Uw Haar Uit den Westhoek Sport Stadsnieuws Binnenland Een wreed*4 verordening. Al eerder hebben we oms misnoegen geuij over de verordening die de Goes- sche politie het recht verleent om 's nachts zwervemde honden neer te schieten. We zaen het nut van deze verordehng voor een stadje als Goes niet in. De enkel nachtelijke hondsche wandelaar, die wel eens in Goes opgemerkt kon worJeo, za waarlijk de rust en de veiligheid van cte bewoners niet dermate verstoren dat d „doodstraf zonder vonnis" over hem ge veld moet worden. We maken ons zelfs sterk, dat de op honden schietende po litie deze rust en veiligheid gemakkelijker zal verstoren dan de late honden do We vonden de verordening tot nu toe een beetje belachelijk. Nu we kennis hebben genomen van eet ingezonden schrijven (dat men in dit num mer treft) moeten we haar bovendien wreed noemen. Deze verordening toch was aanleiding dat een honde-beest vele uren achtereen door een kogel doorboord, op den dood lag te wachten. Men denke er eens over na. Men stelle zich het kreunende dier voor, dat voor de deur van z n baas, Hie hem vergeten had, in de nachtelijke kou te zieltogen lag Misschien beseft men gemakkelijker wa! dit zeggen wil als men den hond even weg denkt en er een miensch voor in de plaats Legt.. Een nacht lang doodelijk gewond ter neer liggen, terwijl men ver geefs om hulp gilt, heeft iets van een hel die niet met woorden te beschrij ven is Een verordening, welke zulk een mis handeling mogelijk1- maakt, is een zeer wreede; een die zoo spoedig mogelijk ver dwijnen moet. Men behoeft niet eens een enthousiast „Dierenbeschermer" te zijn om dit te kunnen toegeven. Zuidwest blijft kan er heel weinig wa ter naar buiten worden gespuid en zal de stand van het polderwater zelfs eer der hooger dan lager worden. Sneldienst naar Antwerpen. In den loop van dit jaar zal de Bel gische Maatschappij van Buurtspoorwe gen een electrische tram aanleggen van Antwerpen naar Putte in aansluiting met de autobussen aldaar van en inaar Bergen op Zoom. Daardoor zal de reis van Ant werpen naar Bergen op Zoom en ver der naar Zeeland zeer worden verge makkelijkt en verkort. Colijnsplaat. Gedurende de maand De cember hebben zich in deze gemeente gevestigd: Lena de Smit uit 's Graven- hage. In hetzelfde tijdvak zijn uit de ge meente vertrokken: Thomas Pieter de Fouw naar Eindhoven; Atiriaam Huiis- soon naar Ouwerkerk aan den IJsel; Pieter Hoogerheide naar Sint Annaland; Maria Flipse, wed. D. Fortuin en gezin, naar 's Gravenhage; Elizabeth Groenleer naar Goes. Heinkenszand. Door een val brak mej. v. d. G. alhier Zaterdag haar voet. Dr. Griep verleende heelkundige hulp. Kapelle. Voor een zeer talrijk ge hoor trad in de Ned. Herv. Kerk alhier Zondagavond op Mej. Witte om te spre ken over 'het lijden van de Christenen in Armenië. De spreekster werd ingeleid door Ds. A. Scheeie. Een comité tot steun verleening zal opgericht worden. Krabben dijke. Betneffende het door ons gemelde ongeluk, overkoihien aan een zoon van de familie Hoekman te Krabbendijke, wordt uit Gelsenkirchen nader medege deeld, dat op Nieuwjaarsdag de jonge matroos Andries Hoekman in de buurt van de Nordsternhaven door het ijs op het Rijn-Hernekanaal is gezakt en ver drenken. H. wilde een kennis te Essen- D^llweg gaan opzoeken en reed met zijn fiets over het dunne ijs van het kanaal dat hem echter niet kon houden. Kats. Uit de gemeente Kats is in December vertrokkenJan Markusse, naar Zaamslag. Middelburg. Het uitbaggeren van een geul in het Veergat in de nabijheid van het kanaal door Walcheren te Veer© en in de Zand kreek nabij Kortgene, is door den Rijkswaterstaat gegund aan den heer J. Kraaijeveld te Sliedrecht voor f 24.900,met toepassing van een 55- urige werkweek. Ovezand. Zaterdag 1.1. had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de landbouw-vereeniging „.Help U Zei ven", welke door 23 leden werd bij gewoond. Door den secretaris-penning meester werd rekening en verantwoording gedaan en een verslag omtrent den toe stand der vereeniging uitgebracht. Hier uit bleek, dat het lieden tal met 2 was verminderd en thans 263 bedraagt en dat in het afgeloopen dienstjaar 1927 twee aankoopen van meststoffen waren gedaan ter gezamenlijke grootte van 1.150.200 K.G. en tot een bedrag van f91.672,94. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Jacs. Blok te Borssele. Vlissingen. De pluimvee- en konijnen- vereeniging „Nut en Sport" zal op 28 en 29 Januari haar 9e nationale tentoon stelling houden van pluimvee an konijnen. Het komt herhaaldelijk voor dat van schepen uit Antwerpen vertrokken, gedurende de reis van Awtwe-pera naar Vlissingen z.g.n. versteWiingen worden ontdekt, d.z. blinde passagiers die gratis de reis naar oen verre landstreek trachten mee te maken. Het afgeloopen jaar ^wor den 79 van deze verstekelingen hier aan wal gezet en aan die politie overgegeven Het waren personen beboerende tot ver schillende nationaliteiten, die allen door de politie over de grenzen uit het rijk werden geleid. Weroeldinge. Vrijdagmiddag zijn ten gevolge van den hevigen storm op de Ooster-Schelde tusschen den Dorsman en de Vlije en Vondedingenplaat gezonken de met kolen geladen sloepschepen „Po seidon", schipper Verborgt en „Time- raine", schipper Spioelère, allen thuis behoorende in België. De opvaiendem zijn met hun sleep booten „Wiijo" en „Dolfijn kapite.ns Borsje en Noels, alhier behou den binnengebracht. De heide sleep s chepen „Posei don I", schipper Verborgt, geladen mei kolen en getrokken door de sleepboot „Wiljo", kapitein Borsje, en die „Time raine", schipper Spioelère, eveneens ge laden met kolen en getrokken door de sleepboot „Dolfijn", kapitein Noels, wa ren op weg naar België. Eerstgenoemd schip zit tegen de Vondelingenplaat en zal wanneer het weer kalmer wordt, door het werpen dier lading afgebracht kunnen worden. Het andere sleep schip „Time ra:ne" zit in dieper water, n.l. den Ders man, daarover wordt met de Bergiings- Mij. van Van der Tak te Rotterdam onderhandeld. Zondagmiddag is liet 1455 ton groote sleepsch:p „Poseidon I", hetwelk j.l. Vrijdag tengevolge van den zuidwes- tenstorm op de Oosterschelde gestrand en vol geslagen is, is nadat door eein ploeg volk van hier p'.m. 300 ton kolen over- te zijn geworpen, door twee sleepbooten vlotgesleept en geassisteerd door twee stoompompen alhier behouden binnenge bracht. Wclphaartsdijk. Zaterdagavond had de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij de jongste ijswedstrijden. Door bedan ken als voorzitter van den heer N. de Kater, had een en ander plaats onder lei ding van den 2en voorzitter, den heer Kloosterman. De uitslag der wedstrijden was alis volgt: lste prijs hardrijden, baan 140 meter, J. J. Klompe, zilveren medaille. Scho omrijden heeren, le prijs H. van I waarden. le prijs bindernisbaan, de heer J. J. Klompe. le prijs schoonrijden paren, de heer J. Noteboom met mej. E. Kioimpe. Hindernisbaan dames, le prijs, mej E. Klompe. In de plaats van den heer N. de Kater werd tot voorzitter benoemd de heer H. van Iwaarden. Yerseke. Door een onzer visschers- booten is op de Oosterschelde onder Stavenisse van hat Vrijdag gezonken schip met steenkolen een aanzienlijke hoeveelheid brandstof gevischt. Er waren er die on geveer 40 a 50 H.L. aan boord hadden. werdt gezin ien s'ierk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PU ROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: WilhelminaN. A. C. 14. N. O. A. D. -L.O.N.G.A. 2 -0. P. S. V— B. V. V. 6—3. RoermondWillem II 51. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: MiddelburgRoosendaal 51. BredaniaVlissingen 11. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: WalcherenZeelandia II 22. De stand' van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Goes 7 6 1 0 13 25-10 Zierikzee 8 6 0 2 12 2316 Middelburg II 6 4 2 0 10 23-8 Walcheren 7 4 1 2 9 20—11 Terneuzen 8 4 0 4 8 2316 Hulst 6 2 1 3 5 11—13 Vlissingen 11 7 2 0 5 4 916 Sinoto 6 1 0 5 2 9—27 Zeelandia II 9 0 18 1 13—41 300 jaar weeshuis. Zooals gemeld is Vrijdagmiddag het 300-jarig bestaan van het weeshuis ge vierd. Te 3 uur werd in de met bloemen versierde regentenkamer een bijeenkomst gehouden, waarbij o.a. tegenwoordig wa ren het college vain B. en W. van Goes vele oud-regenten, afgevaardigden vain he' burgerlijk armbestuur, van de diaconie en van kerkelijke liefdadigbeidsvereenigingein. De heer Wessel, voorzitter van het weeshuis, heette de aanwezigen welkom, inzonderheid B. èn W. vain Goes, den heer Dekker oud-voorzatter, oud-regen tessen en oud-regeote!n>. Vervolgens gaf spr. een schets van de oprichting van het weeshuis. Wij zullen deze niet meer weergeven, omdat we in ons nummer van Vrijdag reeds iets uit de geschiedenis der inrichting aan stipten. Spr. vestigt de aandacht op de in stelling zooals deze heden is an die alis een voorbeeld mag gelden. Gewezen werd op de zegenrijke werking van bet wees huis voor de ouderlooze jeugd. Tenslotte herdacht de heer Wessel den heer Van den Bout, die van 1911 tot aan zijn dood voorzitter van het weeshuis was en als een vader de belangen der weezen behartigde. Nadat ververschlngen waren aangeboden, voerde de heer G. A. Ha- jenius, burgemeester van Goes, het woord. Spr. complimenteerde het bestuur met bet jubileum en sprak deal. wensch uit, dat hel weeshuis nog langen tijd zal bestaan. Spr. wees er op hoe belangrijk het is dat Goes een armbestuur heeft met zulke ruime middelen, waardoor voorkomen wordt Jat aan de gemeente zware lasten voor de verpleging van weezen worden opgelegd. Met erkentelijkheid werd melding ge maakt van de goede samenwerking tus schen het gemeentebestuur en het arm bestuur. Spr. wees voorts op de goede kwaliteiten van de moeder van het wees huis en bood ten slotte een oorkonde aan De heer Joh.- Pilaar complimenteerde namens het Gastliuisbestuur. Het is niet gemakkelijk een oude instelling te be sturen, zegt spr. Want er moet rekening ehouden worden met de traditie. Een weeshuisbestuur eiseht buitengewone be kwaamheden. De taak is n.l. om jeugdige kinderen voor hun leven gereed te maken Dit nu is in Goes goed gelukt. Spr. hoopte dat de leiding van het weeshuis nog vele jaren aan de tegenwoordige be stuurders zal zijn toevertrouwd. Namens het college der herv. diaconie prak nog de heer W. van Dalen, namens het parochiaal armbestuur de heer Jacobs, uameus de Geref, diaconie de heer Ph. Wessels, namens de Gereformeerde ge meente de heer Joh van Zweeden. De heer Wessel dankte de verschillende sprekers en bracht hulde aan de moeder van het Weeshuis en aan het personeel Aan de genoodigden werden daarop een gedenkpenning en een beschrijving van het Weeshuis uitgereikt, de laatste samengesteld dooi den heer De Kruijter, gemeente archivaris. Burgemeester Hajenius was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij voor deze verrassingen dank zegde en hulde bracht aan den archivaris voor zijn nauw- gezetten arbeid. Jn de avonduren was er feest voor de verpleegden en oud-verpleegden van het Weeshuis. Tot onzen spijc verhinderden andere werkzaamheden ons daarbij tegen woordig te zijn. Men schrijft ons over den feestavond nog Het gezellig samenzijn van weezen en oud-weezen, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Weeshuis, heeft een zeer aangenaam verloop gehad. Vele oud-weezen van hier, waaronder één die den hoogen leeftijd van 91 jaar heeft bereikt, en veel oud wezen uit verschil lende oorden van ons land, hadden gaarne gebruik gemaakt van de uitnoodiging om zoo'n zeldzaam voorkomend feest te ko men bijwonen. Er was een hoogst aangename stem ming, waaraan een declamator, met pianiste, veel hebben bijgedragen, terwijl in den loop van den avond 'ie twee muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna alhier, op het binnenplein van het Wees huis een serenade brachten, wat de feest vreugde nog meer heeft verhoogd. Meer dere weezen en oud weezen brachten aan het Weeshuisbestuur allerhartelijkst dank, voor wat zij in hun jeugdjaren in het Weeshuis hebben gcnoteD, en de goede- zorgen, en opvoeding, die zij voor hun verder leven hebben ontvangen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat voor een ruim onthaal van alle weezen, voornamelijk door dames Regentessen, met de Weesmoeder, ruimschoots was ge zorgd. De voorzitter bracht aan allen dank voor de opkomst, terwijl hij meende gerust te mogen verklaren, dat ieder steeds de aangenaamste herinneringen zal be houden aan dit, in alle opzichten goed geslaagde feest. Bij het verlaten van het Weeshuis ontving ieder een gedenkpenning en een brochure over het 800 jarig be staan van het Weeshuis. „Ti ene', e". De tweede wedstrijdavoiKb van „O. K." is behalve tot eon- zakelijk tevens tot een artistiek succes geworden. De zaal was geheel be£et.\enfHe iHaarlem- sche vereeniging -die Rremsdijk's „Tieneke" opvoerde, werd na ieder be drijf hartelijk toegejuicht. vio De voorzitter ^an de heer Con stand se, dankte ma het derde bedrijf de vereenig,ng voor de prestaties en hij onderstreepte zijn dank Hoor aanbieding van bloemen. Tevens HeeMie hij mede, diat de R otterdam sche vereeniging ver hinderd was aan den wedstrijd deel te neimen en dat de eerst vol geïnde uitvoering in verband biermede gegeven zal -worden door „Inter Amioos" te Dordrecht op Zaterdag 28 Januari. Deze zal „De Motor" van Van Randwijk opvoeren. De storm. De storm die Vrijdagavond boven onze stad woedde heeft met succes zijn kracht beproefd op verschillende schoorsteenen en woning-omderdieeLen, Persoonlijke on gelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Landbouw-Bioscoop. Een bij uitstek vroolijk programma wordt den bezoeker deze week geboden. De teekenfilm, die op het „Gemengde Nieuws" volgt is zeer origineel en "verrast door bijzondere wendingen, Ook van de twee woolijke korte films, die het hoofd nummer voor gaan, is niets dan goeds te zeggen. Vooral het liefdesspel met hindernissen, dat zich in en om een mum mie-kist voltrekt, geeft aanleiding tot een heeie serie lach-salvo's. Het evenement van den bios-avond is evenwel „De straatzendeling" met Ha rold Lloyd in de hoofdrol. Het was reeds eenigen tijd geleden dat we dezen kun stenaar, aan wien we veel goede herin neringen hebben, op het \Vitte doek, zagen en daarom waren we belangstellend naar hetgeen van de artistieke kwaliteiten van Kareitje" en van den hoofdpersoon in Grootmoeder's jongen" was overgebleven. Dat is meegevallen. Lloyd blijkt nog de rustige artist met heit expressieve masker, het nooit te verwonderen menschenkind, dat op alle vreemde levens wendingen is voorbereid. Zijn komische invallen getui gen ook thans nog van een flinke dosis hu mor, en al kan hij niet met Chaplin verge leken worden: een eerste kornischejtracht in filmland is Lloyd ongetwijfeld geble ven, Het trekt ons niet om de verschillende vondsten in „De straatzendeling" hier op te sommen. Mogen we echter even wijzen op het recruteeren der zendelings-sladht- offers en op de prachtige ontvangst van de politie in het vereenigingsLokaal. Al had de film overigens weinig bij- ondere dingen gebracht, dan had men toch ai over een opvallend werk mogen spreken. Jammer dat een paar - scènes gereikt werden (o.a. de rit met de dron ken zeere-money-heeren) tengevolge waarvan iets van het effect van het geheel verloren ging. De eind-indruk blijft niettemin zeer gunstig. „De straatzendeling" waarborgt vele vroolijke momenten. Dammen. Bij de tusschen de Goesché, Vlissing- sche en Middelburgsche damclubs ge houden wedstrijden om den kampioens titel voor 1928, werd deze gewonnen door Vlissingen, die 2 van de 4 par tijen won,l gelijk en 1 verloor; Mid delburg 1 gewonnen, 2 gelijk en 1 ver loren; Goes 1 gewonnen, 1 gelijk en 2 verloren. Vrijdagavond speelde Goes I tegen Vlissingen I te Goes. De uitslag was: Goes: Vlissingen; J. v. CalmthoutL. Goedibloed 02 K. L. KramerJaa Boogaard 02 P. SlabbekoomJ. Goedbloed 0 2 A. CorstanjeP. Meijers 0 2 J. SmoodijkJ. de 0 2 B. MachielseJ. de Poorter 11 v. d. Meulen BosmaJ. v. Driest 0 2 W. de BruijnC. Spuij 11 L. DekkerJ. de Lange 2 0 M. v. d. BergeJ. de Nooijer 20 Totaal 812 Dappere zeelui gehuldigd. Het stoomschip „Alhena", waarvan de bemanning zich op zoo buitengewoon moedige wijze heeft gedragen bij de ramp van de „Principessa Mafalda" is Vrijdag te Rotterdam teruggekeerd. Den redders wachtte een warme hul diging. Zoodra het schip den Nieuwen Waterweg binnenvoer, hebben de daar liggende schepen haar stoomfluiten laten gillen ter begroeting. Van alle schepen daar was de vlag in top. De „Alhena» dankte met eenige lange stooten op de fluit ten Te Hoek-vau-Hol'iand begaf de Ita— liaansche gezant, graaf Francesco Barbaro, zich aan boord, om den kapitein, den heer SmooleBaars te huldigen en hem een bloemstuk met linten in de Italiaansche kleuren aan te bieden Gedurende de ge- beele reis van Hoek-van-Holland tot Rotterdam werd de Alhena" door alle schepen en scheepjes, die het schip voor bijvoer, gegroet, met het strijken van vlag gen en het bulderen der stoomfluiten. Overal langs den wal stond zeer veel publiek, cfat het schip hartelijk begroette. Een machtig geluid schalde over de Rotterdamsche haven, waar talrijke schepen gepavoiseerd waren, toen de „Alhena" voor de Lekhaven arriveerde. De belangstelling van het publiek was hier enorm. Nadat eindelijk,het schip voor den wal lag en de reddeis zich naar de loods „Argentinië" begaven, volgde daar een treffende huldiging. Eerste spreker was da> heer Goudriaan, die.'kapitein Smoolenaars en zijn bemanning namens directie en raad van beheer van de reederij, hartelijk dank zegde voor hun. wakkere houding. Vervolgens voerde de minister van water staat, mr. H. v. d. Vegte het woord, die den dank van de regeering overbracht aan de dapperen. De minister deelde aan het slot van zijn toespraak mede, dat benoemd zijn tot ridder in de orde van Oranje- Nassan H. C Smoolenaars, kapitein de zilveren eere penning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift aan C. H Bakker, le stuurman, J. Kuiper, 2e stuurman, J. van Engeldorp Gatelaars, 2e machinistde bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan G. Sissingh, 3e stuurman; W. Roodpen, 4e stuurman, H. J. Mijnen, 4e stuurman, N. Laarman, 4e stuurman, M. J. van Doenhaar, bootsman; M. Holtrop, tim merman J Ommering, matroos, P. Kalk man, matroos, A. Teekens, matroos, L. Oosterom, matroos, J. Zwaart, matroos, ■JLekkerkerk, raatroos de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan J, J. Brien, chef-hofmeester, in brons aan B. H. Loke, matroos. In deze rij is de naam van den mar conist, P. Wentzel, niet vermeld. .Hij zal echter, aldus de minister niet vergeten worden, maar op een dag, die weldra zal aanbreken en die een schoone herinnerings dag van het Nederlandsehe zeewezen op levert, een onderscheiding ontvangen. Van verscheidene kanten waren tele grammen ingekomen om de bemanning geluk te wenschen, o.a. van de koningin. Spoorwegongeluk te Zandvoort. Zaterdagavond is te Zandvoort een rnstig sgoorwegongeluk gebeurd. De trein, die om 17 u. 11 uit Haarlem vertrekt, in aansluiting op dien van 16 u. 45 uit Vmsterdam, is vermoedelijk doordat de remmen weigerden, in het s'ation Zand voort door het stoolblok gereden. Een der reizigsters, mej. Keur uit Zandvoort, een 45-jarige vrouw, die met haar man, waarnemend ploegbaas bij de spoorwegen, en hun kind in den trein zat, werd ge dood. Twee andere reizigers, mevr. Schwan- tje en de heer Boelen, beiden uit Zand voort, werden licht gewond. Ernstig ge- gewond werd de machinist de Beer, die een hersenschudding kreeg en verwon dingen aan de beenen. De trein was op den aangewezen tijd uit Haarlem vertrokken met 50 a 60 reizigers, in Overveen werd gestopttoen werkten de remmen dus nog. Vóór den overweg bij Zandvoort moet de vaart van den trein geminderd worden tot 45 KM. en bij den overweg tot 30 K.M. Volgens den leerling-machinist is toen gebleken, dat de remtren weigerden. Deze leerling-machinist, P. Bakker qjt Haar lem, waarschuwde den machinis1, die den handle omgooide en tegenstoom gaf. Ver volgens werden noodsignalen gegeven, ldet groote vaart is de trein daarna het station binnengereden. Hij liep door het stootblok heen het perron op en reed door tot in de kamer van den chef Deze was gelukkig niet aanwezig. Hij is eenige weken met ziekenverlof geweest en bevond zich in zijn woning boven het station. De justitie te Haarlem was spoedig na het gebeurde ter plaatse en deed beslag leggen op de locomotief. De gewonden zijn naar Haarlem ver voerd. Vanwege de Spoorwegen zal er een commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeval worden ingesteld. Het treinverkeer heeft slechts weinig vertraging ondervonden, daar Zandvoort een eindstation is. Het opzienbarende faillissement. De zaak van de Veendammer Hypo theekbank, welke zooveel opzien in den lande heeft gebaard, heeft een aanvang

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2