Rechtszaken. Binnenland Laatste Berichten. gers; Twee Woonhuizen DIENSTBODE, R.-K. steen, kreeg hij, terwijl hij de paarden van de eene wagen voer de andere wilde spannen, een slag van een der paarden, met het gevolg, dat hij per auto naar huis moest vervoerd worden. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: LerplichtwetH. E. te Hans weert f2 s. 2 d. Jachtwet: J. V. te Süedrecht f 15 s. 15 d.; F. F. te Wolp'haartsdijk f 15 s. 15 d StraatschenderijA. v. S. te Yersebe f5 s. 5 d. Zonder vergunning vee laten loopen op bezaaide grond: C. d. W. te 's Hee- renhoek f 15 s. 15 d. Trekdier onbeheerd laten staan: L. B. te Ovezande f5 s. 5 d. Buiten noodzaak op ijs bevinden: M. M. D. te Goes, geen straf toegepast. Naam van den schipper niet op vaar tuig hebben: P. D. te Rotterdam f5 s. 5 d.; J. D. Ie Duisburg f5 s. 5 d. Arbeidswet (kind arbeid doen verrich ten: A. R. te Ovezande f 10 s. 10 d.; D. v. d. B. te Kortgene f 15 s. 15 d. Overtreding reglement op wegen en voetpaden: A. d. L. te Geersdijk, A. W. te Kortgene f5 s. 5 d. Fietsen over een weg die verboden is: J. R. te Goes f2 s. 2 d. Fietsen aan de linkerzijde der weg: A. K. te Oudelande f 5 s. 5 d. Fietsen zonder rem: L. C. L. te Hoe- dekenskerke, terug aan haar vader. Fietsen zonder licht: P. A. d. W. f5 s. 3 d. Met opdooi met te zwaar motorrijtuig rijden: L. M. te Borssele, geen straf toegepast, L. M. te Borssele f 10 s. 10d. Met openbaar middel van van vervoer te veel personen vervoeren: J. P. O. te Rilland-Bath f5 s. 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig die rechts komt, niet voor laten gaan: A. v. F. te Goes f 15 s. 15 d. Met motor rijden zonder richting aan geven: P. L. ie Ellewoutsdijk f 10 s. 10 d. Met motor rijden zonder signaal te geven: W. H. J. v. d. H. te Kloe- tinge 2 X f 7,50 s. 2 X 5 d. Dronkenschap: J. J. F. te Hansweert f 15 s. 10 d. Fietsen zonder licht: W. M. v. W. te 's Gravenpolder f5 s. 5 d. Dronkenschap: P. A. d. W. te Goes f 10 s. 10 d., J. P. te Yerseke f 15 s. 15 d. Door A. V. te Nisse is hooger be roep aangeleekend tegen het voninis van 23 December 1927, waarbij ha} was ver- oordeeld wegens overtreding motor1- en rijwiel reglement tot f 10 s. 10 d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 26 biggen. Faillissementen. Geëindigd: Het faillissement van Hu- brecht Die'.eman, handelsreiziger teKrab- bendijke (curator P. C. Adriaanse te Middelburg) wegens in kracht van ge wijsde gegane cenige uitdeeüngslust. Een kuitenprikker. Te Arnhem is een zekere inej M. door een haar onbekend gebleven persoon met een scherp voo-werp in haar kuit geprikt Zij had veel pijn en neeft dadelijk aan gifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onderzoek in. f)e rijksmiddelen Pe rijksmiddelen hebben in December opgebracht f39.81'.796 tegen f39 229.167 in Dee mber 19; 6 Over het geheele jaar 1927 bedioeg de opbrengst f 503.209 579 tegen f489 183 475 in 1926. terwijl de raming voor het geheele jaar was f 472 508 G00. De inenting tegen pokken Op vragen van den heer Kersten heeft de Minister van Arbeid meegedeeld dat voortaan geregeld in de „St. Crt een opgave zal worden gepubliceerd over de hoeveelheid pokstof, per week verstrekt. Een opgave van het aantal inentingen kan pas aan 't eind van het dienstjaar worden opgemaakt. Gas met een luchtje In de zitting van den gemeenteraad van Arnhem heeft wethouder Redemakers in verband met het door de justitie inge stelde onderzoek naar eventueele gascor- rnptie meegedeeld dat gebleken is dat hetgeen in verschillende andere plaatsen bij de gasfabriek beeft plaats gehad, ook te Arnhem is voorgekomen De vorige directeur van de gasfabriek, die inmiddels overleden is, heeft ook retour- commissies ontvangen In totaal van 19131927, heeft de voormalige directeur van WiJson f18.700 van retourcommissies ontvangen. Burg. en Weth. hebben de familie van den overleden directeur van het gebeurde in kennis gesteld, waarna de broer van den overledene zich bereid heeft verklaard de f 18.700 tirug te betalen. Dit bedrag is in de kas van hel burgerlijk armbe stnnr gestort. Gemeenteraad. Hedenmiddag te 3 uur vergaderde de gemeenteraad van Goes, onder voorzitter schap van den heer G. A. Hajenius. Aanwezig: 13 leden. Rede burgemeester Hajenius Overeenkomstig de door mij, nu reeds meerdere jaren gevolgde gewoonte, wil ik in deze eerste vergadering van den raad. in het nu aangebroken jaar, lJ mijne -ïeercn in alle opzichten veel goeds toe wenschen voor het jaar 1928, en wil ik tevens, zoo beknopt mogelijk, een en ander over het jaar 1927 in herinnering brengen Wat de samenstelling van den Kaad betreft kan ik melden, dat in de vaca ture de Looft, op '27 Januari, als raads lid werd toegelaten, dhr. W. I) Koning; de heer P. C. Labrijn, wegens vertrek naar elders dat college verliet, terwijl de beer D D. van den Bout, tevens wet houder ons door den dood is ontvallen. Zij werden in den Raad respectievelijk opgevolgd door de heet en W. J WiUemse en F. van Zee, terwijl als wethouder werd gekozen dhr. J. M. van Bommel van Vloten Bij de gehouden verkiezing werden de heeieii W J. Willemse en F. van Zee iiL-t herbenoemd en kwamen in hunne plaatsen de heeren A, Vermaire en H Hollestelie i e lieer van Bommel van Vloten moest zijn plaats als wethouder afstaan aan den heer A. L van Melle. Het bevolkingscijfer was ook over 1927 weder vooruitgaande. Het bedroeg op 1 Januari 1927, 8748, tegen 8969 op 8 December 1927, dus eene vermeerdering van 221 zielen aan welke vermeerdering, ie vestiging van het personeel voor de 'L B. iSpoorwegmij. niet vreemd is Het jaar daarvoor bedroeg de vermeerdering 97 zielen; in 1925 101 in 1924 120 en in 1923 137 In de laatste 5 jaar, dus een gemiddelde toename van 135 zielen, Het aantal ge boorten bedroeg in 1927 178 en het aan tal sterfgevallen 102. Er ves igden zich alhier 696 personen, terwijl 551 naar elders vertrokken. Wat de openbare werken betieft, ken merk Ie het afgeloopen jgar zich ?venals 1926 door vrij vele werkzaamheden Met den bouw van het openbaar slacht huis werd in de laatste dagen van Vei een aanvang gemaakt en zal het vermoe delijk in de maand Februari a s in ge bruik worden genomen. De vroegere rijks dagnormaalschool, werd verbouwd en werd de openbare bewaarschool daarin gevestigd, terwijl de vroegere localen van de open bare bewaarschool door een algeheele ver bouwing werden ingericht tot bewaar plaats der gemeentebrandbluschmiddeJen De Koopmansbeurs werd belangrijk ver groot met de voormalige bergplaats van brandbluschmiddtlen Vooral ook deze uit breiding voorzag in een reeds lang ge wenschte behoefte. De restauratie van de raadzaal, in 1926 begonnen, werd in 1927 voltooid Wat de bestrating betreft, werd in 1927 als ie termijn een bedrag van f25.000., beschikbaar gesteld en boven dien f 6.000 voor de verbetering der bestrating van het bovengedeelte van den Westsingel hi 1Q27 werden vernieuwd twee zijden van de Groo'e Markt, de J. A. van der Goeskade, gedeelte Westsingel, de Jacob Valckestraat, de Voorstad, de Ganzepoort brug, de Lange Kerkstraat, waar lerens trottoirs werden aangebracht, met uitzon dering van een zeer klein gedeelte voor de perceelen van een tweetal ingezetenen die niet wilden medewerken aan deze met het oog op het verkeer zoo goede en ge waardeerde verbetering. Voltooid werden de twintig nieuwe woningen aan het Pieter Jasperscplein ter vervanging van krotwoningen De woningen werden allen betrokken, doch mag wel geconsf ateerd dat, behoudens enkele uitzonderingen, toezicht op een behoorlijke bewoning, zeer noodig is. De verlaten onbewoonbaar verklaarde woningen werden gesloten of tot pakhuis verbouwd, terwijl een tweetal werd ver nieuwd en voor bewoning geschikt ver klaard. In totaal werden in 1927 gebouwd 98 woningen, waaronder 32 voor de bouw vereeniging „Nieuw Goes" en 20 voorde gemeente aan liet P. Jasperseplein Van particuliere zijde werden 46 nieuwe wo ningen gebouwd. Wat het grondbedrijf betreft, kan wor den gemeld, dat werd voortgegaan met den aanleg van een gedeelte van bouw plan III. Er werd aldaar plm 4100 M2. bestrating aangelegd, met rioleering en trottoirs. In Bouwplan III kwamen reeds 37 woningen gereed en J2;ii thans 20 aan vragen voor het bouwen van verschillende woningen door het gemeentebestuur in behandeling genomen. Aan de Zaagmolenstraat verrezen reeds een 17 tal woningen, die allen bewoond zijn A an grond werd het vorig jaar verkocht in 1 ouwplan 1 voor f 3. 24in Bouw plan [I voor f2.!6:; in Bouwplan III voor f 10 620; aan de Zaagmolenstraat voor f 2,628. W at de aankoop van gronden in Bouw plan UI betreft, diene, dat liet geheele bouwplan plm 9 Deel aren groot is en dat reeds 8 Hectaren bij minnelijke schik king in eigendom verkregen zijn. Aan het haventerrein werd 50 Meter nieuwe aanlegsteiger gemaakt. Te betreuren is net, dat a's gevolg van de ie} ziekte ecu groo1 aantal hoornen moet woiden gerooid. Onder aanwijzing van den bekwamen tuinarchitect Leonard Springer wordt voor doelmatige inplan ting van nieuwe booineu gezorgd. Aan de restauratie van de Groote Kerk, werd geregeld doorgewerkt, hetgeen nu mogelijk is door de met de gemeente Goes getroffen financioele regeling. Ten aanzien van de werkverschaffing in 1927 valt mede te deelen, dat tot einde pril 'weik werd verschaf aan gemiddeld 38 personen per week. De werk verschaf fing die in den winter van 1926 op 1927 een aanvang i am in de week van 13 op 8 ecember 1926 vorderde de navol gende uitgaven Voor loonen aan werklpozen f9 105,98$; aan vrachtrijderswerk f399 54; aan ma terialen f 2.031,06 Werkzaamheden werden verricht aan: bet haventerrein de oudt begraaf- plaatsweg slootdemping en rioleering aan de Zaagmolenstraatafwerking slooteu Stationsweg verbetering diverse wegen sloot Piet Heinslraat; sloot achter de eiven Wed. P. de Jorrgh e.a verbete ring bestrating bij de Jubileumbank ophooging teireiuen aan de Zaagmolen- straat; verbetering Westsingel en aanleg ouwplan III. Ten opzichte van het gasbedrijf kan over 1927 als een belangrijk feit worden vermeld, dat de nieuwe gashouder no. 3 met een inhoud van 4 000 M3. in de maand April in gebruik werd genomen I e gasafgifte over het voiig jaar be droeg 1.739.636 X 3 of 7+ 668 M3. meer dan in het jaar 1926 Een vooruitgang dus van 4 48 pet Het totaal aantal geplaatste gasmeters bedroeg op 3-1 December 19ï7 z855 tegen 275op 31 December 1926. J'c vermeerdering met 105 gasmeters is ver deeld als vo'gt87 gewone en 18 munt meters Het hoofdbuizennet werd uitgebreid met 1495 meter, waarvan 1315.5 meter in oes Op 31 December 1927 bedroeg de totale lengte van het buizennet in het verlich tiugsgebied 29.022 meter. Het aantal geplaatste en in gebruik zijnde lantaarns bedroeg 348. waarvan in Goes 302, zijude 25 lantaarns neer dan het vorig jaar. Ten aanzien 7an de electrificatie van Hoes, durf ik mij nie' aan een voorspel ling te wagen. Inzake op te heften be» zwaren, met betrekking tot de provinciale plannen is de loyale medewerking van Goes gaarne erkend en geprezen. Moge Goes nu ook beloond worden met de spoedige verkrijging van een oplossing, die aan onze gemeente de reeds zoolang geivenschie electriciteit zal brengen. Vroe ger jaren werd gehunkerd naar een goed ingericht ziekenhuis. Wij hebben er thans twee, hetgeen volgens deskundigen be staanbaar is en wat niemand destijds had kunnen denken. Nil hunkeren wij naar electriciteit, waarbij ik mij echter ver oorloof op te merken, dat wij voldoende zullen hebben aan één electrische centrale en mogen wij gespaard blijven voor twee he1 geen misschien ook mogelijk kon zijn. Als belangrijke gebeurtenissen voor onze gemeente in 1927 mag ik noemen 1. de opening en in gebruikneming van he' nieuw gebouwde ziekenhuis op het terrein van het gasthuis op 26 Januari. 2. De opening van de Zuid-Peveland- sche spoorweg op 18 Mei. 3. Te opening van de R.K. zieken verpleging /rSt. Joanna" op 21 December. In het personeel in dienst or-zer ge. meente kwam geen noemenswaardige ver andering. Het was mij aangenaam, dat ik uit den mond van een alleszins tot oordeelen be voegd rechterlijk ambtenaar, een woord van waardeering mocht vernemen over de werk zaamheden van de Goesche politie en hel is door mij niet minder op prijs gesteld, dat een ambtenaar, die, op verzoek van den voorzitter der staatscommissie, inzake het lager onderwijs, Mr. Rutgers onlangs ook ter Secretarie van Goes, een enquete instelde naar de practische werking van art. 101 der lager onderwijswet 1920, mij. bij zijn heengaan van zijn groote waar deering getuigde voor de uitnemend ver zorgde en practisch ingerichte administratie ten stadhuize van Goes, waardoor zijn onderzoek zoo bijzonder was vergemak kelijkt. Ook voor den gemeente secretaris en liet onder hem werkend personeel, is zulk een woord van lof, gesproken door een ter zake kundig persoon, voorzeker een groote voldoening.. Gaarne wil ik hopen, mijne heeren, dat de raad van Goes, ook in het thans aan gebroken jaar, bij het nemen van zijn besluiten steeds indachtig moge zijn aar datgene wat in het algemeen belang der gemeente zal zijn en wij allen naar ons beste weten en kunnen, in goede gezond heid mogen medewerken aan de welvaart van Goes en de belangen onzer inedebur- Gaarne geef ik U de verzeke.ing, dat ik steeds mijn best zal doen, daaraan de juiste leiding te geven. De lieer Eckhardt wenscht den voorzitter namens den raad al het goede. Spr. hoopt dat God den voorzitter nog jaren lang voor Goes zal behouden en dat ook dat jaar de samenwerking tus- schen voorzitter en raad niets ie wen schen zal overlaten. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken Goedkeuring van de op I September >927 vastgestelde verordening op de hef fing van slacbthuisrechten. Goedkeuring van het raadsbesluit d.d 20 October 1927 en d d l December 1927 betreffende de verhuring van 20 woonhuizen, gelegen aan den Westhaven dijk en bet Heter Jasperseplein, aan de Woningbouwverèëniging Nieuw Goes' Processen-verbaal van de opneming van kas en botken van den gemeente-ont vanger. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Goes over het jaar 1927 Eiemage verzoeken om afschrijving van belasting woerden toegestaan. De be'groo- ting van 'het burgerlijk armbestuur voor 1928 wordt goedgekeurd. De financieele commissie stelt voor om art. 8 lad 3 van het burgerlijk armbe stuur uit te breiden, waardoor vrije zie- kenhuiskeuze gewaarborgd wordt door hen die van het burgerlijk armbestuur on dersteuning ontvangen. Dhr. van Bommel van Vloten zegt, dat het burgerlijk armbestuur de armlastigen steeds vrije keuze heeft ge laten. Het burgerlijk armbestuur zal naar den wensch van de financieele commissie handelen» dat een verordening hiervoor wordt overbodig geacht. De heer Simons zegt, dat het voor stel niet inhoudt, dat de' financieele com missie het beleid van het burgerlijk arm bestuur afkeurt. Maar wat is er tegen om vrije ziekehbuiskeuze vast te leggen. De voorzitter vraagt of het voor stal dor fin. commissie verband houdt met de begroeting van liet B. A. Zoo niet dan had de fin. oommissie beter aan B. en W. kunnen verzoeken de verorde ning aan te vullien. Bovendien is het voor stel niet eenigszins gevaarlijk. Het kan toch voorkomen dat patiënten in een ander dan in een van de twee Goesche zieken huizen verpleegd zal moeten worden. Mr. Goedbloed vindt, dat in hel laatste géval het B. A. wel wat te zeg gen moet hebben. Vrije keuze moet tot de Goesche ziekenhuizen beperkt blijven. Tot den heer van Vloten zegt spr., dat van wantrouwen geen sprake is. Dhr. van Bommel van Vloten zegt, dat de fin. commissie zijn schrijven aan het B. A. baseerde op cijfers. Het maakte een indruk dat er gewantrouwd werd. Ir. van Poelgeest meent dat de heer van Vloten het zeer zacht uitdrukt. Spr. vindt 'het onhebbelijk voor het B. A. vast te leggen wat steeds geschied is. De heer Crucq z'al tegen de begroe ting van het B. A. stemmen, omdat de S. D. A. P. er geen zitting in heeft. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voor stel der fin. commissie. B. en W. zullen het voorstel later in den raad brengen. Dhr. van Bommel van Vloten begrijpt niet dat de heer Crucq tegen stemt. Heeft hij bezwaar tegen de cijfers. De heer Crucq: Ik wist niet dat U zoo lomp was. U weet evengoed ais ik waarom ik tegen stem. I Voorstel tot ruiling van grond aan de Zaagmolenstraat met de N.V. Bouwstof- fenhandel en steenhouwerij v.h. M. D. de Putter. Aangenomen. Verzoiek van de vereeniging van amb tenaren der gemeen te- financi ën om 10 subsidie voor een te houden congres. De heer Crucq vraagt of het een vakbond is. De voorzitter zegt dat het een vereeniging is, geen vakvereeniging. Het verzoek wordt toegestaan. "X - Verzoek van de muziekgezelschappen „Euphonia" en „Hosanna om het sub sidie van f 200,~ op f400,— te brengen. B. en W. stellen voor om voor elk concert f50,vergoeding toe te ken- pen met de verplichting YOpr elk om voortaan per seizoen 6 concerten te geven. Dhr. van Bommel van Vloten ziet er een gevaar in. Welke houding zal men jegens andere nuttige vereeni- gimgen moeten innemen als deze om ver- hoogimg van subsidie vragen. De fin. toestand der gemeente staat toch eigenlijk algeheele verhooigimg der subsidies niet toe. Spr. zal daarom tegen stemmen. Wethouder Stieger zegt, dat de concerten zich steeds meer in de belang stelling van het publiek mogen verheugen. De vrees van den vorigen spr. deelt spr. niet. Deze subsidies beteekenen eigenlijk beloooing van vereenigingen die haar verdiensten al bewezen. Spr. zegt tm slotte nog, dat die verhoogde subsidie niet gemist kan wordien door de vereeni gingen. Mr. Goed bloed merkt op, dat de subsidie-kwestie altijd in de fin. commissie een ern s tig stru i ke!blo k wa sEen an '.ecedent voor andere vereenigingen mag uit dit voorstel zeer zeker niet voorkomen. Dhr. van Bommel van Vloten herhaalt dat men beter zal doen het sub sidie niet te verhoogen. De voorzit ter zegt, dat een der gewichtigste argumenten tot verhooging de groote belangstelling van het publiek was. Weihouder van Melle meent dat deze subsidies kunnen worden losgemaakt van andere subsidies. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Verzoek van de vereeniging tot bevor dering van vreemdelingenverkeer in Zuid en Noord-Beveland om f 100,subsidie ten behoeve van het maken van reclame voor rondreisjes door Zeeland lijdens de 9e Olympiade. Het verzoek wondt toegestaan. Voorstel tot wijziging der verordening voor het burgerlijk armbestuur. De wij ziging betreft een aanvulling der verorde ning met de bepaling, waarbij geneeskun dig onderzoek wordt voorgeschreven in geval van uitbesteding van gealimenteer- den in gezinnen. Aangenomen. Verzoek van de heeren J. Knieriem en M. F. Goedemondt om uitgifte van grond in erfpadht. Toegestaan. De voorzitter deelt mee, dat de hear Stieger zijn benoeming tot lid van Ged. Staten heeft aangenomen. Spreker wenscht den wethouder hiermede namens den raad geluk. Het spijt spr. evenwel dat de heer Stieger den raad en het col lega van B. en W. gaat verlaten. Ge durende jaren heeft spr. prettig met hem samengewerkt. Hij wenscht dat Mr. Stie ger tal van jaren de eervolle positie zal innemen. Prettig is het te weten dat in het college van Ged. Staten iemand zit ting gaat nemen die Goes kent. Mr. Sieger dankt den voorzitter voor de hartelijke woorden. Het zal hem hard vallen de betrekking van wethouder vaarwel te zeggen. Er zullen er velen zijn, die een beter wethouder worden dan spr. was, doch geen zal er meer voor de functie kunnen voe len dan hij deed. Spr. heeft gedurende zijn wethouderschap zijn best gedaan nooit links of rechts te onderscheiden. Hij dankt den voorzitter en den raad voor de prettige samenwerking, die steeds in zijn herinnering zal voortleven. De raad gaat hierna over in besloten zitting. BURGERLIJKE ST ND VAN GOES. Overleden: Johannes 3 dagen, z.v. J, Kloosterman en C. A. Baaljens. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 19 dezer: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot betrok ken, later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt. ADVERTENTIËN. OPENBARE VERKOOPING op DONDERDAG 9 FEBRUARI 1928, des namiddags te 2 uur te s Gra venpolder, in het koffiehuis van T. Jonker voor de Erven JAN VAN LIERE, ten overstaan van Notaris PI LAAR te Goes, van: MET SCHUUR EN ERF, in de ge- meente 's Gravenpolder, in den Geerts- polder, samen groot 12 A. 70 c.A., waar waarvan één Luis met erf verhuurd tot 1 Mei a.s. aan Leijn Dingemanse, en één huis met schuur en erf on verhuurd. Te veilen in 2 perceelen en in massa. GEVRAAGD te Bergen op Zoom, ingaande 1 April EEN FLINKE Adres: Mevr. SANDERS, Stations straat 40. Bergen op. Zoom.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3