Onze Rijmkroniek BIJVOEGSEL GOESGHE GOURAN Wie in 1927 overleden. Voor de VrouW Uit de Radiowereld Uit de Pers. VAN DE NIEUWJAARSNUMMER 1928. SILVESTER-AVOND. Sint Silvester trouwe bode, Van het afgeloopen jaar, Laatste blad van den kalender, 't Nieuwe ligt er alweer klaar. Gij treedt op als winterkoning, Het tooneel is sneeuw en ijs, Met décor van kale boomien, En brandstof tegen wipterprijs. Maar toch brengt gij goede stemming, Op deez' guren winterdag, Ieder 'Koopt er dat hij vaak nog, U weer eens begroeten mag. Gij weerstond den druk der tijden, Traditie zooveel eeuwen oud. In alle rangen, alle standen, Wordt gij gevierd door jong en oud, Zinbeeld van het menschelijk leven, Van 't scheiden diat 'n ieder wacht; Gij doet voor velen weer herleven,, Waar hij, in sleur wet meer aan dacht, Silvesteravond geeft aan velen, Reden tot tevredenheid, Die met dankbaarheid herdenken, 't Goede hen dit jaar bereidt. Maar ook vele stille tranen, Worden heimelijk weggepinkt; Om wat dit jaar werd verloren, Om een stem die niet meer klinkt. Sint Silvester, vreugde en droefheid, Schenkt ge aan ieder, arm of rijk; Doch als gij ons hebt verlaten, Staan de kansen weer gelijk. Als de klok van den ouden toren, Straks zijn twaalf slagen telt, Dat ons 't einde van 't oude, En 't begin van 't nieuwe meldt. Dan het glas omhoog geheven, Een heildronk op een goed begin, Voor ieder onze beste wenschen, Geluk en vrede en goed gewin. Goes J. A. de Bruijne, oud-directeur R.H B.S. te Zierikzea, bestuurslid Ambachts school; A. R. Breetvelt, oud-hoofd O. L, school, oud-leeraar Rijksnormaallessen P. Oosterbaan, drukker-uitgever, bestuurs lid verschillende plaatselijke vereen,igin- gen; D. D. van dien Bout, wethouder, voorzitter Burgerlijk Armbestuur, oud landmeter; J. J. Ochtman, oud-raadslid oud-wethouder, mede-oprichter ambachts school. Pro vin ca e. J. Erasmus, oud-burgemeester vanCad- zand, oud-lid Prov. Stalen; W. Rijn, Schore, voorz. Burgerlijk Armbestuur Ds. A. F. C. Pont, Ned. Herv. predikant, Nisse; G. C. van Blitlerswijk, oud-sla meester gemeente Goes; S. Klimmerboom, musicus, Zierikzee; Ds. N. M. de Ligt, Ned. Herv. predikant, Middelburg. Binnenland. August Allebé, Amsterdam, directeur Rijksacademie voor Beeldende Kunsten L. Penning, Utrecht, Chr. letterkundige; F. H. Verster, Leiden, kunstschilder; Willy Martens, Den Haag, kunstschilder; E. A. F. Bourgonjon, Voorburg, beeld houwer; Prof. Mr. L. W. C. van den Berg, Delft, oud-Eerste Kamerlid; Prof. Mr. dr. P. van Heijnsbergen, Amsterdam, hoogleeraar strafrecht; Prof. dr. J. Poels, Utrecht, oud-directeur rijks-seruminrich- ting; Dr. Joh. C. Breen, Amsterdam^ gemeente-archivarisCh. Boissevain, Am sterdam, oud-hoofdredacteur Alg. Han delsblad; Mr. U. W. F. van Pawhuys, Den Haag, griffier bij den Hoogen Raad; A. A. J. Quanjer, Den Haag, luitenant- generaal b.d.; G. C. van As, Den Haag, christelijk letterkundige; Jacobus Nien- huijs, Bloemendaal, stichter Deli Ta baks Mij.; Prof. dr. R. Magnus, Utrecht, hoogleeraar fac. geneeskunde; K. Eland, Utrecht, oud-minister van Oorlog; F. B. Löhnis, Baden-Baden, oud-inspecteur van den Landbouw; Dr. C. Kerbert, Amster dam, directeur van Artis; Herman Gor ter, Amsterdam, dichter Prof. P. Eiint- hoven, Leiden, professor in de phisiolo- gie; W. A. F. baron Gevers, Bern, oud gezant te Berlijn; J. C. H. A. Quack, Utrecht, luitenant-generaal; Mr. B. Ort, 's Gravenhage, oud-minister van Justitie; Jean Louis Pisuisse, Amsterdam, caba ret-zanger; Jenny Gilliams, Amsterdam, cabaret-zangster; Ds. J. H. Downer, Breda, le voorzitter „Vrederust"; Dr. A. Plate, Rotterdam, mede-oprichter Holland-Amerikalijn. Buitenland. Prinses Charlotte van België, ex-kei zerin van Mexico; George Brandes, Ko penhagen, Deensch letterkundige; Koning Ferdinand van Roemenië; Dr. C. J. de Groot, stichter radio-station te Malabar, Bandoeng, Ned. Oost-Indië; James Oliver Curwood, Amerika, letterkundige; Zagh- loel Piasja, Caïro, leider Egyptische na tionalisten; Isadora Duncain-, Nizza, dan. seres; V. Bratianu, mini ster-president van Roemenië; Jhr. Dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Brussel, Ned. gezant. Oudejaars-avondg erechten. Appelbeignets. 10 a 12 zure appelen 250 gram is 2,5 ons bloem, een halve flesch bier of spuitwater (4 d.L.), iets zout en reuzel. Bereiding. Uit de appelen met een appelboor het klokhuis verwijderen, ze daarna schillen en in schijven snijden* De bloem in een kom doen, een weinig zout erbij voegen en langzaam bier of spuit water. Dit alles goed dooreenmengen tot een mooi glad beslag zonder kluitjes. In- tusschen het vet in een ijzeren potje zoo warm laten worden tot er een blauwe damp begint te ontstaan. Dompel de schij ven even. in het beslag en bak ze daar na in het vet bruin en knappend, schep zi. er dan met een schuimspaan uit en laait ze even op grauw papier uitlekken. Bi strooi ze voor het opdienen met gestampte suiker. Het beslag moet dik zijn, zoodat de appelschijfjes met een laagje ervan be delft worden. Is dit niet het geval, dan kunnen ze later in het vet niet souffLeerem. Voor het bakken moet men liefst een ruime hoeveelheid vet hebben en niet te veel tegelijk in het vet doen. De beignets worden dan mooier bruin en knappend. Wanneer het beslag gereed is, moet on middellijk met het bakken begonnen wor den, omdat anders het koolzuur uit het bier of spuitwater ontsnapt en de beignets dan niet meer luchtig Jwoirden. Sneeuwballen. 125 gr. (is 1 Vi ons) bloem, 2 d.L. melk, 4 eieren, 50 gr. (is V2 ons) krenten, 50 gr. (is V2 ons) boter, 25 gr. (is 2 lepels) suiker, 15 gr. sucade. Reuzel en 'n beetje zout. Bereiding. De melk met de boter ver warmen, daarbij iets zout voegen, de d>x>- ge bloem en dit alles op de kachel tot een stijven bal dooreen mengen. De mas sa wat laten bekoelen, er dan de suiker en één ei bijvoegen en dit alles tot eejn gelijke massa roeren, er dan de suiker en één ei bijvoegen en op deze wijze doorgaan tot alle eieren iin het deeg ver werkt zijn. En dan de goed gewasschen krenten en de gesnipperde sucade bij voegen. Het vet in een ijzeren pan smel ten, maar niet te heet laten worden, van het deeg met twee lepels ronde balletjes vormen en deze voorzichtig in het vet laten vallen, ze daarin langzaam gaar La ten worden waarbij ze onder het bak ken sterk moeten opzwellen. Als ze gaar zijn, ze even op grauw pa pier laten uitlekken en voor het opdie nen dik met poedersuiker bestrooien. Oliebollen. 500 gram (is 5 ons) bloem, L. lauwe melk, 50 gram (is V2 ons) gist, iets zout, V2 citroen, 100 gram (is 1 ons) krenten, 150 gram (is U/2 ons) rozijnen, 50 gram (is 1/2 ons) sucade, 1 flesch boteroüe, 4 a 5 zure appelen. Bereiding. De bloem in een kom doen, hierbij langzaam de lauwe melk voegen en dit alles flink kloppen tot een mooi glad beslag zonder kluitjes. Vervolgens de goed gewasschen krenten en rozijnen toevoegen, alsmede de gesnipperde suca de, het sap en de geraspte schil en een halve citroen, de gist, die met een wei nig van de lauwe melk of met een lepel suiker is aangemengd, het zout en de ge snipperde appelen. Het deeg daarna dicht gedekt op een lauwe plaats een half a 1 uur Laten rij zen. De olie in een ijzeren potje goed warm Laten worden, met twee lepels klei ne hoeveelheden van het deeg in de olie laten vallen en de bollen lichtbruin en gaar ben, ongeveer 5 minuten. Men kan probeeren of de bollen gaar zijn door er met een stopnaald in te prikken, hieraan mag dan geen deeg blijven kleven. De bol len even op grauw papier laten uitdruipen en daarna met poedersuiker bestrooien. Allerlei raad gevingen Veel gebruikte thee-so or ten bij onze „eigen hulp". Lindebloesemthee. Deze is voortreffe lijk voor het opwekken van tramspireerem. Jeneverbessenthee. Deze is probaat als bloedzuiveringsmiddei, evenals rozebottel- thee. Brandnefelthee. Thee van de stengels en de wortels der brandnetel wordt met goed gevolg tegen verscheidene Lichte kwaaltjes gebruikt. Berkenbladentkee. Deze is uitstekend tegen rheumiathiek en ckromischen huid uitslag. Baden van deze thee zijn ook zeer gezond. Sennenpeultjesthee. Deze bevordert ten zeerste den stoelgang en werkt zonder pijn of ftoomis. EEN TREURIG BEELD GEEFT DE RUSSISCHE JEUGDGEVANGENIS. De kleine zondaren, waaronder dikwijls zeer jeugdige kinderen, nog amper met eenig verantwoordelijkheidsbesef worden hier bij het minste of geringste ver grijp samengebracht en verblijven dikwijls langen tijd in deze gevangenissen. Waar de nooddruft in Rusland dikwijls groot is, is het voor de kinderen soms een uitkomst in de gevangenissen te moeten vertoeven. Walnotenbladenlhee. Inwendig als the; uitwendag als wrijf middel, is deze thee legen kliergezwellen bekend als een uit stekend middel. Zemelenthee. Deze wordt veel gebruikt bij gevatte kou, koorts en pijn in de len den. Men rekent een handvol zemelen op IV2 L. water. Klaverbloesemifchcie. Deze thee, 60 gr, in 1 L. water, wordt gebruikt tegen kink hoest. Vlierbloesemthee. Deze ihee is trans- piratie-opwekkend en zelfs bij lichte ge vatte koude, borstcatarh, niezen en hoes ten, uitstekend. Eikelthee. Thee van klein gemaakte eikels wordt veel met goed gevolg tegen kliergezwellen gebruikt. Valeria anwo rteiithee. Deze thee helpt goed bij zenuw-hoofdpijiii, kramp-asthma, zenuw-maagpijn, koliek en slapeloosheid. Men rekent 200 gr. op 15 gr. wortels. Zuringthee. Leeuwentand, chichorei of kervel, als thee gebruikt, werken eveneens bloedzuiverend. Kamillenthee is uitstekend om ver koudheid te verdrijven. Het waterdicht maken van schoenen. Een halve liter gekookte lijnolie, 500 gr. schapenvet, 100 gr. was en 60 gr. hars, langzaam gesmolten boven het vuur en sd vermengd, maken, mits zorgvuldig ingewreven, alle leder waterdicht. Het poetsen van vochtig schoenwerk. Vochtige schoenen zijn moeilijk glanzend te krijgen; voegt men echter aan de schoencrême eenige druppels melk toe, dan gelukt het veel sneller. Behandeling van vilten hoeden. Zweet- randeo in vilten heerenhoeden kunnen voor komen worden wanneer men reepen vloei papier in den hoed legt en die dikwijls vernieuwt. Vilten hoeden worden glanzend wan neer men ze borstelt met een oplossing van 1 deel was in 1000 deelen benzine. Vuile hoedleortjes maakt men schoon met esn mengsel van 10 deelen water en 1 deel ammoniak. Vilten hoeden, die door den regen nat zijn geworden moeten vóór het drogen in den goeden vorm gebracht worden, omdat het na het drogen moeilijk is. F. C. H. v. D.S. W ij p r ij z e n. „Radio-Fxpres" van deze week opent met den lof der zotheid, en zegt Wij prijzen hen, die er voor zorgen, dat voor den Nederlandschen omroep zangers optreden, wier prestaties niets met frivole kunst, of met kunst in welken vorm ook, te maken hebben. Het buitenland zou ons anders eens voor niet ernstig genoeg kunnen aanzien Wij prijzen hen, die ons willen dwingen om te betalen voor hetgeen ons van het luisteren naar alle radio 'kan genezen. De radio-manie zou toch gevaarlijk kunnen worden. Wij prijzen hen, die in ons land het omroepersambt nn en dan door een buitenlander laten waarnemen, die het Nederland ch niet al te precies uitspreekt Er zou anders te veel opvoedende kracht van den omroep uitgaan. Wij prijzen hen, die zorgen, dat er verordeningen bestaan, waardoor een opera-uitzending midden in een bedrijf moet worden onderbroken om door een vonkzender weerberichten te laten uit zenden. Dat is een zeer kiesche vorm van reclame voor dien weerberichtendienst Wij prijzen de omroepleiding, die hierbij de volle reglementaire 40 minuten nauw keurig in acht neemt, ofschoon het weer bericht slechts 5 minuten in beslag nam Die gehoorzaamheid aan de letter is een bewijs van correcten burgerzin Wij prijzen, wij prijzen... Dat doen we omdat mopperen zoo eentonig wordt. En er is toch ook werkelijk veel komieks in, waar men over lachen kan! De Katholieken en de radio De bisschop van Roermond heeft tot de geestelijkheid en de geloovigen van zijn Bisdom een scarijven gericht, waarin men o a. het volgende leest „Nu met ingang van 1 Januari 1928 a.s. door samensmelting van de A N. R. O (de Algem. Ned. Radio Omroep) en de N O. V. (de Nederl Omroep Vereeni ging) een Algemeen Vrijzinnige Radio omroep zal ontstaan, die, gelijk de naam het reeds voldoen'e aanduidt, een richting is toegedaan die in strijd is met de katholieke overtuigingnu in den loop van 1928 onze regeering de radio distributie zal gaan regelen waardoor binnenkort de radio door geheel ons lanct in zoo goed als alle huisgezinnen kunnen doordringeu, wijl een ieder door aansluiting bij de op te richten radio centrales zouder noemenswaardige kosten alle uitzendingen kan beluisterennu daardoor een der gevaarlijkste middelen tot ontkerstening dsr maatschappij binnen het bereik van een ieder is gekomen achten Wij het onzen plicht onze ge loovigen te waarschuwen en te wijzen op hun ernstigen plicht ook van hun kant zich schrap te zetten tegen liet gevaar dat hun godsdienstig en zedelijk leven bedreigt en mede te werken zonder uit zond iring tot steun van den K. R. O (den Katholieken Radio Omroep). Daarom zij na 1 Januari 1928 1. Geen enkel Katholiek meer lid van een 'anderen dan van den Katholieken Radio Omroep. Door lidmaatschap van een auderen omroep bevordert men de macht van ons vijandige vereenigingeu en neemt men in zich op levensopvattingen die met onze katholieke overtuiging niet strooken. 2. leder katholiek luisteraar abonnó van geen enkelen anderen dan van den katholieken Kadiogids waarin het vol ledige programma te vinden is. 3. Geen enkele Katholiek aangesloten bij een radiodistributie-centrale, welke niet voldoende waarborgt, dat er voor hem en zijn gezin geen gevaar te duchten is." ,De Hemel voor een kwartje». We lezen in de „N. R. Ct.» Mochten sommige lezers zich ergeren an bovenstaande, ook in ons oog, ongeoorloofde samenkoppeling van het hemelsche en aardsche, dan zij hier voorop gesteld dat deze combinatie niet van ons is, maar van den schrijver van een artikel in het Dagblad van Noord-Brabant van 12 dezer, dat ons door een belangstellend lezer wordt gezonden. Er openbaart zich nu eenmaal in de taal van bepaalde kringen onzer roomsoh-katholieke land- genooten vooral beneden den Moerdijk, een eigenaardige gemeenzaamheid jmet het heilige, die niet-roomschen dikwijls af stoot. Die taal is dan alledaagseher, zin nelijker, plastischer, gemoedelijker dan wij van protestanten en vele on-kerkelijken ook gewoon zijn. Op zich zelf vinden wij dit niet zóó erg. Immers's lands wijs 's lands eer en ook met deze huiselijke gemoedelijkheid kan innigheid en waar achtigheid van geloofsleven gepaard gaan. Maar er zijn grenzen en wij betwijfelen of deze niet in het bedoelde artikel, waar van wij hier eenige brokstukken laten volgen, zijn overschreden. Men oordeele. Na eiop gewezen te hebben, dat des schrijvers geloofsgenooten, de katholieken, verscheidene middeltjes uitvinden om „de arme zieltjes veilig den hemel te laten binnentippelen» vermeldt de schrijver een nieuwe hemelpoort, die nu bijgemaakt is». „De poort» aldus lezen wij „die het laatst bijgemaakt is, is de poort van de Godsvruchtige Vereeniging (G.V.) van den H. Joseph, tot hulp der stervenden, naar de laatste mode gemaakt, dus ge kunt wel begrijpen hoe breed ze is, hoe gemakkelijk ze open gaat, ze klemt niet in het minst, maar ze is ook met goede olie gesmeerd en haar klinkende bel houdt St. Pieter den geheelen dag wakker, zoodat hij aan geen middagdutje meer kan denken. Die arme St. Pieter. Maar hier mag, zooals ge wel begrijpen kunt, niet Jan en alleman dooralleen maar de gedecoreerden. Ge moet een decoratie op uw jas hebben zitten van zieltjes die gij stervend door uw gebeden, opofferiugskens, uit de klauwen van Satan hebt gerukt. Nu zult ge me zeggen: dat vind ik toch zoo gemakkelijk niet, stervende zieltjes redden ik ben zoo heilig niet, om die los te rukken uit Satan's macht. Als dat zoo is, wel dan kan ik u maar óón raad geven Wordt hel. Denk eens na, eiken dag zitten er 150.000 menschen op het bankje der be schuldigden voor Jezus' rechterstoel dat is elke minuut 100. Terwijl ik hier schrijf wordt er een ziel geoordeeld, misschien neergesmakt in de helle-afgronden. Ge ziet dus, dat er gelegenheid genoeg is om zoo'n decoratie te verkrijgen. Rekent eens uitelk jaar 8 zieltjes redden, toeh niet te veel, hé? Jk reken dat ge maar 60 jaar zult leven, dat zou dan 500 zieltjes uitmaken ongeveer. Heel die troep staat ualuurlijk met ongeduld te wachten om op te voeren naar Gods troon en wees er zeker van, dat ze allemaal wat gaarne opschuiven als ge komt, denkt ge 't niet En Jezus zal voor u geen rechter zijn, maar een Vriend: ge hebt Zijn zieledorst gelescht, groot zal uw belooning daarvoor zijn. Om lid te worden moet men zich laten inschrijven in het register der G. V. en zich verplichten (niet onder zonde) een kort schietgebedje, dat op het inschrij vingsformulier staat, dagelijks te bidden. Bij de inschrijving stort men een contri butie van 25 cent voor de verschillende doeleinden der vereeniging. Dus voor 25"" cent kunt ge één van de prachtigsle fauteuils koopen, die er in de hemel- timmerij te krijgen zijn. Om een ijverig lid te blijven, is het raadzaam zich te abonneeren op het tijd schrift der G. V. Dal kost je f 1,50 per jaar. Adres: „Paters Maristen, Juvenaat Sint Joseph, Hulst (Zeeland),» Wij gunnen graag den leden der Gods dienstige Vereeniging „de prachtigste fauteuils die er in de hemeltimmerij te krijgen zijn», al is dit verlangen wat vreemd bij wie zich volgelingen noemen van den Menschenzoon, Die niet had waar hij het hoofd zou nederleggen. Maar wat moeten die rechtzinnige Protestanten hier van denken, die meenen met deze Roomsch- katholieken op éón wortel des geloofs te stoelen en die toch kinderen der hervor ming blijvendie hervorming, die het fide" alleen door hel geloof ge. rechtvaardigd 1 zoozeer boven alles stelde, dat goede werken soms gevaarlijk voor de zaligheid werden geacht?

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3