FRIS0-BAAI N°. 91. Woensdag 15 Februari 1928 Ü5e Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR Rechtszaken. ProVincienieuWs GOEDKOOPER ROOKEN M-V DOUWE EGBERTS TABAKS-FABR1EKEH 'ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1EN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 emit per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Crisisgeruchten in Duitschland. Duitschland, eenige jaren geleden be rucht om de kabinetscrisissen, die als paddestoelen uit den grond opschoten1, heeft het langen tijd zonder gedaan. Men begon ai hoop te krijgen dat de crisis- ziekte, destijds permanent, zoo goed als verdwenen was. Doch jaweldezer dagen leerden anders. Geruchten over een. op handen zijnde crisis deden de ronde. En de ge ruchten kregen al spoedig vasten grond. Het heet nu dat de tegenwoordige coa litie van rechts zal ophouden te bestaan, De houding van rijkskanselier Marx ten opzichte van de crisis, die door het stranden van de schoolwet is ontstaan, isintusschen nog onbekend. De rijks kanselier ds bedlegerig. Maandag op het middaguur zou von Guerard, voorzitter van de fractie van het centrum, door den heer Marx worden ontvangen, maar deze ontvangst kon niet plaats vinden, daar de rijkskanselier toen sliep. De houding van von Guerard zelf is bekend. Hij is voorstander van ontbinding van den rijks dag en is zelfs van meenung, dat hierbij het al of niet aanvaard zijn van de be greeting geen beslissende rol kan spelen; om de ontbinding van den rijksdag uit te lokken zou von Guerard liet liefst zien dat de fractie het besluit zou nemen haar vertegenwoordigers in de rijks- tegeering te verzoeken ontslag als minis ter le nemen. De fractie schijnt in haar meerderheid het niet met von Guerard eens te zijn. Deze meerderheid wil veel eer, dat de fractie een verklaring publi ceert, zeggend dat de tegenwoordige coa litie heeft opgehouden te bestaan, dat echter de vertegenwoordigers van het cen trum in het rijkskabinet in functie zullen blijven, mits de overige regeeringspiar- tijen eveneens de bindende verklaring af leggen dat ze zich tegen ontbinding van den rijksdag niet zullen verzetten zoo dra de begroeiing zal zijn aanvaard. Het tegenwoordige kabinet zou dan als het ware als een parlementair zakenkabinet verder in functie blijven tot het verkie zen van den nieuwen rijksdag. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van. bieden werden de volgende vonnissen uitgesproken Overtreding Hinderwet. A. J. v. L„ 41 jaar, fabrieksdirecteur te Kapelle, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter f50 s. 25 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en Rijwielwet. W. H. J. van der Hoofd, 31 jaar, fabrikant te Kloetinge, vernietiging van het vonnis van dien Kantonrechter f 10 of 10 dagen hechtenis. A. V., 48 jaar, landbouwer te Nisse, vernietiging van het vonnis van den Kan tonrechter, vrijspraak. Politierechter te Middelburg. Ordeverstoring. P. d. W., 57 jaar, arbeider te 's Heer Arend skerke, werd ten laste gelegd dal hij op 3 Januari j.ll. te 's Heer Arendsker- ke, toen de rijksveldwachter Eversdijik en den gemeenteveldwachter, uit de her berg van Hazewindes werd verwijderd wegens ordeverstoring zich tegen die po litieambtenaren heeft verzet. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak f25 s. 25 dagen hechtenis. Woestelingen. J. Z., 19 jaar, zonder beroep en H. v. d. V.» 19 jaar, drukker, beiden te Goes, werden verdacht dat zij op 27 December j.l. le Goes D. L. Lansen hebben geschopt en geslagen. Eisch ieder f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 1 s. 1 dag hechtenis. De broeken vilder. J. H., 24 jaar, arbeider, te 's Graven polder werd beklaagd dat hij op 26 December j.l. een broek van G. Jero- nimus heeft beschadigd door daar met een mes in te snijden. Eisch f 10 s. 10 hechtenis. Uitspraak idem. Een klap ad 1 tientje, A. K., 28 jaar, koopman te 's Heer- Arendskerke, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Januari j.l. te 's Heer Arends- kerke Jacobus van Hecke heeft geslagen. Eisch f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. Nog zooiets. J. v. H., 66 jaar, koopman te 's Heer Arendskerke, werd beklaagd diat hij op 3 Januari j.l. te 's Heer Arendskerke Adriaan, Koster heeft geslagen. Eisch f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f5 s. 5 dagen hechtenis. Boven de maat. P. K., 54 jaar, herbergier te Hans- weert, werd verdacht dat hij op 11 Ja nuari j.l. in zijn verlofslocalileit aan A, W. die Munck, die in keinnelijken staat van dronkenschap verkeerde, een glas sterken drank 'heeft toegediend. Eisch f25 s. 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. De moord te Capelle. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 19- jarigen lossen werkman B. M., ged* neerd, die op 31 Januari heeft terecht gestaan, verdacht van: ten eerste doodslag, subsidiair mishan deling den dood ten gevolge hebbend van dien rentenier G. Dekker te Capelle aan dien IJsel, gepleegd op 27 Aug. 1927; ten tweede diefstal, subsidiair verduis tering, van een bankbiljet van f 10, dat zich in een vestzak van Dekker had bevonden ten derde het verbergen van het lijk van Dekker. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. De vertegenwoordiger van het O. M. rnr. J. G. Holsleijn, had 18 jaar ge vangenis s traf geëischt. Stamboek van bet Nederlandsch Trekpaard. Maandagmiddag werd in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg de a!gemeene vergadering gebonden van de afdeeling Zeeland van bet Stamboek van het Nederlandsch Trekpaard, onder voor zitterschap van den beer H. A. Hanken, terwijl ook de heeren jbr. van Vreden- burch en de Vries, resp. voorzitter en secretaris van 'het hoofdbestuur de ver gadering bijwoonden. De voorzitter bracht in zijn openings woord hulde aan de nagedachtenis van wijlen de heeren G. Luijk en C. J. Vael, die o.a. als jury-leden voor de keuring van merriën veel voor het Stamboek heb ben gedaan. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering meende de 'heer Thorenaar, dat daarin niet juist staat weergegeven wat met de f 1200,uitgetrokken voor fokpremies, zal geschieden. De voorzitter meende dit beier later bij het desbetreffende punt der kon worden behandeld. Na mededeelingen van enkele ingeko men stukken, bracht de secretaris-penning meester, de heer A. J. Lako, het jaar verslag uit, waarin hij zegt, dat het jaar 1926 slecht was, doch 1927 nog slechter. Noch voor fokpaarden, noch voor werk paarden werden goede prijzen besteed, voor veulens was het een korten tijd be ter, doch deze beterschap doofde latei- weer uit, en het bleef slecht tot het ein de van het jaar toe. De prijzen voor dekhengsten waren ook slecht. Wat be treft het aantal leden, deelde spr. mede, dat bij aanbieding der kwitantie in 1926 er 218 bedankten, in 1927 was dit 226 en in 1928 126, he>t aantal bedraagt thans 1700. Er werden in 1927 35 hengsten en 562 merries aangegeven en 1890 veu lens ingeschreven, tegen 26, 365 en 2200 in 1926. Dit laatste cijfer wijst op het minder aantal gedekte merries in 1927. De gezondheidstoestand geeft geen aanlei ding tot opmerkingen. Tot de trouwe leden zegt de secretaris: steun het afdee- lings- en het hoofdbestuur, houdt stand, denkende aan het „Luctor et Emergo", ik worstel en ontkom. Het verslag wordt goedgekeurd met dank aan den secretaris. De heer Booijmans wijst er op, dat door de scheiding der 3-jarige merries in groote en Heine maat met 1.59 M. als scheidingsmaat, de groote klasse 50 tot 60 paar dein en de kleinere maar 20 tot 30 telden op' de nationale tentoonstel ling en hij zou willen vragen dit 1.60 te doen zijn. De voorzitter zegt, dat dit verzoek in handen der tentoonstellingscommissie zal worden gesteld. De heer Thorenaar zou willen voor stellen de merriekeuiringen af te schaf fen, het nieuwe stamboek houdt die ook niet en het is dan ook maar een klas seeren en beteekent eigenlijk niets. Die voorzitter acht het toch noodza kelijk. Een der leden ondersteunt het idee van- den heer Thorenaar. Die heer Lako begrijpt wel dat som mige leden dit overbodig werken achten, maar dat is het toch niet, want van de 802 voorgebrachte dieren werden er 240 afgekeurd, dus ruim Er wordt wel eens gezegd, dat het stamboek zoo weinig richting geeft, maar als deze selectie afgeschaft werd, dan zou men de leden op' een verkeerd pad brengen. Daar het voorstel verder niet gesteund wordt, komt het niet in stemming. Thans kwamen enkele vragen, gesteld door afdeelingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aan de orde. Het eerste betrof de wensch om het branden van hengsten op den hals als bewijs diat zij zijn goedgekeurd facultatief te stellen en over te laten aan den eige naar of hij dit al of niet gewenscht acht, De heer Sturm lichtte dit toe en zegt dat de verkoop naar België er door be moeilijkt wordt. De dieren hebben n.l. 2 brandmier ken, een op den hals en een aan een der pooten. De heer de Putter meent, er toch geen enkel bezwaar tegen is te doen zien, dat het geen Belgische paarden zijn. De heer Dekker onderschrijft dit. De heer Sturm zegt, dat men zich er niet voor behoeft te schamen dat het Nederlandsche paarden zijn, maar het geeft nadeel. De heer Aernoudts zegt, dat men er last in die portemonnaie van heeft. De heer Gast vraagt of het dan soms de bedoeling is Holiandsche paarden mei Belgische papieren te verhandelen. Een der andere leden meent, dat op deze wijze de controle weg zou zijn. Weer een ander waagt waarom wel een merk aan den voet en niet aan den hals. De heer Sturm zegt, dat heit rijksmerk aan den voet weer verdwijnt, doch dot aan dien hals blijft. Die voorzitter zegt, dat als men het branden facultatief stelt men de niet ge brande paarden ook niet moet opnemen in het stamboek, ander zal het op fraude uitloopen. De heer de Putter waarschuwt er voor, dat de Belgen zullen gaan geuren met de Holiandsche paarden. Het voorstel wordt verworpen met 96 tegen 52 stemmen en 5 blanco. Het tweede verzoek was om te be vorderen, dat Zeeland in plaats van 3 voortaan 6 commissarissen in het hoofd bestuur zal hebben. De voorzitter zegt, dat hieraan wijzi ging der statuten voor af zou moeten gaan. De heer Sturm wijst er op, dat Zee land 70% der hengsten aanbrengt en het daarom niet ongewenscht het aantal com missarissen werd uitgebreid. De heer Scheele wijst er op dat met in een democratischen tijd leeft en wil als de statuten gewijzigd worden, daarin tevens bepalen, dat bestuursleden niet meer direct herkiesbaar zuiden zijn, uit gezonderd die van het dag. bestuur. De heer S. Gast is niet voor en ook niet tegen 'het voorstel tot uitbreiding van het aantal commissarissen, maar wil wel eens meer van de motieven hooren. Men kan toch niet alleen rekening houden miet het aantal hengsten, doch moet ook het aantal leden in aanmerking nemen. Spr. is er tegen dat een lid met b.v. 40 paar den meer zou te zeggen hebben dan een lid met b.v. 10 paarden. De voorzitter meent, dat een en ander nog eens overwogen moet worden en wil het uitstellen tot de a.s. algemeene ver gadering. De heer Gast wil er toch wel eens iets meer van hoeren. De heer van Dixhoorn voelt veel voor het voorstel en ook voor dat van den heer Scheele, zij zijn die moeite van het overwegen zeker waard. De voorzitter herinnert er aan, dat het hoofdbestuur deze vragen ook eerst zal moeten behandelen. De heer de Putter wil ook eerst de zaak nog eens overdenken en nu eerst meer gewichtige voorstellen afhandelen. De heer Ga -t wil dan weten waar over men denke et. De heer Sturm ook uitstellen. De heer v. d. i ^me wijst er op, er geen uitgewerkt plan is en het toch voor alle afdeelingen van belang is en het hoofdbestuur moet het nader onder het oog zien. Thans kwam de wensch ter sprake om het stamboek in België te doen erkennen. D'e voorzitter zegt, dat er alles gedaan wordt wat kan in die richting. Spr. vindt gelegenheid er op te wijzen, dat geheel België 1721 leden von het Stamboek telt en Zeeland alleen een 1800. De heer Aernoudts komt terug op hel aantal commissarissen en meent, dat men menscben met 2 of 3 paarden niet mag 'aten beschikken over die met 20, 30 of meer paarden. De heer van Vredenburch zegt, dat art. 5 dier statuten voorschrijft naar hel aantal leden. Men kan dit natuurlijk op verschillende wijzen regelen. De 3 zuide lijke -provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben ieder 6 stemmen, dus samen 18 van de 27 in het hoofdbestuur, Het is niet waar dat de commissarisisen uit Zeeland in een hoek worden gedron gen. Spr. zal de kwestie bespreken in het hoofdbestuur en op de algemeene vergadering ook bij de rondvraag. Hij zal niet nalaten daarna over deze kwestie een buitengewone algemeens vergadering te beleggen. De volgende wensch .was om het daar heen' te sturen, dat meer afzetgebied wordt gevonden. De voorzitter zegt, dat allen zeker dien wensch zullen onderschrijven, maai' het is er een heel moeilijken tijd voor. De heer Vredenburch zegt, dat het vinden van afzetgebied een der moeilijk ste vraagstukken in de vereeiniging is. Daarbij komt dat men niet alles in de courant kan zetten, als men bezig is af zetgebied te zoeken, want men mag 'geen concurrenten over de grenzen wakker schudden. Men wilt geen verkoopbureau en dit wellicht minder gewenscht. Ook België ondervindt ten deze opzichte groote moeilijkheden. Het beste zou wellicht zijn een per soon in bet land zelf aan te stellen, b.v. in Frankrijk. De .personen' die van daar kwamen op de keuringen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn niet gekomen door het Zeeuwsch-Beigisch stamboek, maar door het stamboek van het Nederlandsche Trek paard. Men is thans in 4 landen aan het werk en getracht zal worden vele buiten landers naar Dien Haag te trekken met de tentoonstelling. De volgende wensch was om in Den Haag afzonderlijke afdeelingen voor Ne derlandsche en voor ingevoelde hengsten te krijgen. De voorzitter zegt, dat er zooals bij alle zaken wat voor en wat tegen te zeg gen is. De heer Koning vraagt of dan beide afdeelingen toch voor den kampioen kun nen mededingen. De voorzitter zegt, dat alle natuurlijk dezelfde Rechten zullen houden. De heer de Putter vraagt of men bang is voor de Belgische paarden. De heer Aemoudts zegt van neen, maar op een nationale tentoonstelling moet men toch een categorie van Nederland sche paarden hebben. Men mag daarbij andere niet uitsluiten'. Als men: dit niet doet, zullen de Belgen zeggen, dat de mooiste paarden van hun afkomstig zijn, alle kunnen echter gerust mededingen naar het kam,paoenschap. Men mag de dieren niet onder elkaar mengen, maar ook nie mand dupeeren. De heer van Vredenburch zegt, dat deze kwestie reeds dikwijls is besproken. Toen er verleden jaar een categorie was, kregen de Nederlandsche paarden toch bijna alle eerste prijzen. Als men twee catiegoriën neemt, maakt men reclame voor het Belgische paard ook, dat is de keerzijde van de medaille. Voor dit jaar voelt spr. er echter wel wat voor. De heer Van Dixhoorn zegt, dat men het in 1910 te Axel reeds zoo deed en hij voelt daar nog steeds veel voor. De vraag zal aan het hoofdbestuur worden toegezonden. Thans kwam een voorstel naar voren om het inschrijfgeld voor hengsten terug te brengen op f25, waarbij van andere zijde werd gevoegd een voorstel om het voor de merries op f 15 te brengen. De voorzitter wil dit ook aan het hoofd bestuur mededeelen. De heer Aernoudts vindt het een zeer gevaarlijk terrein, maar meent, dat de hengstenhouders liet meest in het gedrang zijn gekomen. Maar er moet geld zijn, waar moet alles uit betaald worden. Spr. zou de verlaging dan ook voorloopig tot de hengsten willen beperken. De 'heer Gast acht vermindering niet van beteekenis, men wil dat er reclame wordt gemaakt, maar dan moet er ook geld zijn. De Aernoudts wil ook gaarne de heng sten houden zoo het is. De heeren Koning en Scheele meenen ook, dat men niet aan het geld moet ko men, de laatste zegt, dat de begrooting toch reeds met een tekort sluit. Deroyementsvoorstellen. Thans kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur, het royement be doeld in art. 11 der Statuten toe te passen op alle leden, die lid zijn of zullen wor den van een in Nederland opgericht of op te richten Trekpaardenstamboek, en dat om het hoofdbestuur te machtigen in bijzondere gevallen (zulks ter zijner beoordeeling) het royement van daarvoor in aanmerking komenden op te heffen. De heer de Putter zou gaarne een toe lichting van het bestuur "hooren. De heer Van Vredenburch had gaarne eerst de leden 'hooren praten, maar nu allen zwijgen, wil hij opkomen tegen ge schrijf als in het Handelsblad werd ge daan. Hij weet niet dat het hoofdbestuur iets gedaan heeft waardoor dit gerecht vaardigd zou zijn. Spr. betreurt heel de zaak, niet alleen den aanval, maar ook de wijze waarop die is geschield, het doet denken aan zenuwachtigheid. Waarom heeft men hem niet eens in het 5de district genoodigd om de zaak uiteen te zetten, zooals men te Oostburg heeft gedaan. Spr. komt er tegen op dat de heer Zonne- vylle, secretaris der regelingscommissie, dus officieus persoon, stelling neemt tegenover eene vereeniging, waarmede hij nauw contact heeft. Spr. ontkent dat de samensmelting der stamboeken buiten me deweten van den heer Van Oijen is ge beurd, hij was juist een dergenien, die de samensmelting heeft bevorderd. Als de lieer Zonnevylle de Telegraaf citeert, dan moet hij het volledig doen en ook zeg gen, dat dit blad de afscheuring verkeerd noiemde. Als er in het Nieuwsblad van Ijzend ij ke wordt gezegd, dat Duitschland als afzetgebied verloren is gegaan, dan zegt spr. dat dit komt idoor dat er in Duitschland een misère onder den land bouw is, zooals hij hoopt, dat nimmer voor ons land zal komen. Maar ook is er een onderzoek in de hooge prijzen die men te Axel voor die paarden durfde vragen. Zooals gezegd, de koopers zijn thans op initiatief van het N. T. S. gekomen, en het nieuwe stamboek heeft alleen getracht er mede in relatie te komen. Spr. begrijpt niet waarom men tegen royement kan zijn als men toch bij een ander stamboek is aangesloten. Als men leest in de Terneu- zensche Courant of in de Betuwe, zijn het altijd dezelfde menschen, die schrij ven. Als men meent dat de voorzitter en het hoofdbestuur niet deugen, dan moet men ze er uit gooien. Nu wil men nog gaan beweren, dat het voor een Nationale ver eeniging voordeel is deze strubbeling, maar spr. past voor zulk een reclame. Zelf de bekendste critici in Gelderland kwa men met 'het voorstel tot royement. In Limburg vroeg men of spr. niet meer tot overleg bereid was, en dit is hij maar alleen met de fokkers, niet met buiten staanders. In dit geval zijn er leiders en lijders, en de laatste mogen niet de dupe worden van verkeerd opgewekte verwach tingen. Daarom moet er gelegenheid zijn,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1