RUITENBOER N°. 22. Vrijdag 17 Februari 1928 IIS* Jaargang» Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Een algemeen belang De Hollandsche Wasc h v r o u w JE ZEEPPOEDER Uit de Radiowereld Binnenland Ruwe Huid Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, 'Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennoot schap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Onder de „brandende vraagstukken" van de na-oorlogsperiode neemt de toe stand der openbare geldmiddelen wel een voorname plaats in. Bij het intreden der malaise bleek maar al te duidelijk, boe onrustbarend snel de openbare uitgaven gestegen waren, en koezeer de belastingdruk verzwaard was om de ontvangsten niet al te zeer bij de stijgende uitgaven te doen achterblijven Bepaalde schuldigen voor den gang van zaken waren niet aan te wijzen; feitelijk hebben wij allen meegedaan. Waarschijn lijk was men het meest den verkeerden weg opgegaan, doordat onverwacht de welvaart nog enkele jaren na den oorlog voortduurde en de middelen dus bleven stijgen, zoodat men het gevoel kreeg als of dit een soort gevolg was van het stijgen der uitgaven. Van de zakenmen' schen, die het eerst bemerkten, dat het uit was met de welvaart, moest de eerste waarschuwing uitgaan. Zij waren de eer sten, die den stormbal hebben geheschen, en him: „weest op uw hoede" maakte een diepen indruk. Zij spraken in 1921 uit: „dat er een wanverhouding is ont staan en zich meer en meer verscherpt tusschen belasting en nationaal inkomen, die niet alleen besparing en kapitaalvor ming tegenhoudt, maar zelfs een interen van het nationaal vermogen zal veroor zaken, hetgeen moet leiden tot vermin derde bestaansmogelijkheid en op den duur tot economischen ondergang; dat hierdoor alile klassen der bevolking evenzeer ge troffen. zullen worden en het dus een algemeen landsbelang is, dat men zal geraken tot een algeimeemen geest van bezuiniging bij overheidslichamen en par ticulieren". Langzaam maar zeker begon het be sef door te dringen, dat aanmerkelijke vermindering der overheidsuitgaven noo- dig was en wel tot zoodanig peil, dat het evenwicht op den gewonen dienst der Staatsbegrooting verzekerd is bij een be lastingheffing, die de ontwikkeling van handel en bedrijf niet belemmert. Inder daad werden pogingen, gedaan, om tot een zuiniger en doeltreffender werken van de onderscheidene takken van overheids bemoeiing te geraken. Men werd zich be wust van de groote gevaren, die een voort gaan met stijgende tekorten op de begroo ting moest meebrengen; men besefte, dat het hier in de eerste plaats ging om hel belang van die niet-bezittende klasse, voor wie een Staatsbankroet (de droeve erva ring elders leerde het immers duidelijk) beleekent verlies van werkgelegenheid en de onmogelijkheid om van overheidswege allerlei sociale maatregelen, verzekerings uitkeer in gen, zorg voor voldoende onder wijs, enz. vol te houden. Het valt niet ite ontkennen, dat de bezui niging offers heeft gevergd op vrijwel elk terrein. Veel van wat wenschelijk, 57 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Hij trok zijn wenkbrauwen zoo boog op, dat zij bijna zijin hanen raakten. „Nap merkte Ihij droogjes op, „is een uitste kende kerel in zijn eigen sfeer. Maar dat is niet de mijne en ook niet de uwe. Op zijn verzoek en in zijn gezelschap hen ik hier naar Engeland gekomen, maar een zonderlinger type heb ik nog nooit in mijn leven ontmoet. Ik heb hem nog nooit in een deken en. met sandalen gezien, maar ik heb zoo'n idee, dat hij zoo veel aantrekkelijker zou zijn. Ik geloof, dat hij aan deze zijde der beschaafde we reld als een visch op het droge is". „Wat bedoelt u?" Voor de tweede maal dien dag had zij een gevoel, alsof de grond onder haar voeten trilde. Met een waas voor haar oogen keek zij naar hem op. „Ik bedoel, wat ik zeg, mevrouw", zeide hij kortaf. „Dat 's nu eenmaal mijn gewoonte. Ik moet mij al heel sterk gissen, als er niet veel rood^ bloed door Mr. Errol's aderen stroomt. „Zoo"t was Airne s ecmg antwoord. Zij begreep hem dadelijk. Zij had ©en nuttig of zelfs nood-ig genoemd mocht worden, diende onverbiddelijk te worden geschrapt, eenvoudig omdat nu eenmaal het zwaarste het zwaarst moest wegen; omdat voor liet groote algemeen belang van gezonde financiën verschillende klei nere en tijdelijke belangen moesten wijken. Maar het verheugend resultaat is, dat het gevaar voor tekorten op de Staatsbe grooting is afgewend. De middelen vloeien weer ruimer, men heeft zelfs de belastin gen iets kunnen verlagen en de begrooting vertoont een klein overschot. Mitsdien is de belangstelling voor het werk der bezuiniging verflauwd. Zeer ten onrechte. Want het ernstige gevaar, dat in 1921 dreigde, is wel bezworen, maar er dient nog heel wat te worden gedaan om tot een gezonden toestand te geraken. De sluitende Staatsbegrooting is voor een groot deel bereikt door het opleggen van nieuwe lasten op de burgerij en doos* ruimen opbrengst van bestaande middelen. De belastingdruk is ook na de jongste, nog onvoldoende verlaging nog zeer zwaar en belemmert een gezonde econo mische opleving. De Staatsuitgaven staan nog, op' een te hoog peil; het totaal is bijna driemaal zoo hoog als in 1913. Verschil lende nieuwe uitgaven zullen in de naaste toekomst noodig zijn; weliswaar zijn ver schillende uitgaven verlaagd1, maar aan stelselmatige vereenvoudiging en reorgani satie van den Staatsdienst is nog bitter weinig gedaan. Mooie woorden zijn er ge noeg over geuit, vele voorstellen zijn ge daan, maar bereikt is men leze het verslag der Bezuinigingscommissie nog vrijwel niets. Daarenboven wekken in van gemeenten de financiën toenemende zorg; ook daar heeft men te kampen met zeer hooge belastingen en met het sluitend maken van de begrootiing. Neen waarlijk, wij zijn er nog lang niet met het bezuinigingswerk. Er valt op het gebied van doeltreffende bezuiniging nog veel en nuttig werk te doen; in toe nemende mate zal getracht moeten wor den, van de beschikbare middelen het grootst mogelijke profijt te trekken. Voor al in dit laatste opzicht valt nog een be langrijke taak ten algemeenen nutte te vervullen. Verdwijnt de Eiffektoren? De bouwer van den Eiffeitoren heeft destijds een levensduur van 20 jaren ge garandeerd voor den toren, welke in 1889 werd opgericht. Deze levensduur is thans gevoel, alsof hij een pijnlijke operatie op haar verricht had, en was te uitge put, om meer te zeggen. Onbewust drukte zij haar hand tegen haar hart. Het klopte zoo vreemd, zoo krampachtig; soms klopte 'het in het geheel niet. Want het was voor haar boven allen twijfel verhevendr. Capper sprak de waarheid. „Ik zal niet beweren, dat de jongen een onvervalschte wilde is", begon dr. Capper weer. „Misschien zou er beter met hem om te gaan zijn, als hij het was. Maar het fatale bloed is er. Nooit opgemerkt? Ik dacht, dat vrouwen alles opmerkten. O, ik kan u verzekeren, dat hij bij ons meer keeren leven in de brou werij gebracht heeft, dan ik me de moei te getroost heb om te tellen. Spreek in New-York over den duivel en u zult zien, dat niet lang daarna het gesprek over Nap Errol loopt. Nu en dan krijgt hij een aanval van woestheid en dan is er geen 'huis met hem te houden. Hij doet precies, wat hem in den zin komt. Hij is nooit te vertrouwen. Het is een niet weg te nemen smet". Zij rilde bij diie woorden, maar nog sprak zij niet. Onverstoorbaar ging Capper voort. „Ik geloof, dat Lucas nog eens gedacht heeft een gentleman van hem te maken. Een gentleman, groote goden'! Je kunt net zoo goed een tijger willen Ieeren opzit ten en pootjes geven. Hij heeft een- ver bazend geduld, maar ik geloof, dat zelfs hij nu beseft, dat het dier niet te tem- reeds meer dan het clubbeüe, en nu ligt het in de bedoeling het gevaarte te de- monteeren, daar ernstig gevaar voor in storting bestaat. De oorzaak hiervan is de verwoestende inwerking van de roest. Aan de Eiffeitoren zijn o.a. de antennes bevestigd van het krachtigste Fransche omroepstation ,,F.L. dat werkt op een golflengte van 2650 M. Vermoedelijk zal deze zender dan opgeheven worden. De Euro pee sc he omroep station s In den laats ten tijd zijn steeds meer stalen er toe overgegaan zeer krachtige omroepstations voor radio telefonie op te richten. Het is nog niet zoo lang ge leden, dat men alleen" in het zg.n. korte- golf-gebied de stations dicht op elkaar vond. Tegenwoordig is het in hst golf- gebied 1000—2000 M. al haast precies hetzelfde. Opmerkelijk is, dat de Dinit- sche radio-techniek hier zulk een voor aanstaande plaats inneemt. Zoo zijn b.v. die nieuwe krachtige omroepstations in Oostenrijk, Finland, Hongarije, Estland, Zweden, Noorwegen, Joego-Slavië, enz., Telefunken-zenders. Hetzelfde geldt voor vele zenders in landen bui1 en Europa. De bouw van de kracht stations te Langen- berg, Weenen en laatstelijk van den z.g.mi. „Deulschiandsender" bij Koenigswuster- bausen, hebben groot opzien gebaard in de vakwereld en de buitengewone presta ties dezer telefonie-zenders schijnen de oorzaak te zijn, dat tal van landen aan Te'afun ken opdracht gaven voor den bouw van stations van dit type. DE ZOMERTIJD. De Zomertijd saai 15 Mei in en ein digt 7 October. De burgemeester van Culemborg. Op de vragen van den hear Hermans betreffende het optreden van den bur gemeester van Culemborg in verband mei de moordzaak aldaar, heeft minister Kan geantwoord, dat hij kennis heeft geno men van een bericht voorkomende in het „Volk", waarin wordt medegedeeld, dat de burgemeester van Culemborg heeft gepoogd een actie, die gevoerd wordt om de waarheid aan het daglicht te bren gen, tegen te werken. De minister heeft den burgemeester van Culemborg gevraagd, zijn lezamg te mogen vernemen van hetgeen in, de vra gen wordt aangevoerd. Daarbij is ge bleken, dat de burgemeester zich heeft laten leiden door den lofwaardige» dachtengang, dat, zooveel doenlijk, on geregeldheden in verband met de moord zaak zijn te voorkomen en het onderzoek der justitie niet nog meer mag worden bemoeilijkt door het optreden van onbe voegden. Wat 's burgemeesters houding betreft, zij het volgende opgemerkt: De actie, welke mr. Roobol in de ge- men is. Mrs. Errol heeft het al lang ingezien. Dat is een prachtige vrouw voor u. U zeide immers, dat u Mrs. Errol bent." „Ja, ik kien haar!" Anne hoorde het zich zeggen, maar was zich niet bewust, dat zij de woorden sprak. Capper keek haar één oogenblik recht in de oogen. „Je zoudt niet zeggen", zeidie hij, „dat die vrouw met een ge broken hart rondloopt. Maar ik verze ker u, dat het zoo is. Nap Errol is de tragedie van haar Wen". Deze woorden wekten haar belangstel ling dadelijk weer op. Zij voelde, dat haar verslagenheid langzaam aan naar beneden zonk, tot die ergens diep in haar ziel tot rust kwam en de oppervlakte vrij liet voor andere indrukken. „Hij kwam nergen vandaan", ging Cap per voort. „Zij heeft nooit geprobeerd uit te visscben, waar hij vandaan kwam. Hij was de zoon van haar man en zij heeft hem als den hare aangenomen. Maar hij is zijn heele leven een tijgerwelp, een orkaan, een stokebrand geweest. Hij en Bertie hebben altijd op zeer gespannen voet gestaan en het heeft Lucas heel wat moeite en tijd gekost, om den vrede te bewaren, wat wel het vermoeiendste werk voor een zieke is, dat ik me be denken kan. Ik wil daar een eind aan maken, Lady Carfax. Ik spreek als fa milievriend tegen een familievriend. Lu cas schijnt van u te houden. Ik geloof, dat u, wanneer u u daarvoor de moeite van Handen en Gelaat verzacht en, geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL meen le voert, heeft met name op 30 en 31 December j.l. tot ordeverstoring ge leid. Dat heeft den burgemeester aanlei ding gegeven om, toen hij toevallig den hotelhouder ontmoette, bij wien mr. Roo bol pleegt te iogeeren, dezen er opmerk zaam op te maken, dat de goede naam van zijn huis niet gebaat kan zijn, als van daaruit een beweging op touw wordt ge zet, die tot moeilijkheden met de po litie leidt. Een gemeentewerkman, die in zijn diensttijd lange gesprekken over de moord zaak placht te houden, is door den bur gemeester er op gewezen, dat dit onge oorloofd was. Daaraan as de opmerking toegevoegd, dat ook buiten dienst perso neel, in gemeentelijke betrekkingen werk zaam, zich heeft te onthouden van een ongepast optreden, dat, in verband met de moordzaak, tot ordever storing zou kunnen leiden. De burgemeester heeft dien heer Van Blitterswijk geenerlei bevel gegeven, waar toe hij trouwens de bevoegdheid miste. Wèl heeft hij diens patroon er opmerk zaam op gemaakt, dat de heer Van Blit terswijk zich an zijn werktijd voortdurend met de moordzaak scheen bezig te hou den, waaruit stilzwijgende instemming van den werkgever met zijn optreden in deze door sommigen werd afgeleid. De patroon zou toen den werknemer voor de keuze stellen óf zich in zijn werktijd alleen met zijn arbeid bezig te houden, óf ontslag te vragen. Eenige dagen later is ontslag gevolgd maar, volgens mededeeling van den werk gever, had dit niets uitstaande met het on derhoud tusschen hem en den burgemees ter. Deze laatste heeft eenige dagen daar na een bezoek ontvangen van den heer van Blitterswijk, maar dit gold een andere zaak. De minister kan aan de mededeelingen van den burgemees tier geen vrijheid oïit- leemen, om dezen een opmerking te maken. D. W. Stork J* De heer D. W. Stork te Hengelo is Woensdagavond overleden. Hij is 72 jaar oud geworden. Dirk Willem Stork was te Oldenzaail geboren. Hij kreeg het eerste technische onderwijs aan de industrieschool te En schedé en kwam op 17-jarigen leeftijd in de door zijn oom en zijn vader opgerichte machinefabriek, die zich ook onder zijn leiding 'heeft uitgebreid. Hij is mede-oprichter geweest van 'de Vereendgang van Ned. Werkgevers en lid van de Centrale Commissie voor de sta tistiek. In 1893 werd hij lid van de Staten van Overijsel, in 1903 lid van de Eerste Kamer. Rare kostgangers. Te Ressen bij Eist waren in een bak kersgezin twee Duitschers in den kost, zoudt willen geven-, hem tot rede zoudt kunnen brengen. Vrouwen zijn spreek woordelijk vindingrijk". Even vertoonde Anne'9 glimlach zich weer. Zij waren nu in den plantentuin en liepen langzaam het middenpad af. Het was een kleine afgesloten ruimte, omge ven door een geschoren taxishaag en met graspaden doorsneden. Het avondzonlicht dat schuin op haar neerviel, had haar in rosachtig goud omgetoovierd. Alle ze nuwachtigheid was uit haar verdwenen; peinzend stonden haar grijze, ernstige oogen. Zij bukte om een takje rosmarijn te plukken. „Zoudt u mij willen zeggen, wat u wilt doen?" Capper nam haar even van terzijde op. „Ik wil hem genezen, zeide hij. „Ik wal weer een flinke kerel van hem maken". „Zoudt u dat kunnen?" vroeg zij. „Ik zou het kunnen". Plotseling hield hij op. Op zijn geel gelaat kwam een vreemde gloed. „Ik zou het kunpen", verzekerde hij driftiger, „als ik de om standigheden in mijn macht had. Als ik dien vervloekten broer van hem weg kon krijgen, als ik iets aLs energie in hem kon opwekken, als ik zijn wil slechts in één enkele richting kon drijven, dan zou ik het kunnen. Had ik zijn van harte ge geven medewerking, dan zou ik het hun nen. Zonder dat ben ik machteloos.^ Hij zou gewoon van uitputting sterven „U bedoelt natuurlijk een operatie? Een zeer ernstige operatie? Anne was werkzaam bij de uitbreiding van het station Ressen-Bemmel. Maandagavond bemerkte de vrouw des huizes ongewoon gerucht op haar slaapkamer; toen ze het licht aan knipte bemerkte ze een der kostgangers, die zich juist van het geldkistje had mees ter gemaakt en daarmede vluchtte. On middellijk werd de politie gewaarschuwd, maar tot heden is het zoeken naar de twee Duitschers, die alles hebben achtergela ten, behalve den gestolen buit, vergeefsch. Touri sten! verkeer. De Nederlamdsche spoorwegen, de Ne- derlandsch-Amerikaansche kamer van koophandel en de algemeeoe Nederland- sche vereeniging voor vreemdelingenlver- keer hebben een adres gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken. Reeds eerder heeft de Nederlandsch- Amerikaansche kamer van koophandel cW aandacht van den minister op de voor het touri sten ver keer in Nederland, belang rijke aangelegenheid van het visum gie- In verband met de Olympische spelen ware het van veel gewicht, dat Nederland thans niet achterblijft bij de tallooze an dere landen in Europa, diie in hun eigen belang reeds vroeger het visum afschaf ten. Aangezien vele Amerikaansche tou- ri'Sten bezwaar hebben tegen de moeite, vooral aan het zich verschaffen van een visum, verbonden voor een kort bezoek aan Nederland, bestaat er groote kans, dat het Amerikaamsch touri sten ver keer zich afwendt van Nederland, indien hier niet dezelfde faciliteiten geboden worden als in Frankrijk, België, Duitschkmd, Zwitserland, enz. Den minister wordt daarom verzocht, het daarheen te willen leiden, dat Neder land en de Vereenigde Staten op basis van reciprociteit, waar het niet betreft immigranten, die visa-leges afschaffen en dat de Nederlandsche regeering aan Ame rikanen, mits niet immigranten, zal toe staan, zonder Nederlaridsch visum de Ne derlandsche grenzen te overschrijden. Luchtvaart. Lindbergh's vliegtuig. Na een lange tournee is Lindbergh weer goed en wel terug in zijn woonplaats St. Louis. De bekwame jonge vlieger beeft thans een zeer merkwaardig record op zijn naam. Hij vloog met éénzelfde vliegtuig, de Pride of St. Louis, in negen maanden tijds over de 50.000 zeemijlen; en al dien tijd heeft hij geen enkele maal een noodlanding behoeven uit te voeren. Op al zijn tochten heeft Lindbergh steeds het doel bereikt. Het uitstekende vliegtuig zal nu een plaats vinden in het museum te Washing ton van de Smithsonian Instituion. Het toestel is voorzien van een Wright Wherlwindmotor, die al die negen maan den slechts tweemaal uit elkaar is ge weest om te worden nagekeken en schoon gemaakt. op het graspad blijven staan. Haar oogen zochten die van Capper. Hij antwoordde met korte beslistheid. „Lieve mevrouw, niet één, maar twee operaties. Ik zal u niet lastig vallen met technische bijzonderheden, die u toch niet zoudt begrijpen. Maar in bet kort; in de eerste plaats een afbreken, in de tweede een opbouwen. Beide operaties zouden veel van zijn krachten vergen, maar ik heb mij overtuigd, dat hij de kracht voor beide heeft. Zes maanden zouden er tus schen de eerste en de tweede moeten ver- loopen, en gedurende dien tijd zou bij plat op zijn rug moeten liggen,. Indien bij het die zes maanden volhoudt, zou hij beelemaal beter worden. Dat is mijn vaste overtuiging. Maar die zes maanden vor men juist mijn groote struikelblok. Hij 'heeft voortdurend een trouwen vriend naast zich noodig, om hem in een op,gewekte en kalm-berustende stemming te houden. Die beroerde Nap is de voornaamste hin derpaal. Die zet, waar hij komt, de boel op stelten en lang blijft hij nooit afwezig. Lucas zelf erkent, dat zijn broers een heele zorg voor hein zijn. O, het is een bei- roerde Wit. Ik geloof soms, dat familie banden door den duivel uitgevonden zijn." Cappar trok rusteloos aan zijn baard en draaide zijn hiel in het zand. (Wordt vervolgd). «ai

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1