Stadsnieuws Binnenland Veere: in Walcheren groeien de f iet sein langs de gevels in elk jaargetijde. De Noorderwind gooit versch geslepen zaïnd. De fietsen rammelen weerspannig. Veere ligt, in den Oudejaarsavond, nog ouder, met zijn zware kerk, zijn uit- hoekschen Kampveerschen toren, zijn loodgrijze zee, zijn broos stadhuis. Te Veere is het altoos oude jaar. Alles is er gebeurd. We vinden in een zeer dood patriciërs huis, met een gang als een kerkgewelf, Walter Vaes, den Antwerpschen schilder. We spreken van de oude oudejaars avonden thuis. En als we zwijgen: hoor dien ouden beiaard, gelijk van een uur- klok die sterven gaat. 't Is allesWe fietsen terug, 't Is nacht nu. Er hangt een stuksken maan. Aan de Singel bindt Hans zijn schaat sen weer onder. De ijsvloer ligt eenzaam en zilverwit. -Hans verdwijnt met ryth- mischen beenslag, naar VÜssimgen toe. Het stuksken van de man licht hem na Weet ge dat nog, Hans? We hebben nu de oude oudejaars avonden terug. Wafelijzer Jazzband. Op schaatsen komt het jaar, staat plots voor 't raam, voert u even mede hoor twaalfmaal de kariljonen scha verdijnt dan weer weg, op den avond van dezen dag de eeuwigheid in. Een gestoorde bruiloft. Vrijdagmorgen zag de politie in die Aagje Dekenstraat te Vlissingen een 2- tal rijtuigen rijden, ieder met twee paar den bespannen, die blijkens de bloemen versiering aan de paarden en aan de zweep een bruidspaar gingen afhalen. De bestuurder van het voorste rijtuig was evenwel in zoodanig beschonken toe stand, dat het der politie raadzaam voor kwam hem in bewaring te stellen, om dat ongelukken anders niet konden uit blijven. Het rijtuig zwaaide telkens van de eene zijde naar de andere zijde van de straat. Toen de man van den bok was ge haald, bleek het dat hij zoodanig dron ken was, dat hij niet meer in staat was zich te uiten. Hij werd daarom met de trouwkoets naar het bureau van politie gebracht. Dat een en ander nogal de aandacht trok behoeft geen betoog. De politie waarschuwde de trouwlus tigen, bewoners van 'het Lange Zelke, dat het trouwrijtuig niet kon voorkomen. Het rijtuig werd door de politie voor- loopig opgeborgen en de paarden op het terrein van de gemeente-reiniging gestald. Nader wordt vernomen dat bedoelde koetsier, afkomstig uit Middelburg, bij het vertrek van daar dronken was en het is alleen te verwonderen dat bij den glad den toestand van den weg geen ongeluk ken werden veroorzaakt. Wolven in Zeeland. Men schrijft uit Pooortvliet aan de „Zierikzeesche Nieuwsbode": Vorige week werden verschillende me- dedeelingen gedaan in de courant over wolven, die in het buitenland op verschil lende plaatsen bij de s trenge koude versche nen. Men zal vreemd opzien, dat drie eeuwen geleden deze ongure dieren zelfs in het eiland Tholen verschenen, want in de dorpsrekening van 1603 te Scherpe- nisse komt de volgende post voor: Betaald de „Wolfsjagers" van Poortvliet, van dat zij drie wolven gevangen hebben, en dat voor onze portie 20 schell", terwijl in dezelfde rekening ook wordt gezegd„Be taald Mr. Gabriël, van eenen wolf, die die van Sint Mertensdijk gevangen heb ben, bij accoord de somme van 14 schell 7 gr." Verondersteld wordt, dat die on welkome gasten uit Noord-Brabant over het ijs van de Eendracht zullen binnenge komen zijn en dat de magistraten der dor pen en de stad premiën zullen gesteld hebben op het dooden en vangen. Een vredes-oproep. Mevrouw B. van Leeuwen-Drost, echt genoote van den hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, wo nende Loskade 263 en de heer mr. M. W. GK van der Yeur, Dwarskade 106a, beide te Middelburg, hebben op Oude jaar 1927 den volgenden vrede-oproep tot de Nederlanders gericht Door 118.000 Britten is dezer dagen een vredesbrief gericht aan Engelands eersten minister. Ook in Nederland is, meenen wij, de Vredesgedachte sterker dan ooit tevoren Maar wij, pacifisten, voelen het als een gemis, dat het aantal onzer medestanders niet bekend is Ook voor onze regeering, die zeker in haar oprecht streven naar vrede sterker zal staan, wanneer zij dui zenden achter zich weetDaaraan hebben wij door het samenstellen van een vre desbrief gemeend uiting te moeten geven aan onze gevoelens. En wij noodigen bij dezen alle leze ressen en lezers met warmte en aandrang uit om in hunne woonplaats de handen ineen te slaan, opdat aldaar van nu tot 20 Januari 1928 op zooveel mogelijk plaatsen een gelijkluidende brief ter lezing en onderteekening door Nederlanders bozen de 20 jaar wordt nedergelegd. Laat dus overal daarvoor een comité gevormd worden. Na 20 Januari en tot 1 Februari 1928 wachten wij dan aan het adres van één onzer de lijsten met handteekeningen in, met de bedoeling hen zoo spoedig mogelijk na 1 Februari 1928 aan den voorzitter van den Raad van Ministers te doen toekomen dan wel persoonlijk te overhandigen. Laat ieder het zijne doen om, door haar of zijn handteekening, ons streven te steunen. De inhoud van onzen Vredesbrief luidt VREDESBRIbF Aan den heer voorzitter van den Raad van Ministers te s G ra ven h age. Excellentie, Met buitengewone blijdschap en warme, onverdeelde symphatie hebben wij, onder- geteekendeD, vrouwelijke en mannelijke Nederlanders boven de 20 jaar, gelezen hoe dezer dagen een vredesbrief, onder teekend door 118 000 Britten, is gericht aan Stanley Baldwin, Engelands eersten Vlinister. Iu dien brief immers wordt de diep gewortelde overtuiging uitgesproken, dat alle geschillen tusschen de Volkeren ge regeld kunnen worden door diplomatieke onderhandelingen of door arbitrage in den een of anderen vorm. Wij allen, vervuld van diepen afschuw voor de gruwelen van den oorlog en ge schokt door het onbeschrijfelijke leed, dat door dezen geesel der menschheid over de gansche wereld wordt gebraclr. willen, gesterkt door het Engelsche voor beeld, bij dezen getuigen hoezeer ook wij bezield zijn van het onbluschbaar ver langen naar een betere toekomst, waar het Recht zal zegevieren over het ge weld. Dankbaar voor alles wat de Neder 'andsche Regeering en haar vertegenwoor digers doen en tot heden gedaan hebben voor de verwezenlijking vi n de Vredesge dachte, spreken wij met allen ernst, die in ons is, de vurige hoop uit, dat U en Uw mede -ministers op den eenmaal in geslagen weg zullen voorwaarts gaan en dat, door hunne tusschenkomst, in den Volkenbondsraad te Genève van Neder landsche zijde, alleen of in samenwerking met andere natiën, luid en machtig een oproep aan de geheele wereld zal weer klinken om door diplomatieke onderhan delingen en door internationa e arbitrage een einde te maken aan alle c orlogs- toerusring en oorlog -voering. Wij ziju.ons Riep bewust, dat Nederland daarmede een edele en wonder mooie 'aak op zich zou nemeu. Januari 1928 Nisse. Zaterdagvoormiddag vergaderde de gemeenteraad. Het nieuwe raadsl d A. Vette werd beëedigd en tot concierge van het gemeentehuis werd benoemd den heer P. Wattel. Door het Burgerlijk Armbestuur alhier werd als voorzitter herkozen den heer A. Slabbekoorn. Schore. Vertrokken 2 Dec., Cornelis de Jonge, winkelier naar Vlissingen; 15, Wed. Verseeuw-Rentmeester, zonder be roep, naar Rilland Bach Door B. en W. dezer gemeente zal aan den raad worden voorgesteld een bedrag beschikbaar te stellen voor werk verschaffiug aan werklooze inwoners ^kost winners en/of gezinshoofden) dezer ge meente. Het ligt in de bedoeling om aan degenen, die hun gronden, welke gt-ploegd zouden kunnen worden, laten spitten een bedrag uit te keeren. Vlissingen- In de Vrijmiddag gehou- vergagering van den Vlissingschen gemeen teraad, kwam aan de orde de herstemming over het voorstel van den heer Sorel (A.R om de kermis af te schaffen, waarover bij de behandeling in de vorige vergadering de stemmen staakten. Thans werd het voorstel verworpen met 10 tegen 9 stem men, links tegen rechts. Besloten werd tot het maken van een nieuwe vastbrug ter verbinding van het stadsdeel, waar de nieuwe woningen van ,/Goed wonen" zijn gebouwd met den Singelweg en zoo met de oude stad. Dit werk zal f 25 Ouö vorderen. In principe werd besloten een ambte naren- en werkliedenreglement vast te stellen. Na een geheime vergadering van vijf kwartier werd aan den heer dr C. A. Duyvis op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente geneesheer, terwijl hem f 1000 werd toegekend voor de waar neming van de werkzaamheden van wijlen den tweeden gemeente-geneesheer. 2 Januari. In Zeeland houdt men de feestdagen gaarne op volle beurswaarde. Vandaar Pinks Ier-drie en andere verangstukken van mijlpalen in een periode van 365 dagen. Een rechtgeaard Zeeuw is de meening toegedaan, dat het nieuwe jaar moét in- z»tten met twe» Zondagen. Doet het dat niet, dan overtreedt het do traditie, dan gedraagt het zich zonderling, anders dan een behoorlijk jaar dat aan de Zeeuwsche gemeenschap verplicht is. Met zooiets neemt men maar niet één-twee-drie wedie. Zeer zeker met! Als het jaar de twee gebruikelijke Zondagen niet brengt, dan brengt Zeeland ze zelf. Vandaar dat in Goes en ook op vele dorpen van den Maandag heden door de meeste menschen een Zondag is gemaakt. Diverse zaken hielden de deuren geslo ten, bakkers bakten niet en lieten de menschheid op oudbakken brood 1928 in-eten. Of het met een beetje dwaas is tegen de bedoelingen van den kalender in ie gaan zullen we 'hier maar niet aan de orde stellen. Aan de traditie is vandaag door de meerderheid der Goesenaars tenminste voldaan. Het zij zoo Het ijs. De vorst heeft het oude jaar losge laten en zich aan 1928 vast geklampt. Bij deze koude aanhankelijkheid jegens het nieuwe jaar is de schaatssport ten zeerste gebaat. De vesten zijn in goede conditie gebleven en ze hebben iederem dag talrijke beoefenaars van de zoo zeld zaam te beoefenen wintersport. De ijsclub heeft hedenmiddag voor de jeugdige leden een wedstrijd georgani seerd. Toen we de aankondiging van het feest lazen, vermoedden we: „Gelukkig, nu gaat het tenminste weer dooien", doch bij hooge uitzondering is dit keer de regel eens niet opgegaan. De uitslag van den wedstrijd van he denmiddag (hardrijden over 100 M.) luidt als volgt: 1. L. F. Holimann, 2. E. Wiebenga, 3. W. Breien. Ijs en weder dienende zullen Woens dagmiddag a.s. door „Ijsvermaak" wed strijden georganiseerd worden voor leden en niet-leden in hard- en schoonrijden. Benoemd. Tot leerares koken en voedingsleer aan de Nijverheidsschool voor Meisjes te Apeldoorn, is benoemd Mej. N. van Barneveld alhier. Herbenoemd. Mr. J. W. Goedbloed alhier is herbe noemd tot plaatsvervangend kantonrechter. Landhouvv-Bioscoop. Over de beteekenis van een titel van een tooneelstuk, roman of film zou een lange verhandeling te schrijven. Laten we haar samen vatten in de ietwat overdre ven uitdrukking: „Een goede titel is het halve succes van een opvoering". OVer het algemeen zijn "de filmfabrikanten zich dit ongetwijfeld bewust. Vandaar de dave rende, sensationeel© en fascineerende na men voor rolprenten. Voor de film „Het beest en het meisje" lijkt ons de titel niet erg gelukkig gekozen. Men verwacht een eenigszins drakerig cine matografisch product geserveerd te krij gen en juist het tegenovergestelde is het geval. Titel en inhoud dekken zich hier dus onvoldoende, wat voor het laatste te bejammeren is. „Het beest en het Meisje", het hoofd nummer van het programma der Land- bouwbioscoop is een aannemelijk drama in 8 acten, dat over de liefde handelt En wel over die liefde welke met de burgerlijke moraal niet in overeenstemming te brengen is. Een bruut van een kerel verwaarloost zijn gezin en brengt offers op het altaar van God Amor, die vele menschen in leed dompelen. Het is een trieste en aangrijpende geschiedenis deze film van een passie-leven, bewonderens waardig uitgebeeld. Vooral de hoofdper soon brengt een knappe- creatie. De titel deed weinig verwachten, doch de bezoekers zullen na bezichtiging van het werk hebben moeten toegeven dat zij een prachtfilm leerden kennen. Een Pa ramount-film van goed gehalte. Een natuuropname uit Bohemen en een comedie in 2 acten: „Trouwlustige spo ken", maken het programma volledig. Onbestelbare post. Brieven binnenland: C. Kriesels te IJmuiden. Briefkaarten binnenlandEén zonder adres. Brieven buitenland: J. Res&ler, Wien; C. de Jonge, Toronto. Briefkaarten buitenland: C. Gehring, Düsseldorf. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het geweoscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Gevonden voorwerpen. In December zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: Een rolletje wit lint, drie portemon- naies met inhoud, een motorhandschoen, een vulpotlood, een dennenboom, een gou den zegelring, een auto- sleutel, vier hand schoenen, een zilveren collier, twee paar handschoenen, drie huissleutels, een gou den boerenknoop, een baalzak, tweeLips- sleuitels, een lakentje, een koord, twee mansonderbroeken, een bezemsteel, een cartonnen doosje met bordje, een grijze winterjas, een lot van den Bond van Notarisklerken in Nederland, een knip mes, een waterleidingsleu'el, één lede ren regenscherm, een mantel-ceintuur, een hondje, een doublé manchetknoop, een studentenmuts, een R.-K. Kerk boekje, een zilverbon van f.2,50, 2 paar pantoffels, een rozenkrans in 'm kokertje en een padvindersmes. Brand. In den Oudejaarsnacht ontstond brand in een winkelhuis aan die Vrogerstraat te IJmuidem. Het vuur nam spoedig in groote hevigheid toe; toien de brandweer ter plaat se verscheien, was er van het geheele huis niets meer te redden. Het huis, bestaande uit een w.nkel en twee bovenverdiepingen, brandde geheel uit. In de belendende pcrceelein was de wa terschade zoo groot, dat 'enkele woningen ontruimd moesten worden. Door dezen feilen brand zijn vijf ge zinnen dakloos geworden. Een goede vangst. Dezer dagen werd in een huis in de Lakerstraat te Eindhoven ingebroken, ter wijl de bewoners afwezig waren. Er bleek ongeveer f270 gestolen te zijn. De recherche had al spoedig liet oog op een gewezen vriend van bet dienstmeisje Deze kon n.l. weten, dat de familie gedu rende de Kerstdagen afwezig was. Na den diefstal was dit jongmensch, zekere K., negentien jaar oud, wonende ten huize van zijn ouders aan den Aalster- weg, verdwenen. Hij had de wijk naar Antwerpen genomen. Intusschen kwam uit, dat hij te Eindhoven een gouden tientje had laten wisselen. Bij den d.ef- stal waren eenlge goudstukjes weggeno men. Vrijdagmorgen keerde K. uit Ant werpen terug. Spoedig werd hij gearres teerd. De jongeling bekende den diefstal te hebben gepleegd. Hij deelde tevens mede, zich in den laatsten tijd nog aan ongeveer twintig andere diefstallen te heb ben schuldig gemaakt, o.m. in verschil lende fabrieken. Bij verschillende van d.e diefstallen was hij door een kameraad geholpen. Deze vriend, zekere J. Sch., wonende bij zijn ouders te Stratum, is eveneens aangehouden. Hij bekende ook, Zij zijn beiden in arrest gesteld en wor den op last van den commissaris ter be schikking gesteld van den Officier van Justitie te Den Bosch. Uurloon voor gemeenteraadsleden De heer Dirkson, r -k. arbeidersafge vaardigde in den raad der gemeen Pergen (N.-H.), heeft een voorstel bij dien raad ingediend om het precentiegeld voor de raadsleden te brengen op 40 cent per uur inet een maximum van drie unr per ver gadering. Hij lichtte dit voorstel toe met een herinnering aan een uitlating van den lieer Apeldoorn (wethouder) in den raad, dat 40 cent per uur bij de werk rerschaf- fing een mooi loon is De heer Dirkson meent, dat de raadsleden toch niet anders zijn dan arbeiders in dienst der gemeen schap. De jaarwedden der wethouders wil de heer Dirkson gesteld zien op f 40 voor elk, omdat de tegenwoordige functiona rissen toch renteniers zijn. Een en ander zou een besparing geven van f 962 per jaar. Fruit uit Indië. Methets.s. „Koningin der Nederlanden», dat Zaterdag te Amsterdam binnenliep, is de eerste groote zending Indisch fruit als koelkamerlading verscheept. De zending bestaat uit ruim veertien duizend stuks sawo manilla (een soort peer), waarvan het grootste gedeelte voor iJuitschland is bestemd, duizend stuks mangga aroemanies uit Pasoeroean, on geveer zeven honderd stuks mangga ge- dong uit Cheribon en honderd stuks zuurzak uit de omgeving van Passar Minggoe. Dit is de eerste maal dat tropisch fruit op commercieele basis vanuit Nederiandsch Indië naar Europa wordt verzonden. Een krasse familie Dezer dagen zijn de zeven broers en zusters van de familie Denneboom te Beilen te zameu vijfhonderd jaar oud gewor den Het gezin heeft ook uit 7 kinderen bestaan, waarvan de jongste thans 62 en de oudste 79 jaren telt, die allen voor hun leeftijd nog zeer kras zijn. Een zeld zaamlieid, die wel waard is vermeld te worden. De overheids ambtenaar. De „Avondpost" meldt nog het vol gende omtrent de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek gepleegde verduistering De gearresteerde hoofdambtenaar K. is sedert eenige jaren voorzitter van een in het centrum van Den Haag in een be kend café spelende biljartvereniging. Bij de stamg.is'en en medeleden zijner club was bij eeu geziene figuur, die de laatste jareu meer geld verteerde dan zijn ambt? uaarssa'aiis hem toes oud De referendaris gokte, zoolas in sommige Liljartkringen gebruikelijk is, zwaar, Het grootste ge deelte van zijn vrijen tijd bracht hij m meergenoemd café door, en de bedragen die door hem verspeeld zijn geworden kon hij uiet anders aanvullen dan uit de kas van het Bureau voor de Statistiek. In den loop van ongeveer drie jaar zijn deze aansl gen op de kas gestegen tot een bidrag, dat nu met vrij groote zekerheid op 1 28.001) is geraamd. Iu het begin van de week scheen de heer K zulke gewetenswroegingen te heb ben gekregen dat hij zijn diefstallen aan zijn vrouw opbiechtte. eze schrok zeer, daar zij van de uitspattingen van haar man geen enkel vermoeden had. Nog geen ja r geleden had hij zonder dat er een wolk e aan den hemel was, zijn 25-jarig ambtenaarsjubileum gevierd Radeloos wendde mevrouw K, zich tot naar broer, een referendaris aan het de partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, om hulp Dit geschiedde I ins dag den dag waarop de biljartclub van K. haar jubileum vierde Toen K 's avonds niét in zijn stamcafé verscheen, waren zijn vrienden hierover zóó verbaasd, dat men naar zijn huis ging om te vragen waar hij bleef. K. bleek uitgegaan te zijn Pas laat in den avond troffen eenige kennissen hem in beschonken toestan 1 in de binnen - stad aan Tegen hen moet hij zieh hebben uitgelaten, dit hij nooit meer in zijn stamcafé zou terugkeeren. Den volgenden dag, Woensdag dus, haalde K.'s echtgenoote hem over, zich bij de justitie aan te meldeu Na veel praten beloofde K. zich aan te zullen geven en verliet het huis 's Avonds keerde hij echter terug met de mede- deeling, dat hij liet niet gedurfd had Later belde de politie aan om K te verzoeken mee naar het bureau Alexander- plein te willen gaan De Telegraaf" verneemt ook nog, dat de referendaris ook zeer vaak speelde in loterijen Hij hoopte door geluk zijn ge pleegde verduisteringen weder goed te inaken. Zijn familie heeft nog aangeboden het tekort aan te vullen. Nu echter de zaak aanhangig is gemaakt, zal de justitie K. vervolgen Teuie naar Schiermonnikoog. De volkomen isolatie van Schiermon nikoog, zoowel telegrafisch en telefonisch als wat den postdienst betreft, heeft he t hoofdbestuur der P. en T. aanleiding gegeven zich met het d -partement van Jorlog in verbinding te stellen, teneinde de hulp der genie in te roepen. Een detachement genietroepen is onmiddellijk vertrokken met de bedoeling om op het eiland een klein mobiel radiostation te plaatsen, teneinde via de radiopost in de kazerne te Leeuwarden verbinding met den vasten wal te verkrijgen De mili tairen konden Schiermonnikoog echter niet bereiken en wachten thans te Oost mahorn op een gelegenheid om hetzij per vlet of anderszins het eiland te bereiken. Inmiddels is de postdienst doende om met behulp van een K L.M vliegtuig verbinding met het eiland te verkrijgen. Er zijn echter ernstige landingsmoei lijkheden, mede door het slechte zicht in de bovenlucht. Op den slechten weg. De gemeenteveldwachter te Woerden heeft dezer dagen gearresteerd den 25- jarigen Van der M die reeds van zijn vijftiende jaar af werkzaam was op de secretarie te Linschoten. Hij genoot het volle vei trouwen van den burgemeester, die hem bij de opening van de waterlei ding met de administratie van dit bedrijf belastte. In September j.l. bleken hij de kasopnime de boeken zeer correct bijge houden te zijn. Eind November was er echler een kastekort van f 83. Van der M, werd van zijn functie ontheven en door den burgemeester werd hem aange zegd begin Januari 1928 een andere be trekking te zoeken. De veldwachter werd belast met de inning der watergelden, doch toen deze zieh bij de meer gegoede verbruikers vervoegde, die hun water een maal in de drie maanden betalen, bleek, dat Van der M. reeds gedisponeerd had, zonder deze gelden te verantwoorden. Ook had hij reeds gedisponeerd over aanslui- tingskosten, die ter secretarie nog niet eens officieel bekend waren. Een en ander geschiedde op eigenge maakte kwitanties met gebruikmaking van een handteekeningstempel van den bur gemeester. In een paar maanden heeft Van der M. kans gezien een bedrag van ongeveer f 1100 te verduisteren. Tot Augustus leidde hij een behoorlijk leven, doch slechte vrienden wezen hem na dien in Utrecht den weg, waar hij veel geld kon verteren. Alleen in December moet hij er een bedrag van f 800 doorgebracht hebben Voor den Officier van Justitie te Utrecht heeft Van der M. een volledige bekentenis afgelegd. Rijwielbelastingplaatjes. De minister van financiën vestigt er de

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2