RUITENBOER N\ 48, Woensdag 8 Februari 4928 Ü5' Jaargang. Telefoneeren rond de aarde. LINTVELT's BAZAR Buitenland Binnenland Kunst. Sport Land en Tuinbouw 'ABONNEMENT! Prijs per kwartaal, in Goes f2 buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescbe Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15. cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Hallo New-York! Hisr Amsterdam! Honderd jaar geleden, op 8 Februari 1828, werd te Nantes geboren Jules Veme, die door zijn boeiende reisromans zich later een zoo groobem naam zon ver werven. Ongetwijfeld is een deel van zijn succes te danken aan bet in zijn tijd bestaande heimwee naar bet avontuur. Im mers, de aarde was toen nog zooveel grooter em zooveel minder bekend dian thans. Aan dien lust naar avonturen beeft vooral beantwoord bet beroemdste werk van Jules Veme: „De reis om de we reld in tachtig dagen". Toen bij dit werk schreef, was men de aarde aan het ver overen, zooals men tbans bet luchtruim verovert. Jules Verne was een zéér vooruitzien de geest maar bij die zoo gezellig wist te vertellen van al die moeilijke wetenschappen, die in zijn jaren een we reld van het jaar 2000 schiep en be leefde, zal wel nimmer vermoed hebben, dat de wetenschap in zóó korten tijd de hem nog onbekende draadiooze telefonie zou wéten op te voeren, dat deze reeds baar intrede in het dagelijksch leven heeft kunnen doen. En ook weini gen onzer zullen gedacht hebben, dat reeds op den dag, waarop wij den hon derdsten geboortedag van Jules Verne herdenken, een draadiooze telefonische verbinding van Nederland met Indië zou zijn tot stand gekomen, en dat het op dien dag mogelijk zou zijn, naar het telefoontoestel in de hulskamer te stap pen en heel nuchter te roepen: Hallo New-York! Hier Amsterdam, hier..." men. vuile zelf zijn woonplaats in! Inderdaad, het is de laatste jaren wel heel snel gegaan met de vorderingen van de draadiooze wereldverbinding. De reeds gesloten overeenkomsten tusscbeo de Sta ten maken het mogelijk, een groot radio net om de wereld te spannen, met Lon den als middelpunt. Het zal binnen af- zienbaren tijd mogelijk zijn, zoowel uijt Madrid, Romö, Weenen en Stockholm als uit Haparanda, uit de landen waar onze tegenvoeters wonen met New-York Chicago of San Francisco te telefonee ren. Telefoneeren rondom den evenaar, telefoneeren rond de aarde, draadloos het zou zelfs een Jules Verne gaan duizelen De aardbol, nog niet zoo heel lang geleden voor ons nog een in vele op zichten gesloten boek, is thans de speel bal onzer fantasie; de afstanden slinken weg en de ruimte op aarde begint benau wende afmetingen aan te nemen. De we tenschap heeft de grenzen der landen weggevaagd maar helaas heeft de mensch dien hoogen vlucht nog niet ge heel kunnen meemaken, en meent hij nog steeds kunstmatige grenzen te kunnen handhaven. Immers, reeds bestaande ta- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK. 54 FEUILLETON DOOR ETHEL' M. DELL1. „Hoor eens", zeide Capper, „ik be grijp 'heel goed, dat bei een heel ding is zoo op slag een besluit te nemen. Neem drie maanden om er over te denken. Je wordt niet beter in dien tijd, maar wel sterker. Alleen operatief ingrijpen kan je beter maken. En die helsche pijn zal je blijven lijden. Maar drie maanden meer of minder zullen niet zoo heel veel ver schil voor jou uitmaken. Ik moet over drie maanden toch op het Geneeskundig longres te Londen zijn, dan kom ik ge- ijk wel eens hooien, wat je besloten hebt". „Wilt u dat doen, dokter? Dat is ïeel vriendelijk van u". Lucas' gelaat daarde heelemaal op. Hij stak zijn hand jit, die Capper in de zijne nam en dan dan weer zacht neerlegde. „En als je dan sterk genoeg bent om de operatie 1» doorstaan", begon Cappter Aeer, „dan doe ik die onmiddellijk nog ,-oor ik weer wegga. Den heeien winter riefmuren worden hooger gemaakt, nieuwe worden opgeworpen om te dienen als kunstmatige hindernissen in het econo misch wereldverkeer. Het Verdrag van Versailles heeft economisch dit nadeel gehad, dat het Europa 7000 K.M. nieu ws douane-grenzen en in velerlei opzicht even zoovele douane-barm'ères heeft ver schaft. Europa is verdeeld in een groot aantal' economische vakken, binnen welke ieder trachtte zich een volstrekt economi sche onafhankelijkheid te verzekeren, en mien heeft gezien met welk jammerlijk resultaat. De wetenschap komt thans ech ter opnieuw bevestigen de aloude waar heid, dat een zoo groot mogelijke econo- misclie vrijheid, een zoo ruim mogelijk toegepast vrijhandelsbeginsel, den besten grondslag vormien voor de materieels wel vaart van die gansche wereld! OVERZICHT. Het duikbootenstelsel. Indien de afschaffing van het duik bootenstelsel ooit tot stpnd komt, dan kan niet ontkend worden, dat aan Ame rika de eer toekomt, daaraan den eersten stoot te hebben gegeven. De Amerikaanr scbe minister van marine, Kellogg, heeft namelijk in het huis van afgevaardigden aan de commissie van buitenlandsche za ken medegedeeld, dat zijn regeering be reid was met alle staten der wereld een verdrag te sluiten, dat het gebruik van duikbooten volkomen zou verbieden. Kellogg's verklaring komt voor in een brief, betreffende de houding van het departement van staat tegenover een mo tie in het huis van representanten, welke door een lid uit Massachusetts was in gediend en waarin voorgesteld werd, den bouw van duikbooten te verbieden. Kel- legg meende, dat tegen deze motie geen bezwaar was op voorwaarde, dat zij als de meening van het congres uitsprak, dal de duikbooten moesten worden afgeschaft en hun aanbouw verboden door de ge- heele wereld. Natuurlijk zou het voor één land te gevaarlijk zijn, om de duikbooten af te schaffen, terwijl andere landen vrij zou den blijven, om ze te gebruiken ein te bouwen. De houding der andere mogendheden tegenover deze verdienstelijke poging, om met het monsterachtige duikbooten stelsel de ramp met de S 4 ligt Ame rika nog versch in het geheugen! voor goed te breken, is voor de ko mende dingen van allergrootst belang. Kellogg's verklaring heeft, vooral in Engeland, groot opzien gewekt. Verschil lende Britsche bladen beschouwen deze mededeeüng van den Amerikaanschan staatssecretaris als een. teeken, dat de Vereenigde Staten zich gaan scharen aan de zijde van Engeland, dat reeds op de Conferentie van Washington van 1921 de afschaffing van de duikboot heeft bepleit. Engeland heeft, aldus wordt gezegd, tegen afschaffing van de duikboot ai's oorlogswapen geen bezwaar, maar het is de vraag, of ^j-ankrijk en Italië zich niet tegen dit voorstel zullen verzetten. De bladen wijzen in dit verband op de po pulariteit van de duikboot als wapen voor zal je dan plat op je rug moeien liggen, In het voorjaar kom ik terug voor de tweede operatie, die er nog meer op aan komt dan de eerste, maar niet zoo ge vaarlijk is. Het volgend jaar om dezen tijd zal je dan misschien weer als een gewoon mensch loopen. Ik zal je weer even lenig maken als een Indiaan". Hij knapte vlak achter elkaar met al zijn vingers en stond op. Even stond hij te kijken naar het zachte gezicht, dat bij zijn laatste woorlden een ongewone kleur gekrbgen haddan boog hij zich over zijn patiënt heen én gaf hem een tikje op zijn wang. „En intusschen, vriendlief, moed gehouden en cherchez Ia femme cherchez la femme toujours! Eens za! je weer heelemaal de oude zijn en als ze van het goede soort is, zal ze graag op je wachten". „Neen, dokter, die voorwaarde zult u moeten laten vallen. Ik ben geen man voor vrouwen. Wil ik u eens vertellen, wat een vrouw onlangs tegen me gezegd heeft?" „Nou?" „Dat ik als een moeder voor haar wasEn weer glimlachte hij, al was het niet van harte. Zijn lippen had hij nu echter in bedwang. „Ik zou die vrouw wel eens willen ontmoeten", zeide Capper. de zwakkere zeemiogciidbedendo vijf voornaamste mogendheden hebbein sedert het einde van den oorlog 180 onderzeeërs gebouwd of besteld en er zijn er nog heel wat meer ontworpen. Berichten uit Parijs wijzen er op, dat daar inderdaad het enthousiasme over het voorstel van Kellogg niet heel groot is. Frankrijk is, zoo zegt men in politieke leringen te Parijs, alleen dam bereid ver dere besprekingen over een ontwapienings- maatregel te houden, wanneer dce maat regel deel uitmaakt van een uitgebreid plan, dat zoowel land-, zee- als lucht- bewapiening omvat. Bovendien wordt er op gewezen, dat de duikbooten, waarvan Frankrijk er meer dan 90 bezit, het voornaamste wa pen vormen van de mogendheden, die zich de luxe v.an een groo'.e kruiser vloot niet kunnen veroorloven. Te hard getrokken? In een openbare lagere school te Ann- hem moest een jongen voor het bord ko- mien. De jongen talmde daarbij lang om dat zijn voet vastzat tussehen de laft- tttlttem van de bank. Bij de pogingen vam den onderwijzer om hem te bevrijden werd het been vain dm jongen op twee plaatsen gebroken. Fok ker-v lieg tuigen voor Indië. Voor de Lichtdiensten BataviaBan doeng en SemarangSoerabaja, die iin September a.s. zullen worden geopend, heeft de N.V. Nederlaodsch-Indische Luchtvaart-Mij. te 's Gravenhage aan de N.V. Nederland scbe Vlieg tuigenfabriek Fokker de opdracht verstrekt voor 4 F. VlI-vliegtuigen met drie motoren elk. Er van door. Het trok Zaterdagmiddag de aandacht van de Haagscbe politie, speciaal belast met de hotel-controle, dat in een der hotels een 16-jarigen jongen verblijf hield, die nog al over ruime geldmiddelen scheen te beschikken. Een onderzoek wees uit, 'dat de jon gen, T. T. genaamd, kantoorbediende wa9 bij die Philip sfabrieken te Eindhoven. De Haagsche politie stelde zich in verbinding met de Philipsfabrieken en al spoedig bleek, dat de jongen zich Zaterdagochtend met f 980,uit die voeten had gemaakt. Een zonderling tarief. Onder dit opschrift schrijft de „Tijd": Een onzer lezers heeft Zaterdag te Am sterdam een brief gepost bestemd vooi de hoofdstad, derhalve in locaalverkecr, dus met een postzegl van 5 cent. Hij kreeg het stuk terug, omdat 'het onvolr doende gefrankeerd was. Bij nader on derzoek bleek deze opmerking juist: de brief woog iets meer dan 20 gram. Onze lezer was echter zoo naief te gelooven, dat hij kon volstaan met er 2V2 cent bij te plakken. Immers het zou logisch zijn, wanneer voor een gewicht boven de 20 gram, doch minder dan 40 of 50 gram, de helft werd geëischt. Het gaat toch om één te verzenden en te „Waarom?" De dokter speelde met zijn baard, „Wie weet? Misschien zou zij zeggen, dat ik een vader was". Lucas keek hem nieuwsgierig aan. „Houdt u niet van vrouwen?" „Ik ben er dol op", zeide Capper zon der geestdrift. Hij bevredigde nooit de nieuwsgierigheid van anderen. „Als u tijd hebt, dan kunnen we van middag wel eens een bez'oek aam haar brengen." „O, ik kan den heelen middag den sentimenteelen minnaar spelen, als ik den avondtrein naar Londen maar haal", antwoordde Capper dadelijk. „Maar nu moet jij wat rusten, terwijl ik in den tuin een luchtje ga scheppen". Hij ging naar de deur, maakte die open en verdween, en dat alles met een kalmte, welke een scherp contrast vorm de met zijn rusteloosheid, als hij zat. Lucas bleef roerloos liggen en staarde naar de stofdeeltjes, die in de zon dans ten en huppelden. Er verliep wel een half uur voor hij zich bewoog. Dan slaakte hij een (die-pen zucht, die zijn heele lichaam schokken deed en een pijn lijken trek om zijn oogen bracht. „Cherchez la femme!" zeide hij tot zichzelf. En weer met een bevend glim lachje: „Cherchez la femme! Godweet, bezorgen stuk, dat alleen iets zwaarder weegt. Een particulier bedrijf zou met deze omstandigheid zeker rekening hou den. Niet aldus onze post. Zij vraagt voor een brief in locaal verkeer van iets meer dan 20 gram niet 7Vb cent, ook niet 10 cent, doch15 cent. Onze abowné heeft den brief terugge nomen en er twee van gemaakt, elk nnet een postzegel van vijf cent. Het kost hem twee enveloppen, de moeite om twee adressen te schrijven, doch hij is goedkooper uit. De post krijgt nu voor 10 cent twee stukken te behandelen. Het is wel een heel zonderling tarief! De Culiemborgsche moordzaak. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Hermans, heeft den minister van bimtruen- landsche zaken en landbouw de volgen de vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een bericht in zake de Culiemborgsche moordzaak, voorkomende in het „Volk" van Woensdag 1 Februari 1928, eerste bladzijde eerste kolom, buiteneditie, waar in wordt medegedeeld, dat de burgemees ter van Culemborg 'heeft gepoogd een actie, die gevoerd wordt om de waar- beid aan het daglicht te brengen, tegen te werken door: le. zich te wenden tot den hoteli- houder, bij wiien mr. Roobol (een der verdedigers van de beklaagden V. en S.) pleegt te logeeren, met verzoek er voor te zorgen, dat genoemde advocaat van uit zijn hotel geen actie meer zou voeren; 2e. aan gemeente-ambtenaren te ver bieden, zelfs in hun vrijen tijd, over de moordzaak te spreken, dreigende met ont slag uit gemeentedienst bij niet-opvolging van dit verbod; 3e. den heer van Blitterswijk, een in woner van Culemborg, die zich ook met het onderzoek in deze zaak had bezigge houden, te bevelen daarmede op te hou den ejn bij weigerend antwoord een be zoek heeft gebracht aan een der patroons van den heer Blitterswijk, waarvan de uitkomst was, dat eenige dagen later ge noemde 'heer is ontslagen? Wil de minister in dit geval een on derzoek doen instellen en, zoo de uit komst daarvan het medegedeelde beves tigt, den burgemeester te kennen geven, dat zijn handelingen ten hoogste onbe hoorlijk zijn en hij zich daarvan heeft te onthouden Jan Toorop. De kunstschilder Jan Toorop is naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Zijn toestand blijft lang zaam achteruitgaand. Nieuwe wereldrecords. Zondag heeft de vliegtuigbestuurder Wagner met een Dornier-Superwalmachi- ne en een nuttige lading van 4000 K.G. dat zij niet ver te zoeken is. Maar lieve God lieve God!" HOOFDSTUK II. De eerste beproeving. Op dien mooiien Mei-middag zongen alle vogels in den tuin. De vruchtboo- mien stonden in bloei. De lucht was zwan ger van den onbeschrijfeldjkien geur van ontluikende bloemen. Er was geen enkele droeve klank in den schitterenden dag. Doch de vrouw, die langzaam onder de blioesemende seringen op en: neer liep, omdat zij nergens rust vinden kon, merkte niets van al die heerlijkheid. De wede van de laatste weken was van haar weggenomen. Weer stond zij tegenover het probleem, dat haar die en kele angstige minuten op dien vreeselij- ken Maartavond aangegrijnsd had. Toen had zij het van zich geworpen en het van dat oogenblik af vastberaden den rug toegekeerd. Doch dien dag was het weer over en bij haar, kon zij er niet aan ont snappen. Het staarde haar aan, waar heen zij zich ook wendde, als een ver slindend monster, dat op zijn prooi wacht. En ze was bang, bang door een vrees, die niets lafs had, maar toch haar ziel beven deed. Rusteloos liep zij °P en neer, op en een recordvlucht gemaakt. De vijf wereld record-vluchten, die dit toestel, een hy- droplaan, reeds voor Duitschland heeft weten te verwerven, werden thans met twee vermeerderd. Met 4000 K.G. nut tige lading werd een duurrecord van zes uur, 1 minuut en 56 seconden, een af standsrecord van 160 K.M. en een snel heidsrecord van 177.279 K.M. op basis van 1000 K.M. bereikt, en 179.416 K$A- op basis van 500 K.M. Behalve deze vier records met 4000 K.G. nuttige lading heeft, de aviateur met genoemde snelheid twee records met 2000 K.G. nuttige lading weten te be reiken en een nieuw record met 1000 K.G. nuttige lading op basis van 1000 K.M. met 177.279 K.M. snelheid. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Wij ontvingen van de firma Louis Dob- bielmann te Rotterdam een alleraardigst spel voor de kinderen, dat voor verbruit- kers der tabak dezer firma tegen inleve ring van de bons van vijf pond „Faam"- tabak aan de recJanie-afdeeling van bo vengenoemde firma gratis te bekomen is. Dit spel is zeer leerrijk en amusant. Met dien ouden heer Faam maakt men een reis om de wereld per vliegmachine, Luchtschip, trein, stoomschip; k(ameel of slede. Schipbreuk, déraillement, noodlan ding en andere gebeurtenissen maken deze avontuurlijke reis zeer spannend. De nooden van deh landbouw. Naar de „Voss. Ztg." meldt komen uit alle deelen van 'het Duitsche rijk be richten omtrent betoogingen van. boeren in verband met den noodtoestand van den landbouw. In een vergadering der Hessische boe- renvereemging te Marburg, die door vele duizenden landbouwers werd bezocht, werd de „rücksichtslose" kooperssfcaking afge kondigd. De boeren worden uitgenoodigd pen. meststoffen en machines te koopen, indien deze contant moeten worden betaald. Een zeer opgewonden verloop had een démonstratie van Mecklenburgsche boeren te Schwerin, waar de leiders scherpe redevoeringen hielden. Tuinbouw in 't Westlamd De opbrengst van de Westlandsche productie over 1927 beloopt voor de on derscheidene veilingsvereenigingen de vol gende bedragen: Poeldijk f 3.565.067,84Naaldwijk f2.577.515.55: Westerlee f2.454.776.13; Honselersdijk f 1.885.022,88; 's Grave- zande f 1.404.459,92; Kwintsheul f 1.301.868,25; Monster f 1.105.000,00; Wateringen f931.581,41; Woutersweg f800.185,94; Zwartendijk f613.490,00; Maasland f579.342,10; Sammersbrug f 03.425,26. In totaal: f 17.641.735,28. De omzet in 1926 bedroeg: f 14.599.231,78, dus een vermeerdering van f3.042.504,50, ter wijl hij in 1910 f 1.519.857,13 bedroeg. neer,. Het was een dag, om le droomen, maar zij was angstig en tragisch wakker. Toen Nap Errol eindelijk met zijn vlug gen, lichten stap, die behoedzaam en ge- ruischloos als een kat was, naar haar toe kwam, wist zij reeds lang, voor hij bij haar was, dat hij naderde, voelde zij het pijnlijk voor zij zich omkeerde om te kijken. Den vorigen dag had zij er vurig naar verlangd hem in zijn gezicht te zien, thans voelde zij, dat zij het niét durfde. Lenig en vlug liep hij over het gras, het gerinkel van sporen drong tot haar ooren door. Dus was hij komen rijden. Plotseling herinnerde zij zich zijn on beschaamdheid en overmoedigheid in den zadel. Toen zij zich omdraaide om hem tegemoet te gaan, wist zij, dat zij over haar geheele lichaam beefde. Hij liep recht op haar toe en bleef voor haar staan. „Hebt u zelfs geen wel komstgroet voor mij over?" vroeg hij. Met bijna bovenmenschelijke inspan ning dwong zij zichzelf hein aan te kij ken, zijn trotschen, uitdagend-onderzoe- kenden blik, dien zij wist, diat haar wariht- te te trotseeren. Haar hand naar hem uitstekend, zeide zij: „Ik zie je altijd graag, Nap". (Wordt vervolgd). k

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1