Uit den De Landarbeiderswet. Stadsnieuws ProViDcienieuWs Raadsfilm. Rechtszaken. Binnenland De lijdensweg. Openhartig hebben we onlangs het nieu we geloof omhelsd. Het geloof in de go^de bedoelingen van Ged. Staten inzake de electrificatie der Bevelnnden. Men zal óns moeten toegeven, dat er voor den over gang tot hóet door bijna iedereen afge zworen electriciteits-geloof ©enige moed noodig was, en vooral: veel optimisme. Dit laa,tste blijkt uit de jongste zifting van provinciale staten. n' We hadden ons deze zitting als volgt voorgesteld: Ged. Staten zullen met eeni afgerond en weldoordacht plan ter tafel komen. Er zal even van gedachten wor den gewisseld en dan zal met één slag de droeve historie der electrificatie van de middengroep om hals worden gebracht. Zoo is het niét gegaan. De P.Z. E.M. en Ged. Staten bleken zich, (hoewel de teekenen. -©enige weken geleden zoo gunstig waren) nog'niet aan de prutserige taktiek, welke de electrificatie in ons gewest steeds beheersc'ht heeft, te kun nen onttrekken. In de jongste statenzittimg werd weer het oude liedje gefloten, het liedje waarvan de eerste regel luidt: ♦„Het is geen vleesch en 't is geen visclh". Aan lichtverstrekking vain Noord-Brabant of van Vlissingen werd iniiet meer gedacht. Ged. Staten verwachten thans de oplos sing van eeft eigen;, centrale op Walche ren. D.w.z. zoo goed als heel zeker is het nog niet. Want gezien het sprin gen van den hak op den tak der electrici teits-goochelaars moet men zich niet ver wonderen als over een half jaar de eigen centrale weer in den zak wordt gestopt en een nieuw idee wordt aangeboord Intusschen zit Zuid-Beveland weder om zes maanden langer zonder de eleclri- citeit, die hier door velen vurig ver langd wordt, en waarover mèu reeds ja ren lang de beschikking had kunnen heb ben als de electrificatie niet aan ambte naren, doch aan zakenlieden was over gelaten, of in ieder geval aan een lichaam;, dat een vaste lijn in het werkprogramma aangebracht zou hebben. Deze vaste lijn heeft tot nu toe bij de electrificatie van Zeeland steeds ont broken. Het feit dat de Noprdgroep van uit Brabant zal worden voorzien en Bra- bantsche eleetraciteit plots weer niet het ware wordt geacht voor Zuid-Beveland vormt de laatste aanduiding daarvan. En intusschen wordt het moeilijker en moeilijker om in de P.Z.E.M. en in Ged. Staten te blijven gelooven. Van sommige zijden is er op aange drongen, dat er een hertaxatie zal plaats hebben van de z.g. plaatsjes, die in den duren tijd zijn verkregen, en dat het ver schil tusschen de toenmalige waarde en de waarde volgens de nieuwe taxatie voor rekening van het Rijk zal komen. Het springt aanstonds in het oog, dat er zeer groote bezwaren aan verbonden zijn om te onderzoeken, of het mogelijk en wenschelijk is om het groote risico van hen, die in den duren tijd een plaatsje verkregen hebben, eenigszims te vermin deren, en zoo ja, op welke wijze. Men moet niet vergelen, dat naast de talrijken, die in den goeden tijd een plaats je kochten met behulp van de Landarbei derswet, er verschillende andere waren, waaronder ook verscheidene kleine boe ren, die toen met eigen of geleend geld plaatsjes hebben gekocht. Waarom moet men dan op kwijtschelding aandringen alleen voor die kleine groep, die volgens de Landarbeiderswet een plaatsje heb ben gekregen? Waarom moet het Rijk de stroppen van sommige zijner burgers over nemen en van andere niet? Wanneer men tot herschatting overgaat, is het dan wel mogelijk om te bewijzen, dat de onmacht om te betalen het gevolg is geweest van de minder goede tijden; kon het ook niet het gevolg zijn van andere oorzaken, zoo als b.v. verwaarloozing, geringe werk lust,- onoordeelkundige exploitatie Hoe wil men daartusschen onderscheid ma ken? Is het billijk, dat juist de landarbei ders, die reeds eenmaal met Staatshulp geholpen zijn, \Véér zouden worden ge holpen, terwijl men zich in het geheel niet bekommert om de andere groep van landarbeiders, die in dienzelfden duren tijd hebben gekocht en ook een strop heb ben gehadld? En men behoeft zich niet le bepalen tot de landarbeiders. Ook tal van kleine boeren zijn er ongelukkig aan toe, omdat zij in den duren tijd hebben gekocht. Daarom zou hertaxatie een stap op een gevaarlijken weg beleekenen, en zou ondermijnd worden de verantwoor delijkheid van al die vereemgingen en stichtingen, die volgens de Landarbeiders wet zijn opgericht, en ook die van de ge- mentebesturen. Men zal het dan ooknieit zoo nauw nemen met het crediet-gevelrij omdat men toch het vooruitzicht heeft, dia;t Vadertje Staat wel zal bijspringen. Inderdaad, men zou zich met hertaxatie van de plaatsjes op heel gevaarlijk ter rein begeven, en moet zich dan ook wel tienmaal bedenken, alvorens daartoe over te gaan. Nieuw raadslid. In de vacature-Stïeger is tot lid van den raad benoemd de lieer C. C. v. d. Does, die zijn benoeming heeft aange nomen. Opbrengst weldadigheidszege's. Dit jaar werden aan het postkantoor alhier de navolgende weldadigheldszegels verkocht: 2610 stuks a 4 ct., 1741 a 8 ct., 2728 a 11 ct. en 1189 a 18 ct. To taal voor f757,78. Het vorige jaar bedroeg de ontvangst f 947,25. Een niet gering verschil, zoo als men ziet. Vuile melk. Na inwerkingtreding van he,t melkbe- sluit, heeft de directeur van den KeurimgS'- van Waren in on-ze provincie niet dade lijk de verordening die voor de melkleve- ranciers van zoo groote beteekenis zou blijken, streng toegepast. Geruimen tijd werd getracht het gestelde doel (zuivere melk) door middel van raadgevingen en zachten dwang te bereiken. De keur meesters lichtten de melkveehouders in hoe gehandeld moest worden om de melk zuiver aan den man te kunnen brengen, er werden circulaires verspreid, demon straties gehouden enz. Zelfs geruimen tijd nadat het melkbesluit van kracht was geworden, werd na een vuilproef op melk slechts in de ergste gevallen proces-ver baal opgemaakt. Aan deze bijna vader lijke, in ieder geval zeer zachtzinnige houding van den Keuringsdienst van Wa ren is thans een einde gekomen. On langs werden in geheel Zeeland bij de melkverkoopers proeven genomen en het resultaat was dat een kleine 100 per sonen geverbaliseerd moesten worden we gens het in voorraad hebben van vuile melk. Voor het Kantongerecht hier te stede stonden heden 21 overtreders terecht In het eerste geval van vandaag wees de ambtenaar van het O. M. er op, dat in 1 week tijds in Zeeland bijna 100 vuile melkmonsters waren aangetroffen. Vooral het Kanton Goes, zei spr., maakt een zeer slecht figuur. Door de landbou wers worden nogal hooge prijzen voor de melk bedongen en de gebruikers kunnen dus eiscben dat de waar welke men le vert, zuiver is. Tegen den eersten bekl. uit s Gravenpolder afkomstig, eischte de ambtenaar f 25 boete s. 25 dagen hechtenis. Vervolgens hebben 20 andere melk verkoopers terecht gestaan en blijkens de door den Keuringsdienst geprepareer de en ter rechtzitting aanwezige mon sters was er „vuilheid in graden". Som mige monsters vertoonden heele brokken koemest. De straffen varieerden tusschen f20 boete s. 20 dagen hechtenis en f 100 boete s. 100 dagen hechtenis. N. N. De penningmeester der Göeschc Wijk verpleging ontving vain N. N. een gift van honderd gulden. Landibouw-Bioscoop. Het programma van deze week bevat de Paramount-film „De pioniers van het Westen", een spannend drama uit het gouddelversleven Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigein. Zondag 22 Januari zal des morgens IOV2 uur een godsdienstoefening worden gehouden onder leiding van Dr. J. P. Cannegieter van Middelburg. Een nieuwe vereeniging. In een Dinsdagmiddag te Terneuzen gehouden vergadering van Zeeuwsche fok kers van het zware trekpaard Belgisch type is besloten tot afscheiding van het Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard en tot oprichting van ©en vereeni ging Stamboek voor het Zeeuwsch-Belg.- sche Trekpaard. De druk bezochte vergadering werd geleid door den heer C. J. Bakker, die uiting gaf aan verschillende grieven, die reeds sinds lang zijn gerezen tegen het beleid van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard, dat geheel in strijd is met de belangen der Zeeuwsche fokkers. De pogingen om in de vereeiniir ging langs organisator! schen weg verbete ringen te krijgen hadden geen resultaat, waarom de fokkers, wil hun bedrijf niet geheel ten onder gaan, zich zelfstandig en op meer economische wijze behooren te organiseeren. De Zeeuwsche leden be talen in de begroeting van dat stamboek ad f 10.000 alleen de helft, zonder dat dit hun voordeel brengt. Vervolgens sprak de heer F. C. Zonne- vylle, de secretaris van de provinciale regelingscommissie, die juist uit hoofde van die officieele functie lang geaarzeld had, welken weg hij in dezen moest be wandelen, een requisitoir uit, waarin hij uiteen zette wat een stamboek overeen komstig het goede en goedkoope Belgische model behoort te zijn en waarm het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard tekort komt. De nieuwe ver- vereeniging berust op het beginsel, dat de stamboekpaarden van de zich aansluiten de leden alle zullen worden overgeschre ven in het nieuwe stamboek, alsook de in het veulemboek ingeschreven dieren. Die overschrijving geschiedt gratis; later zal voor het inschrijven van veulens f 2,50 verschuldigd zijn. De dieren behoeven verder niet te worden gekeurd; dit wordt als Rijkszaak beschouwd. Daardoor ver valt ook de betaling van f50,resp. f 10, voor inschrijving van een hengst of merrie, zooals bij het huidige stamboek. Tot lid van het bestuur zijn gekozen de heeren W. Staal te Stoppeldijk, voor zitter; P. Lanoye te Aardenburg; H. A. Daron Collot d'Escury te Hontenisse; H. de Regt en A. de Bruyne te Terneu zen; M. van Fraayenhoive te Axel; A. Temmerman en A. Leenhouts te IJzen- dijke en J. de Maagd te Stoppeldijk. Het bestuur benoemde tot secretaris den beer F. C. Zonnevylle te Axel. De voornaamste grief was dat de fok kerij van het zware trekpaard zich onder de groote algemeen© vereeniging niet vol doende kon ontplooien en de in dat stam boek ingeschreven dieren omdat dit ook andere paarden omvat door de buitenlan ders niet van zuiver Belgisch ras worden beschouwd, hetgeen een groot nadeel is voor het verhandelen van de over productie. Kapelle. Gisterenavond trad in het veilingsgebouw, daartoe door bet bestuur vrijwillig afgestaan, op, den heer A. Schouten, technisch adviseur van de af- deeling „Plantenzieldenbestrijding" N.V. „Defa" te Arnhem, om te spreken over plantenziekten en insecten, alsmede hare bestrijding. Deze spreker uitgenoodigd door de ver eeniging van Oudleerlingen der Tuinbouw- cursussen, werd door den voorzitter, de lieer W. Glas ingeleid. Ook stelde de heer Glas het op> prijs dat niet alleen de Rijkstuinbouwconsulent werd berend gevonden een openingswoord te spreken, maar dat ook de Z. L. M. te Goes haar medewerking verleende met de film- vertooning. In zijn openingswoord wees de heer v. d. Plassche op het noodzakelijke van plantenziektenbestrijding. Spr. juichte het toe dat ook de vereeniging van Oudleer lingen het besefte, dat niet alleen op het terrein van sorteereo en verpakken de aandacht moet gevestigd worden. Maar ook de bestrijding van plantenziekten ter dege moet ter hand genomen worden. De heer Schouten het woord verkrij gende toonde aan, verduidelijkt met licht beelden het noodzakelijke der bestrijding. Men moet aldus spr. krachtig aanvatten wil men goede resultaten bereiken en schouder aan schouder staan. Vooral j dient men te letten op waardige beproef- j de bestrijdingsmiddelen die hebben be wezen goede resultaten te leveren. Deug delijke middelen werden naar voren ge bracht en breedvoerig zoowel behande ling als het middel toegelicht en ont vouwd. De opkomst was zeer groot. Kloetinge. Ce Korfbalvereniging ,/E.L.T.O." alhier, zal Zaterdag in Vlis singen een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen „T.O.P." op het terrein aan den Koudekerkscke Weg aldaar. Waarde. Woensdagavond hield de kolenvereeniging //Algemeen belang' al hier haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer J. J. Mol, Zij werd bijgewoond door 28 leden. Uit de rekening van den penningmeester den heer M. de Leeuw bleek dat de inkomsten be droegen f4709,13 en de uitgaven f4476,50 het goed slot bedroeg 232,68. Deze rekening werd nagezien door twee leden en in orde bevonden. Aangevoerd werden in 1927 2091 H.tl. verschillende kolen. Het aan de Leurt van aftreding zijnde bestuurslid de heer L. de Looze werd met meerderheid van stemmen her kozen Meestal is het met een raadsvergade ring als met een volgens de regelen der kunst bereid vischelijfnaar de midden moot, of te wel naar het gedeelte tus schen kop en staart, gaat de belangstelling der dischgenooten uit. Kop en staart kan den gecultiveerden lekkerbek gestolen worden, voor de opening en het slot van een bijeenkomst der vroede vaderen draait een waar politiek toehoorder de hand niet om. Woensdag evenwel maakte een uit zondering. Op dien dag toch ontleende de vergadering van den raad haar be langrijkheid aan kop en staart, terwijl de middenmoot een taai en weinig appetij telijk niesigheidje bleek. Het voorste gedeelte van den raadvisch bevatte een lijvig overzicht van den voorzitter, waar in de groei en bloei van de ganzestad tot uiting kwam. We hoorden nog eens dat Goes in 1927 welgeteld 221 zielen, 105 gasmeters en 25 straatlantaarns meer kreeg dan het vorige jaar, dat er twee nieuwe ziekenhuizen kwamen, dat de locaalsdoor in het afgeloopen jaar begon te rijden enz. We vernamen den vromen wensch, dat Goes in de toekomst aan één centrale genoeg zou mogen hebben ol deze wensch intusschen in vervulling zal gaan We maken ons sterk, dat een neutrale centrale, een neutraal slacht huis, een neutrale gasfabriek op den duur avengoed als het neutrale ziekenhuis en andere neutrale instellingen bijzondere zusjes zullen afwerpen, het lijkt ons niet onwaarschijnlijker danjhet vermoeden dat binnen enkele jaren alle Nederland sche huisdeurplaatjes behalve den naam en het beroep ook de godsdienstige ge steldheid dtr bewoners zullen bevatten B v. C. Pil, arts, R.K.J Document, notaris, Ned Herv.W. in 't Zand, be grafenisondernemer. Geref.Piet Worst slager, niets. De geheele samenleving in het dier bare vaderland dringt den kant der af scheiding op. Van de burgervaderlijkt hoop inzake de ééne centrale, zien wt dus nog niet zooveel terecht komen. Ge lukkig dat de overige punten der nieuw jaarsrede meer houvast boden, tengevolgi waarvan het geheel naar waarde genoten kon worden. Dit wat den kop van dei, raadvisch betreft, die door den heei Eckhardt, inplaats van door <fen heer Van Poelgeest (oudste raadslid) werd af gesneden. De V.B. geeft herhaaldelijk blijk te vermoeden dat gewichtige posten slechts door de heeren van rechts vervuld kunnen wordan. De heer Eckhardt bracht zijn nieuwjaarswensch dan ook naar be hooren ten einde, en zeer zeker meer in overeenstemming met den geest der meer derheid van den raad dan een Vrijheids bonder zulks had kunnen doen. Aan 's raadvisch' staart bengelde mr. Stieger, d.w.z. het afscheid van mr. Stieger, die naar Ged. Staten overge heveld is Van beide zijden vielen pret tige woorden, en de scheidende wethoudei beloofde Goes in zijn nieuwe functie niet te vergeten. Mocht men hier n.og eens een slachthuis wenschen, zei mr. Stieger dan kunt u op m'n zwakke krachten rekenen. De wethouder scheidde van de raadsleden op de wijze als hij steeds temidden van hen toefdemet humor Over de middenmoot, de eigenlijke raadsagenda, kunnen we kort zijn. Bereid willig werden eenige subsidies verleend Aangeteakend dient te worden dat de heer Van Bommel van Vloten tegen vermeerdering van subsidie aan de mu ziekgezelschappen] was, hetgeen men iemand die in de omgeving van het repetitie lokaal en van de muziektent woont zou kunnen vergeven, 'zelfs al was de weige ring der verhooging niet gebaseerd op vrees voor antecedenten. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur verwekte even ontstemming. De ünantieele commissie meende, dat in de betrekkelijke verordening diende te worden vastgelegd, dat ook armlastige zieken vrije ziekenhuiskeuze moet gege ven worden. Het B. A. liet weliswaar iedereen daarin steeds vrij (de fin. com missie erkende het) doch men wilde de verplichting daartoe op papier vastleggen. De vrijheidsbonders kwamen tegen het voorstel der finantieele commissie zeer terecht in verzet. Zij meenden, dat het niet fair was tegenover het B A., dat steeds op de juiste wijze handelt, maat regelen te treffen, die alleen op hun plaats zouden zijn in geval van verzuim. l'e finantieele commissie liet zich echter niet overtuigen, wal ook weer begrijpelijk is. Sommige overtredingen toch zijn niet onder woorden te brengen, men voelt ze of voelt ze niet Behalve de gesehreveD wetten van goede trouw en wellevendheid zijn er ook nog ongeschrevene, en deze honden niet de minst voorname regels in Een fijn gebaar was het voorstel der finantieele commissie zeer zeker niet. Na de openbare zitting deed de raad de deur op slot en toefde nog eenigen tijd onder het geheime zegel. Na bespreking informeerde de heer Hollestelle naar de mogelijkheid om in het vervolg maatregelen te nemen tot bestrijding van den hinder welke onder vonden wordt bij uitvoering door muziek gezelschappen e.d. op de Groote Markt van auto's, motorfietsen e d. 43™ F a i 11 i s semen ten Failliet verklaard Marinus Poelman, slager te Yerseke, Noiordzandstraat B 408. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator: Mr. Pil. -*R. Hu- genholtz te Goes. Uitgesproken Vrijdag 20 Januari 1928. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de vol gende vonnissen uitgesproken: Overtreding Jachtwet. A. Z., 27 jaar, arbeider le He.nkens- zand, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, ontslag van recbtvervolging. Diefstal. J. M. E. d. R., 28 jaar, zonder beroep, te Middelburg, .gedetineerd, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. (De eisch was 1 jaar). Heling. J. v. d. B„ 29 jaar, kellner le Middel burg. gedetineerd, 3 maanden gevangenis straf met aftrek voorarra i. (De eisch was 1 jaar). Belemmering. F. B. I., 41 jaar, zadelmaker te Kruidingen was doo,r den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens het rijden met een motor met zijspan óp zoodanige wijze dat het verkeer werd belemmerd, tot f50 s. 50 dagen hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor het tijdvak van 1 jaar, tegen welke veroordeling hij in hooger beroep was gekomen. Vernietiging vonnis kantons echter met oplegging van dezelfde straf. De natte bestuurder. P. H. J. V., 32 jaar, veekundige te Schore, was door dien kantonrechter te Goes veroordeeld Ier zake van het rij den met een motorrijwiel, terwijl hij on der dien invloed van alcoholhoudenden drank verkeerde, te 's Heer Arendskerke op 10 November j.l., gepleegd bij hedha- ling, tot f 100 s. 1 maand hedhtenis, met ontzegging van het recht om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Geen spiegel. J. F. C. d. J., 34 jaar. technisch amb tenaar der Telegrafie te Vlissingen, was door den kantonrechter te Goes schuldig verklaard aan het rijden met i een motor rijwiel, zonder spiegel te Wemeldimge op 16 November j.l., doch hem was geen straf opgelegd. Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Nog een spiegel. I. V., 41 jaar, keurmeester le Krui- ningen was door dein kantonrechter te Goes schuldig verklaard aan het berijden van een motorrijwiel zonder spiegel te Wemeldinge op 17 November j.l., zonder strafoplegging. De ambtenaar van het O. M. was tegen deze uitspraak in hooger beroep gekomen. Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Waar was de rentekaart? C. S., 50 jaar, werkman te Schore, was door den kantonrechter te Goes we gens het niet vertoonen van zijn rente- kaart aan een controleur bij den raad van arbeid te Schone op 3 October 1927 veroordeeld tot f 10 s. 10 dagen hech tenis. De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Fokker gehuldigd. Gisteravond is de heer Fokker in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem door de kamer van koophandel en fabrie ken van Haarlem en omstreken gehuldigd, waarbij hem een gouden medaille van die kamer werd overhandigd. Onder de aanwezigen was. o.a. minister v. d. Vegte, die namens de regeering in een kort woord een hnlde bracht- Burgemeester Maarschalk voerde nog het woord, waarna de heei Fokker zelf een pittige en geestige rede hield. Ten slotte werden eenige films van groote vliegtochten vertoond, welke door den heer Ëokker werden toegelicht. GEMEENTERAAD VAN GOES. (Vervolg van Woensdag). Bij het voorstel tot goedkeuring der be groeiing van liet burgerlijk armbestuur stelde de fin. commissie voor aan de ver ordening een artikel toe te voegen, waar door vrije ziekenhuiskeuze ook voor arm lastige patiënten gewaarborgd zal zijn. De heeren van Bommel van Vloten en van Poelgeest kwa men hiertegen in verzet. Het B. A. heeft altijd vrije keuze gelaten, zeiden de spr. Het is onhebbelijk om het B. A. deze verordening op le dringen. B. en W. zullen het voorstel onder zoeken. J t Het voorstel tot-ruiling van grond aan de Zaagmolenstraat met de - N.V. Bouw- stoffenhandel en steenhouwerij v.h, M. D. de Putter werd aangenomen. Aan de vereeniging van ambtenaren der gemeente-financiën werd f 10,subsidie verleend, het subsidie aan de muziekge zelschappen ..Euphonia" en „Hosanna" werd to.t f300,verhoogd, de vereeni ging tot bevordering van vreemdelingen verkeer in Zuid- en Noord-Bevcland werd met f 100,gesubsidieerd. Aan het einde der agenda sprak de voorzitter hartelijke woorden van af scheid tot wethouder Stieger, die be noemd is tot lid van Ged. Staten. Mr. Stieger bracht den voorzitter en raad dank voor de prettige samenwerking.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2