RUITEMBOER FRISO-BMI N°. 9. Woensdag 18 Januari 1928 ii&° Jaargang. Buitenland Binnenland LlNTVELT's BAZAR ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, hiuiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant m Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel, Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Anti-oorlog. Bij den terugkeer naar Europa van dein ambassadeur der V. S. te Parijs, Myron Herrick, heeft de Fransc'he ambassadeur Claude!, een rede gehouden om het Fran sc'he standpunt uiteen te zetten inzake hwfc an ti -oorlo gs verdrag. Frankrijk, zoo betoogde hij, is het land, dat het meest behoefte heeft aan vrede en Amerika is het land, dat het meest voor de zaak van den vrede kan doen; geen land ter wereld zal ten oorlog kun nen trekken als Amerika uitroept: .Ik keur af wat gij doet". Frankrijk en Amerika beoogen geen loofsbe'ijdenis, maar een verklaring van het gezond verstand. Zij willen zeggen, dat de oorlog overal en in alle omstandig heden verkeerd (une chose mauvaise) is Er zijn gevallen geweest en er zijn nog heden ten dage gevallen, waarin de oor! een goede en rechtvaardige zaak is. Nie mand kan bijvoorbeeld ontkennen, dat een onafhankelijkheidsoorlog een groote en goede zaak was. Het geweld is op zich zelf verkeerd, maar het verdient de voor keur boven onrecht. Het denkbeeld, waardoor de voornaam st staatslieden van Amerika en Europa worden geïnspireerd is, dat een groot deal van de wereld thans tot zulk een hoogen graad van organisatie en tot een zoo ver gevorderde onderlinge economische afhan kelijkheid is gekomen, dat het 't buiten den oorlog kan stelden, dat het zelfs op absolute wijze, de gedachte aan oorlog kan uitsluiten en dat niet om mystieke rede nen, maar omdat de oorlog een grof en gevaarlijk wapen is, omdat hij, zooals men in Amerika zegt, „niet betaalt". Dit be- teekent niet, dat de oorlog in allé ge vallen le veroordeelen is. In het voor stel om den oorlog buiten de wet te stellen is het voornaamste punt m.et de oorlog, maar de wet. Als er een wet is, kunt ge den oorlog buiten de wet stellen. Als er geen wet is, is er niets waarbui ten ge die vreeselijke ramp kunt bannen. Huwelijksgeluk. In Nijmegen woonde een weduwe, al dus de „N. A. Ct/\ die het vorige jaar wederom in het huwelijksbootje stapte en zich verbond aan een weduwnaar van rijperen leeftijd met een groot gezin. De vrouw had ook een paar kinderen en de man beloofde haar vóór het huwelijk dat hij alleen bij haar kwam inwonen en z n kinderen uit z'n eerste huwelijk behoor lijk zou verzorgen. De vrouw was daar mede tevreden; toen zij er op aandrong op huwelijksvoorwaarden te trouwen bleek, haar toekomstige gemaal daar sterk Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 42 FEUILLETNO DOOR ETHEL M. DELL. „Dat kan ik niet", zeide zij bijna hartstochtelijk; „ik wil) het niet. Laat mij je helpen. Laat ik doen, wat ik kan!' Hij bewoog zich even, zijn wenkbrau wen trokken pijnlijk samen, doch hij hield geen oog van haar af. „Maak je niet zoozenuwachtig", zeide hij met moeite „Ik zal niet sterven". „Zeg me, wat ik doen moet!" drong zij aan. Kan ik je wat meer oprichten?" *Om Gods wil niet!" zeide hjj en on derdrukte een huivering. „Mijn sleutel been is gebroken." Een oogenblik zweeg hij, maar zijn donkere oogen staarden haar nog steeds aan. Eindelijk zeide hij: „Laat ik uw hand vasthouden!" Zij gaf hem die en hij drukte haar. Het bloed stroomde weer langs zijn ge zicht, zij bette het zacht weg. legen te zijn. Hij vond liet verschrikke lijk dat hij, meer bezittende dan z'n aan staande wederhelft, aldus zeide hij, werd gewantrouwd, zoodat de vrouw, die niet geheel van middelen was ontbloot, toegaf en den groeien stap ondernam. De eerste dagen was liet rozengeur en maneschijn. Men besloot te verhuizen naar een na burige stad. Een nieuwe woning werd be trokken en de echtelieden installeerden zich. Toen bleek dat de man z'n kinderen niet had verzorgd, want de éen na den ander kwam de nieuwe mama begroeten en bleef in de nieuwe woning. Dit gaf aan leiding tot verwikkelingen en booze woor den werden tusschen de eclitgeinooten ge wisseld. Doch het zou nog erger worden, want al spoedig bleek dat de heer des huizes niet de rijkaard was waarvoor hij z.ch had uitgegeven. Schuldeischer na schuldeischer verscheen aan de deur en er moest worden betaald. De vrouw meende haar echtgenoot hierover te moeten onder houden, doch hij was van meening dat ze best kon betalen. Er werd betaald, tot dat er geen geld meer was en nog steeds bromden de beren. De huiselijke oneeinig- head werd groo'.er, de buren kwamen er somtijds aan te pas en het slot was, dat de man de geplunderde vrouw verliet en haar op een zolderkamertje, want zoover waren ze gekomen, achter liet. De schuld- eiscbers verklaarden hem failliet en een curator verscheen om het laatste te inven tariseeren. Later bleek dat de vrouw eenige meubelen uit haar vroegere huis houding aan den boedel had onttrokken. Op dit punt is onze wetgeving streng, zij had dit niet m-og-en doen, daar haar huwe lijk in gemeenschap van goederen plaats had gevonden. Nu heeft zij kans door den strafrechter te worden vervolgd wegens het plegen van bedrcegelijke bankbreuk, Teruggevo ride n De directeur der zuivelfabriek te Hij ken, de heer J. B., die sinds eenige dagen vermist werd, is gevonden. Terwijl de politie op onderzoek was uitgetrokken, waren ook particulieren naar den vermis le gaan zoeken en z oo gelukte het den winkelier K. B osman te Hij ken den vermiste te vinden in een kreupel- boschje nabij een draaibrug over het Oran jekanaal. Onmiddellijk werden de politie en de burgemeester gewaarschuwd, die zich in gezelschap van dr. Gorier per auto naar de plaats begaven, waar B. was vonden. Die vermiste was totaal uitgeput en door en door nat. Hij werd maar den smid Kooks overgebracht. Op het vinden van den directeur of voor aanwijzingen was een premie gesteld van f 100. De vlag en het portret. De architect Van der Kloot Meyburg vertelt in het, ,Mndbl. v. Beeld. Kunst": Voor de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar omtrent 225.000 oude sleenen zijn verwerkt, is het lancl allerwege afgestroopt en kwam men in het dorp Schoonhoven, waar een groote brand tal van oude boerenhuizen tot puin- hoopen had gemaakt. Hier werd een partij prachtige oude steen gevonden, die de eigenaar, een oude boer, echter niet wilde ver ko open, omdat hij door piëteit gedron gen, zijn nieuwe woning van die oude steen het eenige wat uit den brand was over- „Dank u", zeide hij. Deze bijna fluisterend gesproken woor den hadden een vreemde uitwerking op haar. Zij had een gevoel, alsof plotse ling iets haar hart doorboord had. Voor zij het wist, ontsnapte haar een diepe zucht en dan barstte zij in huilen uit. „O, Nap, Nap!" snikte zij, „ik wou dat ik dood gegaan was, voor dit ge beurde!" Zij voelde, dat zijn hand zich om de hare klemde, terwijl zij daar in doods angst naast hem samenkromp; dan zag zij, dat hij er in geslaagd wa9 zich in een zittende houding op te richten. Hoewel zeer zacht, drong zijn slem tot haar door. „Huil in 's hemels naam niet! Ik kom er best boven op. Ik zal levenom revanche te nemen". Verscheurd als zij werd door haar ontroering, was er iets in die laatste woor den, dat haar haar kracht even teruggaf. Met een uiterste inspanning van haar wil wist zij zich weer te bedwingen. Zij voelde, dat zijn blikken nog steeds op haar gevestigd waren met die vreemde intensiteit, welke zij niet durfde ontmoe ten. Zijn rechterhand hield nog steeds de hare vast, de andere lag krachteloos in de sneeuw. „Laat ik je helpen", smeekte zij weer. 5Q-55-40-50rt r i 11 1 M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABR! EKEM gebleven, wilde 'herbouwen. Hce ook werd aangedrongen, zelfs door den burgemeester van de p aats, niets hle.p totdat het vrouwelijk vernuft uitkomst' bracht. De huishoudster van den boer was van meening, dat, als men haar mees ter een nieuwe vlag en het portret van H.M. de Koningin,, die heide bij den brand verloren waren gegaan, ten ge schenke zou aanbieden, hij misschien wel van opvatting zou veranderen. En inder daad, het is gehikt! De nieuwe vlag en het nieuwe portret deden den boer zoo danig ontroeren, dat hij bereid was de stenen te verkoopen, zij 'tdan ook tegen een behoorlijk prijsje! Een wanhoopsdaad. Maandagmiddag te 12 uur is bij een perceel, bewoond door de familie K. aan de Raadhuisstraat te Delft een sterke gaslucht waargenomen, terwijl ramen en deuren gesloten waren. Men forceerde de deur der woning en vond aldaar de 27-jarige juffrouw K. met haar vijf k.n- c'eren van lty26 jaar te bed liggen, ter wijl het kraantje van de gaslamp open stond. Allen waren bewusteloos. De kinderen zijn naar het Kinderhuis, de vrouw is naar het ziekenhuis vervoerd. Na onder zoek bleek, dat de vrouw, dce het zesde kind verwachtte, na een echtelijken twist uit wanhoop heeft gehandeld. Een olie-werper. Inktwerpers hebben we reeds lang ge had, kuitenprikkers zijn ook reeds met succes hier te lande opgetreden, een rui tentikker vertoont in 's Gravemhage en in Rotterdam zijn kunsten, maar liet aller nieuwste is de olïewerpier, welke een Schiie dammer politieagent bedacht heeft. Zondagmorgen zag de hoofdagent de G. te Schiedam, dat de melkhandelaar R. L., terwijl hij met zijn wagen passeerde, een hoeveelheid olie tegen zijn deur wierp. Reeds eenige malen had de hoofdagent gemerkt, dat olie tegen zijn deur was ge worpen. Proces-verbaal is tegen L, opge maakt. De eendenjacht. Op het verzoek van het Kon. Nederl. Hij bleef zwijgen; zij vreesde, dat hij weer zou weigeren. Toen zag zij, dat zijn hoofd langzaam voorover zakte en zij begreep, dat hij op het punt stond opnieuw in zwijm te vallen. Werktuigelijk sloeg zij haar arm om zijn schouders om hem te steunen. Hij rilde over zijn geheele lichaam. Zij trok zijn hoofd naar zich toe, om tegen haar te kunnen rusten. Lange tijd ging aldus voorbij, zij on beweeglijk in knielende houding hem vast houdend, terwijl hij hijgde tegen haar borst en hardnekkig trachtte, de zwak heid, die zich van hem dreigde meester te maken, te boven te komen. Het was verschrikkelijk om hein zoo te zien, hem, den overmoedige, den trotsche, zoo ver nederd voor zich ter aarde, te zien lig gen. Zij besefte den strijd van zijn ver nietigden trots, en smiakte er met een hartstochtelijke vurigheid naar om dien strijd te verlichten. Doch zij scheen niets te kunnen doen. Zij kon slechts neerknie len en in wanhopige onmacht toezien, hoe hij zijn strijd uitvocht. Eindelijk hief hij zijn gelaat op. „Dat sleutelbeen doet zoo n vervloekte pijn. Zoudt u niet iets onder mijn linkerarm kunnen schuiven, om hem wat te steunen. Uw mof misschien. Pas op mijn pols, die is ook gebroken'. Au!" Zij hoorde zijn Landbouw Comité om de eendenjachst in de provincie Zeeland langer open te stel len, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord, dat hij tot een wijziging in 'den sluitingsdatum van de jacht op wilde eenden niet kan besluiten. In het voorjaar is, naar zijn meening, weinig schade vain wilde eenden aan de landbouwgewassen le verwachten. Mocht echter van dit waterwild schade dreigen, dan zal de minister te zijner lijd nagaan, welke maatregelen het best kunnen worden genomen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen. De Zeeuwsch Vlaamsche correspondent van het Hbld." schrijft over de vermin dering der bevolking aan den overkant. We ontleenen er aan: Sas van Gent, de meest iodustrieele plaats van heel Zeeuwsch Vlaanderen, waar de industrie meer werkkrachten eischt, dan de heele stedelijke bevolking zielen telt, ging in 1927 met 10 zielen achteruit. Het kan ondanks zijn snellen aanwas in woning complexen de 3000 nog maar steeds niet bereiken en blijft dus met zijn zielental van 2934 tot de kleinste gemeenten van dit gewest behooren. Terneuzen, haven stad en plaats van druleken handel, viel van 10.119 tot 10.056 terug, een achter uitgang van 63 koppen. Nog één zoo'n Rückschrift en de eenige Z.-V.-stad bo ven de 10.000 heeft de kroon verloren. Het ergste maakt het St. Jansteen met zijn 3530 inwoners ultimo 1926. Het ging met 62 personen achteruit. Zaamslag met 3597 zielen in 1926 viel terug op 3575. Hier was de achteruitgang niet zoo groot als in St. Jansteen, dat toch ook een bouwende gemeente is. Deze achteruit gang in bevolking pleit geenszins voor de economische situatie van ons gewest. Kamer van Koophandel. Vrijdagavond a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden ten stadhuize te Mid delburg. De agenda vermeldt installatie der gekozen en herkozen leden; mededee lingen; ingekomen stukkenverkiezing van de leden van het bureau en van de vaste commissies en eenige voorstellen. De sluis te Hansweert. In verband met hetgeen is gemeld over de groote sluis te Hansweert en de on gerustheid, die omtrent het niet goed fumc- tioneeren er van in België zou bestaan, verneemt de „Tel." dat inderdaad onlangs de Belgische regeering de aandacht van onze regeering daarop gevestigd heeft. De voorzieningen, welke aan de groote sluis getroffen moeten worden, betreffen enkele scheuren in de sluishoofden en schutkolkmuren, die aanvankelijk werden toegeschreven aan onderloopsheid, welke in hoofdzaak onder een der vleugels van het buitensluishoofd werd geconstateerd. N ader uitgebreid en nauwkeurig onderzoek deed vermoeden, dat het gescheurd zijn en het vooruitkomen van de schutkolk muren zal moeten worden toegeschreven aan verschuiving dier muren over den fundeeringsvloer. De muren van het bininensluishoofd vertoonen in meerdere, die van het bui tensluishoofd in mindere mate scheuren, welke vermoedelijk een gevolg zijn van ongelijke belasting der paalfundeerimg, ter adem sissend tusschen zijn lippen komen, terwijl zij zoo voorzichtig mogelijk zijn instructies opvolgde, maar bijna onmid dellijk ging hij voort: „U behoeft niet bang te zijn om mij aan te raken tenzij ik te monsterachtig ben om aan te raken. Maar ak geloof niet, dat ik kan loopen". „Ik zal je even helpen", zeide zij. „Ik ben heel sterk". „U is wonderbaar", zeide hij. Deze woorden gaven haar eenigen troost ook al begreep zij niet precies de beteekenis ervan. Dan spraken zij bijna in het geheel niet meer. Langzamerhand kreeg hij zijn zelfbeheersching terug, ofschoon zij door haar maar al te scherpe opmerkingsgave g, hoe ondraaglijk de pijn was, die zijn flink lichaam kwelde. Met haar hulp en een uiterste krachtsinspanning van zich zelf slaagde hij er ten slotte in weer op de been te komen, doch onmiddellijk daarop overviel hein weer een nieuwe zwakte, zoodat hij minuten lang alleen kon blijven staan door op haar te steunen. Dan trachtte hij, met den arm, dien hij nog gebruiken kon, om haar hals gé- gen, te loopen, maar het was zoon vreeselijke pijniging voor 'hem, dat hij slechts enkele passen achter elkaar kon doen. wijl ook de sluisvloer in het biimensluis- hoofd onregelmatigheden vertoont. De onderloopsheid van 't buitensluis hoofd is, na aanvankelijke herstelling wel verminderd, maar niet geheel opgeheven. De overige gebreken zullen vermoedelijk eerst hersteld kunnen worden wanneer de noodige maatregelen zijn genomen om de fundeering te ontlasten. Op de begrooting van 1926 werd toege staan f 425.000, hoofdzakelijk voor de sluis te Hansweert en op de begrooting voor 1927 een bedrag van 4*/2 ton (waar van enkele kleinere bedragen ten behoeve van een derde sluis te Wemeldinge. In het begin van het vorig jaar nam de minister van waterstaat, vergezeld van een van de hoofdambtenaren/ van zijn departement, persoonlijk den toestand te Hansweert in oogenschouw. Naar wij ver namen, is nog steeds de studie gaande, om tot een definitieve verbetering te geraken, zoodat het definitieve plan daarvoor nog moet worden vastgesteld. Aangezien aldus nog gen overzicht van de totale kosten van de verbetering en herstelling der groote sluis is verkregen, werd op de wa- terstaatsbegrootimg voor 1928 voorloop! g volstaan met een bedrag van twee ton. „Voorts kan de „Tel." mededeelen, dat de Belgische regeering eveneens ge wezen heeft op de omstandigheiddat h.i. de spoorbrug te Vlake over het kanaal van Zuid-Beveland te laag is, zoodat de scheepvaart belemmering daarvan zou ondervinden. In departementale kringen staat men evenwel niet onwelwillend tegenover het denkbeeld om de bewuste brug te ver- hoogen. Evenwel zou dan ook het empla cement te Vlake verhoogd dienen te worden. Onze hoofdweg. Blijkens het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van het wegen fonds voor 1928 is voor den rijksweg MiddelburgGoes—Kapelle op Walche ren f40.000,uitgetrokken; voor het gedeelte van evengenoemden weg op Zuid-Beveland f 175.000,voor ont eigening ten behoeve van den aanleg van een nieuwen weg van Kapelle naar de Noord-Brabantsche grens f 300.000, voor verbetering van den weg Breskens— Belgische grens f150.000,voor ver betering van den weg TemeuzenBel gische grens f 102.000, Provinciale Staten, Vergadering van Dinsdag 17 Januari. Aanwezig 40 leden, afwezig de heeren Fruijtier en Wallien. Ingekomen is een verzoek van de Prov. Vereeniging „Het Groene Kruis" om dastricts-school-ttrtsen in te voeren. Dit werd in handen ge steld van Ged. Staten om advies. Reglement van orde. Ter tafel kwam nu het voorstel van Ged. Staten om nog eenige wijziging te brengen in het reglement van orde, be treffende het onderdeel samenstelling der afdelingsverslagen en het eindverslag. Na ampele besprekingen werd met 28 tegen 12 stemmen besloten het aan de afdeelingen zelve over te Wen, wanneer zij bijeen willen komen om hun verslag vast te stellen en niet bindend voor te schrijven, dat dit moet gebeuren den dag Anne beefde nu niet. Daar was zij geheel overheen. Al haar zenuwen waren gespannen, om hem zoo goed mogelijk te kunnen helpen. Telkens als hij weer half bezwijmend op haar hing, bleef zij staan, om hem zoo goed mogelijk te steu nen, totdat hij zijn uitputting overwon nen had en opnieuw kon gaan strijden. Zij bleef standvastig en flink gedurende dien geheelen pijnlijken tocht over de sneeuw. „Groote God!" prevelde hij eens. „Dat u dat voor mij doet!" En zij antwoordde onmiddellijk, alsof er iets in haar was, dat voor haar sprak: „Ik zou alles voor je willen doen, Nap". De zon ging bijna onder, toen einde lijk het einde van den tocht in het zicht kwam. Anne zag de auto wachten dicht bij de plek, waar Nap haar dien och tend had helpen uitstappen. Zij slaakte een zucht van verlichting. „Ik was al bang, dat hij niet zoo Lang gewacht zou hebben", zeide zij. „Hij zou niet anders durven", ant woordde Nap en zij hoorde weer iets van de oude aanmatiging in zijn stem. Dan bleef hij weer staan en keek haar aan. „Gaat u met me mee?" vroeg hij. Zij knikte van neen. „Neen Nap!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1