Steen puisten Kloosterbalsem Allerlei. Laatste Berichten. Draag geen Breukband! IK ZEND HET OP PROEF aandacht van gebruikers van rij wiel belas- tingmerken op, dat de merken voor het jaar 1928 aan de voorzijde zijn voorzien van een open ruimte, welke gebezigd mag worden om daarop een naam of wel eenig ander herkenningsteeken te doen graveeren. Tegen bescha Jiging van het merk dat door een beschadiging ongeldig zou worden moet worden gewaakt. Drievoudige straf De „Haagsehe Crt.» schrijft Van het door het Hoog Militair Ge rechtshof tegen den majoor dr. G. uitge sproken vonnis, waarbij een gevangenisstraf van vijftien jaren is opgelegd, kan de ver oordeelde niet in hooger beroep gaan oor hem, als hoofdofficier, bestaat i.c geen hooger beroep en dus zal hij de straf van 15 jaren moeten ondergaan Zijn die vreeselijke jaren om en de gestrafte leeft nog, dan wordt een andere slraf voelbaar, een straf, die hem tot zijn dood toe is opgelegd, en wel zijn verlies van pensioen. Als mitsdien de misdaad is geboet met de daarvoor gerechtvaardigde gevangenis straf van lh jaren, gaat een tweede straf in. n 1.de levenslange ontzegging van een rechfy voor het verkrijgen waarvan gedurende een twintigtal jaren de officier een deel zijner wedde stortte in 's Rijks schatkist*-. Maar we zijn er nog niet. Voor de door dien offic er gepleegde misdaad word' een onschuldige gestraft, de echtgenoote van den veroordeelde. Ook zij heeft, naar wij vernamen, het recht op weduwenpensioen verloren, een recht, waarover eveneens bedoelde officier een deel van zijn wedde heeft geofferd Een derde straf dus en nog wel op ren onschuldige voor die eeue misdaad. l'et wil ons voorkómen, dat wettelijke bepalingen, welke zulk een drievoudige straf mogelijk maken of gebieden, een element van onrechtvaardigheid bevatten, waarvoor bezwaarlijk in het rechtsgevoel bevredigende motieven zullen zijn te vinden. Concierge overvallen Te Zaandam is Zaterdagmorgen te kwart over zevenen de concierge van de firma Albert Heyn, toen deze op weg was van het kantoor naar de fabriek op de Damkade, do.or twee onbekende lieden aangevallen door hen mishandeld en van zijn tasch beroofd. De daders waren van meening dat de concierge de loonen van het personeel naar de fabriek bracht, doch sinds een jaar wordt dit door hem niet meer gedaan De tasch beva te alleen papieren L e con cierge, de heer K., is met lichte ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen De daders wisten weg te komen. Verder reizen in een hoogere klasse. Tot nu toe gold de bepaling, dat, indien een reiziger voorzien van een plaatskaartje waarmede tegen bijbetaling in een hoogere klasse kan worden plaats genomen, vóór het plaats nemen in een hoogere klasse aan der conducteur mededeelt, dat hij van .eze bevoegdheid gebruik wenscht te maken. Voor den afstand, waarover hij dan inde hoogere klasse reist, wordl de vracht prijs tweede klasse, indien met een plaa's bewijs der derde klasse, in de eerste wordt gereisd eu de vrachtprijs derde klasse, in. dien met een plaatsbewijs der derde klasse in de tweede wordt gereisd, geheven Blijkens het in Stsbl., 34-6 opgenomen K. B., zijn vorenstaande bepalingen in dier voege gewijzigd, dat yoortaan de vrachtprijs derde klasse geheven wordt, indien men met een kaartje der derde klasse in de eerste klasse reist en de helft van den vrachtprijs derde klasse, indien men met een kaartje 2e klasse in de eerste, of met een kaartje 3e in de tweede reis?. Het suppleeren voor het reizen in een hoogere klasse is dus iets goedkooper ge worden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Winter l Winter De winterts teruggekeerd. Was hij maar weggebleven De wintersport zij overigens alle vreugde gegund. Moge voor haar de zon nog lang niet in het water schijnen I Maar #Hulp voor Onbehüisden8 kan de winterkoude missen, Want felle koude beteekent physiek lijden voor hen, die er zich niet voldoende tegen kunnen beschutten. Felle kou beteekent huiveringwekkende ellende voor wie in lompen gehuld, hon gerig en geldloos, geen ander tehuis hebben dan de straat of den weg „Hotel de open Lucht" mist thans alle eonfortEn de nachtasjls van „Hulp voor Onbehüisden" zijn nu eiken avond dicht bezet. Van overal trekken zij de dakloozeu aan, zooals de magneet het ijzer aantrekt. En vanzelf groeit daardoor ook het aan tal dergenen, die in werkverschaffing moeten worden opgenomen. Al die menschen lijden Zij hebben daardoor recht op bijstand. Dat kost geld. Meer geld dan de kas der Vereeniging op het oogenblik bevat. O gij allen, die den winter niet behoeft te vreezen, schenkt in dezen barren tijd nog eens een extra-bij dra ge voor de dak loozen, die tot //Hulp voor Onbehüisden" komen om warmte, voeding en onderdak Geeft, opdat ook wij kunnen blijven geven Maar.. doe het hèèl spoedig! Hier volgen adres en gironummers Vereeniging „Hulp voor Onbehüisden" ?eCoustantijnHuijgenstraat 3 5, Amsterdam. Postcheque- en Girodienst No. 82534, Girokantoor der G emeente A'dam No V. 207, Bankrekening: AssociatieCassa, Amsterdam. Hoogachtend, G. H. HONING, Hoofd-directeur van fiHulp voor Onbehüisden". Iets over postduiven. Van de vroegste tijden af heeft de inensch gebruik gemaakt van duiven, om belangrijke berichten over te brengen. Needs de oude Egyptenaren gebruikten deze vogels als postboden, en Cesar vernam bet eerst den inval der Galliërs door een postduif. Vijf eeuwen geleden hadden de Turken een geregelden duiveupostdienst Torens werden gebouwd op afstanden van 50 a 60 K.M. van elkaar, waarin de dui ven werden gehouden en soldaten hadden daarin steeds de wacht, om de berichten te ontvangen, als de duiven ermee aan kwamen en ze dan weer met andere dui ven te verzenden. De berichten werden geschreven op smalle strookjes dun papier, stijf opgerold «n gestoken in kleine gou den kokers, die om den nek van de vogels wedden gebonden. Toen Richard Leeuwen hart werd belegerd door Jeanne d'Arc onderhield bij gemeenschap met de bui tenwereld door middel van postduiven en deze hebben bij schier iedere belegering een belangrijke rol gespeeld- Postduiven werden ook op uitgebreid schaal gebruikt (jjdens den Wereldoorlog Meer dan een half millioen van deze gevleugelde boodschappers waren aanwezig in de Engelsche en Franscbe legers iu Frankrijk' waar zij uitsluitend werden gebezigd voor het overbrengen van be richten. De dieren, die behoorden tot de legers op het Westelijk front, waren onderge. bracht in autobussen, welke zich op eenige mijlen afstands van de linies bevonden. De bussen waren aan den bovenkant open en van traliewerk voorzien. Zoo dikwijls een duif door de klepdeur, die toegang tot hel bok verleende, binnenging, werd dit medegedeeld door een electriseh bel letje Het briefje met microscopisch kleiD schrift, dat de vogel meebracht, werd los gemaakt, overgeschreven en naar bet hoofd kwartier doorgezonden. Zoo waren er 50 h 60 duiven in eiken autobus bijeen. Van deze verplaatsbare duiventillen werden de duiven iederen morgen door motorrijders naar de front linie-loopgraven en -batterijen vervoerd Toen de waarde van postduiven was erkend als hulp, zoowel in den vliegdienst als in tijd van oorlog, beeft men zich bij de Amerikaansche marine ernstig toege legd op het fokken en africhten van deze vogels In de teeltplaatsen te San Diego, (Zuid-Californië) zijn verscheidene duiven in staat éen afstand van 160 K.M. af te leggen in 2 uren en 320 K M. in 5 uren. Afstanden van 800 K M. zijn afgelegd in anderhalven dag. Merkwaardig is bet instinct van de vogels, om steeds bun hok terug te vinden. Onlangs keerde een marine duif, te Coco Solo, aan bet Panama-kanaal losgelaten, op haar bok terug, na een afwezigheid van rond een jaar. Men vermoedt, dat iemand de duif heeft opgevangen, toen zij een schuilplaats zocht tijdens een tro pischen storm, haar vleugels gekortwiekt en haar aldus gevangen heeft gehouden in kooi of til. Zoodra de vleugels weer aangegroeid waren en men de duif, in de meening, dat zij niet meet vliegen kon, wat vrij heid had gelaten, vloog zij naar het lucht s ation terug. De grootste zorg wordt besteed aan de voeding der vogels, want een postduif is gelijk aan een athleet en men moet haar natuurlijke hulpmiddelen versterken, om haar geschikt te houden voor de vervul, ling van haar functie. Haar voedsel be staat uit graan, maïs, boonen, rijst en kanariezaad De oefentijd begint, als de vogels sterk worden en hun vleugels den vollen wasdom hebben bereikt. Een voor naam punt is het voorkomen van over- vermoeienis bij de africhting. Een ge. oefende postduif kan van 12 tot 15 uren achtereen vliegen. Verschillende middelen worden toegepast, om de vogels tot meer spoed aan te zetten. Gunstige resultaten heeft men ook ver kregen met het loslaten van postduiven in hooge lucht. Vliegers hebben onlang! duiven in vrijheid gesteld op hoogten van 200 tot 500 M Daarbij wordt van de vliegers eenige oefening vereischt, om de duiven zoo los te laten, dat zij niet in aanraking komen met de schroef. Voor goede postduiven worden door de Amerikaansche marine hooge prijzen be taald, tot 200 dollars toe. De levensduur van een postduif heeft men op 25 jaren berekend en wanneer zij goed is afgericht, kan zij tot het eind van haar leven bruik baar blijven. Hoe Eskimo's smullen. Wij zijn gewoon op vaste tijden te eten Niet aldus de Eskimo's, die eten, als zij honger krijgen. Zij kunnen soms een geheeïen dag zonder eten blijven, als zij op jacht zijn bijv. Maar zoodra de gelegenheid zich voordoet, verzwelgen zij ontzaglijke hoeveelheden visch, vleesch en spek. Zij leven hoofdzakelijk van dier lijk voedsel, bij voorkeur van alles, wat vet is Spek van zeehonden en walvisschen is een geliefd gerecht, dat de Eskimo's bij voorkeur rauw eten. Rauw schijnt het beter te smaken, dan gekookt. Gekookt zeehondenspek smaakt tranig, maar rauw is het eenigszins zoet Den kop van een zeehond laten zij vaak min of meer be. derven, waardoor hij volgens hen bijzonder lekker van smaak worit en dan geldt als een bij uitstek lekker gerecht. Als toespijs gebruiken de Eskimo's den stengel van een plant, dien zij op een zonderlinge manier inmaken. De vrouw kauwt spek en spuwt het sap op de stengels. l)at herhaalt zij zoolang, tot de stengels geheel onder een soort speksaus bedolven zijn. Dan zet zij de aldus in gemaakte stengels weg en na een poos zijn ze geschikt om gegeten te worden Een andere lekkernij is de inhoud vau on rendiermaag. Ons lijkt dat een zeer ensmakelijk gerecht, maar de Eskimo's smullen er van. Zij krijgen haast geen plantaardig voedsel, omdat het er zoo weinig is in het hooge Noorden Door het voortdurend nuttigen van spek, vleesch en visch ontstaat bij hen groote behoefte aan plantaardig voedsel De rendieren met hun fijnen reuk weten bet lekkerste gras en mos onder de sneeuw vandaan te halen. In hun maag wordt dat door inwerking van het maagsap nog malscher en..pikant Met stukjes spek erin vinden de Eskimo's het een bijzonder fijn kostje. De maag en de ingewanden van het winterhoen, met alles wat erin zit, gelden eveneens als uitermate lekker. De huid van den walviseh of van den zeehond met de daaronder aanwezige vet laag is ook een lekkernij van den eersten rang, die steeds rauw gegeten wordt \lleen het vleesch van raven versmaden de Eskimo's Raven zoeken hun voedsel op de mestnoopen en daarom beschouwt men hun vleesch als onrein. Het vleesch moet altijd vet zijn, mager vleesch eten de Eskimo's alleen, als er hongersnood is. Dan eten zij trouwens alles. Het is wel gebeurd, dat zij in zoo'n tijd de dierenvellen van de tenten in stukken hakten en er soep van kookten of dat een oude broek voor hetzelfde doel werd aaugewend. Als drank gebruikten zij vroeger wel traan, maar tegenwoordig is koffie de dagelijksehe drank, die in groote hoeveel heden verzwolgen wordt. Met spoelkom men vol verdwijnt de koffie, die zij zeer sierk zetten, vier- it vijfmaal per dag in hun do.stige kelen. De verslaafdheid aan koffie is zoo groot, dat de zenuwen van vele Eskimo's er danig door aangetast zijn en vele ouderen aan duizeligheid lijden. Menu-taal. Op menu's vindt men dikwijls geijkte uitdrukkingen, die niet door iedereen be grepen worden. A l'Anglaise beteekent, dat de schotel op de eenvoudigste manier wordt voor- gediend of dat de schotel uitsluitend Engelsch is. A la Fran?aise daarentegen beteekent dat het een fijne schotel is. die op een ingewikkelde manier bereid en gekruid is. A la Périgord beteekent, dat de schotel voorgediend wordt met truffels. A la Soubise duidt aan, dat de schotel met uien is toebereid. A la Napolitaine wil zeggen, dat het gerecht met tomaten is toebereid. A la Jardinière beteekent een verzame ling van allerlei groenten. A la Macédoine wordt toegepast op groenten en vruchten in gelei of saus. A la Bordelaise beteekent, dat het ge recht met Bordeaux of anderen rooden wijn is bereid. A la Financière beleekent, dat de scho tel opgemaakt is met champignons, truf fels en hanekammen. A la Milanaise beteekent macaroni in den een of anderen vorm. te Sneek overgebracht. Het is daar binnen 4-8 uur overleden. Gestrand. Men meldt ons uit Koek van Hollaod Op den Banjaard alhier is een met kolen geladen stoomschip gestrand Er worden noodseinen gegeven. Staking. STOCKHOLM, 2 Januari. In Zweden zal heden een uitsluiting in de pulp industrie en in de mijnindustrie ingaan. Bij de uitsluiting zijn 20.000 arbeiders Painlevé gewond. PARIJS, 2 Januari. Bij een auto ongeval is de minister van oorlog Pain- 'cvé ernstig aan de handen verwond. Hoogste barometerstand 778.8 te Wee- neti. Laagste barometerstand 723.8 te Thorshavn. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt: matige tot krachtige, latei- af nemende Z. tot Z.W. wind. betrokken tot zwaar bewolkt, later waarschijnlijk regen, afnemende vorst, later lichte dooi. Nekkramp. Men meldt ons uit Lemmer Alhier heeft zich een geval van be smettelijke nekkramp voorgedaan bij een 15-jarig meisje. Op advies van den dokter werd het kind naar het ziekenhuis LICHT OP. Dinsdag 3 Januari 4.27 uur Woensdag 4 Januari 4.28 uur Geboren HELENA DOROTHEA MARIA dochter van L. VERWER en TH. VERWER—Kohschülte. Goes. 2 Januari 1928. Hotel ,,De Korenbeurs". R.K. Ziekenhuis „St. Joanna". VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari 5 Biezelinge, afbraak, De Wilde Heijboer. 5 Krabbendijke, afbraak, De Wilde Heijboer. 5 Kapelle, woonhuis met schuren, erf en tuin en tuingrond, Pilaar. 5 Driewegen-Ovezande, afbraak, Ver bist. 12 Oudelande. afbraak, Verbist. 12 Den Burg (Texel), verhuring hof stede met bouw-, wei- en hooiland, Mulder. 18 Goes, inboedel en café-inventaris, de Kok. 20 Goes, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. 26 's Heer Arendskerke, inspan, Pilaar. Rilland, koffiehuis, Pilaar. Nieuwdorp, woonhuis met schuur, erf, tuin, boomgaard en bouwland, Pilaar. Schoie, bouw- en weilanden. Pilaar. Februari 9 's Gravenpolder, huizen, schuur en erf, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari 2 3 en 4, Landbouw-Bioscoop, „Het beest en het meisje" en „Zeven kansen". 6 Schuttershof, Kon. Letterl. ver. J. J. Cremer te Haarlem, „Tiemeike" 17 Prins van Oranje, generale repititie, Toonkunst. 18 Prins van Oranje, concert Toonkunst, 27 Schuttershof, Kon. ErkVer. „V. Z. O. D." te Rotterdam, „De koe koek". Landbouw-Bioscoop, „Ben Hur' Februari: 18 Schuttershof, Kon. Reder. Kamer Jan van Beers te Utrecht, „Freu- lfiken". April: 10 12 en 13, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „Bergopwaarts 27 Prins van Oranje, feestavond her denking 25-jarig bestaan „Onderling Kunstgenot". AANBESTEDINGEN. Januari: 16 Wolphaartsdijk, venhoogen pn ver zwaren zeedijken Westerlamd en Westloerkepolders. 20 Wolphaartsdijk, verhoogen en ver zwaren zeedijk OostnieuwlandpokLer. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Jan. 1928. Vlasaanvoer3000 Groningen f 1,40 a f 1,60, wit f 0,a f 0,5300 geel f 1,40 a f 1,70, 6450 Blauw f 1,25 a f 1,65, Dauwroot f0,a f0,- Aardappelen Zeeuwsehe eigenheimers f6,50 a f6,75, blauwe f6,50 a t 7, bonten f 6,50 a f 7, Granen buitenlandsche, prijshoudend Meel f 18,50 a f Mais mixed f 0, af 0,Haver Canada f 11,85 a 1 0, Mais Lapiata f201. Zaden geen noteering, gesloten vaart, Ajuin hetzelfde motief. Binnenlandsche; Geen noteering opgemaakt wegeus vorst, Boekweit f 12,20 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1104, eerste kwaliteit f 0,65 a f 0,66 tweede f0,60 a f 0,63 a derde f 0,54 a f 0,58zouters f 0,— a f 0,export f0,56 a f0,59, Handel redelijk. WEERBERICHT. ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw WILTON VAN REEDEvan Buren, betuigen met wederkeerigen gelukwensch, dank voor de blijken van belangstelling 1 Januari on dervonden. Goes, 2 Januari 1928. Na dertigjarige ondervinding heb ik een Brenkverband-apparaat voor mannen, vr. nwen en kinderen ge maakt hetwelk een brenk geneest. Indien U bijna allts bepioefd hebt, kom dan tot mij. Waar anderen gefaald hebben, daar heb ik mijc grootste succes gehad. Zend onderstaande col pon heden en ik zal u gratis mijn geïll. boek over breu ken en hare genezing toezenden, waarin ook mijn Breukverband-Apparaat is afge beeld met de prijzen, ook de namen van vele personen, die het beproefd hebben en hoogst dankbaar zijn. Het geeft directe verlichting, wanneer al het andere niets hielp. Denk er wel aan, dat ik geen zalven, geen harnassen en geen Dit is C. E. BROOKS, die reeds meer dan 30 jaren breuken geneest. Indien breukiydende, schrijf hem dan nog heden. leugens gebruik. Ik maak het volgens Uw maat en zend het U toe met abso.uten waarborg, dat het U voldoen zal, of ik zend u het geld ttfug. Ik heb den prijs zoo laag mogelijk gesteld, zoodat rijk of arm het koopen kan. Ik zend het op proef, ten bewijze dat het waar is wat ik zeg. U alleen oordeelt en indien U eens mijn geïll. boek gezien en gelezen zult hebben, dan zult U even verrukt zijn als mijne duizenden patiënten, wier brieven op mijn kantoor zijn opgeborgen. Vul onderstaan de gratis coupon in en post die nog heden. Gratis Informatie-Coupon. C. E. BROOKS (2021 D) Siügel 25 Amsterdam, Zend mij per post in onbedrukte enveloppe Uw geïll. boek en volledige inlicht, betreffende Uw Breuk verband- Apparaat voor de genezing van breuken. Naam Adres zijn lastig en pijnlijk en komen telken, terug Akker's Klooster baLon kan U er echter voor goed van verlossen. Wacht daarom niet langer maar koop nog heden een pot Akker'. Eveneens ongeëvenaard tegen wonden doot snijden branden, stooten of schrammen en als wrljfmtddel bi) rheumatiek of jicht. Overal verkrijgbaar in porceletnea potten van 20 Gr. d t 0.60. van 50 Gr 4 f I van 100 Gr 175.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3