Hoest, Keelpijn Binnenland ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff Laatste Berichten. Voorloopige aankondiging. de Hofstede „Dijkzicht" a. DE HOFSTEDE b. 6 perceelen zeer gunstig gelegen Bouw- en Weiland Mijnhardt's Hoesttab letten. Doos 30 cl. Mijnhardt's Keelpijntablet en, 60 en 30 ct. Bij Aptb. en Drogisten. daarover was ttisschien ben twist genezen. Dekker was opgesprongen en bad zictb toep op de verdachte geworpen. Verdachts stompte hem daarop tegen den buik, waar op Dekker achterover viel en in een hoek van de kamer bleef liggen. Even later zou Dekker verdachte weer hebben aange vallen; hij had toen verdachle's das te pakken gekregen en stijf aangetrokken. „Dekker laat me los", had verdachte toen geroepen, maar Dekker had daarop geantwoord: „Dat zal je duur te staan komen". Verdachte heeft zich toen weten los te trekken en hij gaf Dekker stompen op den linker en den rechter wang. Beiden zijn zij daarop gevallen en Dekker lag onder. Verdachte lag met de palm van zijn hand op Dekker's keel en na een poosje zag hij, dat Dekker blauw werd en dat er rood schuim op zijn mond kwam. Daarna zou Dekker nog hebben getracht verdachte te trappen en daarom is verdachte hem vast blijven houden. Opeens was Dekker slap geworden en bekl. liet hem toen los. „Ik schrok zoo", vertelde verdachte verder, „want ik dacht dat ik hem gedood had. Ik heb hem toen wat verlegd, omdat men hem misschien van buiten zou heb ben kunnen zien liggen. Uit zijn broekzak heb ik toen een Lipssleutel genomen en uit zijn vestjeszak een bankbiljet van f 10, dat daaruit hing. Daarna ben ik naar huis gegaan. Daar heb ik wat bloedvlekken, welke op mijn pak zaten, weggemaakt. Een vriend heeft m 'n dasje, dat erg stijf zat voor mij losgemaakt. Na eerst bij den barbier geweest te zijn, ben ik naar het dorp gegaan om ie zingen. Ik had mij laten zien en dus wilde ik niet wegblijven, maar veel heb ik niet gezongen. Om 10 uur was de zang ongeveer afgeloopen en toen ben ik met de bus naar Kralingsche veer ge gaan, waar ik in een café wat heb ge dronken, om daarna tegen half 12 naar het huis van Dekker terug te gaan om te zien, of deze werkelijk dood was". In het huis van Dekker vond verdachte zijn slachtoffer cp den rug liggen met open oogen. Verdachte heeft toen het huisraad, dat bij de twist was omgeval len, weer overeind gezet. Het lijk heeft hij naar buiten gebracht, hij droeg het tegen den dijk op. Daar hoorde bekl. menscben aankomen, die later bekende jongens bleken te zijn. Volgens de ver klaringen van verdachte hebben de jon gens de vlucht genomen, toen zij zagen, wat verdachte bij zich had. Zoodra de jongens weg waren, heeft verdachte het lijk opgenomen en het in het water geworpen. Nadat hij zich van het lijk had ontdaan, is hij thuis naar bed gegaan. Het geld heeft hij in zijn zak ge houden. Zondagnacht is hij gearresteerd. Er zijn toen f23 a f24 in zijn zak gevonden en daarbij was het briefje van f 10 van Dekker. Verdachte ontkende, dat hij al het geld bij Dekker zou hebben wegge haald. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, was het woord aan den vertegen woordiger van het O. M. mr. J. G. Hoog- teyl. Schetsend de toedracht van deze treurige zaak, wees spr. erop, hoe moei lijk het is dit te doen. Het drama heeft zich onder vier oogen afgespeeld, en daarom moet met hetgeen verdachte mede deelt rekening worden gehouden. Bij den rechtercommissaris heeft verd. verklaart, en in dien zin heeft hij zich ook in de rechtszitting uitgelaten, dat hij heeft ge luisterd naar Dekkers hartslag of deze dood was. Spr. haalde o.m. deze bijzon derheid aan om zijn overtuiging te beves tigen dat verdachte niet in dolle woede zijn werk heeft verricht, maar dat hij in kalmte heeft overlegd wat er na elkaar moest gebeuren. Een bepaalde doodsoor zaak is niet bij dien verslagene gevonden. Verdrinkingsdood is buitengesloten en de eenige aanwijzingen spreken voor dood door wurging. Naar sprekers oordeel- heeft verdachte ongetwijfeld de bedoeling gehad te doo- den. Niets wijst er op, dat verdachte schrokken is. Op de zangvereeniging zingt hij uit volle borst mee, en op die repetitie overlegt hij, hoe hij zijn daad zal verdoe zelen. Hij volbrengt dat dan op cynisch kalme wijze. Er is hier van noodweer geen sprake geweest al beroept verd. zich in zijn brieven herhaaldelijk op zelfverdedi- ging. Ter zake van doodslag, diefstal en lijk- verberging vroeg spr. schuldigverklaring en veroordeeling. Bij de strafmaat moet in de eerste plaats gelet worden op het rapport van de psychiater. Spr. heeft perplexed gestaan van een brief, welke verd. nog kort geleden uit het huis van bewaring heeft geschreven en waarin hij zijn haat tegen een van de Capellensche veldwachters uit met de woorden: „Ais ik buiten ben zal ik rammelen!" Spr. eascht een gevangenisstraf van 13 jaar. Verdachtes raadsman mr. Kesse Zegel uit 'sGravenhage wees er in zijn pleidooi met nadruk op, dat geen bepaalde doods oorzaak is komen vast tie staan. Pleiter beroept zich op noodweer. Het opzet om te dooden is niet aanwezig; het wet tige en overtuigende van/ dein diefstal is niet bewezen; resp. wie hebben hier enkel en alleen de bekentenis van verdachte, hetgeen voor de wet niet voldoende is. Pleiter concludeerde, dat het eerste ten laste noch het primaire noch het sub sidiaire niet is bewezen evenmin de dief stal. Voor deze beide feilen vraagt plei ter vrijspraak, subsidiair ciemen'ie. Het derde ten Laste gelegde is bewezen. Na re- en dupliek hield verdachte nog •een breedvoerige verdediging. Uitspraak 13 dezer. Wijziging posttarieven. De directeur van het postkantoor alhier vestigt er nog eens de aandacht op, dat met ingang van 1 Februari a.s de post tarieven de navolgende wijzigingen onder gaan Brieven binnenland. Het tarief der brieven van een gewicht van meer dan 20 gram is gewijzigd en bedraagt voor eiken brief boven 20 gram t/m 250 gram 15 cent 250 H n 500 u 20 500 V 750 a 25 u 750 r/ u 1000 30 v u 1000 n 1500 u 35 1500 u n 2000 v 40 Lokaal port. Ingevoerd is een afzonderlijk port lokaal port) voor briefkaarten en voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram afkomstig van en bestemd voor een door den directeur-generaal vast te stellen kring. Dit port bedraagt voor elke briefkaart 3 cent voor eiken brief van een gewicht van uiet meer dan 20 gram 5 cent. Het lokaal port voor brieven (5 cent tot 20 gr.) en briefkaarten (3 cent) is van toepassing voor de plaatsen, wijken en buurten, die gelegen zijn binnen den bestelkring van het postkantoor, waar de stukken ter post zijn bezorgd. Gedrukte stukken binnenland. Ingevoerd is een tweeledig tarief voor gedrukte stukken, n.l. a. een port voor drukwerken, waar van Bpoedbebandeling wordt verzocht door middel van een in het oog loopende, boven het adres gestelde aanwijzing „Spoed* of een soortgelijke terzelfder plaatse aangebrachte aanduidingdit port is gelijk aan het bestaande drukwerkport b. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk bedraagt voor een gewicht tot en met 500 gram 1cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram boven 500 gram t/m 750 gram 17-J cent 750 1000 20 1000 n 1500 25 1500 2000 30 De behandeling van drukwerken, welke niet volledig zijn gefrankeerd naar het hiervoren vermelde tarief of niet zijn voorzien van de vorengenoemde aanwij. zing „Spoed'» of een daarmede overeen komende aanduiding, kan tot een gun stiger gedeelte van den dag of uiterlijk tot den volgenden morgen worden ver schoven, indien daartoe met het oog op de hoeveelheid te verwerken correspon dentie aanleiding bestaat. Evenwel zal zulks, als algemeene regel althans voorloopig alleen gelden voor de zgn. massa-reclamedrukwerken. Nieuwsbladen binnenland. Het port der nieuwsbladen en bijvoeg- 'els, waarvan de frankeering geschiedt bij abonnement, is verlaagd en vastgesteld op van een nieuwsblad van een gewicht van niet meer dan 55 gram /4 cent; boven 55 gram lot en met 150 gram 1cent voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 150 gram 3/4 cent. Monsters binnenland. Het port der monsters is nader vast gesteld op 2 cent per 50 gram of ge deelte van 50 gram, met behoud van het thans geldende minimum van 5 cent per zending. Provinciale opcenten. In een rondschrijven aan de Gedepu teerde Staten van de verschillende provin cies zegt de minister van binm nlandsehe zaken dat volgens hem door den minister van financiën gedane mededeeling de mogelijkheid bestaat, dat indien het ont werp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting met 20 pet. tot wet wordt verheven, verschillende provinciën het door hen reeds vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbelasting en in verband hiermede ook het reeds vastgestelde aanlal opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting nog zullen willen verhoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoe dig na 1 Mei een aanvang zal nemen en bij het opmaken der kohieren uitsluitend rekening zal kunnen worden gehouden met de alsdan van kracht zijnde verorde uingen wordt medewerking ingeroepen tol het bevorderen zoo noodig van een spoedige wijziging van de desbetreffende provinciale verordeningen, zoodat even- tueele wijzigingsbesluiten vóór 1 Mei a s. aau de Kroon ter goedkeuring kunnen zijn voorgedragen Afpersing, Een dezer dagen heeft de heer Vroolijk te Fijnaart een anoniem schrijven ontvan gen, waarin geëischt werd, dat hij een bedrag van f 900 op een bepaalde plaats moest neerleggen, wijl anders zijn schuur in brand zou worden gestoken Hem werd den tijd gegeven tot Zondagmiddag voor Dinsdagmiddag 12 uur meest het daar worden gedeponeerd, anders zou aan de bedreiging urvoering worden gegeven. Op raad van den burgemeesterjwerd op de aangeduide plaats ook inderdaad een flesch neergelegdj bevattende een zilverbon van een rijksdaalder, waarvan het nummer was genoteerd. Toen de politie Zondagavond evenwel op de bewuste plek aankwam om zich daar verdekt op te stellen, teneinde de daders op heeterdaad te kunnen betrappen «as de zilverbon reeds verdwenen. Wel heeft men er nog eenige dagen de wacht gehouden, doch men boekte hierbij geen resultaten. Andere pogingen hadden evenwel meer succesin den omtrek is n.l. een onder» zoek ingesteld bij winkeliers en caféhou houders naar de zich in hun bezit be vindende rijksdaaldersen inderdaad slaagde men erin op deze wijze een spoor te ontdekken. Dit heeft tenslotte geleid tot arrestatie van zekeren G. D. te Hei ningen, en na verhoor achtte men vol doende termen aanwezig om hem in ver zekerde bewaring te stellen. Ook zijn nog verschillende andere personen gehoord, doei) deze zijn op vrije voeten gesteld. De zomerdienst van de K. L. M De K L.M. heeft haar voorloopig program voor den zomerdienst 1928 vastgesteld welke op 10 April zal aanvangen. In het drukke verkeersseizoen van 1 Juni tot en met 1 Sept. zullen van en naar Londen drie diensten ingericht worden. Daarop zullen uitsluitend de groote nieuwe F VIII machines in gebruik gesteld worden Parijs krijgt twee dagelijksche diensten met ver trek uit Amsterdam des morgens 9 en des middags 8 uur zomertijd. DeZwitsersche lijn, welke verleden jaar Bazel als eindpunt had, is doorgetrokken tot Zurich. Brussel zal niet slechts door de Zwitsersohe lijn met Nederland verbonden worden, doch krijgt een extra dienst. Bovendien wordt te Brussel aansluiting verkregen op de uieuwe Belgische luchtlijn Brussel - Ant werpen v.v. Mishandeling. Twee stroopers verweten Zondagmiddag op den Kollenberg bij Siltard een daar wandelenden 60-jarigen man, Hoenen ge naamd, dat hij de strikken, die de stroo pers hadden gezet, had uitgerukt. De man ontkende dit, doch de stroopers mishan delden hem en schopten hem zóó tegen het onderlijf, dat H. in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal te Siltard werd overgebracht, waar een operatie noodzakelijk bleek. Thans is eenige ver betering in den toestand ingetreden. In verband met dit feit zijn twee personen gearresteerd, doch dezen zijn door H. niet als de daders herkend. De politie zet het onderzoek voort, G e 1 d r o o f. Donderdag werd op het politiebureau iu den Bosch door een 7 3-jarigen heer aangifte gedaan, dat hij den middag te voren in aanraking is gekomen met twee hem onbekende personen, die hem door het toedienen van sterke drank of een verdoovend middel in een toestand van verdoovinghadden gebracht. Hij herinnerde zich nog in een automobiel op een der buitenwegen te zijn geweest. Aldaar is hij den volgenden mo-gen, wakker geworden waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat men hem van een bedrag van f550 beroofd had. Op het politiebureau toonde men hem het mis- dadigers-album en vestigde zijn opmerk- zaambeidopeen foto van een buitenlandsche vrouw, die langen tijd geleden de om geving onveilig had gemaakt, doch thans te Oss woont. De politie stelt een on derzoek in, aangezien de man deze vrouw meende te herkennen. Zij is er thans in geslaagd de vrouw en een manspersoon te Turnhout op te sporen. Bij hun arres latie werd een groot gedeelte van het ver dwenen geld op hen gevonden. Met een mes gestoken. Twee jongens, de een is 16 en de ander 19 jaar, beiden wonende te Ameide, hebben twee kameraden met een mes gestoken. Le toestand van een van deze laatsten, die in het ziekenhuis te Gorinchem wordt ver pleegd, is bedenkelijk. Ook de andere ont ving een gevaarlijken messteek. Een lief desgeschiedenis zou de oorzaak zijn. De daders zijn na door de justitie te Tie! te zijn gehoord, aldaar in arrest gesteld. i—MagiiLgi.- Zutphen weer garnizoenp1aats Volgens de „Avondpost* zal het 'nalf- regiment huzaren, dat thans in Amersfoort ligt, overgebracht worden naar Zutphen, terwijl het le regiment veldartillerie uit Utrecht naar Amersfoort zal vertrekken Deze verplaatsing zoo gaat het blad verder moet in verband worden ge bracht met de zeer belangrijke pressie die door de burgerij van Zutphen op het de partement van Oorlog is uitgeoefend om weer een garnizoen terug te krijgen Utrecht zal door deze mutatie vrijwel zonder garnizoen komen, daar het dan nog slechts de genie-troepen zal huisvesten. Kleanzie lig. Te Rijssen (Overijsel) is onlangs de darde winkel van de coöperatieve win- kelvereeniging geopend. In één der étala ges stonden de bekende wassen poppen, met pO]kahaar. Al gauw bereikten het bestuur klachten van leden, die aanstoot namen aan deze poppen. De poppen wer den teen vervangen door anderen met ouderwetsch kapsel. Eenige klagers wa ren hierdoor tevreden gesteld, maar an dere leden zagen in de poppen een over treding van het tweede der tien geboden en verlangden totale verwijdering der beelden uit den winkel. Ook een kerst boom, die met Kerstmis in één der étala ges was opgesteld, moesit worden verwij derd, als zijnde „Roomsche afgoden dienst. De wassen poppen prijken nog in de étalages, maar verschillende leden lieten zich schrappen als lid. Aanrijding. Op de Miairkt torpedeerde vanmiddag eau vrachtauto een trapfiets. Het liaatisitie vehikel kwam gehavend uiiit den strijd. De berijder gelukkig niet. In het bad gestikt. Men meldt ons uit Den Haag: De heer A. P., inspecteur bij de ge meentelijke bank van Leemiing, is gister avond op tragische wijze in zijn wowinig om het leven gekomen. Tijdens het nemen van een bad is de slang van de gas kachel losgeraakt en werd de heer P. door het ontsnappende gas bedwelmd. Toen men hem vond waren de levens geesten reeds geweken. Minister Waszink. Mien meldt ons uit Den Haag Uit overweging da;t minister Waszink verklaard heeft zich weer in staat te ge voelen het beheer van zijn departement te hervatten, is bij Kon. besh van 31 Jan. le. in afwijking van het K.B. van 10 November 1927 bepaald, dat van heden af de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het beheer van zijn departement hernemen zal en 2e. aan den minister van Binnenland- scbe zaken en Landbouw dank betuigd voor de door hem bij de waarneming van het beheer aan het departement van O., K. en W. aan den lande bewezen diensten. Defensie. Men meldt ons uit Den Haag Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, betref fende het wetsontwerp inzake de samen voeging van de departementen van Oorlog en Marine, tot één departement van De fensie. Daarin deelt minister Lambooy mede, dat er, bij de aanneming van het wetsontwerp, naar zal wonden gestreefd de instelling van het departement van Defensie te doen ingaan 1 Septitetmber a.s. Brand. Men meldt ons uit Enkhuizem: De cacaofabriek West Frisia staat in lichte laaie. In de fabriek zijn vele machi nes. In de magazijnen liggen licht ont vlambare voorraden opgeslagen. Alles is verzekerd. Men meldt ons uit Helmond: Hedenmiddag te 12.30 uur is brand uitgebroken in de draadmagelfabriek van de firma Van Tiel. Binnen enkele mi nuten was de fabriek een vlammenzee. De brandweer tracht de brand zooveel mogelijk te beperken. Verzekering dekt de schade. 'Men meldt ons uit Losser: Hedennacht be 2.30 uur ontstond brand in het gebouwencomplex van den heer J. H. Holst, waarin gevestigd is een schoenmakerij, drogisterij, magazijn, boe renhoeve en woonhuis. Het geheele ge bouw is uitgebrand- Het vee kon op een kalf na worden gered. Oorzaak is onbe kend. Alles is verzekerd'. BRIEFWISSELING. Het verslag van de vergadering van de afdeeling Krabbendijke van he1 Nutsdc- partement moet wegens plaatsgebrek toi Vrijdag blijven overstaan. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 31 Januari 1928. P^ren: Josephines de Malmes f19, Wmtersuikerijen f5 a f7. Keizer Wil helm f7 a f 11, Winlerlouwtjes f6, Ijzer- peren f 4 a f 6, Pondsperen f 5 a f 10 St Remey f6 a f 11, Gieser Wildeman' f8 a f 17, Kleiperen f7 a f 11, Kroetperen f 1 a f 4, alles per 100 K.G. Appels: Goudreinetten f 10 a f28, Ca- nada-reinetten f6, Sterappels f6 a f 13, Groninger Kroon f6, Bismarck f6, Bram- ley Seedling f 9. Golden Noble f 8, Honds muijen f5, Baldwin f8, Salomé f5 a f 8, Zure Bellefleur f 5 a f 14, Westland- sche Bellefleur f6, Reinette d'Or f4 a f6, Court Pendu f5 a f8, Zoete Arm- gaarde f7 a fll, Zoete Campagnes- f5 a f 8, Zoete Bellefleur f5 a f7, Zoete Veertjes f4, Pomme d Oranje f8 a f 10, Geidersche Holaart f6, Kroetappels 11 a f 3, a]!es per 100 K.G. Diversen: Spruiten f 10 a f25, Sjalot ten f6, Uien (groote) fll, Uien (kleine) 16 a f7, Uien (stek) f5 a f7, a|!es per 100 K.G., Savoyekool f6, Boerenkool f 1,80, Noten f 0,22, atles per 100 stuks, Honing f 0,61 a f 0,65 per flacon. 446ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse 9de lijst. Trekking 30 Januari, f1000: 7983 11232 11716 13234 13242 18979 f 400: 3070 5568 8227 1250 f 200: 1469 3624 7670 12439 14063 15070 19344 20473 f 100 757 1963 2995 5668 6911 7859 10609 11141 11779 13772 15500 15881 17594 17632 18106 20476 5de klasse 10de lijst. Trekking 31 Januari. f1000: 455 4321 14554 17710 19226 f 400: 13692 14423 15126 17662 f 200: 5555 5627 8434 11257 f 100 2422 5402 9093 9506 14511 15293 15503 16883 18695 18913 AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. De uitslag van de door arch. M. W. v. d. Weert gehouden aanbesteding van het maken van ecwe winkelpui enz. aan de Magdalenastraat is als volgt: H. Scegers, Nijmegen f5377, H. v. Sabben, Goes, f4475; M. F. Goede- mondt, Goes, f4383; W. de Jonge Jz. en C. B. y. Sprang, Goes, f3942. Gegund aan de laagste inschrijvers. Dinsdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht een woon- en winkelhuis met het erfpachtsrecht van den grond aan den Westsingel groot 75 cen tiaren, aan den heer Leendert Guljam Overbeeke te Goes voor f3300, WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 2 dezer luidt: matige, tijdelijk stormachtige Z. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien iets zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Elizabeth, dochter van Jan Machiel de Kok en van Maria Srtoosnijder. ADVERTENTIËN. Einde Februari 1928 zal publiek worden verkocht in Baarland, groot ruim 13 hectaren, thans bewoond door den heer J. Louwerse. Terstond op gebruik. Te veilen in per- ceelen en massa. Notaris PILAAR. OPENBARE VERKOOPING op Vrijdag 10 Februari 1928, des namiddags te 2 uur te 's Heer Arends- kerke, in het koffiehuis bij D. van Damjie, voor den heer P. OUDKERK, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van onder 's Heer Hendrikskinderen, nabij den straatweg, groot 47 A. 30 c.A. waarbij behoudens nadere goedkeuring 4 H.A. Bouw- en Weiland in pacht kunnen volgen. Op gebruik uiterlijk 10 Maart a.s. Te bezichtigen elke» werkdag 's na middags. onder 'sHeer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke, samen groot 3 H.A. 85 A. 45 c.A. Op gebruik terstond. Boekjes verkrijgbaar ten kantore van iden Notaris vanaf 3 Februari a.s.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3