gemest de fuiid Grinnik-Pille tj es Buitenland Koloniën. Uit de Radiowereld ProVincienieuWs Rechtszaken. Binnenland Die telefoon belde langdurig, de dok ter nam de hoorn van den haak. Hallo? O, dokier, er is iets met m'n vrouw gebeurd, haar mond' staat wagenwijd open en ze kan geen woord zeggen! Dan zal ze de „klem" hebben! Denkt u? Wanneer u de week dezen kant eens uit mocht komen, loopt u dan even aan! „Hm, een vrij nette kamer heb je Kees!" „Zeker!" „Enne, wat blijf je zoo per maand ervoor schuldig?" I I i i Ik weet niet wat ik mijn man op z'n verjaardag moet geven. Maar dat is toch zoo moeilijk niet, bedenk eenvoudig iets wat je zelf noo- dig hebt! Anny: Ken jij niet een of andere ouderwetsche dans? Puck: Laat 's kijken, misschien her inner ik me de Charleston oog wel! Wat zet die Jansen toch een ver waand gezicht tegenwoordig. Geen wonder, hij beeft alles over zich zelf gelezen in het boek: „In welke maand rijt gij geboren?" Ja, mijn eerste man was een goeie, degelijke kerel.... Zoo heb je ze nu niet meerHij was er zoo echt een van voor-den-oorlog, zie je! Willy had een vriendje, dat door het ijs was gezakt, gered. Een enthousiaste schare bewonderaars omringen den kleinen held. Zeg eens jongetje, zei een der dames, waar haalde je den moed van daan om, bijna ten koste van je eigen leven, dat van je kameraadje te redden? Hij reed op mijn schaatsen, was het nuchtere antwoord. In de tram zitten eanige poldergasten, die van tijd tot tijd op den grond spuwen, tot groote ergernis van een medereizen- den heer. Op het laatst kan hij zich niet langer bedwingen. Conducteur, roept ie, het is hier verboden te spuwen, nietwaar? Ja zeker meneer, daar moet u mee wachten tot u uitstapt! zegt de conduc teur. OVERZICHT. Fascistische militie. Tiar gelegenheid van dan vijfden ver jaardag der stichting van de vrijwillige mi litie voor de nationale vrijheid heeft Mum- lini groot rapport gehouden van de opper en 'hoofdofficieren der mi.itie, in den loop waarvan hij den nadruk legde op de ver sterking der militie, die de groote gewa pende macht is geworden van de fascis- tischen staat, de gewapende hoedster der revolutie van het waakzaam en aandachtig oog van 'het regime. Met de verplettering van het antifascis me en het uit den weg ruimen van al onze vijanden (aldus Musoliiui) heeft die politieke taak logischerwijs plaats gemaakt voor een zuiver militaire taak. De mili tie werd belast met het voorbereiden^ van de kustverdediging en van de verdediging tegen luchtaanvallen eto met het verzorgen van de vooropleiding voor leger en vloot hetgeen tot gevolg heeft dat ieder contin gent recroten eerst bij de militie komt om zich vervolgens als prachtig menschenma- teriaal aan het leger aan te bieden. Mussolini deelde nog mede, dat de milir tie in geval van oorlog, met haar geënca dreerde legioenen zal strijden in de groote gemobiliseerde eenheden van het leger. Hij besloot met te zeggen: Gij voelt, gij weet dat veilen ons haten als Italië en als regi me. Gij moet gereed zijn beide te ver dedigen. Vervolgens las Mussolini een boodschap van toewijding aan den koning voor. Stresemamn's beleid. In den Rijksdag is opnieuw critiek uit geoefend op de buitenlandsche politiek van Stresemann, welke verschillende af- gevaardigden een consequente onoprecht heid jegens het Duitsche volk noemden. Een der rijksdagleden ging zelfs zoovar om te .beweren, dat Stresemann met zijn Volkenbond spolitiek een compleet ban kroet had gemaakt. De Vö.kischc afge vaardigde von Grafe bleek met mmder pos amistisch gestemd te zijn. Ook hij meen de, dat de Duitsche buitenlandsche po litiek een ineenstorting van Duutschland s economische leven met zich medebracht. Stresemann weerstond de op hem gerichte aanvallen zoo goed mogelijk, toen hij zijn standpunt nog eens in een korte rede toe lichtte „Wij hebben zoo verklaarde taj, „met de aanvaarding van het verplichte scheids gerecht aan de overige groote mogendhe den bot voorbeeld gegeven en oins den bij val ,Van de kleinere staten verworbein. Wij willen die poliliek van wederzijdscbe toenadering niet loslaten". Streeemann wees er o(p, dat bet te Locarno niet enkel ging om een. verdirag, maar om bel begin van een gemeenschappelijke poli! iek tot het behoud van den vrede. Van een nieuw Duitscb imperialisme kon waarlijk net gesproken worden. Natuurlijk was sedert Locarno nog niet alle spanning verdwenen, maar Stresemann beschouwde het als zijn taak om voor bet verdwijnen daarvan te blijven werken. En daarom kon Strese mann ook tot die Frons chein de vermaning richten: „Doe hetzelfde, opdat de idee van Locarno gemeengoed van Europa worde". De van Franscbe zijde tegen de ont ruiming van bet Rijnland aangevoerde argumenten raken niet de kern der zaak. Volkomen onbegrijpelijk achtte de minis ter van buitenlandsche zaken de verkla ring, dat Duitschland eerst zijn berstel- plichtingen moet vervuilen. Immers ook volgens bet verdrag van Versailles zal de bezetting van bet Rijnland niet duren tot de laatste mark betaald is. Wanneer Frankrijk echter bet voortduren van de bezetting als een machtsfactor beschouwt, dan is bet niet te begrijpen, dat het dezen machtsfactor voor een of andere legen- prestatie uit de hand wil geven. Stresemann sprak tenslotte de wemsch uit, dat bet Duitschland zou mogen ge lukken de laatste belemmeringen uit den weg te ruimen, die een goede samen werking met Frankrijk bij bet werk van den wereldvrede nog tegenhouden. Een motie van wantrouwen, door de communisten tegen minister Stresemann ingediend, leed hopeloos schipbreuk, daar alken de communisten en vöikiscben voor stemden. De Krakatau. De Krakatau geeft een vermeerdering van kleine erupties te zien, die gepaard gaan met onderzeescb gerommel. Steenen op een spoorbaan. Dinsdagavond is op de lijn Bondowoso- Kalisat een zeer ernstig geval van sabo tage ontdekt. Op de spoorbaan was over een lengte van 20 meter een groote hoop steenen neergeworpen. Een extra goede rentrein liiep op deze steenen, maar ont lorde niet wegens de geringe vaart van den trein. Ongelukken zijn niet voorge komen. Het beeft blijkbaar in de bedoeling gelegen, een ontsporing te veroorzaken van den ocbtendsineltrein van Bondowoso naar Soers Lucht storingen. Het is bekend, dat de vonken van de bougies in benzinemotoren feitelijk als zeer kleine gedempte zenders fungeer on en tengevolge van den aanleg uit den aard der zaak vrij korte golven opwekken. Een spotter schreef daaromtrent eens, dat de eigenaars van automobielen, behalve rij en nummerbewijs, eigenlijk ook nog een zendvergunning voor de korte golf moes ten hebben! Dat echter diergelijke zen dertjes geweldig kunnen storen, onder vindt betrijks-ontvangstatioin tie Meijea- diel. Daar komen de auto's n.l. vrij dicht langs de ontvangtoestellen. Van storingen door den- motor van een vliegmachine hadden wij nog nimmer klachten gehoord, tot wij dezer dagen, ex- perimienteerend met een golflengte van plm. 15 meter, getroffen werden door een onverklaarbaren kmarsenidem toon uit den luidspreker. De sterkte nam toe en kort daarna hoorden wij het bekende mo torgeronk van een onzer K.L.M.-vrien den. Naarmate de machine ons naderde, werd de storing erger, bereikte een maxi mum toen bet vliegtuig dicht bij was en werd daarna minder. Dit was nu eens geen lucbtstoring in den gebruikeiijken zin van het woord maar een, die afkomstig was van een stoorder in de lucht. Gelukkig voor de kortegolf-amateurs, dat het nachtvliegen nog maar op een zeer beperkte schaal wordt toegepast! Een nieuwe spoorweg Gent Teriieuzen. Door de administratie der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen wordt dien aanleg van een nieuwe spoor baan, op den rechteroever van het zee kanaal GentTeraeuzen voorbereid Met de voorbereidende studie is men thans reeds klaar. De nieuwe spoorweg zou parallel loopen met liet kanaal, van Gent tot Selzate, maar, met het oog op de ont wikkeling dier industrie, op 400 meter af stand blijven van den rechtenoever. Te Selzate zou dan voor aansluuting met het bespande spoor GentTemeuzen wor den gezorgd. Een woedende stier. Dinsdagmorgen circa half zes vervoer den de slager L. Uijttendaele van Over slag en den L lager T. Cappendijke van Zu'iddiorpe een stier. Voor de slagerij van eerstgenoemde aangekomen, rukte het dier zich los, waar na het in volle vaart in de richting Moer- beke verdween. In deze gemeente wilde eem jongen het dier tot staan brengen, doch gelukte daarin niet. Hij liep e?nige lichte wonden op, terwijl hem eenige klee- dimgstukkeo van het lichaam werden ge scheurd. Omstreeks half negen rende het woeste doer terug de gemeente Overslag in, juist op het oogenbltk, dat de kinderen voor de school nog wat speelden. De rijksveld wachter Dieleman verscheen spoedig ter plaatse, en wist het dier met eenige scho ten meer te schieten. De slager Cappendijke moest zich on der geneeskundige behandeling stellen. Een en ander veroorzaakte een beele opschudding in de gemeente. 's Heer Ablskerke. Woensdagavond hield 't Musschengilde „Ons Genoegen" zijn jaarvergadering. Ingeleverd waren 1558 musschen. C. van Liere werd dit jaar de koning. Ontvangen werd plm. f 46, uitgegeven f 42, zoodat er een kas saldo is van plm. f4. De heer en A. de Jonge, M. v. Weele en J. Tolhoek wer den resp. tot voorzitter-penningmeester en bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van den heer W. v. Liere Wz., die wegens vertrek uit de gemeente bedankte, ailis secretaris gekozen werd de heer A. Min naar d. Met een feestmaaltijd werd de ver gadering besloten. Kapel ie. Het door den verslaggever te Kapelle geplaatste bericht als zouden de houders van warenhuizen en kassen ie Kapelle besloten zijn, hun jonge groenten te Goes te veilen en niet te Kapelle, blijkt Geen der kassenbezitters te Kapelle wist iets van een bespreking dienaangaande Het bericht berust op een verkeerde inlichting door den verslaggever ontvan gen. Het ziekenfonds te Kapelle kwam in ledenvergadering bijeen-. De vereeniging telt 120 leden, drie nieuwe Leden traden toe, 2 vertrokken, 2 zijn overleden en een bedankte. De penningmeester, de heer D. Land man, deed rekening en verantwoording. Het batig saldo met bezit bedroeg f2378,36 in 1927. Aan 45 Leden werden 619 dagen ziekengeld uitgekeerd tot een bedrag van f773,75. De gewone uitgaven bedroegen f 208,75, in totaal f 982,50- Het saldo bedraagt met de reservekas f 1395,86 Een drukke bespreking werd gevoerd reglementswij ziiging. Met al-gemeene stemmen werd beslo ten enkele artikelen te wijzigen-, zooalfs het bestuur dit voorstelde. - Onder voorzitterfschap van den heer Willeboer kwam de Werkliedenveree- naging be Kapelle in het Lokaal Obadjia bijeen. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Het batig saldo bedroeg f88,93. De vereeniging telt 125 leden. Besloten werd het 25-jarig bestaan der vereeniging 23 Februari a.s. feestelijk te herdenken. Krachtig werd vanuit de vergadering geprotesteerd tegen het genomen besluit van den raad der gemeente om voor Ka pelle naar geen begraafplaats meer uit te zien. Besloten werd om de meest mogelijke medewerking te verleenen „mocht zaclh een comité vormen" waarover reeds ge ruchten loopen om alsnog te Kapelle eein begraafplaats te verkrijgen. Krabbendijke. Deze week verga derde het Nutsdepartement alhier onder voorzitterschap van den heer A. Tollenaar. Allereerst werd het rapport besproken van de commissie, door het Hoofdbestuur benoemd ter bestudeering van het vraag stuk der wederinvoering van het Fransch op de lagere school. Uit dit rapport blijkt niet alleen, dat van de betere resultaten in de andere vakken, die door de voor standers van afschaffing van het Fransch in uitz cht stelden, in de praktijk weinig is gebleken, maar ook de klacht bij het MA), is algemeen, dat het grammaticaal inzicht bij ae leerlingen sterk is gedaald tengevolge van het feit, dat de lagere school aan gramatica al heel weinig aan dacht meer besteedt. De commissie meende, dat speciaal op dit punt van een te scherpe reactie moest worden gesproken, waarop niet alleen de kinderen, die voortgezet onderwijs genieten, schade ondervinden, inaar ook de anderen. Wie de moedertaal goed wil hanteeren, staat veel sterker, als bij wat inzicht heeft in de structuur van de taal. De commissie vond het een voor deel, dat het aanleeren van de begin selen van een vreemde taal, de onderwij zers zou dwingen, met de kinderen de voor naamste taalverschijnselen eenigszins syste matisch te behandelen. Zij acht het weder invoeren van het Fransch op de lagere school een belang, dat veel talrijker volks groepen raakt, dan nog enkele tiental jaren geleden het geval was. Deze eerste ken nismaking met een vreemde taal zal bij menig eenvoudig en bescheiden menscb den schroom, om zich in de toekomst aan de studie van een vreemde taal te wagen sterk verminderen. En waar eenerzijds de kortere arbeidsdag ook den minder ge situeerde bevolkingsgroepen tijd en gelegen beid voor wat studie en anderzijds een klein land als het onze, dat cultureel en economisch tusschen drie groote taalge bieden zit in geklemd, op de studie van moderne talen is aangewezen, mag men het zeker ook een arbeidsbelang achten, dat de durf daartoe in dit overbevolkte landje eenigszins wordt verstrekt. Om maar niet verder stil te staan bij het toenemend internationaal geestelijk verkeer en de groot aantal reizen naar het buitenland, welke door reisvereenigingen worden ge organiseerd en welke den drang tot be oefening eener taal in de hand werken, ook in kringen, waar men vroeger niet aan dacht. De commissie is van oordeel, dat een stukje nieuwe frissche leerstof uaast de oude traditioneele plichtmatig beoefende een aanwinst zou mogen heeten. Uitvoerig wordt in dit rapport de leer stof behandeld en de opleiding van de noodige leerkrachten. Met het oog op het aanschaffen van een geheel nieuw decor voor bet tooneel, dat zware eischen aan de kas heeft gesteld, werd besloten dan een spreker uit te noodigen, wanneer er voldoende belang stelling blijkt te zijn. Er zal dan een lijst circuleeren. Een verzoek was ingekomen van het Oistrictsbestuur een praedvies in te zenden, waarbij aangegeven werd op welke wijze het platteland cultureel is achtergesteld en hoe hierin door onze Maatschappij voor ziening ware te treffen, anders dan op de wijze, waarop zij dit reeds tracht te doen De voorzitter lichtte dit voorstel uitvoerig toe en deelde mede, dat het Hoofdbestuur en de besturen van de districten deze maand een conferentie zullen houden om deze kwestie onder de oogen te zien. Hij ver wees verder naar het art: van Mr. A. T. Vos in het Octobernummer van „"Nutswerk" waarin dhr. Vos behandeld heeft //Platte- landsbelangen en Nutstaak*, waarin schr. zegt: dat het platteland economisch en geestelijk van groot belang is voor de volkskracht. De uitspraak van Goethe geld ook nog voor onze dagen: //Unser Land volk ist als ein Depot zu betrachten, aus dem sich die Kraï- e der sinkenden Mensch- heit immer wieder erganzen und anfrischen." Va de gewone rondvraag werd door den der leden een fragment voorgelezen uit het vierde deel zen //Merijntje Gyzens Jeugd*. Middelburg. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den raad is Ihet marktwezen definitief ondergebracht bij de politie, zoéals het reeds twee jaar tijdelijk was, en de commissaris van poli tie definitief tot marktmeester benoemd. De wachtgeldregeling voor het perso neel der stopstoande meelfabriek, waar aan ook de directie en het rijk medewer ken, werd wederom, voor 3 maanden, ver lengd en wel tot 1 April 1928. Bij de rondvraag werd besloten, dat als de Kamer van Koophandel een adres tot de slaten mocht richijen om de boot Zierikzee-Wolphaartsdijksche veer weer evenals vroeger naar Middelburg te laten doorvaren, daaraan adhaesae te betuigen. Rilland-Bath. De heer M. Blok, gebo ren alhier, slaagde te Wapeningen voor het ingenieurs-examen Nederland sche landbouw. Hooge boete. De rechtbank te Leeuwarden: heeft D. M. H., oud 45 jaar, handelaar in gedis tilleerd, wegens overtreding van de wet op gedistilleerd overeenkomstig den eisch tot f6286,40 boete of vier maanden hech tenis met verbeurdverklaring van het in genomene. De Culemborgsche moordzaak Gisterochtend werd door het Arnhem- sche Gerechtshof opnieuw behandeld de Culemborgsche moordzaak. Zooals men weet werd deze geruchtmakende zaak reeds vroeger voor het Hof te Arnhem berecht. Toen stonden als verdachten eveneens terecht J. Vroege en C. Sweene. Na die zitting achttte het Hof ter men aanwezig het onderzoek te her openen en den rechter-commissaris op te dragen een onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van de getuigen mej. Haveman en de Sma'e. Prof. Wiersma, dr. Mesdag en dr. Schnitzlier stelden een psychiatrisch on derzoek in naar de betrouwbaarheid van miej. Haveman, terwijl een deskundig onderzoek werd ingesteld naar den brief, die door een der Gebrs. Kollee zou zijn geschreven. Intusschen heeft het Hof, naar men weet, de invrijheidstelling ge last van beide verdachten. Allereerst werd dr. Scbnitzler gehoord, die verklaarde, dat men mej. H. niet zon der meer kan gelooven. Wanneer zij wil, kan ze precies vertellen, hoe de zaak zit. De vroegere verdachte C. Sweene ver zocht voorlezing te laten doen van het rapport van het verhoor van mej. H„ destijds opgemaakt door mr. Hofdijk te Tiel. Het Hof ging daarna in raadka mer en besliste na heropening der zit ting, dat het rapport zou worden voor gelezen. De waarn. Griffier, mr. Scheidius, las daarop de passages uit het rapport be treffende de verklaringen van mej. Ha verman voor. Daaruit blijkt, dat de psy chiaters van meening zijn, dat mej. Ha veman haar verklaringen voor den rech- ter-comm. heeft afgelegd onder psychi- schen dwang, zoodat daaraan geen waar de mag worden gehecht. Dr. Mesdag uit Groningen, refereerde zich aan zijn rapport. Wat de betrouw baarheid der getuige Haveman betreft is getuige van oordeel, dat deze thans kan worden aangenomen. De president en de verdediger stellen aan mej. Haveman en de Sma'.e ver scheidene vragen. Tenslotte neemt de Procureur-Generaal mr. Cnopaus, het woord, en vraagt vrij spraak met vernietiging van het vonnis der rechtbank. Emigratie naar Canada. .Immigranten aan wie geld gegeven of geleend is door een liefdadige instelling ten einde het hun mogelijk te maken, dat zij in Canada onder de bepalingen van deze wet binnenkomen, of wier overtocht naar Canada geheel, of gedeeltelijk door een liefdadige instelling of uit de publieke is betaald, worden niet toegelaten, tenzij een sebriftelijke permissie van den betrokken minister, of in geval het per sonen betreft, die uit Europa komen, een schriftelijke toestemming van den adjunct superintendant van de immigratie voor Canada te Londen verkregen is voor het binnenkomen in Canada en dat binnen 60 dagen na het afgeven van deze toe stemming daarvan gebruik is gemaakt'. Aldus het artikel, waarvan thans door de Canadeescbe regeering, het tweede deel van tenzij" af buiten werking is gesteld en waardoor aan het binnenkomen van gesteunde emigranten een einde is ge maakt. Van dit besluit is dezer dagen bij het emigratiebureau voor Canada te Rotterdam bericht ingekomen. Om welke reden de Canadeesche regeering daartoe is overge- m is niet bekend schrijft de ,/N. R Ct." waarschijnlijk om al den last, dien men heeft met emigranten, die men weer terug moet zenden. Men vreest en zoo zal, naar onze zegslieden, beboorende tot de Canadeesche emigratie-organisatie hier te lande, ons zeiden, de ervaring ook wel zijn dat die gesteunde uitgezondenen niet tot het beste materiaal behooren om er een nieuwe natie uit te bouwen. Men wees ons hierbij op het bekende Utrechtsche geval, dat nogal beroeriug heeft gebracht, ook in Canada zelf en vooral in de gemeenteen provincie, waarin deze Utrechtenaars waren terecht gekomen. Men had met deze werklieden heel wat last gehad voor ze weer goed en wel het land uit waren. Groote beteekenis schrijven deze met de immigratie belaste vertegenwoordigers van de Canadeesche regeering en de Ca nadeesche spoorwegen echter aan den maatregel niet toe. Jaarlijks gaan er immers tusschen de 500 en 2000 Nederlanders als landver huizers naar Canada. En in 4 jaar tijds zijn er niet meer dan een kleine 400 ge- steunden uitgezonden. Voor wie zijn over tocht zelf betaalt is er nog boerenwerk genoeg in Canada te vinden. De vertegen woordiger van de Canadian Pacific Rail road toonde ons ten bewijze daarvan een recente aanvraag uit Winnipeg om niet minder dan 400 boerenarbeiders van den Protestantschen godsdienst. En gelijke aanvragen om katholieken en aanvragen, waarbij de godsdienstige gezindte geen rol speelt, heeft hij evenzeer in zijn bezit.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2