RUITENBOER N°. ii. Maandag 15 Januari 1928 118° Jaargang. Buitenland Rechtszaken. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, 'Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Noorwegen bezet 'n eiland. De Noorsche regeering deelt officieel mede, dat het 't in de Zuidelijke ijszee ten Zuid-Westen van Kaap de Goede Hoop liggende Bouvet-eiland heeft ge annexeerd. Het eiland is op 1 December van het vorige jaar in naam van den ko ning door een commissie bezet, welke commissie reeds in den herfst van het vorig jaar van- Sandeford daarheen is trokken. Het eiland, dat onbewoond en ver moedelijk van vulkanischen oorsprong is, is voor de walvischvangst van groote beteekenis. De onderzoekers weten nog niet of hier meer dan één eiland ligt. De offi- cieele Engelsche kaarten vermelden drie eilanden, terwijl op de Noorsche kaart slechts één eiland is aangegeven, Het departement van buitenlandsche za ken in Londen ontving een nota van de Noorsche regeering over het eiland Bouvet. Men vreest in Engeland eenige moei lijkheden met Noorwegen, daar op Bou vet en twee in de nabijheid liggende eilanden, reeds meer dan honderd jaar geleden de Britsche vlag werd @e- heschen. Eerst korten tijd geleden heeft de Engelsche regeering aan een Noor sche firma concessie verleend voor wal vischvangst nabij het eiland. Moskóu moordt weer. Canton is thans aan drie zijden door communistische opstandelingen ingeslo ten, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat na de zelfstandigheidsverkk- ring van Canton, Tsjang kai Sjek zijn troepen uit de grensstreken van de pro vincies Kwantoeng en H-oenar, terug getrokken heeft, waarna deze provincies door communisten bezet werden. In tal van steden -hebben de communisten een terreur uitgeoefend; d-uizenden zaken lieden werden doodgeschoten en de zakenkwartieren moeten platgebrand zijn. Te Canton zelf is met het oog op den ernst van den toestand groote onrust onder de arbeidersbevolking ontstaan, In buitenlandsche kringen te Ganton wordt het uitbreken van een conflict iin het begin van de week, dus tegen Chi- neesch nieuwjaar, tegemoet -gezien, daar door de werkgevers, ondanks het ontslag verbod, tegen dien datum talrijke ont slagen worden overwogen, terwijl men tevens voornemens schijnt te zijn, op ge welddadige wijze tegen de arbeiders op te treden. Generaal Li tsjai Soem 'heeft alle volksverzamelingen verboden. Intusschen hebben de Chineesche auto- riteiten te Hankau de Russische thee handel-maatschappij gesloten, daar deze gebruikt werd voor het financieren van bolsjewistische Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. 45 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. En nu vroeg zij zich voor het eerst af: Zou 'hij haar kwijt willen zijn? Had hij deze monsterachtige beleediging uit gedacht om haar weg te jagen? Naderde werkelijk het einde van haar gevangenis tijd? Had zij het lang genoeg bij hem uitgehouden? Was zij vrij vrij om te gaan waarheen zij wilde? Haar hart sloeg sneller bij de gedachte alleen. Hoe graag zou zij haar leven op nieuw inrichten als eens die drukkende last van haar weggenomen was! Maar zij wilde die niet afleggen zonder zijn toestemming. Zij wilde haar woord to-t het laatst gestand doen, trouw blijven aan het verdrag, dat zij zoo lang ge leden met hem gesloten had. Maar hij kon het niet wleigeren. Zij was overtuigd, dat hij haar haatte. Weer voelde zij dat vreemde, nieuwe leven in haar aderen kloppen. Weer voel de zij zichzelf bijna jong. Vrij te zijn! Rechtbank te Middelburg. De uitlokker. C. J. C., 36 jaar, landbouwer te Over slag, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat bij in October j.l. te Zu-iddorpe dooir misbruik van gezag beeft uitgelokt, diat zijn knechts R. E. d. B. en N. J. L. v. D. in een strafzaak voor bet kanton gerecht te Hulst een valscben eed als getuige hebben afgelegd, betreffende ver veer van rundenen aain de grens. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr. Lambooy uit Hulst verdedigde verdachte en achtte de feiten niet bewezen. DE ELECTRIFICATIE. Van officieele zijde schrijft men ons o.a.: Er bestaat thans alle uitzicht, dat aan het verlangen naar electriciteit spoe dig zal kunnen worden voldaan. De plan nen voor de definitieve voorziening vasn de Bevelanden en het platteland vain Walcheren zijn thans in zoover gevorder den staat van voorbereiding, dat, indien geen onverwachte tegenslagen komen, de beslissing der Staten zal worden gevraagd in hunne eerste gewone vergadering van 1928, welke overeenkomstig de bepalin gen van de gewijzigde provinciale wet kan worden gehouden in de tweede helft van April 1928, misschien zelfs reeds in eene vóór dien tijd bijeen te roepen bui tengewone vergadering. Liever bij zijn grootmoeder. J.l. Woensdag werd te Neuzen ver mist bet negenjarig zoontje van den heer S. Navraag en onderzoek leidden tot d© ontdekking, dat het knaapje vermoedelijk te 10.15 met de provinciale stoomboot naar Hoedekens kerke was overgestoken, en daarop een kaartje had genomen, naar Amsterdam, waar zijn grootmoeder woont. Bij telefonische navraag door den in specteur van politie bleek, dat men op het perron te Goes een jongetje, aan de beschrijving beantwoordend, had zien rond loopen en later den trein in de richting Roosendaal nemen, doch noch te .Ber gen op Zoom, of Roosendaal, had men het knaapje in den trein kunnen vinden. Te Rotterdam echter, waar het eindpunt van den trein was, was hij te voorschijn moeten komen en werd hij door de po litie in bewaring genomen en gezorgd voor de terugzending. Vrijdag keerde bet ventje in Terneuzen terug. Als reden voor zijn reis gaf hij op liever bij zijn groot moeder te zijn. Kamer van Koophandel. In de Vrijdag gehouden vergadering waren 19 leden aanwezig, afwezig waren de heeren Bosman, P. G. Laernoes en Witkam. Laatstgenoemde had. bericht ge zonden, dat hij wegens zijn uittreden uit zaken, ontslag neemt als lid der Kamer. Rede voorzitter. De voorzitter, de heer C. Boudewijnse, heeft na installatie van de nieuw geko zen en herkozen leden een jaarrede ge houden, waarin hij er op wees, dat het Vrij te zijn! Zonder bang behoeven te zijn haar eigen vrienden te kunnen ver liezen; haar eigen leven te levein in rust en kalmte; niets meer te ondervinden van tyrarmie vrij te zijn! Het vooruitzicht deed haar duizelen. Zij hief haar hoofd op en hijgde naar adem. Daar werd geklopt. Een dienstbode stond met een doods bleek gelaat op den drempel. My lady uw mantel ziet er zoo vreeselijk uit. Ik was bang, dat er een ongeluk gebeurd is". Anne staarde het meisje eenige oogen- blikken aan met de oogen van iemand, die pas wakker is. „Ja", zeide zij eindelijk langzaam. „Er is een ongeluk gebeurd bij het skiën met Mr. Nap Errol". Het meisje keek haar verbaasd aan, doch de geheele houding van haar meeste res moedigde haar niet aan er verder naar te vragen. Zij bleef een ©ogenblik zwijgend staan en vroeg dan: „Wat moet ik met den mantel doen?" Anne maakte een gebaar van afkeer. De verwarde blik in haar oogen had pLaats gemaakt voor afschuw. „Neem dat ding weg. Doe er mee, wat je wilt, als 'k 'het maar nooit meer zie". „Goed, mylady!" Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen cm onregelmatigen Stoelgang zijn IVlijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. district der Kamer er een is vooral van landbouw en veeteelt. Daarom deelde hij eerst mede, dat de landbouwgewassen veelal te lijden heb ben gehad van de slechte weersgesteld heid, doch in de prijzen een zekere scha- deloosstelling werd verkregen. Voor den tuinbouw was het jaar 1927 gunstig, de veehouderij ging n et achteruit. In de oesLercultuur waren de resulta ten van de campagne, die iin 1927 ein dige bevredigend. Van de groot-industrien had de Kom. Mij. de Schel die in het algemeen vol doende werk. Afgeleverd of voor afleve ring gereedgemaakt werden een motor- vrachtschip, een motor-passagiers- en vrachtschip en een torpedo-jager. Van groote beteekenis is de nieuwe overeen komst met het Rijk, tengevolge waarvan de maatschappij grootere schepen zal kun nen gaan bouwen. The Vitrite Works te Middelburg kon gedurende het grootste gedeelte van het jaar slechts eieee beperkte productie on derhouden, doch in het laatst van het jaar werd het onverwachts zeer druk. Dqze onderneming heeft onlangs een dochter maatschappij in Frankrijk gesticht. Al wordt verwacht, dat daar goedkoopter zal kunnen worden gefabriceerd dan liier, zal voorloopig het bedrijf te Middelburg er niet nadeelig door beïnvloed worden. De overige industriën gaat het verschil lend, in het algemeen schijnt de klein- industrie slechts matig van werk te zijn voorzien. In den handel is de toestand doorean- genomen bevredigend, al lijden verschil lende zaken onder de veranderde om standigheden in koopkracht en kooplust. Inzake het verkeer wijst spr. op het belangrijke feit van de opening der lo caal-spoorwegverbindingen op Zuid-Beve land. Ten opzichte van de veel besproken ferryboot voor den dienst Vlissingen Bres kens, zegt spr., dat hij als leek niet kan oordeelen of de verklaring van Bu reau Veritas over de zeewaardigheid vol doenden waarborg geeft, maar wel stelt hij vertrouwen in kapitein en directie, dat men bij zeer onstuimig weer de boot niet zal laten varen, indien hieraan eenig gevaar zou zijn verbonden. En al zou dan onverhoopt moeten blijken, dat op dit zeer bijzondere traject de vaart met deze boot gedurende b.v. slechts 95 °/o van het jaar zou kunnen worden onder houden, nog dan zal van eene zeer groote verbetering in de verbinding .tusschen Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden gesproken. Spr. hoopt verder, da(t het gevolg van de dienstregelingsconfe- remtie, die. op initiatief van den commisr sa,ris der Koningin is gehouden, het ge volg zal zijn, dat betrokkenen elkaar zul len weten te vinden als wijziging in de dienstregelingen noodig is. Spr. wijst dan op enkele gewenschte Het meisje ging weg en Anne bedekte baar gelaat weer met haar handen en rilde over haar geheele lichaam. HOOFDSTUK XXI. De duivel ini den man. Even later zette Anne zich voor haar schrijfbureautje. Als door een ingeving was zij op het denkbeeld gekomen een brief aan haar man te schrijven; niet omdat zij opzag tegen een onderhoud zij wist heel goed, dat dit onvermij delijk was maar omdat zij besefte, dat, wanneer de eerste stap aldus ge daan werd, de eindbeslissing makkelijker voor beiden zijn zou. Het viel 'haar niet moeilijk haar ge dachten onder woorden te brengen; zij wist precies, wat zij schrijven moest. Alleen kon zij er niet toe komen iets te zeggen omtrent haar vriendschap met Nap. Een dag vroeger zou zij zonder eenige moeite of terughouding daarover gespro ken hebben, zelfs al zou dat zijn hate lijke vermoedens opgewekt hebben. Maar dien avond kon zij het niet. Het was, alsof een betoovering van zwijgen op baar gelegd was, een betoovering, die zij niet durfde verbreken. Zij durfde zelfs niet denken aan Nap. Het was geen lange brief, dien zij in de stilte van haar boudoir zittend wijzigingen in de spoor wegverbinding over Roosendaal met België en Frankrijk. Een ander verkeersvraagstuk, het we genplan, ondervindt bij de Kamer geen bezwaren. De nieuwe haven te Vlissingen blijft uiteraard de bijzondere belangstel ling hebben. De werken vorderen uit stekend en met den bouw van de nieuwe sluis is begonnen. Men hoopt, dat in 1930 de haven geheel gereed zal zijn. Het vooronderzoek naar de mogelijk heid van een ferrydienst tusschen Vlis singen en Engeland is nog niet zoo ver gevorderd, dat reeds tot instelling van eene commissie kan worden overgegaan, die verdere plannen zal maken. Overgaande tot den algemeenen eco- nomischen toestand van ons land meent spr., dat die niet slecht kan worden ge noemd. Spr. wijst dan op de noodzake lij kheid dat er stabiliteit komt in den toe stand der industriën. Hij constateert eeni ge verbetering in de arbeidsverhoudingen, ouidan le komen tot de exportmogelijkhe den, waarbij bij meent, dat Nederland alles moet doen om zijn vrijhandelsstaind- punt niet fce verlaten. Wijzende op de Economische conferen tie te Genève, zegt spr., dat degenen, die onmiddellijk tasitbare gevolgen Van zoo'n conferentie verwachten, zullen te leurgesteld zijn, doch optimisten zien er wel wat anders in. al blijft de verwe zenlijking van de aldaar algemeen als juist gevoelde beginselen moeilijk. De industriën en ook de landbouw in het district der Kamer zijn van nabij betrokken bij eene verzachting en ophef fing van den economischen strijd tusschen de volken, maar bovendien heeft iedereen daarbij belang, omdat in den eco nomischen strijd de kiem ligt voor den doodenden en het geheele economische leven ontwrichten den strijd. Alleen vrede kan een bron zijn van welvaart, vrede tusschen personen, vrede tusschen groepen van personen, tusschen volken en landen. Spr. eindigt met een herinnering aan den stormramp van 1927 en met de beste wenschen voor allen in het district der Kamer en vooral voor de leden en hunne gezinnen. Tot voorzatter der Kamer werd her kozen de heer Boudewijnse, tot voorzitter van de afdeeling Groot-bedrijf de heer M. Laernoes en van de afdeeling Klein bedrijf de heer L. A. Stof koper. Na de rede van den voorzitter gaven de leden door applaus blijk van instem ming daarmede. De heer M. Laernoes bracht als oudste lid der Kamer, naar hij hoopt, namens allen dank een uitgebreid overzicht en inzonderheid ook over de mededeelingen, betreffende het verkeerswezen. Het bou wen van de groote sluis te Vlissingen is niet alleen van belang voor de Kon. Mij. de Schelde, doch ook voor andere industriën te Vlissingen. Gelukkig is de rede van den voorzitter minder somber dan verleden jaar en spr. hoopt dat deze volgend jaar nog optimister zal kunnen zijn. Spr. wenscht den voorzitter ook voor hem en de zijnen een gelukkig en ge zond jaar toe. (Instemming der leden) De voorzitter bracht diank voor de wooir den en de instemming daarmede. Mededieeling werd gedaan dat op een desbetreffend schrijven van het bureau schreef, en het nam niet veel tijd in be slag om hem te schrijven. Doch toen hij af, diclitgelakt en geadresseerd was, bleef zij met haar kin in haar hand zitten pein zen. Het kwam haar ondenkbaar voor, dat hij zou weigeren haar te laten gaan. Zij kon zich niet voorstellen, dat hij haar in één opzicht noodig had. Zij had hem op velerlei manieren met het bestu ren van zijn bezittingen geholpen, maar zij had niets gedaan, dat een vertrouw baar rentmeester niet even goed zou kun nen doen, uitgezonderd dan haar zorg voor de armere pachters. Die zouden haar missen, zeide zij tot zichzelf, maar verder niemand. Het was al heel lang geleden, dat zij gasten op het majoraats- huisi ontvangen had. Sir Giles had bijna iedereen, die het voorrecht zou kunnen hebben op het kasteel uitgenoodigd te worden, beleedigd. En openlijk vroegen de menschen elkaar verwonderd, waarom zij nog bij hem bleef. Nu, zij zouden zich niet langer meer behoeven te verwonderen. En wat zou zij met haar leven doen, als zij er vrij over kon beschikken? Er waren veel dingen, die zij zou kunnen doen; secretaresse, juffrouw van gezelschap, piano-onderwijzeres. Zij wist, dat zij zich wat dat betreft niet bezorgd behoefde te maken. En weer deed het vooruitzicht bevrijd te zijn van e$a juk, antwoord is ontvangen, van de Nederland- sche Spoorwegen, dat maatregelen zijn genomen om het op tijd loopen van den trein 2705, zijnde de eerste trein Roosen daalVlissingen. Verder dat met het verzoek om trein 320 van BrusselRoosendaal alzoo te lalen rijden, dat men er uit den pullman (e Esschen in kan overstappen, gesteund is door de kamers te Breda, Deventer, Nijmegen, Leeuwarden, Den Bosch en Arnhem en ooik Waalwijk steun heeft toegezegd. Dat gezien vorige uitspraken der Ka mer het bureau steun heeft verleend aan het adres van de Kamer te Rotterdam legen de zakelijke bedrijfsbelasting. Dat op verzoek van den heer de Vos het bu reau een onderzoek heeft ingesteld inaar de kwestie van de Ferryboot, maar dat bet tot die conclusie is gekomen, dat men thans geen verdere stappen moeit doen. Ten slotte dat de secretaris op 4 Janu ari de bezwaren van de Kamer inzake den autobusdienst Bergen op Zoom Putten voor den Hoogen Raad heeft toegelicht.. Een adres van de Kamer te Deventer gericht tot den raad) van mi nisters inzake de voorgenomen wijziging van de Nederlandsche Handelspolitiek, werd gevoegd bij het desbetreffende punt der agenda en een verslag van die vergade- dering van het Comité van Actie tot be strijding van het cadeau-stelsel, voor ken nisgeving aangenomen. Benoemin gen Tot voorzitter der Kanier werd her kozen de heer Boudewijnse met 18 stem men en een blanco. Tot voorzitter van de afdeeling grootbedrijf de heer M. Laernoes met 8 stemmen en een op den beer Massee en van de afdeeling klein bedrijf de heer Stofkoper met 9 stem men en een blanco. De heeren namen alle onder dankzeg ging voor het gestelde vertrouwen en onder applaus der vergadering de her benoeming aan. Hierna werden de verschillende com missies op nieuw samengesteld, waarop wij nader- terugkomen. Wijziging begrooting. Het voorstel tot wijziging der begroe ting voor 1927 werd z.h.s. aangenomen. Subsidie tentoonstelling Zierikzee. Het voorstel om aan den kring Schou wen en Duiveland der Z.L.M. eeine sub sidie te verleenen voor de door dien kring te houden tentoonstelling werd aangeno men, waarbij de heer Jeronimus wemscht© geacht te worden te hebben teg< Subsidie Vreemdelingen verkeer. Over 'het voorstel om f 1000,te ver leenen aan de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Middelburg ten be hoeve van de door die Vereeniging in samenwerking met andere te voeren pro paganda om bezoekers naar de Zeeuwsche eilanden te trekken, lokte uitvoerige dis cussie uit. Ten slotte werd een amendement om f200,— s peciaal voor Schouwen en Dui veland te bestemmen, ingediend door dein heer Enzlin, verworpen met 13 tegen 5 dat zoo zwaar op haar drukte, haar hart sneller kloppen. Een zacht gedruisch in de gang wekte haar uiit haar droomerij. Zij keek op. Het was waarschijnlijk Dimsdale. Zij wilde hem den brief geven, om hem den volgenden ochtend aah zijn meester te overhandigen. Zij liep naar de deur en opende die. Op hetzelfde oogenblik deinsde ze ver schrikt terug. Op den drempel stond te genover haarhaar man. Zonder haar tijd te laten iets te zeg gen, liep hij regelrecht de kamer in, als had hij haast. Zijn gezicht was doodsbleek met rood-vlammende plekken, zijn oogen half dicht geknepen en gluiperig. Er was iets onzegbaar onheilspellends in de wij ze, waarop 'hij haar blik vermeed. Zijn rechterhand hield hij op> zijn rug. Onmiddellijk begon hij vlug en zenuw achtig te spreken, iets wat zij van hem niet gewoon was. „Dacht je zoo van mij af te komen? Dan vergis je je. Niet voor alle Enrols in de wereld"." Zij gaf geen antwoord. Er was iets zoo buitengewoons in dat plotseJipge bin nenkomen, dat zij niet dadelijk wist, wat zij doen moest. Doch hij wachtte nau welijks op een antwoord. Met een harden slag gooide 'hij de deur achter zich dicht. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1