaak zijn". Nu evenwel weten we dat dit niet liet geval geweest is. En daarom herinneren we de oranje- vereenagingen, die misschien het voorbeeld van den Oostsingel willen volgen, weer aan 31 Augustus. De opgeheven autobusdiensten. Thans zijn die motieven bekend gewor den, waarop slechts aan de loca al spoor concessie is verleend voor den dienst Goes- Wolphaartsdijksche veer. In het Kon. besluit wordt o.a. over wogen: dat op den in Mei 1927 geopenden tramweg lusschen Goes en Wolphaarts dijksche Veer de dienst in beide richtin gen wordt onderhouden met acht trei nen op werkdagen eai met vier treinen op Zon- en feestdagen. dat de autobus dienst van J. C. Krij ger, waarvoor Gied. Staten van Zeeland vergunning hebben verleend, in hoofd zaak evenwijdig aan en op korten afstand van genoemden tramweg rijdt, waardoor deze tramweg onnoodige en in het open bare verkeersbelang niet wensehelijké concurrentie wordt aangedaan, wijl deze geleid in de verkeersbehoeflen op ge noemd baanvak kan voorzien, zoodat bij handhaving van die vergunning aan een goede en duurzame verkeersregeling af breuk zou worden gedaan; dat onder deze omstandigheid geene behoefte bestaat aan instandhouding van den autobusdienst, en evenmin aanleiding gevonden kan worden om bovend ein aan P. C. van der Slikke te Goes en de G. R. A. M. aldaar de gevraagde ver gunning te verleenen. Oud-leerlingen L. W. C. (Slot). In de namiiddagvergadering hield de heer Ir. J. Siebenga secretaris der Z.L.M. een inleiding over „Veearbitrage". Aan de hand van het werk van Prof. Dr. J. Wester „Verborgen gebreken bij dieren' werden de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende koop efi verkoop en verborgen gebreken nader toegelicht, en gewezen op de bezwaren die zich voor doen. Ons wetboek is afgeleid van de Code Napoleon (1804) en dateert van 1838. Hoewel in Frankrijk reeds in 1838 herziening heeft plaats gevonden en in 1850 in België nieuwe regelen zijn gesteld, is in Nederland de oude redactie van de Code Napoleon vrijwel behouden. Verschillende jurydische uitspraken wij zen er op, dat van rechtszekerheid moeilijk gesproken kan worden en in ons land wordt dan ook steeds geklaagd over de onzekerheid van de uitspraak, den langen duur en groote kosten der processen. In .1857 is de eerste poging gedaan om tot verbetering te komen; op het XI land- huishoudkundig congres werd de conclu sie aangenomen, dat onze wetgeving op het stuk van verborgen gebreken bij ver kochte dieren zoowel wat aangaat de vraag, welke gebreken aanleiding geven tot vernietiging van den koop, als omtrent den termijn bannen welke zoodanige vor dering moet aangelegd en andere rechts vragen, herziening behoeft. Wel heeft een commissie een wetsont werp uitgezocht en dat is aan den Koning aangeboden, doch verder is er mets van gekomen. In 1906 richtte het Kon. Nederlandsch Landbouw-Comité een adres tot den Mi nister van Justitie- waarin gewezen werd op de onvoldoende wetgeving en aandrong op herziening. Ook de Maatschappij tot bevordering van Veeartsenijkunde bemoeide zich hier mede. Bij de ingestelde commissie kwalm het denkbeeld naar voren van de instelling van arbitrage door wettelijke arbitrage commissies, alleen uitspraak doende om trent geschillen over verborgen gebreken. De grondslagen voor de arbitrage zijn neergelegd in bet Wetboek voor Burge- lijke Rechtsvordering Art. 620 e. v. Op het 63e landhuishoudkundig congres in 1911 leidden de heerein Dr. A. A. O ver heek en Mr. J. L. Linthorst Homan bel vraagpunt in: ,.Is bet wenschelijk en uitvoerbaar, dat vaste arbitrage commis sies in het leven worden geroepen, cm "n voorkomende geschillen betrekkelijk tot den veehandel, meer in bet bijzonder tot koopvernietigende gebreken in den vee handel, op verzoek van partijen uitspraak te doen". Hiermede werd de vrijwillige arbitrage ilngeleid. Na deze prae adviezen besproken le hebben, waarbij vooral gewezen werd op hetgeen de heer Lindhorst Homan over de rechtsprraak had gezegd, be sprak de inleider de pogingen om tot de vrijwillige arbitrage te ko-men. In 1912 werden door het Nederlandsch Landbouw Comité -een reglement samengesteld, be vattende Arbitragevoor schriften in, zaken paarden en veehandel (op veearbitrage). In bijna alle provincies, zijn commis-sies ingesteld, -doch \eel resultaat is niet be reikt. ïn 1921 is opgericht de „Vereeniging voo-r Veearbitrage" op imiliatef van -de Nederlandsche Bond van Veehandelaren. Deze bestaat nog en heeft verschillende gevallen behandeld, waaruit dui lelijk is komen vast te staan de groot© waarde van een veearbitrage-iinstituut, waardoor met weinig kosten, een spoedige en bil lijke uitspraak kan worden vei*kregen. Spreker besprak daarna bet doel en de opzet der -vereeniging. Van algemeene toetreding is geen spra ke, het eigenaardige is, dat de veehan delaren meer toetreden dan de landbou wers. Dat is te betreuren omdat -er in den handel i;n vee en in paarden nog vaak verkeerde dingen gebeuren. Wanneer er meer algemeene toetreding kwam, zouden langzamerhand de slechte elementen, dae natuurlijk voor arbitrage niets gevoelen, kunnen worden aangewe zen e-n zouden de landbouwers alleen za ken moeten doen met de bij de Ver-eeini- gang aangesloten leden., om zich te vrij waren voor chicanes en bedreigingen mei proeessen etc., zooals nog wel voorkomt en waarbij de boer vaak het loodje legt. Spreker wees er op, dat deze poging van de vereeniging wel de laatste zal zijn om tot een vrijwillig arbitrage-instituut te komen. Wanneer deze opzet mislukt, dan zul len de stemmen sterker worden die aan dringen op wettelijke arbitrage, want van herziening van het B. W. en van ons procesrecht ziet spreker niet spoedig iets komen aangezien dergelijke vraagstukken niet de volle belangstelling hebben van de politieke partijen. Over het algemeen is liet moeilijk om tot wetswijziging te komen en dan zou er een algeheele aandrang uit alle belan gengroepen moeten komen-, om het oude spreekwoord „Die pleit voorr een koe, geeft er liever een -toe" uit de wereld te krijgen. Hoewel het te betreu ren is dat ui een geciviliseerd land men op grond van de bezwaren aan de rechtspraak en het procesrecht verbonden men zijn recht niet durft zoeken en dus verkeerde toe standen kweekt, zal daarvan voorhauds niets komen. Met een krachtige opwekking o-m liet streven van de vereeniging voor v-cearbi trage, waardoor een spoeilige, vlot te en rechtvaardige beslissing zonder veel kosten kan worden verkregen te steu nen door de aansluiting te propageeren besloot spreker zijn causerie. Nadat nog enkele vragen door spreker waren beantwoord, werd door den voor zitter aan dien heer Siebenga dank ge bracht en besloten deze zaak nader te behandelen. Besloten werd de zomervergadering te Zierikzee te houden. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Verplaatst. Het dames- en kinderhoe den-magazijn Baars-Sijbrants, dat sinds eenige jaren geleden gevestigd was in het pand Turf- kade 17, is nu verplaatst geworden naar de Gam zepood straat 21. In het huis, vroeger bewoond door Mej. Cath. van Acker, is onder leiding van architect Van de Weert, een win kel gebouwd, die door een fliink éatalage- ruimte en door haar moderne inrichting, meer dan vroeger bet geval was op de Turf kade, het damespub lick tot koopen zal verleiden. Morgen vindt de opening plaats. Men zie de advertentie in dit nummer. Buurtvereenig'iaig Oostsingel. Woensdagavond j.l. heeft de Oranje- vereeniging Ooslsiiiigel in het Schuttershof een feest-avon-d georganiseerd, die zeer druk bezocht werd. Het duo Louw- man uit Rotterdam werkte een aardig programma af, dat zeer in den smaak viel, het Oostsingel-en-semble zorgde voor de muziek en een Oostsingel-gymnastiek- vereeniging gaf een caricatuur van een gymnastiekles. Kortom, een zeer genoeg lijke avond, die zeker de banden lusschein de Oostsingelbew-oners heeft versterkt. „Philatelica". In de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van de af deeling Goes en Omstreken van de Intern. Postzegel- verzamelaarsvereeniging „Philaleliica", werden resp. tol voorzitter, penningmees ter en secretaris herkozen de heeren M. D. Ram om dl, G. Duindam en J. M. Meij- ler. Uit het d&or den secie'aris uitge bracht verslag over 1927 bleek, dat de vereeniging tijdens dal jaar aanmerkelijk .n ledenaantal is toegenomen, terwijl was gebleken dal de hier gevestigde afdeeling alle sz-ins reden van bestaan heeft. Besloten werd pogingen aan te wenden om dioor e amen werking met de vereen i- gingen in Middelburg en Vlissingen le trachten zoo mogelijk in een der drie plaatsen ook een philateüsten-ioket te krijgen. Aan het slot van de vergadering werd voo-r alle leden een gratis verloting zon der nieten gehouden, waarvoor zeer prachtige albums, boekwerken en ge schenken door handelaars en leden wa ren geschonken. „De Amstel". De Beiersche bierbrouwerij „De Am- stel" zal Woensdag in de landbouw-bios- coop de bedrijfsfilm van de Amsterbrou- werij doen vertonnen. Voor bijzonderhe den zie men de advertentie in dit nummer. Landbouw -Bioscoop. Van hedenavond af rolt in de landbouw- bioscoop de film: „De schande van het regiment", een geschiedenis uit den we reldoorlog. Wallace Beery, Raymond Har ton en Mary Brion vervullen de hoofdrollen. Indisch fruit. Elders in ons blad heeft men reeds meermalen kunnen lezen over de invoering van fruit uit Indië in ons land. Thans die nen we er in deze rubriek iets over te zeg gen, want ook in Goes is de eer site zen ding aangekomen. De Samo Manilla, bij oud-Indisch gasten geen onbekende, i,s de eerste Indische" Vrucht,, die in Goes ten verkoop wordt aangebeden. Bjij den heer M. D. de Groot in de Lange Vorst- straat is die Samo Manilla verkrijgbaar gesteld. Deze zoete sappige uit de koloniën zal ongetwijfeld spoedig den weg naar de Gcescbe magen vinden. Met belangsteHaing zullen we de verdere pogingen om Indisch fruit hier te lande populair te maken, gade slaan. Of het zal lukken? Er is alle kans op. Tenminste gezien het korte tijdsbestek dat de pisan-g destijds noodig had om hier „in le burgeren". „Freulekeji". We herinneren er aan, dat morgen avond in stads Doelen het gezelschap „Jan van Beers' uit Utrecht het bekende tooneelstuk „Freuleken" opvoert. Onbestelbare post. Brieven biwnelandde Koeijer de Kra ker, Neuzen; D. Dekker, Axel. Briefkaarten binnenlandEen zonder adres. Autobus-vergunning. Ged. Staten hebben aan J. C. Krijger te Goes vergunning verkend tót liet onderhouden van een dagelij kschen autobus-dienst van Staven,isse over St, Amnaland naar St. Maartensdijk e/i om gekeerd. In en uit. Gedurende de le helft van Februari vestigden zich hier ter stede: J. P. van Hove, machinist, van Vlissungen, Kloe- timgsche weg 5a; F. Bazen en gezin, commies ter secretarie, van Kloetinge, Leliestraat 83, L. F. van Fraeijenbove, slagersknecht, van Wissenkerke, Kostte Vorststraat 11; J. M. van den Berg en gezin, spoorweg-ambtenaar, van Kruinin- gen, Violenstraat 13; C. van der En de. keurmeester, van Koudiekenke, Oude Sin gel 34; K. S. van Andringa en gezin, griffier kantongerecht, van Lemsterlamd, v. d. Boutstraat 10; P. Stokx en gezin, restaurateur station, van Ginneken, West singel 133; P. J. de Witte en gezin, korporaal-kok, van Helder, Stoof straat 4; Wed. F. Vermeulen, zonder beroep, van Den Haag, v. d. Bout straat 2; J. W. Speet jen s en gezin, dameshoedienkoopman, van Rotterdam, Lange Vorststraat 32; A. Sanderse, slagersknecht, van 's Heer Arendskerke, Lange Vorststraat 64; A. Kok en gezin, arbeider N. S., van Til burg, St. Jacob&traat 40; J. Meindersma, onderwijzer, van Smalliingerland, Lange Vorststraat 18a; C. A. Reijnhout, bak kersknecht, van Wolphaartsdijk. St. Ja cob straat 13. Vertrokken: C. M. van Praet, bloemist naar Vlissingen, van Gaknstraat 10; G. M. den Herder, apoth.-ass., naar Rot terdam, Schiiedamsche singel 92B; M. Schrijver en gezin, metselaar, naar Am sterdam, Speelb érger straat 110B; Jos. Gunst en gezin, timmerman, naar O. em W.-Souburg, D 79; R. Bcuma en gezin, opz. N.S., naar Gouda, Burg. Martin- singel 55; W. A. Abele ven, Zonder be roep, naar 's Hertogeibosch, Zuid Wil lemsvaart 106; F. J. van 'der Jagt, chauf feur, naar Kloetinge, Bil; Th. M. Lis ting geb. Cape llo, zonder beroep, naar Middelburg, Seisslraat Q 14. Vereeniging van Vrijz. Godsdiensligen. Zendag 19 Februari zal in het Ge bouw een godsdienstoefening worden ge houden, des avonds 6 uur. onder leiding van Ds. Hoekstra van Zierikzee. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Woensdag en gisteren behandeld het wetsontwerp tot mstelling van een Departement van De fensie en opheffing der Departementen van Marine en Oorlog. Hiervoor bestond groote belangstelling uit marine-kringen: de publieke tribune zat vol met vice-admi- raals en Schouten-bij-naclit. De heer De Vos van Steenwijk nam de leiding van de vrij sterke oppositie tegen dit wetsontwerp De bezwaren van dezen spreker en ver schil lende andere sprekers berustten veelal op gevoelsargumenten. Een eerste bezwaar is, dat er kans be staat, dat er geen marine-deskundige in de regeering zit. Een tweede bezwaar is, dat opheffing van het zelfstandig marine-departement schade zal brengen aan het marinebekid, Verder zal de band lusschen Nederland en Indië (volgens sommigen) verslappen bij aanneming van het ontwerp. Tenslotte werd het bezwaar geopperd, dat men van de -instelling van één departement geen bezuiniging van beleekenis heeft te ver wachten. De minister heeft de sprekers uitvoerig behandeld. Gisteren kwam hij met zijn rede echter niet gereed, zoodat de Se naat zich nog niet over het lot van het voorstel kon uitspreken. TWEEDE KAMER, De Tweede Kamer heeft, nadat zij er den breede over beraadslaagd had, de begrooting van Suriname aangenomen. Bij de begroeting van Curacao heeft de heer IJzerman er bezwaar legen aam- leekend, dat aan de Curasaoscbe politie een militair karakter wordt gegeven. Ver der klaagde bij over gebrek aan medewer king van de zijde van het bestuur van Curasao van leidende ambtenaren. Ook de heer Beumer was niet tevreden over de reorganisatie dei" politie. Van verschillende zijden werd den GU I'agaoschen Gouverneur gebrek aan voort varendheid verweten, o.a. door den heer Van Vuuren. De heer Lingbeek verzette zich tegen al te ruime subsidieer'mg van de R.-K. Missie. De heer Van Boetselaar meende, dat er op het departement leidende krachten werken, die het niet zoo erg goed mee nen met Curagao. Verder vond hij het vreemd, dat diverse officieele stukken in het Engelsch inplaats van in het Neder landsch zijn gesteld. De besprekingen zijn nog voortgezet. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Spoor en autobus. Mijnheer de Hoofdredacteur, Beleefd verzoek ik U opname van on derstaand artikel. Toen U in Uw blad van Maandag 13 Februari 1928 aan liet slot van het be richt, omtrent eene beslissing van de R. v. State, inzake de autobusdiensten Goes- Wolpbaartsdijksche veer, te kennen gaf, dat U in het volgend nummer, op deze zaak zoudt terug komen, verwachtte men niet anders, of U zoudt de beslissing aan vechten met steekhoudende argumenten in een artikel, tintelend van geest en scherp zinnigheid. In Uw artikel van Woensdagavond mis ik niet alleen elk zakelijk argument, maar bovendien geeft Uwe beschouwing blijk van algeheele miskenning van de juiste toe dracht der zaak. Wat toch is bet geval? De wetgever heeft gemeend, te recht of ten onrechte, dit zullen wij hier onbespro ken laten, dat de ongebreidelde concur rentiestrijd tusschen au tobusdiensten ©ener zijds en de spoor en tramwegen anderzijds in betere banen geleid moesten worden, in het belang van het reizend publiek. Zij beeft bij het vaststellen van de wet telijke bepalingen, ook thans weer het juiste beginsel gehuldigd', dat op elke uit spraak in eerste instantie door bet College van Gedeputeerde Staten, hooger beroep moest worden toegelaten, zij gaf deze uit spraak in hoogste instantie in banden van de Raad van State. Eene goede behartiging van de belangen van beide partijen achtte men op deze wijze volkomen gewaarborgd. In het onderhavige geval nu, beslisten de Ged. Staten, dat het vervoer van Goes naar Wolphaartsdijksche Veer in handen gegeven moest worden van één autobus dienst en van de tram, met uitsluiting van naar ik meen een tweetal busdiensten. Beide partijen zijn in hooger beroep gegaan, en men kan er van verzekerd zijn, dat beide partijen hun standpunt zoo krach tig mogelijk, met aanvoering van goede argumenten hebben verdedigd. De Raad van State beslist nu, dat het vervoer uitsluitend de tram in banden ge geven zal worden. Let wel de Raad van State beslist, de Ned. Spoorwegen zijn hierbij evenals de autobusondernemingen afwachtende -partij. Deze beslissing is dus genomen geheel langs den weg, dien de wettelijke regeling aangeeft. Minder vriendelijke heooideelingcn als „niet fatsoenlijke koopmanschap en derge lijke, zouden dus moeten neerkomen op die hoofden van Ged. Staten en de Raad van State, twee colleges echter, die wel verre verheven zullen zijn boven een der gelijke critiek. Om deze zaak onbevangen le kunnen be oordieelen, i-s het in de eerste plaats noo dig, dat aan de juistheid van de feiten niet te kort wordt gedaan, dit beoog ik dan ook met bovenstaand schrijven. Eene ver gelijking van de behandeling van deze zaak als boven aangegeven en de critiek op de beslissing uitgeoefend in de Goesche Cou rant van 15 Februari 1928 kan met ge rustheid aan .de lezers .overgelaten wor den. U, Mijnheer de Hoofdredacteur, dank zeggend voor de opname, v. d. V. (Toen we de beslissing van den Raad van State in ons blad van Woensdag on der oogen namen, hebben we met opzet de zakelijke argumenten achterwege gelaten. Want met zakelijke argumenten, komt men niet altijd tot de moreele zijde van een kwestie, vooral niet als het rechtspraak betreft. We hebben het geen oogenblik betwij feld dat inzake de uitsluiting van de auto bussen wettelijk alles volkomen in orde zou zijn, en we waren ervan overtuigd dat ook hier de voorgeschreven weg met nauwgezetheid gevolgd was geworden Maar de beslissing bevredigde ons rechtsgevoel niet, we konden onmogelijk de autobus- ondernemrjng©n als afwachtende partij zien in een absoluut gelijke positie als de spoor wegen. De spoorwegen bevinden zich in een geheel ander staatsverband dan de par ticuliere autobusondernemingen, en in het Goesche geval heeft dit geleid tot de be slissing, die door ons wettelijk geheel in orde, uit het oogpunt van recht niet in orde is bevonden. Hoofdred. G. Crt.) Onregelmatigheden. Men meldt ons uit Sas van Gent: In de gisteravond gehouden vergade. ring van den gemeenteraad van Stoppel dijk werd naar aanleiding van het rapport van een commissie uit den raad besloten den voorzitter en secretaris van liet Bui"- gerlijk Armbestuur op staanden voet te ontslaan en B. en W. te machtigen bij den officier van justitie een aanklacht in te dienen wegens geconstateerde onregel matigheden bij het gemeentelijk elecfri- citeitsbedrijf. Hoog water. Men meldt ons uit Grave: Men heeft hier een harden strijd te strijden tegen het hooge water in de Maas. Aanvankelijk liet de toestand zich zeer ernstig aanzien, daar twee plaatsen in de Maasdijken zeer zwak waren. Deze plaatsen zijn, thans versterkt. Zoolang de Maas niet over de kruinen van den dijk dijk stroomt, zal de dijk het wel houden. Schip gestrand. Men meldt ons uit IJmuiden: Hedenmorgen is door de storm hel Engelsche vrachtschip „Shonga" op onge veer 1 K.M. afstand ten Noorden van de Pier, gestrand. Het schip schijnt ge tracht te hebben voor anker te komen en is van de ankers losgeslagen. Het zit zeer gevaarlijk op ongeveer 100 M. af- stand van de kust. Het schip was op weg van Amsterdam naar Hamburg en had hoofdzakelijk cacao geladen. Er zijn 40 a 50 opvarenden. Nader wordt gemeld: De „Shonga" is doormidden gebroken. Sleepbooten lig- gen gereed om uit te varen en te trachten verbinding te krijgen met het schip. Oorlog en marine. Men meldt ons uit Den Haag: De Eerste Kamer heeft heden met 2718 stemmen het wetsontwerp aange nomen, omtrent de samenvoeging van d» departementen van Oorlog en Marine en de instelling van departement van defensie,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2