RIIITEMBDER 'Uur 5V. 17. Maandag 6 Februari 1928 118s Jaargang. Buitenland Rechtszaken. 'tvofdoel u'dm.emt Uit de Radiowereld W etenscbappen. Sport ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2.- buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Duitschland en Frankrijk. In dien Franschiein Senaat heeft Briainid een rede gehouden over de verhouding van Frankrijk tot Duaitschiaind. Briainid verklaarde aan Stresemainn 'gezegd te heb ben, dat als hij de ontruiming van het Rijnland wilde verhaasten hij zou moeten ontwapenen en tevens zou moeben trachten de herstelbetalingen te bespoedigen. Sfoe- seinaiin heeft geantwoord, dat hij daartoe de voors beulen van de financieel© experts zou zien te verkrijgen, maar deze hebben spreker nooit bereikt. Het verdrag van Versailles geeft ga ranties aan Frankrijk en deze garanties moeten van kracht bliijven tot na 1935. Briand hoopte, dat desbetreffend een plan zou worden ontworpen binnen het kader van den Volkenbond en in deze richting verklaarde hij te werken. Elke gelegen heid heeft Frankrijk te baat genomen, om zijn bewapening te verminderen, hetgeen door de cijfers wordt gestaafd. Maar er ia een groot land in het Oosten, dat er onlangs op gepocht heeft 700.000 main in het veld te kunnen brengen. Stresemawn staat in betrekking tot dat land. Laat hij tegen dat land spreken, zooals hij tegen Frankrijk heeft gesproken. Frankrijk heeft reeds vijf arbitrage- verdragen geteekend, terwijl voor vier andere de voorbereidingen worden getrof fen. De besprekingen met de Vereenigde Staten zijn eenvoudig het gevolg van den wensch om de resultaten van 150 jaar vriendschap tusschen de beide naties in een document vast te leggen. Hij heeft de reserves gemaakt, die hij in het belang van den Volkenbond noo dig achtte, Wat de relaties met Sovje'J- Rusland betreft, Frankrijk vraagt slechts inachtneming van de gewone diplomatieke beleefdheid en het wenschit zich niet te mengen in de bitimcnlandsche aangeleg* lieden van welk land ook. Ten aanzien van de betrekkingen met Italië, zei die Briand, dat alleen door goe den wil de problemen opgelost kiAnen worden. Slechts even het Szent Go'thard- incident aanhalende, noemde hij dit een kwestie voor den Volkenbond. Briand be sloot zijn rede met: Overtuigd, dat ik het rech'e pad volg met het welzijn van mijn 'and voor oogen, vraag ik u mij uw stern te geven opdat ik mijn werk tot een suc cesvol einde kan brengen. Na afloop van de redevoering van Bri and heeft de Senaat een resolutie aange nomen, waarin vertrouwen wordt uitge sproken in de regeering en in haar beleid. In de Duitsche bladen is de rede van Briand vrij gunstig ontvangen. Men meent dat thans zoowel de kwestie der herstel betaling als die van het Rijnland weer aan de orde zijn gesteld en dat Frankrijk thans neiging toont om over de ontruiming te onderhandelen. Of de jongste wisseling van redevoe ring tusschen Berlijn en Parijs inderdaad een grooten stap vooruit beteekenen? En gel sche bladen zijn daarover niet optimis tisch gestemd. De „Daily Telegraph 53 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Wat wilt u weten?" vroeg Lucas. In de volle lentezon lag hij in zijn bed. Zijn oogen trokken eenigszins pijnlijk sa men. De beroemde chirurg had hem juist heel nauwkeurig onderzocht. ,,Een hieele boel dingen! zei de Capper eenigszins vinnig. „In de eerste plaats, waarom die hansworst van een broer van je je noemt hem imimers je broer? me voor gek hier heeft laten komen? „Hij is mijn broer," zeide Lucas kalm. „En waarom voor gek? Is er iets in mijn toestand dat u niet bevalt?" „Er is heelemaal niets," zeide Capper, terwijl hij zenuwadhtdg aan zijn baard trok. „Ik zou een gezonden kerel van je kunnen maken. Het zou niet makkelijk zijn. Maar ik zou het kunnen onder één voorwaarde, en die is er niet. Hindert de zon je?" Hij stond plotseling van zijn stoel op, boog zich over zijn patiënt heen, richtte hein met de uiterste zachtheid in een ge makkelijker houding op, en trok het gor dijn dicht. „Maar we moesten op dat oogenblak niet verder praten," zeide hij. „Ik heb constateert vooruitgang, nu Briand voor steel om door een economische overeen komst de Rijnland-ontruiming vast te kop pelen aan de Duitsche herstelverplich tingen. Overigens blijft ook na de redevoerin gen van Stresemann en Briand de kloof tusschen beide staatslieden met betrekking tot bet vraagstuk der ontruiming bestham. He t blad vreest, dat biet plan voor het instellen van een controle over bet Rijn land tot na 1935 (bet eind van den bezet- fcngsterniijn, volgens bet vredesverdrag van Versailles) tot tegenstrijdige opvat (ingen tusschen beide staatslieden aanleiding zal geven. Wat de passage betreft, waarin Briand verklaart, dat bet vraagstuk der ontrui ming in overleg met de overige gealli eerden geregeld moet worden, geloofd het blad, dat Briand hier zinspeelt op do oostelijke bondgenoolen van Frankrijk, in de eerste plaats op Polen. Worden deze Oostelijke bondgenoolen er bij gebaald, dan zal bet tot stand komen van een over eenstemming daardoor verder worden ver- Da uitvaart van Haig. Onder enorme belangstelling van, naar men zegt, wel een millioen menschen is de begrafenisstoet van Haig, die meer dan een mijl lang was, Vrijdag van de St. Columbuskerk naar de Westminster Abbey getrokken. Sinds den vroegen mor gen stonden er menscben met VJaamsclbe klaprozen getooid, bet embleem van Haag s oudstri j der s-bulip Deputaties van Haig s vroegere regi menten trokken in den stoet mee, de kist werd vervoerd op bet affuit van een ka non, waarmee ook de onbekende soldaat werd overgebracht. Haig's paard werd dadelijk achter de baar geleid door zijn ouden oppasser. Die koninklijke familie werd vertegen woordigd door die drie zomen des konings, de prins van Wales, de hertog van York en prins Henry, Prins Arthur van Con- maught, vertegenwoordigde den hertog van Connaugbt. Vervolgens kwamen de fa milieleden en andere rouwdragers, waaron der bijkans bet geheele diplomatieke corps. Tot de slippendragers behoorden maar schalk FocJK, maarschalk Pétain, generaal baron die Ceunanck, de veldmaarschalken Lord Methum, Sir Claude Jacob en Lord Cavan; voorts de admiraals Lord Jelliooe en graaf Beatty, alsmede generaal Sir Ian Hamilton en generaal Bymg. Rechtbank te Middelburg. Verontreiniging. A. J. v. L., 41 jaar, fabrieksdirecteur 'P Kapeile, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens in strijd met de voorwaarden, waaronder B. en W. van Kapeile hem vergunning hadden gegeven toit oprichting vain een inrichting waar stoom- en gaskraebtwerktuigen „Is drijf middel werden gebezigd bet afvalwater, je al zoo vermoeid met het onderzoek, dat het al heel mooi is, diat je het uitge houden hebt. Nou? Lig je nu gemakke lijk?" „Heel makkelijk!" antwoordde Lucas met een glimlach. „Maar blijf nog wat, dokter. Ik ben heusch niet te moe om te praten. Ik vermoed, dat er sinds den iiaat- sten keer, dat u mij onderzocht hebt, niet veei verandering gekomen is." „Ik zie niet in, waarom je diat zoudt vermoeden," zeide Capper. „Integendeel, er is wel een verandering gekomen een heel groote verandering. Zeg eens, heb je die aanvallen va» flauwte niet meer?" „Neen, ik heb mij aangeleerd niet meer flauw te vallen." Er was een jongens- achtig-aandoeralijke klank in die woorden, hoewel de lippen, die ze spraken, glim lachten. Capper knikte, dat bij het geheel be greep. „Maar de pijn is nog even hevig, wat? En heb je nu de geestkracht om je er tegen te verzetten? Herinner je je den laatsfien keer nog, dat ik je onderzocht biebToen ben je tweemaal flauw gevallen. Daaruit maakte ik op, dat je nooit door die operatie been zoudt komen. En van daag heb ik je veel meer pijn gedaan, en de duivel mag me halen, als ik weet, hoe je hebt kunnen blijven- lachen." „Maar waarom veronderstelt u dan, dat hier voor niets gehaald bent?" vroeg Lucas. wordt gezond en sterk hef krijgt mooier glans heft wordt vrij wan roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol dat bet fabrieksterrein verliet, op 2 plaat sen, in een poldersloot gelegen bij bet fabrieksterrein en een perceel weiland van W. de Groene, loozen, veroordeeld tot f 100 of 30 dagen hechtenis. Verdachte was in booger beroep geko men. Eiscb: bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter. Uitwijken. W. H. J. v. d. H., 31 jaar, fabrikant te Kloe'imge was door den kantonrechter te Goes veroordeeld ter zake van het niet behoorlijk naar Links uitwijken met een auto, toen hij een wielrijder adhterop moest passeerem en zonder toen een sig naal te geven, is veroordeeld tot f25 of 25 dagen hechtenis, gepleegd ie Wemei- dinge op 3 October j.h De verdachte was in booger beroep ge komen. Eisch: vernietiging vonnis van den: kan tonrechter f25 s. 25 d. De linkerkant. A. V., 48 jaar, landbouwer te Nisse, was door den kantonrechter te Goes we gens als bestuurder van een rijwiel in de kom van de gemeente Nisse op 13 Decem ber 1927 buiten noodzaak aan den lin kerkant van den weg rijden veroordeeld tot f 10 of 10 dagen 'hechtenis, tegen welke veroordeeling hij in booger beroep was gekomen. Eisch: Vernietiging van bet vonnis van den kantonrechter. Een helderziende! In Gendringen ging de mare dat in Go- rinchem een helderziende woonde, ge naamd Feun'er H., een door haar man verlaten vrouw, die raad wist voor veler lei kwalen. Een predikant te Gendringen had ook van die faam vernomen en ontbood de vrouw bij zijn dochter Hilda, die reeds vijf jaar lijdende is. In tegenwoordigheid van den predikant en diens vrouw stelde de helderziende al spoedig baar diagnose vast. De zieke dochter moest baar daar bij diep in de oogen zien en haar hand stevig vasthouden. Zij constateerde dat het meisje t.b.c. in het been had gehad, iets wat de helder ziende blijkbaar te vo ren bij de buren vernomen had. De pre dikant stelde met dat al zooveel vertrou wen in de vrouw dat hij z.i. een weinig „Ik veronderstel niet," zeide Capper. „Ik veronderstel nooit. Ik weet." Hij be gon ongeduldig met zijn vingers te knappen en zacht te fluiten. „Neen," begon bij dan plotseling weer. „Je bent lichamelijk sterk genoeg, maar wat je niet hebt, is voldoende levenslust. Jij bent dapper ge noeg, dat weet God, maar de fut ont breekt. Je bent te passief, te lethargisch. En je moest juist iets vurigs in je hebben." Zijn vingers sloten zich plotseling om Lucas' pols. „Dien broer van je, waar je zoo dol' op bent, zou ik, als bet noodig was, uit d© klauwen van den duivel halen. Die hangt aan het leven. Maar jij, zeg het eens eerlijk, jij geeft er geen roode duit om. Het is jou één pot nat of je leeft of dood gaat. En als ik je morgen opereerde, dan zou je sterven, niet dadelijk, maar wat vroeger of later alleen uit gebrek aan geestkracht. Dat is bet moeilijke van bet geval. De genezing duurt te lang bij jou, je zoudt bet nooit balen." Lucas antwoordde niet dadelijk. Hij lag, zooals zijn gewoonte was, doodstil en keek met loome blikken naar de stof jes, die in de zonnestralen dansten. „Ik geloof, dat ik te oud ben, dokter," zeide hij eindelijk. „Maar in één opzicht vergist u zich. Ik zou op bet ©ogenblik niet graag sterven." „Om persoonlijke redenen?" vroeg Capper snel. „Dat nu juist niet. Kijk, ik ben het hoofd van de familie en als zoodanig heb ontsteld aan haar vroeg: En wat denkt u van mij? Voor zich en zijn dochter ontving de predikant tegen betaling van f 12,50 twee pakken kruiden en pillen en de raad van den huisdokter werd niet meer ge volgd. Toen gevoelde liet meisje zich veel minder goed en toen de helderziende schriftelijk om advies gevraagd werd of men al dan niet het recept nog moest laten gereed maken, gaf ze geen antwoord en daarmede was liet vertrouwen in de helderziende heen. Wegens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde werd de vrouw voor het kan tongerecht te Heusden gedagvaard en werd zij veroordeeld tot f 300 boete subs. 60 dagen hechtenis. Van dat vonnis kwam zij iin booger beroep. Ze heeft zich inmiddels gevestigd te Rotterdam. Verdachte werd vroeger al reeds veroordeeld wegens diefstal, ver duistering en abortus. De zaak in booger beroep diende voor de Bossche rechtbank. Het O. M. vond het al treurig genoeg dat de domme massa te rade gaat bij helder zienden en andere kwakzalvers, maar dat ook ontwikkelden zich er me© inlaten is nog meer te laken. Wie buitengewone gaven bezit, aldus de officier, kan in e:n paar jaar het diploma van arts halen aan de universiteit en is dan bevoegd. De eisch luidde bevestiging van bet vonnis: f 300 boete. De A.V.R.O.-zender blijft te Hilversum. Naar aanleiding van de berichten be treffende het overbrengen van het om- roep-bedrijf van de Algemeen© Vereeni- ging Radio Omroep (A.V.R.O.) naar de residentie, wordt vernomen dat van deze overbrenging totaal geen sprake zal zijn. Het spreekt ook vanzelf, dat Den Haag nu juist niet de geschikste plaats is voor het bouwen van een omroep-station, daar die ontvangst dan, in verband met de na burige ligging van het kuststation Scheve- ningen-haven, wel eens wat te wenschen zou laten. In Hilversum daarentegen kan men ongestoord uitzenden. Wel heeft de A.V.R.O. aan den minis ter van Waterstaat een eigen zendvergun ning verzocht, doch dit verzoek is nog niet ingewilligd. Het secretariaat der omroep-vereemi- ging blijft gevestigd te Amsterdam. Slachtoffer der wetenschap. Dr. Wilson van de Royal Infirmary te Manchester, die geruiimen tijd op zich zelf proeven had genomen met mengsels van lachgas, zuurstof en lucht, in de hoop een mengsel te vinden, dat wel het pijn- gevoel, maar niet het bewustzijn zou op heffen, is naar het Ned. Tijdschr. v. Geneesk. bericht omgekomen doordat die zuurstofballon ledig was geraakt, zoo ik verplichtingen. Mijn broers hebben mijn zorgen nog min of meer noodig." „Ach, broers!" viel Capper met de grootste minachting uit. „Die overvvegiing zou je niet uk den hemel houden. Dat zeg je alleen maar, om je aan de operatie te onttrekken." „Ik vermoed, dat Nap precies hetzelfde zou zeggen en mij een lafaard noemen zou. Maar hoe het zij, dokter, ik geloof, dat ik die operatie nog wat zal uitstellen. '„Was je maar getrouwd," bromde Capper. „Dat is de kern van de moeilijk heid. Je hebt een vrouw noodig. Dan zou je levenslust genoeg hebben. Dan zou ik je gerust aan haar overlaten." „Zoo!" zeide Lucas, „maar de vrouw zelf dan?" „Die zou in haar element zijn," be weerde Capper beslist. „Zij zou voor je zijn wat de veer is voor een horloge, en zich daarop beroemen. Ken je zoo'n vrouw niet? Ik ken er bij hoopen, die er geknipt voor zijn zouden. Neen, je zoudt alleen door mijn behandeling heen kunnen komen, wanneer er een vrouw was, om je staande te houden. Het is een proces, dat de grootste levenskracht vereisebt, den groots ten moed en een beweegkracht achter je, om je voort te drijven. Er is maar één beweegkracht, die ik sterk ge noeg acht om je in beweging te houden. En die is er ongelukkig genoeg niet! Zoek die vrouw, zeg ik je, zoek die vrouw! En met Gods hulp zal ik de rest doen!" dat hij alleen lachgas in te ademen kreeg. Men had hem reeds dikwijls voor het gevaar gewaarschuwd, maar hij was over tuigd, dat er geen gevaar was. De redac tie van T. v. G. herinnert eraan, dat de ontdekking van het chloroform als anaes- theticum de vrucht is geweest van zeer roekelooze proefnemingen van den ont dekker en zijn vrienden', die aan tafel het nieuwe middel waren gaan opsnuiven. Al len waren in diepen slaap geraakt, en toen de ontdekker ontwaakte, had hij terstond gedacht: dat is beter dan ether! Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: M. V. V.-N. A. C. 0-1. Wi'helminaB. V. V. 22. Willem IIRoermond 30. N. O. A. D.Eindhoven 43. P. S. v.—L. O. N. G. A. 0—2. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van dé gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: AllianceVlissingen 10. DongenBreda 20. T. A. C. 1-3. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: HulstGoes 11. ZierikzeeMiddelburg II 33. De stand! van de Zuidelijke 3e klasse is tot op beden: Zierikzee Goes Walcheren Temeuzen Middelburg II Hulst Vlissingen II Sinoto Zeelandia II 11 10 10 10 9 9 8 9 10 2 17 30—20 2 14 30—17 3 13 29-20 4 12 28-18 2 11 28-16 3 10 20-17 6 4 10-20 7 4 15-35 9 1 16-45 Boksen. DempsBjr bokst niet méér. Jack Dempsey, de wereldberoemde bok ser, zal, volgens zijn promotor, niet meer in den ring uitkomen, meldt de „Maasb." Derapsey is de rijkste bokser in de we reld. Hij heeft zeker 10 niillioen gulden met zijn bokswedstrijden verdiend. Voor den strijd tegen Carpentiar kreeg hij een millioen gulden, voor de twee verloren ge vechten tegen GeneTunney bijna twee millioen. De kerk in vroeger dagen. Men schrijft uit Zeeland aan bet Hbl. Een paar eeuwen geleden was er ook Hij viel -weer in zijn stoel terug, woest miet zijn vingers knappend, met zijn scher pe spleetoogjes iedere verandering in de gelaatsuitdrukking van zijn patiënt bespie dend. Lucas glimlachte nog steeds, doch zijn oogen staarden als in een verre verte. Hij zag er onzeggelijk moe uit. „Ach!" zeide hij eindelijk: „ik ben dat u het onmogelijke van mij vraagt, dokter. Maar desniettemin geloof ik, dat ik, als ik er de mogelijkheid toe zag, mij zonder eenig voorbehoud aan uw handen zou toevertrouwen en de risico wagen. Er zijn nu en dan oagenblikken en onwillekeurig begon hij sneller te pra ten „dat een man zijn ziel uit zijn lichaam geven zou om rust te hebben rust te hebben: oogenblikken, dat je er half krankzinnig van wordt een vlieg tegen een raam te zien gonzen en te weten, dat je daar niet eens de kracht voor hebt; oogenblikken, dat iedere spier je pijn doet, iedere beweging een marteling voor je is Hij 'hield op, zijn lippen, die hij anders zoo kranig beheerschte, waren be gonnen te beven. „Ik ben een dwaas, dok ter Capper," fluisterde 'hij op een toon van verontschuldiging. „Neem het een zie ken kerel niet al te kwalijk!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1