Uit de Radiowereld Binnenland Sport i Gemengd NieuWs bij bet koopen van alle mogelijke artikelen te beperken en deze beperking beeft -op baar beurt weer invloed op Handel en Industrie en beeft gebrek aan werkgele genheid en werkloosheid tengevolge. Wa a r o m z ij n radiolamp en verzilver Menigeen zal zich wel eens hebben afgevraagd, met welk oogmerk de baion* netjes van de radiolampen zoo mooi ver zilverd zijn van binnen en er zullen onge twijfeld enkelen zijn die de meem'ng hul digen, dat dit uitsluitend ter verfraaiing gedaan is. Hoewel niet ontkend kaïn. worden, dat de fraaie glans het uiterlijk van de lamp ten goede komt, is het doel toch geheel anders. Het mag beleend worden verondersteld, dat in de moderne radiolampen een zeer hoog vacuum beslaat, overeenkomende met plm. 0.000.GOOI m.m. kwikdruk. D.t is ongeveer het höogsle vacuum dat bij den huidigen stand der techniek te berei ken is. Dat voor het bereiken en in stand hou den van zulk een uitersten graad van lucht verdunning speciale maatregelen noo dig zijn, is duidelijk. Zoo worden b.v. tijdens het pomppro- oes alle metalen deelen in de lamp tot gloeihitte gebracht en de glazen ballon sterk verwarmd om de daarin besloten gassen uit te drijven, die dan onmiddel lijk door de pomp worden weggezogen. Bij de constructie van de lamp wordt op de plaat een klein stukje van een licht metaal aangebracht. Indien tijdens het pompen het inwendige van de lamp verhit wordt, verstuift het stukje metaal en slaat in den vorm vain een spiegel neer op den glaswand. Een dergelijke spiegel heeft de eigenschap om alle eventueel vrijkomende gassen aain te trekken en er een chemische verbinding mee aan te- gaan, waardoor die gassen onschadelijk worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat dit procédé bij verlichtingsiampen niet gebruikt kan worden, omdat het licht geheel verduisterd zou worden bij de „Miniwattlampen" ech ter, welke zoo1 weinig stroom verbruiken, dat zelfs al ware de gloeidraad zicht baar bijna geen lichtuitstrailing merkbaar zou zijn, is deze werkwijze een zeer waar devol middel om het hooge vacuum, nood zakelijk voor goede werking van de lamp in stand te houden. Het betooverde kind. Men schrijft uit Wageningen aan de „relda. Een 4-jarig kind van een eek'paar alhier was geruimen tijd ziek, ten slotte meende men dat het betooverd zou zijn.JMen won het advies in van eeu üame te Zeist, die ontdekte- dat het kind was aangeraakt door een "kwade hand», welke de hand 7.0u zijn vjin den kostganger, die met de helm geboren moet zijn. De kostganger moest negen dagen de deur uit, dan zou het kind genezen zijn. De kostganger werd daarop buiten de deur gezet, waarop de beterschap intiad. De kostganger heeft echter zijn.beklag ingediend bij de be voegde macht Klacht tegen een onder wijze r. Een inwoner van Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat een onder wijzer zijn 9 jarigen zoon in de school circa 9 weken geleden met een liniaal heeft gegooid Het liniaal trof den pen houder waarmede de knaap schreef, waar door de pen in het rechteroog drong. Ten gevolge hiervan is de jongen na 4 weken in het Binnengasthuis te zijn verpleegd, aan dit oog blind geworden Betalingen gestaakt. Woensdagmorgen bleef het gebouw van de N.V. I.eidsche Effecteubank aan de Breestraat te Beiden gesloten Bij onder zoek bleek dat' deze Bank heden haar betalingen heeft gestaakt.In ingewijde krin gen was het reeds lang bekend dat de zaken van deze Bank den laatsten tijd slecht stonden. Verlaging posttarieven. Met ingang van l Februari a s. zullen de volgende verlagingen van posttarieven in werking treden Brieven Binnenland. Door uitzetting der tariefschalen wordt in het binnen- landsch verkeer het port der brieven boven 20 gram verlaagd en wel voor brieven van 20250 gram 15 cent 250500 gram 20 cent500750 gram 25 cent: 750— 1000 gram 80 cent; P0001500 gram 35 cent; 15002000 gram 40 cent. Locaal port. Ingevoerd wordt eeu af zonderlijk locaal port van 5 cent, uit sluitend voor brieven tot 20 gram, en voor briefkaarten van 8 cent Voor brie ven boven 20 gram geldt dus het gewone binnenlandsch tarief. Gedrukte stukken Het tarief der ge drukte stukken, indien althans geen be handeling met voorrang wordt verlangd, wordt verminderd in dier voege, dat tol 500 gram verschuldigd is 1^ ct. per 50 gram en voorts van 500750 gram 17j cent; van 7501000 gram 20 cent; van 10U01500 gram 26 cent en van 1500— 2000 gram 80 cent. Voor behan deling met voorrang gelden de bestaande tarieven. Nieuwsbladen. Het port der nieuws bladen en bijvoegsels, welke bij abonne- ment gefrankeerd worden verzonden, wordt bepaald per nummer of exemplaar tot 55 gram op 3/4 cent, van 55150 gram 1£ cent en voor elke 50 gram meer 3/4 cent meer. Monsters. Het port der monsters wordt 2 cent per 50 gram, met een minimum van 5 cent voor elke zending onder een afzonderlijk adres. Expresse-recht. Ten slotte wordt nog het recht wegens expressebestelling ver laagd, indien de geadresseerde woont binnen den kosteloozen bestelliugskring van het Bijkstelegraafkantoor ter plaatse, dan wel op een afsland van niet meer dan '/4 uur gaans van een hulppostkan toor. tiet recht wordt dan voor brief postzendingen 10 cent en voor postpak ketten 15 cent. Naar tie Telegr. verneemt, ligt het in de bedoeling bij de gewijzigde drukwerk tarieven, welke gelijk reeds gemeld, 1 Februari a s in werking zullen treden, een onderscheiding te maken tusschen spoed- en gewoon drukwerk. Stukken, welke volgens het eerste ta rief gefrankeerd worden dit komt over een met thans bestaande, dus f 0.02 voor de eerste 50 gram worden op den voet als thans gebruikelijk tegelijkertijd met de brieven verhandeld en verzonden. Voor de tweede categorie komt een tariefsverlaging van 25 pet., dus IJ ct. voor de eerste 50 gr. De aldus gefran keerde stukken -- men denke aan de groole partijen catalogi, ander reclame materiaal en dergelijke worden in de rustige uren behandeld. Zijn dergelijke stukken b v. in den laten namiddag of 's avonds ter post bezorgd, dan volgt tenzij de overige dienst liet eerder toe- laat, verzending den volgenden morgen Ernstig ongeluk. Op de motorboot, liggende voor de furgens' Oliefabrieken te Zwijndrecht, be woornl door de familie P. W. uit Rotterdam heeft Woensdagavond'ongeveer 6 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het aan zei ten van den motor sprong de luchtketel, die onder een spanning stond van 14 atmosfeeren. Het 12-jarig zoon'je van den schipper P. W. werd zoodanig aan het hoofd virwond, dat de inmiddels inge roepen hulp van een dokter bij zijn komst slechts den dood kon constateeren. Schip per W. werd overboord geslagen. In hel achterschip werden de meubels door elkaar geworpen. De bevolking van onze groote steden. De bevolking van onze groote steden neemt steeds toe. Vooral Kotteidam en 's-Gravennage zien hun inwonerstal voort durend aanmerkelijk vermeerderen. Veel meer dan Amsterdam, waar de vooruit gang in een kalmer tempo gaat. Amster dam telde op 1 Januari 740.000 inwo ners ;Rotterdam 569.000 's-Gravenhagi 416.000; Utrecht 156.000 Haarlem 113.000 Groningen 101.000 Arnhem 78.000 Nijmegen 77.000 Tilburg 72.000 Leiden 70.000 Eindhoven 65.000 Maastricht, Dordrecht en Apel doorn ieder ongeveer 50.000. Onder de steden wier bevolking snel vooruitgaat moeten afzonderlijk genoemd worden Hilversum, Heerlen en Amersfoort, die resp. 49 000, 42 000 en 36,000 in woners tellen. Onze lastige Taal Een bekend inwoner van Den Haag ontving dezer dagen, van het Stadhuis, ziju paspoort voor een buitenlandsche reis Toen liij'zijn signalement doorlas (die per- soousbeschrijving die alle Nederlandels steeds op elkaar doet lijken als twee kor reis zand voorhoofd gewoon', neus „gewoon", mond „gewoon" enz.) bemerkte hij tot zijn verbazing dat dit ook een psychologisch signalement was Want er stond, als een van de bijzondere kenmer ken„kortzichtig» De passencon'róle zal zekerheel interes sant maar ook wel heel tijdroovend worden wanneer we, behalve op onze lichamelijke ook nog onze geestelijke kenmerken moeten worden geëxamineerd, schrijft het „Hbld" Of waande de Haagsche ambtenaar die dit „kortzichtig» neeischreef, zich reeds door Duitschland geannexeerd En be doelde hij misschien bijziende? Want dat is de houder van dit pas poort inderdaad. Rijkssteun voor woning- we t b o u w. De minister van arbeid heeft aan de gemeente besturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in het voornemen van de regeering ligt, om, Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid stukgaat of na- schrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakle in wrijft met een weinig Doos 30. 60. Tube 80 ct. PUROL wanneer de begrooting voor liet dienst jaar 1928 bij de wet zal zijn vastgesteld, voor dat jaar voor woniLgwetvoorsehotten weder een bedrag van f 12.000.000 be schikbaar te stellen en voorts een bedrag van f80.000 voor het vcrleenen van jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 pCt. van hel op exploitatie der voor krot.-opruiming gebouwde woningen te lijden verliezen. De bepalingen opgenomen in de cir culaire van den minister van 17 Maart 1926, 9 Juni 1926 en 81 Maart 1927, zullen ook voor het jaar 1928 ter zake gelden. Aanvragen tot toekenning van voor schotten en of bijdragen kunnen inmid dels bij bet departement van arbeid, handel en nijverheid woiden ingezonden. Verdei deelt de minister mede, dat de proef met het verleeuen van bijdragen voor krot-opruiming ten plattelande, waarop de circulaire van den minister van 25 Juli 1927 betrekking had, in 1928 zal worden voortgezet en dat in dat jaar ook de mogelijkheid blijft be staan van het verkrijgen van voorschotten tot het verleenen van gelden onder ver band van tweede hypotheek Koningin Emma. Er zijn plannen in overweging om den 70en jaardag van Koningin Emma op 2 Augustus op waardige wijze te her denken. Tevens zal dan herdacht worden het feit dat het 50 jaar geleden is, dat H.M. in ons land kwam. De Veendammer Hypotheek bank. Door de Haagsche justitie en politie is in tegenwoordigheid van den Amster damschen officier van justitie huiszoeking verricht bij verschillende personen, in verband me' het faillissement der Veen- dammer hypotheekbank. Een onderzoek werd ingesteld in het kantoor der Dis conto-Bank en Credietius'elüngen aan de Anna Paulownastraat (de bank van Lieberman, wiens opsporing en i anhou ding in het heden verschenen „Algemeen Politieblad' wordt verzocht', ten kantore van mr. D die thans als directeur deze bank fungeert en ten huize van de heeren M., directeur en mr. K oud president commissaris der Veendammer Hypotheekbank die, gelijk gemeld beiden reeds zijn gearresteerd. Verschillende documenten en beschei den, alsmede eenige stukken van waarde, zijn in beslag genomen Emigratie naar Australië. De direeteur van den rijksdieust van de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling heeft een rondschrijven ver zonden, waaraan het volgende is on'leend De regeering heeft besloten, aan Ne derlanders, die naar een van de volgende drie staten van AustraliëNieuw Zuid Wales, Zuid-Australië of West-Australië, wenschen te emigreeren, en die daartoe geschikt worden bevonden, zoo noodig de behulpzame hand te bieden in dien zin, dat aan de Australische regeering waar borg wordt gegeven tegen mogelijk gel delijk nadeel, dat gedurende de eerste drie maanden van het verblijf dier emi granten in Australië voor de Australische gemeenschap uit dat verblijf zou kunnen voortvloeien. Op grond van dezen waarborg is de Australische regeering bereid voor be doelde personen lot een maximum van '200 per jaar af te zien van den eisch dat zij bij aankomst in het bezit zijn van een landingsgeld van 40 pd st. De Nederlandsehe consul generaal te Sydney heeft over deze emigratie uitge breide onderhandelingen gevoerd met en inlichtingen ingewonnen, o a bij de Australische Pondsregeering, de regeerin- gen van genoemde drie staten, de Ne derlandsehe consuls in die staten en organisaties van werkgevers aldaar. Op grond hiervan kan worden gezegd, dat emigratie op beperkte schaal kansen biedt aan landarbeiders, die ongehuwd zijn, 20 tot 30 jaren (bij voorkeur 20 tot '25 jaren) oud zijn, bezield zijn met het verlangen om te slagen en daarbij bereid zijn, zwaren handarbeid te verrichten Bovendien moet de nadruk worden gelegd op den eisch, dat deze landarbeiders bij aankomst voldoende kennis van de En- gelsche taal bezitten om aan de bevelen hunner werkgevers, uitvoering te kunnen geven en zich zelf verstaanbaar nit te drukken. Indien de aspirant-emigranten door de Emigratie-Centrale Holland en de Neder landsehe Vereeniging Landverhuizing ge schikt worden bevonden, zal de directeur vau eerstgenoemd lichaam hen in aan" merking kunnen brengen voor het ver krijgen van een aauteekening op hun pas poort, dat zij „uitgezochte" emigranten zijn, in welk geval zij in aanmerking komen voor ontheffing van de verplich ting, om het landingsgeld in kwestie te bezitten. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft de gemeentebesturen uit- genoodigd om het plaatselijk orgaan van de openbare arbeidsbemiddeling op te dragen, zich te belasten met de eerste beoordeeling der aspirant-emigranten en met liet verscliaflë-i van inlichtingen aan de Emigratie Centrale-Holland. De emigranten moeten de reiskosten zelf dragen. Hen twist op het ijs. Ongeveer veertien dagen gelee! n te- maakten zich te Vreeland eenige jen gens op bet ijs met de prikslee. Tijdens dat sleden ontstond twist tusschein den 17-jarigen W. L. en den 12-jarigein F. G., welke zoo hoog liep, dat laatstge noemde naar L. wierp met een prik, die door zijn pet heen in bet hoofd drong. De jongen werd door een dokter behaal de d en schreef absolute rast voor. Het geval liet zich, aanvankelijk niet ernstig aanzien, zoodat er weinig ruchtbaaAeid aan werd gegeven. De vorige week Vrijdag kwam in den toestand een ongunstige wending en moest de patiënt naar de Rijksklinieken te Utrecht worden overgebracht. In bewus- teloozen toestand werd hij ddafheen ver voerd en spoedig na aankomst is hij overleden. De justitie heeft het lijk in beslag genomen om de doodsoorzaak door des kundigen |te laten vaststellen en er is proces-verbaal opgemaakt van de omstan digheden waaronder L. is overleden. getoond hadden. De buiten de deur ge. zette huisvrouw meende n 1., eenmaal in de koele buitenluch', wat terug te moeten doen en zag kans om een tegen den achterkant van liet huis geplaatste scapel takkenbossen in brand te steken. Op een afstand in een greppel verborgen, wachtte ze af, hoe de kool, die ze haar man stoofde zou uitvallen. Doordat de vlammen al gauw hoog opsloegen, merkten de buren, dat er on raad was en wisten den man te waar schuwen. Het geval zal de familieverhou ding er wel niet beter op gemaakt hebben. De vrouw zei tenminste naderhandeen volgende keer zal ik het beter doen. Voetbal. Zuidelijk© le klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: B. V. V.-N. A. C. EindhovenL.O.N.G.A. Willem II—N. O. A. D. M. V. V.Roermond. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld'. Zeelan diaVlas singen D. O. S. K. O.Middelburg. Dongen—Bredania RoosendaalT. A. C. BredaAlliance. Zuidelijk© 3e klasse N.V.B. De volgende wedstrijden worden voor bovengenoemde klasse Zondag gespeeld: GoesTerneuzen. Middelburg 11 Zierikzee. Vlissingen II-Hulst. S.I.N.O.T.O.Walcheren. GOES-TERNEUZEN. Goes dat tot nu toe alle wedstrijden won en 1 gelijk speelde, ontvangt Zon dag a.s. Terneuzen op bezoek. Deze club die elk jaar één der bovenste plaat sen bezette en verleden jaar het kam pioenschap behaalde, is dus ook wel één der sterkste tegenstanders, al heeft zij dit seizoen evenveel wedstrijden verloren als gewonnen (ui. 4). Het belooft een aangename wedstrijd fce worden. Goes denkt om het kampioenschap! Voetballende journalisten. De voetbalvereeni ging van Nederland sehe journalisten, die vroeger meermalen wedstrijden heeft gespeeld o.a: tegen de Belgische journalisten, doch sedert lan gen tijd niet meer aan wedstrijden heeft deelgenomen, is voornemens, ter gelegen heid van de Olympische Spelen weer actief op te treden. Het ligt in de be doeling, tijdens de spelen in ons land de talrijke buitenlandsche collega s, die zich door het spelen van onderlinge wed strijden tegen hun confraters wenschen le ontspannen, daartoe in de gelegenheid te stellen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Prettig echtpaar. Een echtpaar te Saint Brieux leefde twee jaar na de zilveren bruiloft nog steeds als hond en kat samen. Het valt te begrijpen, dat op den duur één of beide partijen daar wel eens genoeg van krij gen zou. En zoo had de man een gewoonte aangenomen, die hem zeker niet als goed huisvader vergeven zou mogen worden, maar die in bepaalde crisisomstandigheden toch wel eenigszins begrijpelijk was. Wan neer zijn echtvriendin n.l. al te veel herrie maakte, zette hij haar op kalme doch besliste wijze buiten de deur en ging rustig naar bed. C it had hij ook dezer dagen 's avonds gedaan, maar het zou waarschijnlijk zijn dood geweest zijn als niet de buren eenige oplettendheid Dierenmishandeling Mijnheer de Redacteui. Hoewel volgens een bericht in Uw blad van Woensdag j.l. over de z g. „dieren mishandeling", de beide, op dat nnr dienstdoende agenten hebben verklaard, niet te hebben geschoten, zoo wil ik toch een vraag stellen ls er door de politie reeds een onderzoek ingesteld naar den ver- moedelijken schutter Want hoewel nie mand de verklaring dezer agenten in twijfel zal trekken, zal toch de publieke opinie niet tevreden zijn, vóór dit raadsel is opgelost Immers, wanneer burgers meenen, onder de bescherming eener politieverordening ook te mogen gaan paffen op alles wat 's nachts rondloopt, dan wordt de zaak nog bedenkelijker. Dit geval is op zichzelf al een bewijs, dat deze verordening niet deugt. En dan kunnen alle agenten dit wapen behoorlijk hanteeren Men bedenke dat de revolver liet moeilijkst te hanteeren vuurwapen is en dat slechts door veel vuldige oefening eenige vaaidigheid in het gebruik mogelijk is. Maar wanneer, er dan al voldoende geoefend wordt, dan nog blijft het schieten bij nacht een riskante onderneming, zelfs voor den besten schutter. We hebben nu al eens gezien, dat een kogel in de huisdeur van eeD der inwoners terecht kwam, morgen is misschien de beurt aan een laten voor bijganger. Ik heb tenminste de gewoonte opgegeven om nog 's avonds laat met mijn hond te wandelen. Deze verordening is onverantwoordelijk. Ze behoort zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Wanneer men het aan het schieten verbonden ge vaar vergelijkt met den overlast, die des nachts loopende honden doen, dan moet men tot de conclusie, komen, dat deze verordening afgezien nog van haar immoreele waarde nit den booze is. Laten de agenten de handen uit de mou wen steken en de honden opvaDgen, zooals dat bijna overal gebeurt. En laten zij hun aandacht wijden aan honden die dag en nacht aan den ketting worden gehouden en door hun gejank ieders nachtrust storen. Maar dit geval heeft nog een andere zijde Is deze verordening wettelijk bestaan baar Bij art 350 W. v. S. wordt straf baar gesteld „iemand die willens en wetens in strijd met liet recht van den eigenaar een dier dat geheel of ten deele aan een ander behoort, doodt, beschadigt, onbruik baar maakt of weg maakt». De rechtbank zou dit moeten uitmaken. Ik zou den eigenaar van het eerstvol gende slachtoffer willen adviseeren een rechterlijke beslissing uit te lokken. En, buiten de eventueele onbestaanbaarheid van deze verordening zijn er nog twee factoren, waarmee men rekening kan hou den en wel 1 De verordening eischt, dat eerst getracht moet worden den hond te van gen. 2. De agent moet zich overtuigen of hij het dier wezenlijk gedood heeft (wan neer dit niet het geval is, maakt hij zich schuldig aan opzettelijke dierenmishande ling). Dit zou dan altijd gecontroleerd kun nen worden. Niet, dat Ie agent met op zet het eerste zou nalaten of het tweede doen, maar deze onzinnige verordening eischt theoretisch, wat practisch niet uit voerbaar zal zijn. Maar laten wij hopen, dat dergelijke maatregelen niet noodig zullen zijn en da deze verordening, die, van welke zijde ook bekeken, een gevaar en schande is van de stad, zoo spoedig mogelijk zal verdwijnen. X. Wetenswaardigheden. Volgens de jongste schattingen beschikt onze aarde nog over een voorraad steen kolen van 7897553 millioen ton. Dat ia voldoende voor nog 4000 jaar op den basis van het tegenwoordige verbruik Als de Tower-Bridge te Londen op nieuw geverfd moet worden, hebben 180 man er acht maanden werk aan. Kreupele menschen zijn dat meestal tengevolge van het korter zijn van dén linkervoet. Slechts ongeveer 15 peroent der kreupelen hebben den rechtervoet korter.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1