Het Wiegekind. Flink Pakhuis een WOON-en WINKELHUIS, Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Allerlei. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de liuid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzachten geneest men met PUROL aan onbekande mannen of vrouwen toe vertrouwen. Informaties bij den Ned con sul of bij den commsissaris van politie dient men stellig in te winnen. We kunnen in een courant niet veel zeggen over het rapport. Huiveringwek kend is, wat daarin wordt onthuld, wat er wordt van de vele meisjes die jaarlijks spoorloos verdwijnen om opgesloten en geëxploiteerd te worden. Deze handel, in ons land wellicht min der dan eldeirs, bloeit, en dagelijks, te midden van het woelige leven in de groote Europeescbe havensteden, worden ze in het geheim weggevoerd, de hon derden meisjes, bewust en onbewust, naar een verre beslemming, van waar zij nooit meer teiugkeeren. Zij gaan ten onder in vreemde landen als slachioffers van de schandelijkste praktijken, welke onze sa menleving kent., Op allerlei'listige wijzen worden arge looze meisjes, meerendeels uit de pro vincie, die op huwelijksadvertenties of arbeidsaanbiedingeu zijn afgekomen, uit hun land weggesmokkeld met behulp van valsche passen of door omgekochte leden van scheepsbemanningen Een handelaar „huwde» achtereenvolgens dertig meisjes en bracht ze een voor een naar Zuid- Amerika. JSr bestaan bepaalde centra, waar de handelaars bijeenkomen voor de uitwisseling van hun „goederen'». Een er van is Tsjernowitsj, sedert den oorlog een Roemeensche stad. Tien percent ontvoerde, meisjes zijn minderjarig Ontzettende cijfers wor den er omtrent Argentinië gepubliceerd, waar zich eenige jaren geleden nog 10 000 vrouwen bevonden, die van ontucht leef den, van wie 75 percent buitenlandsche. In Brazilië zijn 80 percent dezer vrouwen uit het buitenland afkomstig Ofschoon uiteraard den handel in vrou- w. n en meisjes in de eerste plaats door krachtige regeeringsmaatregelen en politie controle dient te worden bestreden, meent de commissie dat de lichtvaardigheid, waarmede de meisjes betrekkingen in het buitenland aanvaarden, en vooral waarmede de ouders hun toestemming geven, schrikbarend is Dit spruit niet uitsluitend voort uit economischen nood, doch maar al te vaak uit het ontbreken van een gezinsleven, een cnderlingen familieband. In conflict met den deui w a a r d e r Zekere B., lid der Israëlietische ge meente te Leiden, die geweigerd I ad de aan dit kerkgenootschap verschuldigde belasting te betalen, was daartoe in rechten aangesproken en tenslotte in laatste in stantie tot betaling veroordeeld. Zaterdag middag kwam een deurwaarder, vergezeld van de noodige politiemacht, om tot den gerechtelijken verkoop van goederen over te gaan. B. had echter geen zin, dit goed schiks toe te laten Toen werd de toegang tot de woning geforceerd en men kwam tenslotte in den tuin terecht, waar de verkoop zou plaa s hebben. Een zeer on misbaar slaapkhmermeubel en een klein beeldje, door den eigenaar zelf weer ge kocht, brachten juist de verschuldigde belas ing op. Nu moest het uit zijn, meende B doch hij had weder buiten de wet ge rekend. Ook de gerechtelijke kosten, welke veel meer beliepen dan de belasting zelf, moesten er nog uitkomen en toen er in den tuin geen goederen meer ter verkoop aanwezig waren, wilde de deurwaarder met zijn personeel weder de woning betreden Lit was R. te machtig Hij ging den man der wet te lijf en er ontstond tusschen deze twee een hevige worsteling, waarbij sommige huishoudelijke goederen onder den voet geraakten. De waarnemëilde commissaris en een hoofdinspecteur der recherche poogden de vechtenden te scheiden, hetgeen met veel moei e gelukte. Bij gebrek aan koopers slaagde men (venwel niet, het vereischte bedrag te bereiken. B. werd verbaliseerd Hij zal zich nu voor den strafrechter moeten verantwoorden. L a r e burgemeester „g e s t r a f t* I Tot nu toe ontving de burgemeester van Laren steeds een gratis abonnement op de lijnen der Gooische Stoomtram l'och voor dit jaar meent de directie der tramwegmaatschappij, hem een dergelijk abonnement niet te moeten verstrekken. In een hem gezonden schrijven komt het de directie voor, dat, gezien de door den burgemeester aangenomen houding tegen over de Gooische Stoomtram, deze wei geen prijs zal stellen op een gratis abon nement. Wanneer dit echter niet zoo mocht zijn, dan ontving de maatschappij daarvan gaarne bericht. De brief is door den burgemeester voor kennisgeving aangenomen. Een brutale landlooper. Dezer dagen vervoegde zich bij de po litie te Oisterwijk een net gekleed persoon, die een heel verhaal opdischte over zijn wederwaardigheden. O.a, vertelde hij zr-er kapitaalkrachtig en van netten huize te zijn, doch op het moment zat hij in geld- verlegenheid. Hij had volgens zijn zeggen zoo juist uog f 3300 opgeboemeld en vroeg aan de politie hem te willen helpen wat reisgeld, of nog liever, dat men hem met een auto naar huis liet brengen. Als hij 'thuis kwam, baadde hij zich in weelde en zou dan alles rijkelijk vergoeden Men geloofde hem echter zoo maar niet, en na eens goed aan den tand gevoeld te zijn, verklaarde de man dan ook, dat alles slechts verzinsels waren en dat hij in werkelijkheid niets bezat, doch dat hij van plan was geweest de politie er in te aten vliegen. Dit wekte nog meer arg waan, de ondervraging werd voortgezet en na eenigen tijd kwam het er uit dat hij een persoon was van zeer verdacht allooi. Hij is voorloopig gearresteerd we- wens landlooperij Gas met een luchtje. In de te Soest gehóuden raadsvergade ring heeft de raad o.m. behandeld de ontslagaanvrage van den directeur van het gasbedrijf, den heer De Visser. Naar aanleiding van dit punt werd eerst een geheime vergadering gehouden. In de openbare zitting van den raad deelde de voorzitter mede, dat de gasdirecteur be kend had f 700 van de firma Wilson te hebben aangenomen en na bespreking met B. en W. zijn ontslagaanvrage had in- gediend. B. en W. stelden voor deze zaak eerst door de gascommissie te la'en onder zoeken. Op voorstel van den heer Den Bliek \C h.) werd besloten een onderzoek te doen instellen door de gascommissie, aangevuld met drie raadsleden. Deze commissie zal over de resultaten van haar onderzoek rapport aan den raad uitbrengen. Onbevoegd uitoefen e.n der geneeskunde. De „Msb." meldt, dat te Rotterdam tegen iemand proces-verbaal is opgemaakt, die zieken zou hebben behandeld. De man, een zekere E, S. hield zitting in het ge bouw „de Eendracht* en bereikte goede resultaten met lijders aan bronchitis wien hij fleschjes met medicijnen verkocht. Hij had volgens zijn verklaring een chemische fabriek te Utrecht en zou in Duitschland gestudeerd hebben en gepro moveerd zijn als dokter in de chemie. Aanvankelijk liet men hem ongemoeid, totdat hij een ouden man met reclame kaarten neerzette voor een kliniek, die iedereen die naar binnen ging een kaart gaf. De patiënten kwamen met deze kaarten in de wachtkamer, daardoor kreeg een medicus zoo'n kaart in handen waarna de politie ingreep. Onze d ij ken in gevaar. De heer J. H. Jnrriaanse te Rotterdam deelt mede, dat de in Europa ingevoerde 4oord-Amerikaansche bisamrat, die zich zeer snel vermenigvuldigt, gesignaleerd is aan den Rijn. Komt dit dier, dat zijn hol graaft aan den waterkant met een uitgang onder water, ook in ons land dan is het gevaar voor onze dijken zeer groot. Het dier kan zelfs harde dijken gemakkelijk doorgraven en het rivierwater kan den polder mstroomen. De schrijver raadt aan, het dier door afbeeldingen en beschrijvingen, o.a. op openbare plaatsen, scholen, postkantoren, enz., bekend te maken en een premie te stellen op het dooden. Met geweer, klemmen, fretten, gedresseerde honden, fuiken, vergif in zeer geoefende handen cyanamide, waarvan de dampen doodelijk zijn, kan men het dier bestrijden. Na het volksgericht te N i e b e r t. Men herinnert zich het z.g. Volksge richt te Niebert, waarbij een man en vrouw die volgens het oordeel van de plaatse lijke bevolking op ongeoorloofde wijze samen woonden, uit hun huis werden gehaald en na ontkleed te zijn en mishandeld, 'door het dorp werden rondgevoerd. De opperwachtmeester der marechaussee, alhoewel tijdig gewaarschuwd omtrent het in voorbereiding zijnde relletje, dat begon met de bestorming van het huis, had toen verzuimd voor bescherming zorg te drageu. Thans verneemt „Het Volk" uit goede bron, dat die opperwachtmeester Toxopéus met 15 Januari a s. den dienst met pensioen gaat verlaten, Hij was reeds sedert 6 Decern ber als brigade-commandant geschorst. Een wachtmeester uit Groningen neemt thans deze functie waar. De heer Toxopéus is benoemd tot portier aan de exportslagerij te Leek. Drie kinderen vergiftigd. Het echtpaar Bruins te Vriezeuveen vond Woensdagmorgen het negenjarig zoontje dood in bed, een ander zoontje van zeven jaar werd daarna ziek en over leed in den loop van den dag. Evenzoo werden de beide andere kinderen ziek. Op vermoeden van vergiftiging heeft de justitie de lijken in beslag genomen. Thans is ook het jongste kind in het ziekenhuis te Almelo overleden. B eëedigd Ter openbare terechtzitting van Bur gerlijke Zaken der Rechtbank te Middel burg van heden werd beëedigd als Kan- tonrcchIer-plaatsvervanger te Goes, de heer Mr. J. W. Goedbloed te "floes, herbenoemd als zoodanig. Engelse he kolonisatie. Veertig Engelsche jongens van 16 tot 17 jaar zijn uit Engeland naar Nieuw- Zuid Wales in Australië vertrokken, om er den landbouw te leeren Zij zullen dadelijk een salaris van 20 skillióg ge nieten, plus vrije kost en inwoning. Deze velden worden betaald uit het z g. Dread nought-fonds der Engelsche regeering In 19)2 had het kabinet Asquith n 1. besloten een Dreadnought voor Engelsche rekening te bouwen voor verdediging van iustralië De Australische regeering gaf de voorkeur aan een eigen vloot met -teun van het moederland en de onder handelingen waren nog loopeude, toen de oorlog uitbrak. In 1920 heeft de Austra lische regeering toen toch besloten tot het bouwen van een eigen vloot en gevr om de reeds in 1912 gevoteerde gelden te bestemmen voor uitzending van flinke Engelsche jongens om den [landbouw te leeren. Dit plan heeft reeds zulke goede vruchten afgeworpen, dat verschillende der eerstgenoemde jongens op eigen kosten reeds hun heele familie hebben kunnen doen overkomen. De kolonie in Nieuw Zuid-Wales omvat op het oogenblik ruim 300 gezinnen en een goede honderd leer lingen. Treurige weeshuistoestan den. Het presidium van de Moscousche sovjetregeering heeft den toestand in de weeshuizen in die stad besproken, waar in 23.500 kinderen een onderdak vinden. Niet alleen weezen, maar ook verwaar loosde kinderen zijn er opgenomen De toestanden in die huizen bleken ver schrikkelijk te zijn. Onvoldoende voeding, volstrekt onvoldoende ruimte, en het onderwijs liet veel te wensehen. Vooral gelukte het niet den kinderen een vak te leeren, waardoor zij later werk konden vinden bij de meeste inrichtingen ont brak elke werkplaats, zoodat de jongens er heelemaal niets leerden. De kwaliteit van het onderwijzendpersoneel liet veel te wensehen en velen beschouwden de gestich ten als instellingen ten eigen bate en niet van de kinderen. De pupillen waren ver wilderd, dronkenschap en diefstal kwamen veelvuldig voor. Er is een commissie ingesteld, die maat regelen ter verbetering moet uitwerken De Gorilla-man geëxecuteerd Vrijdag is te Winnipeg in Canada de Gorilla-man, Earle Nelson, die ter dood veroordeeld werd wegens moord op een vrouw en een meisje, opgehangen. Nelson had in totaal, zooals men weet, de dood van 25 vrouwen en een kind op zijn ge weten. De Gorilla-man zag, naar gemeld wordt, zijn naderend lot met dezelfde bovennatuurlijke kalmte en onverschillig beid tegemoet, die hij gedurende het proces aan den dag legde. „Als zij klaar zijn ik ben klaar», zei hij Donderdag na het gebruik van een hartig maal. Berooving van 1 ij ken. Vijf employe's van 't Crematorium te Berlijn-Wilmersdorf zijn door de politie gearresteerdzij worden ervan verdacht lijken beroofd te hebben. Er is n.l. ge bleken dat van een lijk, dat eergisteren verbrand zou worden, het kostbare gouden gebit ontbrak. dat aldaar op heeterdaad op inbraak is betrapt, de persoon die onlangs wegens inbraak te 's Gravenhage tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, doch kans had gezien uit het gemeenteziekenhuis te ontsnappen. Mr. Dr. Breukelman. Men meldt ons uit Den Haag Op 71-jarigen leeftijd is te 's Graven hage overleden de oud-referendaris bij Raad van State, Mr. Dr. J. B. Breukel man, bekend publicist op historisch en rechtskundig gebied en een der voor mannen op het terrein van het interna tionaal privaatrecht. Een liefdesdrama? Mem meldt oms uit Heerlen: Gisteravond omstreeks 8 uur heeft de melkknecht B., mei een browning in de schuur van de hofstede ..Brommelen", onder Wynamdsrade, een schot gelosl op de 23-jarige dienstbode R. Het schot trof haar in het voorhoofd. In levensge vaarlijken toestond is het meisje naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Na liet lossen van het eerste schot heeft B. den revolver op zichzelf gericht en zich doodelijk in den slaap gewond. B. was 31 jaar oud en afkomstig uit Friesland. Ruitensnijders. Men meldt ons uit Den Haag Evenals te Rotterdam, is thans ook te 's Gravenhage in de laatste dagen een ruitenvernieler bezig geweest. In het centrum der stad zijn Zaterdagavond 80 winkelruiten en Zondagavond circa 100 meest groote winkelruiten beschadigd. Vermoedelijk met snijdiamant. De ontvluchte inbreker: Men meldf ons uit Den Haag Bij de Haagsohe politie is van de politie te Hamburg bericht ontvangen, Wetenswaardigheden. In Engeland gebruikt men naarschattirg wekelijks 4-5 millioen brooden van viei pond elk. Maar men schijnt er niet erg zuinig te wezen, want door het weggooien van korsten en oudbakken stukken worden er ook elke week bijna l'/2 millioen brooden verkwist. Onze zilveren munten verliezen door slijtage in 10 jaar slechts een percent van hun gewicht Snoeken kunnen 100 jaar oud worden. De gemiddelde diepte van den Oceaau bedraagt ongeveer 3600 M., terwijl de gemiddelde hoogte van het land maar 690 M boven den zeespiegel is In 1913 waren er in Nederland nog maar ruim 4000 auto's, op 't oogenblik zijn er meer dan 80.000. De laatste algeheele zonsverduistering, die in Nederland zichtbaar was, was in het jaar 1433. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 16 Jan. 1928 Vlasaanvoer10000 Groningen f 1,85 a f 1,70, 200 wit f 1,— a f 1,25, 4060 geel f 1,35 af 1,70, 8780 Blauw f 1,35 a f 1,65, 800 Dauwroot f 1,a f 1,25. AardappelenZeeuwsche eigeuheimers f5,75 a f6,25, blauwe f5,50 a 16,50, bonten f 5,50 a f 6,50. Ajuinaanvoer belangrijk. Groote zomerajuin f 5 75 a f 6,— Kleine ajuin f 4,25 a f 0,Pootajuin f 0,Maltha f 0,f 0,Zaai f 0,a f 0, sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,—egyptische f 0,s f 0,—, beste f 0,a f 0,prima f 0,— f 0,per 100 K.G. Granen buitenlandsche, vast. Meel f 18,25 a f Mais mixed f 0,— a f 0,Haver Canada f 11,60 a f 0, Mais Laplata f 209. Binnenlandsche: Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten Schokkers Bruineboonen Maanzaad Karwijzaad Koolzaad f 10,75 a f 14,40 13,a 13,50 10,50 a 11,25 20,a 27,— ir a 22,— a 31,50 34,a 36,- 85,a 37, 22,- a 23, Mosterdzaad (geel) a Kanariezaad 12,a 18, Lijnzaad (voer) 18,a 20, Lijnzaad (zaai) 23,a 25, Boekweit 12,20 a VARKENSMARKT Varkensaanvoer 1841, eerste kwaliteit f 0,64 a f 0,65 tweede f 0,60 a f 0,62 a derde f 0,58 a f 0,60 zouters f 0,— a f 0,export f0,54 a f0,~" Handel tamelijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. 18 Kruiningen, vrachtrijders-inspan, van Dijke. 18 Goes, inboedel en café-inventaris, de Kok. 18 's Heer Abtsterke, verpachting wei landen, Pilaar. 19 Kwadendamme, afbraak, Verbist. 20 Goes, verpachting bouw- en weilan den. Pilaar. 20 Goes, sloophout, De Wilde Heij- boer. 24 Goes, twee woonhuizen met erf. van Dissel. 25 Goes, inboedel, van Dissel, 25 Schore, bouw- en weilanden. Pilaar. 26 's Heer Arendskerke, inspan. Pilaar. 27 Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland. Pilaar. 27 's Heer Arendskerke, afbraak, Ver bist. 31 Goes, woon- en winkelhuis. Pilaar. Rilland, koffiehuis. Pilaar. Februari 's Gravenpolder, huizen, schuur en erf. Pilaar. 's Gravenpolder, kapitalen bóeren- inspan, van Dissel. Goes, boeren-inspan. Pilaar. Kapelle, kapitalen boeren-inspan, Kram. Waarde, hofstede met boomgaard, bouw- en weilanden, Pilaar en van Dissel. Vlake, café met schuur, bouw- en weiland en boot, Verbist. Vlake, hengsten en landbouwwerktui gen, koffiehuis-inventaris en inboe del, Verbist. Maart 1 Kioetinge, kapitalen boeren-inspan, van Dissel. 1 Kapelle, meub. goederen. Kram. 9 Borsselen, hofstede. Verbist, BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren.- Maria Sophia, d.v. Pieter van Hese en Maria Brnel. Levenloos aangegeven een kind van Herman Christiaan Reinders Folmer en Jeannette H anken. Overleden Joannes Emilius vanThienen 31 jr., gehuwd met Cornelia Maria Booke- laar. LICHT OP. Dinsdag 17 Januari Woensdag 18 Januari 4.46 uur 4.48 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 766.6 te Co- rina. Laagste barometerstand 743.2 te Shield. n De verwachting tot den avond van 17 dezer luidtmatige tot krachtige Z.W. tot W.t later afnemende of krimpende wind, zwaar bewolkt met regenbuien later opklarend, aanvankelijk iets kouder. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 16 17, 18 en 19, Landbouw-Bioscoop, „Na de Parade". 16 en 17, Landbouw-Bioscoop, „De bloedveete". 17 Prins van Oranje, Volksopvoering, Toonkunst. 18 2 uur Raad. 18 Prins van Oranje, concert Toonkunst. 21 Schuttershof, uitvoering Volharding. 27 Landbouw-Bioscoop, „Don Q". 28 Schuttershof, Kon. Rederijkerska mer „Inter Amicos" te Dordrecht, „De Motor". Februari: 18 Schuttershof, Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Freu leken". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „De Heilige Duivel". April: 10 12 en 13, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „ti Spaak in 't wiel". 13 Landbouw-Bioscoop, „Ben Hur' 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". AANBESTEDINGEN. Januari: 20 Wolphaartsdijk, verhoogen en ver zwaren zeedijk Oostnieuwlandpolder. 23 Kapelle, fruitpakhuis, A. Ie Clercq. ADVERTENTIËN. TE HUUR OF TE KOOP, voorzien van gas- en waterleiding. Ruime loods en schuurtje voor alle doeleinden ge schikt, staande Ossen-hoofdstraat. Te bevragen Nieuwstraat 40, Goes. OPENBARE VERKOOPING j f. op DINSDAG 31 JANUARI 1928, des avonds te 8 uur te Goes, het koffiehuis „de Prins van Oranje voor de erfgenamen van Mej- CORN. VAN ZWEDEN ten overstaan van Notan-9 PILAAR, van: met het ERFPACHTSRECHT van den grond, aan den Westsin-gel nr. 139, groot 75 c.A. Op gebruik na de betaling. Jaarlijksche erfpacht f 1,87V2. Te bezichtigen Woensdag 25 en Vrij dag 27, Januari van 2—4 uur.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1