Purol bij Huiduitslag en Huidverwondini ^Eventjes denken.. Ons schaakhoekje Onze damrubriek. Binnenland Gemengd NieuWs. Voor de Jeugd Een vrouwelijk inspecteur v a u politie. 11e gemeenteraad te Haarlem heeft mei 21 tegen 17 stemmen aangenomen een voorstel tot het aanstellen ran een vrou welijk inspecteur van politie. De juiste methode. In de jongste vergadering van den raad van Borculo werd een bespreking gehou den over een voorstel oin in de politie verordening een vloekverbod op te nemen Besloten werd dit niet te doen, doch aan B. en W op te dragen aan hoofden en leiders van bedrijven een circulaire te richten Dit laatsle is thans geschied In pe circulaire deelen B. en W. mede, dat ze het op hoogen prijs zullen stellen, als de hoofden en leiders met gepaste en toelaatbare middelen in dezen een gun stigen invlöed willen oefenen om hel vloeken en het spreken van zedekwetsende taal naar vermogen tegen te gaan. Een treurig ongeluk Bij den landbouwer Dankbaar in de buurtschap Zwolle bij Groenlo had Woens dagmiddag een ongeluk plaats. Bij de familie zou een bruiloft gevierd worden. De kommiezen stelden ter plaatse een onderzoek in naar de hoeveelheid inge slagen slerken drank. Zij begaven zich daartoe ook nog naar den hooizolder met lange dunne ijzeren staven om het hooi te peilen zooals geb.uikelijk is De sectie chef, sinds November van het vorig jaar hier woonachtig, had hierbij het ongeluk door een koker-opening in den zolder, waardoor het hooi naar beneden wordt gegooid, te vallen en kwam met het hoofd op den steenen vloer terecht. Bewusteloos werd hij naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht, waar hij nog niet tot be wustzijn is gekomen. e viend, den inbreker" Op 10 Januari is ingebroken in hetB.K. patronaatsgebouw aan de Hammersfraatte Rotterdam Ten nadeele van de damclub T.E.P. werden toen uit een kastje, nadat het ruitje was stukgeslagen, een aantal zilveren medailles en een zilveren lauwer krans gestolen. Dinsdagavond is in de brievenbus van de pastorie bij dat gebouw een pakje gevonden, waarin al het gestolene zat. Er was een brielje bij, waarin stond dat de diefstal uitsluitend was gepleegd om aan te toonen, hoe gemakkelijk in het patronaatsgebouw kan worden ingebroken Het geld voor hel vernielde ruitje had de dief, zoo schreef hij verder, gestort in het busje voor de armen Het briefje was onder teekend met: „Je vriend, den inbreker". Een amateur - rechercheur, hl het postkantoor aan den Coolsingel te Rotterdam werd Dinsdag een 14-jarige kantoorbediende aangesproken door een ongeveer 19 jarigen jongen, die zeide Jan sen te leeten en in de Bloklandstraat te wonen. I e kantoorbediende had een post zegelalbum bij zich, en Jansen zeide, dit album voor f2.50 te willen koopen. Hij had wel geen geld bij zich, maar de ander zou het geld nog denzelfden avond bij hem kunnen halen. Ce kantoorbediende sloofden koop en gaf het album op crediet mee. Toen hij 's avonds in de Bloklandstraat kwam, vond hij op het opgegeven adres een schoolgebouw, maar geen Jansen. Nu herinnerde hij zich, dat zijn klant even tevoren, tegen een derde had gezegd, dat hij op een adres aan de Leuvehaven een boodschap moest doen. Dadelijk is hij van de Bloklandstraat naar de Deuvehaven gegaan en na eenig zoeken vond hij iemand bij wien in den loop van den dag een ongeveer 19 jarige jongen was geweest die een postzegelalbum ouder den aim had en die overigens veel overeenkomst had met het signalement, dat hij van Jansen opgaf Na heel wat verder uitzoeken, kwam de kantoorbediende toen te weten, dat Jan sen eigenlijk B. v. S. heet en in de Pieter straat woont. In de Pieterstraat trof bij inderdaad zijn klant. Het album bleek inmiddels alweer verkocht te zijn. nadat de zegels er uit waren gehaald en geplakt waren in een aantal postzegelboekjes, welke v.S. ten verkoop voorradig had. v. S. bleek van betalen niets te willen weten, er zijn vader zei le al zoo dikwijls te zijn bijge sprongen, als zijn zoon, die al een tucht- schoolstraf achter den rug heeft, verkeerde streken had uitgehaald, dat hij het nu niet meer wenschte te doen De kantoor bediende heeft toen van het geval aan gifte bij de politie gedaan, welke de zaak nu verder zal onderzoeken. De invoering van Indisch fruit. Ons bleek, dat er hier te lande vrij groote belangstelling bestond voor het Indische fruit, dat dcu laatsten tijd wordt ingevoerd door de twee stoomvaart-maat schappijen, de „Nederland" en de Rot er damsche Moyti, zoo lezen we in het „Hbld". Vele lezers zouden eens met de vruch en willen kennis maken, uitten den wepsch dat er een. grootsch opgezette propaganda werd gemaakt Anderen gingen nog verder en zeiden niet te begrijpen waarom de vruchten nog niet algemeen door den fruithandel werden verkocht. Naar aanleiding van de verschillende opmerkingen gingen wij eens op informa tie uit, en als resultaat daarvan iaden wij al ereerst aan om nog wat geduld te hebben Het geldt hier feitelijk nog steeds proef-invoering, terwijl de zaken worden behandeld door de afdeeling Handel van het Koloniaal Instituut. Die afdeeling, hoe ijverig dan ook, kan nu nog niet den détail handel in handen nemen, en is uil den aard der zaak nog aangewezen ol afnemers, die gaarne ongezien groote quantiteiten koopen. Welnu: de Nederlandsche handel staat nog ietwat onwennig tegenover het nientve product, terwijl Dutschland gaarne alles afneemt I us gingen tot dusver alle zendingen naar laatstgenoemd land en den monden onzer lanc'genooten voorbij Daaraan is thans nog weinig te ver anderen! Bovtndiende importen hebben in de eerste plaats een propagandistisch doel en dat wordt bereikt, ook wanneer onze buren de zendingen afnemen Haar het is natuurlijk te verwaenten, dat ooi Nederland tot de afnemers zal gaat: be hoorei). Zoodra vooroordeelen zijn over wonnen en de ïegeling van de geheele aangelegenheid gemakkelijker zal zijn ge worden M.a.w. wanneer in Nederland groote afnemers kunnen worden gevonden Zij die zich spitsen op een sappig mangga of een violette mangistan, dienen dus nog enkele weken geduld thebben Lach dan, paljas! In het theater St. Etienue heeft zich een schokkend drama afgespeeld. In de pauze voor het laatste bedrijf vond name lijk de komiek van den avond zijn vrouw in de kleedkamer dood liggen Ttn einde de voorstelling niet in de war te sturen, speelde hij met bovenmet schelijke in spant! ng zijn vroolijke rol tot het einde toe, geestdriftig toegeju cht door het pu bliek, dat weinig vermoedde van hetgeen zich in het binnenste van den komiek afspeelde. Een oolijke burgemeester Het Engelsche stadje Loughborough in Leicestershire heeft een originee'e burge meester, die het goed met zijn vrouwelijke onderdanen meent, wat hier uit blijkt, dat bij ze graag allen getrouwd wil zien Om hiertoe mee te werken, heeft Z E. Achtbare ruim 300 ongetrouwde vrouwen boven de achttien, die binnen zijn ge meente een intellectueel beroep uitoefenen, voor een plechtige receptie ten stadhuize uitgenoodigd In plaats dat achter den naam op de uituoodigingskaart, aooals gebruikelijk is, staat „and lady", zoodat men een dame mag meebrengen, staat er nu op ,and man". Dit ter cere van het schrikkeljaar. De burgemeester heeft, zoo verklaard hij, de hoop, dat zijn initiatief „roman tische" gevolgen zal hebben Opnieuw winter? In midden- en Noord-Zweden is de temperatuur opnieuw tot 28 graden be neden het vriespunt gedaald. Men ver wacht dat de koudegolf zich naar het Zuiden zal uitbreiden. W at is een naam? In Baden, bij TValdshut ligt het plaatsje Lausheim in het groen verscholen. On danks de idyllische omgeving zijn de be woners met hun lot niet tevreden omdat booze buur-tongen met den naam van hun woonplaats spotten en beweren dat zij dien volop verdient. Dat is hard, want Lausheim beteekent heelemaal niet zooiets als luizennest Het dorp heette ouddjds Luzheim en volgens het Badensehe To pografische woordenboek is „luzen" in het oud-Duitsch: verborgen liggen. Pe Badisehe Presse tracht met deze opheldering de I.ausheimers te bewegen, af te zien van hun plan om een andere naam dan Luzheim voor hun dorp te kiezen, maar of het veel zal baten? Wie op ons eigen platteland thuis is en weet, hoe de bewoners van naburige dorpen el kaar er vaak in het haar zitten om piet luttige veeten, zal het moeten betwijfelen. Gevaarlijke filosofie Een gepensionneerde officier van ge zondheid der Marine zal dezer dagen voor de rechtbank te Parijs verschijnen omdat hij zijn wetenschap maar al te goed heeft toegepast. Hij had een kliniek geopend waarin personen werden behandeld, die aan pijn van vroegere wonden of aan ner- 'euse beklemmingen leden. De kuur van den dokter werkte wonderen uit Hij zijn patiënten pijnstillende injecties en wist door een behandeling met bedwel mende middelen zelfs tijdelijke sensaties van geluk en heerlijke droomen te be zorgen Deze behandeling weid toegepast in den linkervleugel der kliniek. Als na eenigen tijd de patiënten aan opium, cocaïne en heroïne zoo gewend waren, dat ze die vergiften niet meer kondeu ontberen, vroegeu ze hun genees heer opnieuw om raad en ze kwamen dan in den rechtervleugel der kliniek. Hier werden methodisch de ontwenningskuren toegepast en deze hadden, schijnt liet, een ijdlang ook succes Tot eindelijk eenige weken geleden twee zelfmoorden en de arrestatie van een handelaar in narcotica het geheim der kliniek h double usage ter kennis van den officier van Justitie bracht. Nu zal de dokter voor de gezworenen komen Hij heeft zijn verdediging al be kend gemaakt. Hij zegt daarin: ,/lk ver schaf den menschen die verlangen naar rust en geluk eerst de schoone illusies pan den troost en de hoop en ik leid ze dan op den weg van het lijden weer tot de erkenning van de wreede waarheid terug. Wie sterk is en de smartelijke ont goochelingen te boven weet te komen is immuun loor alle kwaad en zal het met de wereld klaarspelen Wie mijn methode niet verdragen kan, zou auders ook niet te helpen zijn geweest. De taak der weten schap in onzen tijd moet zijnSelectie der sterken7. De jury zal, deze filosofie waarschijnlijk op een jaar of drie gevangenis waardeeren WATERGETIjEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hans weert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsdie tijd. Dagen. 21 Jan. 22 tf 23 2* 25 e 26 27 Hoogwater Laagwatsr Vrrn Nam Vrm. Nam. 2 07 2.26 7.55 8.11 2 49 3.08 8 35 8 51 3.81 3.49 9.17 9.30 4.11 4.33 9.55 10 08 4 54 5 14 10.35 10.46 5.30 5.52 11.12 11.23 6.07 6.30 11.53 VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 18 Januari 1928. PERENComtesse de Paris f 12 a f22, Kleiperein f8 a f 15, Gieser Wilde man f8 a f 15, Winter Louwtjes f 4 a f8, IJzerpeirein f3 a f8, Pond spenen f8 a, f 10, Winter Suikerij f3 a f6, alles per 100 Kg., APPELS: Goudre netten f 8 a f 33, Zure Bellefleurs f 6 a f 18, Court Pendu f4 a f6, Groninger Kroon f7 a f 10, Lady Hennyker f 8 a f 14, Annanas Reiinettsn f5 a f8, Zuo calmazo Reisnetten f 8, Zoete Ruster f 6, Armgaard f 6 a f 12, Zoete Campagnieir f5 a f8, HoLandsch Zoet f5 a f8, Pomme d' Oranje f8 a f 14, Bramley Seedling f6 a f 10, alles per 100 Kg.), DIVERSEN: Spruilkool f20 a f23 per 100 Kg., Savoije kool f 13, Kipéleren f 8,90, Poel-eieren f 6,90, alles per 100 stuks, Kippen f 1 per stuk. LICHT OP. Zaterdag 21 Januari 4.53 uur Zondag 22 Januari 4.55 uur Maandag 23 Januari 4.56 uur OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons voorlaatste „Hoekje" en van de week daarvoor. Door gebrek aan plaatsruimte is de pu blicatie van onderstaande oplossingen uit gesteld. No. 1. Een ©endje, dat uit hel eitje komt. No. 2. Twee armen worden immers al tijd mee begraven. No. 3. Ais hij zwijgt is een dom mensch verstandig. No. 4. Helmond. No. 5. A JAN O O R E N VANDAAG AARDAPPEL HARPOEN APPEL EEN L No. 6. De tafels van vermenigvuldiging. De oplossingen der raadsels uit onze voorlaatste rubriek zijn: No. 1. De Nederlandsche vlag. No. 2. Een vader was met zijn doch ter Leen op het land. Toen zag Leen een adder en dacht, dat het een aal was. Zij wilde de adder grijpen, maar gelukkig hield haar de vader nog bijtijds terug; want de adder is zeer gevaarlijk. Dit dier komt ook wel in ons vaderland voor. No. 3. A. Het kalf. B. Aan den buitenkant. C. Als hij zijn 'hoofd buiten het venster steekt. No. 4. De eerste had 5 en de tweede 7 schapen. No. 5. Ijsbloemen. No. 6. De maan sikkel. Ziezoo, nu het achterstallige is inge haald, kunnen we met de nieuwe opgaven beginnen, terwijl in het volgend nummer begonnen zal worden met een verhaaltje, dat, naar ik hoop en verwacht, niet al leen erg in jullie smaak zal vallen, maar jullie tevens in spanning zal houden naar liet vervolg. Allen hartelijk gegroet door jullie TANTE FREDY. NIEUWE RAADSELS. Voor kleineren. No. 1. Ik blijf gedurig vier jaar uit: Dan ziet ge mij weer verschijnen, Om weer voor 4 jaar le verdwijnen Zeg nu wat dit bedu'dt. (Ingez. door.„Po«senel"). No. 2. Voor wie moet ieder den hoed afnemen? (Ingez. door „Bram"). No. 3. Welk dier wordt grooter wan neer het onthoofd wordt? (Ingez. door „Pienter"). Voor grooteren. No. 4. Twee hoofden, twee armen, Vier oogen en zes voeten Hoe zult gij dat verklaren moeten (Ingez. door „DeRuijler"). No. 5. Hoe schrijft men rex, lex, dux en lux met ééne x? (Ingez. door „Pukkie") No. 6. Welke helft is een geheel? (Ingez. door „Frits"). Nu allen maar weer flink aan den slag. Veel succes. VRAAGSTUK No. 1. „Een too verruit v. Er wordt gevraagd da cijfers 2, 4, 6 en 8 zoodanig in de rijen van onderstaand vierkant, dat onderverdeeld is in 16 kleinere, even groote vierkantjes, te plaat sen, dat de som van, de horizontale, ver ticale, zoowel als van die beide diago nale rijien steeds 20 is. 2 4 6 8 2 4 6 8 2 4 6 8 2 4 6 8 VRAAGSTUK No. 2. „Mogelijk of onmogelijk? In het stadje A. wordt een hotelletje, ter gelegenheid van het bezoek van olnze Vorstinne overstroomd van gasten. De hotelier weet haast geen raad meer. Hoe zal hij al die menschen aan een goede slaapgelegenheid helpen? Daar krijgt hij echter een gelukkigen inval. Hij zal de elf personen, die een bed wenschen, toch ieder aan een bed helpen, niettegenstaan de hij maar tien beidden tot zijn beschik king heeft. Hij zal dan twee gasten in het eerste bed stoppen met de toezegging, dat no. 2 na een kort poosje een bed voor zich alleen krijgt, evengoed als de overige gasten. Daarna zal hij no. 3 het tweede bed geven, no. 4 het derde bed en zoo vervolgens, zoodat dus no. 10 liet negende bed krijgt. Op deze mar nier kan hij teen bed overhouden, dat de elfde man, die met een ander zou samen slapen in het eerste bed, dan nog iin beslag kan nemen. Het is duidelijk, dat de hotelier zich moet vergissen. Wie helpt hem nog bij tijds uit zijn dwaling? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 1. Vijf en veertig. Het eerste der gevraagde getallen is 8 (plus 2 is 10). Het tweede is 12 (12 2 is 10). Het derde is 5 (5X2 is 10). Het vierde is 20 (20 2 is 10). Bij de proef, die we op de som ne men, blijkt dit juist te zijn, want 8 pk 12 pi. 5 pl. 20 is 45. No. 2. Familierelaties. De partij bestond uit drie kinderen (twee meisjes en een jongen)verder uit vader, moeder, grootvader en groot moeder. Als men natelt, zal men zien, dat al de opgegeven betrekkingen aanwezig zijn. De vader is, in verhouding tot zijn vader, meteen een zoon, en zoo verder. No. 3. De gevonden schat. Door gebrek aaji plaatsruimte moest de oplossing van 'deze puzzle uit het nummer van drie weken geleden tot he den worden uitgesteld. De moeilijkheid zit h'm hier in het feit, dat de manier, door de Schot voor gesteld, cle som eenvoudig terugbrengt tot die, waarvan men uitging, dat is het aantal muntstukken, dat gevonden wordt. Uit de volgende beschouwing blijkt dit. Zij x het onbekende getal, dan is x plus 666 het resultaat dier eersite opgave. 999(x plus 666) of 333—x is het resultaat der tweede opgave. En 333 (333x) is x;. het resultaat der derde opgave. De werkelijke waarde van x is den Schot steeds onbekend, maar de Ier, die gemerkt heeft, dat door deze opgave het juiste getal voor den dag gekomen is, neemt dadelijk aan, dat zijn mede dinger hiervan af geweten heeft. Oplossing probleem No-. 4 (voorlaatste nummer), van Dr. L. N. de Jong. De diagramstand was: Wit K a8, D d3, T g4, L a4, P d5, P f3 en twee pionnen op f2 en g5. Zwart K h3, T gl, T hl, L h5 en een pion op g6. Mat in twee zetten volgt hier op wit's sleutelzet D d3dl. Op ieder ant woord van zwart komt nu de matzet. VRAAGSTUK No, 4 van J. A. W. Hunter. Zwart10. d e f Wit: 9. De diagramS'land behoort te zijn: Wit K a6, D bi, T f7, T d2, L g4, L gl, P dl, P h3 en een pion op a5. Zwart K e4, T el, T fl, L d3, P d8 en 5 pionnen op c4, d5, f4, g5 en h6. Wit speelt en geeft mat in itwee zetten. Oplossing probleem No. 3 (voorlaatste nummer), van J. Lammers, Winterswijk De diagramstand dm cijfers was: Zwart 17 schijven op 2, 3, 6, 812, 1416, 1821, 23 en 26. Wit 17 schijven op 25, 27, 28, 31-40, 42, 43, 45 en 48. Wit speelt 3430, zwart 2024?, Wit 2722, zwart 18x22, wit 31x22. In dezen stand wint wit een schijf of de partij, want op: A 11-17 volgt 22x11,6x17,37-31, 26 x 37, 32 x 41, 23 x 32, 38x16. B 12-17 volgt 22-18, 23x 12, 25- 20, 14 x 34, 40 x 20, 25 x 24, 28-22, 17 x28, 32 x 5. C 2-7 volgt 22—18. 23—19, 18-13, 9x18, 28-23, 19x28, 33x2. D 8 of 9-13 volgt 25- 20, 14x34, 40 x 7. E 23-29 volgt 39—34. F 15-20 volgt 40—34. Niet 22-18, want dan redt zwart zich door 2631. Vele oploss(t)ers hebben zich hier ver gist. Het loont de moeite, dezen zet verder uit te werken. Op alle andere zetten volgt onmiddellijk verlies. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 18 schijven op 3, 510„ 12—14, 16—21, 23 en 26. Wit 18 schij ven op 25, 27-29, 3239, 42—44 en 4749. Wit speelt en wint. Men watertandt Bij zulk een stand. Kom, neem een zit En win met wit. VRAAGSTUK No. 3. van Ph. J. Batlefeld, Amsterdam. Zwart: 18. Wit: 18.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 4