rai^rai? a r ai id i \ft - - titflöiiïlïj S IjIIUKAIi 1 Vrijdag 6 Januari 1928 118° Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Pro Vin ci e n i e u Ws RÜITENBOER Medische Rubriek. Binnenland ïoor üi peudieii A. C. VAN DER REST, m i. f. j Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant ggg^gjlp eo K leeuwen s S Ross' Druldwrs- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiên worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Het Zierikzeesche carillon. Woensdagmiddag is het nieuwe carillon te Zierikzee, nadat de klokkenraad de klokken had goedgekeurd, afgeleverd aan de gemeente, waarbij de burgemeester, mir. A. J. F. Fokker in bijzijn van ge meenteraadsleden en vele belangstellenden een rede hield, herinnerende aan hetgeen sedert 1554, den tijd waarvan de oude klokken dateeren, zooai over de gemeente is gevaren. Het carillon werd daarna in gewijd door den stadsbeiaardier Fred. Timmermans van Rotterdalm, die een 9- tal nummers ten gehoore gaf, welke heer lijk klonken. Het nieuwe carillon telt 26 klokken, die geleverd zijn door de firma Addicks en Zn. te Amsterdam. De hear G. C. J. Misset, leerling van Jef Denijn te Mechelen, zal van Woensdag af liet carillon bespelen. De Zeeuwsche koortsen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Naar aanleiding van het artikeltje van één uwer Zeeuwsche correspondenten over de raadselachtige verdwijning der Zeeuw sche koortsen is het volgende wellicht wetenswaaid Zeeuwsche koorts of derdedaagsche koorts is niet anders dan een vorm van malaria, veroorzaakt door den steek der geïnfecteerde malaria-mug, die van mensch op mensch de malaria-parasiied overbrengt. Waarschijnlijk is de vermindering der Zeeuwsche koorts nu niet in de eerste plaats te danken aan betere afwatering, dus vermindering der broedplaatsen van de muggen. Een andere factor speelt hier een rol. In Zeeland is (ik meen uit En geland) een varken-ras geïmporteerd met dunnere huid en een minder sterke be- borsteüng dtan het inheemsche Zeeuwsche varken had. En de muggen geven in Zee land tegenwoordig boven menschenbloed de voorkeur aan het bloed van dit varken. Voor de varkens brengt dit muggen- bezoek geen onaangename gevolgen mee; zij zijn tegen malaria immuun. Heinkenszand. Door tot heden onbe kende oorzaak brak Woensdagavond brand uit in een schuurtje van den heer D. v. 't Hof, dat vlak achter zijn woning ge legen is. De brandweer was spoedig ter plaatse. Men kon evenwel niet verhinr deren dat het schuurtje geheel verloren ging, benevens een tweetal geiten die daar- stonden. De omliggende gebouwen werden voor brand gevrijwaard door de brand weer. KIcetinge. Ingekomen zijn in de maand December: Cornelia Zeevaart, dienstbode, A 6, van HoedekenskerkeJeanne Marie van den Bosch, huishoudkundige, van GeldermaisenMarinus Hirdes, veldarbei- der, A 172, van Nisse. Vertrokken: naar 's Heer Abtskerke Andries Proos; naar Goes Cornells Min naar; naar Kruiningen Janna Jacoba Schip pers; naar Putte (N.-B.) Pietemella Jan- jfó FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Toen zij eindelijk naar het terras gin gen, was de geheele tuin in een paradijs van gloeiende kleuren herschapen. De vijver schitterde als een prisma van glas en over het geheel hingen de sterren als zeer dicht bij de aarde. Leunend op zijn bediende, ging Lucas naar den hoek van den vijver. Bertie in het kostuum van een Romeinsch soldaat verdween reeds in de verte met eetn Zwitsersch boerinnetje. Mrs. Errol, in een grooten automantel, was in een druk gesprek gewikkeld met den predikant, die er koud en hongerig uitzag en bij alles, wat zij zeide, flauwtjes glimlachte. Anne stond zwijgend naast haar gast heer naar het vroolijk tooneel/tje te kijken. „U moest ook gaan rijden," zeide hij. Zij knikte van neen. „Nog n.et. Ik kijk liever. Het doet me denken aan den tijd, dat ik nog een jong meisje was. „Dat is natuurlijk nog niet zoo heel lang geleden," zeide hij met een glimlach. „Zeven jaar." na de Kam; naar Goes Jacob Bastiaan Kloosterman. Rilland-Bath. In December zijn inge komen: 5, A. J. Goeree, van Kapeile (Z.); J. Hetebry, uit Stsemwijk13, L. J. Moerman, uit Goes; 16, Wed. M. Ver- seeuw Rentmeester, uit Schore; 20, A. Lambregtse, uit Goes; 23, J. C. Vogel, uit Bergen op Zoom; 31, M. D. Ver- maire, uit Goes; 31, M. Wiskerke, uit Halsteren. Vertrokken: 10, A. Verschuur©, naar Goes; 12, L. Leijs, naar Krabbendijke; 17, F. A. van Bekhoven, naar Breda; 27, M. Brouwers naar Bergen op Zoom. Wemeldinge. In de maand December zijn ingekomen: P. W. de Groene, van Bergen op Zoom, Doipstraat B 290; F. van> Lier, van Bedum, Westelijken Ka naaldijk C 5. Vertrokken: H. Jonkers, naar Meppel, Woltstraat 45a; P. A. Verschure, naar Oss, Stationstraat 23; C. de Jonge, naar Rotterdam, Narcissestraait 76b. Wissenkerke. In December zijn uit deze gemeente vertrokken: H. Everdink en gezin, naar Kortgeme; L. W. Ketelaar, naar Amsterdam; J. Bartel se, naar Goes; S. Kramer, naar Kort gene; M. J. Huis- son, naar Kapeile. Ingekomen: J. J. Nooijens, uit Vlis- singen; J. B. H. Jansen cn gezin, uit Es sen (Duitschland); A. Kastelein, uit Canada. De functie van de b ij nier. De bijnieren zijn kleine organen, bij de nier gelegen, waarvan men weet, dat ze onmisbaar zijn voor het leven der hoogere dieren. Neemt men ze weg bij zoogdieren dan sterven de dieren in heel korten tijd. Bij den mensch kent men een bepaald ziektebeeld, dat gekarakteri seerd is door algemeene vermoeidheid en abnormale donkere kleuring van huid en slijmvliezen en dat op sterk ziek zijn der bijnieren berust. De bijnieren hebben een zeer rijk bloedvaatstelselper gram weefsel stroomt er door de bijnier meer bloed dan door ecnig ander weefsel van het dierlijk lichaam. Al geruimen tijd ge leden heeft men uit de bijnieren een merkwaardige stof afgescheiden, het adre naline, dat tot hoogst belangrijke werkin gen in staat was als het in het dierlijk lichaam werd gebracht. Het adrenaline vernauwt de bloedvaten en verhoogt den bloeddruk. Men meende koirt na deze ontdekking, dat men het geheim van de functie der bijnier had opgelost,. Maar dit blijkt toch nog niet het ge val te zijn. Want in de eerste plaats blijkt het adrenaline niet levenreddend te werken, als het ingespoten wordt bij die ren, bij wie men de bijnieren heeft weg genomen, en in de tweede plaats bleek het, dat het merg van de bijnier, dat het adrenaline afscheidt, kon worden ge mist door het dier, als men de bijnie- schors maar spaart. Deze schors kan het adrenaline niet leveren; daar deze schors voor het leven het gewichtige orgaan is, moet de functie van de bijnier nog uit „Maar lieve Lady Carfax." ,,Jia, zeven jaar," herhaalde zij en hoewel zij ook glimlachte, was er iets onuitsprekelijk doefgeestigs in haar stem. „Ik ben getrouwd, toen ik achttien was." „Maar lieve Lady Carfax," herhaalde hij. En dan volgde weer een zwijgen, maar op de een of andere geheimzinnige wijze deelde zijn sympathie zich aan haar mede. Zij voelde die, zooals iemand op een kou- den dag plotseling de zon voelt. Het maak te haar warm tot in haar hart. Eindelijk keerde zij zich naar hem toe, en dadelijk begon hij, alsof zij hem daar door de vrijheid ertoe gegeven had, te spreken. „Wil ik u eens vertellen, wat ik doe, wanneer ik me bedroefd voel?" vroeg hij. „Ja, vertel het me eens!" Werktuige lijk ging zij nog dichter bij hem staan. Er was iets in dien man, dat haar onweer staanbaar aantrok. „Het is een heel eenvoudig middel'," zeide hij, „veel eenvoudiger dan bidden. Je kan niet altijd bidden. Ik zet alleen maar mijn raam open, Lady Carfax En dat helpt." „Zoo!" zeide zij. „Ik geloof, dat uw ramen altijd open staan." „Het lijkt bijna zonde, om ze dicht te doen," antwoordde hij zacht. „Er is altijd wel een musch om te voeren." Zij lachte droefgeestig. „Ja, er zijn altijd musêchee." iets anders bestaan dan uit het afzonde ren van adrenaline. Nieuwere onderzoe kingen hebben nu uitgemaakt, dat het bloed van dieren, wier bijnieren zijn weg genomen, giftig is voor andere dieren, bij wie liet wordt ingespoten; verder bleek het bloed der geopereerde dieren veel rijker aam vaste stoffen, vooral af splitsingsproducten van eiwit. De bijnier schors zou dus reguleerend werken op de verwijdering van de giftige stoffen, die bij de afbraak van het eiwit in hel lichaam ontstaan. Vandaar dat dieren zonder bijnieren, die een diëet krijgen, dat rijk is aan ecwit, veel eerder ster ven, dan hun scortgenooten, d'e voed sel nuttigen, dat arm is aan eiwit. Wat deze giftige spbtsingsprodveten zijn, weet men nog niet, maar dit zal nu wel spoe dig onderzocht worden. Onze reis-minister. Wanneer onze minister van binnenland- sche zaken, mr. J. B. Kan, die in 1927 alle ministers vóór en na hem, geslagen en elk record van bewegelijkheid verbe terd heeft, aan 't eind van 1927, z'n ba lans had opgemaakt, zou hij tot de con clusie zijn gekomen dat hij in Drente forensenbelasting moet betalen, omdat hij daar meer dan 90 dagen zijn ambt heeft uitgeoefend; dat hij twee nieuwe zuidwesters moest aan schaffen en drie duffelsche jassen Voor tochten op de Zuiderzee, de Zeeuwsche s tro omen, nachtelijke zalmvisscherij enz. dat hij 12 paar schoenen heeft versle ten ('t kan ook 13 zijn) in de Biesbosch- werken, op de Landbouwtentoonstellingen, de oude nieuwe veemarkten, in Maas en Waal, en honderd andere streken, waar hij incognito rondpeddelde dat het goedkooper baden is in vrije wateren, dan in het Haagsche zwembassin dat hij zes tennispakken, zeven bad pakjes en drie wandelcostuums versleten heeft, doch geen enkel aimibtsoostuum; dat kunstschaatsen op den duur beter voldoen dan de „oude Fr:esche", zoodiat hij een nieuwe „ijsrekening" moest openen; dat het spreekwoord waarheid bevat*, met den hoed in de hand komt men door het gansche land en dat een mi nister, al zit hij in het Torentje (n.l. het Torenkamertje op het departement aan het Binnenhof) nog geen „toren wachter sle ven" behoeft te leiden. Naakt vrouwenlijk gevonden. Bij het veer in de rivier de Lek bij het dorp Tienhoven is een naakt vrouwenlijk gevonden, dat vermoedelijk drie a vier weken in het water heeft gelegen. Het verkeerde echter nog niet in staat van ontbinding. Het werd overgebracht naar de kerk te Tienhoven, waarna men wacht te tot dat men verlof van de justitie kreeg om het te begraven. Daar het lijk, be houdens enkele lichte verwondingen' in den hals, die volgens een geneesheer ech ter zeer goed Iconden zijn veroorzaakt door ijsschotsen, geen uiterlijke kentee- kenen van geweld vertoonde, is dit verlof gegeven, nadat men nog enke'e dagen ge- „En soms grootere dingen, dingen, die je voor de helft van je leven niet zoudt willen missen". „Of voor de andere helft niet meer verliezen," zeide de spottende stem van een schaatsenrijder, die juist voor hen stil hield. Anne schrikte ervain, maar Lucas be woog zich nauwelijks. „Lady Carfax wacht om te gaan rij den", zeide hij. „En ik wilde haar juist komen halen", zeide de pasaangekoniene. Zijn lenig, slank figuur in het zwarte nauw-sluitende pak schitterde bij iedere beweging. Zijn oiogen fonkelden door zijn fluweelen masker als de oogen van een tijger in den nacht. „Ik geloof niet, dat ik ga rijden", zei de zij. „Ik voel me hier zoo gelukkig." „Bij mij zult u zich nog gelukkiger voelen", zeide de harlekijn met onwrik baar vertrouwen. Hij gaf Hudson, die met haar schaat sen een paar passen achter haar stond, een wenk, nam haar schaatsen en wee9 haar een plekje op den rand van den vijver. Tegen haar zin ging zij erheen. Op een tweede teeken legde Hudson er een kleedje neer, waarop zij ging zitten. De schitterende harlekijn knielde nu op het ijs voor haar neer en bond haar •ch-aatwn aan. Hat duurda maar e#n paar wacht had in de hoop, dat er eenig licht over deze geheimzinnige geschiedenis ver spreid zou worden. Plotseling beeft de zaak echter een andere wending genomen en beeft do Dordtscbe justitie, due deze zaak in handen heeft, het verlof om het lijk te begraven, ingetrokken en is het lijk naar het ziekenhuis aan -den Coolsingel te Rotterdam overgebracht voor ge rechtelijk onderzoek. Dit feit doet vermoeden, dat de ver denking, dat hier misdrijf in het spel is, is toegenomen en voorts, dat er vermoe dens gerezen zijn dat het 't lijk is van een Rotterdamschei vrouw. Weliswaar zijn voor enkele dagen een broer en een neef van een meisje, dat in Rotterdam vermist wordt, te Tiephoven geweest, doch ze konden het lijk niet positief herkennen. Er wordt n.l. Ie Rotterdam ieen meisje, dat vóór eenigen tijd met twee jongelui en een ander meisje, verdwe nen is, vermist. Ondanks de nasporingen, naar dit viertal ingesteld, kon de politie de ver blijfplaats niet ontdekken en men ver moedde reeds, dat zij de wijk genomen hadden naar België, hetgeen meer voor komt. Een gift van de prinses. Prinses Juliana heeft aan den burge meester van Katwijk aan Zee, een gift van f500 gezonden ter verdeeling onder de armee van alle gezindten. Typhus op de Gelria. Aan boord der Gelria, die Zaterdag uit Z.-Amerika te Amsterdam verwacht wordt, hebben zich onder de bemanning enkele gevallen van typhus voorgedaan. De tweede stuurman Dootmbach en de assistent-machinist Meijer zijn overleden. De tweede machinist Willems is in het hospitaal te Las Palmas opgenomen. Er zijn ook nog enkele verdachte gevallen. De toestand der betrokkenen is echter zeer gunstig. Het Haagsche zedenmisdrijf. Men zal zich herinneren, dat kortge leden in de Waalhaven te Rotterdam een duivenhok drijvende werd gevonden, waarin men het lijk van een jonge vrouw aantrof. Het onderzoek naar dit geheim zinnige geval leidde naar Den Haag, waar een man uat de Van Limburg Sti- rumstraat, K. geheeten, zijn vrouw en zijn knecht, M. genaamd, gearresteerd werden, als verdacht van het plegen van abortus provocates. Thans is de in structie tegen de drie verdachten ge sloten. Zij zullen binnenkort voor de rechtbank te 'sGravenhage terecht staan. Amsterda mA1 k m a a r in 28 uur. Dat het ijs op vaarten en wateren de scheepvaart heeft belemmerd weet ieder; in welke mate de stoombootdiensten door het ijs hebben te lijden gehad moge blijken uit het volgende: Maandag 2 Januari is een stoomschip van de Alkmaar Packet, beladen met vrachtgoederen 's avonds zes uur van minuten; hij was handig in alles. Dan stond hij weer op en hielp haar met een vorstelijk gebaar op het ijs. Anne keek hem half verblind aan. De flonkerende gestalte scheen als met dia manten bedekt. „Is u klaar?" vroeg hij. Zij keek hem in zijn vurige oogen en had een gevoel, alsof een magische kracht haar tegen haar wil meevoerde. „Tot strakjes!" riep Lucas van den oever. „Zorg goed voor haar, Boney' Even later zweefden zij naar dat pris ma van lichten en kleuren, en de harlekijn, die Anne's handen vasthield, lachte ge heimzinnig, toen hij met haar voortzwieide. HOOFDSTUK XVII. De slaaf van goedheid. Anne had een gevoel, alsof zij de aarde verlaten had en zonder eetxige in spanning of bewuste beweging, als werd zij eenvoudig opgelicht door de handen, die de hare vasthielden, door het sterren- land zweefde. Haar levenskracht door^ trilde haar als een electrische stroom. Zij voelde, dat zij, waarheen zij ook ^gingen, waarheen hij haar bracht, veilig zijn zou. En er was in die verbijsterend snele, haar aderen als met een levend vuur vullend© vaart, een geestvervoering, die haar door huiverde. g rt„ „Wiöt u waar u bent? vroeg hij eent. naar Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat 42, Tel. 168, GOES. Amsterdam vertrokken met het doel Alk maar te bereiken. Wegens de duisternis kon de boot niet verder varen dan Wor- merveer, vanwaar Dinsdag acht uur voormiddag weer vertrokken werd met be stemming Alkmaar. Er viel een ijskorst te breken van 1522 c.M. dik, waardoor het schip uiterst langzaam opschoot, totdat een tweede boot van dezelfde Maatschap pij, die om twee uur uit Amsterdam was vertrokken de eerste had ingehaald; nu ging liet met vereende krachten vertier. De eene boot duwde de andere voort en zoo zijn beide schepen eerst te 10 uur 's avonds in Alkmaar aangekomen, R ij wield ie ven gearresteerd. In verband met de veelvuldig gepleeg de diefstallen van rijwielen te Eindhoven, heeft de politie twee mannen, N. en R. aangehouden. Laatstgenoemde werd Dins dagavond op heeterdaad betrapt, toen hij te Woensel een rijwiel wilde stelen. Hij bekende verschillende rijwieldiefstallen te hebben gepleegd, ddenzelfden avond o.a. twee, en deze al te hebben verkocht in een bank van leening te Woensel. Bij een onderzoek in dit pandhuis, werden niet minder dan elf rijwielen in beslag geno men. Tevens heeft de politie te Helmond in dit verband C. S. en K. v. d. W„ bei den uit Eindhoven, aangehouden. Ook deze heieren hebben heel wat fietsen ge stolen, zoodat de politie een goede vangst heeft gedaan. Wijziging van ons strafstelsel. Een drietal wetsontwerpen is ingediend tot wijziging van ons strafrecht. Het eerste betreft de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrij- heidssteliing. Het tweede heeft ten doel beperking van den langst mogelijken duur van afzonder lijke opsluiting, mitigeering van het cel stelsel voor daarvoor in aanmerking ko mende gevangenen, alsmede de invoering van jeugdgevangenissen (voor mannen te Zutphen en voor jonge vrouwen te Rotter dam; de leeftijdsgrenzen zijn gesteld op 1623 en in bizondere gevallen op 23 25 jaar). Volgens het derde ontwerp wordt het stelsel van bewaring (preventive detention) van ernstige beroeps- of gewoontemisda digers (na het ondergaan hunner gevange nisstraf) in bewaringsgeslichten ingevoerd. En zij antwoordde in een soort adem- looze verrukking: „Ik heb een gevoel, alsof ik in een regenboog gevangen ben". Hij lachte met een zachten, maar toch overmoedigen lach, en trok baar nog snel ler voort. Zij lieten de andere gemaskerden ach ter zich; zij verlieten den fonkelenden vijver met zijn vele lichten, en eerst in het zuivere sterrenlicht verminderden zij hun vaart. Anne ontwaakte uit haar verrukkings- transe en zag, dat zij tusschen de oevers van het riviertje waren, dat den vijver voedde. De grond aan beide kanten schitterde wit en hard in de ingevroren stilte. De volle maan rees juist boven een lange, zilveren duinrij op. Haar handen nog steeds vast in zijn krachtigen greep keek zij naar haar kouden glans. Langzaam, zij wist zelf niet waarom daartoe gedreven, wendde zij zich naar den man naast zich. Zijn oogen brand den met een vurigen gloed naar haar cn plotseling overviel haar weer dat gevoel, dat haar reeds eens in zijn tegenwoordig heid overvallen was, een gevoel van on gerustheid. Zij stond stil, voelde .plotseling haar hart sneller kloppen. Maar zij deinsde niet terug voor dien gloeienden blik; zij door stond hem met opgeheven oogen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1