Uit den Westboek Stadsnieuws ProVincienieuWs Land en Tuinbouw Kunst. Binnenland Hoog water. Het water, Zeeland's erf-vijand doet weer van zich spreken. Uit alle deelen der provincie komen berichten binnen, die melden,' dat het water velden, en zelfs wegen blank zet. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn ovehstroomingen, in Walcheren, in Noord- en Zuid-Beveland. De sneeuw, door den dooi in vloeistof veranderd, en het hemelwater hebben groote per- ceelen land aan het oog' onttrokken, en men is niet in staat daarin zoo spoedig verandering te brengen als dit voor de eigenaars gewenscht zou zijn. Men kan weer spreken van het oude liedje. Zeeland laat zich door het water in hooge mate bcnadoelen, aan duizenden guldens gaat opnieuw door hoogen wa- S'tand voor den landbouw verloren. Nauwelijks is het nieuwe jaar gebaard ..of het komt bewijzen, dat het met de ontwatering van onze provincie nog steeds zeer treurig gesteld is. Wanneer zullen alle waterschappen ein delijk gaan inzien, dat men zich zelfs zware geldelijke opofferingen met vreug de zal moetien getroosten mits de opoffe ringen een einde maken aan de overstroo- mingen? Wanneer zal men algemeen be seffen, dat h$t water ieder jaar n et te berekenen verliezen aan den landbouw toe brengt Wanneer zal 'de Zeeuwsche landbouwer een koopman, een goed koop man worden, die weet dat men soms een groote post moet uittrekken alvorens een zaak de hoogst mogelijke rente kan af werpen? Ja wanneer? Deze vragen zijn moeilijk te beant woorden. Vooral door hen, die de men taliteit, de groots vasthoudendheid aan sleur en traditie van den Zeeuwschein landbouwer kennen. Zij twijfelen wellicht of het ooit zoover zal komen! Nu we dit schrijven herinneren we gelukkig enkele stemmen, die tijdens de jongste vergadering van het waterschap bewesten Ierseke op gingen. O.a. die van den. heer W. Kakebeeke, die op de water schade wéés en nadrukkelijk verklaarde, dat een ontwateringsplan, een afdoend plan om het water te weren, nooit te duur genoemd mag worden. Verzet tegen deze uitspraak hebben we toen nagenoeg niet vernomen. Dit bewijst, dat zoo langzamerhand door ingelanden vaat het waterschap be westen Ierseke het verderfelijke karak ter van water (op het land) wordt door zien. Dit waterschap omvat echter slechts een klein gedeelte van Zeeland. Buiten dit gebied liggen andere gebieden, en de bestuurders daarvan laten het gewichtige vraagstuk voor wat het is, en de landen nat, naar het de natuur behaagt. Precies zooals de vaders en grootvaders deden...— Wanneer zullen deze goede zonen en kleinzonen beantwoorden aan de eischen die onze tijd aan den goeden in lens ie ven landbouwer stelt? De geschoten hond. Gaarne maken we melding van een mededeeling der politie-agenten, die nacht dienst hadden toen die hoind werd neerge schoten, waarover men in ons vorig num mer heeft kunnen lezen. Alle agenten ver klaren in den bewusten nacht niet op een hond geschoten te hebben. Er is geen enkele reden om de ver klaringen der politiemenschen, die het recht hebben nachtelijke honden-zwervers te d o oden, in twijfel te trekken, zoodat ge concludeerd mag worden, dat de schrij ver van het ingezonden stuk ten onrechte de politie als dader heeft gesignaleerd. We hebben in ons blad van Maandag het geval besprekend, meer gelet op de verordening, die het neerschieten van honden toelaat, dan op de daders; en dat niet zonder bedoeling. Men kan immers hen, die teen verordening uitvoeren, geen verwijten itt&ken Wat wij over de verordening d e de Goescbe honden met den dood bedreigt, schreven, handhaven we. De verordening is belachelijk en wreed. Men zal goed doen er een streep door te halen. Een zeer dikke streep. Geslaagd. De heer J. A. A. de Wit is geslaagd voor het examen Fransche Handelscor respondentie, afgenomen door de vereen.- ging van Leeraren. Oud-leerlingen R. L. W. S. In het Schuttershof vergaderde gister morgen de vereeni'gmg van oud-leerlin gen der rijks-landbouwwinterschoo*, te Goes, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh. Deze heette de leden welkom, wenschte geluk met het nieuwe jaar en sprak de hoop uit dat 1928 beter voor den landbouw zal zijn, dan 1927. Spr. verwachtte dat de leden het hunne zouden bijdragen om den land bouw in betere banen te leiden. Gewe zen werd op het vraagstuk der ontwate ring en op meer inteinsuever bewerking van den grond. Nadat de heer D. W. Lin denbergh speciaal de heeren Stevens, v. d. Plassche en Snouck had verwelkomd, deed de secretaris voorlezing van de no tulen der vorige vergader.ng, die werden goedgekeurd. De voorzitter herdacht vervolgens het overlijden van den heer De Graaf, in leven Leraar der R. L. W. S. Besloten werd telegrammen van gelukwensch te zenden aan den heer A. Ter Haar, oud- leeraar dier R. L. W. S., ter gelegenheid van een onderscheiding hem door de re- geerimg verleend en aan de redactie van de Veldpost" naar aanleiding van het 25-jarig' bestaan van dat blad. De voor zitter constateerde vervolgens dat ook dit jaaNhet bezoek aan de R. L. W. S. geen reden tot klagen geeft. Voor de jaarlijkscke lamdbouwtentoon- sttellimg te Zierikzee zal een medaille beschikbaar worden gesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris wordt aangestipt, dat een excursie door enkele leden werd ondernomen, naar Gro ningen. Aan die vereenigiimg ontviel een lid door den dood. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester bedraagt het batig saldo over het afgeloopen jaar f735,43. Tot plaatsvervangend hoofdbestuurslid der Z. L. M. werd gekozen de heer A. C. Zandee. De heer D. W. Lindenbergh werd herkozen als bestuurslid, terwijl in de vacature-Arenlhals werd voorzien door benoeming van den heer P. de Bruijnc te Colijnsplaat. In de commissie, ingesteld door de Z. L. M. ter bestudeering van de pensi oenregeling in dien landbouw werden be noemd de heeren D. W. Lindenbergh, bergh, C. O. J. Hendrikse en Jac. Wel le man. Bij de rondvraag wees de heer Jac. Welleman er op, dat het in dezen tijd moo- dig is, dat bij den landbouw betrokkenen internationaal leeren denken. Onze land bouw toch hangt ook af van hetgeen in het buitenland geschiedt. Spr. stelde voor het hoofdbestuur van den algemeenen bond te verzoeken contact te zoeken met soort gelijke bonden in het buitenland. Dit wend aangenomen. De heer C. Snouck, bibliothecaris, deelde mede, dat er tegenwoordig veel gebruik wordt gemaakt van de bibliotheek. De voorzitter zei, dat 11 Juni a.s. de vereeniging 25 jaar zal bestaan. Zoo mo gelijk zal op dien dag een feest vergade ring worden gehouden. Vervolgens vertoonde Ir. C. A. G Spaan uit Amsterdam eenige films, o.a. over het w&iland-proefveld van den heer W. de Buck te Meliskerke, over den groej van het gras enz. Spr. wees er op, dat aan de weilanden nog te we.nig aan dacht wordt geschonken, die hooiopbrengst is slechts weinig meer dan 70 jaar gele den. De oorzaken zijn slechte ontwate ring en te geringe bemesting. Hoe in dit laatste voorzien kan wor den door stikstofbemesting werd an den breede nagegaan. De voorzitter dankte den heer Spaan voor zijn interessante lezing. De Zendings-film. Men schrijft ons: In vervolg op het bericht omtrent de Zendingsfilm ,.Warta Sari", welke overal met belangstelling wordt ontvangen, kun nen we mede deelen, dat alhier op initia tief van Ds. Steinz een commissie, be staande uit de heeren Ds. Steinz, Ds. v d. Vis, 't Hooft, C. Kloosterman en L. Smit en de dames Ramaker en Roskes, de voorbereiding op zich heeft genomen. Verwacht wordt, dat ook in does de belangstelling groot zal blijken en de avond van 13 Februari niet voldoende zal zijn, ieder belangstellende in de ge legenheid te stellen deze film te zien, waarom de commissie reeds maatregelen neemt, ook nog op 17 Februari de film ter beschikking te krijgen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in December op spaarbankboekjes ingelegd f 16.153,46, en terugbetaald f 14.723,19, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1430,27. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 31. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjcs ingeschreven nominaal f2500,en afge schreven niets, derhalve meer in- dan afgeschreven f2500,Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd33 biggen. Opdracht aan ,,De Schelde". De Rotterdamsche Lloyd heeft aan de Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlissin- gen opgedragen den bouw van twee dub- beischroef m otormail schepen van om streeks 18.000 ton, dus aanmerkelijk groo- ter dan de onlangs gebouwde Sibaiak. De schepen kunniem wegens hun breed te niet door de bestaande sluis naar bul ten worden gebracht. De nieuwe sluis zal niet tijdig gereed zijn om het eerste schip door te laten. Daarom ziet de Schelde zich genoodzaakt het casco van bet eerste schip te laten bouwen bij de Werf Feijenoond te Rotterdam. De oestercamp3g'H'3. Men sclirijft aan de „N. R. Crt.": De oestercampagne neemt een minder gunstig verloop dan men aanvankelijk verwacht had. Overtrof de eerste maanden het aantal verzonden oesters dat der gelijk namige maanden van liet vorige jaar, tel kens met ongeveer dsn half millioen, de laatste maanden waren de verschillen ten nadeele van 1927. Tot 1 Januari wer den verzonden 10.716.726 oesters, ijn de vorige campagne 10.141.987 oesters. Hoe wel deze campagne dus nog iets in het voordeel is, verwacht men algemeen, dat het eindresultaat een belangrijk nadeelig verschil zal opleveren. Zooais vroeger gemeld zijn de Engel sche oesters dit jaar verre van best. Zee land kon in het begin der campagne enkele partijen zeer goede oesters leve ren, wat veel vraag van Engeland uit lokte. De verdere gang der visscherij toonde evenwel aan, dat de koude zomer ongunstig gewerkt had op hot vet wor den en op den groei der oesters, zoo- dat die groote vraag niet bleef aanhouden. Duitschland nam in de eerste helft der campagne eon half millioen meer dan in die der vorige. Hie- zal wel van :aivloed zijn de verdere verlaging der invoerrechten van R.M. 250 per 100 Kg. tot R.M. 100. De destijds van andere zijde in dit land verkondigde meen in g, dat de import van Ameri kaansche oesters in dit land belangrijk afbreuk zou kunnen gaan doen aan de Zeeuwscbe, is dus tol nu toe niet bewaarheid geworden. De ge ïmporteerde Amerikaansche oesters zijn veel grooter, maar dan ook veel grover van visch dan de Zeeuwsche en willen ei vol gens de ervaring van veie jaren toch niet in. De s.echte greei heefi natuurlijk ook zijn invloed doen galden op de kleinere oesters. Er zullen dan ook wel niet zulke groote partijen zaaioesters van 40 K.G. per 1000 kunnen worden verhandeld als in de laatste jaren. Men zal zich met die van 35 K.G. moeten tevreden stellen. Evenwel mag 1927 vooral wegens de goede prijzen voor dien oesterhandel nie' ongunstig genoemd worden. Provinciale Staten. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor het reglement van orde voor de vergadering der Prov. Sla'.en in dier voege te wijzigen, dat art. 38 wordt ge lezen als volgt: Tot het vormen van af- deelingen verdeelt de vergadering zich bij de eerste bijeenkomst van iedere zitting bij loting in drie deelen. De leden van Ged. Stalen nemen aan die loting geen deel, doch worden door dien voorzitter bij de afdeelangen ingedeeld, op zoodanige wijze evenwel, dat in elk der drie af- deelingen zich twee leden van Ged. Sta ten be vindien. De ledien van iedere afd. zullen na dien afloop der eerste zitting, op denzelfden den afloop der eerste zitting, op denzelf- dag zich constitueeren en uit hun midden, onder leiding van het oudste lid in jaren van Ged. Staten bij deze af deeling aanwe zig, hun voorzitter en onder-voorziltleu kiezen. Elke af dealing kiest voor ieder onder werp haar rapporteur. De leden van Ged. Staten zijn niet tot voorzitter, noch tot onder-voorzitter, noch tot rapporteur benoembaar. De voorzitters der afdeelingen zullen zoo spoedig mogelijk met elkaar onderling de orde regelen, ter behandeling der on derwerpen, die naar de af deelingen ver zonden zijn, en van hun benoeming aan den voorzitter der vergadering kennis geven. De rapporteurs zullen hun verslagen schriftelijk en gemotiveerd opmaken, waar na deze in en door elke afdeel ng op door haar te bepalen tijdstip zullen worden vastgesteld. Na afloop van het onderzoek in ten het vaststellen der verslagen door de af- deelingen worden die verslagen door de voorzitters der afdeelingen ten spoedig ste aan den griffier gezonden, ten ware de rapporteurs mochten verlangen het e nd- verslag gezamenlijk op te stellen. Zoo dat niet het geval mocht zijn, doet de grif fier ten spoedigste een ontwerp-eindver slag opmaken; hij zendt dit zoo spoedig mogelijk aan de rapporteurs, door be middeling van den rapporteur der eerste afdeeling. De rapporteurs zorgen alsdan voor de vaststelling van het end.erslag; aan hen wordt in dit geval overgelaten of zij de vaststelling van het algemeen verslag al dan niet in een daartoe af zonderlijk te beleggen vergadering wen- schen te doen geschieden. Zoodra het eindverslag door de rap porteurs is vastgesteld, wordt het gezon den aan den voorzitter der vergadering. Wanneer het een voorstel van Ged. Staten betreft, deelt de voorzitter hef verslag aan dit college mede, hetwelk bevoegd is, het voorstel in te trekken, te wijzigen of aan be vullen. Het eindverslag en de beslissing vam Ged. Stalen worden gedrukt en aan de leden gezonden. Zoo mogelijk in een eerstvolgende ver- vergadering brengt de voorzitter- het ver slag ter tafel. Het verslag wordt door een der rapporteurs en de beslissing van Ged. Staten door den voorzitter voorge lezen, indien de vergadering dit verlangt of de voorzitter het noodig oordeelt. Tenzij de vergadering anders beslist, wordt met de beraadslagingen aanstonds daarna aangevangen. Driewegen. Dinsdagavond had alhier de jaarlijksche alg.meene vergadering plaats van de Werkmansvereeniging .Prins Hendrik-fonds", welke'§door 45 leden werd bijgewoond. Door dén secre- laris-peniningmeesler werd reliebing en ver antwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar 1927. Ontvangsten bedroegen f478,42, uitgaven f613,08, nadêelig slot f 134,66. Tot bestuurslid werd herkozen de lieer Iz. van de Guchte, en tot com missarissen van toezicht de héèren W. H. de Rijger en C. van Iwaarden. Hansweert. De Duitsehe stoomboot Wanne' is bij het binnenkomen van de haven op den Oostberm gevaren en blij ven zitten. Het mocht de ter hulp ge komen sleepbooten „Rota" en Jupiter" gelukken de boot af te slecpen, die daar na de reis heeft voortgezet. Ka pel ie. Onder voorzitterschap van den hear J. Ganseman kwam de land bouw vereeniging alhier in verga lering bij een. De voorzitter heette de talrijk op- gekomenen welkom op deze eerste ver gadering in 1928, en deelde mee, dat1 de aankoop van ajuinzaad en nïais niet kan doorgaan wegens te geringe opgave. Tot de vereeniging werden 3 i nieuwe leden toegelaten. De secretaris J. Tolle naar gaf een uitgebreid jaarverslag. He' ledental vermeerde met 9, 2 vertrokken 2 zijn overleden wijlen P. Baijeins:en Jac. Reijerse, die door spr. herdacht werden, hetwelk staande werd aangehoord. In to taal werd aangekocht 383.500 K.G. kunst meststoffen, 75.407 K.G. kalk en 1031 K.G. mais en lijnkoeken, voor een'bedrag van f25.478,23. Daarop volgde rekening en verantwoor ding. Ontvangen was met inbegrip batig slot van 1926 en rente f25.492,56, uitga ven f25.459,23, batig slot f33,33. Tot nazien der rekeningen werden bénoemd de heeren C. Zegers en P. Eversdijk. De vereeniging telt 165 leden. De collecte bij de spreekbeurt, gehouden door Mej. Witte, voor Arme nië, in de Ned. Herv. Kerk bracht op f 78,-. Krabbendijke. Ds. M. Hofman, pre dikant bij de Geref. Gemeente alhier, heeft voor zijn; beroep naar Nieuw-Beier land bedankt. Wolphaartsdijk. Voor het diploma Fransche handelscorrespondentie der ver eeniging van Leeraren in Talen en Han- delscorr. slaagde de heer J. G. Goet- beer, afkomstig uit deze gemeente, thans werkzaam aan het Rijkslandbouwconsu- laat te Parijs. Geslaagd voor het diploma „Mer- curius"-boekhouden, de heer C. Koert J.Az. alhier. Wissenkerke. Nu sneeuw en ijs onge veer weer verdwenen zijn en als water dc laagste plaats weer hebben ingenomen, is de toestand des polders in verband met den waterstand beter dan anders té over zien. En dan kan verklaard worden, dal in de laatste 50 jaar het polderwater den huidigen stand niet heeft bereikt.- In de zoogenaamde Visscherij bij 't kerkhof?' staan de tuinen blank en reikt het water tot de achterzijde van woning en schuur. De Visscherij aan de zuidzijde der ge meente staat 10 of meer c.M. onder water. Kippen-, varkens- en geitenhokken kun nen slechts met waterlaarzen bereikt wor den, sommige woningen alleen over een plank. De oorzaken zijn verschillend. Eerst ijs, toen regen, toen de sneeuw en weer vorst en toen de plotselinge dooi. De opstopping door sneeuw en ijs m de wa terleiding beletten den waterafvoer door de sluizen, waar men bij een stand van t buitenwater van ruim 1 M. beneden ge woon laag water droogvoets kon door wandelen. Daarop volgden weer hooge getijden, gevolg van den maanstand en den N.W. storm en zelfs thans, Maandag, nu de waterleidingen weer vrij zijn, kan in 24 uur geen wegzakken van beteekenis geconstateerd worden. De zinkputten der rioolen staan tot aan de roosters vol en de rand der wegen is hier en daar niet water vrij. Enkele polderwegen zijn nog modderpoelen en sommige hofsteden vor men eilandjes. Aan de hulpkerk te Geersdijk van de Nederl. Hervormde Kerk al hier, is benoemd tot kerkvoogd de heer J. de Kam Dz. en tot ouderling de heer A. Heijstek, die beiden hun benoeming hebben aangenomen. Wemeldinge. Gistermorgen is het Bel gische sleepschip van de reederij Plou- vier en Co., geladen met lijnzaad en be stemd naar Duitschland, in de Vlije op zijn voor de boeg hangend anker geloo- pen, met het gevolg dat daardoor ern stige bodemschade ontstond, de voorpiek vol water liep. Met een alhier gestation- neerde pompboot werd het water uitge- pompt en werd een noodireparatie aange bracht, waarna het schip zijn reis heeft voortgezet. Het tweede op de Oo ster schelde gezonken sleepschip .(Timeraiie", schip per Spicelèro is gisteravond door het Bergingsbedrijf van Van der Tak te Rot terdam, a'hier binnengebra h'. De werkman M. L. had gisteren het ongeluk terwijl hij behulpzaam was bij het overslaan der lading',van het ge strande schip „Poseidon" een stuk steen kool óp het hoofd te krijgt, dat inroe ping van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. "-*[ J' Yerseke. Een commissie uit Gedep. Statsn van Zeeland heeft than? met den inspecteur -jan het L.O. in, 3e inspectie Goes een onderzoek ingesteld naar den toestand der gebouwen van dp openbare scholen in de gemeente Yerseke en dezen toestand besproken in een gecqmbineerde vergadering van bovengenoemde commissie met het gemeentebestuur, de twee ouder, commissies en jde vereeniging tot bevor dering van het L.O. in deze gemeente, iJe commissie dringt -ten sterkste aan op bet doen uitvoeren vqp alle verbeteringen, lie destijds doör de betrokken school hoofden in een adres aan den rapd werden gevraagd, vermeerderd met nog enkele door den inspecteur voorgestelde. Zooals indertijd werd gemeld was het adres der hoofden door den raad voor kennisgeving aangenomen. Hoewel Ged. Staten op verzoek der ouderootnmissies en de V. O. L. O toen bij B. en W. op voorziening hadden aangedrongen, wei gerde de raad de noodige gelden op de begrooting voor 1928 uit te trekken, wat bij amendement werd voorgesteld. Op een herhaald verzoek van bovengenoemde geïnteresseerde vereenigingen hebben Ged. Staten bedoelde commissie, benoemd, die ten sterkste den bestaandén toestand gipste, Duur land. Voor een groote boerderij met bijna 89 H.A. bouw- en weiland, dijken, kwel ders en aanwassen te Honnhuyzen in de Groninger Marnestreek werd bij publieke verkooping f230.000,- geboden of bijna f2600,— per H.A. De verkoopers von den echter den geboden prijs te laag. Te Nes (Westdongeradeel) werd 1.18 H.A. bouwland, dat 2 jaar geleden werd gekocht voor f3174,nu voor tuin bouw verkocht voor ruim f 3900, Jan Toorop. De schilder Jan Tooroip heeft een beroerte gekregen en hem zijn de sacra menten der stervenden toegediend. Mengelberg.Eer e-d octor. Mengelberg is in een plechtige ver gadering van curatoren, en faculteitsver tegenwoordigers van de Cdliimbia-Una- versity tot eere-doctor gepromoveerd. Gevaarlijk schoolgebouw. Wij lezen in het „Vad.":1!iy Maandagmiddag om 12.30, bij het uit gaan van de kopschool in de v. d. Parra- straat te 's Gravenhage, werdén de leer lingen opgeschrilkt door een slag. Het bleek, dat een gedeelte der kalkiaag van het plafond losgelaten had. Het hoofd der school, de hear J. -Hoogland, nSm direct maatregelen. De nog aknwezige - kinderen moesten zoo vlug rtiogelijk het gebouw ver laten, omdat hij vreesde, dat het geval zich herhalen zou. Deze «rees bleeh'niet on gegrond te zijn, want bij het adft'gaan van de school om 1 uur 30 bleek nog feen stuk naar beneden gekomen te zijn tot een ge zamenlijk oppervlak vöfi ongeveer 4 M2. De heer Hoogland vond heti'toen ge raden de school tijdelijk te sluiten e<n de kinderen naar huis te sturen met1 de bood schap, dat zij den anderen ochtend nog maar eens moesten komen kijken. In een onderhoud, dat wij^ met den heer Hoogland hadden, vertelde deze ons dat hij de verantwoording niet op zich durfde nemen om de lessen te lateti door gaan. Wat in den gang gebeurd was, kon evengoed plaats vinden in deTtklas. Wij Tióóren nog van andere zijde, dat de school tegen het eind van 1925 gereed gekomen is. Toen men j^-ijn^ klaar was, viel de vorst in en om meer vertraging te vermijden bij de aflevering van het ge bouw men had de schoqi in September '25 al willen betrekken heeft men toch doorgewerkt. Op de speelplaats moet ook een muur tje verzakt zijn. De betrokken autoriteiten zijn inmiddels gewaarschuwd.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2