RUITEIBIER N'. 8, Maandag 18 Januari 1928 118" Jaargang. Buitenland Binnenland VY eteDscbappen. Sport ProvinciepieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOME i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant EBafaaSjj) en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Minister Gassier neemt onts'ag. Dr. Gessier, de Duilsche rijks weer? minister heeft om gezondheidsredencin een verzoek tot ontslag ingediend. Voor zijn eventueele opvolger worden verschillende namen genoemd, in de eerste piaats die van het lid der Duiitsche volkspartij, dr. Scholz. In sommige kringen rekent men met de mogelijkheid, dat voorloopig eenplaa's- vervanger zal worden benoemd en de definitieve beslissing tot na de rijksdag- verkiezingen zal worden verschoven. Gessier heeft reeds vroeger herhaalde lijk den wensch te kennen gegeven om af te treden. Ditmaal verluidt in parlemen taire kringen te Berlijn, dat zijn aftreden als onvermijdelijk meet worden beschouwd. Zware slagen hebben zijn familie ge troffen, terwijl Gessler's slechte gezond heidstoestand tenslotte hem in zijn ver langen, om af te treden, nog versterkte. Ge on enkel minister is sederc 1918 zoo lang achter elkaar in functie geweest als dr. Gessier. Hij aanvaardde als opvol ger van den sociaal-democraat Noske, op 27 Maart 1920 het ambt van rijksweer- miais ter en maak te achte cea volgens deal uit van de kabinetten Febienibach, Wirth, Cuino, Stresemann, Luther en Marx. De ontslagaanvraag komt de regeering ook ditmaal even ongelegen als den eer sten keer. Het is niet zoo gemakkelijk, iemand te vinden, die de erfenis, welke Gessier achter laat, wil. overnemen. Een nieuwe rijksminister toch zou op dit oogenblik slechts een plaatsvervanger zijn van den man, die na de a.s. verkiezin gen op dezen post zal komen. De militaire rechtspraak. In antwoord op de vragen van den heer Kleerekoper betreffende het voorbereiden eerner wetswijziging voor de afzonderlijke militaire rechtspraak althans in zaken, welke tot den krijgsdienst in geen ver band staan, heeft de minister van justitie o.m. medegedeeld, dat het hem niet dui delijk is, waarom de handeling der be kende vergiftigingszaak te Den Haag voor het Hoog Militair Gerechtshof aanleiding zou moeten zijn het urgent te achten, dat aan de militaire rechtspraak, althans in zaken, welke tot den krijgsdienst in geen verband staan, een e'mde lcome. Immers kan, zelfs aangenomen de urgentie om aan de hoofdofficieren, die thans in eer sten en laatsten aanleg voor het Hoog Militair Gerechtshof terechtstaan, de ge legenheid te geven, om flium zaak in qppèl en cassatie te doen behandelen, daaraan ook op andere wijze worden tegemoet ge komen dan door afschaffing der bestaande afzonderlijke militaire rechtspraak, zoo b.v. door hen te doen terechtstaan voor krijgsraden van speciale samenstelling, met appèl op het Hoog Militair Gerechtshof 41 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Daar op de helling teekend© haar man zich als een reusachtige gedaante tegen den hemel af. Hij had geen oogenblik om een verklaring gevraagd. Die aanval len van krankzinnigen hartstocht beroof den hem van den beginne af van het weinig je vermogen tot redeneeriwg, dat hij nog over had. Zonder eenige vraag om uitleg had hij zich op den man ge worpen, dien hij als zijn vijand be schouwde en Anne zag, hoe hij hem bij zijn nek vast had als een terrier eein rat, en hem met de zware zweep, die hij altijd op de jacht bij zich had, afranselde. Nap wrong zich als een aal in allerlei bochten, om te trachten zijn tegenstander van zich af te werpen. Doch de reus achtige kracht van den woesteling was te groot voor zijn lenige vlugheid. Alleen door het domme gewicht werd hij neer gedrukt. Met een kreet van angst sprong Anne op om tusschenbeade te komen. Dodh twee stappen met de skies deden haar languit in de sneeuw vallen, en terwijl en daarna beroep in cassatie op den Hoo- gen Raad. De minister is van oordeel, dat tot het zoo mogelijk voorbereiden van wetswij zigimgen, als door den steller der vragen gewenscht, geen voldoende reden bestaat. Intusschen moge hieraan worden toege voegd, dat de minister in overweging heeft de wijziging van de militaire s'rafrecht- pleging, dat in de vragen wel is waar mie', is aangeroerd, doch met het onderwerp daarvan toch ©enigermate in verband staat, - n.l. de invoering in militaire straf zaken van het instituut der revkie. Dit instituut is iin de militaire strafwetge ving thans onbekend en dat zulks sedert 1815, dus meer dan een eeuw lang, nog niet of nauwelijks tot moeilijkheden aan leiding heeft gegeven, is niet alleen ver wonderlijk, doch tevens een aanwijzing hiervoor, dat ook die rechtspleging door een zorgvuldige behandeling van zaken ge kenmerkt is. Intusschen is niet te ontken nen, dat het gemis van het buitengewone rechtsmiddel der revisie tot bezwaar aan leiding zou kunnen geven, zoodat de mi nister, gelijk hij reeds in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1927 in uitzicht stelde, voornemens is, de totstandkoming van en wetswijziging, strekkende tot de invoering van bedoeld rechtsmiddel im militaire strafzaken, te bevorderen. Minister van K a r m e b e e k Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart 1928 benoemd tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland jh. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat. De rattenvangers van Almelo. Bij den reinigingsdienst te Almelo zijn in 1927 ruim 2000 ratten ingeleverd. Voor elke rat werd een premie van 10 cent betaald. Vermist. De directeur van die zuivelfabriek te Beilen, de heer B., is Donderdag j.l. spoorloos verdwenen. Tegen vijf uur dies avonds was hij er met zijn motor op uit getrokken en sindsdien is hij niet meer gezien. Die 'motor is nu gevonden bij de Wittelerbrug met een vermeiden achter band. Nadat men deze vondst had gedaan, is de heer B. nog gezien te Smilde. Hij bloedde toen eenigszins aan zijn gezicht, doch daar men van zijn vermissing niet op de hoogte was1, heeft men er verder geen acht op geslagen. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. Een en an der heeft in het stille plaatsje Beden veel opschudding verwekt. Als de noodklok luidt Nog slechts korten tijd is mien gekomen met dien bouw eener R.K. kerk le Grootebrock. Uit den omtrek komen vaak belangstellenden het gebouw bezich tigen en zoo kwamen ook dezer dagen twee jongedames uit Bovenharspel eens een kijkje nemen. Toevallig stond de deur van de torentrap open en het tweetal besloot de wereld eens van een hooger dtanclpimt te gaan bekijken. Terwijl zij de trap beklommen, werd door eenige man zij daar op de aarde kroop en vergeefs trachtte op te staan, hoorde zij de vree- selijke klappen als pistoolschoten in de stilte boven zich. Nu eens hoorde zij ecu vloek, dan weer een duivelschen lach, dan weer, haar tot woester pogingen aan sporend, een vreeselijk gegil' als het ge brul van een gewond dier. Eindelijk gelukte het haar op le staan en weer begon zij tegen de helling op te klauteren. Nap lag op zijn knieën, maar nog steeds vocht hij als een rat, die zich tot het laatste verdedigen wil. Zij schreeuwde hem toe, dat zij kwam, deed drie stappen, struikelde en viel weer. Toen begreep zij, dat zij, op die ma nier gehandicapt, hen nooit bereiken zou, en met bevende, trillende vingers tracht te zij de riemen, waarmede haar skies vastzaten, los te maken. Het duurde lang, heel lang veel te lang voor haar koorts achtige haast. En nog bleef die angst wekkende kreet doorklinken, of schoon alle andere geluiden opgehouden hadden. Eindelijk had zij de skies uit. Ze richtte zich op en werkte zich met moeite naai- boven. Onder het klauteren zag zij, dat Nap zich niet langer verzette, maar als een natte vaatdoek an den meedoogen- loozen greep hing van zijn tegenstander, die hem in de hoogte hield, en ofschoon zijn slap lichaam hij iederen striemslag scheen te rillen, maakte hij geen bewuste bewegingen meer. Toen zij naderbij kwam, keerde haar nen, die de bezoeksters niet hadden zien naar binnen gaan, de deur gesloten. Zoo kwam het, dat de meisjes, boen ze den to ren wilden verlaten, zich opgesloten vonden Haar luid geroep bleef ongehoord, daar zich niemand meer in de kerk bevoind.' Het vooruitzicht den nacht in den toren te moeten doorbrengen, maakte haar ech ter vindingrijk en met vereende krachten begonnen zij de groote klok te luiden. Dat hielp. Van alle zijden kwam men aanloopen om te zien wat dat onophoudelijke klok kengelui uit de nog niet in gebruik zijinde kerk had te beteokenein en spoedig wa ren de gevangenen verlost. Het geval verwek te groo te hilari bei t Met de K.L.M. naar Kaapstad. Blijkens een Reuter-telegram uit Lon den, heeft de heer Van Lear Black, die vorig jaar met de K. L. M. een reis maakte van Amsterdam naar Batavia en terug, nu weer een Fokker Jupiter ver keersvliegtuig van de K. L. M. gechar terd voor een vliegtocht van Londen naar Kaapstad en terug, een afstand van bij na 20.000 mijl. Als piloten gaan Geijsein- dorfer en Scholte mee. Aardschokken in Limburg. Volgens modedeeÜng van liet Kola. Ned. Met. Instituut te de Bildt zijn Za terdagnacht omstreeks 'half één in Lim burg aardschokken waargenomen. Aainhet Met. Instituut te de Bildt is te 12.38 een naburige aardbeving opgeteekemd, waarvan de regisbreering ongeveer 1 mi nuut duurde. De oorsprong ligt waar schijnlijk buiten ons land en is op het oogenblik niet bekend. De gearresteerde Haagsche advocaten'. Mr. M. P. C. Kappeyne van de Cop- pello te Den Haag, die met mr. L. P. Denekamp Donderdagavond op last van de Am sterdam sc.he justitie was aan gehouden in verband met het faillissement der Am sterdam sche Mij. voor Sc'heeps- bamd is op last van dein behaindelendem rechtercommissaris te Amsterdam in vrij heid gesteld. De imvrijheidsstelling ge schiedde op grond van het feit, dat geen overtuiging van zijn schuld is te leveren. De wijziging der po sttarievten De minister van waterstaat heeft in gevolge zijn bij de behandeling der post- begrooting 1928 gedane toezegging aan de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de wijzigingen der postta- rieven, welke inmiddels zijn gepubliceerd man zich plotseling om, alsof hij Kaar opgemerkt bad, en liet hem vallen. Hij viel als ieen zoutzak in de sneeuw en bleef onbeweeglijk als een lijk liggen. Nu wendde Sir Giles zich met zijn met bloed doorioopien oogen en verschrik kelijk om aan te zien, tot zijn vrouw. „Daar ligt je heldhaftige minnaar snauwde hij haar toe. „Ik geloof, dat ik hem nu wel van zijn verliefdheid gene zen heb". Haar blik ontmoette den zijne. Een oogenblik fonkelde er esn onbedekte, hartstochtelijke haat uit als een plotseling opvlammend vuur. Een oogenblik tartte zij Ih'em met een uit dien haat geboren moed. Het was een zoo duidelijke, zoo directe uitdaging, dat hij, voorloopig van wraak verzadigd, onwillekeurig ervoor te rugdeinsde als een wild dier voor een vuur. Zij zeide geen woord. Na dien eenen verzengenden en verschroeieinden blik ver waardigde zij zich niet verder met hem den strijd aan te binden. Zonder een ge baar zond zij hem weg en knielde naast zijn overwonnen vijand neer, als was hij er niet meer. En hetzij het de onversaagdheid van haar was, die hem beroofde van zijn kracht om verder te gaan met zijn ge welddaad hetzij dat de woestheid, die hij nooit te voren in die grijze oogen ge zien had, hem ondanks de woede, die nog door zijn aderen ziedde, wat kal De uit de tariefswijziging verwachte verminder'ng van ontvangsten bedraagt, over een vol jaar, voor het binnenland sche verkeer f2.362.000 en voor het verkeer met de overzeesche gewesten en liet bui tenland f 100.000, dus in totaal f 2.462.000 Verkoudheid. „De gewone verkoudheid" is een las tige, niet ongevaarlijke en zeer algemeen voorkomende ziekte, waarvan veelal te weinig noti'ie wordt genomen. Thans heeft de Johns Hopkins Universiteit te Bal- timore, in de Vereenigde Staten, een bedrag van 200.000 ontvangen voor het verrichten van onderzoekingen gedu rende vijf jaar om een goed middel tegen de verkoudheid te vinden. De proeven zullen geschieden in het John? Hopkins ziekenhuis, dat met de universiteit ver bonden is. De schenker is Francis Gar vin, president van de Chemical Foun dation. Garvin heeft aan de schenking den naam verbonden van den pharmaco- loog prof. dr. John Abel. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: B. V. V.-N. A. C. 2—2. M. V. V." Roermond 1—0. Willem II—N.O.A.D. 0- 6. EindhovenL.O.N.G.A. 34. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van dé gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: ZeelandiaVlissingen 40. DoskoMiddelburg 02. DongenBredania 14. RoosendaalT. A. C. 13. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: GoesTer neuzen 12. Middelburg IIZierikzee 22. SinotoWalcheren 2—3. Vlissingen IIHulst 14. GOES-TERNEUZEN 1—2. Gisteren had alhier op het terrein aan de Polderséhien weg de ontmoeting plaats tusschen Goes en Terneuzen. Als om half drie de scheidsrechter beginnen fluit, wordt het een' partij die elkaar niets toe geven, waarna Goes langzamerhand in de meerderheid komt. Deels door slecht schieten door de voorhoede van Goes en deels door geluk dat de Termeuzen-keeper ter zijde staat, blijven doelpunten uit. Goes bemerkt dat het zoo niet langer gaat en begint dan ook met eenige vlugge meerde of welke andere macht het was, die hij niet kon weerstaan Sir Giles keerde zich om en strompelde zwaar weg. Anne keek hem niet na. Het was haar op dat oogenblik onverschillig of hij ging of bleef. Zij knielde nu naast het bewustelooze lichaam en trachtte zijn ledematen wat recht te trekken. De swea ter was letterlijk van zijn rug gescheurd liet hemd daaronder vertoonde groote bloedvlekken. Zijn gezicht was eveneens met bloed bedekt. Groote, roode strie men liepen over en door elkaar heen op zijn lijkbleek gelaat. De bloedende lip pen waren tot een duivelschen grijns ver trokken. Hij zag er uat, alsof hij door esn verscheurend dier op vreeselijke wij ze verminkt was. Nauwelijks wetend wat zij deed, nam Anne een 'handvol sneeuw en trachtte het bloed, dat uit een open wond aan zijn sLaap stroomde, te stelpen. Zij beef de nu niet meer. De noodzakelijkheid om te helpen gaf haar kracht. Doch de doodsangst van die oogenblikken was er ger dan wat zij ooit medegemaakt had. Minuten verliepen. Zij begon te wan hopen. Een verstijvende wees maakte zich van haar meester. Hij lag daar zoo Le venloos, zoo wanhopig onbeweeglijk. Zij had getracht hem wat op te richten, doch het doode gewicht was te zwaar voor haar. Zij kon alleen zijn hoofd tegen zich aan doen rusten en het bloed, dat Dio-g schoten het doel te belegeren, want na ©enigen tijd gelukt bet den rechtsbinnen een schot in te zenden dat doel treft (1 0). Nog enkele minuten zijn te spe len, doch doelpunten blijven uit. Na de rust speelt Terneuzen met wind mee, en zet er alles op om niet teleurgesteld naar huis te keeren. Goes dat een in zinking krijgt, speelt steeds slechter, wat Terneuzen niet onbeloond laat voorbij gaan, want na eemig samenspel dringen zij op, schieten op het Gcesche doel en de bal verdwijnt in het net (11). Nu deze stand zoo is, denkt iedereen aan een einde met gelijk spel, doch Terneuzein denkt er anders over. Nog enkele minuten zijn te spelen, Terneuzen onderneemt een goed opgezetten aanval en weer is het Terneuzen die een doelpunt scoort. Nu is Goes een geslagen elftal. Goes heeft haar eerste wedstrijd verloren, en Ter neuzen heeft welverdiend gewonnen. De stand! van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Goes 8 6 1 1 13 26-12 Zierikzee 9 6 1 2 13 2518 Middelburg II 7 4 3 0 11 2510 Walcheren 8 5 1 2 11 23—13 Terneuzen 9 5 0 4 10 2517 Hulst 7 3 1 3 7 15-14 Vlissingen II 8 2 0 6 4 1020 Sinoto 7 1 0 6 2 11—30 Zeelandia II 9 0 18 1 1341 Autobus-vergunning. Ged. Staten deelen in het Prov. Blad mee de Kon. beslissing van 22 Dec. op de beroepen, ingesteld tegen de beslis sing van Ged. Staten van 29 April, waar bij aan de N.V. Autobusdienst te "Wis- senkerke vergunning werd geweigerd voor ©en autobusdienst tusschen Kamperland (uitsluitend den Laatsten Woensdag van elke maand); en aan M. van der Weele vergunning is geweigerd tot het iin wer king houden van autob usdiens tem tus schen Colijnsplaat en Katsche-steiger (uitsluitend op Dinsdagen), en tusschen Colijnsplaat en Kortgene-steiger (uitslui tend op Donderdagen), en tot het in werking brengen van een dagelijkschem autobusdienst tusschen Colijnsplaat en Kortgene- s teiger In de Kon. beslissing wordt overwo gen dat Ged. Staten bij bovenvermeld besluit: le. aan de N.V. Autobusdienst te Wissenkerke vergunning 'hebben verleend tot het in werking houden, van een dage lij kschen autobusdienst van Kamperland (veerdam) over Wissenkerke naar Kort gene (steiger) en omgekeerd; 2e. aan J. D. de Koster te Colijns plaat vergunning hebben verleend tot het in werking houden van aubobusdiemstem le. van Colijnsplaat naar Kortgene (stei ger) en omgekeerd (dagelijks,); 2e. van Colijnsplaat over Kats naar Katsche-stei ger en omgekeerd (uitsluitend op Dins dagen); 3e. van Colijnsplaat over Kats, Colijnsplaat en Wissenkerke naar Kaïn- steeds uit dien vreeselijk grijnzende*! mond vloeide, afwisschen. Zou hij ooit nog spreken, vroeg zij zichzelf af. Waren die vurige oogen voor altijd gesloten? Was hij dood hij, wiens levensenergie Kaar altijd zoo onweerstaanbaar aange trokken had? Was haar vriendschap', de vriendschap, die hij op zoo hoogen prijs stelde, de schuld van dit alles? Zij boog zich lager en lager over hem heen. De angst van die gedachte was ondraaglijk voor haar. »,0 God," bad zij plotseling en vu rig, „laat hem niet sterven! Laat hem niet sterven!" Op dat oogenblik opende Nap zijn oogen en keek haai* aan. Hij trachtte niet te spreken of zich te bewegen, maar de grijnzende trek ver dween geheel uit zijn gelaat. De dunne lippen sloten zich over den mishandel den mond. Hij lag haar strak aan te staren, als zag 'hij iets vreemds, dat hij vroeger nooit gezien had. En voor dien blik sloeg Anne de oogen neer. Zij voelde, dat zij dien nooit meer zou kunnen doorstaan. „Voel je je wat beter?'' fluisterde zij. „Kan ik, mag ik je helpen?" „Neen", zeide hij. „Laat mij alleen!" Hij sprak heel kalm, maar de klank van zijn stem deed een storm van emotie door haar gieren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3