Abdijsiroop Grinnik<-Pille tj es Klein Vee^T eelt. Als Uw kinderen hoesten Medische Rubriek. Buitenland Onze Leestafel. Land en Tuinbouw „Zou je haar alleen maar willen trom wen, omdat zij rijk is? Je weet dat zij een twijfelachtig verleden heeft!" „Ja, maar als ik niet met haar trouw zal ik een twijfelachtige toekomst hebben! Typiste (die pas het huwelijksaanzoek van haar patroon heeft aangenomen) „En, lieveling, ik kan je ook nog 'helpen wanneer wij getrouwd zijn. Ik zal zelf de sollicitanten naar mijn betrekking ont vangen". Patroon„O hm j-ja 1 g-graag' Indiaansch opperhoofd (polygamist) tot officier, die hem probeert over te halen om vier v van zijn vijf vrouwen op te geven: „U mijn groote, witte vader en ik doen, zooals1U wiltop één voor waarde". Officier: „En op. welke voorwaarde? Indiaansch opperhoofd: „U uitzoeken die ik houden zal en u de anderen gaan vertellen". Vreemdeling: „Ik hoor, dat u De Are heet. Is u ook geparenteerd aan de schat rijke familie De Are uit Rotterdam De Are (arm maar deftig): „Ik btetn een verre bloedverwant van hem, mijnheer' „Zoo? Hoe ver?" „Wel, zoo ver als ze mij maar van zich af kunnen houden". „Mevrouw", komt boer Jansen bij de villa-bewoonsters, „ik wou u eens komen spreken over onze jongens. Uw Jan en mijn Piet vechten telkens samen. En zoo hebben zij samen „Ach, beste Jansen, die vechtpartijen van de kinderen, daar trek ik mij niets van aan. Boven zulke kleinigheden ben ik verheven. Dag „O, mevrouw, als u dat zoon klei nigheid vindt! Nu, enfin, dat zal ik uw jongen over een paar uur per brain- card wel thuis laten brengen". Een knaap, die door zijn vader in V land gezonden werd, om zaken te doen, komt onverrichter zake terug en klaagt, dat hij verdwaald geraakte en dat hij, dicht bij het dorp, voor eene sloot gekomen was, die hem te breed scheen om er over te springen. „Wat' ben jij een slechte koopman", sprak zijn vader; „wanneer ik in mijn jeugd aan een breede sloot kwam, en de moed mij in de schoenen zonk, w.erp ik eerst mijne geldbeurs naar de over zij, en ik verklaar je: ik ben haar tel kens nagesprongen". Dat wist ik niet Dat een Geldersch mud zwaarder weeg dan een Hollandsch mud. Dat er eikenhouten traproeden in den handel verkrijgbaar zijn^ die het steeds poetsen van koperen roeden oninoodig maken. Dat kippen doodgaan van liet gebruik van peterselie. Dat er in Nederland vijf plaatsen zijn, dae allemaal Rijswijk heeten. Dat een uitstekend middel om citroe nen te bewaren, is om ze in een kan frisch water te leggen. Kalkbeenen. De kalkbeenen bij hoenders, fazanten en andere hoenderachtige vogels worden veroorzaakt door een bepaalde soort schurftmijt, die op en tusschen de schub ben van het loopbeen huist, op de kale, maar meer nog op de beveerde beenen, zooals van Sabelpootkrielen, Cochins enz. Gelukkig bestaan er eennge voorbehoed middelen om ons pluimvee bevrijd te doen blijven, van deze lastige, vieze en ten slotte zelfs doodelijke plaag. Wie kuikens langs den natuurlijken weg fokt heeft er nauwkeurig op te letten, dat de 'hen aan welke men de jonge kui kens ter opvoeding toevertrouwt, zelf volkomen vrij is van kalk-achtigen aan slag op het loopbeen, ook zelfs van zulk een aandoening in het allereerste stadium, dat vooral op het kniegewricht het eerste is waar te nemen. Het is vast en zeker, dat door haar de kuikens met kalkbeenen besmet zullen worden en reeds voordat ze volgroeid zijn er vrij sterk door aan getast zullen zijn* Zich daarnaar te rich ten is dus al een voorbehoedmiddel en wel het meest afdoende. Het tweede is nooit hoenders, hetzij hanen of hennen aan te koopen of van anderen over te ne men, als ze niet volledig vrij zijn van besmetting door dezen mijtensoort, Ben derde middel is om alle pluimvee, dat boven de drie jaren oud is, af te slachten of voor de consumptie te ver- koopen, want het zou wel kunnen gebeu ren, dat ondanks de behoorlijke verzorging en reinheid, zich toch van buiten af de besmetling kenbaar maakt. De bedoelde schurftmijt (Sarcoptes mu- tans) is zeer klein, want als er vier of vijf naast elkaar staan opgesteld, vormen zij een gelid van slechts een enkelen millimeter of een kleine vijftig op een rij van één centimeter. Maar hoe ldein ook zijn, ze veroorzaken een ondragelijke jeuk, die aan broedsters de vereischte rustigheid en aan volwassen dieren d slaap ontrooft. De wijfjes graven zich in terwijl de mannelijke mijten meer aan de oppervlakte blijven. De ingraving der wijf jes veroorzaakt ontsteking, die gevolgd wordt door ©en afscheiding van vochten, welke met de uitwerpselen der mijten de bekende poederachtige, kalk-achtige kors ten vormen, waardoor die van nature goed aansluitende beenschubben worden opge licht. Dit opgelicht zijn vertoont zich het duidelijkste daar, waar de fceenen beginnen. Bij aankoop op dat punt nauw keurig te letten! Ten slotte wordt door die aangroeiïng en afscheiding het been steeds dikker, het loopen wordt moeilijk, de eetlust neemt af, 'het voedselzoeken en de be wegingen minderen, de eier-productie gaai natuurlijk hard achteruit, de veeren ver liezen hun glans, de dieren vermageren staan treurig in ©en hoek, ver Liezen soms enkele nagels of geledingen van hun tee nen, kunnen op het laatst zelfs niet meer staan en sterven aan algemeens uitputting. Wordt de besmetting vroegtijdig ont dekt, dan is er nog wel veel le herstel len. De behandeling komt natuurlijk aan op liet dooiden der parasieten, zoowel op de pooten van het dier als op den zit- stok enz. Door goed. inwrijven met groene zeep yvorden de korsten week, daarna afgewasschen met lauw water, mits geen bloeding veroorzaken. Nu begint oc hernieuwde" aanval op de mijten met ere - oline, hertshoornolie, perubalsem, teer en ook nog zuivere petroleum. Maar al deze stoffen gebruike men pas na voorafgaan de vermenging met olie, vaseline of ©enig ander vet, gemiddeld vijf dealen vet op één deel andere stof. Eenage malen her halen van deze bewerking zal altijd moo- dig blijken. Zijn de aangetaste dieren minder kost baar, dan zou afslachten aanbeveling ver dienen en dit dan ook niet uitstellen tot de vermagering begonnen is. Het vieesch kan dan nog dienen. bederf dan hun teere slijm vliezen niet met scherpe of verdoovende middelen, maar geef ze de beproefde Akker's Jeugd en ouderdom. Een loiap geneesheer verklaarde niet lang geledon, dat ouderdom niet voorkomt uit een zeker aantal jaren, maar uit ze keren toestand der weefsels. Men heeft geen geneeskundige kemini nop dig om te erkennen, dat een man van 60 jaar jonger kan zijn, dan een van 40 jaar, en men herinnert zich nog, dat on langs in de bladen verhaald werd van een moeder van 90 jaar, die nog in staat was voor zichzelf te zorgen en belang stelde in couramteninieuws en het laatste boek, terwijl haar dochter van 70 jaar hul peloos was en bijna kindsch zichtbaar aan ouderdom stierf. Zulk een sprekend voorbeeld doet ons denken aan het ver schil van het begrip ouderdom en aan de mogelijkheid vader Tijd tot toegevend heid en vergeetachtigheid aan te sporen. Hoe kunnen wij jong blijven en on danks het aangroeiend aantal jaren den ouderdom ontloopen? De wereld heeft het opgegeven na eeuwen van ijverug zoeken, het elixer der eeuwige^jeUgd.ie vinden, en toch wetnscht thans evenals toen iedereen oud te wor den - diet geheim der jeugd wordt thain® even vurig begeerd als in den tijd van Medioca en Kaar gloeieinden tooverketel. „Ieder memsch wil lang leven, maar niemand wenscht oud te worden", zei Goefche en liet het daarbij blijven. Hij dan ook gieen recept tot eeuwige jeugd. Al zucht men om de verdwe nen jeugd, er is geen weg te vinden waar men jong wordt in plaats van oud. De beste weg is misschien hen te vol gen, die hun weg gevonden schijnen te hebben. Ninon de Lenclos won nog als grootmoeder even gemakkelijk de harten als toen zij 18 jaar was. Madame Ré- camier was jong, toen tal harer tijdge- nooten oud waren. Gladstone, op zijn 80e jaar, was krachtig naar lichaam en geest. Wat deden zij allen om de mi crobe van den ouderdoom te bestrijden, om haar groei en ontwikkeling te belem meren? Als zij niet oud werden, waaraan derven ze dan? Een ding schijnt zeker, dat groei het kenmerk is van jeugd, zoo lang een ding nog groieit, is liet nog vrij van verval. Eerst als de ontwikkeling op houdt en een poos van rust intreedt, be gint het verval. Als wij een'ge jaren van den tijd willen stelen; moeten wij voort gaan met groeien. Lichaam en geest moe ten gesterkt worden en in beweging ge houden,, zoodat de weefsels 111 kracht toe WEER EEN SPOORWEG-ONGELUK. Een goederentrein komende uit de richting Den Haag is op een personen- trein gereden, die reeds uit Utrecht tc Leiden was aangekomen. De laatste wagons van de personentrein ontspoor den, terwijl ook de locomotief en cenige wagons van de goederentrein ontspoorden. De materieele schacfe wordt! niet zeer groot geschat. Bij dit ongeluk werd een persoon gewond. Hierboven een kijkje op een totaal versplinterde wagon van de goederentrein. nemen. De ijverige geest roest niet; de vlugge stap- behoudt zijn veerkracht. Het is de persoon, die toegeeft en achter blijft die door ziekte binnen korcein tijd wordt ingehaald. Misschien geloovcm wij niet, dat elk meisje niet mooi kan zijn op haar 16e, maar iedere vrouw kan het zijn op- haar 60e jaar, en t-och is er meer dan de helft waarheid in. Wij kunnen onze gezichten moe en knorrig en moe deloos 'en ou d la ten wor den, of wij kunnen ze verlichten door een inwendige vlam van voortdurend; jeugd in de ziel, zoo da t geen rampen haar aantrekkelijkheid kunnen doen verlezen, Het oude spreekwoord luidde, dat een man oud is zoo oud als hij zich voelt en een vrouw zoo oud als zij er uitzet. Maar tegenwoordig, met die gelijkheid der geslachten, is ook een vrouw zoo oud als zij zich voelt, (erwij. haar uitzicht meest al in overeenstemm'ng is met haar gevoel De bejaarde vrouw van 50 jaar, die wij ons zoo goed uit onze kinder jaren kunnen herinneren met de zwarte sjaal en muts, breiwerk en de onderworpen uitdrukking van zich bewust te zijn te hebben afgedaan, waar is zij nu? Uit gestorven, met alleen een paar daguer- reotypen om te bewijzen, dat ze eenmaal leefde. Tegenwoordig presideert ze, fietst reist over de heele wereld en is 20 jaar jonger. Als ze verstandig is kan ze dat blijven tot ze van ouderdom sterft. De waarheid is, dat het geheim der jeugd daarin bestaat, zich niet oud te willen voelen. Er zijn oogenblikken in elk tijd perk van het 'éven, waarop Jiet gemak kelijk is toe te geven, de wapens neer te leggen en in den geest te wanen zoo oud te worden als Methusalem. In zul ke oogenblikken, schijnt het leven ens grauw en vlak toe. Wij beginnen alle il lusies te verliezen en daarmee den gloed der jeugd. Als we ons daaraan overge ven, is alles verloren. Jeugd is een toe stand, niet een plaats en wie haar ver overt, kan den strijd trotseeren en jon ger sterven op zijn 90e jaar. OVERZICHT. De verbanning uit Rusland, Volgens de „United Press" bedraagt het getal van hen, die uit Rusland ver bannen zijn of met opdrachten belast, dae met ballingschap gelijk staan 52. On der hen zijn echter noch Kamenef, noch Zinovjef: de laatste zou doende zijn een brochure tegen Trot ski te schrijven. De maatregel geldt voor drie jaar; allen wor den op ver afgelegen plaatsen e;n zoover mogelijk van elkaar ondergebracht. Voor hun onderhoud heeft de regeering 9 roe bel (it: 12 gulden) per maand uitge trokken. Trot ski heeft een regeerings- opdracht an het gouvernement Astrakan gekregen, maar hij heeft er voor bedankt, met het zeggen dat zijn aanwezigheid te Moskou van meer belang was. Hij zou zich slechts met geweld naar Astrakan laten brengen. Rakofski gaat naar Sy- soolsk aan de Witte Zee. Smiiga, die sedert zes maanden te Chabarofsk in Oost-Siberië voorzitter is van de plan- nencommissie, moet daar blijven. Sapro- nof, de leider van de groep „contra revolutionairen", tegen wie het congres het scherpst s telling gekozen heeft, is naar de Onegabaai verbannen. Sebriakof die veel gedaan heeft voor de opleving van den handel met de Vereenigdc Sta ten, naar Semipalatiinsk (Siberië) en Sos- novski, de schrijver van die hoofdartike len in de „Praw-da", ook naar Siberië, Iwan Smirnof, die aan hst commissariaat vam verkeerswezen gewerkt heeft, heeft een opdracht naar den Kaukasus gekre gen; Piatakof, ©ens hanidelsvertegenwoor- diger van -de sovjet-unie te Parijs, as naar Australië gestuurd, om den wol- inkoop te organisseren. Eerst wou Pia- kof niet, omdat hij zei, dat de eerste maal, dat hij met schapen te maken had gehad, was gsweest, toen hij zich tegen over Stalin stelde, maar ten slotte heeft hij den post toch aangenomen. De aanleiding tot deze maatregelen zijn volgen® de „United Press" gebeur tenissen in fabrieken 'dm de districten Moskou en Bogorodsk gsweest, waar de arbeiders de afsluiting van nieuwe col lectieve contracten op die oude voorwaar den weigerden. Deze houd ng werd aan agitatie van de oppositie toegeschreven. Knoeierijen. Duitschland moet volgens het verdrag van Versailles als hersteibedrag ook le veranties in natura doen. Hierbij schijnen zich knoeierijen voorgedaan te hébben, Volgens de „Berliner Zeitung" was ook in Duitschlaaid door de betrokken in stanties in de laatste maanden vastge steld, dat klaarblijkelijk op Fran-che aan stichting, tusschen Framsohe en. Dui'.sche firma's contracten zijn gesloten die in- druischen tegen den geest en de voor schriften van de overeenkomst; betreffen de de leveringen in natura op rekening van de schadevergoeding. De rijkscommissie voor deze leverin gen heeft daarom een scherpe controle gelast, met het gevolg, dat is komen vast te staan, dat verschillende firings mis bruik van het in haar gestelde Vertrou wen hebben'gemaakt. Nagegaan zal worden, éii hoeverre eein vervolging kan plaats hebben. Dit logenstraft een bericht in een Fransch blad, dat Öua)scl?:ancl vroeger al o p de hoogte3' is geweest 'van dia knoeierijen, en die rriaar huin gang liet gaan. Duitschland moet er 111 tegendeel den Framscheri dienst - opmerkzaam op hebben gemaakt. De ontdekking is dius veeleer aan Duitschland- - te< -danloeinVan Fransche zijde wordtechter 'gezegd, dat men vooral ingegrepen heeft om te voor komen dat deze fraude op' grooté schaal te eeniger tijd geëxploiteerd' zóu l 'Worden door Berlijn om als bewijs te worden aan gevoerd, dat Frankrijk de leveringen in natura niet kan absorbeeren en op dien grond ©2H wijziging vain het Dawesplan le vragen. De fraude werd ontdekt door ambte naren van het ministerie van financiën, De huiszoekingen, die de vermoedens be vestigd hebbien, werden vooral gedaan te Parijs, te Straatsburg, te Sélastat en te Besangon. Te Parijs alleen werden van 7 firma's de boeken in beslag genomen. Het verluidt dat hoofdzakelijk mal versatiën hebben plaats gehad bij de leve ring van steenkolen, suiker, hop en vee. Er zou een bedrag van ongeveer 200 miilioen frank mede gemoeid zijn. Door den verrekijker. Tot nu toe zijn 31 lijken uit de ge zonken Amerikaansche duikboot S 4 ge borgen. Acht personen zijin noig net terecht Ethan Fr ome", door Edi.h Wharton. (H. P. Leopold's Ui'.g. Mij., Den Haag). Uit Amerika komt den Laats ten tijd heel wat literatuur, die de aandacht ver dient. Hieronder mag ook gerangschikt worden bovenstaand werk, de zeer een voudige geschiedenis van twee mislukte menschemlevens. De hoofdfiguur van den roman, Ethan F rome, gehuwd met een heersc'hzuchtige, psychologisch zeer merk waardige, vrouw, geeft zijn liefde aan een inwonend nachtje. De konsekwenties van clieze liefde willen beiden niet aanvaar den, in een slede-tocht trachten ze den dood te vinden. De poging daartoe mis lukt, het meisje wordt verlamd, Ethan Frome verwondt zich dermate dat hij zijn geheele leven invalide blijft. Zeer oorspronkelijk wordt deze liefde opge lost door de vrouw van Ethan Frome, die het meisje in huis opneemt en haar daar als een kind verzorgt. De schrijfster heeft het verhaal in liet verleden laten afspelen, wat aan de waarschijnlijkheid van het gegeven ten goede komt. Zij leert de drie per. onen kennen als deze oud zijn en bij stukjes en beetjes komt zij hun geschiedenis te weten. Door deze techniek weet Edith Wharton zich irtel, een objectiviteit en een bezonkenhead le omringen, die in een romantisch gebeuren als hier.yan groole waarde zijn. -1 „Nederland". (G. W. den Boer - Middelburg). Uit den inhoud van de Januari-afleve ring van dit letterkundig maandblad noe men we: „Zijn geheugen", too.neelspel in 3 bedrijven door den Hertog; het vervolg van „Het gymnasium" .door H. P. Cannegieter; een „Tranche „de vie" door Carla Simons; „Met e:in muilezel door de Dauphine" door A. den Dool aard; Berlioz op het Parijsche too- tieel' door Claude; „Brieven aan eein vliegenier" door Elsa Kaiser. Etty Leal bespreekt Enge'sche boeken, Jan R. Th. Campert draagt de kreniek der dichtkunst bij, Henri Borel geeft een topneelover- zicht, Johan Koning schrijft Over nieu we Nederlandsche uitgaven. r» „Groot Nederland".1 v (Van Holkema en Warendorf, A'dam). „Groot Nederland" is de 26ste jaar gang ingegaan en dit feit wordt liendadh/t door een nummer, waarin verleden en heden vertegenwoordigd zijn. Het ver leden door de beeltenissen van de twee af ge stor venenen, die aan de oprichting van „Groot Nederland" hebben deelge nomen, van Nouhuis en Couperus, te zamen met dien van Cyrlel Buijsse, den eenig overlevende van het drietal oprich ters. Het hedien wordt vertegenwoordigd door bijdragen van tal van bekende latte ratoren. Kalenders. Van de P.Z.E.M. ontvingen we een in fraa'e kleuren uitgevoerde!) kalender die de toepassing propageert van elec- trieiteit voor zeer uiteen l oopbode doel einden. De landbouw over de geheele wereld. Het tweede deel van het Verslag van het Xlle Internationa1© Landbouw-con- gres te Rome, MeiJuni 1927, bevat de rapporten omtrent den toestand van den landbouw over de geheele wereld, welke aan de Internationale Conferentie van Landbouwvereenigingen zijn voorgelegd. In de mess te landen der wereld was de toestand van den landbouw in de jaren 1925 en 1926 aanmerkelijk gunstiger dan in 1913 en 1914. Het indexcijfer vain de verkochte landbouwproducten is weliswaar gestegen van 100 tot 128, maar de cijfers der artikelen en diensten die de land bouwer moet betalen, zijn in het algemeen veel meer gestegen. Het verhoudingscijfer voor het geldloon staat op 142, dat voor machines en werktuigen op 153, voor lan delijke gebouwen op 168, voor manufac turen en schoenen op 188. Vergeleken met 1913-14 is de koop kracht der landbouwproducten, ten op zichte van de bedrijfskosten, met onge veer 10 pet. en van de noodzakelijke le vensbehoeften met circa 28 pet. 'gedaald. Wanneer men rekening houdt met de belastingen en rente der schulden, worden bovengenoemde getallen niet van betee- kenis veranderd. De in de meeste landen geconstateerd© duidelijke achteruitgang in den toestand van den landbouw, vergeleken met den voor-oorlogschen tijd, moet al9 een der hoofdoorzaken, zooal niet als de hoofd oorzaak van de tegenwoordige bedrijfs crisis worden beschouwd. De landbouw verschaft werk aan het grootste deel der in bedrijven .werkzame menschen der wereld. Als haar. opbreng sten terugloopen, dan is dit zeer belang rijke deel der menschheid gedwongen, zich

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2