Bij Vorst Uit den Westboek Koloniën. ProVincienieuWs Stadsnieuws Sport Binnenland Gemengd NieuWs. Ho© jammer De wijze waarop oen bediende, die er met de kas van zijn patroon of van een instelling van door gaat, door de alge- meene opinie beoordeeld wordt, hangt o.m. af van de omstandigheden waaron der de vlucht geschiedde en van de hou ding des hasontvoerders onmiddellijk vóór en na de daad welke den bietrokken pa troon of instelling duiten kost. Voor den verkwister, d;ie de kas lichtte en particulier dan wel gemeenschap be nadeelde om in een verborgen hoekje der wereld na een geraffineerde verduistering zijn zucht naar weelde bot te vieren, kent de publieke opinie meestal slechts één woord. En dat luidtschofterig. Dezelfde opinie pleegt de daad van een lias-transporteur, door omstandigheden ge dreven om zich een klein bedrag toe te eigenen (dat nooit voldoende kan zijn om aan politie en justitie te ontsnappen) als „hoogst stom" te betitelen. Ondier „Binnenland" in dit nummer treft mén bijzonderheden van de „kraak" van een Rotterdamsch ambtenaar, en deze bijzonderheden zijn diermate, dat men voelt niet voor een der beide hierboven bedoelde gevallen te staan. wWat toch is het geval! De ambtenaar eigende zich f25000 toe en betaalde daarvan, alvorens zicb uit de voeten, te maken circa f 10.000 terug aan vrienden die hem destijds schijnbaar uit den nood ^doch inderdaad dieper in den put hadden gejiolpen. Van den diefstal resteerde hem dus slechts rond f 15.000. D.i. iets meer dan de helft van het bedrag waarvoor een wanhoopsdaad werd gedaan, een leven werd verknoeideen rustigen le vensavond werd prijs gegeven Binnen enkele jaren zou de ambtenaar met pensioen zijn gegaan en r¥ 3200 per jaar uitgekeerd gekregenhebben Als men over deze omstandigheden na denkt, dan ontdekt men een geweldige tragedie in dit geval van oneerlijkheid, dat op het eerste gezicht door den couran tenlezer niet van de talrijke fraude-geval len in de ambtenaarswereld van den laat- sten tijd onderscheiden zal worden. Men ontdekt er den tragischen strijd tusschen lichtzinnigheid en eerlijkheid in, de worsteling tusschen verstand en gevoel, men voelt iets van de wanhoop aan die voor een wijle de ambtenaarlijke bereke ning buiten, werking stelde. De publieke opinie zoekt gaarne naar woorden om haar gedachten over een kwestie te formuleeren. Boven gaven we dit reeds te kennen. Voor dat geval zal zij ongetwijfeld niet van „schofterig", waarschijnlijk niet van „hoogst stom" spreken. Misschien ontdekt zij de woorden „hoe jammer" teneinde haar oordeel uit te spreken over een geval dat voor normadl-denkende menschen bij na niet te verklaren is. thuis vertelde, dat in het wand-stopcon tact, waarop sterkstroom toestellen wor den aangesloten, twee koperdraadjes moes ten worden gestoken en daarna te zamen met den luidspreker worden beetgepakt. Wij willen gaarne aannemen, dat do .onderwijzer het anders heeft bedoeld, maar hieruit blijkt wel heel duidelijk, tot welke gevaren dergelijke kunstjes aanleiding ge ven daar de proef vrij zeker doodelijk gevaar zou veroorzaken. Gedrang in den aether. 250 draadlooze uitzemdstations in Ame rika hebben de boodschap thuis gekregen, dat ze het volgend jaar hun werkzaamheden als geëindigd moeten be schouwen. De lucht is te vol, meent de Federal Radio Commission na een uitge breid onderzoek. Zelfs over zulk een uit gestrektheid als Amerika is 600 stations te veel. - Oudste rechten en populariteit gelden als maatstaf voor wie mogen blij ven bestaan. Ondertusschen hebben de twee grootste maatschappijen, de National Broadcasting Co. en de Radio Corpora tion of America, zich zoo pas uitgelaten, dal er geen kwestie is van winst maken, maar eer van geld toeleggen. Deze twee instellingen in New-York, vertegenwoor digd door WE AF en WJZ, werken met z.g. hook up's of het samenkoppelen van soms vijftig of zestig stations bij groote gelegenheden, zoo als Lindbergh s thuis komst, de Dempsey-Tunney bokswedstrijd of redevoeringen van Coolidge. Financieel gesteund door zulke groote kchamen als de Western Electric e-n die Aiwa ter Kent RadiotoestelLnfabriekdie een levensbe lang hebben bij particuliere verspreiding van toestellen, kondien WE AF en WJZ daar op' den duur met van komen. Al spoedig ontstond het plan de lucht per uur te verkoopen voor reclamedoeleinden. Vandaar de reeks concerten, lezingen, dansmuziek, opera's en wat niet al, die bekostigd werden door groote fabrikanten, hotels, uitgevers, reisbureaus. De Gene ral Motors geeft bijvoorbeeld een uur over MEAF Maandagavonds, dat tevens in 17 andere stations over heel Amerika saamgekoppeld isde onkosten alleen daar voor zijn 18 maal 50 dollar, benevens die voor het groote orkest met 6olisten, wordt de huid ruw en schraal en springen lippen en handen stuk Men verzachten geneest dit mei Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Een o n v r i e n d ie 1 i j k e ontvangst. De correspondent le Curacao van de „Rshd." meldt d.d. 3 December j.L: Met het nieuwe schip van den K. W. L., de „Simon Bolivar", is 29 November Gouverneur Brantjes van zijn verlof hier teruggekeerd. Nog nooit is een Gouverneur zoo koel ontvangen als ditmaal mr. Brantjes. Nie mand was aanwezig dan de autoriteiten, die „quialila qua" aanwezig moesten zijn, maar van de leden van den Kolonialen Raad, die anders altijd bij de aankomst aanwezig zijn, was niemand gekomen om Zijnen Excellentie te begroeten. Ook de loden van het Hof van Justitie, die an diers altijd met den procureur-generaal den aankomenden Gouverneur begroeten, bleven ditmaal ostentatief afwezig. Ook van de kerkelijke autoriteiten was niemand ter begroeting aanwezig. Z. D. H. Mgr. Vuylsleke was een week tevoren naar de Bovenwindschie eilanden vertrokken en geen der andere paters was aan den steiger In plaats van een ontspanning te bren gen, heeft de Gouverneur met zijn be ruchte interviews de verhoudingen inog aanzienlijk verscherpt en de toestand is feitelijk onhoudbaar geworden. Van een samenwerking kan geen spra-1 ke meer zijn. De mededeeling, door den Gouverneur openlijk uitgesproken, diat hij om financi- eele reden geen gevolg heeft kunimen gevein aan den aandrang in Holland op hem uit geoefend om zijn ontslag te nemen, wordt hier druk besproken. In toonaangevende kringen is men in hooge mate verontwaardigd, dat de Re geering, die openlijk te kennen heeft gegeven, dat deze Gouverneur niet de man is die Curasao in deze tijden van opleving en bloei noodig heeft, hem toch op dezen belangrijken post gehandhaafd heeft, alleen om motieven, aan het parti culier belang van den Gouverneur ontleend. Dat het groote algemeene belang van de Kolonie daaraan door den Minister is opgeofferd, wekt hier groote ontstem ming en heeft de handen tussch-n het moe derland en Curasao niet versterkt. Met belangstelling mag worden afge wacht, hoe deze verhouding zich ver der ontwikkelen zal. Niettegenstaande de Gouverneur reeds 28 November is aangekomen, heeft hij zich tot nu toe nog nergens in 't open baar vertoont en schijnt hij opzettelijk elk contact te vermijden. Een naakllooper. Te Vlissingen ontmoette Maandagnacht een loods een naaktlooper, die op zijn komst achter huizen verdween. De po litie kon den zonderling niet terugvinden. Bal-masqué. Zooals men in een advertentie in dit nummer lezen kan, geeft „T. O. P." te Vlissingen Zaterdagavond in hotel „Bri tannia" aldaar, een groot bal-masqué. Driewegen. Herkozen bij de Geref. Kerk tot ouderling den heer Jb. Krijger en tot diaken de heer Jacs. de Jager. HcedekenskerkeVertrokken zijn in de maand December: Jozïna Ruijsaard,d enst- bode naar Bussum; Cornelia -Zeevaart, dienstbode naar Kloetinge; Antoinette de Groot, religieuse, naar Maassluis; Maria Antonia de Baar, daenstbode, naar Goes; Isaac Burgel, keetbaas, naar Harlingen. Heinkenszand. Gedurende de drukte in het café van den heer A. Vermeulen op Kerstdag, werden aldaar van kinderen die reeds te bed lagen ontvreemd eenige gou den hoofdversierselen en koralen. Thans is gebleken dat zekere C. T. alhier de dader is. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Kruiningen. Gekozen tot diakenen bij de Geref. Kerk alhier, de heeren M. Dek en A. Dieleman. Krabbendijke. Gisteren ontving de fa milie HoekmanBlok, die doeve tijding, dan hun 23-jarigen zoon, varensgezel, door een noodlottig toeval is verdronken. Maandagavond gaf de zangvereemi- ging „Harmonie" een uitvoering voor een stampvolle zaal. Onder leiding van den directeur de heer Jac. Lobbezoo, wier den een zes-tal liederen gezongen, die zeer in den smaak vielen. Daarna werden op gevoerd een dramatische schets „Levens dwang" en een „Wetenschappelijke Bij eenkomst", kluchtspel in twee bedrijven. De vertolkers(sters) kweten zich uitste- i kend van hun taak. Riüand-Bath. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving de leden J. van 't Leven en A. Blok. Mededeeling werd gedaan, dat die begroeting voor 1928 door Ged. Staten werd goedgekeurd. Het reglement voor het burgerlijk armbestuur werd gewijzigd. Door B. en W. werd ter kennis van den raad gebracht e:n schrijven van den raad vaa Bestuur van de P. Z. E. M., waarbij ©en oplossing werd gezocht voor de exploitat'e der gas fabriek in verband met de eleclrifioatiie. Waar dit schrijven en de daarin ver vatte berekeningen echter uitgaan van de veronderstelling; dat de M.A.B.E.G. be reid zal zijn de gasfabriek aan de ge meenten over te doen en daarvoor een ge nomen bedrag uit te keenen, zal onderhan deling van de commissie van toezicht op de gasfabriek met de M.A.B.E.G. nóód- zake'ijk zijn. Aan M. Giesbergen werd de reeds voor anderen vastgestelde ver goeding ex art. 13 der Lager Onder wijswet toegekend. De begrooting voor 1927 werd gewijzigd. Op de verzoeken van J. Verlare en G. Nagelkerke om gedeeltelijke ontheffing van hun aanslag in de hondenbelasting werd afwijzend be schikt. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter den wenseh uit, dal leden en voorzitter elkander in het n'euwe jaar weer in gezondheid hier mogen terug zien. De dooi. Vorst Winter was blijkbaar de meening toegedaan, dat we het met een volle week vriesweer voorloop!g konden doen. De grauwe lucht, de Zuidenwind, de over vloedige sneeuwval kondigden de dooi aan, welke gistermiddag kon worden waar genomen, en reeds spoedig e.ike'e graden C. aanwees. Gisteravond hing er mist in de stad, en dit wees er op dat de vorst periode, voorloopig althans, op overtuigen de wijze onderbroken zou worden. De schaatsen krijgen rust. In verband met de dooi konden de wedstrijden van „Ijsvermaak", die zoo als gemeld hedenmiddag gehouden zouden worden, niet doorgaan. De banen der ver- eeniging waren absoluut onberijdbaar. Gis teren is er evenwel op de vesten nog druk gereden. Zelfs nadat liet groote licht reeds ter ruste was gegaan, repten zich over de gladde vesten nog schaats- enthousiasten, die wellicht het einde van de vorst voorvoelden en meenden dat daarom de beker van ijsgenot tot den laatsten druppel geledigd moest worden. Het is wel jammer dat de dooi, zooals dat te doen gebruikelijk schijnt, ook dit jaar de schaatswedstrijden te Goes in de war kwam sturen. Onze stad toch telt verschillende zeer goede rijders, die on getwijfeld voor een interessante behendig heid stoumooi op het ijs borg zijn. Uitstel behoeft evenwel zelfs voor ijs- wedstrijden geen afstel te bebeekenen. Wie weet wat er ons dit jaar nog van de kou te wachten staat. Behalve op het ijs deed de dooi in vloed gelden op de sneeuw, welke reeds geruimen tijd stad en veld in wintertooi hield. Straten en wegen verloren na af name van de vorst de witheid en werden bedekt met de natte, groezelige en gladde massa die pessimisten al zien zoodra de witte vlokken uit de lucht snip peren, de witte vlokken die anderen, meer optimist en minder ver-ziend enthousiast kunnen doen worden. Thans vooral bleek hoegoed „publiekje» werken" er dezer dagen aan deed de sneeuwruim ing krachtdadig aan te paldien. Ook vandaag weerde het gemeente- personeel, geassisteerd door werkloozen, zich ter dege met schoppen en hezems om de nare naweecn van de sneeuw tot een minimum te beperken. Bal. De heer Ant. van Dam heeft zijn leer lingen en invité's Maandagavond een Nieuwjaarsbal aangeboden. Velen hadden zich opgemaakt om het dansfeest mede le vieren. Tol een laat uur heerschte in het Schuttershof de prettige stemming, die onafscheidelijk met een Van-Dam- soirée verbonden is. „Tieneke". We herinneren er aan dat Vrijdag de tweede wedstrijd-avond van „O.K." wordt gehouden. De verecniging „J. J. Cremer" uit Haarlem komt dien dag in het Schut tershof opvoeren het bekende tooneelstuk van JLr. A. W. G. van Riemsdijk: „Tieneke". Kantongerecht. De kantonrechter heeft \eroordeeld wegens overtreding: Zonder vergunning mestvaalt hebben: M. G., L. H. en M. O. te Goes f5 s. 5 d. Met op dooi met te zwaar motorrijtuig rijden: J. P. en L. G. te Vlissingen f 10 s. 10 d. Overtreding reglement op de steigers in Zeeland: E. J. d. R. te Colijnsplaal f10 s. 10 d. Fietsen zonder bel: W. W. te Krab bendijke f 3 s. 3 cl, Luchtvaart. Mevrouw Graysojn. De kapitein van een schoener, die ie Portland uit West-Indië kqmend, is binnengevallen, heeft gezegd, dat hij weet, hoe mevrouw Grayon en haar lotgenooten, die een aantal dagen geleden verdwenim, toen zij van New-York naar Harbour Grace vlogen, zijn omgekomen. Toen hij ongeveer 18 mijl ten Noord- Westen van Kaap Cod was, hebben de kapitein en de eerste stuurman van den schoener, aldus de New-York Herald, het geluid van een vliegtuigmotor gehoord. Een oogenblik later hoorden ze een slag, die er op wees, dat het vliegtuig met de golven in aanraking was gekomen. Hoewel er en zware zee stond, werd er een boot uitgezet. Hoewel men door de duisternis het vliegtuig niet kon zien, werden onge veer tien minuten laing geluiden waarge nomen, daarna werd het stil. De kapitein meende, dat een vliegtuig, hoe stevig ook gebouwd, onmogelijk langer dan enkele minuten aan den storm weer stand had kunnen bieclen. Dit verhaal is in strijd met de radio berichten, die het station Sable Island van de Dawn, het vliegtuig van mevrouw Gray son, zegt ontvangen te hebben en het geeft ook een Noordelijker positie aan, maar men heeft steeds getwijfeld aan de juist heid van die radio-telegrammen. Het is dus mogelijk, dat 'het Verhaal van den kapitein op juiste wijze weergeeft, hoe mevrouw Grayson en haar lotgenooten om het leven zijn gë kortten!1 Baron Sweerts de Landas Wyborgh* f In den ouderdom van 75 jaar is gister nacht fce 's Gravenhage overleden de com missaris der koningin in de provincie £uid- Holland, Eduard Cornells baron Sweerts de Landas Wyborgh, vroeger burgemeester van 's Gravenhage en oud lid van de Eerste kamer. Baron Sweetts werd den 25cn Mei 1852 te Nijmegen geboren. Verscheidene jaren heeft hij na hier te lande vol brachte studie in Nederlandsch-lndië doorgebracht, waarheen hij iu 1872 als 20-jarig jongeling vertrok. Toen werd hij namelijk ter beschikking gesteld van de ludiscke regeering voor de ambtelijke loopbaan Op de algemeene secxeiarie te Batavia doorliep hij vlug alle rangen en in 10 jaren tijd was hij opgeklommen tot den rang van referendaris Een paar jaren later werd baron bweerts benoemd tot algemeen gouvernementssecretaris' Tij dens een door hem in Europa doorge bracht verlof, werd de thans overledeue in 1895 benoemd tot lid van den raad van Ned.-lndië, welk ambt hij bleef be* kleeden tot 1897, toen hem op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend Teruggekeerd in Nederland, is baron Sweerts in 1899 benoemd lot burgemeester van Arnh;m, waarna in 1904? zijn be noeming volgde tot burgemeester van s Gravenhage en later tot commissaris der koningin in deze provincie. Kolendampvergiftiging. In een perceel in de Roeterstraat te Amsterdam is een 66 jarige man in be wusteloozen toestand en diens 64-jarige vrouw dood aangetroffen. e oorzaak hiervan is vermoedelijk kolendampver giftiging Het weer in December. Aan het voorloopig'van het weer in de maand December, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te Oe Bildt, is het volgende ontleènd Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 3.09 0 t; laag. Zij was in alle 3 dekaden benedon normaal, resp 2!/2, 7 en 3 De grootste afwijkiu gen kwamen voor op den 20en en 23en resp. ftll2 0 boven en 12° beneden nor maal. De gemiddelde maximum tempera tuur was 4'/2 de gemiddelde minimum temperatuur &lj9 0 beneden normaal. De laagste temperatuur te De Bildt was 14-.3 0 beneden het vriespuntdat was de laagste Cecember-temperatuur sinds 1923. toen 16.1 0 beneden het vriespunt werd bereikt. De regenval was in xNToord-Hollaud en Friesland 50 pet, en in Groningen 40 pet beneden normaal. In het midden en het overige Oostelijke gedeelte van ons land normaal tot 20 pet. daar benedenin Zuid-Holland viel 15 pet., in Zeeland 30 pet. meer dan normaal. Te De Bildt werden 7 3 uren zonneschijn waargenomen tegen 36 normaal. De geïsoleerde eilanden. Gisterochtend tie ongeveer negen uur is een machine van de K.L.M. opgestegen met een groote lading post, dta\e passagiers en een soldaat der raidao-afdeeling, die aan wal werd gezet om assistentie te ver kenen bij de draadlooze verbinding te Ameland. Het toestel keerde terug met zes passagiers en een groote hoeveelheid post. De passagiers wami in hoofdzaak zeelieden, die tijdig op hun schepen moes ten terugkeeren. Vanochtend zou van Amsterdam naar Urk gevlogen worden. De boot van Kam pen naar Urk heeft dit eiland namelijk niet kunnen bereiken, weshalve de post van boord gehaald en naar Amsterdam ge zonden wordt, waarna de K.L.M. haar naar de plaats van bestemming zal ver voeren. De verbinding met Schiermonnikoog is hersteld met behulp van het mobile radio-station van de genie, 'hetwelk met eenige manschappen door een vliegtuig der K.L.M. is overgebracht. Telegrammen voor genoemd eiland wor den van het te'egraafkantoor te Leeuwar den overgebracht naar c'en mili'airen radio- post in de kazerne aldaar en vervolgens langs den radio weg verzonden. De fortuinlijke schoenpoet ser. Chicago is een stad, waar nog roman tische dingen kutninon voorkomen. Zoo heeft daar een Grieksche schoenpoetser In een hoop vuilnis aan den ingang van een spoorwegstation een paarjeusnoer ge vonden. Hij had geen idee van de waarde van zijn vondst en probeerde'haar te ver koopen aan den dichtst bij wonenden ju welier voor twee dollar. De juwelier belde de politie op, die tevergeefs pogingen deed om den rechtmatigen eigenaar op te spo ren. Men schatte de waarde van de paar- len op 10.000 dollar, maar het kon best veel meer zijn, diaar ze prachtig gesle pen waren. De arme schoenpoetser, die plotseling rijk was geworden! Nog niet dadelijk, want jaloersche individuen deden pogin gen om hem het rechtmatig bezit van zijn vondst te betwisten op grond van het feit, dat hij niet, zooals de wet eischt, zijn vondst in de kranten geadverteerd had. Maar de rechtbank heeft het sprookje we zenlijkheid doietn worden en de juweelen werden krachtens haar beslissing dein schoenpoetser overhandigd. Electric iteit een genees middel. Een electro technisch ingenieur heeft in de „Scientific American" een lofrede ge zongen op de geneeskrachtige werking, welke de electricileit uit kan oefenen. Het magnetische van electrische motoren, welke voortdurend in de nabijheid van iemand werken, schijnt bijzonder gunstig voor het lichamelijk welzijn le wijzen. De schrijver haalt zijn ervaringen aan gedurende twintig jaar op het gebied van electro-techniek, en men mag dus wel gelooven wat hij zegt. Zoo heeft hij proe ven genomen met voerlieden, die van tramkoetsiers, bestuurders van electrische wagens waren geworden; de electricileit gaf hun nieuw leven en bij ieder hunner werd de gezondheid beter en zij werden forscher. En aangezien de electrische trams reden door dezelfde straten waar door vroeger de paardentrams liepen, ter wijl overigens alle uiterlijke omstandighe den dezelfde bleven, neemt de schrijver aan, dat de verbeterde gezondheidstoe stand slechts een gevolg kan zijn van „het onwaarneembaar magnetische van de motoren of de aanwezigheid van sterke electrische stroomingen" de formule blijft voor zijn rekening. Deze nieuwe electriciteits-apostel gaat echter verder en haalt verschillende bij zondere gevallen aan. Zoo neemt hij als voorbeeld twee mannen, die veel last had den van duizeligheid; ze traden in dienst van de electrische tram, en nog geen twee maanden stonden zij op den electri- schen wagen of van hun kwaal bemerkten beiden niets meer. Toen echter de een van beroep veranderde, kwam zijn oude kwaal lenig, terwijl de ander gezond bleef; maar toen de tweede door toeval lige omstandigheden eens een half jaar niet meer op den wagen stond, ging hel ook met hem mis. Meer zulke voorbeel den haalt de schrijver aan. Hij vertelt ook vaneen collega, die tot herstel van gezondheid naar het Zuiden wilde gaan; op zijn raad echter trad hij in betrekking bij de electrische drukkerij van een groot blad. En inderdaad sterkte hij geheel aan door zijn arbeid in de nabijheid der electrische machines, zoodat hij na eenige jaren hersteld en gezond tot zijn vroege- ren arbeid terug kon keenen. Zoodra we ons dus voorbaan onprettig voelen, gaan we maar een uurtje tram men ende genezing is klaar. Althans, wanneer de schrijver gelijk heeft. Landru's gebeente. Aan de geschiedenis van Fraïikrijks beroemdsten Blauwbaard, Landru, na de bloedige dagen van den gruwzamen Gilles des Rais, is onverwacht een nieuwe blad zijde toegevoegd door het optreden van een onbekende vrouw, die niet wenscht dat Landru's overblijfselen in een groot gemeenschappelijk gjraf zullen verdwijnen. De familie van Landru pachtte voor vijf jaar een graf voor den massa-moor- denaar en deze concessie werd niet ver nieuwd. Een onbekende heeft thans doen weten, dat zij bereid is 'het 'bedrag te be talen dat noodig is, om de concessie

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2