RUITENBOER Onze Rijmkroniek BIJVOEGSEL GOESGHE CODRAÜT COLUMBUS. Voor de Vrouw Kunst. Sport Land en Tuinbouw mtm VAN DE VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1928 GEDACHTEN VAN TRIJN. Ik las onlangs tot mijn vermaak In 'n plaatselijk blad eten schootne zaak, Het ging om 't welzijn van de bonden En 't middel had men reeds gevonden,. Koop, zoo sprak men: toch geen visclb, Die door een hond getrokken is, Want een hond, zij groot of klein, Zoon beest behoort niet moe te zijn. 'k Zei 't plagend tot 'n visscbersvro-uw, Die ons visch verkoopen wou. Het antwoord had ze spoedig klaar, Ze sprak tot mij met druk gebaar. ,,'t Is mooi bedacht, ik moet het prijzen, Doch waar ik even op wil wijzen, Is, dat het plan eenzijdig is, Want geloof maar dat gewis Een heer zijn hoeden ook niet zacht Afjakkerd op een hazenjacht. En de speurhond, zou u denken Dat hij gehoorzaamt op de wenken Van zijn meester uit plezier? Ik wed met u dat 't arme dier Zijn prestatie danken moet Aan menig smeer langs rug of snoet. En is een dierenvriend" zijn baas, En hij.... een Pincher; ach helaas.. Want die snijdt hem niet voor straf, De helft van zijn ooren af, En kort zijn staart in bot een brok;© Zoo kort ais van een Zwitsersch bokje. En zeg je afkeurend: „Maar mijnheer!' Dan antwoordt bijMaar ,'tdoet niet zeer Ik weet niet hoe hij 't dan bedoeld, Maar 'k denk, dat hij het zelf niet voelt Ik meen, het middel dient gevonden Dat redding geeft aan alle honden. Is dat bereikt dan zou ik wenschen, Dat men dacht aan oude menschen. En hun bij 't derven van hun hond Een Ford je Ier beschikking stond, Want, ben je eenmaal zestig jaar, Dan valt het loopsn wel eens zwaar 'k Zei: „Trijn, je bent een kranig wijf, 'k Zal zien, dat ik het eens beschrijf", „Wel ja", sprak zij: „da's niet zoo dom, Maar zoo je ziet, de dag draait om. Ik wil je groeten en ga van hier, Schrijf over m'n woorden met plezier". TIM. S. In het Zuid-Westen van Spanje ligt, in de nabijheid van het strand, tegen de belling van een heuvel, het Franciscaner klooster La Rabida. In d© bovenzaal hangen aan de wanden, behalve bet por tret van Columbus een aantal schilderijen, welke tooneeuen uit het leven van den beroemden ontdekkingsreiziger voorstellen. Hier is dan ook het eigenlijke uitgangs punt der onderneming van den gr ooien Geniuses geweest, een onderneming, die zulk een gewichtige beteekenis heeft ge kregen voor de geschiedenis der wereld en voor de beschaving der menschhed. Bij het sbeeinen kruis, dat zich in de nabij heid verheft, zonk Christoforus Colum bus van honger en uitputting neer, toen hij, na den dood van zijn vrouw, in 1483 uit Portugal hierheen was getrok ken, om in het klooster La Rabida zijn oudsten zoon te laten opvoeden en voor zichzelf gastvrije opneming te vragen. Bij den geleerden en invloedrijken pri or, Juan Perez de Marchena, vond hij da eerste volle waardeering van zijn plan, den onbekenden Oceaan in westelijke rich- 44 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Waarom Dimsdale?" Anne keek den ouden man recht in zijn verlegen ge zicht, doch haar oogen hadden een vreem de, in de verte starende uitdrukking, als of het geheele geval haar niet aanging* Dimsdale schudde zijn hoofd. „Hij is niet zooals gewoonlijk, mylady. Ik heb hem nog nooit zoo gezien. Er is iets aan hem ik kan niet precies zeggen wat dat mij angst aanjaagt. Als my lady goed vindt, dat ik den dokter laait halen Hij hield op. Anne's oogen staarden weer in het vuur. Zij scheen na te denken. „Ik geloof niet, dat de dokter thuis zal zijn", zeide zij eindelijk. „Wacht tot morgen, Dimsdale, tenzij hij werkelijk ziek is". „Neen mylady, ziek niet", zeide Dims dale. „Lichiflielajk mankeert hij niets. ting over te steken, tot hij in Indië zou aanlanden. Want Columbus leefde in de vaste overtuiging, dat Indië een groot land was, dat ook westwaarts van Europa d Oceaan moest begrenzen. Het gelukte hem, den prior over te halen een plan voor hem uit te werken en de geeste lijke wist weldra in de voorname kringen tal van personen voor de zaak te winnen. Als voormalig biechtvader van konin gin Isabella, dia met haar gemaal, Ferdi nand van Arragon-, over Spanje regeerde, wist hij te bewerken, dat Columbus per soonlijk tot de vorstin werd toegelaten. Span,e had totnutoe weinig belangstel ling getoond in da ondernemingen ter zee. Nu werd de Spaansche eerzucht wakker door de uitzichten, die de Ge- nuees opende, om de Porlugeezen langs een anderen zeeweg, dan dien, welken zij langs Afrika's Oostkust zochten, in het bereiken van Indië voor te zijn. Men wilde echter zoo' iets ongehoords eerst zorgvuldig door de geleerden laten onderzoeken en legde daarom het vraag stuk aan de universiteit van Salamanca ter beslissing voor. En alle professoren kwamen tenslotte hierin overeen, dat een dergelijke onderneming in strijd met den Bijbel en de kerkvaders, dus goddeloos moest zijn. De koningin trok zich terug en wijdde al haar aandacht aan den oorlog miet de laatste Moorsche macht in Andalusië. Toen eindelijk in 1492 Granada, het laatste bolwerk der Mohammedaan sche macht an Spanje, gevallen was, kostte het weinig moeite haar, in de vreugde over deze verovering, tot n.euwe onder handelingen met Columbus over le halen. Een vriend van den prior Marchena, Sant Angel, die vol geestdrift was voor de grootsche plannen, geleidde Colum bus naar de koningin. De voorwaarden, die Columbus stelde, stonden haar ech ter niet aan en op niet zeer vriendelijke wijze liet zij hem vertrekken. Sant Angel begaf zich nu alleen naar de koningin, schilderde haar, hoe het land aan den anderen kamit van den Oceaan haar gelegenheid zou bieden het Christendom aan de heidenen te brengen en bood haar tenslotte zijn geheele ver mogen voor het op touw zetben van de de onderneming aan. Dankbaar aanvaard de zij dat offer. Columbus werd door renboden teruggehaald en tot groot-admi raal van alle zeeën en onderkoning van alle landen en eilanden., die hij zou ont dekken, benoemd. Ook zou hij het tiende deel ontvangen van alle inkomsten, die uit de ontdekking voortvloeiden, ter wijl hij in den adelstand zou worden ver heven, zoowel hijzelf als zijn nakomelingen. Te Palos, een kleine havenstad, zou een kleine vloot voor hem worden uit gerust. Door de vurige geestdrift voor de ver wezenlijking zijner groote plannen, sloeg Columbus er weinig acht op, dat 'het slechts weinige en zwakke of slechte sche pen waren, die men gereed maakte, en dat de bemanning alleen door schitte rende beloften voor de onderneming ge wonnen werd. Op twee der drie schepen zouden de gebroeders Pinzon als bevelhebber fun- geeren, hij zelf zou op het voornaamste schip, de „Santa Maria", het bevel voeren. Tegen het einde van Juli 1492 was alles voor de reis gereed. Het volk stroomde van alle kanten toe, om de drie schepen, die een nieuwe wereld wil den opzoeken, te zien vertrekken. Vroeg in den morgen van den 3den Augustus lichtten de sche,pen het anker en met vlaggen getooid zeilden zij naar het Westen! Reeds sp-oedig verloor één der schepen het roer. De matrozen beschouwden dat als een slecht voorteeken en Columbus zelf werd er door verontrust, daar dit feit hem den toestand der schepen en den geest der bemanning openbaarde. Bij Go- mera, één van de toen reeds bekende Canarische eilanden, bleef hij daarom Maar, maar" hij aarzelde even zijn hoofd is in de war met uw per missie. Ik geloof, dat hij alleen niet ver trouwd is. Ik ben bang, dat hij kwaad zal doen aan Anne liet zijn zwijgen niet ongebruikt voorbijgaan. Weer sioeig zij haar oogen op en keek hem strak aan. „Wie kwaad doen, Dimsdale?" vroeg zij. „U, myladyprevelde de oude man schoorvoetend. „Mij?" vroeg zij met een kialme, on bewogen stem. „Waarom ben je daar bang voor?" Dimsdale weifelde. „Zeg het nu", zeide zij. Maar weer staarde zij in het vuur. Het leek wel, als of het haar niet interesseerder alsof zij met haar gedachten elders was. Half onwillig antwoordde Dimsdale: ,Hij heeft op zijn kamer uw portret aan stukken gescheurd en arc de kachel gegooid. Het was vreeselijk om te zien, zoo kalm als hij het deed. Ik zag, dat hij zijn hand nog eens in de vlammen stak, zonder dat hij er iets van scheen te voelen. En hij kwam zoo vreemd thuis met zijn jachtzweep doormidden gebro ken. Hij had de stukken in zijn hand en keek alsof de bede wereld tegen hem eenige weken liggen, om de gebreke#! aan zijn schepen te herstellen en het ver trouwen der bemanning te deen herleven. In September koos men wederom zee. Vijf dagen lang zag men niets dan lucht en water en hoe langer het duurde, des te meer nam de spanning onder de bemanning toe. Bij dag en bij nacht stond Columbus op het dek op den uit kijk. Week na week ging voorbij. Co lumbus' manschappen vertwijfelden. Ze dachten reeds over muiterij, om Colum bus op die manier te dwingen naar de Oude Wereld terug te keeren En toen op zekeren nacht, zagen ze in de verte een licht, een vuur en iin den vroegen morgenstond van 12 Octo ber klonk er van het eerste schip een kanonschot. Dat was het afgesproken teeken. LandLand I De vlaggen werden gekeschen en de booten, naar het land geroeid. Columbus, het ontbloote zwaard in de rechterhand betrad het eerst het groene strand, dat zwart zag van de tallooze verbaasde inboorlingen. Hij kuste den grond en nam dien, in naam der Spaan sche kroon, in het bezit als onderkoning. San Salvador aioemde bij het land ein beschouwde het als een uitlooper van het door hem gezochte Indië. De reis werd daarna voortgezet en men ontdekte Cuba en vervolgens Haïti, waar Columbus het eerste fort, San Do mingo, aanlegde. Zelf wilde hij de heuglijke tijding naar Spanje brengen. 15 Maart 1493 kwam hij weer in Palos aan en werd op vorstelijke wijze ontvangen. Aan het hof bracht hij verslag uit van zijn reis en overhandigde het goud, dat hij uit het ontdekte land had meegebracht. Hij werd met de hoog ste eerbewijzen overladen en overal1 werd zijn roem verspreid. Driemaal voer Columbus nog over den Oceaan, om de Nieuwe Wereld verder te onthullen en de Westersche beschaving daarheen over te brengen. In zijn eerste kolonie op Haïti, welke hij Isla Espag- oola (Hispagnola) noemde, ontstond ech ter al spoedig een samenzwering tegen hem tengevolge waarvan hij, in boelen gesloten, ter verantwoording naar Span je werd geroepen. N Wel gelukte het hem daar zich te rechtvaardigen, doch de krenking, die hij had ondergaan, had zijn gezondheid on dermijnd en de onaangename bejegening, welke hij na zijn laatste reis, in 1504, van den wantrouwigen koning ondervond, deed heit overige. 20 Mei 1506 stierf hij in afzondering te Valladolid. De ijzeren ketenen, waarmee men hem zes jaar tevoren had geboeid, had hij als aandenken bewaard en ze werden, volgens zijn laatsten wil, met hem in de last gelegd, waarmee hij naar San Domingo gebracht moest worden. Dat geschiedde eerst in 1538. Toen het eiland in 1795 voor de Spanjaarden ver loren ging, is de looden kist met het gebeente van den ontdekker van Amerika, zooals het nieuwe werelddeel later werd genoemd, naar de kathedraal van Ha vana op Cuba overgebracht. Practische raadgevingen. Om gummiringen, die hard geworden zijn, weer zacht te maken, legt men ze in ammoniakwaler, 1 deel ammoniak op 2 deelen water. Melk steriliseeren zonder toestel kan men, wanneer men de melk in een goed schoongemaakten pot met half zooveel gekookt water als melk doet. Per liter doet men er dan 3 eetlepels melksuiker bij. De pot wordt goed toegedekt, in een grootenen pot met water gezet en een kwartier gekookt. De melk wordt dan snel afgekoeld en de benoodigde was. Ik was al bang, dat er iets gebeu ren zou, toen hij thuis kwa^g om te lun chen en mylady niet hier vond". Hij hield op, verschrikt door een plot selinge beweging van Anne. Zij had zich voorover gebogen en bedekte haar ge zicht met haar handen. Haar geheele houding was zoo, dat Dimsdale begreep, dat langer blijven op indringerigheid zou gaan lijken. Toch bleef hij, waar de zaak zoo dringend was. Hij wachtte zwijgend, tot Anne weer opkeek. „Ik geloof toch, dat het maar beter is de zaak tot morgen te laten rus ten, Dimsdale", zeide zij. „Wat zou de dokter op dit uur hier moeten doen? En bovendien geloof ik toch niet, dat hij komen zou. Misschien zal Sir Giles, ale hij geslapen heeft, weer beter zijn ook". „Dat geloof ik niet, mylady", zeide Dimsdale somber. „Hij doet niets dan brandy pure brandy drinken. Ik heb hem nog nooit zooveel zien drinken. Het maakt me zoo bang, ik kan het niet helpen". ,i,Ben je bang voor je zelf?" vroeg Anne. „O neen, mylady. Hij zal mij niets doen. Maar ik ben zoo bang voor my lady...." *Nu", zeide zijt hem kalm in de rede Op 88-jarigen leeftijd overleed de bekende Engelsche schrijver Thomas Har dy. Het stoffelijk overschot werd met uitzondering van het hart, dat te Stircs- ford (Wessex) begraven we:*d, bijgezet in de West Minster Abbey, in de hoek waar alle groote Engelsche schrijvers begraven werden. Het kruisje Xop onze foto geeft aan de plek waar Hardy zijn laatste rustplaats vond, links van, hem ligt het stoffelijk overschot van Shakespeare en Robert Burae, rechts dat van Wal Ier Scott. hoeveelheid er uit genomen. Zoo behan delde melk blijft 24 uur kaemvrij. Kalkwater en Lijnolie half om half goed doorgeschud is een uitstekend middel bij brandwonden. Men legt linnen omslagen of antiseptische watten, in dit meng sel gedrenkt, op de wonden. Feitelijk behoorde iedere huisvrouw dit steeds voorradig te hebben. Kerry soep. Benoodagdheden: halve L. groenlenat met aardappelwater, zout, 1 ui, appel, 50 gram boter, 20 gram meel, 2 kruid nagelen, 1 klein theelepeltje kerry, ci troensap, drooggekookfce rijst. Bereiding: Eerst wordt de ui fijngehakt en de appel geraspt. Vervolgens fruit men dien ui in de boter, tot hij lichtbruin is; nu voegt men kruidnagels, appel, ker ry en bloem toe. Het aan de kook ge brachte vocht met wat zout, doet men er heel langzaam bij. Men laat het meng sel nog pl.m. een vierde uur zachtjes doorkoken. Dan haalt men de kruidnagels uit de soep en druppelt er wat citroen sap de hoeveelheid hiervan bepaalt men naar eigen smaak in. Men dient deze kerrysoep met wat drooggekookle rijst erbij. Kappertjessaus. BenoodigdhedenHalve L. half melk half room, 30 gram bloem, 50 gram bo ter, 1 dessertlepel kappertjes, een paar druppeltjes kappertjesmat. Bereiding: Eerst roert men 30 gram van de boter met de bloem tot een gladde massa, waar men, steeds doorroerende, de halve L. half melk half room aan toevoegt, vervolgens de in tweeën ge vallend, „om mij behoef je je niet be zorgd te maken. Ik ga vanavond niet meer naar beneden „Heel goed, mylady." Dimsdale keek eenigszins opgelucht, maar toch niet geheel voldaan. Hij talm de, (a lsof hij nog graag wat wilde, maar niet durfde zeggen. Anne zat met haar handen ioi elkaar geslagen onbeweeglijk in het vuur te sta ren. Zij scheen het geval geheel vergeten te hebben en zelfs niet meer te weten, dat Dimsdale nog in de kamer was. Na enkele oogenblikken begreep de oude butler het en zonder verdere praat jes ruimde hij het theeblad weg en ver dween zachtjes. Anne merkte niet eens, dat hij weg ging. Zij was te diep in gedachten ver zonken. Haar hersenen waren krachtiger nu en het was haar nu mogelijk om te denken. Voor het eerst in haar leven kwam de vraag bij haar op, of zij niet het recht zou hebben aan haar lang mar telaarschap een einde te maken. Zij was haar deel van de overeenkomst geduren de die zeven bittere jaren geduldig, nauw gezet, onverflauwd nagekomen. Zij was ge trouwd zonder liefde en hij had nooit ge tracht haar liefde te winnen. Hij had haar getrouwd, om haar te bezitten, aangetrok sneden kappertjes en het nat daarvan. Nu laat men de saus nog 2 minubeln doorkoloen, waarna men de rest van de boter in klontjes toevoegt. Jan Toorop. De toestand van Jan Toorop is zaam achteruitgaande. Schaatsenrijden. B,ij den wedstrijd hardrijden op de schaats te Oslo over 5000 M. maakten de Nederland sche rijders de volgende tij den: F. Heiden, 9 m. 27 sec.; A. S. van der Scheer Jr. 9 m. 33 2.10 sec.; N. Pronk Jr. 9 m. 33 4.10 sec.; H. B. Jongbloed 9 m. 41 8.10 sec.; W. Kos 9 m. 55 sec.; G. Elema 10 m. 1 9.10 sec.; G. Bartelds 10 m. 9 2.10 sec.; J. G. de Jager 10 m. 38 5.10 sec. Een greppelploeg. Wellicht in verband met den hoogen waterstand, zijn te Axel demonstraties gehouden met een greppelploeg, ten doel hebbende kleine slooten in de weilanden te delven, opdat het water zoo spoedig mogelijk wordt weggeleid. Men was over de resultaten tevreden. De greppels ver ken. als hij zich tot haar gevoelde door de koelheid, waarmede zij hem in haar meisjesjaren van zich gestooten had. In die ver-verwijder de dagen was hij ver liefd geworden op haar vorstelijke hou ding, op haar bevalligheid. En later had hij haar met zijn scherp jagers-instinct achtervolgd en ten slotte een manier ont dekt om haar be vangen. Hij had zijn voor waarden genoemd en zij de hare. Als resultaat daarvan had hij den vader naar Canada laten gaan en de dochter tot zijn vrouw gemaakt. Maar zijn verliefdheid was al van heel korten duur geweest. Een tijd lang vond hij het aardag haar te vernederen, be schouwde hij het als een soort sport, als het hem kikte- nu en dan haar ver- ontwaardaging op te wekken. Maar zelfs dat was hem al gauw gaan vervelen. Langzamerhand had hij zich ontwikkeld tot een vreeselijken huistiran en was Lij weer teruggevallen tot zijn oude onmatig heid, waarin zijn huwelijk slechts een kort intermezzo geweest was. Hij behan delde haar als een slavin, en als zij hem nu en dan zijn minderheid liet voelen, dan nam hij daarvoor wraak door zijn kwaad humeur, dat meer een beest dan een mensch van hem maakte, op haar te koelen, j {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1