2de BIJVOEGSEL OOESCBE ÖDÏÏRAM ProVincienieiiWs Kamer Overzicht. Sport Onze Leestafel. Medische Rubriek. KleinVee*Teelt. Binnenland Allerlei. s-icH r op. VAN DE NIEUWJAARSNUMMER 1928. Bietenvervoer. Gedurende de bietencampagne zijn per locaalspoor totaal 2919 wagons bieten ver voerd, wegende 48.914.950 K.G. Aan vankelijk werd gedacht dat het geheeue vervoer slechts 13.000.000 K.G. zou be dragen. Men ziet uit de cijfers dus, dal de verwachtingen verre zijn overtroffen. Gedurende de eerste bietencampagne is het nut van den locaalspoorweg reeds overtuigend gebleken. Daar de bae'.enve.- zenders zeer tevreden waren over de re gelmatige wijze waarop het vervoer per trein plaats had, kan worden verwacht, dat in de komende jaren nog wel hoogeie vervoer-cijfers te wachten zijn. Driewegen. Woensdagavond had al hier de jaarvergadering plaats van de Guano - vereniging. Do or dien secretaris- penningmeester werd rekening en \eran'.- woording gedaan van zijn gebonden beheer 1926'27. Uit het verslag bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 18.942,36 V2. de uitgaven f 18.912,781/2, goed slot f29,58. Over het afgeloopen jaar waren aange kocht 246.625 K.G. diverse kunstmest stoffen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. Westveer. Alhier is opgericht een Herv. Chr. Meisjesvereeniglnig met 22 leden. Zij draagt den naam „Dient Elkander door de Liefde" en staat onder leiding van Mevrouw Kalshoven. Hoedebenskerke. In de algemeene le denvergadering der vereerd g.ng het „Groene Kruis" werd de heer J. L. Al- lewiijn als bestuurslid herkozen. De re kening van den penningmeester werd goed gekeurd. In ontvang ad f 473,14V2» in uit gaaf ad f 378,62 V2, dus met e:n goed slot van f92,52. Het bestuur werd ge machtigd de dit jaar benoodigde neuw materiaal aan te schaffen. Er zijn thans 124 leden. Hanswee.-t. De kommies A. A. Goed hart alhier, wordt met ingang van 1 Jan. a.s. overgeplaatst naar Hulst. KapeHe. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag in openbare vergader ng bijeen. De heer C. Traas Sr. berichtte zijn benoeming in de commiss e tot we ring van schoolverzuim njet te aanvaar den. Den heer Traas zal dank betuigd worden voor de diensten aan de ge meente bewezen. In deze vacature werd gekozen de heer C. Traas Jr. De voorzitter deelt mes, dat de mi nister van arbeid voor emi gjreei end en naar Canada subsidie verstrekt. Ook dit wordt van de gemeente gevraagd. B. en W. zul len echter met geen voorstel komen, daar geen aanvragen hiertoe binnenkwamen. Kas en boeken van de gemeente-cn lvanger en ontvanger van het B. A. werden 23 Dec. nagezien en in orde bevonden. In behandeling kwam vervolgens het verzoek van den heer P. Zegers, koop man te Kapelle, tot in gebrul knemiig van een strook gemeentegrond aain den sta tionsweg voor een te bouwen pakhuas. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. geen bezwaar hebben dit verzoek in te willigen mits jaarlijks f7,zal worden vergoed en gezorgd wordt voor voldoen de riolecring. De heer v. d. Graaff had bezwaar, daar (het pakhuis verbreeding van den weg zal verhinderen. De heer Fraanje wees op de onregel matigheid in de bouworde en' lijn, wat men den een toestaat kan men ook den ander niet weigeren. De voorzitter zei, dat er tegemoetko ming moet zijn in verband met het be vorderen van den handel. Er ontstaat werkvermeerdermg door voor de burgers. De heer v. d. Have ging met het voorstel van B. en W. acooord, de handel moet bevorderd en het algemeen belang behartigd worden. Laat er maar pakhuizen komen, zei spr., het bevordert de wel vaart. Nadat nog eenige spiekers hierover het woord hadden gevoerd, nam de raad met 2 stemmen tegen het voorstel van B. en W. aan. Bij de rondvraag besprak die heer v. d. Graaff de ongelukkige ligging van de Weststraat. Wonder boven wonder dat er geen autobussen in de ramen of tegen de huizen der bewoners aldaar terecht komen. Ook bij S. Rottier is een gevaarlijke hoek, die de aandacht van B. en W. eischt. Spr. sprak voorts over den reinigings dienst. In overweging werd gegeven om een ophaaldienst met paard en kar in te voeren. Wethouder Zuidweg wees op de groote kosten hiervan. Ook wees de lieer v. d. Have op de 1 afsluiting met kettingen van de weegbrugj „Ons Belang" dat gevaar oplevert voor de veiligheid. De voorzitter beschreef de ligg'ng Weststraat „rijksweg" en de onderhan delingen die reeds hebben plaats gehad. De heer v. d. Graaff drong nogmaals aan om niet los te laten. Tcezegg'ng volgde. De gevaarlijke hoek bij S. Rottier trok reeds de aandacht van B. en W.; over de reinigingsdienst zal nadere behande ling volgen. De heer v. d. Have zei, dat in ver band met de wijziging der Motor- en Rijwielverorden'ng op verscb tiende fiets paden borden moeien geplaatst worden. Ook gaf spr. ia overweging om over neming van de weg in het n'euwe bouw plan. Aan het einde der vergadering dankt de voorzitter voor de hartelijke samen werking in 1927 en hoopt op hetzelfde in 1928. Middelburg. Namens den hoofd-inge- n'eur-diirecteur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd Woensdag te Middel burg aanbesteed het leveren van een aan* legponton voor de nieuwe buitenhaven, te Vlissingen. Raming f 156.000. Inschrijvers waren: N.V. Rotterdamsche Mach'na-fabrek „Braat" ie Rotterdam f 157.000,—, zoo wel bij gebruik van ijzer uit de Ned. hoogovens als bij vrije keuze; N.V. Ned. fabr. van Spoorwegmateriaal f156.740, (in beide gevallen); Lubecker bliender- werke A. G. Lubeck resp. f 155.000, en f150.045,N.V. Scheepswerf en Gashouderfabriek Jonker Stans ie Hen drik Ido Ambacht f 147.845,en 1146.495,N.V. J. en H. Smit's Scheepswerven te Krimpen aan de Lek f147.474- en f 146.694—N.V. In ternationale Scheepsbouwerij „Maas" te Slikkerveer f 140.360,en f 139.860, Drie biljetten wierden van onwaarde verklaard; twee wegens afwijking van he: bestek inzake het blokjesmateriaal en in één was de borgstelling niet in orde. Ovezand. Donderdagmorgen reed door gladheid en sneeuw, een autobus biij he: achtuitrijden uit de garage, van den dijk in een diepe sloot, waar ze met de w.elen naar boven terecht kwam. Na hulp uit de Ford-garage fee Goes gekregen te heb ben, werd ze met vereende krachten weer boven gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de bus was boven verwachting niet erg beschadigd. Wemeldinge. De kapitein van de sleep boot „Scaldis", H. Struilaard, gleed bij het verlaten van de stuurhut uit. Hij kwam op een ijzeren voorwerp terecht en werd met zwaar inwendige kneuz ngen naar het ziekenhuis te Gces overgebracht. Woensdag hield de coöperatieve aan- en verkoopvereenigiiog „Helpt El kander" haar 17e algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer M. Hoogesteger Fz. Uit het verslag van den secretaris en penningmeester bleek, dat het aantal leden momenteel 372 bedraagt. Voorts dat uitgegeven werd f15.731,73V2 ontvangen f 15.192.20V2. Er is dus een batig slot van f639,53; terwijl nog een reserve aanwezig is van f 800,Het en treegeld werd bepaald op f 1,het sa laris van het bestuur op 2% van de brubo- ontvangslen. Vervolgens had verkiezing plaats van drie bestuursleden. Aan de beurt van aftreden waren de Leren M. Hoogesteger Fz., L. Mieras Az. en H. Pie terse, die allen met overgroote meer derheid van stemmen werden herkozen. Yerseke. Gekozen tot ouderling (vaca ture J. Marteijn) in de Ned. Herv. Kerk •de heer W. Hondeirs, die deze benoe ming heeft aangenomen. EERSTE KAMER. De Kamer nam gisteren een rjeeks wetsontwerpen aan, o.a. met 21 tegen 10 stemmen het door den heer De Jong bestreden en door den heer Ossen dorp, Smeenge en minister Kan verdedigde wets ontwerp tot verlenging van den duur van het stop-wetje voor den bouw van bij zondere scholen. Öok is aangenomen hot wetsontwerp waarbij de rijwielbelasting wordt verlaagd van f3,tot f2,50. Verder zijn verschillende kleine wets ontwerpen aangenomen. Luchtvaart. Verloren. De Amerikaansche torpedojagers Stuy- vesant en Mahan die waren uitgezonden ter opsporing van het vermiste vliegtuig Dawn met mevr. Grayson en de beide vliegers aan boord, hebben bericht ge zonden, dat zij de kust hebben afgezocht van New-York tot aan Sable Island, doch ntets hebben gevonden- Kalenders. We ontvingen nog de practiscbe wand- kalenders van de „Gas- en O lis-motoren- fabriek Thcir.a:semle De S eeg" en van ce Nationale Levensverzekeringsbank e Rot terdam. Een serum tegen tuberculose Professor Calmette, directeur van het instituut Pasteur te Parijs, publiceert thans het resultaat van zijn onderzoek'ngen op Het gebied van tuberculose, die tientallen jaren hebben geduurd. De voornaamste vertegenwoordigers van de Fransche me dische wetenschap zijn hst er over eens, dat Calmette's ontdekking, hst „C.B.G." van alle tot dusver toegepaste middelen tegen de tuberculose de grootste kans op succes Left. Professor Calmette heeft de volgende verklaring afgelegd: Mijn procédé bestaat hierin, dat ik dan pasgeboren zuigeling eenige dagen na de geboorte verzwakte tuberke bacillen toe dien. Dez bacillen worden door den mond .n het lichaam gebracht, dringen de dar men binnen en vandaar uit de lymph- vaten. Zij zijn in slaat een groote im muniteit van het organisme te bewerkstel ligen. Ons principe was, het natuurlijke immuniteitsproces na te volgen.. Het denk beeld is natuurlijk niet nieuw, het is de fundamenteele gedachte van ieder be schermend procédé tegen infectieziekten. Het probleem was echter, een actie te vinden, die immuniteit veroorzaakt zon der het lichaam ziek tie maken. Tot dusver werden de immunisee rendie stoffen steeds door inenting toe gediend, wij hebben echter in plaats daar van dien weg door den mond gekozen. Dertien jaren lang in totaal 230 verschil lende phasen werkten wij aan de ver zwakking van tuberculosebaciillen, tot deze eindelijk ook bij de bijzonder gevoelige menschapen onschadelijk bleken, ook in gevallen, waarin wij d bacteriën diiec; in de buikholte of in de bloedbaan brach ten. Wij organiseerden een expeditie naar Afrika, om bet noodige apenmaleriaal le requireeren en stichtten later een apen farm. Nu waren wij zoover, dat wij kon den beginnen met onze proefnemingen op mienschen toe te passen. Onze keuze viel op de zuigelingen, daar zij nog niet door :nfeche zijn aangetast en derhalve voor immuniseering het meest toegankelijk zijn. Ook is kort na de geboorte het darmsy steem nog bijzonder fijngevoelig. Van 1924 tot 1927 hebben wij in Frankrijk in totaal aan 21.200 zuigel ngen onze prae- paraten toegediend. Wij letten vooral nauwgezet op het lot van kinderen, die uit sterk tuberculeuse families afkomstig wa ren en die niet van bun familie geïsoleerd konden worden. De mogelijkheid van in fectie was dus zeer groot. Wij controleer den 969 van dergelijke gevallen, waarvan er 882 een of twee jaren werden waarge nomen. Bij deze gevallen stelden wij een sterftepercentage vast van slechts 0.8%. In 87 gevallen duurde de waarneming meer dan twee jaren; bij deze kinderen kwam geen enkel sterfgeval voor. De con tra-immuun gemaakte zuigelingen bedra gen volgens Fransche, Engel sche en Zweedsche waarnemingen 26%, bij waar neming van betrekkelijk gezonde cn welge stelde families. In tuberculeuse families stijgt Het sterftecijfer van de niet vzn hun familie ge- isoleerde zuigelingen volgens eenige statis tieken zelfs tot 70 a 80%. Onze eigen, gunstige statistieken werden door het „In- ternationa'e comité ter bestrijding van de tuberculose" en door de „Volkshygieni- sche afdieeling" van den Volkenbond ge controleerd en juist bevonden, vervolgt de professor. De behandeling zelf wordt den eersten dag na de geboorte vroeg in den morgen een half uur voor de eerste voeding uitgevoerd. Wij geven den kleinen patiënt een centigram „C.B.G."- emulsie, gemengd met wat lauwwarme melk en dat herbalen wij een- of twee maal met tusschenpoozen van 48 urm. Wat de duur van de immuniteit betreft Hebben wij als vaststaand vastgesteld, dat bij koeien en kalveren iedere behandeling een immuniteit van vijftien tot achttien maanden teweegbrengt. Het is dus noo- dig, de immuniseering laitier le herhalen en wij stellen vast, dat wij op deze wijze weer een immunen toestand van het li chaam ten opzichte van de tuberculose bereikten. Bij den mensch achten wij hel einde van het eerste en het derde levens jaar geschikt voor nieuwe immunises, ing. Onze oudste gevallen zijn vier jaar oud zij allen zijn totdusver voor tuberculeuze infecties gespaard gebleven, ofschoon zij in ernstig zieke omgeving leven. Ik ge loof de gevolgtrekking 1e mogen maken, dat wij een zekere bescherming tegen de ziekte kunnen bereiken, indien wij met de immuniseering in de allervroegste jeugd beginnen. Is het voor den niet-fokkenden kippenhouder wel noodzakelijk een haan bij zijn kippen te houden? Als men in de stad zoowel als buiten eens naar de liefhebberij komt kijken, dan komt men heel dikwijls tot de ont dekking dat men kippen houdt zonder haan. Vraagt men waarom er geen haan bij gehouden wordt, dan is het antwoord „Och mijn haan is gestorven en ik neem maar geen nieuwen, want wat heb ik aan zoo'n opvreter». Van een ander verneemt men de besliste meening„lk houd er geen haan bij, omdat de kippen dan beter leggen". Nog een ander houdt geen haan, omdat het kraaien zoo hinderlijk is, waarbij wij dan met innig medelijden denken aan dt arme stadsbewoners, die in een plaais wonen, waar de klok ieder kwartier, half en heel uur speelt, wat nog veel meer geluid beteekent Maar hoe staat het nu met de bewering, dat de kippen zonder haan meer zouden leggen Dat die zaak lieelemaal vast staat wordt door de vele tegenspraken in deze niet bewezen. Toch heeft men al eenige jaren geleden op een proefstation ernstige proeven genomen met I toornen hoenders gedurende 8 maanden. Laten we de hokken nummeren met 1 2, 8 en 4. Alle hennen waren van het zelfde broedsel en alle hanen eveneeus Ze kregen alle dezelfde huisvesting en hetzelfde voer, zoodat de omstandigheden dus zoo gelijk mogelijk waren, met voor behoud van het feit. dat kippen van een en hetzelfde broedsel toch nog wel eens zeer verschillend kunnen leggen. Jn hok I en 2 werden hanen geplaatst bij de hennen. De hennen uit hok 3 en 4 bleven streng van mannenbezoek verstoken. De hennen uit de hokken 3 en 4 gaven ge middeld 25 procent meer eieren dan die uit de hokken 1 en 2, hoewel de henuen uit hok 1 en 2 een maand eerder be gonnen te leggen. In hok 4 ontstond opeens het veerenvreten en men liet zich daardoor van de wijs brengen, waar door de proef gedeeltelijk mislukte. Het zou juist van belang geweest zijn, eens nauw keurig na te gaan, welke invloed deze ondeugd op de eierproductie had, maar nen heeft daar blijkbaar niet aaD gedacht, tiet verslag over de proef in zijn geheel was, dat de kippen zonder haan meer eieren leverden en ook eerder begonnen te leggen. Hoewel deze proef de zaak niet afdoende heeft uitgemaakt, houden wij bet nog bij een haan aan het hoofd van den toom kippen want in ons oog staat een ren zonder haan gelijk met een bal zonder heeren Paar is toch ook wel geen aar digheid aan, niet waar. Dat de haan een opvreter is, kan door een zuinig cijferende huismoeder verdedigd wordenvoor een persoon, die zich den naam van liefhebber zoo graag hoort geven, geldt deze rede neeriug heelemaa! niet. Allerlei ondeugden toch, die onder het nanenlooze kippen- troepje losbreken, als echten, de bazin spelen, veerenplukken, enz, worden door t^er, waarlijk goeden toom vader beteugeld Hij deelt de lakens uit en zet kracht bij zijn bestraffingen Tegen de overlast vai: het kraaien zijn maatregelen te nemen Men richte de rennen zoo in, dat er des avonds een zekere afsluitiug van den Haan (met of zonder een paar van ziju hennen) gemakkelijk bewerkstelligd kan worden zoodat het hanengekraai als het ware gedempt klinkt. Dat er zoo vaak haan looze kippen rondloopen, doordat de haan gestorven is, komt meestal op rekening van zijn meester of meesteres. Een galante haan gebruikt te weinig, vooral van de versnaperingen. Hij krijgt daarom niet genoeg. Nu eu dan al naar het seizoen moet hij bijgevoerd wordeD, door hem afzonderlijk wat voor te zetten. Doet men dat niet, dan verarmt hij, veel sterker nog dan de he nen door den leg en gaat de haan achteruit door zijn functies Tegeu den ruitijd zijn daarom vele hanen broodmager geworden en komen hun rui uiet door Tenslotte nog over de houd baarheid van de eieren zonder en met haan verkregen. Er ziju er, die raeeDen dat onbevruchte e'eren langer goed blijven dan bevruchte. Onmogelijk is zulks niet, theoretisch bekeken zelfs waarschijnlijker doch het bewijs daarvoor is nog steeds niet geleverd en dat geeft toch wel wat te denkeu. Dan nog is in de praktijk opgemerkt, dal de kippen met een haan, na de rui eerder met leggen beginnen, dan zonder hun manlijken aanvoerder Alles bij elkaar genomen, houden wij het op een kippentoom, waarbij een haan aan het hoofd gaat, waar door de gezellige bedrijvigheid in de kippenren bovendien uiet onbelangrijk wordt vergroot Aan den dood ontsnapt Door de gladheid van den weg kwam een heer uit Hoogzand des nachts op zijn reis van Groningen in het Wiuschoterdiep terecht. De gesloten auto schoot midden in het kanaal geheel onder water. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist hij zich met groote moeite door de kap te werken, waarna hij zwemmende den wal kon bereiken. Poes treedt reddend op. In de Mauritskade te Amsterdam, waar nog verschillende woonschuiten liggen, is esn dezer woongelegeuheden gezonken Toen het wal er reeds een halve metier hooj$ afcoïül, was ie bewoonster van de schuit, naej» S., Cuor de kat „gewaar schuwd". Do kat was op het bed ge- sprcagen en ble f net zoo lang miauwen lotdat de vrouw gewekt werd In allerijl verliet zij met de poes, die zij natuurlijk niet in den steek liet, de woonschuit. De ontvluchte inbreker. Dinsdag bereikte de Haagsche politie het bericht, dat in Rijssen zou aangehou den zijn de inbreker, die 21 December jl uit het ziekenhuis aan de Zuidwal ont vlucht was. De man, die aangehouden was zou aan het signalement voldoen, terwijl hij bij nader onderzoek een genezen won de aan de buik had. In verband hiermede verneemt het *Yad„ dat het nog niet zeker is dat het de ont snapte veroordeelde Marode is. 't Is mo gelijk, dat het een zekere Fcirster is* als zoodanig heeft de man in Rijssen zbh bekend gemaakt - die verleden week Maan dag uit de bijzondere gevangenis te Sche- veningen was ontslagen, 't Is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat Marode, die Förster kende, zich van zijn naam bedient. De aangehouden man ia naar Almelo overge bracht om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Hij had zich de laatste dagen schuldig gemaakt aan verschillende in Rijssen gepleegde inbra ken. Op hem werd bankpapier gevonden, dat eveneens van diefstal afkomstig bleek te zijn. De Haagsche politie heeft zich in verbinding gesteld met de politie van Rijssen 0111 zekerheid te krijgen. Wat Marode betreft, deze is gebleken een internationale inbreker te zijn Hij wordt gezocht door de politie van Berlijn Parijs, Londen en Kopenhagen. In deze laatste stad heeft hij verleden jaar een inbriak gepleegd bij een juwelier, waar hij niet minder dan 100.000 Deensche kroneu (ruim 60 000 gld.) roofde D« Koning der bergers. Te Londen is op 69-jarigen leeftijd overleden de reserve-kapitein ter zee Sir Frederic William Young, die door de Britsche admiraliteit erkend werd als de grootste autoriteit wat het ber gen van wrakken betrof. Hij was ad viseur van de admiraliteit voor ber gingsaangelegenheden in den oorlog en men schat dat hij in zijn loopbaan voor 50 millioen pd. waarde aan schepen en ladingen van den bodem van de zee boven bracht of van de rotsen gehaald heeft. Hij heeft zijn leven doorgebracht met over de heelc wereld wrakken te ber gen. Meer dan dertig jaar is hij in dienst geweest van de Liverpoolsche Salvage Association en de naam van „kapitein Young" en zijn schip de Ranger waren overal onder de zee varenden vermaard Wanneer hij een bergingswerk ondernam, was dit vol doende om de herverzekeringspremie bij Lloyd's te verlagen en voor de «underwriters, moet hij millioenen ponden verdiend hebben Uit de Oceana bij Eastbourne bracht hij 750.000 pd st, aan specie boven en van de lading van de Minnehaha, die bij de Scilly eilanden op de rotsen was geloopen, redde hij 500 000 pd st. Hij borg den kruiser Gladiator bij het eiland Wight in 1908 en de kanonnen van 30 c.M. van het linie schip Mon tagu, dat bij Lundy Island vergaan was. In het begin van den oorlog werd zijn hulp ingeroepen om Engelsche oorlogsschepen te bergen, maar spoedig moest hij den geheelen bergingsdienst organiseeren en leiden, zoowel voor oorlogs- als voor koopvaardijschepen, en met dit werk heeft hij veel gedaan om de duikbootbedreiging te verijdelen. Kapitein Young is ook de eerste ge weest die een Duitsche duikboot, de U C 3, boven en in de haven bracht. Na de ontruiming van België door de Duitschers heeft hij Zeebrugge en Oostende weer vrij gemaakt door het lichten van achtien schepen, o w. de Vindictive, Thetis. Iphigenia en de Brussels, het schip van kapitein Fryatt. Zijn beroemdste praestatie was het bovenbrengen van de Engelsche duik boot K 13 en het redden van de 43 man aan boord, nadat deze onderzeeër 56 uur op den bodem van de zee had gelegen. Zaterdag SI jDecetuber 4.23 uur Zondag 1 Januari 4.24 uur Maa-sdaa 2 .Unuari 4.25 uur

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1