Grinnik-Pilletj es Buitenland Onze Leestafel. ProvincienieuWs „Pardon, heeft u hier in de buurt soms een politie-agent gezien?" „Neen meneer." „Geef dan onmiddellijk je portefeuiik en je horloge hier!" Hij: „Heb je wel eens eerder iemand lief gehad, Hetty?" Zij: „Neen, jongen. Ik heb wel eens een man bewonderd om zijn verstand: om zijn uiterlijk of zijn moed. Maar in jou geval voel ik louter liefde!" De opschepperige aviateur vertelde van zijn avonturen in het luchtruim. „Ik vloog op meer dan twee duizend meter hoogte", snoefde hij, „toen de mo tor plotseling weigerde en een van de propellers brak. De machine schoot naar beneden en ik was er zeker van dat mijn laatste oogenblik gekomen was „En hoe ontsnapte u het gevaar? vroeg een der luisteraars belangstellend „Ik viel gelukkig in een rubberpl; tage Een dame, die zich dozijnen paren kou sen heeft laten voorleggen op den uitver koop vraagt eindelijk op ontevreden toon „Zijn dat alle kousen, die u hebt?' „Jamevrouw", antwoordt het verkoop stertje, „behalve het paar, dat ik draag" „Hij heeft mij op mijn eerlijke gezicht tien gulden geleend!" „Ja, ik weet wel, dat je goed gezich ten kunt trekken „Waar is je vrouw, Henri?" „Die is een maand lang voor mijn gezondheid op reis". I i De automobilist lag al een uur onder zijn wagen om een fout te herstellen. Opeens hoorde hij een schelle jongens stem roepen: „Kom er maar onder uit, meneer, het regent niet meer!" Artist: „Feliciteer me, beste kerel, die ouwe rijkaard van hiernaast heeft juist dat meesterwerk van me gekocht voor vijftig gulden". Zijn vriend: „Goed zoo! Die schriel- hannes verdient het beetgenomen ite worden." Juffrouw Weetal: „Weet je wel, man, dat bij eiken ademtocht, die je doie)8, iemand sterft?" Mijnheer Weetal: „Dat spijt me erg, maar ik kan er heusch niets aan doen Als ik ophoud adem te halen, zal ik ook sterven". dig zijn, om verschillende stoffen, welke in het voer voorkomen, en vooral de minerale stoffen welke tot de beenvor ming bijdragen, werkzaam te maken, waar door het nuttige effect daarvan in de bloedbaan wordt opgenomen, welke dit naar de juiste plaatsen voert en o.a. beenzwakte bij de kuikens voorkomt en ook in verschillende levensbehoeften dier volwassen dieren voorziet. Nu zijn er verschillende stoffen waar de ultra-violette stralen niet doorheen kunnen dringen en een daarvan is lood. Lood is een merkwaardige stof, welke zich, zelfs in minimale hoeveelhedem|, krachtig doet gelden. In vensterglas zit loiod, in het eene meer, in het andere minder. Maar verschillende proeven heb ben alreeds uitgewezen, dat, hoe gering het loodpercentage ook moge zijn, de ultra-violette stralen' er in het geheel niet of slechts zeer sterk beperkt, doorheen kunnen dringen. We hebben dan wel volop licht en warmte in onze hokken, maar niet de zegenrijke werking der ulira-violette stralen. Het is dus zaak, om d'e zon recht streeks in het hok te krijgen, omdat wij dan ook van de nuttige werking der ultra violette stralen kunnen profiteeren. Bij mooi weer kan dat wel, mits men de ra men en deuren zoo kan open zetten:, dat de zon rechtstreeks m het hok komt, dus niet eerst vensterglas moet passeemi. Daarom voel ik meier voor schuif- dan voor klapramen, omdat die stand der laat- sten dikwijls zoo is, dat toch geen direct zonlicht in de hokken verkregen wordt. Maar de omstandigheden leenen zich daar niet altijd even goed voor, zooals we dit b.v. kortelings met dien strengen vorst hebben gehad en dan zijn. de glas surroga ten uitstekend op hun plaats. Zulks geldt vooral voor de kuikenverblijiven, welke al heel vroeg in het voorjaar bevolkt wor den. Deze glassurrogaten zijn een cellu- lose-preparaat en worden door verschii- Lende fabrikanten onder verschillende be namingen in dien handel gebracht. Heele- maal het glas door een glassurrogaat ver vangen is niet wenschelijk, omdat dit laat ste minder licht doorlaat dan gewoon glas, terwijl we toch ook een flinke hok ver lichting nooclig hebben. Nog is het een bijzondere eigenschap der ultra-violette stralen, dat zij hun nut tig effect door sommige stoffen laten bewaren, zooals o.a. in sterke mate met levertraan het geval is. Men spreekt van levertraan dan ook wel eens als van „gebottelde zonnestralen". Zulks is vooral met de beste kwaliteit traan het geval, Daarom verdient het aanbeveling om bij minder gunstige weer som standi ghed eln wanneer de zon zich schuil houdt en de dieren veel binnen moeten blijven, den dieren wat levertraan te geven, wat voor volwassen hoenders een eetlepel per 15 hoenders kan zijn eln voor kuikens theelepeltje per 15 kuikens, in beide ge vallen goed door het graan gemengd. Maar daar boven uit, gaat het directe zonlicht, of, zoo dit niet mogelijk is,, het zonlicht door een glas surrogaat in de hokken. lm het laatste nummer van „De Pluimvee bode" wordt het resultaat van verschui lende proefnemingen medegedeeld, welke ook het hier weergegevens volkomen be vestigen. OVERZICHT. Een interessant interview. Dr. Wirth, de vroegere Duitsche rijks kanselier, die eenigen tijd te Parijs blijf houdt, en aldaar bezoeken aflegde bij verschillende politieke kopstukken, is door Sauerwein van de „Matin" geïnter viewd. Dr. Wirth verklaarde getroffen te zijn door die goede atmosfeer die hij te Parijs bij besprekingen met verscheidene vooraanstaande politici heeft geconsta teerd. Hij zeide voorts van meening te zijn dat de wereld thans op een keerpunt staat, In de vier voornaamste landen, de Ver- eenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Duitschland, vinden dit jaar verkiezin gen plaats. Van het resultaat hiervan hangt de richting af, welke de menschheid in de komende jaren zal inslaan'. Van de Pan-Europeesclie idee is dr. Wirth een overtuigd voorstander, doch zeide hij, men moet langzaam en gelei delijk te werk gaan. Evenals bij de een heidsbeweging in Duitschland de cultu- reele en intellectueele zelfstandigheid der Duitstfue stammen moet blijven voort bestaan, zoo moet men ook bij de Pan- Europeesche beweging eiken dwang ver mijden. Nimmer is de geest in Duitschland voor vrede en verzoening gunstiger geweest dan thans, zeide dr. Wirth. Industrie handel zijn voorgegaan, kunst en litteratuur zijn gevolgd, en tenslotte zal ook de poli tiek tot bijdraaien gedwongen zijin. Duitschland streeft er naar, Frankrijk van vredelievend standpunt te bezien. Het is derhalve te wenschen dat men zich iin Frankrijk ook Duitschland niet steeds met den militairen helm voorstelt. Dr. Wirth heeft trouwens in dit opzicht bij de voornaamste Fransche politici een wij ziging ten goede vastgesteld. Hoofdzaak is echter, aldus de oud- rijkskanselier, dat men de jeugd in beide landen er van overtuigt, dat de oorlog het schandelijkste middel der nationale politiek is, een middel, dat als onvoor waardelijk en onder alle omstandigheden Ier menschheid onwaardig, verworpen moet worden. Wanneer de verkiezingen iin 1928 een resultaat hebben in dezen zin, zal de menschheid gered zijn. Be ex-keizer hoopt. In seleclen lering hebben, de pur-sang- monarchisten te Berlijn in een klein zaal tje vergaderd, aldus lezen wij in de „Tel." Men vierde er den verjaardag van de Rijks stichting en tevens dien van ex-keizer Wilhelm, op een dag, die tusseben de bei die data in gelegen is. In de vergaderilng! werd o.a. een telegram voorgelezen uit Doorn, waarin Wilhelm uiting gaf aan ,de hoop, dat het onrecht, hem op 9 No vember 1918 aangedaan, eens zal worden goedgemaakt." De jongste, zoon van den ex-keizer* prins Oscar, hield in de bijeenkomst een rede, waarin hij o.a. het volgende zeide: Wij zijn slechts een kleine schare en het volk is gewoon in groote getallen te reke nen. Enstige tijden liggen voor ons. Laat ons daarom een ding steeds in het oog houden: wat wij voelen als onze heilig ste overtuiging, moeten wij onverschrok ken en zonder voorbehoud ook tegen over anderen uitspreken. Als wij zoo han delen, doet het er weinig toe of wij sla gen of niet. Elke oprechte gezindheid zet zich op eenigerleii wijze voort. Wij wachten geen belooning voor onze trouw, maar willen handhaven wat ons heilig is." Aan het slot van de vergadering werd een gedicht van Fontane voorgelezen over dien intocht dier Duitschers in Parijs in het jaar 1870. Het werd met stormachtig applaus begroet. Militaire marschen uit n t ijd van den Framsch-Duitschen oorlog luisterden de bijeenkomst op-. Door den verrekijker. - Volgens berichten uit Mexico City heeft de politie opnieuw maatregelen ge nomen tegen Katholieke instellingen. Te Mexico City werden 20 vrouwelijke leden van een Katholieke school onder beschul diging van het maken van propaganda tegen de regeering gearresteerd. De school door de politie gesloten. MINISTER KAN TE VEENENDAAL. Minister Kan heeft dezer dagen en Koni jnen-entocn - tel In g (e Veenendaal, waar wij bovenstaande een bezoek gebracht aan de Pluimvee foto van Z. Exc. maakten. „De Boer Niels Hald", door Thomas Olesen Lokken. (Ui!g. Mij. „Elsevier" - Amsterdam) De Deensche litteratuur legt groote belangstelling aan den dag voor de mein- schen van het land. Zóó zelfs dat men zelden een Deensch boek ter hand kan nemen, waarin deze belangstellingen in de hoofdfiguren niet tot uiting komt. Ook in dit werk wordt de traditioneele liefde voor den landbouwer gehandhaafd. Niels Hald, aanvankelijk een kleine boer, is een Streber. Hij wil hooger op, en dank zij zijn aanleg, en spelers-natuur, die hem alles doet wagen om alles te winnen..... of te verliezen, gelukt dit in zekere mate. Niels bereikte de trede van de trap der samenleving die hem in staat stelt over de hoofden van zijn vroegere gelijken heen te zien. Edoch.... ten slotte reikt Niels Hald boven zijn macht, en dit be'eekemt het einde van een emotioneel, roemzuch tig leven vol zorgen. De hoofdfiguur in dit beek van Lokken is van een prachtige gave conceptie:, meesterlijk heeft de schrijver de tragiek van een geniaal, self-made man gebeeld. Hij leidt ons in de moeilijkheden, welke de boer Niels 'Hald overwinnen moest op een landelijke, trage bevolking, die zijn dikwijls eerlijke bedoelingen met wantrou wen gade sloeg. Er gaat een bijzondere bekoring van dut stoere Deensche werk uit. Een hel op aarde", door Guido da Verona. (Van Holkema en Warendorf, A'dam). Nadat Gerardo zijn pleegvader bedro gen heeft met diens veel jongere vrouw, wordt hij het huis uitgeranseld. Met zijn pleegzuster Ivama, die hem lief heeft, ontvlucht Gerardo de bekende omgeving en ze sluiten zich aan bij esm troepje ge lukszoekers dat op weg is naar de goud velden. Deze weg ^vordt een lijdensweg, die ten slotte naar den dood voert. Men ziet: een romantisch boek, zooals trouwens alle werken van Da Verona. De romantiek vormt evenwel niet de grootste waarde van dit werk. Ze gaat zelfs zoo nu en dan verloren door prach tige psychologische ontledingen en door natuurbeschrijvingen. Want daarin is de ichrijver op z'n best. Als Hollander is men maar al te gaarne geneigd zich met lenige reserve te plaatsen tegenover litte ratuur, waarin de fantasie (die ons ont breekt) een gewichtige rol speelt. Deze reserve behoeft hiér echter niet in acht genomen te worden. .„Een hel op aarde" as behalve een boeiend fantastisch boek ook een knap stuk litteratuur. Meer licht gewensclit. In de jongste raadsvergadering van Axel is rapport uitgebracht over het on derzoek naar de beweerde malversaties bij het gasbedrijf. Naar aanleiding van dit rapport kwam het tot scherpe debat ten, tusschieo enkele commissieleden en den heer 't Gilde, die als lid der commis sie niet tevreden was over de wijze waar op het onderzoek is geschied. Hij, de heer Van Dix'hoorn en de heer Kruysse (wet houder) zouden, indien een voorstel tot rehabilitatie werd gedaan, daaraan hun stem niet geven. Ten slotte vond men het beste, het onderzoek van de justitie af te wachten en geen voorstel tot rehabilitatie te doen. Het rapport sloot met de conclusie, dat men niet overtuigend heeft kunnen consta- teeren, dat de directeur heeft gehandeld in strijd met zijn instructie. De heer t Gilde behield zich voor, verdere stap pen te doen om meer licht in deze kwes tie te krijgen. Zigeuners. Uit Sas van Gent wordt gemeld, dat reeds eenige dagen in België laags de grenzen een troep van 50 zigeuners en zigeunerinnen, met een tiental woonwa gens zwerft, steeds bewaakt door "de Bel gische Rijkspolitie. Bij de winkeliers de den die vrouwen groote bestellingen, zon der te betalen; bij de kleine landbouwers eischten de mannen allerlei benoodigd- heden voor hun paarden enz. Bij niet on middellijke inwilliging, volgden bedreigin gen. De politie deed reeds een onderzoek in de wagens en nam verschillende aldus binnengehaalde goederen in beslag. Van Belgische zijde is men er op uit, om dit gezellig troepje over de grens te drijven, maar ook de Nederlands ch© politie is verwittigd en houdt een; oogje in 't zeil. Vragen over Zeeuwsch-Vlaander en. Door het lid der Tweede Kamer, den heier Mr. Kortemhorst', zijn aan den Mi nister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: I. Is de Regeerimg bereid, mede te dselen, welke wenschen omtrent den socialen en economischer toestand van Z. Vlaanderen in dein laatster tijd aan de Regeering en meer speciaal aan de Ministers van Waterstaat en van Arbeid, Handel en Nijverheid, zijn bekend ge worden II. Wil de regeering de Kamer op de hoogte stellen van den stand der werk loosheid en van den economischen toe stand in het algemeen van dat gewest? III. Is de Regeering voornemens, om in het economisch belang van Zeeuwsch- Vlaanderen maatregelen te treffen? Zoo ja, waarin zullen die bestaan? Die rijbewijzen. Men schrijft ons: Zij, die in 1923 een rijbewijs verkre gen, moeten in de week van 30 Januari 4 Februari 1928 zich ter secretarie hun ner woonplaats vervoegen; daar zijn aan vraagformulieren verkrijgbaar; daar wor den ook desverlangd inlichtingen verleend. Met de foto's, die de aanvragen moe ten vergezellen, is het nog meermalen niet in orde; men bedenke, dat de over gelegde foto's niet alleen welgelijkend zijn, maar ook onderling aan elkaar gelijk. Ook is er meermalen verschil tusscheo naam en of voornamen in de aanvraag, in de doktersverklaring en of het uittrek sel uit de bevolkings- of gehoor te-reigi s» ters. Uit deze en dergelijke vormfouten spruit allerlei correspondentie, oponthoud en onnoodige hinder in de afwikkeling dier aanvragen en dein goeden gang van zaken voort. Er wordt daarom dringend verzocht nauwkeurig te zijn en de voorschriften na te leven. Ook de secretariën wordein dringend verzocht op deze dingen nauw keurig toe te zien; ieders werk wordt en door vereenvoudigd. Dagelijksch Bestuur Z. L. M. Onder leiding van den Voorzitter, den heer Mr. P. Dieleman, hield het Dage lijksch Bestuur der Z. L. M. 16 Januari 1928 zijne gewone maandelijksche ver gadering. Na goedkeuring der notulen werd medegedeeld, dat de heer S. J. Gast be- lankt had als lid van de commissie voor onderzoek naar de prijzen voor werkzaam heden en leverantiën den landbouw be treffende. Voorgedragen zal worden de heer W. A. de Vrieze te Dreischor en als plaatsvervanger K. van Langeraad te Kamperland Kennis werd genomen van de plannen en bezwaren tegen de vorming van een Argentijnsch Kolonisatie consortium, be sloten wordt om de emigratie naar Argen tinië in dezen vorm niet aan te bevelen. Het 2e collectief abonnement voor vee- voederonderzoek is door liet K.N.L.C, afgesloten. In Zeeland wordt daarin met plm. 200 bepalingen deelgenomen. Met belangstelling werd kennis ge nomen van het adres van het K.N.L.C. betreffende de bevordering van de pluim veeteelt, waarin aangedrongen wordt op uitbreiding van den voorlichtingsdienst Verslag werd uitgebracht van de ver gadering van smeden en wagenmakers in Zeeland, waarop besproken is de norma lisatie van den boerenwagen. Het advies is gevraagd van de Werktuigencommissie der Z. L. M. Algemeen achtte men dit de juiste richting om tot verbetering te komen. Kennis werd genomen van de actie van de beenderenlijmiDdustrie om tot bescher ming dezer industrie te komen. Besloten werd het nader advies van het K.N.L.C. af te wachten. Door het K.N.L.C. is ingesteld een commissie ter bestudeering van het nieuwe Rijkswegen regiem ent. De bezwaren hier tegen zijn ter kennis van het K.N.L.C. gebracht, De bespreking omtrent het ontwerp ziektewet werd aangehouden totdat het rapport daaromtrent van het K.N.L.C. is ngekomen. Voor kennisgeving werd aan genomen het ontwerp verdrag betreffende den leeftijd waarop kinderen mogen wor den toegelaten tot den arbeid in den landbouw. Waar thans is uitgemaakt, dat het landbouwverlof kan blijven staan is hiertegen geen bezwaar. Het dagelijksch bestuur vereenigde zich met het adres aan het K.N.L.C. betreffende het vervolgonderwijs. Voor kennisgeving werd aangenomen het adres van het K.N.L.C. aan de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt op verwerping van wet tot tijdelijke ver hooging van het invoerrecht op huishou delijk aardewerk enz. Er woidt gewezen op de gevaren, die de export van land bouwproducten heeft te duchten van re- pressaille maatregelen b.v. van de zijde van Tsjecho-Slowakije De behandeling van de vraag of de in stelling van een veevoederbureau gewenscht is, werd aangehouden. Advies was gevraagd inzake een ver ordening, die het inkuilen van bieten koppen en bladeren in de kom of binnen zekeren afstand van den openbaren weg zou verbieden. Algemeen werd hier niet veel voor gevoeld. Mededeeling werd gedaan omtrent de door het Centraal Bureau te Zierikzee, Goes en Sint Maartensdijk gehouaen ver gaderingen. Besloten weid ora aan de afdeelingeu een vragenlijst te richten ten einde het gevoelen van de plaatselijke vereenigingen te vernemen. Na .afdoening van eenige huishoudelijke zaken werd bij de rondvraag gewezen op het adres van de Kamer van Koophandel te Terneuzen inzake belemmering van den uitvoer vau suikerbieten. Aangezien het adres niet bij de centrale organisaties ter adviseering is ingekomen, wordt niet verwacht, dat de Regeering daaraan gevolg zal geven. Intusschen is de aandacht van het K.N. L.C. hierop gevestigd. Voorts werd gewezen op de omstandig heid, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen klach ten zijn vernomen over de bezwaren, die de export van paarden ondervindt. Eerst moet men zich tol den inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Ereda wenden en kan niet een vee arts de keuring doen Verder moet f2,50 betaald worden. Men zou vaste dagen en uren voor uitvoer wenschen. Aanbevolen werd dergelijke klachten direct aan het Landbouwhuis op te geven. Overigens stelt de veewet de be palingen vast. Inlichtingen zullen bij den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst ingewonnen worden.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2