some RUITENBOER Vrijdag 20 Januari 1928 liö8 Jaargang. Medische Rubriek. Wij leveren U ALLES A. C. VAN DER REST, Sport De Hollandsche Wasch vro uw JE ZEEPPOEDER Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel De Java-Suiker-Inriustrie en haar beteekenis voor land en volk I"I" M rm v zmwiMMtm N°. 10, UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT eo Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. waarin de industrie zielheeft georgani- seord. Door hare bijzondere positie van Westersche nijverheid in. eens Ooster- sche kolonie heeft de industrie herhaal delijk, zij het vroeger meer dan thans, aan allerlei aanvallen en verdachtmakinr gen, blootgestaan. De fabrikanten konden zich daartegen slechts gebrekkig verwe ren, in de eerste plaats omdat zij meestal niet gehoord werden en verder omdat zij, als zij gehoord werden, niet konden spre ken namens de industrie, doch slechts voor zich persoonlijk. Om in dezen toe stand verbetering te brengen- werd in 1894 opgericht de vereeniging „Het Al gemeen Syndicaat van Suikerfabrikamten in Ned.-Imdië", bij welke vereeniging thans 175 van de 179 fabrieken zijn aangesloten. Naast de twee reeds genoemde organi saties treffen wij sinds 1920 nog een derde aan, n.l. -den J(ava) S(uiker) W(erkgevers) B(omd). Deze is geboren uit de arbeidsconflicten, die zich in ge noemd jaar in grooten getale voordeden en houdt zich bezig met de regeling der arbeidsverhoudingen. Het doel van de J. S. W. B., bij welken 160 ondernemin gen zijn aangesloten-, is het bevorderen van eenheid in de arbeidsverhoudingen en arbeidsregelingen jn de industrie, en op dit gebied heeft hij in den korten tijd van zijn bestaan reeds veel tot stand gebracht, hetgeen zonder twijfel niet wei nig heeft bijgedragen tot den tegenwoor- digen rustigen gang ven het bedrijf. (Wordt vervolgd). Iets over het oor. Een oplettend Engelsch waarnemer, die tal van ooren van zijn landgenooten heeft onderzocht, is tot de verrassende ontdek king gekomen, dat het oor in de laatste tientallen jaren van het leven blijft voort- groeien en dat het daarmee niet ophoudt voor den dood. Als men zich de moeite getroost zijn aandacht te wij-den aan eetn menigte, b.v. in den schouwburg, dan zal men bemer ken, dat oudere personen veel groolere ooren hebben dan de jonge. Een vrouw, die op den leeftijd van 20 jaar kleine ooren heeft zal op 40-jarugen leeftijd ooren van middelmatige grootte en op haar 60ste jaar vrij omvangrijke ooren hebben. Waarom de ooren het geheele leven lang door blijven groeien terwijl dat bij den neus niet het geval is, blijft een geheim. Ook verscheidene andere opmerkingen betreffende de ooren zijn zeer belangwek kend. De gedaante der ooren wordt door over-erving overgedragen. Ieder oor p-lant zich om het zoo eens uit te drukken met geringeverandering van vader op zoon, van geslacht tot geslacht voort. Geleerden, die studie gemaakt hebben van misdadigers, beweren dat deze heel bijzonder gevormde ooren bezitten, die een deskundige zonder moeite kan herkennen. Er is waarschijnlijk op aarde geen mensch, die een paar volkomen gelijkvor mige ooren heeft. Bij de meeste menschen verschillen de twee ooren aanmerkelijk van elkaar, en niet alleen in vorm, maar ook wat de grootte betreft, ook door de kleur verschillen de ooren van vele men schen. Dikwijls staan op zij van een bleek gezicht roode ooren, dan weer bij een gekleurd gezicht witte. Zelfs de oor lelletjes blijken bij vergelijking verschil lende kleuren te hebben en dikwijls zit ten twee ooren niet op dezelfde wijze aan het hoofd vast. op Chemisch, GENEES- en Heelkundig gebied 11 Ass. Apatheksr, lange Kerkstraat 42, GOES, Tel. 168. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: Willem IIWilhehmna. N. A. C.Eindhoven. P. S. V.—M. V. V. B. V. V.Roermond. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: VlissingenMiddelburg. D. O. S. K. O.Dongen. R oo sendaalBreda Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: Walcheren—Goes. ZierikzeeHulst. Zeelandia IISinoto. TemeuzenMiddelburg II. Luchtvaart. Een ve Indië-vlucht Naar het „Leidsch Dagblad" verneemt, heeft ir. B. Grnsé, de bekende vlieger, chef van de wetenschappelijke afdeeling van de Fokker Fabriek te Amsterdam, het plan opgevat om nog dit jaar in drie étappes van 24 uur naar Batavia te vliegen. De étappes zullen zijn: le étappe tot Basra, 2e étappe BasraAllahabad, 3e étappe AllahabadBatavia, waarna langs dezelfde route de terugreis zal wonden aanvaard. Voor dezen tocht zal een drie-motorig Fokker-vliegtuig van speciale constructie worden gebruikt, bemand met ir. Grasé, als commandant en drie mede-piloten. Mocht de vlucht naar Indië en terug slagen, dan moet ir. Grasé van plan zijn om daarna een poging te doen van Ne derland naar Amerika te vliegen. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. DOOR Mr. J. J. TICHELAAR. II. Het belang van dien Slaat: „de be schikking tegen zekeren prijs van bepaal de 'hoeveelheden suikersoortan", bleek op den duur echter slecht samen te gaan met eene vrije en vlugge ontwikkeling der nijverheid en zoo kwam na tal van maatregelen en pogingen om tot eene af doende regeling te geraken, de Wet van 21 Juli 1870 tot stand, waarbij eene trapsgewijze vermindering van de beschik king over de bouwvelden der bevolking werd voorgeschreven, waarmede een over gangstoestand van eeine gedwongen naar eene vrije cultuur werd geschapen. Ongeveer tegelijkertijd niet het inwer kingtreden der nieuwe bepalingen werd de suiker-industrie, die zich tijdens het Cultuurstelsel ontegenzeggelijk krachtig had ontwikkeld en tot grootien bloei was gekomen, door twee rampen bedreigd, die haar op den rand van den afgrond brach ten. De groole productie van beetwortel suiker in de jaren 1883 en 1884 bracht eene dusdanige prijsdaling van de suiker teweeg, dat voor Java de verkoopsprijs daalde beneden den kostprijs. Voorts openbaarde zich in 1882 in het riet de serek-ziekte, die van het Westen naar het Oosten voortschrijdende, overal eene aanzienlijke productie - vermindering veroor zaakte. Het was in deze inderdaad zeer benarde tijden, dat de industrie hare ener gie heeft getoond. Zij liet zich door deze tegenslagen niet ontmoedigen, doch zette er alias op om het hoofd boven water te houden. Proefstations werden opge richt, aanvankelijk met het doel op weten schappelijke wijze de ziekte in het riet te bestrijden; het beheer werd op voort varende, economische wijze gedreven; verbeteringen in den aanplant en in de fabrieken werden aangebracht. Het noo- dige geld werd bereidwillig verstrekt, waaruit blijkt dat eigenaren en bank instellingen vol vertrouwen' waren en re kenden op betere tijden. Dit vertrouwen is dan ook niet beschaamd. Door de sa menwerking van volharding, wetenschap en kapitaal zijn de moeilijke tijden glans rijk doorstaan, en nadat het omstreeks 1900 was gelukt door het kruisen van uitgezochte rietsoorten nieuwe variëteiten •te scheppen, dóe beter tegen serek-ziekfce bestand bleken, trad een 'tijdperk vain nieuwen bloei in. Van groote beteekenis was ook het feit, dat in 1903 de Brussel- sche Conventie van kracht werd, waar door de premies op de beetwortelsuiker werden afgeschaft en alle privileges ver- vóelen. De suiker-industrie had zich toen zulks geschiedde, op Java reeds zóó krachtig georganiseerd en haar bedrijf zóódanig opgevoerd, dat zij, al waren de suikerprijzen wederom op een zeer laag peil gekomen, onmiddellijk vandezein 43 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Zijn oogen schoten vlammen. Zijn ver minkt gezicht kreeg in eens iets duivel achtigs. „Je bent gek, als je terug gaat", zeide hij. Maar weer knikte zij van neen. „Neen, ik weet, wat ik doe. En ik ga nu terug. Maar morgenochtend ben ik op Baron- mead Hij keek haar aan. „Is u levensmoe?" vroeg hij plotseling. Zij glimlachte een weemoedig glim lachje. „Heel, heel levensmoe! Maar je behoeft je over mij niet ongerust te ma ken. Hij zal me met geen vinger aanraken. Ik zal hem vanavond zelfs niet z.en. En toen hij nog strijdlustig keek: „Neen, laat dat maar aan mij over. Ik weet pre cies, wat ik doe. Geloof me, ik loop geen gevaar." Ziende, dat zij toch niet van haar voornemen was af te brengen, gaf hij toe. verbeterden toestand kon profitearen. De jaren na 1903 zijn, op eene enkele uitzondering na, voor de suiker-industrie lm haar geheel voorspoedige ja. en go- geweest. De in 1914 uitgebroken groote Europeesche oorlog heeft echter zijn in vloed op de suiker-industrie doen gelden. De eerste drie jaren ging het met den verkoop van de suiker goed; iin 1917 kwam daarin evenwel verandering. Er ontstond, mede tengevolge van den duikbootemoor- log, gebrek aan scheepsruimte, waardoor de export van de suiker vrijwel onmo gelijk wend, eene sterke prijsdaling in trad en de pakhuizen overvuld werden. Zoodra intusschen in November 1918, na het totstandkomen Tan den wapenstil stand, de scheepvaart weer vrijkwam, wa ren in een ommezien de suikerpakhuizen leeg. De vraag was zeer groot, met het gevolg dat 1919 en 1920 abnormaal hooge prijzen te zien gaven. De suiker-productie die aanvankelijk, vooral in 1920, nog te lijden had van werkstakingen en andere, zich over de geheele wereld verfcoonende uitingen van revolutioinnairem geest, gaat nu ook deze weer grootendeels bezonken zijn, thans wederom rustig voort. De hedendaagsche Java-suiker-industrie. Vergelijkt men hetgeen de industrie nog geen eeuw geleden produceerdde met hetgeen zij thans voortbrengt, dan ziet men direct op welk eene geweldige wijzie zij is vooruitgegaan. In 1840 bedroeg de geheele productie ruim 47.000 ton, in 1925 ruim 2.000.000 ton; zij werd dus meer dan verveer tigvoudigd. Deze 2.000.000 ton werden afgeleverd door 179 fabrieken, welke uitsluitend gelegen zijn in Midden- en Oost-Java. In het Westen, d.w.z. bewesten de grens tus- schien de voormalige residenties Batavia en Cheribon, vindt men geen suikerfabrie ken, evenmin in Rembang en tien Preanger. De Java-suiker-fabrikant is, in legen- stelling met tien beetwortelsuiker-fabril- kant en met zijne collega's in verschei dene rietsuikerlanden, o.a. Cuba, niet al leen industrieel, doch tevens landbouwer. Hij fabriceert niet alleen het eindproduct, tie suiker, hij teelt tevens de grondstof, het suikerriet. Zulks maakt uit den aard der zaak het bedrijf ingewikkelder en riskanter. Ingewikkelder, omdat hij moet zorgen de beschikking te hebben over voldoenden grond voor den rietverbouw, over voldoende water voor zijn aanplant; omdat hij eein goed landbouwer motet zijn die moet weiten, welke rietsoorten voor zijne gronden 'het meest geschikt zijn, die op den geschiksten tijd de ver schillende soorten moet welen te plan ten, die ziekten en plagen moet voorko men en bestrijden, die maatregelen moet treffen ter verkrijgen van voldoend werk volk, enz. Riskanter is het gecombineer de bedrijf, omdat de risico voor mis oogsten wegens ziekte in het riet, lang durige droogte of te veel water e.a. voor rekening komt van dein fabrikant. Het riet wordt bijna uitsluitend ge plant op geïrrigeerden grond. Zoodra de bevolking hare rijst heeft geoogst, maakt de onderneming een aanvang met de werkzaamheden in het veld. Om den grond die gedurende den West-moesson verzar dagd is door water, weer geschikt te ma ken voor rietcultuur, moet hij eenigen tijd aan zon en wind worden blootge- Zij liepen een paar yards verder. „Kom in 's hemels naam vroeg op Baronmead zeide hij ongeduldig. „Ik zal geen rust hebben, voor u er bent." „Ik zal vroeg komen," beloofde zij. Onbeholpen bezorgd kwam de chauf feur, toen zij de auto naderden, hun tege moet, maar Nap hield hem met een ge baar op een afstand. „Raak mij niet aan, Ik ben leelijk ge vallen bij het skiën, het lijkt wel, of ik in flarden gescheurd ben. Doe het portier open, Lady Carfax zal mie verder wel helpen 1" En toen de man zich gehoor zaam omdraaide, zeide hij: „Het klinkt wel niet waarschijnlijk, maar het redt tenminste den schijn." „Dank u," zeide hij ernstig. Hij keek haar niet meer aan. Zij had een gevoel, alsof het hem de grootste moeite kostte zijn oogen van haar af te houden. Zwijgend hielp ze hem in de auto, zag hoe hij nog steeds met haar mof onder zijn gekwetsten arm, achterover in de kussens leunde, fluisterde: „Vaarwel!" en zeide dan tot den wachtenden chauf feur: „Rijd hem snel naar huis, en haal dan een dokter! Niet voor de auto uit het gezicht ver kalmeeren en worden gesterkl door Buisje 75ct Bij Apolh en Drogisten sbeld: hij moet „uitzurem". Is de grond voldoende uitgezuurd, dan wordt het riet. geplant, hetgeen geschiedt m de maan den Mei tot Augustus. lm den regentijd komt, onder normale omstandigheden, het riet tot vollen wasdom; het gaat bioeieji na den bloei neemt het suikergehalte toe en de tijd voor den oogst komt. In den regel valt dit oogenblik twaalf tot vijftien maanden na het planten. Bij het oogsten graven de rietsnijders de om de stokken opgeworpen aarde open, totdat zij de oude stek hebben bereikt, steken de riet- stokken uit, schrapen de aarde van de ondereinden af, kappen de wortels en den top met groene bladeren (dat zeer gewild voedsel voor het trekvee is) en binden de stokken tot bundels. Deze worden op de kar of lorrie geladen en naar de fa briek getransporteerd. I9 het riet in de fabriek aangekomen, dan wordt het, na gewogen te zijn, naar het molenhuis gebracht en ver volgens langs den rietcarrier, een soort tapis roulant, naar de molens gevoerd. Deze molens bestaan uit drie ijzeren walsen, waarvan er twee achter elkaar liggen, terwijl de derde er in dezelfde richting bovenop geplaatst is. Het riet wondt nu tusschen de beide onderste en den bovensten cy linder doorgeperst en ondergaat deze be werking nogmaals in een tweeden ender den en thans meestal in een vierden, soms zelfs in een vijfden nxolen. Zulks ge schiedt om zooveel mogelijk sap uit riet te halen. Het uitgeperste sap, dat langs de walsen naar beneden loopt, wordt op gevangen en gezeefd, teneinde het van de in het sap zwevende kleine rielvezels en vuil te ontdoen. Het sap, dat van de verschillende mo lens komt, beet „ruwsap". Wat er verder met liet sap gebeurt, hangt af van de werk wijze, welke de fabriek bezigt. Wil zij witte suiker voor de consumptie, meestal superieur genoemd, afleveren, dan d.ent de carbonatatie of de sulfatatielevert zij bruine suiker voor de raffinaderijen,, z.g. ruwsuiker, dan doemt de defecatier wijze. Van het oogenblik af, dat het riet in de fabriek komt totdat de suiker er uit gaat, wordt er nauwkeurig gecontroleerd door meting, weging of op andere wijze, welke hoeveelheid suiker aanwezig is en waar zij blijft. Trots alle techniek gaat nog steeds een deel van de iia het riet aanwezige suiker verloren, en waar elk procent miliioenien guldens beteekemt, spant de geheele industrie zich tot het uiterste in om die verliezen zooveel mogelijk te drukken. De vervolmaking van de suikerbereir dirng uit het uitgeperste sap vormt het studieveld van de chemici aan het Proef station voor de Java-Suiker-industrie. Di't is evenwel slechts één van de lichamen, dwenen was, voelde zij, dat haar knieën knikten en haar hun dienst weigerden. Zij strompelde nu naar een hek aan den kant van dien weg en bleef daar, met hoar hoofd op haar armen, langen tijd staan. HOOFDSTUK XX. Het visioen. 1 Het was schemerdonker, toen Anne eindelijk op het majoraatshuis terug Wam. Zij was doodmoe en uitgeput, omdat zij in zoo langen tijd niet gegeten- had. De knecht, die haar open deed, keek haar vreemd en half-bang aan. „Laat dadelijk thee, in mijn boudoir brengen", zeide zij op kalmen toon. Zij ging regelrecht naar haar kamer. Toen zij voor den spiegel stond, om haar hoed af te doen, zag zij iets, dat haar 't hart bijna stil deed staan. Haar crème kleurige mantel zat vol bloedvlekken. Stijf en zonder adem te halen staarde zij naar het bleeke gelaat daarboven het doodsbleeke gelaat van een vrouw, die zij nauwelijks herkende, met samen geperste lippen en wilde, tragische oogen. Wat was daar in die oogen te lezen? Was het haat? Was bet krankzinnigheid? Was h*t -.?■ Vol afschuw wendde zij zich af en rukte met haar ijskoude handen haar man tel uit. Weer kwamen met koortsachtigen drang de woorden, die haar 's morgens zoo verschrikt hadden-, voor den geest. IJlend herhaalde zij ze: „Ik zag Satan als een ster uit den hemel vallen Waarom achtervolgden die woorden haar zoo? Wat deed haar zoo rillen, als zij ze uitsprak? Welke beteekenis hiel den zij voor haar in? Welke verschrikking lag er achter verborgen? Wat voor een nachtmerrie verscheurde, vernietigde, rukte haar hart uiteen? Het was iets, dat zij vroeger nooit gevoeld had, iets te ver schrikkelijk om aan te zien, iets te over weldigend, om het te negeeren. Werd ze krankzinnig? woeg zij zich af. En als een angstwekkend antwoord op een ondoorgrondelijk raadsel fluister den haar bleeke lippen die haar niet lo sla- tende, onvergetelijke woorden: „Ik zag Satan als een ster uit den hemel vallen. Werktuigelijk waschte zij haar gezicht en haar handen en ging dam naar haar boudoir, waar de thee voor haar klaar stond. Er brandde een lekker vuurt]©, haar lieveling s stoel was er voor gescho ven. De ketel zong vroolijk op een spiri tusvlam. L Toen zij binaienkwam, zeg zij tot haar verbazing, dat de oude Dimsdale wacht te, om haar te bedienen. „Je kunt wel gaan", zeade zij. „Ik zal me zelf wel helpen". „Als my lady het goed vindt, zou ik het gaarne doen, zeide hij eerbiedig. Zij ging zitten, een lichamelijke zwak heid, die zij niet overwinnen kon, maakte haar onverschillig. De oude butler bleef kalm en beleefd en ernstig thee schenken en wachtte dan zwijgend. Anne lag achterover in haar stoel in het vuur te staren en liet hem, zonder ver der iets te zeggen, zijn gang gaan. Zij en Dimsdale begrepen eikaar, ook al spraken zij geen woord. De thee knapte haar wat op; nadat zij gedronken had, wendde zij zich tot hem en vroeg: „Wel, Dimsdale?" Dimsdale kuchtte. „Ik wou mylady graag over Sir Giles spreken". „Nou?" „Sir Giles, mylady, is zichzelf niet heelemaal zichzelf niet", begon Dims dale voorzichtig. „Ik stond juist toen u thuis kwam, op het punt den dokter te laten halen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1