RUITEMBOER FM SA-BAAI N\ 5. Woensdag A Januari 1928 ïl 8® Jaargang. Buitenland LINTVELTs BAZAR Binnenland POND Rechtszaken. Land en Tuinbouw Sport Uit de Radiowereld ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant WiÊi&ÊkifJ «n Kleeuwens 4 Ross' - Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15. cent per regel. Advertemtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Somter gestemd. De correspondent van die „Voss.sche Zeitung" te Komo lean van wel inge lichte zijde medi&deelen, dat de datum, waarop de Poolsch-Lifcausche ondertan- delingen zullen beginnen, nog in het ge heel niet vaststaat. Men is van meaning, ciiat deze niet in Januari, maar eerst tegen het eind van de lende zullen plaats vinden. Woldemiaras wil klaarblijkelijk eerst de nieuwe grondwet aanvaard zien. Deze bevat een artikel, zeggende, diat Wilna de hoofdstad van Liitauen is. Door het aanvaarden van dit artikel zal op demonstratieve wijze worden aangetoond, dat Litauen in geen geval afstand van Wilna kan doen en dat de toekomst der stad oo k voor laan het voornaamste vraag stuk van de Litausche politiek zal zijn. In Litausche politieke kringen is men overigens zeer somber gestemd wat de kansen der onderhandelingen met Polen aangaat. Men wijst er op, aldus nog steeds de correspondent van de Vos- si sclie Zeitung", dat Polen het optreden van benden aan de grenzen blijft dul den en verklaart dat Polen de besluiten van Genève schendt. Im een zooeven gepubliceerd officieel communique werd beweerd, dat de bevolking van een grensdorp al weer door een bende ge terroriseerd is geworden. Voorts wordt verklaard, dat de beweging der emigran ten in het gebied van Wilna nog steeds van Poolsche zijde wordt gesteund. Po len zou nog niet het minste hebben on dernomen om de besluiten van Genève tem uitvoer te brengen. Zoo is bijv. nog met een van de 48 Litausche scholen, die door de Polen werden gesloten, weder geopend. Van de tien gearresteerde gees telijken zijn er nog slechts twee weer in vrijheid gesteld. Op een tegemoetko mende houding van Litauen moet dien tengevolge ook niet worden gerekend. De oorlog onwettig. De diplomatieke medewerker van de %,Dai!y Telegraph" herinnert naar aan leiding van de onderhandel.ingen tusschem Frankrijk en Amerika aan het feit, dat ook tusschem Groot-Bnittannië en deVer- eenigde Staten een arbitrage-verdrag be staat. Verder bestaat er een convent.e voor de instelling van commissies' voor bet onderzoek en bij legging vam even tueels geschillen lusschen beide landen. Daarnaast is nog een verder gaand En- gelsch-Amerikaansch verdrag gereed, dat evenwel nog wacht op de goedkeuring van den Amerikaanschen senaat. De me dewerker wijst er verder op, dat ook Groot-Brittannië het sluiten van een anti- oorlogsverdrag met de Vereemgde Staten Hoek Koningstraat - Magdaienastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 35 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Ik vind het heerlijk, om eens hier te zijn", zeide Anne ecnigsz.ns melancho liek. „Het is net een dagje in het para dijs voor mij". Hij lachte om die woorden, al was het niet van harte. „Heusch, ik meen het", herhaalde zij; „voor één ding uitgezonderd. Zeg eens eerlijk: in welk opzicht heb ik u be- leedigd?" „U, Lady Carfax?" Zijn wenkbrau wen trokken zóó samen, dat zij één lijn vormden. „Of is het maar verbeelding?" vroeg zij. „Ik had zoo'n gevoel, dat u hoos was". Plotseling bleef hij bij de balustrade, die om het bordes liep, staan. „De ko ningin kan geen kwaad doen", zeode hij. „Zij kan iemand grieven, maar niet be- leedigen". „Waarmede beib ik je dan gegriefd, Nap?" vroeg zij. Het kalme en waardige van de vraag zou toejuichen. De Amerikaansche am bassadeur te Londen zou reeds een jaar geleden een dusdanig verdrag l ebben voorgesteld. Intusschen is al gebleken, dat men en officie©1© kringen te Lcm>:!en geneigd is eventi eo'e vcors e 'e.i Veil staats secretaris Kellogg voor een Engelsch Amerikaans ch anti-coiriogsviar Jra g met sympathie te ontvangen. Heit arbitrage- verdrag (van beperkte strekking) tusschem Groot-Brittannië en de V©.-. Staten zou in Juni moeten worden hernieuwd. Dan zal er wellicht gelegenheid zijn het verdrag uit le breiden tot een anti-oorlogsverdrag. Door den verrekijker. De belasting op de Italiaansclie vrijgezellen, die op 1 Januari vier maan den in werking was, heeft tot nu toe 15 millioen lire voor de Italiaansche schat kist opgebracht. Een nieuwe lijst van alle vrijgezellen in Italië zal die volgende week worden gepubliceerd en. de regee ring denlrt van hen een bedrag van 50 millioen lire per jaar aan belasting te ontvangen. De vergeefsche sprong. Te Alphen aan den Rijn doorleefde een gezin angstige oogeinblikk n. Een doch ter des huizes was, schrijft de „Rott.", een emmer met vuil gaan ledigen in den Riijn. Doordat het meisje wat lang uit bleef, maakte men zich ongerust. Eén harer broers, in die meening, dat zijn zuster in de bijt was gevallen en onder het ijs geschoven, sprong in de ijsopening. De vader, die reeds ter ruste was gegaan, kwam uit zijn bed' en sprong ook in de bijt. Beiden werden gered en kwamen daarna te hooren dat zuslief onder het genot van een kop koffie een buurpraatje hield. Gasvers tikking. Zondagmorgen kwamen eenige burgers, die een bezoek hadden willen brengen aan een perceel in de Wijde Steeg te Utrecht aan den politiepost Tolsteeg melden, dat zij voor een gesloten deur waren geko men. Ondanks hun pogingen om kenbaar te maken, dat er iemand aan de deur was, werd niet open gedaan. Bovendien namen zij een sterke gaslucht waar. Di rect gingen een paar agenten met een zuurstofkoffer naar het bewuste perceel. Zij hebben zich door openschuiving van een raam toegang verschaft tot de wo ning, waar zij een oude vrouw bewuste loos op bed vonden. Drie kwartier zijn zij bezig geweest met te trachten de levensgeesten op le wekken, doch zonder resultaat. Een geneesheer van den ge neeskundigen dienst kon slechts den dood constateeren. Vermoed wordt, dat een lek in de buiten-gasleiding de oorzaak van dit ongeval is, daar de bewoonster in haar woning geen gasleiding bezat. Een genoeglijke raadsvergadering. Vrijdag vergaderde de raad der Noould- Brabantsche gemeente St. Michielsgestel. Er blijken daar eigenaardige opvattingen te heerschen. Er is een rondschrijven van maakte een antwoord noodzakelijk, doch het kwam slechts langzaam. Hij leunde met zijn armen over de balustrade en plukte zenuwachtig aan de klimop, die er tegen aan groeide. Anne wachtte roer loos naast hem. Zij keek niet naar de schaatsenrijdershaar blikken staarden verder. Dan vermande Nap zich. „Ik ben een dwaas om u te verwijten, dat u mij honds behandeld hebt. Maar ik ben niet gewend zoo behandeld te worden. Laat dat mijn excuus zijn". „Maar zeg nu eindelijk eens, wat je bedoelt." Hij keek haar aan. „Wilt u mij wijs maken, dat u dat niet weet?" „Neen 'heusch niet". Haar heldere oogen keken in de zijne. „Waarom zou ik je honds behandelen? Ik dacht, dat je mijn vriend was". „Een vriend", zeide hij met nadruk. „Dat dacht ik ook, maar „Ja?" vroeg zij zacht. „Is het niet uw gewoonte, om vrien den, wanneer zij u schrijven, te ant woorden?" Haar uitdrukking veranderde. Een pijn lijke trek kwam in haar oogen. „Dat doe ik altijd Nap", zeide zij zonder eenige aarzeling. „En die brief van mij dan?" „Wanneer 'heb je dien geschreven?" PER NV DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN-OPGERICHT 1753 den commissaris der koningin aan de di verse platVands-gten eente' ©sturen verzon den, waarin de wenschelijkheid betoogd wordt in dorpen, waar geen voldoende water aanwezig is vcor ie! blusschen van eventueel branden, sclunnblusch-appara- ten aan le schaffen. Ook de organisatie der boeren, de N.C.B. dringt daarop aan. Deze kwestie kwam nu in bovenge noemde raadsvergadering ter sprajke. In het verslag dat de ,,'s Hert. Crt." van de discussie geeft, lezen we o.m. 't volgende: Het lid Verhoeven gelooft wel dat ze goed zijn als zij die den brand ont steken bevorens maar waarschuwen hoe laat dat ze beginnen; daarbij bij brand vermindert die werkloosheid". Een besluit werd intusschen nog n et genomen. Een ook niet onvermakelijke mededee- ling werd er gedaan bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om in het gemeentehuis centrale verwarming te doen aanleggen. Onder hilariteit der leden merkte de voorzitter een der leden op, dat „wat de kachel betreft, we hier met 'n ge leende kachel zitten!" Wethouder Van Rooy werd herkozen als wethouder. Het lid Verhoeven: Ge zijt weer onder dak voor h kouden winter. Wethouder Van Rooy: Ge denkt toch niet dat ik me zelf bedeel Zooals men ziet, 't gaat er daar heel genoeglijk aan toe in het landelijke St. Michielsgestel De verdwenen Rotter da msche ambtenaar. Omtrent den chef van de administratie van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Rotterdam, den 56-jarigen C K., die sedert Vrijdagmorgen verdwenen is met f 25.000, wordt nader gemeld De heer K. is indertijd bij de spoor wegen geweest. Bij de staking in 1903 heeft hij een rol gespeeld en dientengevolge is hij toen uit deze betrekking geraakt. Aan politiek heeft hij daarna niet meer gedaan. De heer K. is later in dienst geweest bij het gemeentelijk abattoir en hij was in den distributietijd algemeen boekhou der van het distributiebedrijf; honderd; duizenden zijn toen door zijn handien ge gaan. De heer K. heeft twee brieven geschre ven, een aan zijn vrouw, waarin hij haar meedeelde, dat hij uitging en s avonds te 10 uur zou thuiskomen; de andere aan de juffrouw van het kantoor, waarin hij er haar kennis van gaf, dat hij wegging. Was met den heer K. niet het geld ver dwenen, dan zou men aan een ongeluk moeten denken. Maar de brandkast, waar in zich trouwens nooit een bedrag van ,,'s Avonds nadat u hier het laatst ge weest is toen ik u misgeloopen was", „Dien heb ik nooit gekregen," zeide zij heel zacht. Hij nam haar scherp onderzoekend op. „Ik heb hem per bode gestuurd", zeide hij. „Ik was dien dag op jacht. Ik ging dadelijk schrijven, toien ik boorde, dat u geweest was. Tawny Hudson heeft den brief weggebracht." „Ik heb hem nooit gekregen," herhaal de zij. Zij was erg bleek; haar blikken had zij neergeslagen. „Ik had u een maand willen geven om te antwoorden," ging hij voort, als had zij niet gesproken. „Daarna zou onze vriendschap uit zijn. Morgen zal de maand om zijn." Anne bleef zwijgen. „Lady Carfax," zeide hij, „wilt u een eed op doen, dat u den brief niet hebt?" Neen,", zeide zij. „U wilt niet?" „Ik wil niet." Hij maakte een plotselinge beweging een beweging, zooals een man werk tuigelijk maakt, wanneer hij onverwacht pijn voelt. Heel kalm sloeg Anne haar oogen naar hem op. „Laten we eerlijk en oprecht zijn. Tusschen vrienden is geen eed noodig." „Verwacht u dan, dat ik u gelooven beteekenis bevindt, bevatte slechts onge veer f200. Het van de bank gehaalde geld was weg. Aangaande den verdwenen administra tiechef is sinds Vrijdagmorgen niets ver nomen. Nader is gebleken dat de heer K. ver schillende schulden had. Zoio was hij f 4000, aan een familielid schuldig en aan enkele collega's totaal een bedrag van f 3000,Deze verschuldigde be dragen beeft hij Vrijdag öan zijn credi teuren overgemaakt. Ook andere schulden blijkt bij toen nog voldaan te hebben. Men veronderstelt, dat hij van het verduisterde bedrag nog ongeveer f 15.000,heeft overgehouden. De heer K., die geen kinderen heeft, zou over eenige jaren met pensioen zijn ge gaan. Hij zou dan een pensioen, van on geveer f 3200,hebben genoten. Een waakzame brugwachter. Teen de brugwachter J. van Weste Maandag de trein van 8.12 uur van Pur- merend naar Enldiuizen liet passeeren, meende hij een vreemd geluid te hooren boven het leven wat den trein maakte, die over de Wherebrug ging. Toen hij na het passeeren op onderzoek uitging, bleek, dat een stuk rails, aan sluitende aan de brug, doorgebroken was, n.l. liet dek was van het voetstuk der rails afgeknapt. Daar de machinist niets had bemerkt, is dit denkelijk door een der volgwa- gens gedaan. Wonder boven wonder liep geen der wagens uit het spoor. Onmiddellijk ging de brugwachter den volgenden trein met de roode vlag te; moet en zette het sein onveilig. De trein van 8.56 uur richting naar Amsterdam werd opgehouden en de reizi gers gingen te voet naar 't station Purme- rend, waar inmiddels een extra trein werd Met vereende krachten is er direct een stuk rails ingelascht, zoodat de trein zeer langzaam over deze plek kon rijden om de passagiers naar Amsterdam na eenig oponthoud te vervoeren. Politierechter te Middelburg. Vernielzucht. A. H. Z., 22 jaar, landbouwersknecht te Goes en M. Z., 20 jaar, landbouwers- knecht te Goes, werden verdacht: le dat zij in den nacht van 12 op 13 November 1927 le Goes een dennenboom, loebeboo- rende aan de gemeente Goes, hebben uit den grond getrokken en vernield; 2e dat zij in dienzelfden nacht ook nog een leu ning van een brug over de Weslvest heb ben vernield. Eisch f 20 s. 20 dagen hech tenis ieder. Uitspraak idem. Tuk op een Lampje. C. d. B., 21 jaar, werkman te Krui- ningen, werd beklaagd dat hij omstreeks begin November 1927 te Kruiningen een rood electrisck sein'ampje, toebehooremde aan J. Hamelink, heeft weggenomen, Eisch 1 maand gevangenissibraf. Uitspraak idem 1 maand gevangenisstraf. zal?" vroeg hij en zijn stem beefde van een aandoening, die bij nauwelijks trachtte te verbergen. Zij glimlachte flauwtjes. „Je gelooft me," zeide zij slechts. Hij wendde zich van haar af. „Laten we naar benedien gaan." Zwijgend liepen zij naast elkaar het bordes af den tuin in. Samen stonden zij op den hoek van den vijver en praatten praatten over honderd onverschillige din gen. Nu en dan lieten een paar gasten zich voorstellen. Dan kwam Bertie en maakte een einde aan hun tête-a-tête. Aan de lunch zaten zij ver van elkaar en onmiddellijk daarna verdween Nap, die trouwens nooit veel égards had voor de gasten van zijn broer. Op Bertie's aandringen had Amne schaatsen medegebracht en zij ging 's mid dags tot het ondergaan van de zon met hem rijden op den vijver. Zij had een vreemd gevoel, dat Nap al' dien tijd h opnam, ofschoon hij nergens te zien was; ook verscheen hij niet voor de thee in den grooten hall, Later legde Mrs. Enrol beslag op haar en samen zaten zij in het boudoir van eerstgenoemde tot het tijd was om zich voor het diner te gaan kleeden. Anne had geen maskerade-kostuum medege bracht, maar haar gastvrouw drong haar met geweld een witten domino met een Door J. F., 19 jaar, arbeider te Oude- lande, is liooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 13 November j.L, waarbij hij ter zake van eenvoudige be'eecligimg is veroordeeld tot eene geldboete van f 10 of 10 dagen hechtenis. Nu reeds 1 a m m e r e n Bij den landbouwer J. B. te Hazers- woude heeft een schaap reeds thans twee gezonde lammeren geworpen! Zwemmen. Zwemmen over de straat van Gibraltar. Mej. Gleitze, een Londensche typiste, is er Maandag bijna in geslaagd de Straat van Gibraltar over te zwemmen. Dit was haar tweede poging. Zij vertrok met een sleepboot uit Tan ger naar een punt ten Westen van deze stad en werd vergezeld door vertegen woordigers van het Engelsche consulaat, d e als onafhankelijke getuigen fungeerden. Zij ging 's nachts om 3 uur in het wa ter en werd tegen den middag gezien, toen zij meer dian de helft van dein af stand tusschen Tanger en Gibraltar had afgelegd. Later kwam het bericht, dat zij nog slechts één mijl van Tarifa, het meest Zuidelijke punt van Gibraltar, verwijderd was en dat men verwachtte, dat zij daar zou Landen. Later werd echter gemeld, dat zij haar poging had moeten opgeven» diaar de zee zeer woelig werd. Zes uur, nadat mejuffrouw Gleitze ver trokken was, trachtte ook een andere En gelsche dame, mejuffrouw Hudson, de Straat over te zwemmen. Zij vertrok van Alcazar ten Oosten van Tanger en werd eveneens door vertegenwoordigers van 't consulaat begeleid, die zich in een sleep boot bevonden en bij wijze van voor zorg een uitstekende schutter hadden meegenomen, voor het geval haaien de zwemster zouden aanvallen. Gevaarlijke radio-kunstjes. De directie van het Gemeente-Electri- citeits-bedrijf te Rotterdam heeft de vol gende waarschuwing gepubliceerd In verschillende radio-tijdschriften zijn den laatsten tijd radio-kunstjes medege deeld: o.a. één, waarbij die stroom door de lichamen van elkaar een hand gevende personen gaat. De plaatspamniing der lam pen is tegenwoordig zoo hoog, dat een dergelijk kunstje in verband met de steeds aanwezige „aarde" niet zonder gevaar is. Bovendien kwam ons ter oore, dat op een school een onderwijzer dit kunstje aan de leerlingen had medegedeeld; dit was blijkbaar op een dusdanige en duide lijke wijze geschied, dat een der kinderen zwart fluweel masker en een schitterende diamanten tiara in den vorm van een hart op. Toen zij eindelijk met Mis. Errol naar beneden ging, maakte een slanke man, ge kleed als een harlekijn in zwart en zilver en die blijkbaar op de trap had staan wachten, een diepe buiging en bood haar een prachtigen ruiker donkerroode rozen aan met de woorden: „Voor de konin gin, die geai kwaad kan doen!" „Duivels, Nap, wat laat je mie schrik ken!" riep Mrs. Errol uit. Doch Anine zeide niets. Zij keek hem alleen even recht in zijn oogen ern liep hem dan met de rozen in haar hand voorbij. Gedurende 'het diner zag zij niets van hem. De groote zaal stond vol kleine tafeltjes, die voor twee personen gedekt waren, en zij zat aan het allerlaatste met haar gastheer. Zij kon zich later niet herinneren, of zij druk gepraat had of niet; zij wist alleen, dat de oogen, die haar den geheelen middag gadegeslagen hadden, ook nu nog voortdurend en strak op haar gericht waren. Maar zwijgen was in Lucas' gezelschap even makke lijk als spreken. Bovendien speelde het geheels diner door een orkest en het geroezemoes om hen heen maakte pralen onmoedig. .(Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1