Uit den Westhoek Stadsnieuws Uw Zenuwen Binnenland, Verkoudheidsbestrijdng. Dezer dagen is de wereld verblijd met het bericht: „De John Hopkins univer siteit te Baltimore heeft tweehonderd duizend dollars ontvangen voor het ver richtingen van onderzoekingen gedurende 5 jaren om een goed middel tegen de ver koudheid te vinden." Zoo stond het er, en niet anders. Gelukkig Is het geen merkwaardig verschijnsel, dat \ye in 1928 nog steeds geen afdoende middel hebben tegen de bij uitstek Hol land sche ziekte, die eigenlijk geen ziekte is Welke vooruitgang heeft de wetenschap niet reeds gemaakt? Het zou ondankbaar wezen dit te ontkennen. In den oorlogs tijd werden die vorderingen sterk ver meerderd. Het scheen dat, wanneer het hart nog maar klopte, alle reparaties van het menschelijk lichaam mogelijk waren. En toch, niettegenstaande alle vindingen, welke internisten, chirurgen, psychiaters, bacteriologen, chemici, enz., deden, de verkoudheid bleef een afwijking in onzen gezondheidstoestand, waartegen maar heel weinig te doen sclieen. Wat al goedge meende raadgevingen krijgt een verkouden miensch. Ieder weet een middel aan de hand te* doen en geen enkel is afdoende. Men heeft sera tegen verschillende ziek- fgn. Men wordt ingeënt tegen verschillende kwalen. Operatief kan ingegrepen worden tegen plotselinge of verouderde afwijkin gen. Tegen de verkoudheid kan men zich niet laten inenten en van een operatief ingrijpen is natuurlijk geein sprake. Hoe gmakkeelijk zal het wezen, wan neer de proefnemingen in Baltimore een ojplossing van het verkoudheidsvrafcgstuk aan de hand doen in den vorm van een inenting bijvoorbeeld. Een paar prikjes en dan behoeft men niet me?r benauwd te zijn om kou te vatten. Vooral in het hoestende Nederland zullen de resultaten der anti-ver koud- heidsonderzoekingen met belangstelling ge volgd worden. belasting dienst 1928 werd opgemaakt tot een bedrag van f299 verdeeld over 100 contribuabelen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de politiehondenvereeniging om subsidie uit de gemeentekas. De gemeentebegruoting 1927 werd ge wijzigd terwijl aan enkele personen af schrijving hondenbelasting werd verleend over het tweede halfjaar 1927, wegens afschaffing van htm hond. Bij de gewone rondvraag door den voor zitter zeide de wethouder Chamuleau ver nomen te hebben dat de directie der brand weer van spuit 2 er op aandringt dat F. Zuidhof zal vervolgd worden wegens het niet opvolgen van de bevelen dier direc tie bij de plaats gehad hebbende brand op de hofstede bewoond door C. Goense Jr. De voorzitter zeide toe met dezen wensch rekening te zullen houden. Voorts besprak de heer Chamuleau den slechten toestand waarin het donkere weegje zich bevindt en drong hij er op aan verbetering in het verkeer aan te brengen bij de woning van L. Steyn. Wanneer men daar verplicht wordt steeds den rechtschen weg te hou den wat gemakkelijk kan door het oprui men van één boom ter plaatse zijn bot singen aldaar als uitgesloten te beschou wen. De heer Johs. Louisse besprak den toestand van het havenplateau, hetwelk verzakt. De voorzitter zeide zulks bij het college van B. en W. reeds bekend was ten dat maatregelen tot verbetering bereids waren genomen. De heer Johs. Boone vroeg of niet ge vaccineerde kinderen thans weer tot de school zullen worden toegelaten. De voor zitter antwoordde hierop nog geen defi nitieve toezegging te kunnen doen. Kapelle. Zaterdagavond hield het Her vormd kerkelijk zangkoor te Kapelle een openbare vergadering, die druk bezocht was. De voorzitter van het koor, de heer J. v. d. Vliet, opende met een welkom st- woptridl v. Dr. J. D. Schmidt daartqe uitgenoo- digd spraR een inleidend wotord. Spreker bepaalde zijn gehoor hij een der sagen van Selma Sagerlöff uit Christus Tegen- den. Daarop volgde afwerking van het zoo met zorg opgestelde programma. Voor drachten en samenspraken, een zangstukje begeleid door orgelspel van den direc teur, den heer H. Wolzak, dat door mej. Ja. v. Willegen gezongen werd, viel bij zonder in den smaak. Een stukje in Zeeuwsch dialect, werd uitstekend ten gehoore gebracht. Een tableau vormde het slot. Krabbendijke. Door aanplanting van boomgaarden eu kassenbouw breidt de tuinbouw zich hier steeds meer uit. Dat er zoodoende ook belangstelling is ontstaan voor het theoretisch en practisch onder wijs, blijkt uit het groot aantal deelne- mers(aters) aan de gehouden cursus voor volwaasenen, onder leiding van dhr. W. Mol, vakonderwijzer. Vrijdag had de eindle8 plaats integen woordigheid van den Eijkstuinbouwcon- sulent. Deze rijkte de diploma's uit aan dhrn. J. Adam, M. Dees, S. Frelier, P. Tram per, Joh. Lobbezoo, Joh. Tramper, H. v Koeveringe, C, Welleman, A. Lobbezoo, Th. Vogelaar, j. de Vrieze, B. Tramper en mej. L. J, W. Welleman alhier en aan dhrn. P. Walraven, W. v. d Werff, J. Woutersen, Corry v. d. Werff, Marie v, d. .Werff, H. v. Gorsel, W. van Gor- sel, C. v. Gorsel Wzn en J. J. v Gorsel Wzn. De consulent spoorde tot verdere studie aan en bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur, commissie van toezicht en veilingsbestuu. Dhr. J.J. van Gorsel dankte namens allen den leider den heer Mol en overhandigde hem als blijk van waardeering een boek werk. Middelburg. Hedenmorgen zijn de werk loozen te Middelburg, die tewerk zijn ge steld bij de uitbreiding der kanaalwerken van de prise d'eau der waterleiding bij de Oranjezon, niet aan het werk gegaan. Er schijnt een geschil over het uitbetaalde loon der eerste weken te zijn ontstaan tusschen hen en de Ned. Heide Mij. Door de besturen van de Middelburg- sche Besturenbond en de Christelijke Be sturenbond was aangeraden het werk door te zetten en hen op re dragen de zaak na der te onderzoeken en de grieven met de uitvoerder van het werk en het gemeente bestuur te bespreken. Toch zijn de betrokkenen an stali ng ge gaan en dat niet alleen zij, de reeds een paar weken werkten, maar ook degenen die heden voor het eerst zouden gaan. In- tusschen is de steunregeling Zaterdag ge heel stopgezet. De staking is weer opgeheven. Nieuwdorp. Vrijdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur, erf, boom gaard en bouwland, groot 2.66.70 HIA. aan Jacobus de Vos te Nieuw en Sint Joosland, voor f 17925, Vlissingen Te Vlissingen is van een stoomschip de 4e stuurman aan wal ge bracht, wien toen hij tusschen een pomp geraakte met een zijner vingers, dat li chaamsdeel werd afgerukt. De man is naar het St. Joseph ziekenhuis overge bracht. Zaterdagmiddag is te Vlissingen een 2^2 kind onder een vrachtauto te recht gekomen. Toen de auto stopte, bleek de kleine alleen een buil en een schram door het rollen te hebben bekomen. De auto had hel kind niet geraakt. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Woensdag avond a.s. te 8 uur in openbare vergade ring bijeen komen, tot afdoening der na volgende agenda: Onderzoek van den geloofsbrief van het n ieuwbenoemde lid van den raad, den heer C. C. van der Does. C. Q. Installatie van den lieer C. C. van der Does als lid van den Raad. Benoeming van een wethouder in de vacature Mr. J. H. M. Stieger. Benoeming van een lid in de Commissie voor Strafverordeningen ter voorziening in de vacature, ontstaan door aftreding als lid van den Raad door den heer Mr. J. H. M. Stieger. Ingekomen stukken. Verzoek van de heeren A. de Bruijne en J. M. van Riet en de firma W. J. van de Weert en Zonen om toestemming tot het als bouwterrein exploiteeren van grond aan den Oostwal, om vier uitwegen en ruiling van strookjes grond aldaar. Verzoek van het bestuur der Hervorm de Christelijke Schooi om beschikbaar stelling van gelden voor aankoop van boe ken. Verzoek van het bestuur der Vereem- ging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van boeken. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1927. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter voorziening in de vacature, welke van rechtswege is ontstaan tengevolge der benoeming van den heer Mr. J. H. M. Stieger tot lid van Gede puteerde Staten van Zeeland. Voorstel tot het aanbrengen van veran deringen in de Koopmansbeurs. Voorstel om mede te werken aan een door de regeering getroffen regeling tot het verstrekken van hulp aan emigranten naar Canada. Verzoek van de heeren J. M. van Riet en A. de Bruijne te zamen met de firma W. J. van de Weert en Zonen om vergun ning tot het aanleggen van een straat, aan sluitende op het Groene Weidje. Voorstel tot heit doen restauireeren van het Manhuis. Uitbreid ing Goes De heeren A. de Bruijne en J. M. vam Riet en de firma W. J. van de Weert en Zoon verzoeken den raad' toestemming tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van het perceel grond, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie D no. 2234, gren zende aan den Oostwal; 2e. vier uitwegen naar het wandelpad op den Oostwal ten behoeve van de geprojecteerde woningen complexen; 3e. ruiling van twee perceel tjes grond. B. en W. adviseeren zulks toe te staan. Verbeter ing beursgebouw. Zooals bekend is onlangs het Beursge bouw vergroot. De vergrooting is een suc ces gebleken, zoo zelfs, dat het aantal tafels en cellen, reeds te gering is om aan alle aanvragen te voldoen. De beurscommiss'e vraagt thans weder om uitbreiding, die verkregen kan wor den, door de beide vertrekjes, welke zich aan de zijde der S talstraat bevinden, en bij die laatste uitbreiding door een ba lustrade van het overig deel van het ge bouw werden afgescheiden, weg te bre ken en de vrijkomende ruimte te benutten voor het aanbrengen van nieuwe cellen en tafel vlak ten. Ook wenscht de Commissie nog twee daklichteo aangebracht te zien. De directeur van gemeentewerken schot de meerdere kosten op f 2300, waar tegen over staat, dat van de cellen en tafels een opbrengst mag worden verwacht van f827. De beide bovengenoemde vertrekjes zijn tot wederopzeggens voor f 104 per jaar aan het Rijk verhuurd ten behoeve van den Vrij willigen Landstorm; deze huur komt natuurlijk te vervallen. B. en W. zijn tot de overtuiging geko men, dat aan den wensch der Beurs- commissie dient te worden voldaan, al hoewel het te betreuren valt, dat zij nleit eerder tot het inzicht van de noodzakelijk heid van deze uitbreiding is gekomen. Hiertegen kan evenwel worden aange voerd, dat zij niet heeft kunnen voorzien dat de vraag naar tafelvlakben en cellen zoo verbazend zou toenemen. Dit laatste achten B. en W. een gelukkig bewijs van den groei van den handel in onze gemeen te en de bevordering daarvan is h.i. zeer zeker een uitgaaf waard. Resumeerende stellen zij den raad voor B. en W. op te dragen, de huur der beide bovenbedoelde vertrekjes op te zeggen 2e. de noodige gelden beschikbaar te stel len tot verdere uitbreiding van het beurs- lokaaL Emigratie naar Canada. De minister van Arbeid verzoekt om de medewerking wat betreft het geven van financieel© hulp aan personen, die wenschen te emigreer en naar Canada. De betrokken' gemeenten die wenschen mede te werken in gemelde bijdragen zul len voor de volgende sommen moeten doelen: f30 voor personen van 10 jaar en ouder; f 15 voor personen van 110 jaar; f2 voor personen jonger dan 1 jaar. B. en W. achten dezen maatregel van groot belang zoowel voor a.s. emigranten als voor de gemeente en voor laatstge noemde ook niet te bezwaarlijk, mede in verband met het feit, dat het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk ook voor zich het belang van een goed geleide emigratie inziet, zijn medewerking heeft toegezegd. Zij stellen den raad voor, het college te machtigen, de gevraagde medewerking te verleenen, onder voorbehoud, dat elk geval afzonderlijk zal worden beschouwd. Restauratie Manhuis. B. en W. stellen den raad voor, f 16.400 beschikbaar te stellen voor in wendige verbetering v an het Manhuis, dat eigendom der gemeente is en waarvan de vertrekken aan de onderscheidene plaatselijke armbesturen tegen betaling in gebruik worden gegeven. B. en W. meenen dat voor het noodige bedrag een annuïlelts leening kan worden aangegaan, waarvan de jaarlijksche annuïteit f 1006,82 be draagt, en dat de gemeente een deel van de annuïteit voior haar rekening dient te nemen, aangezien zij toch jaarlijks n.et onbelangrijke uitgaven doet in verband met woningbouw en het dus is te billij ken, dat de gemeente ook eenig finan cieel offer brengt ten behoeve van de huisvesting van de min of meer behoef tige ouden van dagen. Zij stellen daarom voor, 25 pet. van de kosten van rente en aflossing dier voor de restauratie op te nemen gelden voor rekening der gemeente te nemen. Bij het geheel© plan van verbetering is zooveel mogelijk rekening gehouden met het eigenaardige karakter van dit zeer oude gebouw en ook zooveel mogelijk ge tracht dit brandvrij te krijgen. Geld voor boeken. Voorgesteld wordt aan de herv. chr. school in de Nieuwslraat f 290 toe te kennen voor het aanschaffen van boeken. Aan de vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs alhier f 435,75 voor eenzelfde doel. Drankbestrijding. Dezer dagen vergaderden de provin ciale orgamisati.es der verschillende drankbestrijdersvereenigingen in Zeeland en Noord-Brabant. Besloten werd het tijdelijke Zeeuwsch-Brabantsch Blauwe ui Weekcomité als een vaste organisatie in stand te houden, doch den naam te ver anderen in Zeeuwsch-Brabantsch Drank- wieercomité. Alleen provinciale organisa ties kunnen lid zijin. Besloten werd een meeting ,te houden in Zeeland, vermoedelijk te Goes. Als permanent secretaris we$d aange wezen L. J. G. Poppe te Bergen op Zoom als voorzitter ds. H. W. A. Voorhoeve te Den Bosch en als 3e lid van het D. B. de heer P. Loof te Middelburg, deze treden periodiek ,af en zijn ni$t herkies baar. j „Inter Amicos". De tooraeel-wed strijden van „Onder ling Kunstgenot" blijven groote belang stelling ondervinden. Ook Zaterdagavond was het Schuttershof (ondanks ^den Za terdag) weer geheel uitverkocht. Ver schillende personen moesten zelfs teleur gesteld terugkeeren. „De Motor" en de opvoering van dit stuk vielen blijkens het applaus bij het publiek in goede aarde. Vooral na het tweede bedrijf namen de toejuichingen den vorm van een ovatie aan. Na het einde dankte de heer C on stan d se spielenden en toeschouwers en hij huldigde de dames uit Dordrecht met bloemen. Ook de schrijver -werd' ïiog voor het open doek „geklapt". Burgemeester' Hajeoius complimenteerde den hiêer Van Randwijk met het succes van zijn stuk. Een critisch© bespreking van „De Mo tor" blijft hier om bekende redehen ach terwege. Kantongerecht. Door den kantonrechter is .uitspraak gedaan in de zaak contra P. K., fruitkwee kerskniecht te Kloetinge, dié op 20 Januari j.l. voor genoemd kantongerechtterecht stond wegens 'het met een tweewielig mo torrijtuig op zoodanige wijze rijden, dat de veiligheid van het verkeer werd iin gevaar gebracht, waarbij een bejaarde vrouw werd aangereden en deze na kor ten tijd aan de gevolgen dier aanrijding overleed. Door het openbaar ministerie was in deze zaak de maximumstraf geiëscht n.l. f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den otivoor- zichtigen rijder tot 20 dagen principale hechtenis. Bachus-patiëmt. Tusschen de twee poorten trof de po litie in den afgeloopen nacht iemand aan, die bewusteloos leek. Men vervoegde hem op een handwagen naar het politiebureau. Daar bleek dat de toestand van den ge vondene niet zoozeer aam bewusteloos heid, dan wel aan laveloosheid herin nerde. Van enkele medefuivers had de adspirant handwagenpassagier een mep ge lere gen van vrij cnscliuldigen aard. In het gastvrije politie-hotel werd tot het klaren van den ochtend logies verleend. Landbouw-Bioscoop. Het financieele succes van ve'e film- ar risten wordt in artistieke kringen meest» al als een raadsel beschouwd. Men be grijpt er waarlijk niet op welke nptieven sommige stars in filmland den gouden hemel bereiken. Uit artistiek oogpunt zijn ze van geenerlei beteekemis, hun spel voor de camera heeft niets met kunst uitstaan de, en tochbewonen deze heeren en dames villa's als paleizen, houden ze de wereld bezig met berichten over hun liefhebberijen, echtscheidingen, liefdes verwikkelingen enz., doen ze avond aan avond den man van de straat ter bioscoop trekken. Deze „raadsels van filmland" zijn niet gering in aantal. Allesbehalve! Men zou bijna geneigd zijn om te zeggen: „In Hollywood zijn er nog enkele uit zonderingen, er zijin nog enkele ar lis ten wier maatschappelijk succes met het ar tistieke dito verband houdt." Tot deze uitzonderingen beboprt ook Douglas Fairbanks, die deze week in de Land hou wbiosooop op het witte doek verschijnt in de film „Don Q". Evenals in zijn bekende werk: „Het teeken van Zorro", is Fairbanks in „Don Q" weer de romantiek© jonge held, die in een roman tisch tijdperk zijn galante en overmoedige avonturen beleeft. Don Q is de hoofdper soon van een roman, die zich aan en om het Spaansche hof afspeelt. Het heeft weinig zin het verloop van dezen roman hier weer te geven. Laten we volstaan met de verzekering dat hij boeit van hét begin tot ongeveer het einde, dat hij' in stijl is gehouden en ondanks alle fantasie op de realiteit is afgestemd. Dit wat helt scenario betreft. Van de opname is ongeveer hetzelfde hetzelfde te zeggen. De entourage laat niets te wenschen over, de fotografie is technisch zeer hoog staand, het spel van alle spelenden voornaam. De aandacht gaat vooral uit naar den vertolker van de hoofdrol Douglas Fair banks. Prachtig wat deze voortreffelijke kunstenaar met zijn athletisch zoo mooi ontwikkeld lichaam en met zijn zonnigen kop tot stand brengt. Men kant ziich geen charmanter cavalier en geen zwieriger ver overaar dienken, Als een prachtig slank dier, dat, als er gevaar dreigt, de tanden laat zien, danst hij door het leven. Zijn komen rust en worden rjssterkt door MijnhardFs ZenuwtablQÜsn. Glazen 'huisje 76 ct. Jtij Apoth. en Drog. lenigheid en zijn humor dwingen groote bewondering af. Men heeft opnieuw de gelegenheid een film te zien die ten volle bevredigt. En dat zegt veel! „Jephta". Het chr. gemengd koor zal Donderdag a.s. in het Schuttershof „Jephta".van Han del uitvoeren. Solisten zijn mevr. A. J. Vink-Ver schoor, mevr. Jeanne; van de Rosière-Van Emmerick, en de heeren Johan va»: ,der Ploeg en Bram i van der §tap. jj j i Ambachtsschool. jibv Gedurende Februari kunnen leerlingen voor ld)© Ambachtsschool worden^ aange geven voor de vakken timmemV'smeden- bankwerken, schilderen en auto- en rij- wielherstellen. ws De aangifte geschiedt aan he^ School- bouw, Westwal, eiken werkdag van 8.30 12 en van 1.305 uur. Z&terdags van 8.3012 uur. D p o r t v e r 1 a g i n g. Nu met ingang van 1 Februari het brief- en'drukwerkport verlaagd wordt, zullen in gebruik genomen wordèn: port- zegels van !/2 en U/2 cent; briefkaarten (enkele en dubbele) met zegelafdruk van 2 cent; formulieren voor adreswijziging met zegelafdruk van U/2 cent; postzegel- boekjes, inhoudende 24 "'zegels van U/2 cent; arbeidslijsten met aangehecht brief kaartformulier, voorzien Van een zegel- afdruk van 3 cent, prijs 8 cent; port- zegels van 3, 7 en 12 cent. Indien men nog in het beizit is van adres wij zigin gs kaar tien met zegelafdruk van 2 cent, kan mem deze tot het einde van deze maand, dus tot en met Dinsdag a.s. aan het postkantoor inleveren. Men krijgt dan een bewijs van ontvangst. Op 1 Fe bruari worden de ingeleverde formulieren tegen intrekking van het ontvangstbewijs aan belanghebbenden teruggegeven met terugbetaling van U/2 cent voor elk inge leverd formulier. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat met ingang van dien datum nieuwe tarief tabellen en tarief boeltjes aan liet post kantoor verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van respectievelijk 5 en 10 cents. De pantoffeltjes. Heeft een werkgever het recht zijn typiste te ontslaan omdat zij tijdens haar werk op kantoor pantoffels draagt? Een jonge dame vertelde zoojuist den Par ij schee rechter, dat zij op een bank was werkzaam geweest, Eemigen tijd ge leden werd zij wegens blindedarmontste king geopereerd. Toen zij weer aan het werk ging, had zij pijn wanneer zij den gebeelen dag haar schoentjes met Louis XV-hakjes droeg. Daarom placht zij, zoo dra zij op kantoor kwam, conform het advies van haar dokter, heur schoentjes uit te trekken en gem altkei ij kzittende pan toffels aan te doen. Haar patroon merkte dit op en zei, dat hij zich daarmee niet kon vereenigen. Daar het meisje weigerde, op kantoor schoenen te dragen, zei de chef, dat zij te kiezen had tusschen haar pantoffels en haar betrekking. Zjj, koos de pantoffels en moest vertrekken. On tplof f in g. Gistermiddag heeft in de Hohamdia- fabrieken te Amsterdam een ontploffing plaats gehad. In den linkervleugel is een autogeenlaschapparaat uiteen gesprongen. Daarmede was op Zondag gewerkt en wiel door de omstandigheid, d^-,.. men Maandag het bedrijf in de fabriek niet wilde stagneeren. De verwarming ,van de Hollandia-fabrieken moest namelijk wor den aangesloten op 't lankergedeelte van het gebouw, dat eerst bij een amdpr© firma m gebruik was geweest, doch dat nu bij de groote fabriek gelrokken zouj jwprden. De 30-jarige monteur Jules Zootjes werd ernstig gewond. u V erdui stering. Bij den marktbond „Mercurius" te Amsterdam zijn onregelmatigheden in de administratie ontdekt, waardoor de finan cieele positie van die organisatie ©enigs zins in de war is geraakt. Het bedrag zou nog niet met zekerheid vastgesteld zijn; volgens geruchten zou het tekort acht a tienduizend gulden bedragen. In verband hiermede heeft het bestuur vergaderd; besloten werd den voorzitter van zijn functie te ontheffen en het onder zoek verder uit te' breiden. Een aanklacht bij de .politie is nog niet ingediend in ver band met de hoop, die men koestert, dat het tekort alsnog aangezuiverd zal worden. Op de markt doen verschillende geruch ten den omloop, waarbij veel hoogere be dragen worden genoemd.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2