PUROL Ruwe en Schrale Hu?d Koloniën. Sport Kunst. Stadsnieuws Binnenland stemmen en 1 blanco. Vioor stemden de heeren Enzlin, Klók, v. d. Berg, Jero- nimus en Stof koper en blanco de beer Chamuleau. Het voorstel van bet bureau werd aangenomen met 13 tegen 6 stem men, die der beeren Wesseling, Enzlin Vos, Klok, Jeronimus en Massee. Slagerswinkels. Het voorstel om steun te verleenen aan een adres van den Nederlandschen Sla gershond inzake gelijkstelling van slage rijen met winkels, werd Z.h.s. aangenomen Wijziging handelspolitiek. De Kamer vereenigde zich na lang durige discussie met 16 tegen 3 stejm- men, die de beeren Chamuleau, Olthoff en v. d. Berg met het voorstel om de regeer mg te verzoeken geene wijziging te brengen in de tot beden, gevolgde Ne- derlandsche Handelspolitiek. Invoerrecht op aardewerk. Met dezelfde stemmenverhouding ver eenigde de Kamer zich met het voorstel om de Tweede Kamer te verzoeken het wetsontwerp tot verhoogiog van het in voerrecht op .aardewerk enz. niet aan te nemen. Rondvraag. De Motorveerboot. De heer de Vos kwam nog terug op de motor veerboot en zegt, dat zelfs de kapitein tot Statenleden heeft gezegd: d boot nog niet betrouwbaar is. De boot heeft nog niet met slecht weer gevaren en dan eerst is te coinsta- leeren of zij goed bestuurbaar is. De voorzitter herhaalt vertrouwen te hebben in kapitein en directie, dat zij de boot niet bij te onstuimig weer, als er gevaar dreigt, zullen laten varen. De heer de Vos meent, dat er een fout is gemaakt door niet eerst te vra gen de haven van Breskens te verande ren ,T?maar eerst de boot te bouwen. Als de minister het eerste nu weigert, zit men met de boot. Op den bewusten Za terdag, toen de Kamer was genoo>digdi, was het bladstil en bij de eerste proef tocht is niet Breskens, doch Neuzen baln- nengeloopen en daarvoor is de boot niet bestemd. Het zal volgens deskundigen een mooi-weer-bool blijven. Arbeidswet. De heer Jeronimus vestigt de aan dacht van het bureau op het wetsontwerp tot wijziging van de arbeidswet, en op hetgeen daarover in de ..Nederlandsche Werkgever" is geschreven. De rechter zal minder controle krijgen over de ambte- naren van de arbeatis-inspectie en deze zi. te veel macht. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Krabbendijke. Vrijdagavond vergader de die landbouwvereeniging ,,|E. M. M. afdeeling van de Z.L.M. Mede aanwe zig was de heer Ir. C. Stevens, rijks- landbouwcon sulen t 'Bij punt 2 ingekomen stukken, statuten wijziging van het Centraal Bureau, lokte dit onderwerp tot een uitvoerige bespre king uit. De heer Stevens zette uitvoerig uiteen het belang van deze wijziging en het geringe risico dat de afdeeling zou kunnen loopcn. Een besluit werd echter piet genomen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat 'het aantal lediein in 1927 bedroeg 61, thans 58. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. Aan gekocht werd 326.930 K.G. kunstmest stoffen. De ontvangsten daarop waren f27.188,42 en de uitgaven f 27.143,17, dus een goed slot van f 45,25. In de huis houdelijke kas was een batig saldo van f 274,37. Voor musschetiverdelging werd uitgegeven f118,22. Ingeleverd werden 2760 musschen en 1276 eieren. De heer C. P. Vogelaar Jr. en Joost Vergouwe wer den aangewezen om de rekening na te zien. Daarna hield de heer Stevens een lezing over het „Selecteeren van aard appelen"/ Spr. behandelde aan de hand van platen, foto's, tabellen en lantaarn plaatjes de voornaamste ziekten en de selectie van aardappels en hoe de poot- aardappels het best bewaard kunnen wor den. De heer Stevens was ruim 2 V2 uur aan het woord en had stof te over om dit belangrijke onderwerp le behan delen. Ovezand. De raad vergaderde Vrij dag. Ingevolge art. 103 der L. O.-wet werd de 80 °/o voorschot voor de bijzon dere scholen dienst 1928 vastgesteld. De rekening der Veemarkt verloting 1927 werd goedgekeurd. In verband met de te doene schenking der Veemarktverioting ad fcjOO,—wijzigde de raad de begrooting van 1927. Door overschrijving van enkele posten wegens vele reparaties en onderhoud s kots ten, hadden in de begrootilrtg van 1927 enkele af- en overschrijvingen plaats. In het reglement van het armbestuur werd een kleine wijziging aangebracht in verband met uit te besteden personen. Naar aanleiding der verlaging van de rijksinkomslenbelasting, werden de op centen voor den dienst 19281929 op 60 bepaald. i t*i 4i Gebruik bij springende lippen en het allerbeste middel, en dat is Doos 30 cent. De Krakatau werkt. Aneta's bijzondere verslaggever, die zich aan boord van de „Wega" bevindt, seint dat de eruptiehaard van den Krakatau geregeld massa's uitstoot, die zoo zwart als inkt zijn en lavasteeinem lionderdeA me'.ers hoog uitwerpt. Een donderend ge rommel wordt waargenomen, veroorzaakt door gloeiende massa's d e in zee neer komen. De uitbarstingen gaan met knal len gepaard. De vulcanolioog Dr. Ch. E. Stehn verklaarde dat er drie eruptie- punten zijn. De uitbarstingen nemen iir kracht toe, de tusschenpoozen worden korter en de hoogte waartoe uitgeworpen wordt, gr00ter. De hoogste eruptie was Zaterdagmorgen om half negen, toen de uitgeworpen massa's een hoogte van 1200 meter bereikten. Een dagelijkscbe opneming, verricht tusschen 8 en 12 uur in dien morgen, toont aan, dat gedurende die periode gemiddeld 300 uitbarstingen voorkomen, bij 10 pet. bereikt het u t geworpen e een hoogte van 250 meter. De zee is bij de plaatsen van eruptie tijdens de periode van rust kokend, borrelend en s toornend. De gloed van de bommen wordt sedert de eerste dagen steeds lichter, waaruit Dr. Stehnconcludeert, dat de pun tea van eruptie de oppervlakte van die zee nade ren, zoodat het niet lang zal duren of zij steken boven water uit. Voor de omgeving is geen direct gevaar. Dit ontstaat alleen, wanneer het gat, waardoor uitgewor pen wordt, verstopt raakt, dan is een ont ploffing onvermijdelijk. Draadlooze tele fonie wordt noodzakelijk geacht, voor het waarschuwen van de bedreigde punten. De Gouverneur van West-Java zal daarom aandringen op het ter beschikking stellen van personeel voor den radiodenst. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: N. A. C.Eindhoven 0—1. Willem IIWilheknina 1—2. P. S. v.—M. V. V. 2 -2. B. V. V.Roermond 51. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van dè gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: VlissingenMiddelburg 23. D.O.S.K.O.-Dongen 0 2. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: WalcherenGoes 43. Terneuzein—Middelburg II 31. Zeelandia IISinoto 34. De stand1 van de Zuidelijke 3e klasse is tot op lieden: Zierikzce 9 7 Goes 9 6 Walcheren 9 6 Temeuzen 10 6 Middelburg II 8 4 Hulst 7 3 Sinoto 8 2 Vlissingen II 8 2 Zealandia II 10 0 0 2 14 25 -17 1 2 13 29-16 1 2 13 27-16 0 4 12 28-18 2 10 25-13 3 7 15-14 6 4 15-33 6 4 10-20 9 1 16-45 Erna Rubinstein. Naar de „N. R. Ct.« meldt kan de bekende violiste Erna Rubinstein al sedert September niet meer spelen. Zij heeft al haar concerten in Europa 62 in to- taal moeten afzeggen. Elf jaar geleden is Erna bij het scbaatschenrijden gevallen op haar linker, arm, die toen volgens een dokter sltchts gekneusd was en in gipsverband moest. Toen Erna, die veel aan sport doet, dezen zomer haar kracht wilde toonen door met een halter van 15 kg. te werken, voelde zij plotseling hevige pijn in haar arm den volgenden dag bij het studeeren liet zij de viool uit haar handen vallen. Me vrouw Rubinstein ging met haar dochter naar een professor le Weenen, die na een onderzoek met Röntgen-stralen tot de ontdekking kwam, dat de arm van de kunstenares jaren geleden gebroken was en dat tengevolge van verkeerde behande ling een afgebrokenjkJein been naar bin nen gegroeid is. Wel heeft men overeen operatie gedacht, maar de professor koes terde vrees voor de gevolgen. Met massa ge en behandeling met electriciteit ge durende twee maanden is het gewenschte resultaat niet verkregen. Dadelijk na af loop van de kuur moest Erna viool spelen, doch opnieuw kreeg zij hevige pijnen, die haar het spelen onmogelijk maakten De professor verzekert haar nu dat het plot seling beter kan worden maar dat hei ook nog jaren duren kan. Wanhopig schrijft Erna aan haar Rot- terdamsche vrienden „ich bin ganz ver zweifeit". Aan het begin van een groote carrière en dan niet te kunnen werken I Diefstal uit kunstliefde. Te Neukölln werd door de politie een vrouw op heeterdaad betrapt bij diefstal in een kunsthandel Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze overigens welges'elde, 35-jarige vrouw dezelfde was, die bij een andereu kunsthandelaar een bronzen figuur verduisterd had In haar woning vond men dan ook een groote menigte kunstvoorwerpen: bronzen, kristal, porcelein, zoo veel, dat men er een klein museum mee zou kunnen vullen. Bij het verhoor beweerde ze eerst, alles eerlijk te hebben gekochtmaar al gauw viel ze door de mand en moest ze bekennen, dat het grootste deel van haar collectie van diefstal afkoms'ig was. De waarde van een en ander wordt op vele duizenden Marken geschat. De dievegge stal uit hartstocht voor mooie dingen Ze slaagde erin de fijnste en meest breekbare voorwerpen ongeschon den thuis te brengen Ze verkocht dan ook uiets van haar buit. Verder bhek nog, dat ze reeds een paar keeren op diefstal van kunstvoorwerpen was betraptze had dan alles gehouden en dadelijk betaald, zoodat de kunsthandelaars het geval niet hadden aangegeven „Zang veredelt Zaterdag hield de Zeeuwsche Zangers- bond //Zang Veredelt» hier ter stede haar jaarlijksche algemeene vergadering. Be sloten werd ook dit jaar weer een con cours te houden en wel op 20 Juni a.s. te Borssele Als juryleden werden ge kozen de heeren Van Nieuwenhoven te Breda en Callenbach te Den Bosch. Van de 22 aangesloten vereeuigingen waren 21 vertegenwoordigd. De aftredende be stuursleden, de heeren C Flipse te Wis senkeike en C. R. van 't Hoff te Hoek, werden herkozen Het mannenkoor te Wissenkerke trad als lid toe. Aanrijding met doodelijken afloop. Voor het Kantongerecht stond Vrijdag terecht P. K. te Kloelinge, die op 18 Nov. te Kapelle met een motorfiets een 70-jarige vrouw heeft aangereden met gevolg dat zij een hersenschudding be kwam en korten tijd later overleed. Verdachte ontkende het ten laste ge legde en beweerde, dat de vrouw plot» ieling den weg was overgestoken. Een drietal getuigen had hiervan niets gezien en verklaarden, dat de weg circa 8 meter breed was, terwijl geen overig verkeer in de buurt was, zoodat het motorrijwiel bij voldoende oplettendheid van den be stuurder zeer goed had kunnen uitwij. ken. De ambtenaar van het O M. eischte veroordeeling tot een maximum geldboete van f75 of 25 d h. De Kantonrechter zal op 27 dezer uitspraak doen. Volharding. Voor een siampvolle Schuttershof-zaal gaf „Volharding" Zaterdagavond een gymnastiek uitvoering met eenige geïnvi teerde clubs. Het zeer gevarieerde program werd vlot 'gewerkt, waardoor het geduld der toe schouwers niet door lange entr'actes werd op de proef gesteld. Van het gebodene vestigen wij gaarne de aandacht op de prestaties der dames- gasten op dezen avond, leden van „Achil les" uit Middelburg Hun debuut met eenige nummers rhytmische gymnastiek verwierf bijvaltemeer werd dit werk op prijs gesteld, daar onze stad riet vaak getuige is van dit soort lichaamsbeweging. Wanneer wij zien, hoe in Zeeland's hoofd stad de rhytmiek en gymnastiek en dans succesvol beoefend wordt, betreuren wij het vaak dat onder de Goesche jonge, dames de lust of het initiatief hiertoe ontbreekt. Het nummer knopzwaaien der Achilles dames gaf een leuk plastisch effect en getuigde van herhaalde oefening. Een 7-tal gasten uit Belgenland toonde ons turn-oefeningen op het paard, de brug en aan de ringen. Wij kunnen wel zeggen, dat de toeren dezer heeren soms aan accrobatie grenzen. Op verbluffende wijze jongleerden deze met hunne lede maten en gaven soms huiveringwekkende staaltjes van evenwichtskunst. Een her haald applaus toonde dat zij de harten van het publiek glansrijk hadden ver overd. „Volharding" zelf gaf heel goed werk aan de verschillende werktuigen en in vrije oefeningen. Wij waren in de gelegen heid geduchte Goesche biscepsen te be wonderen, welke anders steeds onder kleedingstukken schuil gaan De adspi- rant-turners gaven een aardige variatie door hun nummer hoogspringen. Een dezer jongeheeren kwam op het origineele idee om niet over het hooggespannen koord te springen, door er onder door te duiken, wat hem een ongekend succes bracht. Van het geannonceerde bal na afloop werd dankbaar gebruik gemaakt. Onder de jazz tonen der Sylvian's Band bleven turnsters, turners en publiek nog langen tijd in gezellige stemming bijeen. „Inter Amicos." Men schrijft ons Ter introductie van bovengenoemde rederijkerskamer, welke a s Zaterdag 28 Januari met „De Motor" van J. van Randwijk, hier optreedt, kunnen ,wij het volgende mededeelen De vereeniging bestaat reeds meer dan 30 jaar en heeft niet alleen in Dordrecht, maar ook daar buiten, een goeden naam Reed9 vele malen is zij o a te Roosen daal en Bergen op Zoom voor volle zalen met groot succes opgetreden, zoodat deze Dordtenaren daar graag geziene gasten zijn. Ook op wedstrijden heeft „Inter Amicos" bewezen mede te kunnen doen. Zoo behaalde zij het vorig jaar op de wedstrijden van de vereenigingen .Jan van Beers" te Utrecht en »J. J.Cremer" te Haarlem, beide malen ,den eersleD prijs", den prijs voor regie, samenspel den publieksprijs en vele persoonlijke onderscheidingen. In Utrecht bestond de jury uit de we'bekeude beroepsartisten, de dames Marie van Eysden Vink en Julia Cuypeis, benevens Mr. C. P. van Rossem. Namen die klinken. „De Motor" werd ingestudeerd onder de bekwame leiding van den kundigeD acteur Nico de Jong. A an de hand hiervan mogen wij wel aannemen dat „Inter Amicos" ook straks in Goes haar beste beentje zal voorzetten en het publiek een aangenamen avond zal bezorgen. Landbouw-Bioscoop. De grootste attractie van het voorpro gramma blijft toch altijd maar de week- revue. We vragen ons wel eens af waar om nog geen enkele bioscoop-ondernemer er toe overging dit onderdeel van een filmvoorstelling aanmerkelijk uit te brei den. Bij velen zou dat ongetwijfeld in goede aarde vallen. Na de revue rólt deze week in de I.andbonwbioscoop een zeer oppervlakkige film over Duitschland, die natuurlijk niet door Duitschers is ver vaardigd Vervolgens worden een teeken film en een blijspel op het witte doek geprojecteerd In het laatste werk treedt vooral een hond als acteur op den voor grond. Boven de middelmatigheid komt de klucht niet uit. Van grootere aantrekking is het hoofd nummer „De pioniers van het Westen", waarin de hoofdrol vervult wordt door den acteur die onlangs in de Landbouw- bioscoop de aandacht trok als verkleede dominee. Merkwaardig zooals deze artist aan Douglas Fairbanks doet denken. Het scenario behandelt den strijd die vorige geslachten in Amerika hadden te voereD om zich een bestaan te verzekeren. Ook aan de liefde is natuurlijk in deze ty- pisch-Amerikaansche rolprent een groote plaats ingeruimd. Bewonderenswaard zijn de sportieve verrichtingen van enkele ruiters en de wijze waarop de ruwe samen leving van het westen, welbekend uit de talrijke cowboy-drama's, in beeld is ge- bracht. Bijz. vrijwillige landstorm. In de zaal van de christelijke bewaar school is Vrijdag een propaganda vergade ring gehouden van de afdeeling „Goes" van den Bijz Vrijw. Landstorm. De heer G A Hajenius, burgemeester, voorzitter der plaatselijke commissie, opende de ver gadering, en gaf het woord aan den secre taris der Prov. Landstormcommissie Zee land, de heer P. G. Laernoes, welke een propagandarede hield, en tot toetreding aanspoorde. In de pauze gaven eenigen hieraan ge hoor en teekenden de vrijwillige verbin tenis. Na de pauze volgde een huishoude lijke vergadering, waarin besproken werd de herdenking van het 10-jarig bestaan in Sept. van den Bijz. Vrijw. Landstorm, de reis naar Den Haag en het vormen van een reiskas. Nadat gezongen waren twee verzen van het Wilhelmus, sprak de heer Laernoes een woord van dank tot den burgemeester, voor den steun, die deze als voorzitter der plaatselijke comm. steeds biedt aan den Bijz. Vrijw. Land storm. Op zij in vrouw geschoten. Zaterdagnacht kwam tie blikslager W. le Den Haag, die met zijn vrouw in onmin leeft, tironken thuis. Hij maakte onmiddellijk zijn vrouw, die met hun kimd van enkele maanden naast zich, lag te slapen, ruw wakker. Met luide stem eischte hij zijn kind op, zeggend, dat hij er nu genoeg van had en dat hij er van door ging. De moeder wilde begrijpelijker wijze in geen geval haar kind aan dien dronken man afstaan. Hierover ontstak W. zoodanig in woe de, dat hij zich vloekend naar de aan grenzende kamer werkplaats begaf. Plot seling hoorde de vrouw hem daar een schot lossen, waarna de man wederom de slaapkamer kwam binnenstuiven, wild zwaaiend met de revolver. „Nu zou hij haar wel eeïBs mores liee- :en", gilde hij. „Het kind of...." De daad bij het woord voegend, loste hij nogmaals een schot. o Gillend en kermend vluchtte de vrouw toen naar de buren, waar bleek, dat zij niet getroffen was. In haar angst had vrouw W. het kind in de kamer achterge laten, waarover zij zich thans izeer onge rust maakte. Buren waarschuwden toen de politie, die den man met het kind naast zich in slaap aaintrof,K terwijl de nog ge laden revolver tussched hein in lag. Nadat eerst het kind' iin vei'igheid was gebracht wekten de rechercheurs den man, ten einde hem te kunnen overbrengen. Deze arrestatie heeft echter, i heel wat moeite gekost, daar W. zich als een dolleman verzette. Het gelukte eerst na geruimen tijd den beschonkene zwaar ge boeid weg te voeren. ui Bij het eerste verhoor, dat hem kon worden afgenomen, nadat hij zijn roes had uitgeslapen, ontkende de man per tinent, dat hij op zijn vrouw zou hebben geschoten'. Hij had naar zijn zeggen in een geheel anderen hoek van'de kamer gevuurd, alleen om zijn vrouw schrik aan (e jagen. Er wordt thans dioor de politie onder zocht of men hier te doen heeft met een poging tot doodslag of met bedreiging Legen het leven. Aangehouden. Eenige weken geleden ontving e:n ma rine-officier van de Grieksche vloot van zijn regeering aldaar een bedrag van on geveer drie millioen drachmen met de opdracht deze som uit te betalen voor soldij. Reeds meermalen had deze supe rieur geldsommen ontvamgein voor uitbe talingen aan marlne-piersoneel. Ditmaal echter nam hij de wijk met het bedrag. De politie te Athene kwam te weten, dat de voortvluchtige naar Holland was ver trokken en zond hem een inspecteur van politie achterna. Deze slaagde er in te 's Gravenihage een spoor van den- officier te ontdekken. Het bleek, dat die voort vluchtige inmiddels de wijk had genomen naar Rotterdam en vandaar naar de hoofd stad. In gezelschap van een Rotterdamsch politieman stelde de Grieksche inspecteur ©en onderzoek te Amsterdam in en zij verzekerden zich de medewerking van den vreemdelingendienst van tie Centrale Re cherche daar ter stede. Het onderzoek werd met bekwamen spoed ingezet, tiaar er gegevens waren, welke er op wezen, dat de zeeofficier van plan was dezer da gen naar Zuid-Amerika te vertrekken. Zaterdagavond laat kwam men op zijn spoor dat leidde naar een huis op een dier grachten, waar hij kamers had gehuurd. Daar werd de vluchteling gearresteerd, waarna zijn overbrenging naar' het hoofd bureau volgde. De vermoedelijke dader is daar in voorloopige bewaring gesteld. Van de drie millioen drachmen "in Hollandsch geld ongeveer één tón werd niets gevonden. Men onderzoekt thans, waar dit geld gebleven kan zijn. Een huiszoeking heeft niets positiefs aan het licht gebracht. Een hotel-avontuur. Twee onzer stadgenooten, oom en neef, die voor hun zaken regelmatig in Berlijn moeten zijn, hebben daar de vorige week, in het hotel waarin zij gedurende een reeks van jaren gewoon zijn hun intrek te nemen een avontuur beleefd dat een zeer onaangename zijde had kunnen heb ben indien'het toevaï'den beiden heeren niet gunstig was geweest, aldus lezen we in de „N. R. Ct> i Op een avond omstreeks 7 Uur terug- keerend van hun beslommeringen, begaven de beide Rotterdammers zich naar hun kamers. Een familielid, dat zich in de hal van het hotel bevond, verzocht den jongste bij hem te komen, maar deze antwoordde, dat hij zijn handen zoo vol had met post, een portefeuille enzdat hij eerst mee moest naar hun kamers. Daar gekomen, verzocht hij den oom de deur te openen, omdat hij geen hand vrij had. De deur bleek niet op slot te zijn en toen het licht was opgedraaid, zagen zij raidden in de kamer een keurig gekleed heer staan met lakschoenen, slob kousen, glacé handschoenen enz., die den heeren goeden middag zeide en den oom vroeg, of deze mister Smith uit Londen was. „Ich warte schon cine halbe Stunde". Neen, mister Smith was het niet. Welke kamer moet u hebben? Nummer 215 zei de gast. Dit is 202, antwoordde de oom. Entschuldigen Sie, zei de deftige meneer,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2