Buitenland Binnenland Gemengd Nieuws. EEN NIEUWE REDDINGBOOT. Te Rotterdam werden demonstraties gehouden met de Reddingboot „Schut- tevaer", om de stabiliteit en betrouwbaarheid aan te toonen. Met deze boot wil Kapitein Smits een tocht maken naar Amerika, waarover men 40 dagen dienkt te doen. Een kijkje tijdens de demonstratie. Allerhoogste zien we hierin allerminst, evenmin verdieping van het religieus gevoel. We meenen recht te hebben om aan eigen geloof zelfs verplicht te zijn, hiertegen met klem te waarschu wen. We meenen dubbel recht te hebben, dit te doen in een tijd als deze, waarin religie, godsdienst en kerkdienst zoo zeer door elkander worden gemengd, waarin over de leer gestreden wordt, maar waarbij naar ons gevoel, de geest het geloof verloren gaat. Wij, die in bidden zien een uiting van 't diepste binnenste van het ge moed, kupnen dus niet medewerken om in onderling overleg een gebeds formulier op te stellen Als dan de voorstellers den volke konde zullen doen, dat wij niet willen mede werken tot verheerlijking van Gods naam en aan onderwerping aan Gods gezag, dan gaat van hieruit daartegen reeds ons krachtig protest, juist uit diepen eer bied voor den allerhoogste en juist om den godsdienst hoog te houden zullen wij aan een dergelijk voorstel onze slem onthouden 's Heer Abtskerke. De bevolking be stond op 31 December 1926 uit 216 man nen en 208 vrouwen, as totaal 424. Gebo ren werden 5 m. en 7 vr., totaal 12. Jn de gemeente vestigden zich 10 m. en 13 vr., totaal 23. Overleden is 1 vr. Ver trokken zijn 5 m. en 8 w., totaal 13. De bevolking bestond op 31 December 1927 uit 226 m. en 219 vr., is totaal 445. Kapelle. Voor de leden van het Nuts- departement trad in de zaal van Mej. E. Hanson op de heer Jan Boezer uit Den Haag. Door dien heer H. Blok, voorzitter van het departement, werd deze declamator ingeleid. De zaal was goed bezet. Rilland-Bath. Donderdagmorgen om streeks 8V2 uur v.m. is alhiier in de Schel de gezonken een mosselscheepje Brui nisse no. 45, afkomstig uit Bruinisse, schippers C. Dingemanse, de Koning en E. Haak. Genoemd schip was Woensdag van Bruinisse vertrokken ein Donderdag morgen van Hansweert om de reis voort te zetten naar Antwerpen. Ter hoogte van het Schaar van Waarde raakte het scheepje aan den grond en maakte ten gevolge van den hevigen wind direct veel water, waarna het spoedig zonk. De beide schippers wisten zich te redden door in den mast te klammen. Na ongeveer U/2 uur werden hunne voortdurende nood signalen opgemerkt door het motorschip schipper Visjes uit Zwartsluis, die de drenkelingen oppikte en ze te Bath behou den aan wal bracht, vanwaar ze per spoor zijn teruggekeerd naar Bruinisse. Het schip en de lading mosselen waren niet verzekerd. Lachten zal vermoedelijk wel niet mo gelijk zijn. Men vreest voor erge bescha diging daar het dicht op den wal is ge zonken. Wemeldinge. In het afgeloopen jaar werden op de beide weegbruggen „Bon zijbrug" de navolgende goederen en vee gewogen574.278 K.G. aardappelen, 149.663 K.G. hooi en stroo, 1.620.302 K.G. diversen, 4 stuks vee, 3.363.176 K.G. suikerbieten en 3.156.883 K.G. pulp. Ye/selue. Woensdagavond herdacht de Yerseksche bakker svereeniging „Een dracht Maakt Macht" haar 40-jarig be- I staan. Onder voorzitterschap van den heer [G. de Jager waren in de zaal van Nolet de leden met hun vrouwen feestelijk bij een. De secretaris herinnerde aan de roemruchte bakkers-oorlogsjaren. De bevolking bestond op 31 De cember 1926 uit 2093 m. en 2103 vr., is totaal 4196. Geboren werdeai 42 m. en 42 vr., totaal 84. In de gemeente vestigden Izich 39 m. en 40 vr., totaal 79. Over lieden zijn 25 m. en 18 vr., totaal 43. jVertrokken zijn 78 m. en 66 vr., totaal 144. De bevolking bestond op 31 December 1927 uit 2071 m. en 2101 vr. totaal 4172. Zierikzee. De bevolking bestond op 31 'Dec. 1926 uit 3328 mannen en 3538 jvrouwen, totaal 6866 personen. In 1927 vermeerderde die bevolking door geboorte en vestiging met 468 personen, terwijl de vermindering 470 personen be* droeg. In totaal telde Zierikzee op 31 Dec. 1927 2 inwoners minder dan op BI Dec. 1926. OVERZICHT. Do verbanning van Trotzki. Volgens een telegram van den Moskou- ichen correspondent van het „Berliner Pageblatt", is Trotzki Maandagavond met len trein van 9 uur 20 naar Tasj kent rertrokken, vanwaar hij zich naar het tem aangewezen ballingsoord Wjemy zal >egeven. Den dag te voren verlieten Ra- lek en verschillende andere leiders der .ppositie Moskou, om zich naar de hun ,og onbekende beslemmingen in den Oeral e begeven. Trotzki kwam kort voor het vertrek van [en trein aan het station' aan, begeleid loor een aantal politieagenten. Voor het, station had zich een menigte van circa 1500 personen verzameld, om hem nog eens te zien. Zij ontvingen hem met hoera geroep en het zingen van de internationale Trotzki hield geen toespraak hoewel de politie geenerlei poging deed dit te verhin deren. Toen de trein zich in beweging zette, riep de menigte: „Leve de vereenig- de communistische partij! Leve de ver eenigde Komintern! Leve de communis tische federal eve unie!" Trotzki zag bij zijn vertrek zeer bleek. Bij het vertrek van Radek c.s. had zich een menigte van omstreeks 200 personen voor het station verzameld. Het sociaal-democratische Zwitsersche blad „Zürcher Volksrecht" verneemt nog uit betrouwbare bron, dat naast Trotzki c.s. in de eerste plaats de leiders van de Russische vakvereenigingen zijn verban nen. Zoo behoort tot de verbanmeinen o.m. de voorzitter van den bond van arbeiders in de levensmiddelenindustrie, Kroll de voorzitter der zee'iedenorganisa'ae en een der secretarissen van den me taaibewer ker sbond. Een groot aantal andere vakve/eeni- gings-functionarissen, tegen wie slechts de verdenking bestond, dat zij met de oppo sitie sympathiseerden, zijn op staanden vcet ontslagen. Altijd vrede. Het zoo schoon opgezette plan van Briand om tusschen zijn land en de Ver- eeinigde Staten den oorlog buiten de wet te stellen, is tot mislukking gedoemd naar het schijnt. Dat heeft tenminste Keilogg's onderstaatssecretaris Castle onomwonden gezegd en als dat door zulk een offic.eel© persoonlijkheid met zooveel woorden ge zegd wordt, dan is het ook heel erg. Dat komt nu van dat gegeneraliseer. Frankrijk heeft voorgesteld een vredes verdrag tusschen twee staten, Amerika stelde daar terstond een verdrag tegen over tusschen verschillende staten, zon der eemige resirictie voor zooveel het die andere staten betrof, terwijl het voor zichzelf allerlei zaken zich wenscht voor (e behouden. Maar van voorbehoud aan de andere zijde, daar moeten de Ame rikanen niets van hebben. Ja, als ze ooit in ernst gedacht hebben dat zoo een verdrag voor den eeuwigen vrede geslo ten kon worden, dan hebben ze het toch heel erg mis en dan zijn ze heel naïef. Maar dat zijn de Amerikanen heelemaa! niet. Dus moet men wel aannemen dat ze de zaak niet zoo heel ernstig hebben opgevat. Kellogg had met hetzelfde suc ces terstond aan Briand kunnen mededec- len dat de Vereenigde Staten niet in zijn voorstel wenschten te treden, maar dat zou natuurlijk heel onbeleefd zijn geweest en de Vereenigde Staten zouden zich daarmee eens te meer een brevet hebben gegeven van vijanden van den vrede te zijn. Terwijl ze nu, voor den oppervlak- kigen beschouwer, misschien juist den in druk hebben gewekt nog veel vredelieven der te zijn dan Briand en zijn regeering. Nu, dat is zeer stellig niet het geval. Briand doet alles voor dien vrede en in Amerika heeft men nooit iets anders ge daan dan vlootconferenties geheel of ten halve doen mislukken om daarna met te grooter kracht schepen te bouwen. Ze hebben den schijn dus wel degelijk in alle opzichten tegen zich. In principe is natuurlijk voor Keilogg's plan veel te voelen. Een algemeen ver drag is heel wat meer waard dan een tusschen twee staten, evenzeer als een universeele Volkenbond beter kan wer ken dan ententes en allianties. Maar zoo lang de Vereenigde Staten er zich tegen verzetten, den Volkenbond door hun lid maatschap weer universeel te maken., dan staat het er nogal wanhopig voor. Dan kan men alle pogingen aanwenden om de Vereenigde Staten op eeniger.'ei wij ze in het algemeene vredescomplot te betrekken, de goede aansluiting zal men niet kunnen vinden. Schade aan vischnetten. De Urker Zuiderzeevisschers, die Maan dag j.l. de haringnetten hebben uitgezet, nebben Woensdag groote schade aan hun netten geleden. Ofschoon het scheen dat er geen ijs meer in de Zuiderzee aanwezig was, kwamen er Woensdagnacht met den Oostenwind groote ijsvelden van deFriesche kust aandrijven, welke eerst met den achtervloed en daarna met de vooreb groote schade hebben aangericht aan het vischwant. A lies werd vernietigd door het ijs. De schade bedraagt ongeveer f 10.000 Ér heerscht groote verslagenheid onder de visschers, daar zij door de vorst reeds gedurende eenige weken tot werkeloosheid werden gedoemd. Lijk gevonden. In een der mimen van het s s. „Modjo Kertoe" van den Rotterdamse'.en Lloyd, liggende bij de werf van Wilton te Schiedam, is het lijk gevonden van een man. Het moet langen tijd daar gelegen hebben, want hij was reeds geheel ver stijfd. Aan het hoofd en aan de enkels waren wonden. Vermoedt wordt dat de man, die bij de luiken werkzaam is ge weest, duizolig geworden is, zoodat hij in het ruim gevallen is. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men te doen heeft met den 38-jarigen v. d Sloot gewoond hebbende te Vlaar. dingen. De man werd gedurende twaa]f uur uit zijn woning vermist Ongeluk met hand'granaten, Bij eene oefening in het werpen met halfscherpe handgranaten op het terrein der Isabella-kazerne te 's Hertogenbosch kwam een busje met slagkwikpijpjes tot ontbranding. Eenige in de nabijheid zijnde militairen werden daardoor gewond. De chef van den militairen geneeskun digen dienst was spoedig ter plaatse. De wachtmeester Nat en de dienstplich tige Suyling hadden vleeschwonden aan het been bekomen en werden naar het Protestantsche ziekenhuis overgebracht Twee andere militairen kregen schramwon- deu. Van een doosje met vergif. Het lijkt wel een fantastisch verhaal van Sherlock Holmes: twee jongelieden, die hun pleegmoeder van een mysterieus vergiftig poeder berooiden om dit aan levensmoede rijke menschen te verkoopen Drie en zestig jaar geleden pleegde in Parijs een officier zelfmoord. Tot zijn erf genaam had hij een tienjarig nichtje, ihans mevr. Pierre, benoemd, Onder de nalatenschap was ook een Chineesch kistje gevuld met witte poeder. In een nagelaten brief van den kapitein aan zijn nichtj e werd meegedeeld, dat dit poeder een zwaar vergif was, dat hij uit Indië had mee gebracht. Mevrouw Pierre bewaarde hel doosje in een kast, waar het ruim zestig jaar bleef staan, totdat zij het onlangs te voorschijn haalde om twee oude honden te dooden, die 15 seconden na de inneming van het gif stierven. Haar twee aange nomen kinderen, van 19 en 21 jaar waren bij deze vergiftiging tegenwoordig. In het brein var. deze jongelingen ont stond het plan om, terwijl hun moeder weg was, de kast, waar het kistje was geborgen te forceeren, en het vergif weg te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met het doosje gewapend, bezochten zij nachtrestaurants en informs erden bij rijke bezoekers of zij soms neiging ge voelden*1 tot zelfmoord. Een restaurant eigenaar, die op een keer deze vraag hoorde, waarschuwde de politie, die de jongens arresteerde. Op de viaag der politie, wat de Chi- ueesche doos bevatte, vertelden zij het ver haal van de erfenis van den kapitein. Daar zij gehoord hadden, dat vooral op Montmartre een zelfmoord-epidemie ondei rijke jongelui heerschte, hadden zij ge hoopt met dit vergif een aardig winstje te maken. Vechtende hoofdofficieren- Een eigenaardig tooneel heeft zich Zondagavond te Boedapest afgespeeld Luitenant-kolonel baron Paul Prónay, bekend van de gevechten in West-Hon- garije, wandelde met zijn vrouw op straat, toen zij Viktor Ranzenberger, den ge wezen kolonel van Prónay's regiment, tegen kwamen. Ranzenberger had vroeger een twist met zijn overste gehad om diens vrouw. Sindsdien waren zij gezworen vijanden. Toen zij elkaar nu op straat tegenkwamen, begonnen zij dadelijk te vechten. Prónay met een gummistok en Ranzenberger, die in uniform was, mei zijn sabel. Na een langdurig gevecht werd de overste gewond en door zijn vrouw naar een ziekenhuis gebracht. Zijn ver wondingen zijn echter niet ernstig. Kolo nel Ranzenberger heeft zich gemeld bij zijn chefs. Prónay heeft aan Az Est ver klaard, dat de zaak hiermee niet uit is Te Boedapest heeft deze vechtpartij veel beroering gewekt. De minister van oorlog heeft zich op de hoogte laten brengen De opstand in het „Kinde r- S t a d j e". In de onmiddellijke nabijheid van Mos kou hebben de bolsjewiki een „Kinder- Stadje* (Djetskiej Gorodok) opgericht,waar daklooze kinderen in den geest van het communisme werden opgevoed. Alle bui. tenlanders, die naar Rusland kwamen om de toestanden in de Sovjet-Unie te „be- studeeren", werden naar dat stadje geleid om de successen te zien, welke de bols jewiki in zake de opvoeding van de dak- loozen hebben bereikt En de vreemde lingen schreven daarna lofzangen op de paedagogie der bolsjewiki. In werkelijk heid was dat „stadje» een broeinest van misdadigheid. De politie besloot een einde te maken aan de talrijke gevechten onder de jongelui door hun wapenen in beslag te nemen. De jongelieden kwamen hier tegen in opstand en organiseerden een pogrom in het stadje van Kalinin (het stadje draagt den naam van den president der UnieVolgens een andere lezing xvan de „Kabotsjaja Gazeta») was de op stand van de kweekelingen het gevolg van het besluit, het stadje te liquideeren en de jongelui over verschillende tehuizen te Moskou te verdeelen, hetgeen het toe zicht op de jonge misdadigers zou ver gemakkelijken. De zoo vaak door de bui- tenlandsche reizigers bezongen kweeke lingen van den Djetskiej Gorodok hebben het stadje in brand gestoken en alles verwoest. Het stadje zag er uit als na een vreeselijke aardbeving. De politie arresteerde 12 belhamels; allen waren ge wapend. De overigen vluchten. Een dubbele moord. Eeu industrieel uit Limoges (Frankrijk) heeft een dubbelen moord gepleegd, die in de streek heel veel opzien heeft ge baard, Hij heeft vooreerst een taxi-chauf feur doodgeschoten, 25 kilometer buiten Limoges en die misdaad bekend. Toen de politie hem had ondervraagd en hem ver volgens narar de gevangenis wilde brengen vroeg de moordenaar of hij nog eenmaal naar zijn huis mocht terugkeeren om zijn vader te zien. Het verzoek werd toegestaan, maar toen de moordenaar in zijn huis kwam, vond hij daar een van zijn vrien den, die bij de misdaad zou betrokken zijn. De moordenaar wist, vóór iemand het had kunnen beletten, een geweer te grijpen, een schot viel, en de vriend viel dood op den grond Alcohol-vergiftin g. Te Larache in Marokko zijn 25 personen overleden tengevolge van het gebruik van methyl-alcohol- 18 personen werden in bedenkelijken toestand in het hospitaal op genomen, Een onderzoek wordt ingesteld naar de herkomst van den alcohol, Liefhebbende ouders! Te Coventry zijn twee woonwagenbewoners elk tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij hun vijf kinderen onver zorgd in een plaggenhut op het open veld hadden achtergelaten. Als „toezicht" was er slechts een meisje van 13 jaar, dat een maand lang zonder hulp over de ongeluk kige wichten moest moederen. De kinderen waren tenslotte ontzettend vervuild één hunner moest naar het ziekenhuis worden overgebracht en aldaar geopereerd ten einde zijn leven te redden, Het leven van een Rus sische beul Pankratoff, die van 1917 tot 1922 het lugubere beroep van beul bij de Russische Tsjeka uitoefende bewoonde met zijn geliefde Etrossinja Zwanowna in een der voornaamste wijken van Moskou elegant gemeubileerde kamers lederen morgen kwam hij in de Tsjeka en bracht den geheelen dag met niets doen in de gevangenis door. Tot de avond viel. Dan ging hij zelf naar zijn slachtoffers, waartegen hij uiterst grof was. Hun wanhopige smeekbeden, hun laatste verzoeken wees hij met hardheid van zich, terwijl hij voort durend schold Zoo sleepte hij ze naar de gewelven van de Tsjeka, liet ze daar een poos wachten, terwijl hij zelf, in een hoek zittend en rookend wachtte tot het donker was. Dan stond hij, half dronken, op en maakte een aanvang met zijn beulswerk. Zoo leefde Pankratoff van den eenen dag in den anderen en klaagde zelden over zijn Jot. Langzamerhand echter scheen het of zelfs deze beestmensch teekenen van moeheid vertoonde, een merkwaardige nervositeit maakte zich van hem meester en 's nachts leed hy aan waanvoorstellingen. Tegelijkertijd werden massa terechtstellingen aange kondigd. Pankratoff schrok en besloot zijn dienst te verlaten. Zijn opvolger was Skuloff, een waardig lid van het beulsgilde, die met den dienst en de woning ook de geliefde van Pankratoff, Etrossinja Iwanowna, overnam Pan kratoff echter begon een nieuw leven". Men zegt, dat hij een leidende functie in het volkscommissariaat van economische zaken kreeg. «Ahasverus der liefde». Adólf Wagner was dertien jaar ge leden nog een der meest welgestelde kooplieden uit Zagreb Hij was jong getrouwd en het geluk lachte hem allerwegen toe. Toen brak de wereld oorlog uit en ook Wagner ging daar mee zijn noodlot tegemoet. Als cava lerie officier, tijdens een aanval op de Russen, werd hij door een vijandelijke sabel zoodanig op het hoofd getroffen, dat hij bewusteloos voorover op den nek van zijn paard neerzonk Het dier bracht hem buiten de gevechtszone, en toen hij zijn bewustzijn herkreeg, moet een vreemde vrouw zich over hem hebben heengebogen en hem heb ben verbonden. Weldra werd hij door ziekendragers gevonden en uit het kleine Poolsche dorp naar het hospitaal ge bracht. Helaas heeft hij vergeten, den naam der vreemde vrouw en den naam van het dorp te vragen en terwijl hij beide namen niet meer kon te weten komen, voelde hij, dat hij doodelijk verliefd was geworden op die verre, onvindbare vrouw Na den oorlog keerde hij naar huis, liet zich van zijn vrouw scheiden, maakte al zijn have en goed te gelde en begon een nieuwen zoektocht naar de schoone onbekende Driemaal reeds heeft hij geheel Polen in alle richtingen doorkruist, maar de uitverkorene zijns harten vond hij niet Zijn familie liet hem in een gekkenhuis opsluiten, zij onthield hem geldelijken steun, gaf hem bij de autoriteiten aan wegens arbeidsschuwheid en landlooperij, en eindelijk werd hij uit zijn vaderstad voor altijd verbannen. In Polen houden de menschen, die hij om inlichtingen vraagt, hem voor volslagen gek Hij heeft geen ver mogen meer, geen geld voor de reis. Onderweg verdient hij zijn karigen kost door dagloonerswerk. Thans is de «Ahasverus der liefde» te Boedapest aangekomen, met een armzalig hand koffertje, moeizaam door een stukje touw bijeengehouden. Hij blijft niet in de Hongaarsche hoofdstad, hij trekt verder, weer naar Polen of lievernaar het land van zijn verlangen, van zijn hoop, van zijn ver zonken liefde. 446ste STAATSLOTERIJ. 5e klasse 3e lijst Trekking 18 Januari 12000: 1287 f1500 2121 f 1000: 2567 10054 f 400: 14152 f 200: 523 5039 7204 10237 10956 19094 f 100: 138 488 680 3896 7379 10201 11215 15877 16411 19428 5e klasse 4e lijst Trekking 19 Januari f5000: 11118 f1000: 18044 f 400: 6346 9477 15704 17241 f 200: 136 4104 7501 12001 14080 14499 19790 f 100: 419 1941 4675 5667 12948 17361 MARKTBERICHT. Middelburg, 19 Januari 1928. Op de graanmarkt was de aanvoer matig. Tarwe f 10f 13; Krooncrwben f23f27; Maanzaad f34f36; witte boonen, ongelezen f 19f26: gelezen f28f29,50; lange bruine boonen f24f 30; ronde bruine boonen f 39-f 44. Boter f 0,90part. prijs f 1,00. Kipeieren f8,50: part. prijs f9,50. Poelje-eieren f 7,00; part, prijs f8,00.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3