Uit den Westhoek Stadsnieuws Goede vormen. Hoewel liet anders moest zijn, slaat het wel vast, dat die opvoeding der kin deren goeddeels op school plaats heeft. De onder wijzer (es) of loeraar(esr) heeft in de maatschappij de gewichtige taak te vervullen niet alleen van voorgang(st)er in de schoolsche wetenschap, maar ook van opvoed(st)er. Zonder twijfel zak een ieder hoog© waarcleering hebben voor het vele, wat inzake de opvoeding van de jeugd reeds wordt gedaan door het onderwijzend per soneel. Toch zal aan een zeker deel daarvan nog wat meer aandacht moeten worden geschonken, n.l. aan het systema tisch bijbrengen van beleefdheid en goede vormen. Het is pijnlijk maar waar, dat tijdiens en na dein grooteui oorlog, speciaal onder de jongeren een mate vain vrijheid van bewegen is ontstaan, welke medebracht een loslaten van wat vroeger als vanzelf sprekend wierd geacht aan goede vormen, Ook slecht begrepen z.g. democratische denkbeelden leidden tot het over boord werpen van wat toch inderdaad tot wer kelijke beschavingsgewoonten behoorde etn steeds zal blijven behooren. Daarom is het wel noodig, dat op school iets meer worde gedaan aan het bijbrengen vain de normale begrippen omtrent beleefdheid dn goede vormen. Wordt de dagelijksche omgang tus- schen de menschen niet aangenamer, wan neer die staat in het teekein van goede vormen, dan wanneer er een zekere grof heid heerscht? Waren niet steeds goede vormen een uitvloeisel van werkelijke in nerlijke beschaving? En zal dus omge keerd de beschaving niet bevorderd wor den door 'het in de hand werken van het gebruik van goede vormen? Laat ons in onzen huldigen materialistischen tijd een weinig aandacht schenken aan deze idea listische aangelegenheid! na de laatste bijeenkomst der afdeeling. Met 36 tegen 4 stemmen werd aange nomen, dat het eindverslag niet beslist ter griffie moet worden samengesteld maar dat dit ook door de rapporteurs kan geschieden. Ambtsgebed. Aan de orde was nu het voorstel van den heer Kodde c.s. om Geel. Stalen op te dragen een formule te ontwerpen voor ©en ambtsgebed voor de vergade ringen der Staten. De heer Welleman wees er op dat hij niet tegen het gebed is omdat de waarde van religie voor mensch en maatschappij en daardoor voor het cultureele en maat schappelijke leven door hem wordt on derschat, maar omdat die waarde niet ligt in een formalistisch, in eeln in onder ling overleg opgesteld, gebedsformuliei Integendeel, daardoor wordt naar spr.'s innige overtuiging de religie naar omlaag getrokken. Voor hem ligt de waarde en de erkenning van religie in het leven zelf, in de wijze, waarop het leven wordt ge leefd. Liefde tot den naaste, dat is spr/is religie. In religie ziet spr. een groots macht ten goede, maar in schijngodsdienst een onmetelijk kwaad. Bidden op regle ment wordt spoedig een sleur. Het is juist uit diepen eerbied voor den Aller hoogste, zullen spr. en zijn geestverwan ten aan het voorstel hunne stem onthouden. De heer van Oeveren is ook tegen het gebed in epn heterogeen gezelschap als de Staten, het wordt dan een formule, De heer Brandsma zegt, dat de anti- rev. partij voor ambtsgebed is, zjj kunnen niet zonder dat. De heer van Dixhoorn is het eens met den heer Welleman, dat het een sleur wordt. De heer v. d. Wart had gedacht hel wel zondier moeite er door zou gaan, nu dit niet het geval zal zijn, zullen de Chr. Hist, niet medewerken, omdat zij er zich niet bij neer kunnen leggen, dat een be sluit als dit bijv. door de helft plus een zou worden genomen. De heer Dumoleijn zegt, dat de R.K. wel voor het voorstel zijn, maar toch ook den vorm van het gebed willen afwachten. De heer Kodde wees er o.a. op, dal de mensch geschapen is door God, die hij dienen moet. Spr. wil over de zaak verder niet uitwijden, daar ieders mee ning toch vast staat. De 'heer Overhoff meent dat men nu andersdenkenden gaat dwingen ook bij het gebed aanwezig te zijn. Spr. acht het een heele toer een formulier samen te stellen, dat allen zal voldoen en hij wijst op de kwesties bij de radio-uitzending te Huizen. Het voorstel wordt aangenomen met 18 tegen 16 stemmen, rechts tegen links, terwijl de 6 Chr. Hist, de vergadering hadden verlaten. Subsidie Stoomtram Walcheren Bij het voorstel om tot ten hoogste f328,99 bij te dragen in het tekort der stoomtram Walcheren over 1926 werd op aandrang van enkele leden door Ged. Staten nog eens toegezegd, dat zij op op een beperkten Zondagsdienst zullen blijven aandringen. Alleen de St. Geref, leden stemden tegen. Hygiëne van het kind Het voorstel om f1500,voor 1928 toe te kennen aan de commissie voor de Hygiëne van het kind wordt aaingeno men, nadat aan den heer Reilingh is toe gezegd, dat alles wat gemeenten voor d;1 doel uitgegeven zal worden, gerekend bij de f 1500,-die van gemeenten en par ticulieren bijeen moet worden gebracht. Stoombootdiens t H an s weer tWalzoorden. Ged. Staten hadden nader medegedeeld dat met 1 Februari een middagboot op Zondag te 13 uur van Walzoorden en 14.15 van Hansweert wordt ingelascht, Dat de tarieven voor goederen vermoe delijk tegen den zomerdienst worden 'her zien en dat het gebrek aan laadruimte op de boot een punt van beraadslaging uit maakt. De heer Joziasse wil geein uitbreiding van den Zondagsdienst en zou gaarne willen weten wat iedere reis opbrengt op Zondag. Hij acht verlaging van tarie ven mogelijk en geeft een vroege boot op Maandag voor bezoekers van de Rot- lerdamscbe markt in overweging. De heer van 't Hoff komt er tegen op, dat tijdens de behandeling Geef. Sta ten komen met uitbreiding van den Zon dagsdienst. De heer v. d. Wart vraagt cijfers. De 'heer van Dixhoorn juicht het voor stel toe, maar vraagt of de laatste boot op Zondag ook niet te 19.25 van Walzoo-r den kan vertrekken, evenals op weekdagen, De beer De Paauw mieent, dat reeds de adressen voldoende reden zijn om de voorstellen aan te nemen. Hij hoopt, dal men ook inzake de vrachttarieven en de laadruimte tot een goede oplossing zal komen. De heer Brandsma stelt voor nu weer niet Zondagsdienst uit te gaain breiden en stelt een motie voor om Ged. Staten te verzoeken de derde boot niet in t tellen. De beier v. d. Wart kan de draagwijdte daarvan niet overzien. De heer v. d. Putte is ook in Ged, Stalen tegen de uitbreiding geweest. De beer Dumoleijn acht de voorge stelde uitbreiding zeer noodig voor Zeeuwscb-Vlaanderen en hoopt de mo-tie- Brandsma niet wordt aangenomen. De heer Van Romp-u verdedigt het voorstel van Ged. Staten uitvoerig en ver dedigt, dat nnen alleen -den dienst uitbreidt als bet dringend noodig is. De motie-Brandsma wordt verworpen met 29 tegen 11 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt .h.s. aangenomen. Verkiezing lid Ged. Staten. In de middagzitting was aan de orde de verkiezing van een lid van Ged. Staten de vacature ontstaan door liet bedan ken van den beer Fruijtier. Uitgebracht werden 39 stemmen (de beer Kakebeeke was nog afwezig). Gekozen werd de beer mr. Stieger met 24 siemjmen, tegen 13 blanco, en een op ieder der hecren Kodde en Joziasse. De beer Stieger brengt dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zal de functie aanvaardien zoo direct de daar aan verbonden bezwaren voor hem uit den weg zijn geruimd. Wegenbelastingwet. Aan de orde is nu het voorstel tot vaststellen van een verordening, bonden- de regelen omtrent de verdeeling van het aan de Provincie Zeeland toegewezen aandeel in de uitkeer,ing uit de wegen belasting ten behoeve dier wegen voorko mend© op het provinciaal wegenplan. Na uitvoerige algemeene beschouwingen werd bij de artikelsgewijze behandeling er op gewezen naar aanleiding van een vraag van den beer v. d. Wart, om de plannen van Ged. Staten welke wegen aan de beurt zijn, jaarlijks in de najaarsver gadering mede te deelen, dat deze in het provinciaal blad bekend worden ge maakt als besluit van Ged. Staten. Verschillende leden hadden bezwaren om de f 70.000 die vrij gekomen zijn van de krankzinnigenverpleging geheel voor de wegen vast te leggen, doch dit werd na krachtige verdediging door den heer Djele- man aangenomen met 31 tegen 9 stemmen, die der V.D. en der S.D.A.P. Rechtstoestand van a m b tenaren Aan de orde was het voorstel tot vast- telling van ©en reglement op den rechts toestand der ambtenaren ajn dienst der Provincie, waarin Ged. Staten nog enkele wijzigingen had-den aangebracht naar aan leiding van de afdeelingsverslagen. Bij de algemeene beschouwingen bracht de beer Onderdijk dank voor het rekening houden met verschillende bezwaren, bij enkele artikelen komt hij daar nog op terug De beer Welleman juicht overleg met werknemers als Vrijz. Dem. steeds toe. De beer v. d. Wart brengt mede na mens den heer Wallien dank voor het het voorstel. De (heer Joziasse. meent, dat men de arbeiders niet naar de vakorganisaties mag drijven en wil niet dat bet scheidsgerecht op de plaats van Ged. Staten gaat zitten, De beer Van Dusseldorp is er ver heugd over dat de ambtenaren die het dichtst bij Ged. Staten zitten vertrouwen in hen stellen. Bij de artikel sgewijze behandeling komt de beer De Baare op legen de bepaling, dat de leden va,n de commissie van over leg in Zeeland moeien wonen, wat belet, dat men ook die vakvereenigingsleiders kan benoemen. Het voorstel om deze bn paling te schrappen wordt verworpen met 30 tegen 10 stemmen. Bij het artikel inzake het verlof, ©telde de heer Moelker voor niet alleen die resp. een minimum salaris hebben van f5500 en f3000 resp. 24 en 18 dagen toe te kennen, maar zij die dit verdienen, ook al is hun aanvangssalaris lager. Ver der wil hij de overige ambtenaren 14 in plaats van 12 vrije werkdagen toe ken nen als verlof. Het eerste wordt aange nomen met 33 tegen 7, het tweede met 36 tegen 4 stemmen. Een amendiement-Onderdijk om voor het bootper soneel Zondagen, dit werkdagen voor hen zijn, niet mede te tellen-, werd aangenomen met 35 tegen 5 stemmen. De 3 Staatkundige Geref. verklaarden zich tegen alle artikels betreffende het scheidsgerecht. Mevrouw Beirgsma hield ©en uitvoerig pleidooi tegen het verleemien van ge dwongen ontslag aan -die ambtenares, die in het huwelijk treedt en -deed een beroep op de 'heeren statenleden haar iin deze bij te staan om voor de rechten der vrouw op- te komen. Haar voorstel, bedoeld ontslag te schrappen, werd verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Een voorstel van de heeren De Baare en Brandsma om ambtenaren op 65-jari- gen leeftijd te ontslaan, werd verworpen met 29 tegen 11 stemmen, en een voorstel De Baare om geen termijn vast te stel len, gedurende welke men in d'. ernst moot zijn geweest, om wachtgeld te kunnen krij gen, werd verworpen met 30 tegen 10 stemmen. Ged. Siaten namen een, voorstel-On der dijk over om voor de in dienst zijnde ambtenaren de verlofregeling niet ie wijzigen. Hierna werd het geheele reglement aan genomen met de stemmen der St. Geref. tegen. De vergadering werd hierop geschorst tot Woensdagmorgen 10 uur. Baarland. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen M, Vreu-gdehil, candidaat te Rotterdam. Borssele. Maandag vergaderde de ge meenteraad. Het bekende verzoek om een verordening tegen bet vloeken te maken, iverd met 5 tegen 2 stemmen verwor den, vóór de beeren A. Dek en M. de ï^egt. Het in de vorige vergadering door den boer Rottier te berde gebrachte voor stel om de inkomstenbelasting progressief te beffen, kwam thans in stemming. Over dit voorstel staakten de stemmen. De beer J. Bruinooge stemde blanco, terwijl vóór stemden de heeren C. Rottier, S. Almekinders enP. Dekker, tegen C. Nijsten, M. de Regt en A. Dek. Aan gevraagd zal worden 50 olmenboomen te mogen verkoopen. Men besloot aan den Monsterweg bordjes te plaatsen, waar op het bestaande voetpad als rijwielpad zal worden aangeduid. Een adres van ouders en belanghebbenden om een cur sus voor wettelijk vervolgonderwijs in ie stellen, besloot men aan te houden en tegelijk werd besloten, om den thans be- staanden cursus tot begin Maart te laten doorgaan, om dan later, zoo noodig, in dezien een nadere beslissing te nemen. Maandagavond vergaderde de af deeling Borssele" van Volksonderwijs. De heer J. Welleman van Krabbendijke hield, daartoe uitgenoodigd, in deze bij eenkomst een rede over ,,Het beginsel der openbare -school". De spreker, die de plattelandstoiestanden in Zeeland en de bevolking aldaar zoo door en door kent, kenschetste de gevolgen, voor het platteland in 't bijzonder, van wat op onderwijsgebied in de laatste jaren heeft plaats gehad op eenvoudige en duidelijke wijze. Hij vergeleek het werk van dein onderwijzer met dat van den boer, die beiden geen voldoende vruchten van hun arbeid kunnen zien, als er in tijd van ma laise bezuinigd gaat worden op wat voor de vruchtbaarheid van den te bewerken bodem onmisbaar is. Hij gaf een uileen- zetting van den moeilijken arbeid van den onderwijzer en besprak de noodzake- lijkhead van samenwerking tusschen huis en school, behandelde de noodlottige split sing op onderwijsgebied en toonde ten laatste aan, dat alleen de openbare school de jeugd kan opvoeden tot goede leden der maatschappij, n.l. tot menschen, die er van doordrongen zijn, dat zij een deel zijn van de groote gemeenschap, die voe len, dat men niet voor zichzelf of eeln beperkten kring moet leven en werken, maar met allen voor allen. In de pauze vergastte hij de aanwezigen nog op een fragment uit »,Qroomkoninkje". De ver gadering toonde door luid applaus, hoe zeer ze genoten had van het gehoorde en de voorzitter dankte den spreker voor de opoffering, die hij zich getroost had, waardoor hij de leden der afdeeling zulk een genoeglijken en leerzamen avend had bezorgd. He'nkenszand. Maandagavond hield het Mus schen gilde alh'er haar jaarverga dering bij den heer Vermeulen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 128,16 en uitgegeven f 122,75, alzoo met een goed slot van f5,41. Ingeleverd werden in totaal 5521 mus schen, waarvan C. Wirtz -inleverde het hoogste aantal 1078. Tot secretaris werd gekozen de heer M. de Wilde, im de plaats van den lieer J. Walhout, die als zoodanig had bedankt. Kleetinge. Ondier voorzitterschap van den heier C. Zandee Azn. hield de ver eeniging Landbouwbelang" alhier, haar gewone algemeene vergadering welke door 27 leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter alle leden had welkom gehee- ten, herdacht hij met gevoelvolle woor den het zoo vroeg ontslapen bestuurslid de heer Joz. van Liere Wzn., die sind; vele jaren met lust en liefde zijne beste krachten aan de vereeniging heeft gewijd en drukte den wensch uit dat zijn nage dachtenis bij alle Leden in dankbare her- .nn-eriing zal gehouden worden, v\ elke woor den door allen met stillen weemoed wer den aangehoord. Uit het verslag van den secretaris en penningmeester dat nu volg de, bleek dat door de leden 2620 balen kunstmest was afgenomen tot een bedrag van f21.948,58 en voor f 1492,09 aan kracht voeder. Die rekening sloot met een nadeelig slot van f40,86; het batig slot over 1926 bedroeg f462,98, zoo dat dit verminderde tot f422,12. De heer D, J. de Vrieze werd met 24 stemmen als bestuurslid herkozen, terwijl in de vaca ture Joz. van Liere werd gekozen de heer A. Almekinders met 17 stemimen. Tot plaatsvervangend lid tot het nazien der rekening werd gekozen de heer W. N. van Liere. Hierna werd door den voorzitter medegedeeld, -dat de heer C. G. van Liere thans zijn 25-jarig jubileum als secretaris der vereeniging mag her denken. Met een gepast woord werd hem dank gebracht voor de vele werkzaamhe den, die hij voor de leden gepresteerd heeft en bood hem namens het bestuur een prachtige mand met bloemen aan, die door 'hem dankbaar werd aanvaard. Het bestuur werd gemachtigd om hem voor de vele moeite en zelfopoffering aan de vereeniging bewezen, ©en blijvend huldeblijk aan te bieden (tot een maximum bedrag van f 50,met de wenscb, dat het hem moge gegeven zijn nog vele jaren alszoodianig werkzaam te mogen zijn in liet belang der vereeniging. Zichtbaar aain- mi werd door den jubelaris dank ge bracht aan -den voorzitter en alle leden voor de waardeering en oprechte vriend- chap van hen ondervonden, die door hem op hoogen prijs wordt gesteld, en hoop-t nog zoolang het hem verleend zij, met zijne beste krachten de vereeniging te kuifnen dienen. Hierna hield de heer Siebenga een lezing met lichtbeelden, wel ke lezing met aandacht werd gevolgd. Ondier dank aan de leden voor hunne medewerking betoond en aan den heer Siebenga voor zijn leerzame voordracht, sloot de voorzitter de vergadering. Kapelle. De leden van de varkens verzekering „Steunt Elkander'kwamen in het lokaal „Obadja" onder voorzit terschap van den heer J. van Wingen bijeen. Herkozen werden de aftredende bestuursleden en gekozen in -de ontstane vacatures door het bedanken van de hee ren D. Landman en C. Zegers, de hee ren M. van Liere en G. van Boven. Verzekerd waren in 1927 121 varkens, vergoed werden drie varkens. Tot de vereeniging traden vijf nieuwe leden toe; de vereeniging telt 32 leden. Besloten werd om de te vergoeden K.G-prijs voor 1928 vast te stellen op f 0,56. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Het saldo kasgeld bedroeg f841,70. De inkomsten bedroe gen f216,85, de uitgaven f205,11, aldus een bezit van f853,44. Tot nazien van de rekening werden benoemd de heeren; M. van Overloop en G. van Willegem. Yerseke. Zaterdagavond bemerkten de bewoners van de bakkerij W. L. Hirdes aan de Damstraat eien begin van brand in 't dak boven den oven-. Met hulp van de buren en andere toegesnelde blus schors wist men 'het gevaar tijdig te keeren. Reeds was een gat in t dak gebrand. Mr. J. H. M. Stieger. Hetgeen we destijds zeiden te ver wachten is gebeurd. Gisteren is wethouder Stieger tot lid van Ged. Staten geko zen. Het gevolg dezer verkiezing is het aftreden van den 'heer Stieger als raads lid. Zijn opvolger op de r.-k. lijst is de heer Chr. C. van der Does. Wie den heer Stieger als wethouder zal opvolgen nog niet bekend. Waarschijnlijk krijgen we in de raadszaal dezer dagen weer het zelfde schouwspel te genieten als eenigen tijd geleden bij de samenstelling van het college van B. en W. De raad ondergaat door het uittreden van den heer Stieger ongetwijfeld een verlies. De scheidende toch toonde be langstelling in alle vraagstukken, hij was iemand met een ruimen blik en behoorde riet tot de doordrijvers, die onder zulke omstandigheden het eigen -parade-paairdje willen berijden. Ook in andere dan r.-k. kringen zal het bedanken van den heer Stieger als raadslid worden betreurd. Nilet het minst door de verslaggevers der raadsvergaderingen, d e vaak van den zin voor humor van den rechtschen wethou der genoten hebben. Mr. Stieger werd in Ju-n-i 1908 tot lid van den raad gekozen. Op 1 Sept. 1919 werd hij definitief tot wethouder benoemd, na reeds geruamen tijd tijdelijk deze funcke te hebben waargenomen. Geslaagd. Voor het te Rotterdam gehouden exa men Engel sche Handels-c orr esp-ondentie (Mercurius-diploma) slaagde de heer J. K. v. Dullemen alhier. „Toonkunst." Toonkunst concerteerde gisteravond voor eene half bezette Prins-van-Oranje- zaal hare volks-opvoering. De heer Zwee- de als solist had me t zijne Bach-cantate geene gelukkige keuze gedaan; op gun stige midden tornen na gaf hij in dit werk niet de noodige expressie, noch kleur. „Frühlingsbeg-rabnis" gaf dezen bariton eebter de gelegenheid, zijne talenten, de in timiteit zijner klank te demonstreeren. Een jeugdig vuur openbaarde zich bij dezen eminenten solist en zijn werk boeide hier. Jammer dat bij het Bach-koraal, Komfit, o Tod het koor aarzelend inviel en hierdoor deze bede als een twijfelachtige invitatie aanving. Heel goed „samenspel" der diverse koren werd in een Max Bruchstuk ge- everd; Toonkunst toonde zich 'hier op z'n mooist en bleek weer het lichaam dat muziek verstaat en verdienstelijk kan vertolken. Die sopranen doen soms in crescendo's voor excessen vreezen. Een drietal bassisten gaf van begin tot eind ©en bewonderenswaardig fond aan eene verpletterende meerderheid der overige koren. Eene verrassing voor menigeen bracht na de pauze een werk van Otto Lies, voor kamer-orkest en koor door hem gecom poneerd. Hij gaf hier een muzikale schets op impressionistische schilderijen en wel op de verdronken stad Vineta. De mo derne tendenz heeft zich ook op onzen componist-stadgenoot doen gevoelen; zijne muziek brengt hier illussies als van de schaduwen van een voorwerp, van ver schillende zijden belicht. De schaduwen ruisen, snijden en ontmoeten elkaar, ster ker, zwakker; steeds echter blijft één lijn, één richting bestaan: het voorwerp. Mees terlijk brengt eer, cello- en viool-samen spel en -solo hier het impressionistilsch tableau van de blauwe, deinende zee; droevig herinnert de techniek van de vleu gelpartij aa-n de vergane klokken, waarna het koor op- warme wijze een barcarole vertolkt: de mediiteerewde mensch, doe op de golven over deze ruïnes wordt ge voerd. Wij mogen den heer Lies wel geluk wenschien met deze creatie. Hij toont zich hierin de meester die met klanken een wereld schildert. Het is slechts jammer, dat dit stuk niet als slotnummer werd gekozenwij vermoeden hierachter een bescheiden geste van den directeur-auteur. Echter geeft dit stuk een wonderlijke impressie mee, welke grootelijks overbluft werd door het laatste nummer „Rheinmorgen", een overigens wel gepassioneerd' gedicht van Evers met muziek van Dietrich, dat niet zonder onjuistheden werd uitgevoerd. oge „Toonkunst" heden/avond het talrijke auditorium wachten, dat zij en Otto Lies ten volle- verdient. Scheepvaart. Gedurende het jaar 1927 zijn de haven ,wn Goes binnengevaren 1911 schepen met ©en totaal tonneninhoud van 180.841 (vo rig jaar 1952 schepen met 186.204 M3 inhoud) en uitgevaren 1918 schepen met een totaal tonneninhoud van 182.998 (vo rig jaar 1941 schepen met 183.828 M3). Het plaatje. Waar is je belastingplaatje? roept de rijksambtenaar. Het jongmenscb op de fiets, doet of bij niets boort en rijdt door. Tracht althans dit te doen, want de plichtsgetrouwe ambtenaar zet er de loop pas in en achterhaalt hem. Het blijkt nu, dat het jongmensch een boodschap voor meester doen moest en een fiets daarvoor nam, die in school stond en hejn niet toebehoorde. Het resultaat was, dat de fiets op geborgen werd tot de f 5,-boete zou betaald worden. Was dit binnen twee dagen niet geschied, dan kreeg het jotig- mensch nog een proces op den koop toe. Slag van een paard. Toen gistermiddag de knecht de L. van den vrachtrijder W. alhier, in Bouw plan 111 bezig was met bet vervoeren van

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2