N°. iö Woensdag i Februari 1928 ÜS" Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR Koloniën. Uit de Radiowereld Uit de Pers. W etepscbappen. FrovincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kkouwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regeL Advertentiën wordeu aangenomeo tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Maarschalk Haig In den nacht van Zondag op Maandag is in Engeland lord Haig overleden, die in de tweede faze van de wereldoorlog de aanvoerder was van de Britsche strijd krachten an Noord-Frankrijk en België. Voor zijn diensten aan zijn land bewe zen kreeg hij een regeeringsigeschenk, groot 100.000 p. st. Voorts werd hij als graaf Haig en baron Haiig van Bemersyde ijn den adelstand verheven. Dan werd hem de „Order of Merit" verleend en uit vrij willige bijdragen van zijn bewonderaars werd het huis te Bemersyde, waar zijn ges]acht gedurende langen tijd had ge woond, voor hem gekocht. Na den oorlog was Haig korten tijd opperbevelhebber van Groot-Bnttannië toen die positie werd opgeheven, wilide hij geien andere aanvaarden, doch wijdde verder al zijn energie aan de steun ver leening aan oud-gedienden. Lord Haig is 66 jaar gewordenwaar schijnlijk is hij overleden aan hartverlam- ming. Na een universitaire opleiding te heb ben genoten (Clafton en Oxford) trad Haig in 1855 in dienst bij de huzaren en in 1891 werd hij tot kapitein bevorderd. In 1898 diende hij bij het leger in Egyp te en nam deel aan de Nijlcampagne, wel ke hem de benoeming bracht van majoor. Ook in dien Boerenoorlog heeft hij mee gevochten, terwijl hij steeds boogere ran gen bereikte. Van 1906 tot 1909 was hij werkzaam te Londen aan het diept, vain oorlog en nam er deel aan de reorganisatie van dien staf en de verbetering vaia de leger- organisatie. Na een stage in Brltsch-Indië als chef van den staf hij werd er luit.-gene raal werd Haig in 1912 benoemd tot commandant van Afdiersbot. Bij het uitbreken' van den oorlog werd hij, onder ve;dmaarschalk French, belast met de aanvoering van bet eerste leger korps van het Engelsche expeditieleger in Noord-Frankrijk. Het werd zijn taak den aftocht te leiden van het tweede legerkorps onder Smith Domen, dat bij Bergen zwaar geteisterd was. Na den slag aan de Manie konden dientenge volge de Engelschen weer naar de Aisne oprukken: In midden October werd Haig naar V]aanderen overgeplaatst, waar hij erin slaagde stand te houden tegen de Duitsche aanvallen in den slag van Ype- ren. Inmiddels was het eerste Britsche le gerkorps tot een leger aangegroeid, dat in Mei 1915, onder Haig, den slag van Nieuw-Kapei le leverde. Toen aan French het opperbevel over het Britsche expedi tieleger was ontnomen, werd hij door Haig opgevojgd, die in 1916 den Somme- s]ag leverde. Hoek Koningstraat - Magdaleoastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 50 FEUILLETON RUITENBOER DOOR ETHEL M. DELL. Zij was overtuigd, dat hij, hoe de uiterlijke schijn ook tegen hem was, de vriendschap die hen samenbond, niet ver raden zou. Begrijpen echter deed zij hem niet ten volle. Zij dacht, dat hij een man van onstuimiger en vuriger hartstocht was, doch het kwam haar voor alsof onder dien hartstocht een zekere standvastig- uead lag, een hardnekkig vasthouden aan iet doel, dat door geen enkele omstandig- ïeid, hoe tragisch ook, kon tegengehou den worden. Zij wist, in het diepst van laar ziel, dat hij terugkomen zou. Zij wilde in die dagen niet te veel aan ïem jdlenken. Telkens wanneer zij een jedachte aan hem voelde opkomen, ging :ij die uit den weg: zij vond haar pas gevonden vrede te kostbaar, om dien op iet spel te zetten. Intusschen ging zij rustig haar weg, nu xv dan eens geholpen door Lucas, maar haar zaken zelf regelend, zonder In 1917 had Haig in Vlaanderen, toen daar de groote slag woedde, reeds 56 davisbs en 5000 kanoininein te zijner be schikking. Uit Stresemanr/s red©. Nauwelijks 'hersteld van een ernstige ziekte, heeft Stresemarun kans gezien een belangwekkende rede le houden in den rijksdag, een rede, waarin de minister in groote trekken een overzicht gaf van de belangrijkste politieke gebeurtenissen in het afgeloofpen jaar, en waarbij hij o.m. het voortduren van de bezetting van het Rijnland door de Fransclien (er sprake bracht. Onder levendige toejuichingen en onder instemming van vrijwel het geheele parlement eischte de minister de ontrui ming van het Rijnland, omdat hij in een blijvende bezetting van deze streken een schier onoverkomelijke hinderpaal zag voor het DuitschFransche verdrag, dat hij ais den grondslag beschouwde van den Europee scben vrede. Slresemann betreur de bet, dat de betrehk ngein tusschcnDu'tssb land en Frankrijk vertroebeld werden doo|r deze Fransche bezetting,te meer, daar volgens zijn zeggen, tusscben beide landen op 'het oogenblik geen enkel politiek ge schil meer bestaat. Vermoord. Bij de fami}iie Van Vessem te Princen- bage is dezer dagen bericht uit Deli ont vangen, dat haar 23-jarige zoon W. van Vessem, opzichter bij de Haindelsveree- niging, bij een overval door een koelie is gedood. Radio op school. In E ngeland is op vele scholen de radio niet alleen in dienst gesteld van het onderwijs, maar wordt 'ook de bouw van radio-apparaten door de leerlingen zelf na de lesuren beoefend, zoodat de scholen hun „eigen" ontvangtoestellen be zitten. Onze overbevolking. De „Amh. Crt." schrijft: De bevolking van ons land neemt ieder jaar toe met ruim 100.000 zielen. Jaar op jaar komt er dus een stad als Arnhem met haar beide voorsteden Velp en Oosterbeek bij, waarvoor voeding, Mee ding, werk en.... kapitaal gevonden moet worden. Ja, ook kapitaal, want geschiedde dit niet dan zou, indien we bet Neder- landsch kapitaal deelen door het aantal inwoners van ons land miu en over bijv. 25 jaar, blijken, dat ons volk in die kwart eeuw zou zijn verarmd. Straks, als de Zuiderzee polderland geworden zal zijn, zullen we weer voor enkele honderdduizenden meer ruimte hebben, maar wat beleekent tenslotte dit getal van enkele honderdduizenden! Vóór de eerste Zuiderzee-polder is droogge- in de toekomst te trachten of te willen zien. Het nieuws van Sir Giles* ziekte ver spreidde zich al heel gauw in den omtrek, en de menschen waren heel lief voor haar. Intiem kende zij er geen. De lomp heid van haar man had haar van bijna al len maatschappelijken omgang beroofd, maar nooit te voren had zij zoo beseft, hoezeer het zijn schuld was, dat zij voor ontoeschietelijk doorging. Voor haar per soon zou zij liever haar afgezonderd le ven voortgezet hebben, dioch liet lag niet in haar aard onhartelijk te zijn. Zij voel de zich verplicht de haar zoo hartelijk aangeboden sympathie te aanvaarden. Die sympathie trof haar, ook al had zij -het, had zij het voor het zeggen gehad, liever zonder deze gedaan. Ook Lucas drong er op zijn vriendelijke manier op aan, dat zij geen kluizenaarsleven leiden zou. Maar vooral Mrs. Errol was op dat punt on verbiddelijk. „Doe 'het niet, kindlief," zeide zij dik wijls. „Het mag misschien veel voor heb ben om je niet in de maatschappij te bewegen, dat geef ik graag toe. Maar het as in ieder geval beter dan eenzaamheid. Sluit jezelf niet op en maak je niet zenuw achtig. Ik geloof, dat de Heer ons niiet voor niets bij elkaar gebracht heeft, en FRISOBMI ai^5^35^O^5OcL^4£0nd^_ M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEN malen, zullen we het aantal bewoners van do geheele Zuiderzee en alweer bij heb ben. Dus dient gezocht naar een ander afzet gebied voor onze overbevolking. Vro eger was Amerika min of meer de veiligheidsklep, maar sinds dit land de immigratie aan banden heeft gelegd, moi&tem we ons op andere doelen, van de aarde oriënteeren. Daarbij valt vanzelf de aandacht op dat geweldige groote en geweldig rijke gebied., dat wij bezitten- in onze West-Indische kolonie Suriname, een land zoo groot als Duitschland, dat in zijn bodem groote rijkdommen bevat, dat in zijn bosschen ongeveer evenveel houtsoorten telt als de rest der wereld tezamen en dat in zijn klimaat de moge lijkheid biedt tot de meest uiteenloopende cultures. Maar, zal men zeggen, Suriname, ge legen tus scben 3 en 7 graden N.B., heeft ©en tropisch klimaat en i<s dus ongeschikt voor blijvende vestiging van blanken. In het „Kol. Weekbl." van 5 dezer wordt deze kwestie ook behandeld, door dr. Th. Lens, gep. off. van gezondheid le ld. van de Landmacht in West-Inidië en deze zegt hierover o.m. het volgende: „Nog steeds gelooft men hier, hoe warmer het klimaat hoe zwarter de raensch, waarschijnlijk denkend aan de sneedjes wittebrood in het toastrekje. Men denkt er niet aan, dat in praehistorisch© rijken geheel andere factoren dan de warmte alleen, hun invloed op 't ontstaan en de verspreiding der rassen hebben doen gelden. Weinigen bedenken dat Amerika tot voor korten tijd (geologisch gesproken) was ingenomen door een ge- pigmemtieerd ras, van de groote meren in het Noorden tot aan Pathegonië in het Zuiden, dat Australië zwart was van Queensland tot Tasmania evenals Afrika, waar eerst in historische tijden lichter gepigmen teerde veroveraars dan de ne gers, zijn binnengedrongen. In het Noor den van Europa leeft een geMeurde stam de Lappen. Nog steeds gelooft men hier dat de blanke in tropisch Mimaat moet degenee ren en in het derde geslacht reeds min derwaardig is. De ondervinding op Java of andere dichtbevolkte tropenlamdein, waar de blanke zich te midden van talrijke oor- het is toch in ieder geval Zijn schepping." Dus trachtte Anne zoo hartelijk moge lijk te zijn, met het gevolg, dat zij op een ochtend in het begin van Maart een vrien delijk briefje van Mrs. Damer, de vrouw van den jagermeester, kreeg met de uit- noodiging den volgenden dag familiaar bij haar te komen dineeren. „Er zullen maar een paar intieme ken nissen zijn," stond er in het briefje. „Kom fels het u belieft. Ik h(aid u al (zioot lang eens willen, hebben." Anne dacht even over heit briefje na. Zij had Mrs. Damer altijd graag mogen lijden, maar haar lust, om naar diners te gaan, was alles behalve groot. Dodh zij wist, dat de uitnoodiging uit louter vriend schap was ingegeven. Mrs. Damer was altijd voorkomend tegenover iedereen, en haar kring was het geen gewoonte oei haar een teleurstelling te bereiden. Anne dacht nog even.' na, zocht een excuse., kon er echter geen voeden en nam ten slotte de invitatie aan.. Zij trok de groenzijden japon aan, die zij ook op het Jachtbal aan gehad had. Levendig stond de herinnering aan dien avond haar eensMaps voor den geest. Na dien tijd had ze die japon nooit meer ge dragen en zij wist nauwelijks, hoe zij er toe gekomen was haar nu aan te trekken. spronkelijke bewoners vesligde, heeft dit geleerd. Hier ontkomt de blanke niet aan den bloiedbedervendein invloed der besmettelijke tropenzciekten, waarvan die inboorlingen de dragers zijn, de kolonist zoomin als zijn kinderen. Anders is dit in weinig bevolkte tropenlanden, waar de besmetting niet wordt overgebracht door inboorlingen (Australië) of waar door groote droogte de ontwikkeling der ziek te- tóömen niet plaats 'vindt (Curasao,), of waar sanitaire maatregelen deze ziekten kunnen weren (Cuba, Panama, Brazilië). Met genoegen bemerk ik dat in niet me disch geschoolde kringen, dank zij de studies van dien heer Tj. Pyttersen, die waarheid begint door te dringen, dat niet de warmte an de tropen het kolomisee- ren van blanken belet, doch de besmette lijke tropenzieklen het bezwaar zijn. En deze tropenziektem zijn tegenwoordig te voorkomen of te genezen." Aan bovenstaand oordeel kunnen we nog het volgende toevoegen: Reeds eeuwen geleden hebben zich Europeanen in dit vruchtbare boerenland gevestigd Het waren de Engelsche ko lonisten, die omstreeks 1635 hun geluk in Suriname gingen beproeven. De eerste Nederlanders kwamen er in 1665'68 onder Abraham Krijnssen, kapitein der admiraliteit van Zeeland. In 1845 is de laatste poging met immi gratie uit Nederland gedaan. Deze po ging is als geheel mislukt, maar heeft toch bewezen, dat blanken zich wel dege lijk aan het klimaat kunnen aanpassen. Een Nederlander, die ruim twintig ja ren in Suriname heeft gewoond, ver klaarde dan ook, er ten stelligste van overtuigd te zijn, dat immigratie van land bouwers, mits goed aangepakt en gesteund door de Regeering, succes moet hebben. Doch dan moeten de emigranten niet maar zoo naar Suriname worden gehaald en ergens neergezet worden.. Mocht mien willen overgaan tot immi gratie op groote schaal, dan zal- de Re geering ervoor hebben te zorgen, dat de immigranten komen op land, rijp voor cul tuur, dat er op hun toegewezen deel grond een woning staat eln als de immigrant niet over de voldoende contanten beschikt dat de Regeering hem door het eerste en moeilijkste jaar heenhelpt. Een vreemde ziekte. Naar de sowjet-bladen melden, is in een ziekenhuis te Rjasan een 16-jarig meisje aangebracht, dat reeds gedurende ruim 6 jaren lijdende is aan een hoogst eigenaardige ziekte, die oppervlakkig over eenkomst vertoont met de bekende slaap ziekte, maar een geheel andere oorzaak heeft, namelijk een ruggemergaandoening. De ziekte is begonnen toen het meisje 10 jaren oud was met hevige koortsaan vallen. Na behandeling van deze verdwe nen, maar sindsdien heeft het kind vrij wel aan één stuk door geslapen. Slechts met groote moeite gelukt het nu en dan haar te wekken; zij is dan zeer opgewon den en heeft hevige huilkrampen. Voor zoover mogelijk worden deze oogenbliMten gebruikt om haar voedsel in vloeibaren vorm toe te dienennu en dan heeft men Zij stond haar statige gestalte uitstekend. Dimsdale, die 'haar uitliet, keek haar na met den bewonderenden eerbied, dien hij ©en koningin zou bewezen hebben-. Gedurende den rit door het donker flitste de herinnering aan dien winteravond haar weer door den geest. Zij herinnerde zich dien zachten, geruischloozen tocht, waarin zij op vleugelen gedragen scheen te worden. Zij herinnerde zich haar ellen de en moeheid, haar droom en haar ont waken. Nap was dien avond heel vrien delijk voor haar geweest. Hij had haar vertrouwen, haar dankbaarheid, haar vriendschap gewonnen. Niettegenstaande zijn minder goede reputatie had zij hem ten volle vertrouwd en zij had zich dat vertrouwen niet behoeven te beUagen. Een zucht ontsnapte haar lippen. Zij begon haar vriend te missen. Maar onmiddellijk daarna laad zij die gedachte snel en onverbiddelijk van zich afgezet, als had zij een engel met een vlammend zwaard gezien. Dit was de weg, dien zij niet wilde bewande^n. Waarom zou zij dit willen? Er stonden nu zooveel andere wegen voor haar open. Toen zij eindelijk uit haar rijituig stapte, was haar gelaat kalm en rustig als de zachte lente-avond achter haar. Boven zag zij de vrouw van den dokter, echter tot kunstmatige voeding zijn toe vlucht moeten nemen. Behalve het rugge- merg vertoont geen der organen afwij kingen of gebreken. Het „spook" van Tholen. Het door velen zoozeer gevreesde spook heeft zich ontpopt in de gediaante van een bewoner van Molenvliet, een jongeman, welke de aardigheid had, ge kleed in nachtgewaad van een zijner vrou welijke familieleden, een. fami'ielid, dat dien avond door „Amor" was aangescho ten, bang te maken en het daarna zoo leuk vond, dat hij deze proef bij meer deren heeft herhaald. Waar vele vrou wen s avonds zich niet meer naar buiten durfden begeven., is het gelukkig, dat de politie hem zoo spoedig te pakken had, zoodat het „spook" zich vooreerst wel niet zal Laten zien. Naar de spookver schijning zelf mededeelt, zijn door hem niet met opzet meisjes of vrouwen bang gemaakt. De heeie geschiedenis was slechts bedoeld als grap om een familie lid bang le maken. De fantasie heeft natuurlijk, zooals het in (d/ergelijke gevallen altijd gaat, er het Het Zeeuwsche mosselbedrijf. Men schrijft aan de „N.R.C.": De Bond van Zeeuwsche Mosselkwee- kers heeft thans tot het eerstvolgend© seizoen den handel in mosselen vrij ge geven, d. w. z.: ieder lid is vrij te leveren tegen welken prijs dan ook; de bestellingen worden niet meer over de vier afdeelin- gen (Bruinisse, Ierseke, Tholen, Zierik- zee) verdeeld en het op beurt varen der visschers vervalt daarmee vanzelf. De door de visschers bij de oprichting gestorte waarborgsom zal worden, teruggegeven. Beleekent dit het einde van den Bond? Officieus meldt men, dat de Bond in tact zal blijven, voornamelijk om meer afzetgebied te vinden, vooral in Frankrijk. Maar de Bond was opgericht „voorna melijk" om door prijszetting en georga niseerde verzending een eind te maken aan. de moordende concurrentie, waardoor geen loonende prijzen konden worden ge maakt. Zouden dan al die groots-opgezette plannen toch slechts geleid hehben tot een proefneming voor nog niet ten volle één seizoen. Men herinner© zich, dat de Bond pas het vorige, jaar is opgericht. Van. alle vroegere plannen en proef nemingen was er geen zoo goed voorbe reid en breed opgezet en nu lijkt alles toch weer tot mislukking gedoemd. De oorzaak of oorzaken.? Wij willen er enkele weergeven, die ons door insir ders werden genoemd. Allereerst de overproductie. De meeste mosselkweekers schijnen niet kaufmannisch genoeg te zijn aangelegd om in te zien, dait met of zonder Bond zij niet allen hun volle productie kunnen afzetten en dat degenen, die daarvoor zonder Bond nog wel kans zien, maar bij rantsoeneering eemige duizenden tonnen overhouden, door de lagere bedrijfskosten toch nog beter af zijn met een verkoop van 6000 ton a f2,50, dan met dien van kun volle pro ductie van 10.000 ton a f 1,50, om een die voor een spiegel haar -kapsel in orde bracht. Toen Anne binnentrad, keerde ze zich om. „Dag, Lady Carfax. Wat ben ik blij u hier te zien!" Er klonk oprechte blijdschap in haar stem en glimlachend herinnerde Anne zich dat Mrs. Randal haar gaarne mocht. Onder het uitdoen van haar mantels praatten zij nog wat samen. Toen zij samen naar beneden gingen, bleef Mrs. Randal boven aan de trap staan en fluis terde: „Die oude zanik van een majoor Shirley is er ook. Dien krijg ik natuurlijk' tot tafelbuur. Dat is altijd zoo. Hoe moet ik het gesprek langs veilige kanalen voe ren!" Anne kon alleen maar baar hoofd schud den. Zij wist, dat Mrs. Randal ook niet bekend stond om haar al te groote dis cretie. Toen zij in den salon kwamen, vonden zij daar met den gastheer en de gastvrouw majoor Shirley met vrouw en dochter, R-alph en Dot Waring en den dokter. Na hen begroet te hebben, keek Mrs. Damer naar de klok. „De Eirols zijn laat." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1