Boeren=Inspan, Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. Voorloopige Aankondiging 9 Maart a s. DE HOFSTEDE Door electriciteit getroffen. Zaterdagmiddag liep de 16-jarige Mar- rees te Wijdewormer langs den weg. Hij zag een draad liggen en wilde deze van den weg verwijderen. Deze draad was echter een deel van het bovengrondsche ".et van het electrisch net van het licht, "oen M. de draad aanraakte, sloeg hij vusteloos tegen den grond ein overleed ort daarna. Treinbotsing te Schoonhoven. Toen Maandagavond te trein, die om 18 u. 46 uit Gouda te Schoonhoven aankomt, aldaar zou arriveeren, moest de rangeerder, de 33-jarige N., den trein binnenloodsen, daar een s.gnaal niet in orde bleek te zijn. De man stond op den tender van de machine van den binnenko menden trein. Doordat eer w.sse! klaar blijkelijk rapt'1 was overgehaald, is de trein tegen een sjSlstaanaen tren opgereden, De machinist van den trein uit Gouda, waar N. op stond, waarschuwde den ran geerder nog toen hij gevoelde dat de trein op verkeerd spoor kwam en zesde hem dat hij ePaf moest' sprltfgem, maar het was reeds 'te laat. De man werd tussclen twee treónfan doodgedrukt.'Het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De man was gehuwd éth vader van1twee kinderen. Hij was pas'Ongeveer drie weken op de lijn GoudaSchoonhoven werkzaam. D(e ps e ujd o-d o k te r De raadkamer der Haagsche recht bank heeft den koster eener katholieke kerk te Den Haag, die eenige maanden geleden gearresteerd was, verdacht van onderscheidene zedenmisdrijven (zooals men zich zal herinnoren, deed hij zich voor bij families, waar een dienstbode aanwezig i tvas, als geneesheer van den Raad van Arbeid) buiten vervolging ge steld, met gjlastlng van zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. Een brandstichter. De recherche te Venlo heeft in samen werking met de palitie te Tegelen aange houden den 19-jarigen arbe'.der A. van E. uit Tegelen. Hij wordt verdacht gedu rende den laatsten tijd op verschillende plaatsen brand te hebben gesticht te Ven lo in de boerenhofsteden „Wijerehof" en „Hulsterhof" te Tegelen, in de stalling van den heer Ewals en in de boeren hofstede van den heer Reurskens en te Belfeld in de pannen fabr.ek van de bee- ren Janssen en Dings. De dappere redders. Kapitein Smoolenaars en de mannen van de Alhena zijn Maandag door de Maatschappij tot redding van drenkelingen gehuldigd ten kantore van Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschap pij te Rotterdam. Prins Hendrik reikte de medailles en de getuigschriften uit. Daarna heeft kapitein Smoolenaars oj verzoek van den Prins dezen een verslag gedaan van ae redding van de schip breukelingen der Principessa Mafalda. Het meeste van het verhaal van den kapitein hiervan is reeds uit vroegere berichten bekend. Vermelding verdient echter nog, dat, nadat om kwart over de booten van de Alhena terug geroepen wareD, de Alhena tot op 15 Meter af stand de Principessa Mafalda naderde om den nog aanJbeord zijnden menschen ge legenheid te geven over boord te springen Lijnen en zwemvesten waren toen aan boord van de Alhena klaargelegd. Toen de laatste passagiere van de Mafalda, een zieke dame, van boord was gegaan, be gaven de kapitein en de eerste officier zich terug naar de brug van de Mafalda De kapitein stak een sigaret aan, liet vier maal dp' stoomfluit gillen, als om afscheid te nemen en verdween daarna met zijn scllip in de diepte. Vanuit Rio de Janeiro he bben kapitein en officieren van de Alhena aan de familie van den Italiaanschen kapitein, eersten officier, en marconist etn schrijven gezonden. Ook van de verzorging aan boord van de 531 geredde passagiers, vertelde ka pitein SmoLenaars aaü den prins. Hij had een lijst laten maken pinet (Ie namen van alle geredden, doch deze lijst was bij aan komst in ,4e Braziljaansch haven door den politiegerfect in beslag genomen, onder voorgeven, dat ze niet in orde zou zijn. Kapitein Smoolenaars had zich daar over verbitterd gevoeld, evenals over het feit, dat men hem uit de haven van Rio heeft laten vertrekken, zonder een woord van dank te spreken over de volbrachte redding. jau, Ir T Herziening strafstelsel. Thans is versohenen het verslag van het Centraal College voor de Reclasseering betreffende d^ .herziening van het straf stelsel. De wijzigingen';n het kader der huidi ge straffen beperken zich tot toevoeging der bijkomende straf vau bewaring en tot ver mindering van hél wettelijk maximum der hechtenis tot de helft. Behoudens deze wijzigingen is dus het kader der huidige straffen behouden. Lit bracht reeds mede, dat het college geen aanleiding vond in zijn voorstellen op te nemen de doodstraf, de lijfstraffen en de deportatie, welke straffen het college ook overigens niet zou hebben willen aanbevelen. Ook gaat hat College niet mede met die bestrijding der celstraf, welke uitgaat van de eenzijdige gedachte, dat eenzame opsluiting Jbij de straftoepassing in elk geval afkeuring verdient. 't College is daarentegen overtuigd, dat deze wijze van straftoepassimg, zij liet in veel beperkter zaak en beter geregeld dan thans het geval is, vooralsnog in een goed geordend strafstelsel niet kan wor den gemist. De beginselen waarop de hoofdzakelijke wijzigingen in de voorstellen van het College berusten, zijn in het kort de volgende te. De korte vrijheidsstraffen dienen in afzondering te. worden ondergaan, dus ook de hechtenis 2e, De lange straffen dienen in (beperte) gemeenschap voltrokken te worden 3e. Ingevoerd dient te worden een bij zondere wijze van uitvoering der gevan genisstraf, overwegend gericht op ver betering, te vergelijken met de strafvol trekking in de Engelschi Borstal-Insti tutions, en de Amerikaansche Reforms tories, 4e. Tevens dient te worden ingevoerd de bijkomende straf van bewaring, voor verharde, gevaarlijke recidivisten Daar naast wordt op eenige punten voorgesteld een verruiming der rechterlijke vrijheid o m. door de uitbreiding van liet „rech lerlijk pardon4 voor bagatelzaken, en door de aanvaarding van een veroordeeling tol vrijheidstraf, welke ten deele onvoorwaar delijk is, en voor li=t overblijvende deel der straf voorwaardelijk. (Zooals men weet heeft minister Don ner de vorige week tenige wetsvoorstel len ingediend waarbij hij o a. voorstelt de invoering van jeugdgevangenissen en van de bijkemende straf vau „bewaring" voor chronische misdadigers Lichte treinbotsing Een goederentrein uit de richting Den Haag kwam gisterochtend te 7 uur, even na de aankomst van een personentrein uit Utrecht, te Leiden aan. De goederen trein reed te ver door, en liep daardoor dwars op de beide achterste wagons, die goederenwagens waren, van den irein van Utrecht. De locomotief en vijf wagons van den personentrein ontspoorden. L'e materieple schade is niet zeer groot. De hoofdgeleider van den goederentrein kreeg eenige niet ernstige kwetsuren aan het been. Het treinverkeer in den richting Den Haag ondervond gisterenmorgen ten gevolge Van dit ongeval eenige vertraging. Verlaging p o s tt a r i e v e n. Bij de behandeling van de P.T.T.- be grooting voor 1928 in de Tweede Kemer heeft de minister van Waterstaat verklaard dat vrij zeker met 1 Februari a s. de druk werktarieven en de posttarieven voor locaal verkeer zullen worden verlaagd. Deparlementaire redacteur van de „Tel 4 kan thans mededeelen, dat het definitief vaststaat, dat deze verlaging met 1 Febiu ari zal ingaan. Naar men weet bedraagt de verlaging ongeveer 25 °/0 doch de des betreffend nieuwe tarieven zullen thans spoedig worden bekend gemaakt. Uit Zakopane wordt een hevige storm gemeld, die groote schade aanricht. Een arme rijke. In een huis in een der armste wijken van M auchester is, verstopt in oude kranten, een bedrag van 2500 pond sterling aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde in schi.nbaar kommervolle omstandigheden een 70-jarige vrouw, die, daar zij ster vende was, naar het ziekenhuis werd ver voerd Tevens bleek, dat zij op een bank nog 1000 pond had slaan. Geëleclroouteerd. Een jongen van zeventien jaar was te Columbus, in den staal Ohio, 'savonds een woning binnengegaan om een g trouwde vrouw het hof te maken. Zij wilde daar niet van hooren. De jongen die een base-ball-knuppel bij zich had sloeg de vrouw de hersens in en doodde ook haar kind van vijf jaar. Ter terechtzitting zeide hij, tot zijn vreemd optreden te zijn gekomen, door radio-muziek, die hem had opgewonden Ce knaap werd ter dood veroordeeld en is Vrijdag 1.1. terechtgesteld. Bij is de jongste moordenaar, ooit i de staat Ohio terechtgesteld. De ontploffing te Berlijn. Volgens het „Berl. Tagebl.4 zal het bij de vervolging van Weingiirtner, den bewoner van de villa te Berlijn-Dahlem, die Zondag door de ontploffing van knalkwik is vernield, niet blijven. Er zijn nog andere deelgenooten in de firma Weingartner, die eveneens zullen worden vervolgd, omdat zij wisten hoeveel ont plofbare stoffen in de villa waren opge slagen en welke proeven er werden ge nomen. Enkele dagen voor de ramp was de portier Deter, die Zondag licht gewond is, ook ai door een kleine ontploffing gekwetst. Men had toen den ouden man bewogen, daarover niets uit te laten Thans heeft hij het aan de autoriteiten medegedeeld. Als men op zijn vrouw wacht' Een eerzaam Berlijner had een paar maanden geleden zijn vrouw, die „even een bezoek aan haar moeder ging brengen, beloofd in den Dierentuin op haar te wachten. De dames hadden echter zoo lang over koetjes en kalfjes gesproken, dat tijdens de afwezigheid van de vrouw allerlei rampen over het hoofd haars echt vriends waren gekomen. In den Dierentuin werd namelijk dien dag een betooging tegen dan oorlog gehouden en die wond de gemoederen van de demonstranten weldra zoozeer op dat er een geduchte kloppartij ontstond en de politie zich ge noodzaakt zag de pacifisten uit elkaar te slaan. Dat ging niet zonder verzet. Op een gegeven oogenblik raakte ook onze Berlijner in het gedrang en ten slotte werd hij ingerekend als een der ergste verzetplegers. Toen zijn vrouw eindelijk op de afge sproken plaats kwam, zat haar man al lang achter slot en grendel en het ergste was dat alleen hij een huissleutel bij zich had. Na vrnohtelooze meditaties over mannen, die afspraken vergeten, ging het vrouwtje naar huis en liet een smid de deur openbreken. Den sleutel kreeg zij pas 's avonds, toen een politieman, bewogen door 's mans smeeken, haar dien kwam brengen. De man zelf kwam pas den volgenden och tend terug. Het naspel van deze huwelijkstragedie diende Zaterdag voor de Berlijnsche recht bank. Toen bleek uit verklaringen van tal van getuigen u décharge dat de be klaagde part nog deel had gehad aan het verzet. Ten overvloede moesten twee wachtmeesters der politie, als kroonge tuigen gedagvaard, toegeven den beklaagde, wien niet alleen verzet maar ook belee- diging van de politie ten laste was gelegd, niet te herkennen. Het slot was, dat de rechter den ridder van de droevige figuur recht op schade- 'ooss elling toekende. AVeer winter? Nadat het in Polen gedurende drie lagen flink gedooid heeft, voorspellen de weerberichten weer een nieuwe koude golf. Reeds is de temperatuur op enkele plaatsen weer tot onder het vriespunt BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Emilius Wilhelmus Gerardus z.v. J. E. van Thienen en van C. M. Bookelaar Neeltje, d.v. Cornelia Gerardus Borns en vau Cornelia Stuivenberg. Jhr. van Karnebeek. Men meldt ons uit Den Haag Wij vernemen met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat Jhr. Mr. L>r. H. A. van Karnebeek, oud minister van Buitenlandsche Zaken, oud burge meester van 's Gravenhage, zeer ernstig in aanmerking komt voor het ambt van Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Brandgevaar. Mijnheer de Hoofdredacteur, Bij de voorstellingen, welke den laat sten tijd in het Schuttershof en im de Prins van Oranje worden gehouden, is het mij, en ik ben ervan overtuigd, velen met mij opgevallen, dat in geen enkel op zicht meer rekening wordt gehouden met brandgevaar. Om zooveel mogelijk toeschouwers te kunnen plaatsen, worden paden en nood- deuren versperd met losse stoelen. De toestand op de galerij in het 'Schut tershof onlangs bij één der bioscoop voorstellingen van „de Groote Parade" was onverantwoordelijk. Niet vergeten moet worden, dat op het tooneel geen brandscherm aanwezig is, en dat dus een brand op het zoo brandgevaarlijke tooneel uitgebroken, zich onmiddellijk voortplant in de zaal, een paniek is dan niet te voorkomen en men moet er niet aan denken wat dan de gevolgen zullen zijn bij een veel te volle zaal, zooals Vrijdag j.l. in het Schut tershof. Ook ontbreken veelal de noodverlich tingen bij de uitgangen. Nog rust de vraag of de brandkranen op 'het tooneel (zijn deze er?) geregeld beproefd worden en voor direct gebruik geschikt zijn. Moge de bekende woorden „gouverner c est prévoir" ook hier toepassing vinden. U, mijnheer de Hoofdredacteur dan kend voor de opname. V LICHT OP. Donderdag 12 Januari 4.38 uur Vrijdag 13 Januari 4.40 uur MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC KNOOP. beëedigd makelaar in Aar,-'appelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158 Amsterdam. Marktoverzicht der vorige week. De dooi welke begin der vorige week is ingevallen, zet vermoedelijk door, en het is aan te bevelen om wanneer U iets op Amsterdam wilt ondernemen, een scheepje goed in stroo verpakt, en met een maand ligtijd na aankomst, te laden, daar er nog genoeg winters kunnen ko men eer wij Maart hiebben. De winkeliers verkoopen uit, en rekenen op lager prij zen. Enkele soorten noteeirea nog de vorstprijzen, maar als de aanvoer groo tier wordt, zullen ook deze wel lager gaan. Verlading per wagon, hierbij is aan te bevelen te verladen in 50 K.G. balen, goed in stroo verpakt, daar de vorst plotseling weer in kan vallen. Heden 9 Januari werden aan de aar d appelen- en groemtemmarkt te Amster dam de volgends prijzen gemaald'. Zeeuwsche Bonten, hiervan is slechts kleine voorraad f7,f7,75, verwacht bij grooter aanvoer lager prijzen. Verwacht bij verdere dooi voor eigen heimers en Borgers lager prijzen. Drentsche Eigenheimers, voor extra blanke (nieuwe grond) f 4,50 a f 4,75. Vlaamsche Industrie gevraagd tot f4,75 a f5,25 per H.L.; verwacht ook hier bij grooter aanvoer iets lager prijzen. Vlaam sche Eigenheimers zijn niet erg gevr; zoolang er Zeeuwsche te koop zijn, denk hiervoor te kunnen miakein f 5,a f 5,50 Flakkeesche en Spuische Eigenheimers en Drielingen zijin niet aan de markt, voor al deze soorten is wel vraag, denk voor Drielingen f4,50 a f4,75 te kun nen maliën. Wagons adresseerem station Westerdoksdijk Waterzijde, per schip lossen eerste haven vanaf de Rozengradh'. aan de Nassaukade. Eenige partijen roodster uit Ypoider en Haarlemmermeer werden aangevoerd en verkocht a f 4,75 a f 5, Maandag 9 Januari 1928 werden de volgende prijzen aan de aardappelmarkt gemaakt. ZEELAND: p. H.L.of 70 K.G Laagst Hoogst Bonten f7,f 7,75 Bonten poters f 3,50 f 3,75 Blauwen f 6,50 f 6,60 Blauwe poters f 3,50 f 3,75 Eigenheimers f 6,25 f 6,50 Bravo's f 6,50 f 0, Vlaamsche Eigenh, f 0,f ,0 Vlaamsche Ihdustrie f 0,f 0, FRIESLAND: Borgers f6,f 6,26 Prijzen per stukvan mager vee melk koeien f200 tot f415 tot fkalf- koeien f200 tot f420, stieren f 110 tot f480, pinken f 125 tot f150, vaarzen f175 tot f225, paarden f250 tot f350, slachtpaarden f 100 tot f 175, hitten f 160 tot f,200 veulens f80 tot f120, biggen f7 tot f18, biggen per week f 1,20 tot f 1,50, overloopers f 18 tot f 2f, gras kalveren f 60 tot f115, fok nuchtere kal veren f 18 tot f25, slacht nnchtere kal veren fll tot f 16. De verwachting tot dien avond van 12 dezer luidt: aanvankelijk meest matige Z.W. tot W. later krimpende en waar- jchijnüjk weer toenemende wind, licht be wolkt en kouder des nachts, overdag toe nemende bewolking met later weer kans op regen en weinig verandering in tem peratuur. MARKTBERICHT. GOES, 10 Jan. 1928. Aanvoer ruim handel vrij goedtarwe zeer slap. Nieuwe tarwe f 10,a f 12,50 Goudgerst f 12,50 a f 13,50 Haver f 10,a fll, Kookerwten f22,a f27, Kroonerwten f 22,a f 28, Bruine boonen f15, a f28, Schokkers f21,a f36, Maanzaad f 30,a f 36, Karwijzaad f38,a f Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,10 Eieren per 100 stuks f 9, Boter per kilo f 2,a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 2,25 Middenprijs boter per J kilo f 1,a f 0, Boter aan particulieren f 1,10 a f 0, Eieren aan particulieren verkocht 10 J cent Ganseieren groote cent. Kleine cent Eendeneieren 0 cent Poeleieren 7 cent Middenprijs afwijkende boter f 0,per p Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z Aangevoerde eieren 7900 stuks. Prijs f9,30 a f0,— per 100 stuks. ROTTERDAM, 10 Jan. 1928. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 188 paarden, 0 veulens, 0 ezels, 985 magere runderen, 1056 vette runderen L24 vette kalveren, 160 graskalveren, 750 nuchtere kalveren, 125 schapen of lam meren,varkens, 131 biggen, 11 bokkeD of geiten, 5 overloopers. Prijzen per kilokoeien vau 29 to1 32 tot 40 tot 44 tot 46 tot 49 ct„ ossen van 37 tot 40 tot 43 tot 45 tot 48 tot ct.,stieren van 35 tot 38 tot 41 tot 43 tot tot ct., kalveren van 57^ tot 62J tot 70 tot 75 tot 82| tot 87 ct., schapen f O,— tot f 0,— per pond, lammeren f tot t per stuk, varkens tot tot ct, WEERBERICHT. ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw VAN HEEL— Kievits danken hierbij voor de, vele ont vangen gelukwenschen hij de jaarswisse ling en bieden wederkeerig de'hunnc aan. Kloetinge, Januari 1928. Ten verzoeke van den heer JAN DE VISSER, koopman ie AXEL, zal op in het openbaar worden verkocht: DIJKZICHT" te Borsselen, groot 19.83.00 H.A. (50 Gemeten 161 Roeden). Notaris VERBIST. OPENBARE VERKOOPING op DONDERDAG 26 JANUARI 1928, des middags ie 12 uur te 's Heer Arendskerke, voor den heer ABRA HAM WESTVEER, op het door hem bewoonde hoefje aan het dorp, ten over staan van Notaris PILAAR te Goes, contante betaling van den bestaande uit 2 PAARDEN, als zwarte Merrie geb. in 1916 en bruame veulen- dragende merrie geb. in 1922 (Stamboek B 9678), 8 STUKS HOORNVEE, als: 3 melkkoeien, waarvan één aan de rekening, 2 twee-jarige vaarzen en 3 één-jarige vaarzen, en een vet varken. Voorts menwagen, ploeg, 4 eggen in soort, rol- sleeper, sleepbord. rolblok, lang wagen, windmolen, grindplanken, pongerboom, zeeften, gee seis teen en paard, klaverrui- ters, z wen gen, vorken, gr iepen, baggen, stalgereed schappen, paardendekens, lad der, pielen en reep, hooizaag, hooi, stroo, 4000 K.G. voederbieten, kookfornuis, foarnassement, melkgereedscLappen als meikontroomer (Melotte), tuimelkarn, gel ten enz. OPENBARE VERKOOPINGEN TE NIEUWEDORP op VRIJDAG 27 JANUARI 1928, voor de erfgenamen van den heer JACs. BOMMELJE en Mej. E. J. ECK- HARDT, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes: A. des morgens te half 10 uur in de her- herg bij Wed. Modderkreeke, van: 1. EEN HOEFJE, bestaande uit ruim woonhuis, schuur, erf en boomgaard te Nieuwedorp, groot 83 A. 70 c.A. Op gebruik na de betaling. 2. BOUWLAND, aldaar groot 1 H.A. 31 A. 80 c.A. Gedeeltelijk op gebruik na de betaling, gedeelte lijk in pacht bij A. Polderdijk tot na rooven oogst 1928. 3. BOUWLAND, aldaar, groot 51 A. 20 c.A. In pacht bij A. Pol derdijk tot na rooven oogst 1928. Combinatiën der perceelen 1 en 2 en 1, 2 en 3. B. Daarna aan de schuur tegen con tante betaling van windmolen, kruiwagen, ladder, tim merbank, teeltuin. zeeften, bascule en gewichten, landbouwgereedschap, geit, kippen, enz. C. des namiddags te één uur aan 'het huis tegen contante betaling, van den INBOEDEL, bestaande uit: kabinet, chiffonière, Amer. orgel, kastjes, tafels, stoelen, ledikanten, bedden met toebehooren, klokken, pendule, vulkachel, keukenkachel, vloerklee-den, zeilen, Statenbijbel met kop. beslag, boeken, blik-, glas- en aardewerk enz.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3