RUITEHBQER IV. Maandag 50 Januari 1928 Il5e Jaargang. Buitenland Koloniën. Kunst. ProVincienieuWs Bij Scheren PI KOI. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijks nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vannootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f1,20, elfc) MgtS meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal Berekend, Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Juist anzichi. Het komt inderdaad niet al te vaak voor, dat een Waalse he afgevaardigde in den Belgischen Senaat het opneemt voor de Vlamingen. De enkele maal dat dit wel geschiedt, is dan ook stel lig waard, dat wij hierbij even blijven stilstaan. Bij de behandeling van de be groeting van het ministerie van justitie beeft de Waalsche Senator Calonne waarschijnlijk tot groote verbazing van zijn taalgemooten zich ontfermd over de VLaamsche soldaten, die voor ge- pleegde vergrijpen voor den krijgsraad waren gebracht en veelal tot zware siraf- fen werden veroordeeld. Hij meende, dat de Vlamingen in vele gevallen de hun op gelegde straffen niet verdienden, omdat zij zich niet voldoende konden verdedi gen tegenover hun Waalsche superieuren, die het Vlaamsch niet machtig waren. Senator Calonne had verscheidene Vlaam- I sche soldaten gesproken, die door hun S straf, welke zij volgens hun zeggen niet verdienden, tot wanhoop waren gebracht en van kwaad tot erger vervielen. Hij meende terecht dat een herziening van deze wijze van straffen noodzakelijk was en men de Vlamingen ten opzichte van hun taal naar men weet, hun gevoe lige plek! meer ter wille moest zijn. De houding van diezen senator ge tuigt van rechtvaardigheid en juist in zicht. Het is nu maar te hopen, dat zijn overige collega's zijn meening in deze zaak deelen, doch dit staat wel' zeer te bezien. Tegen den godsdienst. Uit New York wordt aan de „Times" gemeld, dat de politie te Mexico, die bezig is met een campagne ,/tot het doorvoe ren van de godsdienstwetten", Donder dag den geheelen staf en alle studenten van het Seminario de Regina heeft ge arresteerd. Later werden 190 studenten weer vrijgelaten, doch het hoofd van het seminarie, zestien Leeraren en acht stu denten werden vastgehouden. Het Se minarie en drie roomsch-katholieke meis1- jesscholen werden gesloten. Een en twin tig vrouwelijke leerkrachten van een dezer scholen, het Collegio Josefino, werden Woensdag aanvankelijk gearresteerd en ervan beschuldigd, dat zij propaganda voerden tegen de regeetrirag, doch Donder dag weder vrijgelaten. De geestelijken en leeraren van het Seminarie worden ervan beschuldigd, dat zij een opruiende actie tegen de regeering voeren, de studenten dat zij in soutanes gekleed gaan in strijd met de wet, die het dragen van priester klederen verbiedt. De politié sloot ook bet hoofdkwartier der Katholieke Federatie en arresteerde zeventien Leden, die Later echter weer op vrije voeten gesteld werden. Generaal Cruz, het hoofd der politie, verklaarde dat de beschuldiging van pro paganda tegen de regeering in het semi narie was gebaseerd op inlichtingen, ver schaft door een der bedienden van het Seminarie. Hij verklaarde tevens, dat in alle gevallen, waarin de godsdienstwetten 49 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Kom, stoor u daar maar volstrekt niet aan," zeide hij op zijn bedaarde ma nier. „Ik ben dikwijls zoo laat nog op. Ik was bang, dat u niet meer zoudt kunnen slapen, wanneer wij u wakker maakten, om u naar uw slaapkamer te brengen. En bovendien vond ik het denkbeeld zoo ver van u vandaan te zijn, niet zoo aan trekkelijk. U neemt het me toch niet kwalijk, wel?" „Neen, ik ben heeletnaal niet boos." Maar zij keek hem bij die woorden vreemd aan, alsof 'het lang niet alles was, wat zij wilde zeggen. „Dimsdale is nu en dan de haard eens komen opgooien," zeide hij. „Hij en een ander waken boven. Maar alles is weer rustig. Sir Giles heeft, sinds de dokter weg is, geslapen." Anne stond langzaam op. „U zit daar niet erg makkelijk,' zeide zij. Hij glimlacht». „Ik voel me anders best. Het voordeel van zoon houding is, dat ja onmiddellijk op kunt staan." weiden geschonden door hot geven van godsdienstonderwijs in strijd met de Grond wet, strenge maatregelen genomen zou den worden. De Krakatau. Uit Batavia wondt gemeld De kust van Bantam is verlaten, etn maakt den indruk, dat de bevolking overal is vertrokken. De kampongs zijn voor het grootste deel leeg; de Chimeesche toko's zijn nagenoeg alle gesloten. Uit het La- boieainsche zijn 7000 Chimeezen naar het bunnenland gevlucht, zoodat er practis'dh geen handel meer is. De paketvaart orga niseert dr^e trips naar de plaatsen van uit barsting bij den Krakatau. De Rumphies en de Treub wanen direct vol geboekt. Er zijn vijf punten van eruptie, alle van even krachtige werking. Donderdag was de werking onregelmatig. Blasco Ibanez J" De bekende Spaansche schrijver Blasco Ibanez is, 60 jaar oud, te Menton aan de Rivièra overleden. Van zijn werken zijn vooral bekend: „De Viier Ruiters", „Bloed en Zand" en „Mare Nostrum". In de laatste jaren verschenen o.a. in NederLandsche ver taling: „Een liefde op de Balearen", „Eeln fatale Vrouw" en „H.M. Koningin Ca- lafia Met zijn romans heeft Ibanez een ver mogen verdiend. Hij was buitengewoon vruchtbaar maar zeer ongelijk in zijn werk, dat vaak hoog is geprezen maar dikwijls ook als siensatiomeele lectuur is beschouwd. Om zijn tendentieus realisme, heeft men d en populairen Spaanschen schrijver vaak met Zola vergeleken. Olympiade en bezoek aan Zeeland. Men schrijft ons: Ten vervolge op vroegere mededeeün- gen kan thans het volgende worden be richt: Uit de samenwerkende vereemigingen is eene oommissie gevormd, bestaande uit de heeren H. J. G. Hartman, voorz. V.V. Middelburg, J. W. A. Mulder, secretaris V.V. Vlissingen, en G. Hou- tekaimer, secr. V.V. Zuid- en Noord- Beveland, aan wie de verdere uitvoering is opgedragen. Haar bureau is gevestigdd in het In formatiebureel, Groote Markt I 14, te Middelburg. Eene circulaire werd gereedgemaakt, om de aandacht te vestigen op de voor genomen drie-daagsche rondreizen in Zee land en naar Brugge. Deze circulaire, in Nederlandscken, Franschen, Duitschenof Engelschen tekst, is dezer dagen aan ruim 1700 reisbureaux verzonden, vergezeld van enkele exemplaren van een folder, waarin in het kort op do merkwaardigheden van Walcheren, Zuid-Beveland en Schouwen En als om het te bewijzen, stond bij op, maar niet zonder groote inspanning. „Ach neen, doe dat niet," zeide zij. „Ik vind het zoo naar u pijn te zien lijden om mijnentwil. Het was te lief van u veel te lief om hier zoo bij mij te blij ven. U kunt niet begrijpen, hoe u mij geholpen hebt. Ik ben er u dan ook hoogst dankbaar voor. Ga nu als het u blieft even zitten en laat ik voor de variatie eens voor u zorgen. Hebt u iets gegeten of gedronken?" Hij ging weer zitten en keek haar on deugend aan. „Neen, ik heb gewacht tot mijn gastvrouw mede zou doen," zeide hij. Denkt u ooit aan uzelf?" vroeg zij, terwijl zij het blad, dat Dimsdale klaar gezet bad, naar zich toe trok. „Veel meer dan u vermoedt," glim lachte Lucas. „Maar moet u nu mij heusch bedienen? Dan word ik veel te veel verwend!" Gedurende den lichten maaltijd, die nu volgde, bleef hij haar plagen. En ofschoon zij niet antwoordde, toonde zij hem dui delijk genoeg, hoe dankbaar zij hem was. Ten slotte echter zette hij alle schortte ter zijde en begon kalm en ernstig over haar man te spreken. De dokter achtte het raadzaam hem zoo spoedig mogelijk uit het majoraatshuis te verwijderen. Hij zou er in den loop van den ochtend met haar over komen spreken. Zijn kersen» waren géén Pijn en nasdirijnen of s'ukgaan dier huid, indien men vóór het in zee- pen de baardoppervlakle inwrijft mei Doos 30, Tube 80 cl. wordt gewezen en waarin verder propa ganda voor de genoemde rondreizen wordt Spoken! De Molenvliet sche straat en daaraan sluitende dijk te TWen wordt de Laatste we ek onveilig gemaakt door een spook, schrijft de „Middelb. Crt." Vooral vrou wen en jonge meisjes en kinderen moeien het ontgelden. Loopt er iemand in de om geving, die zich huiswaarts begeeft, dan komt het voor, dat hij ineens eon in 'twit gekleed© gestalte ziet, die om hem heen danst en dan plotseling verdwijnt. Zoo was een jongetje van iemand op Molenvliet wonende, zoodanig geschrok ken, dat het ventje thuiskomende een ze nuwcrisis kreeg. Ondanks alle gedane moeite mocht de politie nog niet geluk ken het voor spook spelend individu in handen te krijgen. Prov. Stoom'oootdienst O.-S. De heer A. C. de Vos, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Middelburg, heeft een schrijven gericht aan het bureau van de Kanier om po gingen aan te wenden om in den Provin cialen stoombootdienst op de Ooster- Schelde eene wijziging te brengen, n.l. evenals vroeger de boot te iaten varen van af Middelburg naar Zierikzee en omgekeerd. Hij voert daarvoor aan, dat voor passagiers en handel deze veran dering van zeer groot belang zou zijn, temeer daar niet uit het oog verloren mag worden, dat dit jaar een druk bezoek van vreemdelingen aan onze provincie ver wacht kan worden. Een herinnering. Nu in verschillende plaatsen van ons land ruitenkrassers aan het werk zijn, zonder dat de poktie de daders tot nu toe heeft kunnen betrappen, brengen wij in herinnering, dat ongeveer 40 jaren ge leden te Middelburg verscheidene groote spiegelruiten werden ingeworpen. Dat ge schiedde alleen in den nacht van Zater dag op Zondag. De daders van deze ruitenvernielers zijn ook niet opgespoord kunnen worden. Prijswinnaars. Op de 7e Nationale Tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen te Vlissingen wor den o.a. de volgende prijzen behaald: In de afdeeling konijnen door J. Goud, 's Heer Arendskerke, 1 tweede, 3 derde, 1 Z.E.V.: M. Tholenaar, 'sHeer Hen drikskinderen, 1 tweede, 1 Z.E.V. In de afdeeling hoendersRijn en Hoo- gesteger, Goes, 2 Z.E.V., 1 E.V.; Th. den Boer, Goes, 1 tweede, J. M. Neels, Goes, 1 eerste; A. van Sabben, Goes, 1 eerste. In de afdeeling dwerghoenders: Rijn en Hoogesteger, Goes, 1 derde, J. M. Neels, Goes, 1 tweede, W. Siepman, Goes, 1 derde. zeer ernstig aangedaan en er zouden ze ker eenige maanden overheen gaan, vóór hij weer beter was. Het was beslist noo- dig, dat hij uit zijn gewone omgeving kwam. Onder het luisteren naar hem verbleekte Anne. Zij vroeg niets. Lucas gaf iedere bijzonderheid met die preciesheid, welke alles, wat hij zeide, kenmerkte. Dan begon hij over haar zelf, hij ried haar aan een rentmeester aan te stellen en beloofde haar te zullen helpen, als zij zich daar zelf liever niet mee bemoeide. Hij scheen het als vaststaand aan te nemen, dat zij de zaken zou blijven led- den, en langzamerhand begon zij in te zien, dat er niet veel anders op zat. Haar aanwezigheid hier scheen onvermijdelijk. Haar droom van vrijheid was uit. Aan wat de toekomst voor haar brengen zou, wilde zij niet eens denken. Maar het heden stond in duidelijk» trekken voor haar. Zij moest zoo dapper mogelijk doen, wat het meest voor de hand lag. Toen Lucas uitgesproken had, boog zij zich over hem heen en gaf hem een hand. „Ik weet waarachtig niet, wat ik zon der u had moeten doen," zeide zij. „Ik geloof, dat ik gek geworden zou zijn.'' „Wel neen, Lady Carfax!" Zij glimlachte flauwtjes; tranen ston den in haar oogen. „Ja, ik weet wel, dat u niet bedankt wilt worden. Maar u bent Afrekening m#t bijzonder» scholen. Bij het gemeentebestuur van Middel burg is bericht ingekomen, dat de Kroon afwijzend beeft beschikt op een drietal beroepen van den gemeenteraad tegen be sluiten van Ged. Staten van Zeeland in zake afrekening met de bijzondere scho len over 1924. Daarbij werd overwogen, dat twee Ger. scholen volkomen recht hebben op vergoe ding van de administratiekosten over do jaren 1922, 1923 en 1924 ad f 300 per school, omdat zij behooren bij do werke lijk gemaakte kosten, als bedoeld in bet 8ste lid van art. 101 der L.O. wet 1921. Ook wordt vastgesteld, dat vergoeding moet worden gegeven voor allo adverten ties voor oproep van leerlingen, ook al is die advertentie 3 maal geplaatst. Ge wraakt wordt het standpunt van deto ge meenteraad, dat elke afzonderlijke uitgaaf voor een bijzondere school moet worden vergeleken, met de daarmede overeenkom stige uitgaaf voor het open lager onder wijs. Inzake de kosten van ouderavonden zegt het besluit, dat deze ook vallen on der de rubriek O van art. 53 der wet, daar zij ten aoel hebben een goede ver standhouding en samenwerking tusschen school en huisgezin en daarmede den goeden gang van het onderwijs te ver zekeren, als zoodanig worden ook aange merkt de reiskosten van 2 bestuursleden naar Den Haag voor zaken betreffende het rijkssubsidie, en gezegd, dat de ge meenteraad ten onrechte deze uitgaven onder rubriek 3 van art. 55 rangschikt, die uitsluitend de jaarwedden en wedden der onderwijzers omvat. Verder wordt op gemerkt dat de kosten van de aanschaffing van bet boek „Neerlands Welvaart" door Ged. Staten terecht onder rubriek h van art. 55 is gerangschikt, omdat aan een schoolbibliotheek niet zulk een beperkte beteekeuis moet worden toegekend, dat daaronder alleen vallen verzamelingen boe ken, voor de leerlingen bestemd en niet ook vaklitteratuur ten dienste van de on derwijzers, waardoor deze in het belang van bet onderwijs in staat worden gesteld bun vakkennis te vermeerderen. Het derde beroep gold de Herv. School en w»l ten deele ook een derde advertentie en voor het overige de aanschaffing van een adres boek, wat volgens het besluit ook moet worden vergoed. De treinverbindingen uit en naar Zeeland. Door de verkeerscommissie uit 4e Zeeuw sebe Handelsreizigersvereeniging zijn ver schillende wenschen geformuleerd in ver band met een h. i beteie treinverbin ding van uit en naar Zeeland, welke zij bij de directie van de Nederl. Spoorwegen nader zal toelichten. Zoo zal zij naar voren dragen den wensch om trein 4, die thans alleen op Maandag te 5.42 van Vliatingen vertrekt den zgn. markttrein voor Rotterdam, ook op andere dagen in de week te laten loopen, omdat deze trein o.a. naar Lim burg veel betere aansluiting geeft en de aansluiting op trein 6, de gewonen snel trein die iederen weekdag om 7.00706 van Vlissingen vertrekt aedert Juni 1925 veel is verslechterd. als een moeder voor mij geweest en dat zal ik nooit vergeten. De blauwe oogen begonnen ondeugend te schitteren. De hand, die de hare vast hield, drukte die krachtig. „Dat is nu," zeide hij op een vriendelijk Amerikaansch-temenden toon, „het lief ste, wat ooit iemand tegen me gezegd heeft. En ik geloof, dat u het meende ook." „Ja, ik meende het." En ofschoon zij het glimlachend zeide, was er een oprecht gemeend gevoel in haar woorden. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. De terugkeer van den nar. Het geleidelijk komen der lento was dit jaar na den langen strengen winter een weldaad. De lengende avonden waren in een parelachtige geheimzinnigheid ge huld, waardoor de zachte regen in ze genende stroomen op de wachtende aarde viel. Voor Anne was het, alsof een groote vrede op alles was neergedaald. Zij had haar nieuwen last, die zoo oneindig vwl lichter was dan de vroegere, vastberaden aanvaard en langzamerhand was zij zich onder het dragen ervan gelukkig gaan ge voelen. Het bestuur over de bezittingen Alsmede in verband daarmede trein 2781 loopende van Roosendaal naar Ant werpen 19 minuten later dus in plaats van 6 50 om 7.19 vertrok, zou men te Antwerpen te 8.20 en te Brussel te 9,18 zijn in plaats van te 9.05 en 9.54, Jnzake den Maandagmiddagtrein, die de kooplieden uit Rotterdam terug brengt wordt er op gewezen, dat deze geen ver binding geeft vanuit de richting Breda, door dezen trein 21 minuten later uit Roosendaal te doen vertrekken zou hij echter wel verbinding geven op trein 1426, b v. van MaastrichtHelmondArnhem, eveneens zou men een goede aansluiting kunnen bereiken vanaf Brussel en Ant werpen, uit welke plaatsen men dan resp. 1.06 en 1.02 later zou kunnen vertrekken. Trein 2769, dat is de boemeltrein, die te 19.27 van Roosendaal vertrekt en te 21.56 te Vlissingen aankomt, voldoet sinds lang niet doordat hij over het traject van 75 K.M. 2.19 uur doet of 35 A.M. per uur. Zeer gewenscht wordt het geacht trein 311, die te 20.13 van Breda te Roosendaal aankomt als sneltrein te laten doorloopen naar Vlissingen en trein 2769 als een trein, zooals die van 3000 en kooger (een goederen-passagierstrein) die die dan bijv. te Goes den sneltrein kan laten passeeren. Ook voor de verbinding met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo wel oveT Hanssveert-Walzoorden als over HoedekenskerkeTerneuzen zon dit een belangrijke verbetering zijn. Zeer waarschijnlijk zal voor trein 2733, dat is de boemeltrein die te 16.03 van Roosendaal vertrekt e» te Vlissingen te 18.01 aankomt, Zaterdag» en wellicht ook op andere dagen in den zomerdienst een voortrein loopen. Gewenscht wordt geacht, dat deze als sneltrein loopt Tanaf Roo sendaal en dan in hel spoorboekje wordt vermeld. Tot op heden is er van Goes uit des morgen een slechte verbinding met Zeeuwsch Vlaanderen westelijk deel, via Vlissingen- Breskens. Gevraagd wordt een trein, bijv. voorloopig een motorwagen, die te 6.41 van Goes vertrekt en stoppende aan alle station» en die te 7.20 te Vlissingen i» en daar aan«luiting geeft, zoowel Zondag» als in de week op de boot, die te 7.30 naar Breskens vertrekt, waar m»n dan te 8 uur is, wat niet alleen voor bezoeken aan dat deel van Zeeland, maar ook voor verder aan Brugge of de plaatsen aan de Belgische kuet van groot» beteekeni» zal zijn. Nog enkele wenschen van minder be lang zullen naar voren worden gebracht, alles zal worden verduidelijkt door tabellen die met grooten zorg zijn samengesteld, zooals wij hebben kunnen vaststellen, by rustige bestudeering. Op deze tabelUn komt ten volle uit welke verbeteringen zullen kunnen ontstaan, maar ook ver slechteringen die het gevolg zijn geweei van vroegere wijzigingen. Hoedefcenskerke. In de Vrijdag gehou den vergadering van den raad waren d» heeren M. Walraven en M. Steyn beiden met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke nieuwjaarsopening door den voorzitter werd o.a. medege deeld dat de havenopbrengst over 1927 beeft bedragen f4271,99 bij een raming van f3500. Het primitief kohier honden- van haar man gaf haar bezigheden genoeg, zoodat zij geen tijd had voor andere over denkingen. Zij nam iederen dag. eooal» hij kwam, en iederen dag voelde zij zich sterker. Sedert het gemaskerde ijsfeest was zij nog maar eens o.p Baronmead geweest, en wel om haar belofte aan Nap, dien zjj echter niet gezien had, te vervullen. Naar mate de weken verliepen, begon zij zich over zijn langdurig stilzwijgen meer en meer te verwonderen. Geen enkel woord bad zij van hem gehoord. Hij scheen zelf» haar bestaan vergeten te hebben. Dat hij weer beter was, wist zij van Lucas, die haar dikwijls met zijn moeder kwam be zoeken. Zooals zijn broeder voorspeld bad was de genezing zeer vlug ia haar werk gegaan en onmiddellijk daarna was hij op reis gegaan mot een spoed, die nie mand, behalve Anne, verwonderde. Zij begreep, dat zijn familie wist waar hij was, maar tot haar drong niets omtrari zijn doen of laten door. Nap was het eenii ge onderwerp, waarover Mrs. Errol en haar oudste zoon niet uitweidden, en, waarom eigenlijk wist zij zelf niet, Anne zag er tegen op naar hem te vragen. Zij was overtuigd, dat hij vroeger of lator terug zou komett. (Wordt vewdgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1