Vrouwenhanden W etenscbappen. Sport Gemengd Nieuws. Voorloopigs Aankondiging a. het HOEFJE, b. zes perceelen Bouw- en Weiland, welke huishoudelijken arbeid ver richten', blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. PUROL „Wij willen ons bepalen tot de opmer king, die hij (d. i. de heer Fokker) maakte over de kortzichtigheid van de politiek, die liever enorme bedragen voor licenties be taalt aan het buitenland dain Nederland- sche vliegtuigbouwers in de gelegenheid te stellen, nieuwe, aan speciale defetnsie- eischen voldoende typen te bouwen, die ook buiten Nederland en Iindie een markt zouden vinden en of de min.ster kan mededee'.en, wat precies de heer Fokker bedoelde, bijzon derlijk, of inderdaad in het buitenland voor het genoemde doel aanzienlijke be dragen worden besteed, die aan de Ne- derlandsche nijverheid ten goede hadden kunnen komen. Geen protectionisme. Verschenen is de memorie van ant woord op het.voorloopig verslag over het bekende aardewerk wetsontwerp. I e regeering acht deze wet niet in strijd met het standpunt door Nederland ingenomen op de te Genève gehouden internationale economische conferentie. De ïegeeriog zou niets liever zien, dan dat alle invoerrechten, voor zoover niet evenwijdig loopend aan een in het bin nenland geheven accijns of geheven van zuiver-uitheerasche producten, door inter nationaal overleg finaal werden afgeschaft Het ontwerp is niet een eerste slap op den weg van het protectionisme. Het beoogt niet het roer om te wenden, zegt het voorloopig verslag Het wil niet, zoo ver Genève dit toelaat (en dat is helaas nog een heel eind), een politiek van be scherming inluiden. Het bedoelt dit even min als in 1922 het sigarenwetje en in 1923 het schoenenwetje. Het ontwerp beoogt een tijdelijken noodmaatregel voor een bijzonder geval. De vraag, of de ceramische en glas industrie de éénige industrie in Nederland is, die riet zware buitenlandsche concur rentie te kampen heeft, beantwoord het verslag ontkennend. Over het algemeen heeft de regeering niet den indruk ge kregen, dat technische achterlijkheid het concurrentievermogen heeft geschaad. En zoover vernieuwing uoodig is, zal de ver ademing. die dit ontwerp zal geven daartoe volgens de regeering de gelegenheid en de prikkel bieden. Dat aandrang om ook andere industrieën te beschermen, niet zal uitblijven, wordt toegegeven Die aan drang is er reeds en was er al voor de indiening van het aardewerkwetje. Ten slotte acht de regeering het gevaar van represaille-maatregelen in dit geval gering De Ruzie in den Raad. De gemeenteraad van Hoorn vergaderde Maandag ter behandeling van de gemeen tebegrooting. De algemeene beschouwingen liepen hoofdzakelijk over de kwestie der wethoudersverkiezing en het uitstooten van de qoc.-dem. fractie, waaromtrent de rechtsche fractie en de Vrijheidsbond ver klaarden, dat dit geschiedt, omdat de voorzitter der fractie, de heer Veldhuijsen, vanwege het politiek fatsoen, eerst een verklaring in den Raad dient af te le_ gen, dat hij ten opzichte van wethouder Stnmpel indertijd een verkeerde beschul diging heeft openbaar gemaakt, Wanneer dat geschiedt, is men bereid, den heer Veldhuijsen weer als gelijke te erkennen De heer V., die deze verklaring reeds eerder in een openbare vergadering en in een afdeelingsvergadering zijner partij heeft gedaan, wenschte de verklaring niet nog maals af te leggen. Tenslotte drong ook de burgemeester er op aan, zoodoende toch de goede verstandhouding weer in den Raad te brengen. Zijn grootmoeder bestolen. Maandagavond is ten huize van den café houder Bekkers te Veldhoven bij Eindhoven een bedrag van f8720 ontvreemd, welk geld op een, slaapkamertje geborgen was. Het geld bleek te behooren aan een groot moeder, die daar bij een harer gehuwde kinderen inwoonde. Tegelijk met de ver dwijning van het geld bleek ook een van de zoons ran B. verdwenen te zijn. MeD vermoedt dat hij niet onkundig is aan dezen diefstal. Dezelfde persoon heeft destijds ingebroken in een zuivelfabriek te Oerle en werd deswege naar den Bosch overge bracht, doch door de rechtbank na een be kentenis in vrijheid gesteld Thans wordt door de politie opsporing gevraagd van bedoelde B. Ijsmassa's in dt Zuiderzee. Gistermorgen vertrok de salonboot „Hol land" van de HollandFrieslandGro ningen-lijn van Lemmer met vijf passa giers en een lading stukgoederen naar Amsterdam. Het is evenwel niet gelukt door de ijsmassa heen te komen, zoodat men tenslotte onverrichter zake terug gekeerd is. v Broekhuys' opvolgers. De Centrale Recherche heeft ten huize van mevr. BroekhuysVisser aan den Schieweg te Rotterdam in beslag genomen de bewijzen van deelneming in een lote rij genaamd „De Groote Rotterdammer", een voortzetting van een loterij waartegen eenigpn tijd geleden proces-verbaal is op gemaakt en die toen de naam droeg „De Populaire Rotterdammertjes". Met deze loten werd gewerkt in het najaar van 1927. De populaire Rotterdammertjes wa ren weer een voortzetting van een loterij, die de origineele Monto Carlo heette, van waar het spoor terugleidde naar de Monto Oarlo-wedstrijden van wijlen Broekhuys Na een rechterlijk vonnis werd telkens de naam veranderd. Telkens male is bij deze loterijen ge bleken, dat de prijzen die uitgeloofd wer den, en die in totaal een anderhalf it twee ton bedroegen, niet overeenstemden met de inkomsten. De exploitatie rekeningen waren hooger dan de rekeningen van de verkochte loten. Eind December is een inval gedaan ten huize van mevr Broek huys Na dien is de uitgifte niet gestaakt Kerst werden ongeveer duizend, later eenige honderden loten per week uitgegeven Verschillende personen zijn weer het slachtoffer geworden van deze affaire Hoewel er telkens proces-verbaal word' opgemaakt, zijn er nog altijd lieden, die doorgaan met het koopen van loten van deze ondernemingen Tegen vier personen, die deel uitmaken van de directie van dc N.V. Handpl-, Exploitatie- en Admiiiistra tie Maatschappij „Het Oosten", is thans proces-velbaal opgemaakt. Op z'n Amerikaanse h. Voor oude stadstorens zijn bouwers van huizen en bestuurders van verkeers middelen gewoon uit den weg te gaan. tan de traditie en schoonheid der monu menten mag niet worden geraakt, terwijl het ook niet doenlijk is de steenen kolos sen opzij te zetten. Maar antenne-torens maken geen aan spraak op architecteur of ouderdom, en zijn evenmin voor goed aan hun pla gebonden. Met hen kan dus anders wor den gehandeld. Vandaar het staaltje van Amerikaansche handigheid, dat Maandag j 1. op het terrein der N S.F. te Hilver sum .werd geleverd. Een der antenne masten van den N.S.F. zender stond in den weg, een moeilijk heid door de belangrijke uitbreiding van het bedrijf veroorzaaxt. Ce bouwers, De VrieaItRflbbé Co. kregen de opdracht twintig meter achteruit, zonder de antenne zelf langer te maken. Het zestig meter hooge en 25 duizend kilo zware gevaarte werd, terwijl zes tuien het vasthielden, als een stuk meecano speelgoed naar zijn nieuwe standplaats gebracht. Met behulp van scheepsglijders werd de toren over de met vet besmeerde rails voortgeschoven, om, toen hij 170 Meter van zijn collegi verwijderd was, op vier nieuwe, 15 Meter uit elkaar liggende, betonblokken ver ankerd te worden- De verbinding tusschen de antenne en de beide masten werden inmiddels tot een overeenkomstige afmeting verlengd. De verkeerde. De boerenknecht G. G. uit de buurt schap Esveld te Barneveld heeft verkee ring met. een meisje uit de buurtschap Essen, hetgeen bij de jongelingschap in laatstgenoemde buurtschap blijkbaar in hevige mate de jaloezie heeft opgewekt Vrijdagavond toen G. zijn meisje wilde thuisbrengen, sprong eensklaps een van een knuppel voorziene jongen uit de struiken te voorschijn en sloeg G. hier mede dp het hoofd. De aangevallene liet zich niet ongestraft mishandelen, sloeg op den aanvaller toe, ontrukte hem den knuppel en sloeg hem er mede tegen den grond Deze begon nu erbarmelijk te gil len, waarop plotseling een aantal, eveneens met knuppels gewapende jongelui uit de struiken sprongen om hun vriend (den aanvaller) te hulp te komen. Iemand op den grond ziende liggen, meendenzij.dat het. de boerenknecht G. was en sloegen hem bont en blauw. Eindelijk bemerkten zij dat zij hun eigen vriend aan het af ranselen waren G. bad inmiddels de plaat gepoetst met het meisje. Snippers. De zomerdienstregeling op de Ned. Spoorwegen zal 15 Mei in werking tre den. Een nieuwe verjongingskuur? Alle bladen wijden beschouwingen aan een opzienbarende verjongingsmethode, die door dr. Doppler wordt toegepast en door het „Montagblatt" voor het eerst is onthuld. De verjongingsmethode betreft niet alleen de geslachtsorganen, maar ook alle andere organen. Door etsing van den nervus sympatkicus (dus niet door over planting van klieren) wordt de toestroo- ming van bloed bevorderd en daardoor zou het orgaan zijD oorspionkelijke jeug dige kracht terugkrijgen. De methode zou volgens de bladen, met succes zijn toe gepast tegen uitvalien van het haar, huidrimpels, slapeloosheid, gebrek aan eetlust en loslaten van het tandvieesch. Luchtvaart. Doodelijk1 ongeval. Een der bekendste Zwitsersche vliegers, kapitein Max Cartier, is op het vliegveld te Thun op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Hij voerde eenige acrobatische vliegoefeningen uit, toen plotseling een der vleugels van de machine los raakte en het toestel naar beneden viel. Men kon zien, dat kapitein Cartier nog trachtte het toestel meester te blijven, doch het viel met zulk een vaart iu de rivier de Aar, dat de motor met een geweldigen knal ontplofte en de vlieger en het vlieg tuig in stukken gereten werden Terwijl eenige lichaarasdeelen aan den romp van het vliegtuig bleven hangen, vond men later een der beenen verweg in de rivier Dit is reeds de vijfde Zwitsersche vlieger, die in deD loop van een jaar bij bet vliegen in Zwitserland verongelukt is. De over ledene was eerst 32 jaar oud en had reeds in 1922 met succes aan een Alpen rondvlucht ZurichThunPelinzona Zurich deel genomen. Ook had hij deel genomen aan de Alpenrondvlucht van ver leden jaar zomer, terwijl hij bovendien houder was van het Zwitsersche hoogte record in liet vliegeu, dat hij een paar jaar geleden op 9750 meter wist te brengen. De nu overledene had dit hoogterecord tot stand gebracht met hetzelfde vlieg tuig, dat hem thans in den dood gestort heeft. Een heldhaftige landlooper. Een landlooper was dezer dagen op weg naar Sheffield om werk te zoeken Bij den tunnel van Hattersley nabij Mot tram hoorde hij geroep van jongens op de spoorbaanhij zag een der jongens om hulp roepend, midden tusschen de rails staan tij het oversteken van de baan was een der voeten van den knaap beklemd geraakt tusschen een dwarsligger en een stalen stang van een sein. Er was niets in de omgeving te vinden om den stang mee te verwijderen. De landlooper maakte de schoenveters van den jongen los, maar deze was niet in staat zijn voet vrij te krijgen. Aan het andere eind van den tunnel klonk het fluiten van een trein, die met een snelheid van 96 km. per uur naderde Een laatste poging om den jongen te bevrijden, mislukte. De land looper draaide daarop den voet van den jongen om en deed hem plat op de spoor baan liggen en om hem moed te geven legde hij zich naast hem neer. Nauwelijks lag het tweetal tusschen de rail of ae trein reed over hen heen. Enkele oogen- blikken later stonden beiden ongedeerd op en slaagde men er in den knaap te bevrijden. De bewoners van Mottram ont haalden den moedigen landlooper, weenend omhelsde de moeder van den jongen hem en er werd een inzameling voor hem ge houden. Hij weigerde zijn naam te noemen en verdween. Het eenige wat men van hem weet is, dat hij te Sheffield thuis hoort. Z o e b k o w. Volgens de „Neue Berliner Ztg zon de zwager van de ex-keizer Wilhelm, de met prinses Victoria van Schaumburg- Lippe gehuwde Bus Alexander Soebkow, zooeven op verzoek van zijn gemalin in het zenuwlijdersgesticht „Ahrweiler" op genomen zijn. Hij is cocaïnist geweest en zette zijn gewoonte, om in allerlei nachtcafé's rond te zwerven, ook na zijn huwelijk met de prinses voort. In een dergelijke localiteit te Bonn heeft hij in beschonken toestand rijn revolver afgeschoten op den zolder en de muren van de kamer waardoor onder de andere gasten een paniek ont stond. Na dit voorval is hij, naar het heet „op eigen verzoek", in het gesticht opgenomen. Men neemt aan, dat de prinsea vóór haar huwelijk van de gewoonten van haar echtgenoot niet op de hoogte is geweest. Toen men zich voor nadere inlichtingen in verbindiug stelde met prinses Victoria gaf zij toe, dat haar echtgenoot zich op het oogenblik in een sanatorium bevindt, maar zij zegt, dat het onjuist is, dat hij cocaïnist zou zijn geweest of een onsoliden levenswandel zou hebben geleid. Zij zeide verder, dat haar echtgenoot leed onder de gevolgen van het motor ongeluk, dat hem onlangs is overkomen, waarvoor hij in het sanatorium herstel hoopt te vinden. Een oplichter gepakt. Sedert anderhalf jaar had een geslepen oplichter tal van Duitsche steden on veilig gemaakt. Hij zocht zijn slachtoffers onder welgestelde intelleetueelen. Als hij zich 's ochtends vergewist had dat de heer des huizes naar zijn dagtaak ver trokken was, belde hij even later aan en overhandigde een dik pak, dat naar zijn bewering wetenschappelijke boeken be vatten. De kwitantie, van 80 tot 150 mark, voegde hij er direct bij. Meestal lieten de huisgenooten zich overbluffen door het keurige uiterlijk van den op lichter en betaalden. Het pak „boeken" bleek dan later.briketten te bevatten Tegen feestdagen, Paschen, Pinksteren of Kerstmis, bracht hij onder dezelfde voorwendsels goed-verpakte „geschenken" aan den man. De huisgenooten mochten dan volstrekt niet weten wat er in zat en moesten de bijgevoegde kwitantie be talen. Te Stuttgart is de man, de 34-jarige Reinheid Leisscher nu op keeterdaad be trapt eu ingerekend. Hij zal in tal van steden terechtstaan voor zijn oplichtingen, die tezamen wel een 50,000 M. beloopen. Schijnterechtstelling. Zaterdagmorgen, om 11 uur, vond op de Groote Markt te Antwerpen een schouw spel plaats, dat de voorbijgangers deed stilstaan. Er werd tot het ter dood bren gen van een veroordeelden spion over gegaan, genaamd VanThielen. Natuurrijk betrof het hier een voltrekking van het doodvonnis in schijn, want de doodstraf wordt, zooals men weet, in België niet meer toegepast. Van Thielen werd namelijk bij verstek veroordeeld en is nog steeds voortvluchtig. De werkzaamheden van den beul Nieuw- land bepaalden zich dan ook tot een uit treksel van het arrest aan den paal te spijkeren en verder te wachten, tot de tijd, dd voor het uithangen van het von nis, vers'reken was. Zooals dat gewoonlijk bij deze schijn terechtstelling het geval is, waren vier gendarmen te paard, naast de paal op gesteld, die met getrokken sabel de wacht hielden. Na een uur werden paal en vonnis op geborgen en vertrokken gendarmen en beul. Een stierengevecht op straat Zondagmiddag ontsnapte te Madrid eeD jonge stier uit een corridor en rende de straat op, waar hij een onbeschrijfelijke paniek ontketende. Drie personen werden omvergeloopen, en het werd een algemeene Sauve qui peut In de Avenida Grandia wandelde een bekend matador met vrouw en drie kinderen, die toen hij het dier zag aankomen direct^zijn overjas uittiok eu ongewapend den stier tegemoet liep Hij zwaaide de jas op dezelfde wijze als den rooden mantel in de arena en de stier liet zich afleiden en trachtte zijn nieuweD tegenstander te lijf te gaan. Door gesehikt uitwijken bleef de matador niet alleen ongedeerd, maar eenige bereden agenten die genaderd waren om het dier met revolverschoten af te maken, borgen hun wapens op, en toen het dier eindelijk doodvermoeid was door de telkens mis lukte pogingen van den matador op de horens te krijgen, gelukte het zelfs hem te vangen en weer naar zijn arena terug te brengen. Ratten en muizen. Volgens de sovjet-bladen heeft men in verschillende gedeelten van Rusland te lijden van een zeer ernstige ratten- en muizenplaag. Hoewel door de strenge vorst tienduizenden zijn gestorven, is hun aantal nog zeer groot en zij richten enorme schade aan. Vooral in de districten Perm en Saratof heeft de plaag groote afmetin gen aangenomen. Ofschoon alle mogelijke verdelgingmaatregelen worden toegepast, heeft men daarmede tot nu toe maar weinig succes gehad. f4. Court Pendu f4 a f6. Zoete Arm- gaarde f8 a f 13, Zoete Campagner f 4 a f 8, Zoete Bellefleurs f 4 a f7, Pomme d Oranje f6 a f 13, Zoete Ruster f 6, Zoete Veentjes f 4, Gelderscbe Holaart f5, Kroetappels f0,50 a f 3, alles per 100 Kg., DIVERSEN: Spruiten f 10 a f22, Uitschot spruiten f7, Spruitkoppen f 1. Uien f8 a f 10,- Kleine uien f6, Slekuien f6 a f7, Sjalottien f 4, Aard appelen (poters) f3, Wijnpeeën f2,10, Rapen f2,10. alles per 100 Kg., Savoije kool f6 a f8, Prei f 0,90, Kipeieren f9, alles per 100 stuks. De verwachting tot den avond van 26 dezer luidt: meest matige tot krachtige, tijdelijk wellicht afnemende, aanvankelijk nog W. later meest Z.W. wind, zwaar be wolkt of betrokken met tijdelijke opkla ringen. waarschijnlijk regenbuien, kouder des nachts, overdag waarschijnlijk zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johannes,z.v. Johannes Gunst en Bregtje Nijsse. Overleden: Gatharina Sara Noordhoek 78 jr. wed. van A. van Asperen Vervenne lïoitzen Gaele Laport, 1 jr. z.v. J. Laport en E. Bakker. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes, Uits'ag opeubare verkooping gehouden door notaris E. O. van Dissel te Goes op 24 Januari 1928 in de Prins van Oranje aldaar voor de fam. W. de Bruine van een huis en erf aan den Westsingel groot 1 Are 88 centiaren Kooper hiervan werd den heer P. Steutel te Goes voor f 3470.een huis en erf aan den Ooatsingel groot 1 Are 83 cen tiaren. Kooper hiervan werd de heer D van Heerewaarden te Goes voor f 7010.- VE1LINGSVEREENIG1NG ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 24 Januari 1928. PERENGroene Ghaunnontel f 5 a f8, Bergamot te d' Esperen f6, Winter Suikerijen f4 a f6, Winter Louwtjes f 8 a f 10, Pondsperen f 6 a f 11. St. Ger main d' Hiver f 11, St. Remey f8 a f 10, Khiperen f6 a f 12, Gicser Wildeman f7 a f 18, Stoofperen f7 a f 13, peren f 1 a f3, alles per 100 Kg., AP PELS: Goudrenetten f10 a f 28, Pre sent van Engeland f8, Belle de Pentose f6 a f9, Sterappels f 10 a f 13. Honds- muilen f 8, Zure Bellefleurs f 6 a 116, Dubbele zure Bellefleurs f 6 a f 8. Fran- schp Bellefleurs f 2 a f 4, Roulette d Or WEERBERICHT. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 26 's Heer Arendskerke, inspan. Pilaar. 27 Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland, Pilaar. 27 's Heer Arendskerke, afbraak, Ver bist, 31 Goes, woon- en winkelhuis, Pilaar. 31 en 14 Febr., Steenbergen, hofstede met kleigronden, Verhuist Rilland, koffiehuis, Pilaar. Februari: 9 's Gravenpolder, huizen, schuur en erf, Pilaar. 10 's Heer Hendrikskinderen, hoefje met bouw- en weiland. Pilaar. 15 Vlake, café met schuur, bouw- en weiland en boot, Verbist. 15 Krabbendijke, woonhuis, werkplaats en tuin, Pilaar. 16 Vlake, hengsten en landbouwwerktui gen, koffiehuis-inventaris en inboe del, Verbist. 16 Oud-Sabbinge, inspan, de Kok. 22 Goes, vendutie, de Kok. 22 's Gravenpolder, kapitalen boeren- inspan, van Dissel. 24 Borsselen, kapitalen bóeren-inspan, Kram. 29 Goes, boeren-inspan, Pilaar. 29 Kapelle, kapitalen boeren-inspan, Kram. Waarde, hofstede met boomgaard, bouw- en weilanden, Pilaar en va» Dissel. Maart 1 Kloetinge, kapitalen boeren-inspan, van Dissel. 1 Kapelle, meub. goederen, Kram. 9 Borsselen, hofstede, Verbist. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 27 Landbouw-Bioscoop, „Don Q". 28 Schuttershof, Kon. Rederijkerska mer „Inter Amicos" te Dordrecht, „De Motor". Februari: 18 Schuttershof, Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Freu leken". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „Da Heilige Duivel". April: 10 12 en 13, Prins van Oranje. Onder ling Kunstgenot, ,,'n Spaak in 't wiel". 13 Landbouw-Bioscoop, „Ben Hur". 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". AANBESTEDINGEN. Januari: 30 Goes, nieuwe winkelpui met aan verwante werken, M. W. van de Weert. ADVERTENTIËN. DE VERKOOPING voor den beer P. OUDKERK van te 's Heer Hendrikskinderen, groot 47 A. 30 c.A., waarbij behoudens nadere goedkeuring 4 H.A. 30 A. Bouw en Weiland in pacht kunnen volgen en in 's Heer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke, samen groot 3 H.A. 85 A. 45 c.A. zal plaats hebben Vrijdag 10 Februari 1928. Notaris PILAAR.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3